Zal Praag het Sudeten-gebled moeten prijs geven? DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Fransche en Engelsche ministers coniereerden te Londen Te Londen en Parijs komen de ministerraden bijeen Volksstemming onaanvaardbaar Volksstemming eenige oplossing MAANDAG 19 SEPTEMBER 1938 29ste Jaargang No. 9137 Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. Adv. en Abonn.-tarieven 2de pag. ft, Giro 103003. Postbus 11. AFSTAND VAN GEBIED IN RUIL VOOR GARANTIES Op uitnoodiging van Chamberlain zijn de Fransche ministerpresident Daladier en de Fransche minister van buitenlandsche zakenBonnet, Zondag naar Londen gekomen voor het houden van besprekingen. Zij zijn gistermorgen om 9.26 uur op Croydon per vliegtuig aangekomen en werden daar verwelkomd door Chamberlain, lord Halifax en den Franschen ambassadeur, Corbin. De besprekingen tusschen de Engelsche en Fransche ministers hebben den geheelen dag geduurd. Om kwart over twaalf vannacht werd door Downingstreet het volgen de communiqué verstrekt: „Na uitvoerige bespreking van den huidigen internationalen toestand zijn de ver tegenwoordigers van de Britsche en de Fransche regeering het volkomen eens over de politiek, die gevoerd moet worden om een vreedzame regeling van het Tsjecho- Slowaaksche vraagstuk te bevorderen. De beide regeeringen hopen, dat het daarna mogelijk zal zijn, een meer algemeene regeling in het belang van den Europeeschen vrede te overwegen". Volgens den specialen correspondent van Havas, schijnen de leidende Britsche poli tici thans tot de overtuiging gekomen te zijn, dat het gevaarlijk zou zijn, de dissi dente elementen nog langer tegen hun zin deel te laten uitmaken van de Tsjecho-Slo- waaksche gemeenschap. Men zou dus te Londen overwegen, de thans nog aan de souvereiniteit van Praag onderworpen grensdistricten, waar de Duit- sche bevolking een uitgesproken meerder heid heeft, naar Duitschland te doen terug- keeren. Naar het oordeel van de verantwoordelij ke Britsche kringen zouden deze rectifica tie van de grens en het overbrengen van de bevolking, dat hieruit zou kunnen voort vloeien, bij voorkeur dienen te geschieden langs den weg van rechtstreeksche onder handelingen onder controle eener interna tionale commissie, zonder gebruik te maken van de minder soepele en minder snelle pro cedure eener volksstemming, die overigens de andere minderheden, o.a. de Hongaar- sche en de Poolsche, ertoe zou kunnen bren gen, op haar beurt eveneens een volksstem ming te eischen. Hoewel de mogelijkheid van een dergelij ke oplossing met het oog op de huidige om standigheden en het gevaar dat hierin schuilt van Fransche zijde moeilijk kon worden verworpen, meenden Daladier en Bonnet hun Britschen collega's er met na druk op te moete nwijzen, hoe onrechtvaar dig het zou zijn, een dergelijk offer van de Tsjechische regeering te verlangen, zonder haar een compensatie te bieden voor het verlies der natuurlijke grens, die door het Sudeten-gebergte wordt gevormd. De beide Fransche ministers zouden den Britschen premier ertoe hebben kunnen bewegen, zijn collega's in het Britsche kabinet de nood zakelijkheid te doen inzien, van een inter nationale garantie, geldend voor het nieuwe territoriale statuut, terwijl de traditioneele oppositie in officieele Britsche kringen te gen iedere verplichting op het vasteland van Europa hun nog Zaterdag een dergelijk plan had doen verwerpen. De onafhankelijkheid van Tsjecho-Slowa- kije zou zoodoende voortaan gewaarborgd kunnen worden door een conventie naar het