STADS NIEUWS AGENDA 'X ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? TOENEMENDE BEWOLKING. De BUI seint: De verwachting: Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuidelijke wind, nevelig tot half of zwaar bewolkt, droog weer behou dens kans op onweer en eenige dauw in den nacht, later iets koeler. Hoogste barometerst.: 775.9 te Kovno. Laagste barometerst.: 741.6 te Reykjavik. Het gebied van hoogen luchtdruk over het Oostzeegebied nam nog in beteekenis toe, de hoogste barometerstanden boven 775 m.m., werden hedenmorgen in Lithauen waargenomen. De Oceaandepressie vult op en verplaatste zich Noordwaarts. Het cen trum ligt echter nog bezuiden IJsland. Ver in het Westen op den Oceaan nadert een nieuwe depressie over de Golf van Bis- caye ligt een secundaire storing. Op de Eritsche Eilanden blijft het weer vrij koel en regenachtig. De wind is er tdt zwak of matig afgenomen en waait uit Zuid-Oost tot Zuid. In het overige deel van het waar nemingsgebied houdt het mooie zomerweer nog aan, met zwakke winden. -In Zuid- Frankrijk kwam hedennacht plaatselijk onweer voor. Ook voor morgen wordt nog droog, vrij warm weer verwacht, doch er blijft eenige kans op on weer. De bevolking zal echter ver moedelijk iets zwaarder zijn en de temperatuur iets minder hoog wor den dan heden. De wind blijft zwak tot matig uit het Zuid-Oos ten. LUCHTTEMPERATUUR. 20.4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Zaterdagnamiddag 7.26 uur tot Zondagmorgen 6.19 uur; van Zondagna middag 7.23 uur tot Maandagmorgen 6,21 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Zondag 25 Sept. voorm. 4.05 uur en nam. 4.30 uur; op Maan dag 26 Sept. voorm. 4.50 uur en nam. 5.15 uur. Maan op 8.52 uur Zondagmorgen. Maan onder 19.14 uur Zondagavond. Maan op 10.06 uur Maandagochtend. Maan onder 19.42 uur Maandagavond. EEN MOTORFIETS GEVRAAGD. Vorig bedrag 39.75 N. N. 2.50 N. N. 1 W. P. s. 5.— Shr. 1— N. N. 2.50 F. J. A. aJ. 1.— J. P. 1.— Fam. S. 10.— N. N. 2.— Van onzen Hein 1.— 67.75 Er komt wat meer gang in de motorfiets, al loopt zij ook nog lang geen 40 K.M. Ik zou trouwens een kunstrijder moeten zijn om op één wiel twee wielen krijg ik voor dit bedrag nog niet door de binnen landen van Oeganda te kunnen tuffen. Toe, helpt u allen nog een handje. 6 October vertrek ik naar Oeganda. Zonder motor fiets? Dan zal ik mij van de geschonken gelden tien paar schoenen moeten aan schaffen met dikke zolen. Laat het liever een motor worden. Mijn adres is nog steeds: Witte Rozen straat 5. Leiden. Father C. JUFFERMANS. AFSCHEID VAN DEN HEER P. M. VAN VELZEN. Morgen zal de heer P. M. van Velzen afscheid nemen van het koor der St. Pe- truskerk, waaraan hij 65 jaar eerst als organist, later ook als dirigent verbonden is geweest. Morgen onder de Hoogmis zal hij voor de laatste maal zijn functie ver vullen. Daarna zal in intiemen kring in de Pastorie het afscheid plaats hebben. Hij heeft nu vjjf en zestig jaar Mijn hemel, wat een tijd De droefheid en de vreugde, dank En smeekbee begeleid. Hij heeft een leven doorgebracht Hoog op de orgelstoel, En opgewekt in 't menschenhart Groot-menschelijk gevoel. Hij heeft het bruidspaar begeleid, Dat naar het altaar ging, Zóó dat het in hun leven bleef Een blijd' herinnering. Dan speelde hij een liefdeslied, Maar een tot God den Heer, En jubelende orgelklank Kwam van het orgel neer. Hij heeft de droefheid ook gezien Het niet verborgen leed Der menschheid, die zich in die smart Toch in Gods handen weet. Dan had zijn lied een droeven klank, Dat zwaar