5PORT 5PEL VAN DE KATHOLIEKE VOETBALBONDEN MAANDAG 19 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 ZEILEN THEO v. HELVERT NATION. KAMPIOEN IN DE 12 VOETSJOLLEN Daan Kagchelland Olympisch en nationaal kampioen in de Olympiajollen Zaterdag en Zondag werden op de Ka- gerplassen de wedstrijden om de kampioen schappen in de Olympiajollen- en 12 Voets- jollenklasse gehouden, waarvoor goede deelname en vooral gisteren veel be langstelling bestond, wijl zeilers en motor- bootbezitters thans van de laatste geneug ten der zomer-watersport willen genieten. En zij hebben hun hart terdege op kunnen halen. De wedstrijden zelf gaven daartoe mede alle reden, Zaterdagmiddag wisten Coops en Barni- lay in de Olympiajollenklasse te winnen, terwijl de Rotterdammer v. d. Valk twee maal eerste werd in de 12 Voetsjollenklasse. Gisteren werden de wedstrijden voort gezet en beëindigd en dit stemt vooral ons tot vreugde, wijl hierdoor geen verlenging noodzakelijk was. Te half tien viel het eerste startschot voor de Olympiajollenklasse en deze start bracht alweer precies hetzelfde beeld als Zater dagmiddag. De deelnemers waren allen en kele seconden voor het startschot over de lijn van afvaart. Van de Stadt was even iets voor, doch na enkele oogenblikken lagen alle bootjes keurig op één lijn en voor den wind ging het naar het Zweiland. Daar had Cqops weer de leiding, C. Gülcher lag op de tweede en v. d. Stadt op de tweede plaats, terwijl de Olympische jóllenkam- pioen Daan Kagchelland op de vierde plaats volgde. Eerst op den terugweg tegen wind begon de groote strijd weer en daarin wa ren voornamelijk Coops, C. Gülcher, Daan Kagchelland en tenslotte ook de Rotterdam mer de Jong betrokken. Op het Norremeer had Gülcher de leiding op Kagchelland en Coops was derde geworden. Op het laatste kruisrak slaagde Kagchelland erin ook Gül cher te passeeren. Wel bedreigde deze hem nog op enkele honderden meters voor de finish, doch Daan wist hem door 'n uitste kende loefpartij weg te dringen. Bijna had hem dit de eerste plaats gekost, doch op het juiste moment ging hij weer overstag om slechts enkele seconden vóór de Jong als eerste te eindigen. De uitslag werd: 1. Daan Kagchelland, 2. J. de Jong, 3. C. Gülcher, 4. R. Lemstra, 5. A. Coops, 6. J. Barzilay, 7. S. de Wit, 8. P. Gülcher, 9. D. J. v. Brummelen, 10. E v. d Stadt Voor de volgende race was de baan eenigszins gewijzigd. Wijl. ook 'n groot ge deelte van den terugweg bezeild was werd nu na den Dieperpoel ineens teruggevaren naar de finish, welk gedeelte tegen wind ge legen was. Ook nu lieten de deelnemers weer een heel goeden start zien en na het eerste rak was het nog een volkomen open wedstrijd. Toen we de zeilers op den Dieperpoel ontmoetten, had Barnilay met fraaien voor sprong de leiding en de Rotterdammer slaagde erin zijn voorsprong te behouden. Het resultaat werd: 1. J. Barzilay, 2. J. de Jong, 3. De Kagchelland, 4. A. Coops, 5. C. Gülcher, 6. R. Lemstra. 