DE LAATSTE LES VAN LANGELOT ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 15 AFD. LEIDEN R.K. DIOC. VROUWENBOND VREDE. Fel bewogen zijn niet alleen de tijden, maar zelfs de dagen, die wij beleven. Niemand toch kan vandaag met zeker heid zeggen, of wij morgen nog in vrede zullen leven. De bisschop schreef dan ook voor, dat wij in de H. Mis voor den vrede zullen ibidden. In het Collectage/bed, dat dagelijks bij ce gewone gebeden van de H. Mis gebeden zal worden, vragen wij om rustige tijden. Voordat wij dien vrede aan God vragen, spreken wij Hem aan als Dengene, van Wien uitgaan de heilige verlangens, de juiste besluiten en de goede werken. Dan alleen immers wanneer de wereld zich aan d:en God houdt zal het heilige verlangen naar den vrede groeien, zullen de juiste en goede besluiten door de machthebbers genomen worden, zullen de goede werken volgen, die een rechtvaardigen vrede waar borgen. Wij als katholieke vrouwen, die nog beter dan de mannen het groote goed van den vrede weten te waardeeren, zullen in de komende dagen met de Kerk vooy dien vrede bidden. Als leden van den katholieken Vrouwen bond zullen wij ijveren om dien God van vrede weer door de wereld te doen erken nen. Want de wereld, die van God afge keerd is, zal den waren en duurzamen vrede nooit kunnen bereiken. OPENING WINTERSEIZOEN. Op Donderdag 29 September des avonds 8 15 uur openingslof, waaronder preek door den weleerw. geestelijk adviseur, kapelaan F. Berneveld, in de kapel van het St. Elisa- beth-ziekenhuis. Zang door de leden. Daar na kort gezellig samenzijn, ook in het St. Elisabeth-ziekenhuis, waar de weleerw. pater Directeur van het Retraitehuis te Noordwijkerhout een praatje komt houden. ONZE NIEUWE ACTIE. w Mogen we nog eens aan onze nieuwe actie, die nu al niet meer zoo heel nieuw is en die daarom bij U allen wel bekend is, herinneren. U weet wel, zij bedoeld gedu rende 10 a 12 dagen warm eten te ver strekken aan kraamvrouwtjes, zieken of anderen, die zelf niet in staat zijn voor warm eten te zorgen en het toch zoo hard noodig hebben. Het is zoo'n gemakkelijk werk, zoo'n prettig werk en zoo'n dank baar werk. Gemakkelijk, want er behoeft ru eens niets extra's te gebeuren; het etens- Iristje wordt eiken dag gehaald en ge bracht, U kookt voor één persoon meer en vult het kistje van uw gewone middagmaal; dit gedurende 10 a 12 dagen. Dat is alles! Prettig, want welke huisvrouw vindt het r.u niet prettig, en wat komt meer met haar aard overeen dan om van haar kookkunst ook eens anderen te laten genieten en goed te doen, waar het zoo goed besteed is. Dankbaar dit wil niet zeggen om dank te ontvangen daar is .het ook niet om be gonnen. Maar een dankbaar werk omdat U de goede gevo.gen in het gezin, waar over uw zorg zich uitstrekt, zoo duidelijk zult zien. En ten slotte toch ook dankbaar van anderen kant, want van allen, die ge holpen werden, werd dank ondervonden, van haar allen die in moeilijke omstandig heden verkeer en welke Go de dank! voor het meerendeel gelukkige moeilijke omstandigheden en van voorbijgaanden aard zijn. En om al die redenen is ook ons Bestuur U niet minder dankbaar! En ver der het woord van Christus! Wat gij den minsten der Mijnen doet, dat hebt gij aan Mij gedaan! Reeds velen hebben zich voor dezen actie aangemeld, doch wij zouden de deelname gaarne algemeen zien. Aan de velen, die reeds haar tien-twaalf dagen bijgedragen hebben, zouden we willen vragen: Zeg uw kennissen eens, welk een zalige voldoening