model van het Verdrag van Locarno, een conventie geteekend door de aangren zende staten Duitschland, Polen, Honga rije, en Roeemnië alsmede door Enge land, Frankrijk en Italië. Op grond hiervan zou Tsjecho-Slowakije moeten afzien van de vroeger met Frankrijk en de Sovjet-Unie aangegane verplichtingen tot bijstand. De regeering te Praag zal officieel door Parijs en Londen op de hoogte gesteld wor den van de opvattingen der beide regeerin gen en uitgenoodigd worden, zoo spoedig mogelijk haar meening hieromtrent te la ten weten. Chamberlain rekent er namelijk nog steeds op, zich Dinsdag of op zijn laatst Woensdag naar Godesberg te kunnen bege ven om opnieuw Hitier te ontmoeten. PRAAG WENSCHT GERAADPLEEGD TE WORDEN Tijdens de FranschBritsche beesprekin- ge'n in Downingstreet heeft, naar Reuter verneemt, de Tsjecho-Slowaaksche regee ring door bemiddeling van den Tsjecho-Slo- waakschen gezant, Masarijk, aan de Brit sche en Fransche ministers schriftelijk la ten weten, dat zij aanneemt, dat zij, alvo rens besluiten genomen worden, geraad pleegd zal worden. De Tsjecho-Slowaaksche regeering heeft hieraan toegevoegd, dat zij geen verant- woordelijkheod op zich kan nemen voor beslissingen, welke buiten haar om zijn ge nomen. DE FRANSCHE MINISTERS TERUG VANDAAG CONFEREEREN ZIJ MET HUN COLLEGA'S Daladier en Bonnet zijn vanmorgen om 8.20 (Britsche tijd) in een Fransch vliegtuig van Croydon naar Parijs teruggekeerd. De Fransche ministerraad is hedenmorgen bij eengeroepen. Ook de Britsche ministerraad is heden ochtend 11 uur bijeenkomen. Naar het Tsjecho-Slowaaksche persbureau meldt, zijn volgens een mededeeling van de missie-Runciman Lady Runciman en mevr. Peto vandaag naar Londen vertrokken. De heeren Peto, Stockforth en Henderson zijn te Praag gebleven. EEN SUDETEN-DUITSCH VRIJCORPS LANGS DE TSJECHISCHE GRENS „Ons antwoord op de ontbinding van de Sudeten-Duitsche Partij is de vorming van een vrijwilligerscorps, dat met het wapen in de vuist zal vechten voor de vrijheid van ons volk". Aldus verklaarde de Sudeten-Duitsche perschef, Sebekowski, die Zaterdagavond in Berlijn is aangekomen. Hij zeide, dat het corps zal komen te liggen op Duitsch ge bied langs de Sudetengrens en gereed zal aldus Hodza De minister-president van Tsjecho- Slowakije, Hodza heeft in een gisteren te Praag gehouden radio-redevoering ver klaard iedere oplossing van het Sudeten- Duitsche vraagstuk door middel van een volksstemming van de hand te moeten wijzen. „Gij voelt allen, dat wij de meest dra matische oogenblikken onzer geschiedenis beleven, zeide Hodza. Ons land wordt op nieuw op de gevaarlijkste wijze bedreigd. Wij doen alles om den vrede te redden. Nimmer hadden wij meer behoefte dan nu aan sterkte van hart en geest. Voor andere landen gaat het er om den vrede te redden. Voor ons gaat het er bovendien om een waardige toekomst voor ons land te ver zekeren. Op de politiek der regeering drukken twee soorten van verantwoordelijkheid. Eenerzijds moet het staatsgezag worden verzekerd, anderzijds moet zij zich bewust zijn van alle gevolgen, welke zouden kun nen voort vloeien uit het feit, dat de Duit- sohe kwestie niet is opgelost. Daarom wil len wij onderhandelen. Tsjecho-Slowakije komt al zijn plich ten na. Andere landen moeten dat ook doen. De betrekkingen tusschen Tsje chen en Duitschers moeten geen nieuwe twisten doen ontstaan. Een plebisciet zou niets oplossen. Daar waar een plebisciet dienstig kon zijn, werd het gehouden. Indien in Tsjecho-Slowakije een volksstem ming noodig zou