OMGEVING BINNENLAND ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1938 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN H.K.H. PRINSES JULIANA Heden niet naar de feestelijkheden te Apeldoorn Men meldt ons van officieele zijde, dat Prinses Juliana, hoeewl op Soestdijk terug gekeerd, nog niet geheel hersteld is en op advies van den behandelenden geneesheer voorloopig het Paleis nog niet mag verla ten. H.K.H. heeft derhalve moeten afzien van haar voornemen om heden de feeste lijkheden te Apeldoorn ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van H.M. de Ko ningin bij te wonen. PRINS BERNHARD IN VEENENDAAL. Ook de tweede oefening der Lichte Brigade bijgewoond. Z. K. H. Prins Bernhard is ook gisteren bij d.e tweede oefening van de Lichte Bri gade te Veenendaal aanwezig geweest, welke 's morgens om elf uur begon en tot Zaterdagmiddag twaalf uur duurt. De Prins was wederom vergezeld van zijn adjudant, kapitein De Roo van Alder- werelt, en vertoefde onder groot enthou siasme van de inwoners van Veenendaal enkele oogenblikken bij den commando post van het tweede bataljon van het 34ste Regiment Infanterie. Dit bataljon is ingedeeld bij de roode partij en heeft de opdracht om de blauwe partij aan te val len. De Prins begaf zich naar het punt, waar het treffen zal plaats vinden. De Boerhaave- Herdenking Samenkomst te Harderwijk Ongeveer honderdzestig deelnemers aan de Boerhaave-herdenking, die gisteren te Leiden is gehouden, hebben zich vanmid dag naar Harderwijk begeven, waar de grooe geleerde den 13en Juli 1693 tot doc tor in de geneeskunde promoveerde. Het gezelschap werd door den burge meester van Harderwijk, den heer De Jong Baakes in de aloude raadszaal met het fraai behang ontvangen. Na een woord van welkom gaf de burgemeester het woord aan zijn stadgenoot dr. C. P. J. Pen ning, die de volgende bijzonlerheden van Boerhaave meedeelde: Dank zij de promo die van Boerhaave te Harderwijk verkreeg deze. hoogeschool weer grootere bekend heid. Het waren geen familierelaties, wel ke Boerhaave naar Harderwijk deden ko men. Zijn overgrootvader van vaderszijde, een wever te Hondschoots bij Duinkerken verhuisde naar Leiden. De reden, dat Boerhaave naar Harderwijk kwam zal wel gezocht moeten worden in het feit, dat het leven en de studie aldaar zeer goedkoop waren. De oorsprong van de academie te Har derwijk is te vinden in een Latijnsche school, die in 1372 werd gesticht in het minderbroederklooster. In 1616 kwam er door de steun van Prins Maurits een kwar- tierhoogeschool voor de Veluwe; in 1648 werd deze vervangen door de Prov. Gel- "dersche Academie. Het hoofdgebouw der academie werd ge vormd door de fraaie dubbelkerk van het voormalige Catharinaklooster. Herman Boerhaave werd 12 Juli 1693 in geschreven in het Album Studiosorum Acad. Gelrb-Zutphanacae; hij was toen 24 jaar oud, doctor in de philosophie en med. candidaat. Zijn promotor was prof. dr. Theodoras v. d. Graeff, eerder korten tijd hoogleeraar te Duisburg. Boerhaave pro moveerde 13 Juli 1693 op een proefschrift met den titel: De utilitate explorandoram in aegris excrementoram ut signorum (over het nut van het onderzoek van uit- en af scheidingen der zieken). Zeer waarschijnlijk heeft Boerhaave PATER BORROMAEUS IN INDIë. Groote belangstelling voor zijn reis. Voor de microfoon van de Bataviaan- sche Radio Vereeniging is pater Borro- maeus de Greeve O.F.M., die een reis door Nederlandsch Indië gaat maken, door den heer Kerstens geinterviewd. Pater Borromaeus zette hierin het doel van zijn reis uiteen, waarbij hij zich ook beschikbaar stelt voor het spreken in niet-katholieke kringen. Hierdoor is de reeds groote belangstelling voor deze tournee nog vergroot. BURGEMEESTERSVACATURE TE ROTTERDAM. In verband met de vacature van burge meester van Rotterdam, ontstaan door het overlijden van mr. Droogleever Fortuyn, worden in de Maasstad enkele namen ge noemd van personen, die voor dit ambt in aanmerking zouden komen. Zoo hoor den wij