van toon verteld' Hoe hier des menschen laatste gang Van hoop werd vergezeld. Zoo heeft hij vijf en zestig jaar Een menschenleeftijd door De vreugd en droefheid begeleid Vanaf het hooge koor. Nu gaat hij heen. Hem zij de rust Veel jaren toebedeeld, En wij gedenken voortaan hem, Wanneer het orgel speelt. TROUBADOUR. „KATHOLIEK LEIDEN". Zondag 25 Sept. viert „Katholiek Lei den" het eerste lustrum. De Katholieken van Leiden hebben in de vijf laatst voorbijgaande jaren deze vereeniging leeren kennen, en, wat méér zegt: leeren waardeeren, wat „Katholiek Leiden" beteekent in haar doel in haar stoeren arbeid en in haar groote bloei en kracht. Een woord van dankbare hulde zij ge wijd aan het dagelijksch bestuur en aan allen, die steeds bereid zijn aan deze zoo gewaardeerde leiding steun te geven. De katholieken van Leiden zullen het als een dankbare plicht beschouwen door hun eervolle tegenwoordigheid de gala avond op te luisteren, ter viering van het eerste lustrum der vereeniging „Katho liek Leiden". Dank zij de zorgvolle voorbereiding en de krachtige medewerking van zoovelen zal deze feestavond schitterend zijn. In tegenwoordigheid van de vereeni- gingen op sociaal, cultureel en charitatief gebied, die als leden in de ver. „Katholiek Leiden" de kern vormen van saamhoo- rige eenheid, zal de vlag van „Katholiek Leiden" worden gewijd en officieel aan de vera overgedragen. Onze vlag, versierd met het kruis, zal in de toekomst worden rondgedragen in de processies en in het openbaar leven, als het teeken van een fiere geloofsbelij denis in Christus Koning, Zijn leer en Zijn Kerk. En als in afzienbaren tijd het Lichtkruis zal stralen boven de sleutelstad, dan zal het een teeken zijn van hoop en vertrou wen in Gods barmhartigheid en in de be loften, in het Kruis der Verlossing vast gelegd: „In dit teeken zult gij overwinnen". Ons heerlijk Katholiek geloof en ons rustig vertrouwen in Gods Voorzienig heid moet echter gekroond worden door de liefde. Ons aller zieleleven moet doortrokken zijn van een alles omvattende liefde voor God; door dit hoogste gebod moet tevens insluiten een groote liefde tot den even- mensch, zich gevend in alles! In gebed, in het voorbeeld, in toewijding, in zorg voor het stoffelijk en geestelijk belang, vooral voor hen, die getroffen door den nood der tijden, zooveel zorg, steun en liefde noodig hebben. „Eendracht maakt macht!" Laten wij te samen arbeiden! Moge de vereeniging „Katholiek Leiden" Gods rijkste zegen ontvangen voor den arbeid in het 2e lustrum. Mogen de vruchten van dien arbeid ten spoedigste getoond kun nen worden: door de aansluiting bij de ver. „Katholiek Leiden" van alle Katho lieke vereenigingen hier ter stede, arbei- dend op sociaal, cultureel en charitatief gebied. Dit is. de hoopvolle wensch van de R. K. Ver. „Hulp in de Huishouding en de Baby". TH. L. ELSHOF. Enkele mededeelingen over den Gala avond, welke morgen gegeven wordt in de groote zaal der Stadgehoorzaal. Plaasbespreking heeft plaats Zondag middag in de vestibule van de Stadsge hoorzaal en wel van 1 tot 2 uur. a 10 cent per plaats. Voor zoover voorradig zijn er bij het plaatsbespreken nog toegangskaarten ver krijgbaar en 's avonds aan de zaal. Verder wordt men beleefd, doch dringend ver zocht op tijd aanwezig te zijn, opdat, als mgr. Taskin en de andere geestelijken de zaal binnenkomen, een ieder zijn plaats heeft ingenomen. De vereeniging „Katholiek Leiden" ver wacht de katholieken van Leiden. DE BENOEMING VAN DR. H. LEOPOLD TOT BIJZONDER HOOGLEERAAR Zooals