7. E. v. d. Stadt, 8.1. de Wit, 9. P. Gülcher, 10. D. J. v. Brum melen Jr. Door dezen uitslag had Barnilay dus twee overwinningen uit vier wedstrijden en dus kon de volgdene race de beslissing brengen. Zoover zou het echter niet komen, want Barzilay stelde in de vijfde race danig te leur. Zijn stadgenoot Kagchelland echter deed het best, had vanaf het Zweiland de leiding weten te nemen en stond deze niet meer af. Zoo werd het resultaat van den vijfden wedstrijd: 1. D. Kagchelland, 2. J. de Jong, 3. A. Coops, 4. C. Gülcher, 5. P. Gülcher, 6. E. G. v. d. Stadt, 7. D. J. v. Brummelen Jr., 8. R. Lemstra, 9. J. Barzilay, S. de Wit had wegens een aanvaring opgegeven. Nu hadden dus ir. Barzilay en Kagchel land ieder twee races gewonnen. De be slissing was nader dan ooit en inderdaad kwamen we de oplossing zeer nabij toen Kagchelland in den zesden wedstrijd met C. Gülcher, Coops en de Wit de kopgroep vormde. Op den Dieperpoel had de Rotter dammer bovendien niet weinig over geluk te klagen, toen Coops hem hoewel niet daartoe verplicht teveel ruimte gaf bij het ronden van den boei, waarvan Kagchel land dankbaar profiteerde door tusschen den boei en Coops in te schuiven en niet al leen hem maar ook C. Gülcher af te dek ken, waardoor hij dra aan den kop lag. Bo vendien werd hij bij het opkruisen niet wei nige geholpen door Gülcher, Coops en de Wit ,die onderling strijd voerden en Kag chelland gelegenheid te geven steeds ver der uit te loopen en tenslotte onbedreigd te winnen. De uitslag werd nu: 1. Kagchelland, 2. S. de Wit, 3. A. Cooos, 4. P. Gülcher, 5. C. Gül cher, 6. R. Len a, 7. J. de Jong, 8. E. G. v. d. Stadt, 9. D. J. v. Brummelen, 10. J. Barzilay. Door dit resultaat legde de Olympische BiA/DEOSEL TH. v. HELVERT, 12 Voetsjollenkampioen. Jollenkampioen Kagchelland ook voor de eerste maal beslag op het nationaal kam pioenschap in de Olympiajollenklasse. De strijd der 12 Voetsjollen klasse. De eerste race in de 12 Voetsjollenklasse was voornamelijk een strijd tusschen de Leidenaars Th. v. Helvert en A. H. v. Vliet. Eerstgenoemde had geruimen tijd op de tweede plaats gelegen, maar tenslotte slaag de hij erin v. Vliet te passeeren en zijn eer ste overwinning te behalen. De Rotterdam mer v. d. Valk, die Zaterdgamiddag beide races gewonnen had, stelde nu teleur en moest zich met de vijfde plaats tevreden stellen. Venema gaf tijdens den wedstrijd op Het resultaat werd: 1. Th. v. Helvert, 2. A. H. v. Vliet, 3. W. F. Kagchelland, 4. G. v. Lijnen Noomen, 5. W. v. d. Valk, 6. J. C. Tims, 7. H. C. M. Hes- lenfeld. De tweede race van den Zondag liet nu eens een ander beeld zien. Hadden de deel nemers zich tot nu toe uitstekend aan den starttij d gehouden, in deze race waren Hes- lenfeld en v. Lijnen Noomen vóór het start schot over de lijn van afvaart. Zij werden dus beiden teruggeroepen en verkregen al dadelijk een grooten achterstand, hetgeen echter voor v. Lijnen Noomen geen bezwaar was om toch een heel goeden wedstrijd te zeilen. Reeds spoedig had Theo v. Helvert den kop genomen, nadat aanvankelijk v. Vliet en v. d. Valk de leiding hadden gehad en het resultaat werd een tweede overwin ning van v. Helvert, die hiermede dus ge lijk kwam te staan met v. d. Valk en nog slechts één overwinning noodig had om beslag te leggen op den kampioenstitel. Het resultaat was: 1. Th. v. Helvert, 2. R. Venema, 3. G. v. Lijnen Noomen, 4. J. C. Tims, 5. M. F. Kag chelland, 6. A. H. v. Vliet, 7. H. C. M. Hes- lenfeld; v. d. Valk had opgegeven. De vijfde wedstrijd begon als eveneens met een te vluggen starter. Thans was Tims ^óór het vallen van het startschot over de lijn van afvaart en dus werd hij terugge roepen. Het duurde langen tijd vooraleer er in deze race eenige teekening kwam. Toen de zeilers van het Norremeer naar den Dieperpoel voeren, had Reni Kagchel land vrij den kop, maar op 'n kluwen volg den kort daarachter v. d. Valk, v. Lijnen Noomen, v. Vliet en v. Helvert. Het stuk in den wind moest