Academienieuws Wilt U iets weten? STADS NIEUWS AGENDA VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal. Bij onze agenten 20 cent per week; f 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïli Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? DROOG FRAAI WEER. De Bilt seint: Verwachting: Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen, nevelig tot licht of half bewolkt, droog weer, behoudens geringe kans op onweer en eenige dauw in den nacht, weinig verandering in tem peratuur. Hoogste barometerst.: 774.9 te Tartu. (Estland). Laagste barometerst.: 745.7 te Vestmanoer. Het gebied van hoogen luchtdruk over Finland en de Randstaten breidde zich ook over Polen, Oost-Duitschland en Zuid- Scandinavië uit. De depressie op den Oceaan werd belangrijk dieper, doch het centrum veranderde weinig van plaats. Op de Britsche Eilanden waait een matige tot krachtige Zuidelijke wind met regen langs de Engelsche en Schotsche Westkust, overigens is de lucht gedeeltelijk bewolkt. In Scandinavië en op het vaste land van West-Europa is de wind zwak met meest lichte bewolking doch veel morgennevels. De temperatuur is in het geheele waar nemingsgebied boven normaal in Noord- Zweden plaatselijk tot negen graden. Ook voor morgen wordt nog droog vrij warm weer verwacht doch er bestaat eenige kans -op plaatselijke onweersbuien. De wind zal met zwakke tot matige kracht uit Zuidelijke richtingen waaien. In den nacht en den vroegen mor gen is het optreden van nevel waarschijnlijk doch overdag zal het grootendeels opklaren. LUCHTTEMPERATUUR. 22.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Vrijdagnamidag 7.28 uur tot Zaterdagmorgen 6.18 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 24 Sept. voorm. 3.25 en nam. 3.50 uur. Maan op 7.36 uur. Maan onder 18.48 uur. LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getiteld: „On the symbio sis of ardisia crispa (thunb.) A. DC.", de heer Ph. de Jongh, geboren te Leiden; idem, op proefschrift getiteld: „Verband tusschen smaak en constitutie van carbon- zuurhydraziden en derivaten", de heer H. A. Bakels, geboren te 's-Gravenhage; tot doctor in de Rechtsgeleerdheid, op proefschrift getiteld: „Vormen en soorten van loon in den Indischen landbouw", de heer J. D. N. Versluys, geboren te Steen- wijk. Geslaagd: candidaats examen Rechten: de dames c. W. Besangon, Den Haag, L. v. d. Kraan Rotterdam en de heeren P. W. E. Schaa- per, Heemstede, D. R. Hudig, Rotterdam; doctoraal examen Rechten: mej. J. F. B. Paehlig, Den Haag. Vraag omtrent een betrekking bij de Posterijen. Antwoord: Ook bij de posterijen be staan heel wat verschillende functies, welke meerdere of mindere ontwikkeling ver- eischen. Uw ambitie kan uitgaan naar post bode of naar directeur met alle daartus- schen liggende functies. U dient zich daar voor te wenden tot den directeur van een plaatselijk kantoor, die U tevens de ge- wenschte inlichtingen zal kunnen verschaf fen. Overal Maggi's Bouillonblokjes Overal wonen ervaren huisvrouwen, die weten, dat Maggi's Bouillon in kwaliteit aan de spits staat Maggi's Bouillon heeft zo'n zuivere, natuurlijke, krachtige smaak en evenaart het allerbeste zelfgetrokken vleesnat. Maggi's Bouillon is in alle opzichten „af"..,, de bouillon met een reputatie? MAGGI5 BOUILLON PAROCHIANEN VAN ST. PETRUS. Door de moeilijke tijdsomstandigheden, vooral door de werkloosheid, is ook b\j ve len van onze parochianen de nood groot. Wij ondervinden dat bijna dagelijks. Na jarenlange werkloosheid is het hen onmo gelijk om zelf voor voldoende kleeding zorg te dragen. Zeer dikwijls komen zij aan de pastorie aanbellen. Heel vaak zijn wij dan in staat hen te helpen, maar dikwijls gebeurt het ook, dat wij hen niet kunnen helpen en toch wij zijn er van overtuigd, we zouden hen allen kunnen helpen, als de parochianen ons hel pen. Daarom gaan wij nu in onze parochie, zooals het reeds eerder éénmaal is ge schied, een ophaaldienst organiseeren. Tot goed begrip: wij willen natuurlijk gen afbreuk