gisteren reeds gemeld, heeft het Universiteitsfonds, na verkregen koninklij ke machtiging, benoemd tot bijzonder hoogleeraar in de Italische archaeologie, dr. H. M. R. Leopold, hoofd der archaeolo- gische afdeelingen van het Ned. Historisch Instituut te Rome. Tot curatoren van dezen leerstoel zijn benoemd dr. J. v. d. Hoeven te Eefde, dr. P. C. Molhuysen te 's-Gravenhage en mr. J. A. N. Patijn te 's-Gravenhage. Dr. Hendrik Martinus Reinier Leopold werd 8 September 1877 te Zaandijk ge boren. Hij beziocht het gymnasium te Gouda en vervolgens de universiteit te Utrecht, waar hij klassieke letteren stu deerde. In 1904 behaalde hij den doctors titel op het proefschrift: Exultum Trias Sive de Cicerone Ovidio Seneca exulibus". Na van 1907 tot 1916 in Rome te zijn werk zaam geweest als correspondent van het „Alg. Handelsblad" werd hij in 1916 be noemd tot leeraar in de klassieke talen aan het gymnasium te Gouda en in 1920 tot hoofd van de archaeologische afdeeling van het Nederlandsch Historisch Instu- tuut te Rome. Van zijn hand verscheen een groot aan tal werken, waarvan we noemen: „De ont wikkeling van het heidendon^ in Rome" (dat in het Italiaansch vertaald werd). De Spiegel van het verleden, beschouwingen over den ondergang van het Romeinsche Rijk naar aanleiding van het huidige we reldgebeuren (1918) „Uit de leerstoel van de spade" (zes deelen 1923'34), „Uit de leerstoel van de leugen" (Lucianus' waarachtig verhaal (1926) „Wandmozaï- ken in Griekenland en Italië" (1930) „Ro- meinsch Leven" (1925, tweede druk 1934 in het Italiaansch vertaald 1927), „Rome in de Oudheid" (1937). Voorts schreef hij talrijke opstellen in „Onze Eeuw", „Else- viers Maandschrift", Mededeelingen van 't Ned. Hist. Instituut te Rome" „Bullettino di Paletnologia Italiana" (Rome) e.a. HET 3 OCTOBERFEEST. Het programma verschenen. Zooals gebruikelijk is bij de N.V. Boek- 67» Steendrukkerij Eduard IJdo verschenen de feestwijzer voor de 3 Octoberfeesten. De titelplaat bevat hoe kan het an ders! een afbeelding van het oude stad huis, gelijk het geheele feest dit jaar 'staat ir. het teeken van het nieuwe stadhuis. De volgende plaat is wéér het Leidsch stadhuis in oude glorie en daarbij noodigt Leiden's burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen voor het carillon uit tot: „Offert uw penningske!" Daarna schrijft de directeur der Laken hal, de heer E. Pelinck, een stukje over de expositie in de Lakenhal en noodigt be leefd tot een bezoek uit. Dan volgt de dag-indeeling en het ver dere programma, op de gebruikelijke wijze uitvoerig beschreven en waar mogelijk verlucht met verschillende afbeeldingen uit den allegorischen optocht over het stad huis. Wij verwijzen naar een aantal adver tenties in dit nummer, van de 3 October vereeniging, waarin belangrijke mede deelingen worden gedaan. MILITARIA Aan den sergeant van het bataljon ge neeskundige troepen G. Immink, in het garnizoen te Leiden, is met ingang van 8 October a.s. het onderscheidingsteeken 24 jaren trouwen dienst toegekend. Aan den adjudant onderofficier in structeur van Arnhem W. en den adju dant onderofficier administrateur Begas J. M. H., beide van het II Bataljon 4e Re giment Infanterie is met ingang van resp, 10 en 13 October a.s. den den gouden me daille voor 36 jaren trouwen dienst toe gekend. HAND VERBRIJZELD. Gistermiddag te 3.15 uur is de 28-jari- ge verver J. B. V. uit de Dillenburgerstraat B. A., in de fabriek der fa. Parmentier aan de Schelpenkade, toen hij bezig was een electrisch gedreven waschmachine