dus weer de beslissing brengen. En dit geschiedde inderdaad. Na het ronden van den boei op den Dieperpoel passeerde v. Helvert verschillende tegen standers en tenslotte had hij ook den laat ste, v. Lijnen Noomen, te pakken. Daarmee was de race en de strijd om het kampioen schap practisch beslist. En aangezien v. Lij nen Nooman al heel weinig experimenteer de, had v. Helvert het al vrij gemakkelijk en onbedreigd eindigde hij voor de derde maal in successie als eerste, daar mee tevens beslag leggend op het Neder- landsche kampioenschap. De uitslag werd: 1. Th. v. Helvert (kampioen), 2. G. v. Lij nen Noomen, 3. R. Venema, 4. W. v. d. Valk Jr., 5. R. F. Kagchelland, 6. J. C. Tims, 7. H. C. M. Heslenfeld, 8. A. H. v. Vliet. LAWNTENNIS DE KAMPIOENSCHAPPEN DER OEFENMEESTERS. A. Waasdorp kampioen. Gisteren werden de wedstrijden om het kampioenschap der oefenmeesters op Ha- nenburg te Den Haag beëindigd. De uitslagen luiden: Groep a. om de derde en vierde plaats: A. Waasdorp slaat J. Goedhart 64, 26, 0_6t 6—3, 8—6. Dubbelspel derde en vierde plaats: D. de MosG. van Beem slaan A. en H. Hem mes 61, 62. In verband met het slechte weer en den toestand der banen heeft de wedstrijdlei ding besloten de beslissende partij in het dubbelspel op een nader vast te stellen datum in Amsterdam te laten verspelen. DE INZET DER IV C B-WEDSTRIJDEN H M S klopt Volendam, S J C breekt mei een historie en zegeviert over Onze Gezellen Lisse wint, doch Teylingen, VVL en VEP stellen teleur De voetbalcompetitie is weer ingezet met al haar verrassingen en teleurstellin gen, met haar vreugde en leed. Er is van dit eerste treffen nog weinig te zeggen, de ploegen zijn nog niet ingespeeld, nieuwe krachten moeten nog den vuurproef door staan, oude krachten moeten nog wat op stoom komen Er kan nog zooveel gebeuren, maar wie de eerste punten binnen heeft, mag zich gelukkig prijzen! Zuid I: Hier vijf wedstrijden met vier overwinningen voor de thuisclubs en merkwaardig genoegde eenige thuis club, welke verloor was de afdeelingskam- pioene van het vorige seizoen, welke Lau ra op bezoek kreeg. V.V.H. heeft haar aan hang wel danig teleurgesteld, temeer wijl zij in de vorige competitie in al haar thuis wedstrijden ongeslagen bleef. Kimbria, winnaar van het Kimbria-tour- nooi, kwam met leege handen uit Kerkra- de terug; 20 voor de thuisclub. De Sitt. Boys behaalden de grootste over winning in deze afdeeling. met 30 werd R.-K. ONS naar huis gestuurd. R.-K. N. A. C. en Valkenburg wonnen beide met 43, resp. van Waubach en Pa lemig. Zuid II: Ook hier was het meeste suc ces voor de thuisclubs, waarvan er drie wisten te winnen, n.l. Brabantia, Kolping en Wilhelmina, terwijl Best Vooruit en R.-K. T. V. V. verloren. Oost: Vosta heeft haar kampioenschap van het vorig seizoen alle eer aangedaan. De Enschedeërs waren gisteren topscorers der geheele eerste klasse en versloegen de Lobitsche Boys met niet minder dan 50. Altior begon de competitie alweer slecht. Vorig seizoen nauwelijks staande gebleven kon de Deventerclub het ook nu tegen V. D. Z. niet bolwerken en verloor met 40. Ook Vogido scoorde viermaal, waarvan Achilles in Hengelo de dupe werd. In Ol- denzaal won Quick met 31 van NEO. West I: Hier zorgde H. M. S. voor de groote verrassing. De Zuilenaren slaagden er zoowaar in Volendam, afdeelingskam- pioene in de vorige competitie, met een 40 nederlaag-naar huis te zenden. De strijd tusschen beide clubs is dus opnieuw ontbrand. Wie