dit werk geeft. En aan de anderen: Meldt IJ allen zonder uitzondering nog heden bij Mevrouw Manders, Leiden, Boerhaavelaan 12, tel. 292. MISSIE NAAIVEREENIGING „ST. FRANCISCUS XAVERIUS". De belangrijkste zaken genieten niet al tijd de grobtste bekendheid en zeker niet de waardeering, waarop zij, krachtens haar innerlijke waarde, recht hebben. Het oude spreekwoord: „Wie aan den weg timmert, heeft veel bekijks", wordt vooral in onzen tijd ten volle bewaarheid. Wie echter niet aan den weg timmeren kan of wil, staat tegenwoordig buiten alle belangstelling. Een van de vereenigingen, die in het laat ste geval verkeert, is de Missienaaikrans ,.St. Franciscus Xaverius", onderafdeeling van den R. K. Vi'ouwenbond. Haar leden kunnen geen top-prestaties leveren op het gebied van sport en geen record breken op de 100 of 500 Meter, maar toch blijft zij recht hebben op de waardeering en be langstelling van Leiden's Katholieken. Want haar leden leveren top-prestaties en breken records in het offeren van haar vrijen tijd, om den eeredienst, die in de Missie over zulke schamelen middelen be schikt, wat meer luister bij te zetten. De dames en heeren, die de jaarlijksche tentoonstelling bezoeken (er moeten er rog veel meer komen) staan vol bewonde ring voof de prachtige stukken» die daar te zien zijn, doch slechts weinigen vermoe den hoeveel steekjes en haakjes, hoeveel passen en meten, hoeveel denken en reke nen er noodig geweest is om dit alles tot stand te brengen. Dit alles wordt niet ge leld, het minst door de dames zelf. Maar er is een ding, dat haar erg veel zorgen bcart. Er bestaat gevaar, dat zij haar werk niet kunnen voortzetten, die nijvere handen INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPHSGEZELLEN VEREENIGING TE LEIDEN DINGEN VAN BELANG. Maandag 26 September, bijeenkomst van onze kern. Gezellen, gij kent het doel van onze vereeniging: godsdienstige, sociale en cul- tureele vorming. Welnu dat bereikt gij niet door alleen de verplichte bijeenkomst eens in de veertien dagen bij te wonen. Sluit u aan bij onze kern, ditmaal zal door den vice-Praeses een sociaal onder werp worden behandeld en wel „Rerum novarum". G. Bot, een onzer kernleden zal een korte inleiding houden. Dinsdag 27 September, vergadering van de comm. van de afd. gehuwden, allen zijn present voor de gewichtige bespre kingen. Donderdag 29 September, recollectie oefening, alle oud-retraitanten zijn na tuurlijk aanwezig, het moet een zeer goe de opkomst worden. Na afloop een korte bijeenkomst van het bestuur der retraite club, er valt nog een en ander te regelen, anders hebben de nuttige besprekingen van onze jaarvergadering geen resultaat. KOLPINGSLIJFWACHT. Het programma van de Kolpingslijf- wacht is gereed, zeer spoedig zal er een bijeenkomst plaats hebben, het program ma zal dan aan de Kolpingslijfwachter worden ter hand gesteld. DANSGELEGENHEID. Voor leden van de St. Joseph's Gezel len, die gebruik wenschen te maken van de reeds eerder besproken cursus, bestaat er in de komende weken iederen dag ge legenheid zich in te schrijven bij den heer E. Castelem van 610 uur. De bedoeling is daardoor te voorkomen, dat onze Gezellen zich begeven naar die clubs, waar zij niet thuis behooren. De gevaren verbonden aan het dansen mogen niet worden onderschat. Hoe dikwijls ge beurt het niet om maar een voorbeeld te noemen, dat door het bezoek van ge mengde dansclubs, waar dus Katholieken en niet-Katholieken samenkomen, ge mengde verkeeringen tot stand