Wat zal Godesberg ons brengen? Wil Hitier vandaag reeds het Sudeten- land bezetten? Het beraad met Chamberlain Duitsche troepen vandaag in Sudetengebied De conferentie fe Godesberg. Nieuwe regeering te Praag. De strijd in het verre Oosten Het geweld van den orkaan KREYMBORG VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 EEN NATIONALE REGEERING TE PRAAG. Gistermiddag zijn de besprekingen te Godesberg tusschen Chamberlain en Hitier begonnen. De beide staatslieden hebben drie uur en een kwartier met elkander gesproken. Vandaag worden de besprekingen voortgezet. Een bijzondere verslaggever van de „Daily Express" geeft de volgende opsomming der eischen, welke Hitier waarschijnlijk heeft gesteld: 1. Directe verkleining van het leger van Tsjecho-Slowakije. 2. Indirecte controle op de Skodafabrieken en een verbod voor deze fabrieken wapenen te verkoopen aan staten, die niet op goeden voet staan met Duitschland. 3. Verbreking der bondgenootschappen van Tsjecho-Slowakije met Frankrijk en Sovjet-Rusland. 4. Voorafgaande goedkeuring door Berlijn van ieder nieuw bondgenoot schap van Praag. Volgens de „Daily Express" zou Chamberlain hebben geëischt: 1. De benoeming van een gemengde commissie om de nieuwe grenzen vast te stellen. 2. Onmiddellijke demobilisatie der legers van Tsjecho-Slowakije en Duitschland. 3. Een oproep tot den vrede door de regeeringen van Engeland, Frankrijk, Duitschland en Italië. 4. Internationale garantie van de nieuwe grenzen van Tsjecho-Slowakije. Ward Price meldt aan de „Daily Mail", dat Duitsche kringen van mee ning zijn, dat de beraadslaging slechts gedurende een bepaalden tijd kan worden voortgezet. Daarna zal het Rijk zich zijn vrijheid tot handelen her nemen. Ward Price meent evenwel te weten, dat de rijksregeering besloten heeft bijzonderheden van het plan van Chamberlain te onderzoeken. In de „Oeuvre" schrijft madame Ta- bouis: Op het laatste oogenblik telefoneert men ons uit Godesberg, dat de Fuehrer het recht zou hebben ongeëischt, zijn troepen vanaf vandaag in het Sudeten-Duitsche ge bied te laten binnenrukken, over een diep te van 14 kilometer. Voorts zou Hitier wei geren de nieuwe grenzen van den Tsjechi- schen staat te garandeeren. Wel zou hij zich bereid verklaren, de voorwaarden voor een algemeene regeling te bestudeeren, ten einde den vrede in Europa te verzekeren. De bijna algemeene opinie van de Fran- sche pers weergevend, schrijft Boureues in de „Petit Parisien": Men moet in Godesberg goed weten, dat Frankrijk, na zoover mogelijk gegaan te zijn op den weg der verzoening, thans wei gert deze grenzen te overschrijden. De Fransche openbare meening wil stellig een regeling, maar slechts tegen den overeen gekomen prijs. Ook Tsjecho-Slowakije heeft de uiterste concessies gedaan en meer eischen zou gevaarlijk zijn. DE TOESTAND IN SUDETEN-GEBIED. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Eger, dat het Tsjechische leger gistermiddag van den chef van den generalen staf, Kra- jaden, 'bevel gekregen zou hebben, met alle beschikbare wapens onverwijld de Sudeten- Duitsche grensgebieden binnen te rukken en ze tot op hef laatste dorp te bezetten. Gistermiddag tegen 4 uur drongen de eerste pantserwagencolonnes de Sudeten-Duitsche piaatsen Koeningsberg, Falkenau, Graslitz, Neudek, St. Joachimstal, Weipert e.a. bin nen. Vanuit de pantserwagens werd, aldus het D.N.B., zonder voorafgaande waarschu- v/ing direct een hevig machinegeweervuur geopend, waardoor talrijke voorbijgangers getroffen werden. In Egerland zijn volgens het D.N.B. in drie uur tijds 16 Sudeten- Duitschers door schoten gedood. Uit verschillende plaatsen in het Su deten-Duitsche gebied verklaart het D.N.B. berichten ontvangen te hebben omtrent ver sterking van de Tsjechische troepen, die wederom gewelddaden zouden plegen. Van officieele Duitsche zijde wordt ver klaard, dat leden van het Sudeten-Duitsche vrijcorps gisteren in Neder-Oostenrijk heb ben getracht op Tsjecho-Slowaaksch grond gebied door te dringen. Hun pogingen wer den verijdeld door