doen aan bestaande instellin gen. Gaaft gij in het verleden geregeld uw gedragen maar nog goede kleeding aan hen, of hebt gij in uw eigen omgeving menschen aan wie gij deze reeds geeft, blijft dat vol houden. Wij zijn er echter van overtuigd en in de laatste jaren is deze overtuiging door de ondervinding nog versterkt: Er kan veel meer worden gedaan. Een belangrijk middel daartoe is: Een ge regelde ophaaldienst. Wij kunnen dit aanpakken, omdat door geen enkele Kath. instelling zulks geschied, en het toch van 't grootste belang is, dat ook wij een ophaaldienst hebben, waarvan de opbrengst ten goede komt aan onze Ka tholieke armen. Reeds eerder hebben wij eenmaal met succes dit midden aangewend, maar het is gebleven bij een keer, het moet een gere gelde ophaaldienst worden. 't Kost wat tijd, 't kost wat moeite, maar de uitslag loont de moeite, wij kunnen daardoor onze minder bedeelde parochia nen helpen. Wat gij dan voor ons moet bewaren? Van alles kunt gij voor ons bewaren: meubilair, ledikanten, kachels, kleeren, zoowel onder- als bovenkleeren, schoenen enz.; wij willen u er nog even aan herin neren, dat het onze bedoeling is, minder bedeelden van onze parochie daarmede te helpen, het meet dus bruikbaar zijn. Over enkele weken gaan wij beginnen. Gij ontvangt eerst een circulaire en na enkele dagen komen eenige jongemannen uw antwoord halen. Wij beginnen zoo spoedig mogelijk, de ac tie zal enkele weken duren. Hebt ge nu reeds een en ander af te halen, zeer gaarne ontvangen wij bericht, en zoo spoedig mogelijk wordt alles afge haald. De vorige week ontvingen wij verschil lende aanvragen, welke tot heden niet zijn beantwoord, wij hebben het niet in voor raad. Oogenblikkelijk kunnen wij kinder- kleeding, een heerencostuum, jurken, man tels, dekens en een ledikant gebruiken. Wij rekenen op aller medewerking. vereeniGing „katholiek leiden". Belangrijke rnededeeling. Naai aanleiding van ingekomen ver zoeken, heeft het bestuur besloten, een aantal plaatsen beschikbaar te stellen ad 35 cent. Men houde er rekening mede, dat dit aantal zeer beperkt is. De toegangskaarten van 35 cent zijn verkrijgbaar bij de fa. Huibers en fa. Geyer. De aangesloten organisaties worden ver zocht hun vaandels of vlaggen te brengen in de Stadsgehoorzaal, Zaterdagmiddag of uiterlijk Zondagmiddag 3 uur (vaandel met standaard). Plaatsbespreking heeft plaats Zondag middag van 12 uur in de vestibule der Stadsgehoorzaal a 0.10 per plaats. Propagandaclub „Pr. Schaepman". Attentie! De vergadering van de Propa gandaclub „Dr. Schaepman", op Woensdag avond a.s., zal niet in het St. Antonius- clubhuis gehouden worden, doch inden Burcht. „Boefje" treft nog steeds een voldoend aantal toeschouwers om het op het reper toire van het komende seizoen te plaatsen Het Nederlandsche Tooneel geeft heden avond een voorstelling in de Stadsschouw burg. Annie van der Lugt MelsertVan Ees speelt weer de titelrol. De voorstelling vangt om kwart over acht aan. De levering van Varkensvleesch en fijne vleeschwaren gedurende het laatste kwar taal 1938 ten behoeve van het Rijks-Acade misch Ziekenhuis alhier is wederom opge dragen aan het vleeschwarenbedrijf Ar nold H. Bergers, alhier. LEIDSCH UNIVERSITEITSFONDS. De Universiteitsraad van het Leidsch Universiteits-Fonds heeft, na verkregen Koninklijke machtiging, benoemd tot bij zonder hoogleeraar in de Italische archae- ologie, dr. H. M. R. Leopold te Rome. Tot curatoren van dezen leerstoel zijn benoemd dr. J. van der Hoeven te Eefde, dr. P. C. Molhuysen te 's-Gravenhage en mr. J. A. N. Patijn te 's-Gravenhage. VER. TOT OPRICHTING EN INSTAND HOUDING VAN MEDISCH OPVOEDKUNDIGE BUREAUX. Aan het jaarverslag van den secretaris over het jaar 1937 is het volgende ontleend: Als besutursleden traden af Mejuffrouw van der Velden, secretaresse en Pastoor Smit, in wier plaats benoemd werden de heeren J. L. van Heteren en Mr. Dr. N. G. Geelkerken, welke laatste tevens belast werd met het sceretariaat. Dr. Wiersma zag zich door vertrek