komen; zegt nu niet: er zijn toch ook nog andere Katholieke clubs, het gevaar is daardoor immers nog niet geheel ondervangen, wanneer zij zoo nu en dan bals of feest avonden organiseeren, waar al hun cur sisten toegang hebben. Er zijn nog meer redenen op te noemen, er zijn immers ook minder nette dansgelegenheden, het geen zijn oorzaak kan vinden in verschil lende omstandigheden; minder nette dan sen, welke worden uitgevoerd; het pu bliek, dat er komt enz., dit zijn wel in het kort de redenen, welke er ons toe hebben gebracht, ons in verbinding te stellen met een Katholieken dansleeraar om zoo onze Gezellen te beveiligen tegen alle moge lijke gevaren, welke aan het dansen ver bonden zijn. Gezellen sluit U dus aan bij deze Katholieke club, speciaal voor Ge zellen. H. SCHRAMA, v.-P. tot werkloosheid gedoemd zullen worden, omdat de Vereeniging de dikwijls dure stoffen en garnituren niet meer kan koopen. De vereeniging gaat binnenkort haar twaalf-en-een-half-jarig bestaan vieren. een mooie gelegenheid voor Leiden's ka tholieken om door een jubileumgave de wankele financiën der vereeniging te on dersteunen, en zoo de dames in staat te stellen haar sympathiek werk voort te zet ten. Om U dit zoo makkelijk mogelijk te maken, zal de vereeniging bij U aan huis een zakjb laten bezorgen, dat later (ge- 'uld!!!) weer zal worden gehaald. Zoo kan iedereen medehelpen aan het verdienste lijke werk der vereeniging en zijn belang stelling toonen voor een zaak, die dat ten volle verdient. HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING. In October a.s. beginnen de naai- en kookcursussen, uitgaande van de Commis sie inzake „Huishoudelijke Voorlichting". Deze cursussen worden zooals bekend is gegeven aan de vrouwen van werk- loozen en huisvrouwen, wier gezin door de tijdsomstandigheden is getroffen. De aangifte tot deelname is opengesteld op: Dinsdag 27 September van 23 uur. Woensdag 28 Septeber Donderdag 29 September in het gebouw „Arbeidsbeurs" hoek Leven daal en Garenmarkt, afd. Vrouwen, waar eenige Commissieleden gedurende de ge noemde tijden zitting houden. De Commissie is zeer dankbaar voor alle steun in elk vorm geboden die zij in ae afgeloopen jaren van de stadgenooten mocht ondervinden "en meent nu een be roep op alle Leidsche huisvrouwen te mo gen doen om door het geven van oude kleedingstukken haar te helpen. Daar de cursisten in de lessen het maken van kleedingstukken uit goede deelen van gedragen kleedingstukken of ouderwetsch geworden kleeding leeren en zij zelf tot liet leveren dezer kleedingstukken niet in staat zijn, doet de Commissie overal po gingen, om tot een voldoende voorraad te geraken. Wilt Uw kasten en koffers eens nazien er. helpt ons zoo mogelijk. Een telefoontje bij de penningmeesteres, Mevr. van Oerle-Nipper, Rijnsburgerweg 9, telef. 814, en uw kleedingstuk(ken) wordt worden) dankbaar afgehaald. NIEUWE LEDEN-ACTIE. Onze propaganda-actie is begonnen. Een 400 jongens zullen in de komende weken worden bezocht. Zij ontvangen tegelijk ons werkprogram om hen zoo te overtui gen van het groot belang en het groote nut van het lidmaatschap. Wanneer zij zoo zijn bewerkt, ontvangen zij eenigen tijd later de propaganda-brochure, welke door 't Centraal Verband is uitgegeven. Weer later ontvangen zij een expresse- brief, waarin zij worden uitgenoodigd tot de propaganda-avond, Zondag 9 October, de Centraal-Praeses, Rector H. Drost komt dien avond spreken. Onze actie moet slagen, een groot aan tal nieuwe leden moet het succes zijn van de ijverige propagandisten. Nieuwe leden kunnen zich van nu af opgeven, Rapenburg 52. H. SCHRAMA, v.