het vuur der Tsjechische troepen. Reuter meldt uit Eger, dat Henleinisti- sche patrouilles te Asch alle anti-nationaal- socialistische Duitschers arresteeren, waar van velen bij de Tsjechische politie hebben gediend. De Tsjechische politiebeambten hebben zich tezamen met de Tsjechische gendarmerie teruggetrokken naar, wat men gelooft de nieuwe grens zal vormen, na melijk de taai-grens. Alle treinen, die van Eger naar het bin nenland van Tsjecho-Slowakije vertrekken, waren gisteren propvol met Tsjechische fa milies. De geestdrift der Duitschers in de aan de grens gelegen Sudeten-Duitsche steden is in den loop van den dag nog toe genomen. Duizenden Duitschers hebben gisteren den geheelen dag gewacht op de aankomst van Duitsche troepen. De bevolking ge looft, dat Duitsche troepen zich gereed houden, om binnenkort het Sudetenland binnen te trekken. Intusschen worden de voertuigen, die bezoekers uit Duitschland brengen, voortdurend door de menigte toe gejuicht. FELLE BEWOORDINGEN VAN DUITSCHE PERS TEGEN PRAAG. De Duitsche ochtendbladen maken in grooten opmaak melding van „den intocht van het Tsjechische leger in de Sudeten- Duitsche grensgebieden en van de Tsjechi sche overvallen op de vreedzame bevol king". De bladen wijzen op de ernstige ge volgen van deze actie. Hiermede verliezen de Tsjechen eiken aanspraak op eenige te gemoetkoming, schrijft de „Voelkische Beo- bachter. „Zij openbaren zich opnieuw als een volk, waarvoor recht en fatsoen niet gelden, en welks optreden niet met den gebruikelijken maatstaf in het leven der volkeren gemeten kan worden. Zij roepen de vergelding op die niet zal uitblijven en die zij duizendvoudig verdienen. De „Boersenzeitung" zegt: Duitschlands weg staat helder afgeteekend. Hongarije en Polen zijn niet voornemens te wijken. Het slecht aaneengelijmde bouwwerk van den Praagschen staat zal zijn verdiende ontbinding niet ontgaan. TSJECHISCHE TEGENSPRAAK. Te Praag wordt verklaard, dat de be richten, welke melding maken van machts overneming door Sudeten-Duitschers bin nen de taalgrens onjuist zijn. Men maakt slechts melding van eenige incidenten te Bozidaz, waar Sudeten- Duitschers het douane-kantoor hebben be zet en te Cheb (Eger), waar zij het post kantoor hebben bezet en het Tsjechische personeel hebben verjaagd. Eenige soort gelijke gevallen hebben zich voorgedaan in andere plaatsen, doch de Tsjecho-Slowaak- sche autoriteiten in het Sudeten-Duitsche gebied verklaren den toestand geheel meester te 'zijn. Officieel wordt medegedeeld: Het gis teren van Duitsche zijde gemelde bericht, als zouden Tsjechische gemotoriseerde troepen, in eenige plaatsen van Westelijk Bohemen zonder waarschuwing met ma chinegeweren geschoten hebben en in drie uur tijds 16 Duitschers hebben neergelegd, toont de onbetrouwbaarheid van deze be richtgeving aan, want in alle in het be treffende bericht genoemde plaatsen is niets voorgevallen, en werd geen enkele Duitscher gekwetst of gedood. STIJGENDE OPWINDING IN TESCHEN. Het Poolsche stadsdeel ziet Poolsche troepen tegemoet. De Poolsch-Tsjechische stad Cierzyn (Teschen) wordt door de rivier de Olza en de grens, waarvan Polen herziening vraagt in tweeën gedeeld. Sedert Tsjecho-Slowakije de Fransch Britsche voorstellen heeft aanvaard en heeft ingestemd in de cessie van het Su detenland aan Duitschland is de opwin ding grooter geworden, te meer, daar het gemeentebestuur van het Poolsche stads deel sinds gisteren oproepen tot de bevol king richt, waarin deze wordt, uitgenoo- digd, zich gereed te houden om verschei den eenheden van het Poolsche leger, die van de manoeuvres terugkeenen te begroe ten. De aankomst dezer troepenafdeelingen was eerst op gisteravond vastgesteld en vervolgens op vanmiddag. Zij is echter uitgesteld tot morgen. Het gerucht gaat, dat niet alle eenheden behooren tot het plaatselijk garnizoen van Teschen. Dit geeft aanleiding tot tal van veronderstellingen. Vanochtend om elf uur is een regiment infanterie van Teschen op het Poolsche station aangekomen. Het zal echter pas