zal uiteindelijk zegevieren? E. M. M. hield zich kranig door het ster ke V. V. A. een 21 nederlaag toe te bren gen. Dezelfde overwinningen werden ge boekt door De Meer en NEA, resp. op G. V. O. en Wilskracht. West II: 't Was hier bijna al verras sing wat de klok slaat en voor de groot ste surprise zorgde S. J. C., wijl de Noord- wijksche club met de traditie brak, zich danig teweer stelde tegen Onze Gezellen en schitterend revanche nam voor de in vo rige seizoenen geleden nederlagen. Met 41 kwam S. J. C. ditmaal uit Haarlem terug. Moge dit mooie succes den Noordwij- kers nu eens niet naar het hoofd stijgen, want er is een kansImmers, H. B. C. werd in haar eersten wedstrijd op eigen terrein geklopt door Spartaan. De Rotter dammers zijn dus ook wel weer wat van plan! Excelsior begon niet kwaad door D. H. L. een gelijk spel af te dwingen en T. Y. B. B. deed al hetzelfde in Rotterdam te gen Leonidas. In de 2e klasse A begon Lisse weer niet slecht, want de eerste wedstrijd tegen D. E. M. leverde een 32 zege op voor de thuis club, een wel niet groote overwinnin, maar een, die toch vertrouwen geeft voor de toekomst. Teylingen kwam met een 21 nederlaag van D. S. S. H. terug. We hopen» dat deze nederlaag niet evenals vorig seizoen een periode van nieuwe nederlagen inluidt.... De Santpoort-reserves waren hier top scorers, want B. S. M. werd met 91 ge kraakt. Ook V. V. E. en Vitesse wonnen zoodat in deze klasse het volledig succes aan de zijde der thuisclubs was. In de 2e klasse B boekten zoowel V. V. L. als V. E. P. zware nederlagen. De Voor schotenaren kwamen met een 72 neder laag uit Loosduinen terug, terwijl V. E. P. op eigen terrein met 51 door Aeolus werd verslagen. Nog niet ingespeeld? Of.... De debutante in deze klasse, St. Lode- wijk, boekte een éclatante zege op de oud- eerste klasser Graaf Willem. Met 51 wer den de Grafelijken naar Den Haag terug gestuurd. Dat belooft wat voor de Rotter dammers! DONK zette de nieuwe competitie weer goed in en versloeg Oliveo met 63, terwijl Wilhelmus een 41 zege behaalde op WP. De winnaars fcoorden in totaal 28 maal, de verliezers 11, hetgeen nogal op groot krachtsverschil wijst. De uitslagen. Zuid I le klasse: KerkradeKimbria 2—0; Sittardsche Boys—RKONS 3—0; RK NACWaubach 43; WHLaura 13; ValkenburgPalemig 43. Zuid II le klasse: BrabantiaSVB 31; KolpingVenlosche Boys 30; Best Voor uit—Eendracht 0—1; RKTVV—Treffers 03; WilhelminaMulo 54. Oostel. le klasse: AltiorVDZ 04; QuickNEO 31; VostaLobitsche Boys 50; Achilles Vogido 24. West I le klasse: EMM—WA 2—1; GVO De Meer 12; WilskrachtNEA 12; HMS—Volendam 4—0. West n le klasse: ExcelsiorDHL 22; HBCSpartaan 23; LeonidasTYBB 11; Onze GezellenSJC 14. 2e klasse A: WEOIV 32; Santpoort IIBSM 91; LisseDEM 32; Vitesse —ADO 1—0; DSSH—Teylingen 2—1. 2e klasse B: St. LodewijkGraaf Willem 5—1; GDA—WL 7—2; VEP—Aeolus 1—5; DONK—Oliveo 6—3; WP—Wilhelmus 1—4. ONZE GEZELLEN—S.J.C. 1—4. Een goed begin is het halve werk! Als de SJC'èrs er dit jaar zoo over denken, is er reeds veel gewonnen. Tc»:h zijn wij on danks de verdiende flinke overwinning nog niet geheel bevredigt over het vertoonde. Technisch kunnen onze jongens het beter, doch dan zullen allen zich moeten geven voor wat zij waard zijn en als het geheele elftal in de komende wedstrijden zooals de half linie-spelers de eigenlijke overwinnaars van dezen strijd, zich geven, kunnen meer dere successen niet uitblijven. Als begin wordt aangekondigd verschijnt