met poetskatoen te ontvetten, met de rechter hand tusschen de kamraderen gei-aakt, waardoor dit lichaamsdeel verbrijzeld werd. Door den E.H.D. werd het slachtoffer naar het Diaconessenhuis vervoerd. GEMEENTERAAD. Aan de agenda zijn nog de volgende pun ten toegevoegd: Voorstel inzake wijziging van het raads besluit van 5 September 1938 betreffende het aangaan van kasgeldleeningen geduren de het 4e kwartaal 1938. Voorstel inzake het voortzetten van de legeling betreffende het verleenen van een reductie op de ziekenfondspremie aan on dersteunden. Kasgeld-leeningen In de Raadsvergadering van 5 September j.l. werd besloten om, zoo noodig, geduren de het 4e kwartaal 1938, kasgeldleeningen aan te gaan tot een maximaal bedrag van 1.000.000. Het is alsnog wenschelijk gebleken het bedrag van 1.000.000. te verhoogen tot 1.500.000. B. en W. geven den Raad mitsdien in overweging om met wijziging van het raadsbesluit van 5 September 1938, te be sluiten, gedurende het 4e kwartaal 1938, zoo noodig, kasgeldleeningen aan te gaan tot zoodanig bedrag, dat op geen enkel tijd stip in dat kwartaal de kasschuld, met in begrip van het in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten op te nemen bedrag, de som van 1.500.000 te boven gaat en onder de voorwaarden als door B. en W. zullen worden gesteld. Redactie op de ziekenfondspremie aan ondersteunden Bij Raadsbesluit van 11 April j.l. werd de met de ziekenfondsen en de daaraan ver bonden medische en pharmaceutische me dewerkers getroffen regeling, in zake het verleenen van een reductie op de zieken fondspremie aan gesteunden, bestendigd tot en met 30 September a.s. op dezen voet, dat de medewerkers, waaronder begrepen de oogartsen, 6 pet. van hun honorarium uit de fondspractijk in de kosten bijdragen en de bijdrage der fondsen werd bepaald op 2 pet. van de bruto-premie-ontvangst, vet- meerderd met een bedrag gelijk aan VA pet van het honorarium van genoemde mede werkers uit hun fondspractijk. In het desbetreffend voorstel deelden B. en W. mede, dat de medewerkers zich be reid hadden verklaard hun bijdrage ad 6 pet van hun honorarium tot en met 31 Maart 1939 te continueeren en dat wij, aangezien de ziekenfondsbesturen zich slechts tot en met 30 September 1938 konden verbinden, zouden trachten overeenstemming te ver krijgen met die besturen aangaande ver dere voortzetting van de regeling na laatst genoemden datum. Bij het overleg, hetwelk door verschillen de omstandigheden vertraging heeft onder vonden, hebben de ziekenfondsbesturen te kennen gegeven, dat zij de reductieregeling, met het oog op de exploitatie-uitkomsten van de fondsen, vanaf 1 April 1939 geleide lijk wenschen te liquideeren; wel zijn zij bereid de geldende regeling tot en met 3i Maart 1939 voort te zetten, met dien ver stande evenwel, dat zij van 1 October a.s. af niet meer een bedrag gelijk aan 1)4 pet. van het honorarium van de medewerkers boven hun aandeel van 2 pet. van de bruto- premie-ontvangst in de reductie zullen bij dragen. Over het eerste halfjaar 1938 betaalden de fondsen, de medewerkers en de gemeente respectievelijk 6.939.23, 8.138.78 en 15.871.27. Van dit laatste bedrag komt 4.525.49 ten laste van den Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon. In het bedrag ad 6.939.23, hetwelk de fondsen betaal den, is gelijk, gezegd, begrepen VA pet. van het honorarium van de medische en phar maceutische medewerkers uit hun fonds practijk, vertegenwoordigende een bedrag van 2.034.72. Aangezien te verwachten is, dat het be drag, hetwelk