-Pr. ROND DE KATH. ACTIE. Paus en Priesters anti-fascisten? Een interessante vraag is de boven staande zeker. Er is al heel wat in de ruimte gepraat over den H. Vader en de Italiaanscne priesters, als zouden zij het in alles eens zijn met de fascisten van Benito Mussolini. Wie zoo dachten in het jaar 1931, zeker niet de fascisten. Zij be schouwden de geestelijkheid met argwaan en er waren er zelfs, die het Vaticaan aan zagen voor een centrum van anti-fascis ten. In hoeverre was nu het Vaticaan slacht offer van het fascisme? Zeker niet in de geestelijke dwaling, want die was al heel spoedig veroordeeld. Maar wel slachtof fer der Italiaansche regeering in diverse wetten tegen het katholieke vereenigings- leven. Vanzelfsprekend dat de Paus zich daar over in Zijn encycliek beklaagde. De re geering noemde de klacht belachelijk want.„in het land waar duizende rei zigers kunnen zien, hoe priesters en pre laten, kerk en plechtigheden geëerbiedigd worden, kan dat niet". Hoe jammer voor de regeering, dat de buitenlanders juist het tegenovergestelde hebben kunnen constateeren. In de kran ten stond openlijk de beleediging recht streeks aan den Paus, dat Hij in Zijn kath. actie het fascisme wilde treffen, priesters werden uitgekreten voor laf aards; vandalisme tegenover zaken en pex-sonen werd toegejuicht. Men vraagt zich slechts af, waar derge lijke fascisten hun verstand hebben zit ten. Terwijl zij notabene openlijk actie voert tegen de katholieken, tracht diezelf de beweging je nog wijs te maken, dat ze je hulp is. Het paralel zien we ook bij de natio- naal-socialisten. Die beweren het commu nisme bestreden en vernietigd te hebben, maar bouwen een volk op, dat in alles minstens even onbeschaafd is als het com munistische. Wat zegt 'de Paus over de Priesters en de partij? „Wij hebben ons verheugd over hetgeen ten voordeele van den godsdienst is ge daan. Wij .hebben daarover zelfs vaak een levendigen en oprechten dank betuigd. Doch met Ons hebben allen, die orde en vrede liefhebben, zich ten zeerste bezorgd gemaakt bij de luchthartige aanslagen te gen den godsdienst en de gewetens; aan slagen, welke er ernstig aan doen twijfe len, of de aanvankelijk welwillende en weldoende houding voortkwam uit een ernstigen ijver voor den godsdienst, dan wel of zij niet veeleer geïnspireerd werd door louter berekening en heerschzucht. Als men van ondank wil spreken, vond en vindt men die nog in de houding van een regiem, dat, naar het oordeel der ge- heele wereld, uit de vriendschappelijke betrekking met den H. Stoel, in het land en ver daarbuiten een verhooging van prestige heeft gevonden". Dus niet de priesters, die vrede en orde wenschen, zijn de oorzaak van de rivali teit. Evenmin, gelijk we in ons vorig ar tikel bewezen, de H. Vader. De diepe oor zaak is het alles en allen willen beheer- scnen in de bekende en zoo intens gevaar lijke leuze: Alles voor den staat. De Paus schrijft zelfs over „berekening en heerschzucht". De H. Stoel heeft zich wel degelijk te beklagen gehad over het fascisme. Vanzelfsprekend is de Paus te gen de valsche leerstellingen van het fas cisme; maar niet tegen een fascisme, dat als politieke partij goed wil en goed doet. Zoo is het ook met de Priesters. Tégen de FEEST VAN ST. BAVO. N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria, geen Credo. Gewone Pre fatie. ZONDAG 25 Sept. Zestiende Zondag na Pinksteren. Mis: Miserere. 