O.G. volledig, terwijl SJC een invaller telt. Reeds vanaf den aftrap trachten de Haar lemmers bij verrassing op te treden en bij geluk ontkomt het SJC-doel aan doorbo ring. Hiermede was blijkbaar de vuurproef doorstaan, want fanatiek beginnen de SJC- ers nu aan te vallen, met gevolg enkele hoekschoppen, waarbij O.G. steeds goed weet in te grijpen. Het overwicht, dat SJC echter houdt, wordt na 12 min. spelen om gezet in 10, door een kogel van J. Groe nenwoud. Dit is het sein voor O.G. om er nog een schepje op te gooien, zoodat de aanvallen zich snel afwisselen en beide verdedigingen alles in het werk moeten stellen om in gevaarlijke situaties opluch ting te brengen. Als er bijna een half uur is gespeeld moet de SJC-keeper zwichten voor een laag schot van v. Eken, waardoor de stand op gelijken voet (11) wordt ge bracht. In dezen stand kwam echter direct weer verandering, want, als de Noordwij- kers den bal vanaf den aftrap meenemen, lost C. v. d. Berg op verren afstand een for midabel schot en juist onder de lat ver dwijnt het leder in de touwen (12). Ook O.G. tracht nu dit zelfde spelletje te doen, het bleef echter bij enkele critieke momen ten, dank zij het uitstekend verdedigen en daarna wordt het evenwicht weer hersteld, waarbij beide partijen elkaar niets toege ven. Op sublieme wijze weet de O.G.-kee- per juist voor rust corner te werken, waar na het sein van rusten weerklinkt. Na de thee komen de Haarlemmers met den wind in den rug het meest aan het woord, maar nu begint de halflinie van SJC met Vos aan I>et hoofd een duchtig woordje mee te spreken en goed gesteund door het backstel is er voor O.G. geen door komen aan en telkens weten zij te bewerk stelligen, dat de SJC-voórhoede gevaarlijke en snelle doorbraken kan forceeren, waar bij het O.G.-doel enkele keeren zeer for tuinlijk aan doorboring ontkomt. Met een enthousiasme als nu wordt gespeeld kan succes niet uitblijven en, als v. Dam van dichtbij voorzet, lost C. v. d. Berg een schot, dat vanaf de paal tegen den keeper juist de doellijn passeert (13). Er is dan een half uur gespeeld. Met dezen goal had SJC feitelijk de overwinning te pakken, want met een rustige zekerheid worden de Haar lemmers nu in bedwang gehouden en de wakkere stopper-spil beheerscht nu het geheele middenveld en telkens worden weer goede SJC-aanvallen opgezet. Enkele minuten voor het einde wordt in goede combinatie de bal voor het O.G.-doel ge bracht en onhoudbaar zet C. v. d. Berg 14 in. Met deze verdiende overwinning ein digde SJC dezen wedstrijd, welke in een zeer goede verstandhouding werd gespeeld. Van onze Junioren hadden wij werkelijk iets beters verwacht. SJC a en b speelden thuis tegen Lisse a en b en verloren met 24 en 23. Alleen SJC c brachten het in Lisse tegen Lisse c tot een gelijk spel (44), een goede prestatie van onze jong ste Benjamins; een goed voorbeeld vaar aen b. Laten wij afspreken: een volgende keer beter. D.S.S. II—TEYLINGEN 2—1. In een spannenden strijd heeft Teylingen haar eersten uitwedstrijd verloren, zij het dan met slechts 21. Geruimen tijd ging de strijd gelijk op, hoewel beide elftallen naar hun vorm zochten. DSS raakte het eerst ingespeeld. Voor de rust maakte DSS uit een penalty 10. Na rust waren de Teylingers er veel beter in en het duurde dan ook niet lang, of de rechtsbinnen scoorde voor Teylingen den gelijkmaker. Daarna werd de strijd veel harder en beiden elftallen zwoegden om de overwinning. Hieraan komen de Haarlem