naar e.ders genoodzaakt de leiding van het Bu reau neer te leggen. Na zijn vertrek werd zi;-n functie tijdelijk waargenomen achter eenvolgens door de heeren Mr. Reiss en Dr. B. Stokvis. In November nam mej. A. Thierry als opvolgster van Dr. Wiersma de leiding van het Bureau op zich. Ook Dr. van Lookeren Campagne zag zich wegens vertrek genoodzaakt zijn func tie neer te leggen. Nadat mej. E. de Roos z»ch tijdelijk met de waarneming zijner werkzaamheden had belast, werd in mej. A. M. Doyer een opvolgster gevonden. De huisvesting van het Bureau leverde eenige moeilijkheden op. Het gebouw der Vereeniging N.O.M.A.T.E.G. moest worden verlaten, daar genoemde vereeniging zelf de beschikking over het perceel wenaehte tv herkrijgen. Bovendien kon niet langer worden beschikt over het meubilair dat zich in het gebouw bevond. Na herhaalde pogingen om elders ge schikte huisvesting te verkrijgen, stelde de Gemeente het gebouw der Gemeentelijke Geneeskundige Dienst ter beschikking voor het houden van de zittingen van het Bu reau. Aan het jaarverslag van de leidster van hte Bureau ontleenen we: Dit jaar werden 49 wekelijksche zittin gen gehouden. Het aantal bezoekers be droeg 176, waarvan in 64 gevallen voor dt eerste maal hulp werd verzocht. Dr. Wiersma ontving vele van deze nieuwe patiënten eenige malen te zijnen huize. Na diens vertrek maakte prof. Gor ter het mogelijk hen tijdelijk voor meer uitgebreid onderzoek in de Kinderkliniek to ontvangen, wat zeer op prijs werd ge steld. Het volgend jaar zal hieraangaande een andere regeling getroffen worden. Van de 64 nieuwe gevallen waren 37 jongens en 27 meisjes. 52 kinderen kwamen uit Leiden, terwijl 12 in omliggende ge meenten woonden. De reden van aanmelding was de vol gende: jongens meisjes tot. angst en zenuwachtigheid 3 4 7 onhandelbaarheid 1 12 groote beweeglijkheid 3 14 lastig zijn en dwingen (kleine kinderen) 4 15 moeilijkheren in school en beroep 9 8 17 zwakzinnigheid 4 4 8 diefstal 4 2 6 liegen en phantaseeren 0 11 sexueele moeilijkheden 2 0 2 enuresis 3 2 5 encopresis 10 1 spraakstoornissen 1 1 2 uiteenloopende klachten (w.o. ernstige psychi sche stoornissen 2 2 4 37 37 64 Het verslag geeft hierover nog verdere bijzonderheden naar leeftijdsverdeeling en de positie der kinderen in het gezin. De goede samenwerking met den Voog dijraad, met Gemeentelijke Geneeskun dige en Gezondheidsdienst, met scholen en andere instanties werd op hoogen prijs gesteld. Het contact met de Medisch Op voedkundige Bureau in andere plaatsen was uitstekend. rijwieldief aangehouden. Door de recherche alhier werd gister middag aangehouden de 21-jarige buffet- bediende H. B. de W., die te Haarlem een rijwiel had ontvreemd en dit bij een 'rij wielhandelaar hier ter stede trachtte te verkoopen. Deze vertrouwde het zaakje echter niet en waarschuwde de recher che. Het bleek inderdaad raak te zijn. Het rijwiel was Woensdag te Haarlem ont vreemd en de opsporing ervan was reeds door de Haarlemsche recherche verzocht. EEN MOTORFIETS GEVRAAGD. Vorig bedrag N. N. Mej. V. N. N. Goede navolging N. N. N. N. N. N. Mej. O. N. N. N. N. Eenige dames uit Huize „St, Jozef' te Hillegom Voor uw motorfiets 20.75 1.— 5.— 0.50 1.— 1.50 2.— 1. 1.— 2.50 2.50 39.75 Voor 39.75 zou men misschien hij een uitdrager een derde-handsch motorfiets kunnen koopen, maar dan een, waar men zelfs op Holland's vlakke wegen meesten tijds naast zou moeten loopen. Zoo een is in de binnenlanden van Oeganda natuurlijk zeker niet te gebruiken. Er zit dus niets anders op dan dat dit bedrag eenige malen wordt vermenigvuldigd. En liefst vóór 6 October, want op dien dag vertrek ik naar de Missie. Geefsters en gevers nu reeds mijn hartelijken dank. Mijn adres is: Witte Rozenstraat 5, waar ik uw gaven gaarne zal ontvangen. Father Q. JUFFERMANS. Wie geeft de motorfiets nog een klein duwtje?! K. J. M. V. „ST. PETER KANIS". De Kath. Jonge Middenstandsvereeni- ging hield gisterenavond in haar „Eigen Huis" een zeer vlotte algemeene leden vergadering. Op de agenda stonden twee belangrijke punten n.l. bespreking a.s. winterprogramma en verkiezing van twee nieuwe bestuursleden. Het winterprogramma werd met enkele wijzigingen in zijn geheel aangenomen. Als voornaamste punten noemen we daarvan: Donderdag 29 Sept. openings-propagan- da-avond te verzorgen door de Zang- en Declamatiegroep met propagandaspeech van Cor Kloppenborg. (De oriëntatiecursus voor adspirantle- den zal gegeven worden op 11, 18, 25 Oc tober, 8, 22 November en 13 December). 