zijn geweest, zou de Vredesconferentie er haar toevlucht toe hebben genomen. Hodza wees op ondubbelzinnige wijze iedere denkbeeld van een volks stemming van de hand. Hij verklaarde deze oplossing onaanvaardbaar, daar zij nieuwe problemen zou kunnen doen ontstaan, analoog aan de thans bestaan de. Ondanks de weigering van Heinlein zich te verstaan met de Tsjecho-Slowaaksche regeering voor een oplossing der nationali teiten kwestie en niettegenstaande de po ging tot opstand verandert de regeering, welke vastberaden de volledige integriteit van den staat verdedigt, niets in de poli tiek, welke zij tot nu toe in overeenstem ming met de nationaliteiten en in het bij zonder met de Sudeten-Duitschers volgt, een politiek, gelaseerd op de laatste re- geeringsvoorstellen. Voor deze overeenstemming heeft de regeering thans Henlein, noch de gevluchte leiders noodig, daar de gebeurtenissen bij ons en de mislukking van den opstand het beste bewijs leveren, dat de regeering te doen heeft met de Sudeten-Duitsche volks massa, die in haar groote meerderheid over eenstemming en verzoening der natioli- teiten wenscht. De aankomst der Fransche ministers Daladier en Bonnet op Croydon, waar zij Zondagmorgen door Chamberlain en Lord Halifax werden verwelkomd worden gehouden om op te treden, zoo dit noodig mocht worden geacht, ter bescher ming van het Sudetenvolk. Een proclamatie der Sudeten-Duitsche partij Het Duitsche Nieuwsbureau publiceert voorts een bericht uit Asch, meldende, dat Henlein beVel heeft gegeven, dat Zaterdag „de geheele grens van het vaderland" bezet zal worden door „vrijcorpsen van Sudeten- Duitschers". Het D.N.B. voegt hieraan toe, dat het bestuur der Sudeten-Duitsche partij hierover een proclamatie van de volgende strekking heeft uitgegeven: „Op 1 October 1933 proclameerde Hen lein onder de Sudeten-Duitsche bevolking het „Vaderlandsche Front van Sudeten- Duitschers", met de loyale bedoeling den Duitschers, die in een Tsjechischen staat le ven, door een billijk accoord met het Tsje chische volk hun vitale rechten te verzeke ren. Gedurende vijf jaren hebben de Sude ten-Duitschers bewezen, dat hun bedoeling ernstig was. Thans moet geconstateerd wor den, dat al hun pogingen schipbreuk heb ben geleden door de onverzoenlijke houding der Tsjechische machthebbers. De laatste weken hebben de Tsjechische leiders het masker afgeworpen. De regeering te Praag is den toestand niet meer meester. Benesj beliegt en bedriegt zijn volk over den wer- kelijken toestand. Hij is te laf om den boer en arbeider de ineenstorting van zijn poli tiek te bekennen. Benesj ziet in een Euro- peesche catastrophe zijn laatste hoop. Een naamlooze beproeving teistert ons Sudeten- Duitsche vaderland. Tienduizenden land- genooten, die streden voor hun volk, moes ten over de grens vluchten om hun leven te redden of te voorkomen, dat zij als gij zelaars werden ontvoerd. Millioenen blijven overgeleverd aan vreemd geweld. Het geval van uitersten nood is gekomen. Laat ons derhalve het volkerenrecht tot zelfverde diging opeischen, een recht, dat in alle tij den is toegepast. Laat ons dus te wapen snellen en een „vrijcorps van Sudeten-Duit schers" vormen". aldus Mussolini In zijn met groote belangstelling ver beide rede heeft Mussolini gisteren te Triest verklaard, dat de eenige oplossing voor hett Tsjecho-Slowaaksche vraagstuk ligt in het houden van volksstemmingen. De gebeurtenissen, aldus Mussolini, kunnen een snel tempo krijgen en het karakter van een lawine aannemen. Er moet derhalve snel