over het tweede halfjaar 1938 bij voortzetting van de geldende regeling voor rekening van de gemeente zal komen tenminste gelijk zal zijn aan dat, hetwelk over het eerste halfjaar werd uitgegeven, zal over het loopende jaar wegens aandeel in de reductie ten laste van de gemeente komen ten minste 31.742.54. Bij de be grooting voor 1938 werd dit bedrag op 20.000 geraamd, zoodat die post thans reeds behoorlijk zal worden overschreden. In verband hiermede komt het de meer derheid van B. en W. voor, dat het bedrag, hetwelk de fondsbesturen met ingang van 1 October a.s. minder zullen bijdragen, niet ook nog ten laste van de gemeente kan worden genomen. En aangezien de mede werkers bij vroegere onderhandelingen uit drukkelijk hebben verklaard, dat hun bij drage niet voor verhooging vatbaar is, zal dit bedrag in mindering moeten worden ge bracht op de reductie, welke op de zieken fondspremie aan de ondersteunden wordt verleennd. Door de reductie, welke thans 16 cent per bij het fonds ingeschreven lid per week bedraagt, op 15 cent te brengen, kan het bedrag, dat de fondsen minder zullen gaan betalen, ongeveer worden opgevangen. De ondersteunden zullen dan aan het fonds betalen 9 cent in plaats van 8 cent per bij het fonds ingeschreven lid. De minderheid van B. en W. daarentegen wenscht het be drag van de reductie voorloopig, in afwach ting van de tegen 1 April a.s. nader te tref- fe nregeling, onveranderd te handhaven en bedoeld bedrag ten laste van de gemeente te nemen. Op grond van het vorenstaande geven B. en W. in overweging de met de ziekenfond sen en de daaraan verbonden medewerkers getroffen regeling inzake het verleenen van reductie op de ziekenfondspremie aan ge- steunden van 1 October 1938 tot en met 31 Maart 1939 voort te zetten, op dezen voet, dat de reductie ten behoeve van de onder steunden op de ziekenfondspremie (ad 24 cent) 15 cent per bij het fonds ingeschreven lid per week bedraagt, het aandeel in de kosten van de reductie voor de medewer kers, waaronder begrepen de oogartsen, 6 pet. van hun honorarium uit fondspractijk, LEIDEN. Zondag, Vereeniging „Katholiek Leiden", gala-avond ter gelegenheid van het eerste lustrum, Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. Woensdag, Alg. R. K. Prop.-club „Dr. Schaepman", den Burcht, 8.15 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den zal worden waargenomen door de dok ters: Flim, de Graaff, de Jager en Meij- boom. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Leemhuis, Tel. 2030. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 24 Sept. tot en met V r ij d a g 30 Sept. a.s. waargenomen door de apothe ken: du Croix, Rapenburg 9, Tel. 807. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 274. voor de fondsen 2 pet. van de bruto-premie- ontvangst en voor de gemeente de rest. Vóór afdoop van dien termijn zullen B. en W. nadere voorstellen inzake den ver deren gang van zaken doen. „ONS BELANG" KRIJGT EEN ELECTRISCHE KLOK. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan. De Woningbouwvereniging „Ons Be lang" bestaat Maandag a.s. 25 jaar en zal dit feit herdenken met een reeptie op Za terdag d.a.v. Gisteravond had echter reeds een korte plechtigheid plaats, toen een commissie uit de leden door den heer W. van Westbroek aan het bestuur een herin nering aan dit jubileum aanboord, in den vorm van een electrische en 's avonds ver lichte klok op den hoek van de Marnix- straat en de Louise d^ Colignystraat. Onder groote belangstelling, vooral vai} de zijde der jeugdige