o.m. de namen van den burge meester van Batavia, mr. Voorneman en van den burgemeester van Enschede, den heer J. G. Rückert. Bevestiging dezer ge ruchten was uiteraard niet te krijgen, doch wij meenen te mogen aannemen, dat voor de benoeming ernstig in aanmer king zou komen de hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, mr. L. Einthoven. Bevestiging van dit bericht konden wij evenmin verkrijgen. MOND- EN KLAUWZEERINSTITUUT. Nieuwe instelling op de Marinewerf te Amsterdam. Naar de „Tijd" verneemt, zal het Veeart senij kundig Instituut, dat gevestigd is in eenige lokaliteiten van de Rijksseuminrich- spoedig na zijn promotie Harderwijk weer verlaten. Op 30 Mei 1868 kwam er in den gemeen teraad van Harderwijk het verzoek binnen van drie plaatselijke artsen: Lichtenberg, Huysman en Hallegraaff om in het Hortus torentje een steen te plaatsen ter herinne ring aan Boerhaave, Gorter en Linnaeus. Vanwege de hieraan verbonden kosten, werd dit verzoek niet ingewiligd. Wel kwam er in 1869 in genoemd torentje een borst beeld van Linnaeus. Spr. sprak er ten slotte zijn vreugde over uit, dat thans, dank zij de mildheid van de Nederlandsche Maatschappij tot bevor dering der Geneeskunst het plan van 1868 ten opzichte van Boerhaave in veel groot- scher omvang tot uitvoering is gekomen tot eer van onzen grooten Boerhaave en tot vreugde van Harderwijk. Hierna begaven de aanwezigen zich naar het torentje, waar de voorzitter der zoo juist genoemde Maatschappij, dr. C. Feh- mers uit Rotterdam de fraaie bronzen ge denkplaat onthulde, waarbij hij een toe spraak hield, waaraan h.et volgende is ont leend: Grati recordantes per hanc inscriptio- nem testantur medici Batavi. Dankbaar herdenking leggen door dit inschrift de Ne- derl. geneeskundigen getuigenis af. Het zijn deze op de gedenkplaat aangebrachte woorden, welke den voorzitter van het Ge nootschap voor geschiedenis der genees-, natur- en wiskunde het verzoek deden richten tot het hoofdbestuur der Neder landsche Maatschappij tot bevordering der geneeskunst om namens dit lichaam de ge denkplaat te onthullen. Nietegenstaande de gedachte voor deze herdenkingsplechtig heid geheel en al van het Genootschap is uitgegaan en niettegenstaande uitsluitend de gulheid dezer vereeniging de plaat deed aanbrengen, geeft het hoofdbestuur onzer Maatschappij gaarne gevolg aan dit zoo vereerend verzoek. De promotie van Boer haave toch beteekende zijn intrede in de rijen der Nederlandsche geneeskundigen, het begin van zijn loopbaan als Nederland sche arts. Een woord van erkentelijkheid moge ik dan laten hooren jegens het Ge nootschap, zijn bestuur en zijn leden, door welker gelukkige gedachte zulk een be langrijke gebeurtenis op deze historische plaats voor de nakomelingen ies vastgelegd. Dank daarbij aan den kunstzinnigen ont werper, den heer Etienne, wiens vaardige hand deze- plaat boetseerde, dank ook aan Officieele Crisispublicaties STEUNVERLEENIN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouweentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1938, welke vol doen aan de kwaliteitseischen en in het tijdvak 19 t/m. 24 September 1938 zijn ge denatureerd door telers of handelaren, 1.75 per 100 K.G. zal bedragen. 's-Gravenhage, 23 September 1938. 1291 ting aan de Prof. Poelslaan te Rotterdam, binnenkort worden verplaatst naar de ter reinen van de voormalige Rijks-marine werf te Amsterdam. Reeds geraimen tijd werd gezocht naar een betere huisvesting van dit instituut, dat tevens een belangrijke uitbreiding diende te ondergaan om het ook geschikt te maken voor het doen van proefnemin gen met grootere dieren. Het huidige labo ratorium maakte het zeer moeilijk om ziektegevallen waarmede geëxperimenteerd werd, voldoende te local iseeren en het is zelfs reeds voorgekomen dat daardoor be smettingen werden overgebracht op ander in het gebouw verzorgd kleinvee. De uitbreiding, welke het instituut zal ondergaan, zal tevens dienstbaar worden gemaakt om de laboratoria