2e gebed A Cunc- tis. (om de voorbede van de Heiligen); 3e (naar keuze van den priester; 4e) voor de vrede. Credo. Prefatie v. d. Allerheiligste Lrieëenheid. Kleur: Groen. Met de woorden van de H. Paulus bidt onze Moeder, de H. Kerk, dat in onze har ten Christus moge wonen door het geloof, dat wij gevestigd en geworteld mogen zijn in de liefde van Christus; dat wij die lief de mogen kennen, want de kennis van de liefde is de hoogste wetenschap. Bidden wij met onze Moeder mee om die groote god delijke gave (Gebed), maar bidden wij met nederigheid (Evangelie). Alleen voor wie Hem nederig aanroepen is God overvloe dig in barmhartigheid en goedheid. (In- troitus). Vragen wij aan God, Die machtig is en wonderen heeft gewerkt (Graduale en Alleluja-vers) om Zijn onmisbare hulp in geheel ons leven (Communio) en om zui vering door de kracht van het H. Misoffer, zelfs van de geringste smet van hoogmoed. '.Stilgebed en Postcommunio). MAANDAG 26 Sept. Mis v. d. H.H. Cy- prianus en Justina, Martelaren: Salus autem. 2e gebed A Cunctis; 3e naar keuze v. d. priester. Kleur: Rood. DINSDAG 27 Sept. Mis v. d. H.H. Cosmas en Damianus, Martelaren: Sapientiam. 2e gebed A Cunctis; 3e (naar keuze v. d. pries ter; 4e) voor de vrede. Kleur: Rood. Cosmas en Damianus, twee broeders-ge- neesheeren in de stad Aegea, werden om hun fiere geloofsbelijdenis en hun stand vastigheid in het geloof, na veel martelin gen, gedood. WOENSDAG 28 Sept. Mis v. d. H. Wen- ceslaus, Hertog en Martelaar: In virtute. 2e gebed A Cunctis; 3e (naar keuze v. d. priester; 4e) voor de vrede. Kleur: Rood. Wenceslaus, geboren uit een christen vader en een heidensche moeder, opgevoed door de godvruchtige Ludmilla, zijn tante, onderscheidde zich als koning door zijn liefde voor de armen, weduwen en wezen. Hij was ook gewoon eigenhandig het brood :e bereiden en de wijn, noodig voor het heilig Misoffer. Op aanstoken van zijn moe der werd hij verraderlijk door zijn broer Boleslaus vermoord op een feestmaal. (10e eeuw).. DONDERDAG 29 Sept. Jaarfeest van de wijding van een kerk te Rome, toegewijd aan den H. Aartsengel Michaël. Mis: Be- nedicite. Credo. Kleur: Wit. VRIJDAG 30 Sept. Mis v. d. H. Hierony- mus, Belijder en Kerkleeraar: In medio. 2e gebed voor de vrede. Credo. Kleur: Wit. In het jaar 331 werd te Stridon geboren ce heilige Hieronymus. Vanaf zijn vroege jeugd ontving hij onderricht in de katho lieke godsdienst en in verschillende weten schappen. Als jongeling naar Rome gezon den ter voltooiing van zijn studiën, werd hij op den verkeerden weg meegesleurd door het slechte voorbeeld van zijn om geving. Evenwel deden hem zijn gods dienstige gevoelens, welke hem van zijn jeugd af bezielden, den verkeerden weg weer verlaten en begon hij een leven van boete in de eenzaamheid, waar hij vier jaren verbleef. In 377 liet hij zich tot pries ter wijden. Zijn voornaamste bezigheid was de studie van de heilige Boeken. Hij wordt geroemd als de grootste kenner en uitleg ger van de H. Schrift. ZATERDAG 1 October. Feestdag v. d. H. Bavo. Titelheilige van de Kathedrale Kerk te Haarlem en eerste Patroon van de Bisschopsstad. Mis: Gaudeamus. (Zie in het feesteigen v. h. Bisdom). Credo. Kleur: Wit. De heilige Bavo, op het einde van de zesde eeuw geboren, leidde eerst een we- reldsoh en losbandig leven. Doch bekeerd door het deugdzaam leven van zijn dochter, begon hij een kluizenaarsleven, in held haftige graad beoefende hij de christelijke Leer, waarin hij was onderricht door den H. Amandus. Bavo stierf in de zevende eeuw te Gent. In Haarlem wordt St. Bavo als beschermheilige vereerd, omdat, volgens de overlevering, de inwoners van Haarlem door St. Bavo aan te roepen, gered zijn uit een groot gevaar. IN DE KERKEN VAN DE E.E.P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: ZONDAG. 