gehandeld worden. „Er zijn in het leven der volken momen ten, waarin de mannen, die hen leiden, niet mogen terugschrikken voor hun ver antwoordelijkheid, doch deze in vollen omvang moeten aanvaarden, zeide Musso lini. Dat wat ik u .thans zeg, wordt niet alleen door de politiek van de as Rome- Berlijn gedicteerd, doch ook door de ge voelens van vriendschap die ons verbin den met de Hongaren, de Polen en andere nationaliteiten in den staat, welke men den „mozaïkstaat nummer twee" zou kunnen noemen. (Mussolini dacht natuurlijk aan Joego-Slavië als „mozaïkstaat nummer één". Red.). Wat ik u zeg, wordt gedicteerd door mijn verantwoordelijkheidsgevoel, dat ik niet zoo zeer Italiaansch als veeleer Europeesch zou willen noemen", len noemen". Tegenover het probleem, dat in deze dagen de wereld in ademlooze span ning houdt, heeft de oplossing slechts een naam: volksstemmingen. Volks stemmingen voor alle nationaliteitten die in dien staat zijn gedwongen, welke het groote Tsjecho-Slowakije had moe ten worden en zich thans in zijn ge heele organisatonische onhoudbaarheid openbaart. Doch er moet nog iets anders worden ge zegd. N.l. dat op een bepaald oogenblik de gebeurtenissen den razenden loop van een lawine aannemen. Daarom moet men snel handelen, wanneer men verwarring en complicaties wil vermijden. De oplossing der kwestie begint reeds on danks de campagne van Moskou in de har ten der Europeesche volken een plaats in te nemen. Wij wenschen, in deze laatste uren, dat een vreedzame oplossing wordt bereikt. Wij wenschen, dat het eventueele conflict wordt begrensd en gelocali- seerd. Wanneer dat echter niet zou gebeu ren en vóór of tegen Praag een op- marsch van een universeel karakter zou komen, dan moet men weten, dat Italië zijn stellingen reeds heeft betrok ken. Het vrijkorps telt 40.000 man Uit Dresden wordt gemeld, dat de orga nisatie van het Sudeten-Duitsche Vrijkorps thans gereed is gekomen. Het heeft een sterkte van 40.000 man, verdeeld in vier groepen. De Sudeten-Duitsche partij organiseert voor de zich in Duitschland bevindende vluchtelingen voor hedenavond 8.30 uur in het tentoonstellingspaleis te Dresden een massabetooging, waarop de afgevaardigden der Sudeten-Duitsche partij Sandner en dr. Sebekowsky het woord zullen voeren. PARTIJ DER KARPATHEN-DUITSCHERS ONTBONDEN. De partij der Karpathen-Duitschers is Zaterdag ontbonden. Deze partij was ge affilieerd aan de Sudeten-Duitsche partij maar bevatte slechts een beperkt aantal 'leden. UITZONDERINGSTOESTAND IN HET GEHEELE LAND. Het kabinet te Praag heeft besloten den uitzonderingstoestand af te kondigen voor geheele Tsjecho-Slowakije, welke zal gelden voor een tijdperk van drie maanden. DUITSCHERS IN STAATSDIENST MOETEN VERKLARING TEEKENEN. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat de Tsjechische regeering aan alle onder danen van Duitsche nationaliteit, die in direct of rechtstreeks in dienst van den staat zijn, een verklaring ter onderteeke- ning heeft voorgelegd, waarin de onder teekenaar verklaart, de proclamatie van Henlein van de hand te wijzen. Tevens v/ordt herhaling van den diensteed ge- eischt. Den betrokkenen is er uitdrukkelijk op gewezen, dat zij, die weigeren te teeke nen, wegens hoogverraad tot zware straf fen veroordeeld kunnen worden. Tot dusver zouden, naar het D.N.B. ver der meldt, reeds meer dan honderd be ambten en employé's in staatsdienst in hechtenis genomen zijn, omdat zij gewei gerd hadden de verklaring te teekenen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1