in te richten voor het onderzoek naar het zoo gevrees de mond- en klauwzeer, welke ziekte jaar lijks talrijke slachtoffers maakt en onder onzen vaderlandschen veestapel groote schade veroorzaakt. In verband hiermede zal de naam van het instituut worden ge wijzigd in Mond- en Klauwzeer-instituut. De gebouwen, waarin deze instelling zal worden ondergebracht, maken deel uit van de bestaande gebouwen op de Marinewerf den geleerden vervaardiger van het in schrift, professor Muller. Moeilijk kon een betere plaats gevonden worden dan in dit bouwwerk, waar reeds aanwezig was de beeltenis van Boerhaave's jongeren tijdge noot, den grooten Zweed Carolus Linnaeus. Staande toch voor deze toren zal men straks de woorden kunnen herhalen, die eenmaal Boerhaave aan Linnaeus mee gaf voor Sloane, den president van de Royal Society: qui vos videbit simul, vide bit hominum pax, cui simili vix diabit orbis, Hij, die u beiden tezamen zien zal, zal twee menschen aanschouwen, welker even beeld de wereld moeilijk zal verschaffen. Gisteren in de oude universiteitsstad heeft de Maatschappij hulde gebracht aan den hoogleeraar. In deze stad moge Boerhaave herdacht worden als arts en als mensch. Op de meest gelukkige wijze vereenigde hij in zich de eigenschappen van een hoog staand, ieder innemend karakter met de volledige beheersching van de geneeskun dige wetenschap zijner dagen. Zulk een mensch wordt slechts éénmaal op het mil- lioen gevonden, getuigt een tijdgenoot de Engelschman William Burton van hem in zijn levensbeschrijving. Voegt daarbij zijn envoudig geloof en zijn groot Godsvertrou wen en begrijpelijk wordt de vereering, die hem zoo ruimschoots van alle zijden is ten deel gevallen. Deze geestesgesteldheid maakte hem tot den waren geneesheer, den helper in het lijden, wiens komst alleen den lijder rust gaf en wiens woord een wet was. Trotsch mogen de Nederlandsche geneeskundigen er op zijn dat deze man éénmaal tot de hutmen behoord heeft. Ge schitterd moge hij hebben als hoogleeraar, niet minder groot was hij als mensch en als arts. Zulk een man verdient dankbaar herdacht te worden door zijn beroepsgenoo- ten, hij is hun na twee eeuwen nog een lichtend voorbeeld. Van deze dank moge dan nog jaren lang het inschrift gegrifd in brons getuige. Evenwel van duurzaam me taal kan deze plaat vervaardigd zijn, een monumentum aere perennius zal zijn de herinnering van de Nederlandsche genees kundigen aan hun grooten voorzaat Boer haave. Na de onthullingsplechtigheid begaven de bezoekers zich naar het restaurant Mo- nopole en naar restaurant de Harmonie, waar een Geldersche koffietafel werd aan geboden, waarna per extra-boot de terug tocht naar Amsterdam werd aanvaard. te Amsterdam en daardoor kunnen de kos ten van de verplaatsing dan ook betrekke lijk laag zijn. De werkzaamheden zullen door het Rijk worden uitgevoerd met steun van het werkfonds. De kosten worden ge raamd op 190.000. Daar op dezelfde terreinen ook de nieu we laboratoria van den Rijksstudiedienst voor de luchtvaart zullen komen, zal de Amsterdamsche Marinewerf een centrum van zeer belangrijke laboratoria worden. STERFGEVALLEN MOND- EN KLAUWZEER. Het aantal sterfgevallen ten gevolge van mond- en klauwzeer heeft in de week van 11 tot en met 17 September bedragen: 163 runderen, 86 kalveren, 153 varkens en big gen, 7 schapen. Sedert de week 1926 September 1937 zijn aan mond- en klauw zeer bezweken: 3639 runderen, 4383 kalve ren, 3415 varkens en biggen, 22? schapen en 67 geiten. MODERN KATHOLIEK JEUGDWERK. Een gebed om vrede op de Lustrum- schouw van de Kruisvaart. A.s. Zondag, bij de herhaling van de Lustrumschouw der Kruisvaart voor het publiek, zal aan ret einde van het derde deel bij het dankvuur een nieuw gedicht van Gabriël Smit worden voorgedragen, getiteld: „Gebed om vrede". De twee laat ste strophen hiervan luiden als volgt: Geef vrede, vrede! dieper woord hebt Gij ons nimmermeer geschonken: in Bethlehem werd het gehoord Hoe heeft het in Uw mond