morgenochtend worden ontvangen. Tal van organisaties van oud-strijders, de vereeniging van insurgenten uit Opper- Silezië, de oud-strijders uit het Poolsche en Fransche leger enz., allen in uniform, wachten sinds gisteren op het rijkelijk ver sierde marktplein op de aankomst der Poolsche regimenten. De Britsche minister-president Cham berlain is gisteren met zijn medewerkers en in gezelschap van den chef van het pro tocol, Von Doernberg, te 16 uur in het hotel Dreesen aangekomen. De Fuehrer ontvmg zijn gast aan den ingang van het hotel en leidde hem naar de op de eerste verdieping gelegen conferentiekamer. Naar nader vernomen wordt, waren aan vankelijk bij het onderhoud tusschen Hit- Ier en Chamberlain slechts tegenwoordig dr. Schmidt van het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken en legatiesecre taris Kirkpatrik van de Britsche ambas sade te Berlijn, resp. als tolk en voor het opnemen van het protocol. Tegen 18 uur 30 begaven Chamberlain en Hitier zich naar een beneden gelegen spreekkamer, waar het onderhoud werd voortgezet in tegenwoordigheid van mi nister von Ribbentrop. Buiten het hotel, dat in een ruimen kring is afgezet, stonden duizenden menschen te wachten. Na drie uur en een kwartier waren de besprekingen van dezen dag geëindigd. Chamberlain keerde naar den Peters- berg terug in gezelschap van den chef van het protocol. Hitler nam in de hal afscheid van zijn gast, terwijl von Ribbentrop den Britschen minister-president tot diens auto bege leidde. Toen de auto vertrok, werd door S.S.-mannen een roffel geslagen. Naar Havas nog verneemt, is de toe gang tot het hotel ten strengste verboden, zelfs voor de Duitsche en de internationale pers. Deze geheele regeling doet het vermoe den rijzen, dat de beide staatslieden eerst tot overeenstemming willen geraken over de beginselen van hun actie en daarna de zorg voor de uitwerking der besluiten aan hun deskundigen willen overlaten. Medegedeeld werd, dat de besprekingen hedenochtend om 11 uur zouden worden voortgezet. Reeds vroeg in den ochtend heerschte er bedrijvigheid te Godesebrg, in afwachting van het onderhoud tusschen Hitier en Chamberlain. In de vroege morgenuren brandden de lichten in het hotel Petersberg en ook aan de overzijde van den Rijn, in hotel Dree sen, was men druk bezig. Nadat Cham berlain gisteravond vertrokken was, heeft Hitler met eenige vooraanstaande leiders, als Himmler, von Ribbentrob, Goebbels, e. a. den maaltijd gebruikt. Chamberlain bleef den geheelen avond in zijn kamers van het hotel Petersberg, en liet zich ook den maaltijd daar opdienen. Duitsche kringen te Godesberg blijven bedekt optimistisch over de besprekingen en verzekeren, dat het mogelijk is, dat Chamberlain den Fuehrer in een redelijke stemming zal aantreffen. ONDER LEIDING VAN GENERAAL SIROVY. Generaal Sirovy, inspecteur-generaal van het Tjsechische leger, heeft een nieuwe re geering gevormd, welke uit de volgende personen bestaat: Minister-president en Oorlog: Generaal Sirovy. Financiën: Kallfuss. Buitenlandsche Zaken: Krofta. Binnenlandsche Zaken: Cerny. Volksgezondheid: Dr. Mendl, hooglee raar aan de medische faculteit te Praag. Ministers zonder portfeueille zijn: Vavre- ka, minister van propaganda in het afge treden kabinet, Zenkei, burgemeester van Praag, en Boekoswky. Een vierde zetel zou gereserveerd zijn voor een lid der Slowaaksche Volkspartij. Generaal Franticzek Nosal heeft de por tefeuille van openbare werken in het nieu- v;e kabinet. Het ministerie van unificatie der wetgeving is toevertrouwd aan Joseph Fric. De politieke zaken zijn in handen gesteld van een politieke commissie, bestaande uit dezelfde personen, die den politieken kabi netskern van de vorige regeering vorm den, t.w. Hodza, Czernin, Bechinye, Schra- mek en Franke. Deze nieuwe politieke commissie is ech ter niet meer dan een adviseerend lichaam, dat aan het kabinet is toegevoegd. De nieuwe regeering is gevormd op wensch van het volk. President Benesj wilde hiermede de openbare mee ning tevreden stellen, zoo al