mers voor een koopje, doordat de Teylin- gen-keeper een effectbal uit zijn handen liet gaan, waarbij de bal in het doel rol de (2—1). Over den wedstrijd het volgende. DSS trapt af, doch Teylingen neemt den bal over, de midhalf geeft keurig aan den links buiten, doch deze is er niet, zoodat wordt weggewerkt. Een tweede aanval belandt in keepers handen. Als nu beide elftallen beurtelings in den aanval zijn, gaan alle kansen verloren door over of naast te schieten. Teylingen krijgt een vrijen trap, de midhalf geeft een kogel welke tegen de deklat ketst. De DSS-voorhoede maakt er ook niets van door slecht te schieten. Als de bal kort voor den Teylinger-doelmond komt, bewerkt de linkshalf van Teylingen den bal met de hand, en de bewuste penal ty volgt (10). Teylingen blijft nu tot de rust de mindere, doch het sublieme back- stel en de keeper redden voortreffelijk. Na de thee zijn de Teylingers veel ster ker en bij een algemeenen aanval van Tey lingen mist J. Houkes en de rechtsbinnen van Teylingen schiet onhoudbaar in (11). Van nu af wordt het een strijd om de overwinning, waarin DSS het sterkste op den voorgrond treedt, te meer daar H. Houkes van de spilplaats de linksche plaats bezette. Deze is een klasse-speler en Tey lingen kreeg handen vol werk. Wanneer de Teylingen-keeper dan een effectbal uit zijn handen laat glippen en het hierdoor 21 wordt, is de strijd wel beslist. Hoewel Tey lingen alles op alles zet gelukt het haar niet den gelijkmaker te fabriceeren. Het was voor beide elftallen een zware wed strijd en wij zijn buitengewoon tevreden over Teylingen, al zijn twee punten verlo ren gegaan. Wegens ziekte miste Teylingen den rechtsback en den linksbuiten. Teylingen n won van H.B.C. IH met 54. De supporters hebben van dezen reser ve 2e kl. D.H.V.B.-wedstrijd genoten. Uiterst snel en goed combinatiespel van beide partijen. Niet minder dan negen doel punten werden gescoord en het is te dan ken aan de sterke achterhoede van Teylin gen, dat de eerste twee punten binnen zijn. Het Junioren-elftal A wist van Docos B met 31 te winnen. Het B-elftal met 82 van Leimuiden A, terwijl C in een keurigen wedstrijd tegen Meerburg B met 10 verloor. LISSE—D.E.M. 3—2 Het is Lisse gelukt zijn eersten competi tie-wedstrijd in een overwinning om te zetten. Het heeft er zeker de eerste helft niét naar uit gezien, daar D.E.M. in de eerste 3 kwaarttier steeds in den aanval is geweest Doch na de rust was het Lisse, dat den toon aangaf. D.E.M. trapt af en zet dadelijk een goeden aanval op. Maar de backs be zweren het gevaar. D.E.M. komt weer terug en het duurt 10 minuten eer dat Lisse er aan te pas komt, doch dan ook goed. De achterhoede van D.E.M. moet even alle zeilen bij zetten om een doelpunt te voor komen, doch dit gaat hun goed af. Dan is D.E.M. weer aan het woord. Lisse past een nieuw systeem toe, maar dit werkt nog niet geheel juist. Doordat de spelers onder ling elkander nog niet goed begrijpen ont staan er dikwijls gevaarlijke momenten voor het Lisser doel, doch de keeper heeft er goed het oog in, zoodat hij nog doelpunten kan voorkomen. Zoo zien we dan weder om een paar aanvallen van Lisse, doch de ze hebben nog niets om 't lijf. Als we den zooveelsten aanval van D.E.M. zien is het de linksbinnen, die uit een kluwen van spelers doelpunt (01). Nu volgen weder om een paar fanatieke aanvallen van Lisse en als de linksbuiten voorzet, denken we

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9