geklonken! Wij bidden om dit avondvuur, dat Gij opnieuw dit woord doet hooren, en laat, als deze vlammen puur, de vrede zijn herboren! HILLEGOM Hill. Pluimvee-vereeniging. Deze ver eeniging hield gisteravond in „Flora" een goedbezochte vergadering. Wegens verhin dering van den voorzitter werd deze ge leid door den heer J. van Wamel. Daar deze vergadering samenviel met het ko peren jubileum der vereeniging droeg ze een éenigszins feestelijk karakter. In een goed gestyleerd verslag doorliepen de le den nog eenmaal het lief en leed hunner organisatie. Van de oprichters vóór 12j.j jaar Zijn nog drie lid en deze waren ook aanwezig: zij werden op bizondere wijze gecimplimenteerd; het zijn de heeren A. Vastenouw, Jac. Veen en B. Frylink. Ter versterking der geldmiddelen zal een steun- lijst circuleeren en een groote verloting worden gehouden, behoudens goedkeuring van B. en W. Vastgesteld werd, dat met November weder begonnen wordt met ko nijnenveilingen. Goed afgeloopen. Doordat in de keu ken een gasslang gisteravond losschoot, ver spreidde zich het gas in de woning van den heer K. aan de Wilhelminalaan alhier. De heer K. lag reeds te bed; door het opstij gende gas werd hij bewusteloos. Door een toeval werd het dreigende gevaar bemerkt en na behandeling door dr. Versluijs bleef het leven gespaard. Had het ongeluk een half uur later bemerkt, dan zou het den heer K. het leven hebben gekost. KATWIJK Kinderfeest. Zooals- we meldden, wer den hier op 7 Sept., wegens voorkomende kinderverlamming in de gemeente, de kin derfeesten uitgesteld tot nader vast te stel len dag Donderdag 1.1. werd dan besloten deze feesten op Vrijdag 23 Sept. te doen doorgaan en dientengevolge was het gis terenmiddag op het feestterrein „Het Witte Hek" een drukte van je welste. Ruim 3000 kinderen kwamen in groepen aangewan deld naar de finish, het feestterrein, waar verschillende spellen werden gehouden en de kinderen op diverse lekkernijen wer den getracteerd. Te 2 uur begon de feest vreugde. Iedereen had thans -vrije toegang tot het terrein en de muziek vereeniging U.N.I. zorgde, dat de stemming er in kwam en er in bleef. De leiding bij de spelen was bij het bestuur der Oranjevereeniging, daarin op buitengewone wijze bijgestaan door het onderwijzend personeel der scho len. Het ligt nog in het voornemen van dit bestuur om op een nog nader te bepalen datum aan al deze schoolkinderen een gra tisfilmvoorstelling te geven. Geboren: Pieternella, d. van A. Schal- kers en J. v. d. Plas Grietje, d. van W. de Heij en C. v. Elk Dina, d. van B. Vooys en T. Peeman Trijntje, d. van T. Snijer en T. v. Beelen Arie, z. van D. v. Rijn en P. Hus Cornelis, z. van C. Guyt en J. v. d. Bent Jacob, z. van L. Dompeling en J. Huisman. Ondertrouwd: T. Smit en L. Roze- maN. Zwaan en L. Parlevliet J. v. d. Oever en A. Kuyt A. Meyvogel en C. v. Twigt J. v. d. Niet en M. Jonker. Getrouwd: J. F. Hendrikx en J. C. Kroon D. v. Beelen en N. Schaap H. L. Barnhoorn en M. Meijvogel. Overleden: Jan v. d. Marei 82 j. Adriana v. d. Oever 55 jaar. MOLENAAR'S FABRIEKEN TE WESTZAAN. Viering van het gouden jubileum. Wijl familieomstandigheden niet toelieten aan het jubileum van Molenaar's meelfa brieken te Westzaan een feestelijk karak ter te geven, is Donderdag het 50-jarig be staan in intiemen kring gevierd. Te dien einde had in het kantoorgebouw een samenkomst plaats van de directie met het voltallig personeel. Na een woord van eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van de overleden leden der directie en van ver schillende medewerkers, heeft de directeur de heer K. Swart Gz., een overzicht van de ontwikkeling van het bedrijf gegeven gedurende de 50 jaar van zijn bestaan. Wat de leiding van de zaak betreft voor de naaste toekomst deelde de heer Swart mede, dat tot directeuren zijn benoemd de heeren ir. P. Molenaar Mz. en J. J. Swart, terwijl spreker zelf de benoeming had ont vangen tot president-directeur. Voorts verrastte de spreker de leden van het