niet wat be treft een „militaire dictatuur", waarom in de eerste uren van opwinding geroepen werd, dan toch wat de personen betreft. Een dictatoriaal kabinet zou in Duitsch land stelig als een uitdaging zijn opgevat. Hoewel een generaal aan het hoofd staat is het geen militair kabinet, maar een werkkabinet, aldus luidt een semi-offi- ciseuse mededeeling. Het zal het werk der vorige regeeringen vortzetten, het is een regeering van nationale solidariteit, bo ven de partijen staande, tot handhaving van de orde. In kringen der oude regee- ringsmeerderheid verklaart men, dat alle partijen der vroegere meerderheid, die de voorstellen van Londen hebben aanvaard, loyaal de regeering zullen steunen, en de officieuse nota zegt: de regeering heeft alle verplichtingen en alle verantwoordelijk heden van het vorige kabinet op zich ge nomen. Zij zal deze verwezenlijken en kan daartoe rekenen op den steun van alle par tijen welke den staat uitmaken. NIEUWE MINISTERPRESIDENT ZEER POPULAIR. Welingelichte Praagsche kringen verkla ren het besluit van president Benesj om een militair aan het hoofd der regeering te be noemen als de uiting van den wil der ver antwoordelijke politieke en constitutionee- le kringen, de rust te bewaren in het land, dat zich zulk een groot offer moet getroos ten. Daarom is de keuze gevallen op den persoon van generaal Sivory, die een groo- te populariteit geniet, en wiens naam ver bonden is aan het roemrijke tijdperk van den Tsjecho-Slowaakschen strijd voor on afhankelijkheid. De algemeene overtuiging is, dat zijn populairiteit en het vertrouwen, dat hij geniet in alle lagen der bevolking, zal bijdragen tot een snelle kalmeering der smartelijk getroffen natie, en het ook mo gelijk zal maken zich gemakkelijk bij den nieuwen toestand aan te passen. BRITTEN VERLATEN PRAAG. Alle vrouwen, die op eenigerlei wijze in relatie met het Britsche gezantschap staan, hebben order gekregen Praag te verla ten. Een vliegtuig van de Imperial Airways, dat verscheidene leden van de missie-Run- ciman en Britsche diplomatieke ambtena ren naar Londen terug zou brengen, heeft zijn passagiesr na ontvangst van een draad- looze order te Neurenberg afgezet. Op ont vangst van een nieuwe dringende order keerde het toestel laat in den middag naar Praag terug. Men denkt, dat het nog meer Britsche ambtenaren aan boord zal ne men. EEN RADIOTOEPHAAK VAN BENESJ. President Benesj heeft gisteravond een radiotoespraak gehouden, waarin hij de be volking opriep haar kalmte te bewaren. Hij zeide verder onder meer: „In geheel Euro pa vinden veranderingen plaats, niet al leen in ons land. Deze wijzigingen hebben in verschillende landen verschillende vor men en daarom moeten wij ze met kalmte en in eenheid onder het oog zien. Ik heb nooit gevreesd en ik vrees ook thans niet 'voor de toekomst van ons volk. Ik ben be reid toe te stemmen in iedere overeenkomst die gunstig zal zijn voor mijn land, voor de pacificatie van Europa en voor de sa menwerking met Engeland, Frankrijk en Duitschland. Wij zijn bereid zoo noodig tot den laat- sten man voor onze rechten te strijden, zoo als wij ook tot onderhandelingen bereid waren. Verlies uw optimisme en uw gezond verstand niet. Een nieuwe regeering is ge vormd, een regeering van nationale soli- dartiteit. Laat ieder op zijn post terugkee- ren, luister niet naar geruchan en provoca ties en vreest niet voor volk en staat. JTet volk is diep geworteld. Ik wil besluiten met de woorden van ons nationale gedicht: „Tsjecho-Slowakije zal niet ondergaan". Rust te Praag. Het was gisteren rustig in de Tsjechi sche hoofdstad. Rondom de luidsprekers hadden zich groote groepen verzameld om te luisteren naar de radiorede van Benesj. Intusschen heerschte er wat meer militai re bedrijveigheid: naar verschillende dee- len der stad werden afweer-kanonnen ver voerd. VAN HET OORLOGSTOONEEL. Losjan door de Japanneezen genomen. De Japanneezen verklaren de stad Jos- jan te hebben genomen. Indien dit bericht juist is, zijn de Japanneezen genaderd tot 50 kilometer