2e gebed v. d. Z. Franciscus Maria a Camporubeo, Belijder. MAANDAG. Mis v. d. Z. Lucia van Cal- tagirone. Maagd: Dilexisti. 2e gebed v. d. H.H. Cyprianus en Justina; 3e A Cunctis; 4e voor de vrede. Kleur: Wit. DINSDAG. Mis v. d. H. Elzearius, Be lijder: Os Justi. 2e gebed v. d. H.H. Cos- raas en Damianus; 3e voor de vrede. Kleur- Wit. WOENSDAG. Mis v. d. Z. Bernadinus van Feltre, Belijder: Liberabit. 2e gebed v. d. H. Wenceslaus; 3e A Cunctis; 4e voor de vrede. Kleur: Wit. ZATERDAG. 2e gebed (alleen in stille H.H. Missen) v. d. Z.Z. Joannes Dukla en Nicolaas van Furca, Belijders. Amsterdam. ALB. M. KOK pr. fouten in het fascisme, vóór het goede in diezelfde beweging. Is dat nu tweeslachtigheid? Naar onze meening niet; maar wel een zeer moeilijk, altoos gevaarlijk terrein voor samenwer king. Pas toen Mussolini zoo wijs (of zoo handig) was, om aan de Kerk de vrijheid te laten, was betere samenwerking moge lijk. Dat geldt het heele terrein der Kerk. Met dit al blijft alles delicaat. Want het fascisme heeft heerschzucht. En voordat zulk soort hoogmoed ten val komt, kan het veel schade berokkenen! S. M. WIJ OOK EN DAAROM.... Onze tijd is oppervlakkig. De ratelende dreun der machines heeft de grondige handenarbeid vervangen door het domme routinewerk, dat de geest afstompt. De moderne gemakken hebben het automa tisch leven in de hand gewerkt en de ge weldige stroom van indrukken, die wij dag aan dag opdoen, maken het ons on mogelijk ze te toetsen en te verwerken. Gevolgen hiervan zijn de gemakkelijk opzweepbare menigten en de velen, die een vlinderleven leiden, fladderend van vermaak tot vermaak, zonder zich ooit op iets hoogers te bezinnen. Ook wij Katholieke jongeren staan aan deze invloeden bloot, wij kunnen ons niet geheel daaraan onttrekken. Wij moeten daarom een tegen-gif zoeken tegen deze kanker, welke ons geheele geestelijk le ven kan dooden. Wij moeten ons godsdienstig leven op peil houden en verdiepen. Wij moeten andere wegen vinden om onze geest te vormen. Waar kunnen wij dit beter doen dan in onze standsorganisatie, de St. Joseph's- Gezellenvereeniging, waar Godsdienstzin voorop staat en ons cultureel en sociale vorming wordt gegeven. Wij, die reeds lid zijn, moeten daarom onze plicht begrijpen en genieten van deze vorming, maar wij moeten ook an deren onttrekken aan de moderne geest en binnenleiden in ons groot Kolpings- gezin. P. 275. Hij noodigde een van de buurjongentjes uit om bij de eerste proeven tegehwoordig te zijn. Zonder iets te zeg gen nam Langelot nu de beste japon van footmoeder. Doch nu gebeurde er iets verschrikkelijks: de bou* brand de dwars door de japon heen. 276. Toen grootmoeder dat zag werd ze heel boos en ze zei, dat ze Langelot niet meer wilde zien. Langelot dacht over de toestand na en besloot zelf een soort van schip te maken om daarmee weg te varen. Waarheen, dat wist hij zelf ook nog niet. kan reusachtig aardig zijn... op Schiphol of zoo. Maar als u op straat loopt of rijdt en ze dan ziet vliegen.... dan ziet u direct daarna dikwijls sterre- ze van u...

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 15