personeel met de mededeeling, dat al len als feestgave een geschenk onder enve loppe zouden ontvangen. De heer G: Espeet bood hierop namens de gezamenlijke aandeelhouders een schrijfbureau aan. Hierop hebben de beide jonge directeu ren, die de derde generatie Molenaar Swarts uitmaken, het woord gevoerd. Ten slotte hééft de chef, de heer J. Ber gers, namens het personeel hartelijke woor den van gelukwensch gesproken en namens allen aan de directie een gebrandschilderd raam aangeboden, ter plaatsing in het nieuw te bouwen kantoor. Hét raam, dat ontworpen is door den schilder W. Klerk van Westzaan, geeft een voorstelling van het verleden, uitgebeeld door den molen „de Duinmeijer", waarin het bedrijf be gonnen is, een kind dat met Molenaar's Kindermeel wordt gevoed en de fabriek in de tegenwoordige gedaante. KATWIJK AAN DEN RIJN Bouwen. Op een gedeelte der tuin van den heer v. R. langs de Voorstraat-Zuid zullen door den aannemer C. A. vier wo ningen worden gebouwd. De bestaande schuur op den hoek zal worden afgebro-' ken. LISSE Voetbalvereeniging „Lisse" Gisteren avond vergaderde de R.K. voetbalvereeni ging „Lisse" in het gebouw van den R.K. Volksbond, onder voorzitterschap van den heef J. C. de Haan. De voorzitter heette bij zijn openings woord in het bijzonder welkom den heer F. J. van Veen uit Amsterdam, die op- dezen avond een voordracht met licht beelden zal houden omtrent de spelregels. De voorzitter hoopt dat deze voordracht goed resultaat zal hebben. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat de heer M. Beijk, heden zijn 121/2 jarig jubileum viert als penningmeester. Gedurende deze periode heeft de penningmeester getoond een uitstekend beheerder te zijn van de financiën der vereeniging, waarvoor de voorzitter hem namens de vereeniging dankte en hem een stoffelijk blijk van waardeering overhandigde. De penningmeester dankte den voor zitter voor zijn woorden van felicitatie en voor het cadeau hem geoffreerd. De heer van Veen zette in het kort uit een hoe men de competitie moest begin nen met een opgewekt gezicht en een homogeniteit onder de leden-spelers. Een hoofd vereischte is dat men de spelregels goed kent, wanneer men het voetbalspel wil beoefenen. Spreker besprak de training van een elf tal en over datgenen wat men moet na laten om tot de goede sportbeoefening te komen. Hierna ging spreker over tot het vertoonen van filmplaatjes over de voet- balregels en lichtte hij een en ander toe. Na dankwoord deelde de voorzitter mede, dat op Dinsdag, 4 October a.s. de jaarvergadering zal plaats hebben. Hierna sluiting. OEGSTGEEST R.K. Sportvereeniging Oegstgeest Voetbalafdeeling. Langs dezen weg maken wij bekend, dat morgen om half vier het seniorenelftal we derom een oeefnwedstrijd zal spelen tegen het elftal van het Missiecollege te Katwijk aan den Rijn. De spelers worden verzocht om half drie aanwezig te zijn bij de kerk. De junioren kunnen zich oefenen op het eigen terrein. In den loop van de volgende weken zal alles in orde worden gemaakt voor de competitie. Gymnastiekafdeeling. Volgens afspraak zouden wij deze week over deze afdeeling eenige mededeelingen doen. Morgen is er gelegenheid zichzelf of zijn kinderen op te geven voor een op te richten afdeeling voor gymnastiek. Het is bedoeld voor alle leeftijden, zoowel dames als heeren, met een speciale afdeeling voor gehuwden. De heeren van het bestuur zul len zitting houden na alle H.H. Missen in het St. Willibrordgebouw en zijn bereid tot het geven van alle gewenschte inlichtingen. Voor een eventueel op te richten dans club verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. Te Leiden werd Vrijdag de 200ste sterfdag van Herman Boerhave plechtig herdacht. Op de graftombe van den grooten geleerde in de Pieterskerk werd door prof. E Gorter een krans gelegd. Dampo geneest alle verkoudheden bg groot en klein, snel en radicaal. Groote doos 30 ct. Bij Apothekers en Drog.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 13