935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZZZZÏZZ RIJKSBEGROOTING 1939 Het werkelijke tekort geraamd op ruim f61 millioen Een nationale inkomsten- en winstbelasting Praag heeft thans toegegeven Abonnementen. De Katholieke Kerk in Oostenrijk WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1938 29ste Jaargang No. 9139 S)e £eid<töh£(2oti/fca/nt Heffingspercentage 2%; voorts een bijzondere heffing van 8% van bedrijfswinsten. Volgens de millioenennota kwam de regeering bij de samenstelling van de begrooting voor 1939 te staan voor een nadeelig saldo van ruim 142.5 mil- lien gulden op den gewonen dienst. Ten einde in dit aanzienlijk tekort te voorzien, zullen verschillende maatregelen worden voorgesteld, welke nieu we offers van het Nederlandsche volk zullen vragen. Het nadeelig saldo zou dan teruggebracht kunnen worden tot f 25.6 millioen. In de eerste plaats zal een wetsontwerp worden ingediend, waarbij een aantal heffingen, welke met ingang van 1 Januari of 1 Mei a.s. zouden ver" vallen, wordt verlengd. Het betreft hier de opcenten op de grondbelasting, de inkomstenbelasting, de vermogensbelasting, de dividend- en tantièmebelas ting, voorts de opcenten op de accijnzen op wijn, gedistilleerd, suiker, tabak, de zegelrechten, de registratierechten, de successierechten en verder de ver dedigingsbelasting I, het bijzonder invoerrecht op benzine, de doodehand-belas- ting en de couponbelasting. Daarnaast stel de regeering zich voor een complex van nieuwe belasting maatregelen aanhangig te maken, waardoor eenerzijds een aanzienlijke ver hooging van de totale opbrehgst van de belastingen zal worden verkregen, doch waarbij anderzijds naar een betere verdeeling van den belastingdruk wordt gestreefd, terwijl remmende invloeden van de belastingheffing op het bedrijfsleven zooveel mogelijk zullen worden beperkt. De minister van Financiën stelt zich voor, de indiening te bevorderen van een wetsontwerp tot het heffen van een nationale inkomsten- en winstbelasting. Deze belasting zal zooveel mogelijk bij de bron worden geheven en bestaat uit een heffing van 2 pet. van huren, renten, loonen en winsten. Zij zal gelden voor alle natuurlijke en rechtspersonen binnen het rijk en tevens voor de Ne derlandsche inkomsten van buiten het rijk wonende of gevestigde personen. Daarnaast komt nog een bijzondere heffing van 8 pet. van de hier te lande door rechtspersonen gemaakte bedrijfswinsten. Van deze belastingen, waarop ook kinderaftrek kan worden toegepast, verwacht de minister een opbrengst van 90 millioen gulden. Naast deze aanzienlijke belastingverzwaring zal de regeering ook komen met voorstellen, welke een verlichting van den belastingdruk beteekenen. Zoo zullen maatregelen worden voorgesteld om in verband met den druk van accijnzen, omzetbelasting en crisisheffingen tegemoet te komen aan de nooden van de groote gezinnen. Verder zal de accijnswetgeving worden ge wijzigd, in de eerste plaats wegens den druk, welke wordt geoefend op de minst draagkrachtigen en in de tweede plaats om tegemoet te komen aan ge motiveerde klachten van het bedrijfsleven. Ook zullen de ergste bezwaren van de tarieven der vermogensbelasting, van de verdedigingsbelasting en van de personeele belasting worden weggenomen. Voor deze belastingverlagingen zal een bedrag van 40 millioen gulden noodig zijn. Naast de genoemde maatregelen zal de regeering met kracht blijven stre ven naar een verdere beperking der openbare uitgaven. Van de overige in het voornemen der regeering liggende maatregelen kunnen nog worden genoemd een krachtige bestrijding van de werkloosheid, opvoering van het aantal tewerkgestelden in de werkverschaffing zoo moge lijk tot 90 a 100.000 man, terwijl voor steun aan de binnenlandsche markt de invoerrechten van eenige groepen van artikelen zullen worden verhoogd. Ook zal met medewerking van het Nederlandsche bedrijfsleven de export- politiek worden versterkt. Verder