van den spoorweg Peiping Hankau ten Noorden van Hangkau. Als zij er in zouden slagen den spoorweg af te snijden, zouden de spoorwegverbindingen van Hangkau met het Noorden volkomen verlamd zijn. Te Sinjang wordt thans ka nongebulder gehoord. PE WERELD IN VOGELVLUCHT HET TERUGTREKKEN DER VRIJWILLIGERS. Een bedriegelijke manoeuvre" zegt Burgos Het besluit der regeering te Barcelona tot het terugtrekken van alle buitenlandsche vrijwillgers heeft in het door Franco be- heerschte Spanje sensatie gewekt. In lei dende politieke kringen heeft het besluit veel indruk gemaakt. Eenerzijds bemerkt men te Burgos ongerustheid, omdat in het terugtrekken een handige en stoutmoedige manoeuvi'e wordt gezien, die ten doel heeft gebruik te maken van de internationale si tuatie, omdat de vredesfactoren schijnen te zullen overwinnen. Anderzijds is er een gevoel van hoop waar te nemen, omdat men in het besluit het bewijs ziet, dat de iegeering aan het einde van haar krachten is. Een hooggeplaatste functionnaris te Bur gos gaf als zijn meening te kennen, dat de geste var» Negrin niemand zal bedrie gen. De oorlog kan slechts eindigen door onvoorwaardelijke overgave van den vij and. Bulgarije erkent Franco. Bulgarije heeft het bewind van Franco officieel erkend. De regeering heeft een communiqué gepubliceerd, waarin gezegd wordt: „Tusschen beide regeeringen is een overeenkomst gesloten, die bepaalt, dat de landen bij elkander vertegenwoordigd zul len zijn door algemeene agenten, die de zelfde rechten zullen hebben als de chefs der diplomatieke missies". Bombardement van Alcoy. Ten gevolge van een bombardement van gisterochtend zijn te Alcoy 20 menschen gedood en een honderdtal gewond. Er wer den 31 gebouwen verwoest. Het Zweedsche hospitaal werd beschadigd. De tien toestel len der aanvallers wierpen veertig bom men op het centrum der stad. Buitenlandsche Berichten NIET MINDER DAN 441 DOODEN. Meer dan 150 millioen dollar schade. Het aantal dooden tengevolge van den vloedgolf en overstroomingen, veroor zaakt door den orkaan, welke langs de At- lantische kust van de Ver. Staten heeft ge woed, is gestegen tot 441. De herstelde ver bindingen hebben thans den volledigen om vang der vernielingen in New England, New York en New Yersey aan het licht gebracht. De schade aan eigendommen toe gebracht is gestegen tot boven 150 millioen dollar. Honderden menschen worden nog vermist en in New England alleen zijn 5000 bewoners dakloos. De stad Now London in Connecticut is gedurende 30 uur van elke verbinding met daarbuiten verstoken ge weest. De stad is bovendien geteisterd door een zwaren brand. Verscheidene steden en dorpen in New England zijn overstroomd. Anderen werden door het water bedreigd. De door de re gens gezwollen rivieren blijven nog steeds wassen. Fire Island en Westhampton Beach op Long Island zijn, uitgezonderd enkele huizen, die ook zware schade hebben be komen, letterlijk weggevaagd. Op Fire Is land werden ongeveer 500 huizen vernield. De verkeerswegen zijn geblokkeerd door omgevallen boomen en duizenden forensen ondervonden vertraging, aangezien de trei nen niet verder konden. In Manhattan heeft men urenlang in het donker gezeten door storing aan de electri- sche leiding. De ondergrondsche spoor werd tot stilstand gebracht. De orkaan, die van West-Indië Noordwaarts ging, heeft Long Island, Connecticut, Rhode Island en het Westen van Massachusetts in vollen omvang getroffen. Hij. loeide ook over Ver mont en de grens van Canada, maar met minder kracht. Alle geteisterde gebieden hebben krachtige maatregelen genomen om plunderingen te vermijden, en de orde te handhaven. President Roosevelt heeft aan gemaand, alles in het werk te stellen om den nood te lenigen. ZER ARBEIDERS DOOR EEN AARD VERSCHUIVING BEDOLVEN. Nabij het dorp Brodarevo in Montenegro, waar een nieuwe snelverkeersweg wordt aangelegd, zijn zes arbeiders door een gondverschuiving bedolven. Men heeft hen niet kunnen redden. WAARBORG.KLEEDING alléén bij

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5