6 Oct. „Principe en politiek" met een spreker zijn wij in onderhandeling. Donderdag 20 October „Geen gezag dan uit God" door den Moderator. 30 October viering Christus Koningfeest met algemeene H. Communie met ge- meensch. ontbijt. 23 Oct. dansavond. 10 Nov. algemeene Praatavond. Bespre king van vragen van te voren door de le den bij den Moderator ingediend. 13 Oct. Gezinsavond te verzorgen door de Z.- en D.-groep o.a. opvoering van „Een eeuw achter" van Godfried Bomans. 15 Dec. „Persoonlijke vrijheid gewaar borgd door Godsdienst en Cultuur" door den Moderator. 29 Dec. Kerst- en Oude jaarsviering. Op voering van een eenvoudig Kerstspel. 5 Januari Jaarvergadering. 12 Jan. „Het Vrije beroep onder de ver schillende Staatsvormen" door onzen Bondsvoorzitter Wim Dijsselbloem. 19 Jan. „Indië en zijn Cultuur" door Peter van Rooyen (vervolg op zijn lezing van 1.1. winter). 9 Febr. „Beroepsmoraal" vervolg op de vorige speech door drs. Wim Dijsselbloem. Donderdag 2 Maart „Het Goddelijk levenselement in de Kerk, bron van ware Cultuur" door den Moderator. Dinsdag, Woensdag, Donderdag 28, 29, 30 Maart Triduum door Rector Sondael. 13 April Ontspanningsavond. 20 April „Cultuurboljewisme" door Hans Hermans. 30 April Patroonsfeest met algemeene H. Communie. Nadat besloten werd definitief op te richten een studiekern voor het voorwer ken van de belangrijkste punten van het Winterprogram, een'schaakgroep en het in richten van een leestafel, werd overgegaan tot het volgende agenda-punt: Bestuursver kiezing. Daar geen tegencandidaten waren binnengekomen werden de candidaten Ar nold Duindam en Nico Huig respectievelijk automatisch gekozen tot voorzitter en be stuurslid. De oud-voorzitter sprak toen een kort afscheidswoord waarin hij vooral raar voren bracht, dat hij als lid en als bestuurslid zeer veel goede en nuttige vor ming ontvangen en zich ook ten nutte ge maakt heeft. De Moderator dankte Jan Janssen o.a. met de woorden „Je hebt je ten volle gegeven. Kom nog dikwijls als echte en oude K.J.M.V.-vriend in ons mid den". Vervolgens verwelkomde hij de nieuwe bestuursleden en spoorde allen aan zich in den aanstaanden Winter ten volle te geven. Wij komen er, als wij maar taai en gestaag volhouden. Nadat door Jan Janssen nog naar voren werd gebracht, dat in het bestuur was voor gesteld om den volgenden Zomer met een groep K.J.M.V.-ers een gezamenlijke va- cantie te gaan doorbrengen in een of an der vacantiehuis in een mooie omgeving en vandaar uit de omgeving per fiets te gaan verkennen en zich voor dat plan acht K.J. M.V.-ers opgaven, werd deze z.eer geani meerde vergadering op de gewone wijze gesloten. Wij herinneren den leden eraan, dat de Zang- en Declamatiegroep a.s. Dinsdag avond in het „Eigenhuis" een generale re petitie voor den Propaganda-avond houdt te half negen. Verder vraagt het bestuur aller medewer king voor de Propaganda. Gemeentel. Aankondigingen SCHOUW VAN WEGEN, LANEN ENZ. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat te beginnen op Dinsdag 4 October 1938 krach tens het bepaalde bij artikel 17 der veror dening van den 6en Juli 1899 (Gemeente blad No. 51, laatstelijk gewijzigd bij de verordening van den 9en Juli 1928 (Ge meenteblad No. 22) op wegen, lanen, stra ten enz. en wateringen en slooten, schouw zal worden gedreven over alle wegen, la nen, paden, straten, kaden, pleinen, hof jes, stegen, sloppen of poorten en gangen, benevens de daarin gelegen of daartoe be- hoorende bruggen en andere kunstwerken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn, en zonder verhindering, door of vanwege rechthebbenden, voor het publiek verkeer open tsaan, alsmede over alle wateringen en slooten, en de riolen ter vervanging daarvan gemaakt, benevens de daartoe be- hoorende sluizen, duikers, buizen, toe gangskokers en dergelijke werken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, SECRETARIS. Leiden, 23 September 1938. LEIDEN. Zondag, Vereeniging „Katholiek Leiden", gala-avond ter gelegenheid van het eerste lustrum, Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. Woensdag, Alg. R. K. Prop.-club „Dr. Schaepman", den Burcht, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 17 tot en met V r ij d a g 23 S e p t. waargenomen door de apotheek C. B. Duys- ter, Nieuwe Rijn 18, tel. 523. Te Oegstgeest: Oegstgeetsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 274. In den korten tijd van haar bestaan heeft de Puttensche vereeniging „de Veluwsche Boerenders" een nationale vermaardheid verkreegn. Deze snel verworven populariteit mag in de eerste plaats worden toegeschreven aan de toenemende belangstelling voor onze folklore, doch ook in niet geringe mate aan de wijze, waarop deze groep die belang stelling in enthousiasme weet om te zet ten. Een Puttensch blad schrijft over een uit voering aldaar: „Ook de technische dienst van de ultra korte golf zonder de Phohi, welke den ge- heelen avond aanwezig was om reportage te maken, was buitengewoon tevreden. De opnamen zullen worden doorgezonden naar Oost- en West-Indië, Afrika en Australië. De heer de Gans kreeg het vereerend ver zoek binnenkort met zijn leerlingen naar Eindhoven te komen om mede te werken aan een programma bestemd voor een we relduitzending". Een ander blad schrijft: „Het folkloristisch spel: Bi ons up de Velluw", dat onder leiding van den heer de Gans voor meer dan 300 bezoekers werd opgevoerd, wordt reeds vanaf Vrijdag in de bioscopen in het Profilti-nieuws ver toond. De opnamen van deze buitengewoon aardige Veluwsche dansen zijn zeer ge slaagd. De première welke daarvan vorige week in de grootste steden van ons land werd vertoond had daar veel succes en gaf bij verschillende aardige momenten aan leiding tot ongekende vroolijkheid". De „Amersfoortsche Courant" schrijft over een optreden aldaar: ,,'t Sloeg in, vooral toen ook de men schen mochten meedoen. De Burgemeester en zijn echtgenoote, evenals de schoolin- specteur werden ten dans gevraagd en de den van harte mee aan het handgeklap en draai er eens om". Zoo zouden wij kunnen doorgaan. De groote belangstelling welke blijk baar overal voor onze folklore bestaat is oorzaak, dat besloten werd gedurende na jaar en winter een landelijke toumée te organiseeren. Binnen enkele dagen zal in Leiden in de groote zaal van de Stadsge hoorzaal de eerste uitvoering worden gege ven. De bekende Veluwsche zanger Jan van Riemsdijk zal aan die uitvoeringen mede werking verleenen. Ieder die houdt van een leuke, gezellige avond, een avond waar op men werkelijk pret heeft en eens be hoorlijk lachen kan, die verzuime niet deze eerste uitvoering bij te wonen. Zeer bin nen kort zal de datum van deze uitvoe ring in een advertentie in dit blad worden geannonceerd. ZILVEREN ZAKENJUBILEUM. Gisteren heeft de N.V. Boekbinderij V.h. fa. J. G. Pulle, Oude Rijn 3436 al hier, haar vijf en twintigjarig bestaan on der overstelpend groote belangstelling ge vierd. In Maison Bruyns, waar gereci pieerd werd, was een schat van bloemen opgesteld, w.o. een fraai stuk tot boek verwerkt en met orchideeën afgezet. Tal van zakenrelaties, leveranciers en cliëntèle, kwamen de jubileerende fir manten hun gelukwenschen aanbieden, terwijl mede vertegenwoordigd waren de afd. Leiden van de Ned. Boekbinderspa troonsver. van den Alg. Ned. Typografen- fond en den Chr. Bond voor het Grafisch Bedrijf. Ook tal van schriftelijke geluk wenschen, o.a. van Burgemeester en Wet houders dezer gemeente, waren ingeko men.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2