zal een credietmogelijkheid worden geopend voor kleine nijveren en ambachtslieden, terwijl een belangrijk hooger bedrag voor de bestrijding der jeugdwerkloosheid zal worden uitgetrokken. Wat de positie der gemeenten betreft, lig een zoodanige herziening van de financieele uitkeeringsmaatregelen in het voornemen, dat een aanmerkelijk grooter aantal gemeenten zijn zelfstandigheid weder verkrijgt, terwijl daar naast een regeling van het forensenvraagstuk zal worden aanhangig gemaakt. Ten slotte wordt medegedeeld, dat na de heroriëntatie van het financieele beleid, welke de samenstelling van de begrooting gericht doet zijn op een zeer spoedig herstel van het budgetair evenwicht, er geen aanleiding meer is ge volg te geven aan het voornemen door middel van een nationaal defensiefonds een jaarlijksch evenwicht tot stand te brengen tusschen de uitgaven voor de nieuwe defensie-maatregelen en de daarvoor gecreëerde inkomsten. De stijging van de gewone defensie-uitgaven bedraagt 24,5 millioen, ter wijl als kapitaals-uitgaven voor de defensie op deze begrooting 73 millioen gulden is uitgetrokken. Dit nummer bestaat uit vier bladen. V 90.000 tot 100.000 werkloozen minder! Uit wat n i e t in de Troonrede stond heb ben meerdere bladen ook katholieke bladen conclusies getrokken, die onge motiveerd waren en onbillijk tegenover de Regeering. Zij zullen nu al, na de lezing van de be grooting, de millioenen-nota, moeten erken nen, dat ze tè voortvarend zijn geweest. De vaagheid van toezeggingen in de Troonrede hebben ook wij betreurd, maar wij meenden er op te mogen, te moeten wij zen, dat uit die vraagheid hoe graag wij ook een anderen toon zouden hebben ge hoord niet mag worden geconcludeerd, dat er nu ook niets of weinig zal worden gedaan! En vandaag hebben wij de millioenen nota voor ons. Welk antwoord geeft deze ons op de groote, belangrijke vraag: wat de Regeering zal doen ter vergrooting van de werkgele genheid. De millioenen-nota zegt helaas ook nog niets concreets betreffende de bestrij ding van de jeugdwerkloosheid, maar de millioenen-nota zegt toch wel, dat de Re geering heeft besloten, werkgelegenheid te scheppen, waarvan men mag veronder stellen, dat zij van blijvenden aard zal zijn, en waardoor 90.000 tot 100.000 man werk zullen vinden. Voor 1939 zal daarvoor 2 0 millioen op den kapitaaldienst worden gebracht en een nog.grooter be drag op de gewone uitgaven. Het mooie, het nieuwe er is ook al in de pers vastgesteld, dat de Regee ring geen enkel initiatief heeft genomen ter bestrijding van de werkloosheid is, dat dit plan niet beoogt leniging van de g e- volgen der werkloosheid, maar bestrij ding van de werkloosheid zelf. Nu kan men wel weer zeggen: wij moe ten eerst zien, wat er zal gebeuren en hoè het zal gebeuren. Maar: hier heeft men toch een zeer positieve toezegging van de Re geering. En 't is, klaarblijkelijk, een eisch van billijkheid, van rechtvaardigheid, van redelijkheid, dat men nu eerst af wacht en met vertrouwen afwacht, alvorens.... de Regeering in gebreke te stellen en te gaan veroordeelen. Naast dit plan- van de Regeering staan haar voornemens tot het treffen van bij zondere voorzieningen ter bevordering van den uitvoer onzer producten, terwijl voor bepaalde bedrijven tariefmaatregelen van matig beschermenden aard in voorberei ding zijn. Ook, als de hier bedoelde voor zieningen tot stand komen, zal de werkge legenheid gunstig worden beïnvloed. Verder zijn grootere bedragen uitgetrok ken voor het uitvoeren van openbare wer ken. De toezeggingen in de Troonrede zijn vaag, maar belangrijk, schreven wij giste ren. V Zware belastingdruk De millioenen-nota opent ons het voor uitzicht, dat boven de gewone inkomsten belasting gemiddeld 2 pet. zal worden ge heven van alle inkomsten. Dat is geen kleinigheid! 