buurtbewoners, had de aanbieding plaats. De heer van West- broek wees er op, dat er alle reden is om dit zilveren jubileum te herdenken, omdat de vereeniging zeer belangrijk werk in het belang der volkshuisvesting heeft gedaan. Vandaar ook, dat de bewoners der Ons Be- lang-woningen zich niet onbetuigd hebben willen laten. Zij brengen hun dankbaarheid tot uitdrukking door middel van dit ge schenk, dat nog lang de herinnering aan het 25-jarig bestaan van „Ons Belang" mo ge levendig houden. Spr. verzocht tenslotte den voorzitter van de woningbouwvereeni ging, den heer Gerritsen, het geschenk te willen aanvaarden door het wegnemen van het doek, dat dé klok nog bedekte. De heer Gerritsen uitte, nadat hij deze handeling had verricht, woorden van dank tot de leden van het comité, die zich heb ben beijverd om de noodige gelden in te zamelen en herinnerde op zijn beurt ook aan het mooie sociale werk, dat door „Ons Belang" is verricht, een werk, dat wel vele moeilijkheden biedt, maar waarmee het bestuur krachtig zal doorgaan. Door mid del van een luidspreker werd daarna vroo- lijke muziek gegeven. De klok vermeldt den naam der vereeniging en de jaartallen 1913—1938. Een aangename verrassing volgde hier op. Het bestuur zou dien avond nog een be stuursvergadering houden. Groot was ech ter hun verbazing, toen zij het bestuurs- huis betraden, van welks voorgevel de stads- vlag fier wapperde. Reeds bij de intrede bemerkte men, dat er iets bijzonders aan de hand was. Bij het betreden van de be stuurskamer bleek hier een geheele veran dering te hebben plaats gehad. Inplaats van de anders zoo rustig aandoende aanklee ding stonden overal bloemen in prachtige vazen en kannen opgesteld. Nadat den be stuursleden eerst ieder persoonlijk een kleine bloemenhulde was aangeboden, nam een der vrouwen van de bestuursleden, mevrouw Oudshoorn, het woord om het be stuur de cadeaux van haar aan te bieden. Zij bracht hierbij in herinnering, dat zij 's avonds veel hun mannen moeten afstaan voor het vereenigingsleven, doch zij meen den toch ook van haar kant niet achter wege te mogen blijven met een aandenken aan dit jubileum aan te bieden. Zoo deelde zij mede, dat de ramen van nieuwe vitrages waren voorzien, een prachtige hallmat in het portaal was neergelegd, terwijl een der tafels in het bestuurshuis van een beklee ding was voorzien. Mevrouw Schouten bracht hierna in een mooi gedicht de ge voelens van de bestuursvrouwen in herin nering en verzocht den bestuursleden ook naast hun vele werk ook de gedachten aan hun tehuis niet te vergeten. De voorzitter nam ook deze cadeaux met een hartelijke toespraak in ontvangst, be dankte de vrouwen voor hun moeite en kosten bij dit jubileum aan den dag gelegd en gaf ten slotte de oprechte verzekering, dat, al zijn de bestuursleden veel van huis, zij zich nooit konden losmaken van hen, die zij thuis achterlieten. De overtuiging echter, dat het werk werd verricht in het belang van de volkshuisvesting, gaf hun echter de kracht te blijven voort werken. Nadat ook het oudste bestuurslid, de heer Joh. van den Bos, enkele woorden had ge sproken, bleef men nog eenigen tijd gezel lig bijeen. Dat er ditmaal niet veel van vergaderen is gekomen, laat zich begrijpen. „Ons Belang" heeft haar 25-jarig jubi- leuhm op waardige wijze ingezet. Handelsregister K. v. K. Wijziging. 6823. N.V. Bioscoopexploi tatie Maatschappij Trianon Theater, Leiden, Breestraat 31. Uittr. Dir.: A. van Meel, Scheveningen. v v

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2