't Zal een zwaar offer zijn. Maar de vraag moet gesteld, of dit offer van ons wordt gevraagd zonder noodzaak. Het wordt gevraagd voor de voor ons volksbestaan zoo eminente belangen, wel ke zijn gelegen in de bestrijding der werk loosheid en de leniging van haar gevolgen, en in de defensie. Dat voor de eerst-bedo^lde belangen ont zaglijk veel geld noodig is, en dat dit geld als het op effectieve wijze wordt gebruikt ontzaglijk goed is besteed, zal niemand ontkennen. En het geld voor de defensie? Ook kan o.i., helaas, niet ontkend worden, dat een versterking van 's lands weermacht onont beerlijk is, om onze politiek van zelfstan digheid, van neutraliteit te bevestigen en te versterken. Hoewel wij 't hier wel willen wagen, de opmerking te plaatsen, dat óók op dit terrein wel te groote, nuttelooze uitga ven m o g e 1 ij k zijn dat óók op dit ter rein de Staten-Generaal naast de Regeering een taak heeft te vervullen! En: wij zouden ZAL GODESBERG MORGEN DE BESLISSING BRENGEN? Het nieuws van den dag is vandaag de aanvaarding van de Britsch-Fransche aan bevelingen door de regeering te Praag. Dat werd weliswaar gisteren ook reeds bericht, maar toen bleek het achteraf voor barig. Pas na een drukke nachtconferentie is vanmorgen het besluit gevallen. Chamberlain' en Hitier zullen elkander nu voor de tweede maal morgenmiddag ontmoeten en wel te Godesberg aan den Rijn. Dat het bericht der aanvaarding gisteren reeds de wereld in kon worden gezonden, vond zijn oorzaak in het feit, dat Praag toen de Britsch-Fransche aanbevelingen in beginsel had aanvaard, maar het op gewichtige onderdeelen niet met Londen en Parijs eens was. In dien geest werd gisteren een nota gezonden aan Londen en sindsdien werd de houding der Tsje chen belangrijk stroever. De Fransche en Britsche gezanten te Praag kregen opdracht om zich in verbinding te stellen met den minister-president en het is hun gelukt overeenstemming te bereiken. De gezant van Frankrijk te Praag, De lacroix, heeft zich vanochtend om half tien naar president Benesj begeven, om uit diens handen het op schrift gestelde ant woord der regeering van Tsjecho-Slowakije in ontvangst te nemen. Een gezaghebbende persoonlijkheid te Praag zeide, na de vergadering van den ministerraad tegenover den correspondent van Reuter, dat het onjuist zou zijn te zeggen, dat geen beslissing is bereikt; doch dat het gevaarlijk zou zijn bespiegelingen te houden over het uiteindelijk resultaat. De toestand wordt nog steeds als gespan nen beschouwd en de openbare meening, zooals deze in een groot deel der Tsjechi sche pers wordt weerspiegeld, is nog steeds sterk gekant tegen een toegeven. Inmiddels is de inhoud van de regeling nog altijd niet bekend; pas na de conferen tie van Chamberlain met Hitier zal men nadere gegevens kunnen verv/achten. Nadat het bovenstaande reeds gezet was, bereikte ons een bericht uit Praag (zie onder telegrammen) waarin gezegd wordt, dat het antwoord der regeering nog niet gereed was en de beslissing nog niet geval len was. De toestand is raadselachtig. Zij, die zich vanaf heden abonneeren op „De Leidsche Courant", ontvangen de nog verschijnende nummers tot 1 October a.s GRATIS onze zelfstandigheid ook kunnen verliezen of verzwakken, als wij tè veel van onze financieele kracht aan één bepaald mid del— hoe belangrijk dan ook zouden offeren. Met de beperking, dat ook op het ter rein van defensie, zoo veel m o g e 1 ij k ma tiging in uitgaven leiddraad voor de Re geering moet zijn, zal iedereen ook de noodzakelijkheid van defensie-uitgaven er kennen. De Regeering heeft geld noodig. En het Nederlandsche volk zal de ge vraagde offers beschouwen als een natio- nalen plicht. Dat de in het vooruitzicht gestelde in komstenbelasting zal worden geheven bij de bron, bij dengene, die loonen of winsten uitkeert, is, voorzoover het mogelijk is en als er niet te veel administratieve rompslomp mee verbonden zal zijn o.i. zeer toe te juichen, 't Is heel verkieslijk, als men geld, dat men toch aan den fiscus zal moeten afdragen, waarover men toch niet vrij zal kunnen beschikken, niet, by het uitbetalen van loon b.v., in handen krijgt. Dat is om psychologische en ook om sociale redenen heel goed. Kon het zoo maar met alle belastingen gaan! PRINSELIJK PAAR UIT DE HOOFDSTAD VERTROKKEN. Vanmorgen omstreeks half twaalf zijn H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard uit de hoofdstad naar Soestdijk teruggekeerd. Het prinselijk paar maakte de reis in een gesloten auto. Omstreeks half een zijn Prinses Juliana en Prins Bernhard per auto op het pa leis Soestdijk aangekomen. Aangezien toen geen belangstellenden in de buurt van het paleis waren, geschied de deze aankomst vrijwel onopgemerkt. H.IVI. DE KONINGIN UIT DE HOOFDSTAD VERTROKKEN Het bezoek van de koninklijke familie aan de hoofdstad, dat in verband met de ziekte van H.K.H Prinses Juliana, negen dagen langer heeft geduurd dan oorspron kelijk vastgesteld, is thans ten einde. Vanmiddag om ruim kwart over een, na dat in de ochtenduren het prinselijk paar de reis naar zijn residentie had aanvaard, is ook H.M. de Koningin van het paleis op den Dam vertrokken om zich eveneens naar Soestdijk te begeven. Tegen een uur reed aan de Damzijde van het paleis een hofauto voor, welk feit VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland PRAAG HEEFT THANS DEFINITIEF TOEGEGEVEN. MORGEN HEEFT DE ONTMOETING VAN CHAMBERLAIN MET HITLER TE GODESBERG PLAATS. (2de en 1ste blad). Hongaarsche ministers confereerden gis teren met Hitler over de Hongaren in Tsje cho-Slowakije. (2de blad). Ook Polen komt met eischen voor de Poolsche minderheden in Tsjecho-Slowa kije. (2de blad). Binnenland DE STAATSBEGROOTING VOOR 1939. (2de en 1ste blad). Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn van Amsterdam naar Soestdijk vertrokken. (lste blad). OVEREENSTEMMING MET NAZI'S ONMOGELIJK. KARDINAAL INNITZER Naar Reuter uit Weenen meldt, zijn de onderhandelingen tuschen kardi naal Innitzer en de nationaal-socialis- tische autoriteiten mislukt. Een ker kelijk hoogwaardigheidsbekleeder deel de Reuter mede, dat de Kerk in Oos tenrijk alles heeft gedaan om tot over eenstemming te komen, doch de hu welijkswetgeving, de inbeslagneming van kerkelijk eigendom en de ophef fing van Roomsche scholen toonen aan, dat verdere onderhandelingen thans geen kans op slagen bieden. Innitzer verklaart in een decreet, dat de Roomsch-Katholieke Kerk weigert de „Unie Godsdienstvrede", een organisa tie van priesters met nationaal-socia- listische sympathieën, te erkennen. In een herderlijk schrijven van de bis-' schoppen, dat in de meeste kerken is voorgelezen, protesteert men tegen zekere maatregelen en wordt het standi" punt der Kerk uiteengezet. op dit drukke tijdstip het publiek, dat be greep dat de Koningin zou uitrijden, van alle kanten deed toestroomen. Onder leiding van inspecteur Koning werd onmiddellijk voor de „Kleine steen tjes" een politieafzetting tot stand ge bracht. Met groote belangstelling volgde men de laatste toebereidselen voor het vertrek. Er werden koffers in de auto geladen en dit was voor de omstanders een teeken, dat de Koningin thans voor goed de stad zou verlaten. Hoewel het zacht regende, werd de kap van den wagen neergelaten. Even later stapte H.M. de Koningin, die verge zeld was van een hofdame in de auto. Zij was gekleed in een donkergrijze bont mantel met licht-grijze hoed. Toen de auto, die geëscorteerd werd door twee motoragenten en gevolgd door een wagen van de rijkspolitie, wegreed, steeg uit de menigte een luid gejuich op, dat de Koningin met een wuivend gebaar beant woordde. De hofauto zwenkte de Mozes en Aaronstraat in om via de Paleisstraat nog even op den Dam terug te keeren, waarna het Rokin werd ingeslagen, en de stad in Oostelijke richting werd verlaten. Op het moment dat de landsvrouwe het paleis verliet, werd de koninklijke standaard, die zestien dagen lang van Daniel Stalperts- koepel had gewapperd, ingehaald.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1