OMGEVING DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 GEMEENTERAAD VAN WASSENAAR LISSE Burgemeester Dr. S. Baron van Wijnbergen benoemd tot Burgemeester van Wassenaar. Dr. Sweder Ferdinand Antonius Cani- sius Maria, baron van Wijnbergen werd ge boren te Eindhoven 16 December 1897 en is dus 40 jaar oud. Zijn vader, het oud- Tweede Kamerlid mr. A<* baron van Wijn bergen was toentertijd ambtenaar bij het Openbaar Ministerie te Eindhoven. (De voornaam van den burgemeester Sweder is een oud- Geldersche naam, welke reeds sinds 1300 in de familie gebruikelijk is). Na enkele jaren vertrok de familie Van Wijnbergen naar Arnhem, waar de nieuwe burgemeester op de lagere school zijn op leiding ontving, om daarna het gymnasiaal onderwijs te volgen bij de Paters Jesuieten te Katwijk. De burgemeester heeft daarna philoso- phie gestudeerd en promoceerde in 1926 tot doctor in de wijsbegeerte aan de Gre- goriaansche Universiteit te Rome. Na deze promotie legde de heer van Wijnbergen zich toe op de gemeente-admi nistratie. In Augustus 1926 werd hij aan gesteld als volontair te Juthphaas, waar hy tot Januari 1928 verbleef, toen zijn be noeming volgde tot burgemeester van Waalre. Met ingang van 15 Maart 1931 is hij daarna benoemd tot burgemeester van Lisse. Burgemeester Van Wijnbergen is verle den jaar gehuwd met jkvr. J. C. Michiels van Kessenich. Burgemeester Van Wijnbergen heeft in de 7 jaren, dat hij in Lisse burgemeester is geweest, de hoogachting, de waardeering, de sympathie verworven van héél de ge meente om zijn persoon en om zijn arbeid. Lisse zal, in volkomen oprechtheid, het heengan van dezen voortreffelijken burge meester betreuren. Wij zijn er van overtuigd, dat Wasse naar in den nieuwen burgemeester een ma gistraat zal bezitten, waarmede de gemeen te zichzelf zal gelukwenschen. (Het bovenstaande is reeds geplaatst in een gedeelte van ons vorig nummer)» Men schrijft ons nog uit Lisse: Gedurende zijn ruim 7-jarige periode van zijn bestuur der gemeente Lisse heeft de heer Van Wijnbergen veel gedaan in het belang der gemeente. Juist tijdens zijn be stuur heeft hij de teruggang der hoogcon junctuur medegemaakt, waardoor de zor gen der gemeente met de jaren toenam. Burgemeester van Wijnbergen heeft zijn beleid zoodanig gevoerd, dat hij heeft we ten te voorkomen, dat de gemeente Lisse noodlijdend is geworden, ja zelfs geen extra rijksbijdrage van noode had. Het financieel beleid der gemeente is mede door zijn be heer uitstekend geweest. Als voorzitter van den Gemeenteraad toonde hij te zijn een uiterst tactisch lei der, die de vergaderingen van' dit college steeds in de juiste banen wist te houden en een aangename sfeer daaraan weet te geven, hetgeen de rust in de vergaderingen bevorderde. De eventueele scherpe debat ten in den Raad wist hij door zijn leiding en tact te vermijden en mogelijke verwik kelingen te voorkomen. In zijn periode te Lisse heeft hy bijzon dere aandacht geschonken aan het werk- loozenprobleem en de nooden van deze be volkingsgroep lagen hem na aan het hart. De leniging van deze nooden en die van de armen in deze gemeente hadden steeds zijn bijzondere belangstelling. Voorts ging de belangstelling van den nieuw benoemden Burgemeester uit naar de Volkshuisvesting en die van de volks gezondheid. Tijdens zijn bestuur is immers het mooie uitbreidingsplan der gemeente tot stand gekomen, alsmede een geheel nieuwe bouwverordening. De kleine ge deelten van het uitbreidingsplan, welke thans reeds zijn verwezenlijkt toonen de verbeteringen aan door de mooie en ruime aanleg van de straten enz. De Volksgezond heid stuwde hij met energie en hiervan ge tuigt de goed werkende schooltandverzor- ging. De onbewoonbaarverklaring van tal van krotwoningen en de nog in bewerking zijnde plannen tot saneering van den Sta tionsweg geven een beeld van het samen gaan der volkshuisvesting en de volksge zondheid. De gemeente-bedrijven schonk hij zijn voortdurende aandacht en in zijn ambtspe riode kwam de gaslevering aan Sassenheim tot stand. Voor zijn ambtenaren en werk lieden was hij een humaan Burgemeester, die him arbeid op prijs stelde. Aan het openbare leven nam Burgemees ter van Wijnbergen levendig deel en hij bekleedt dan ook nog verschillende func ties. O.m. is hij lid van de Contact-Commis sie voor Natuurbescherming; lid van Mo numentenzorg; lid van den Raad van Toe zicht van de Coöperatieve Centrale Raiffei- senbank, terwijl hij als Burgemeester zit ting had in tal van commissies in de bloem bollenstreek en in die van den Raad. De gemeente Lisse heeft aan Burge meester van Wijnbergen een uitstekend Burgemeester gehad, die de belangen zij ner gemeente steeds voorstond. K. J. M. V. In het Café Restaurant „De Nachtegaal" hield de K.J.M.V. gisteravond een vergadering onder leiding van haren voorzitter, den heer S. v. d. Voort met een goede opkomst. De voorzitter opende met de K.J.M.V.-groet en heette de Eerw. Mo derator, kapelaan W. A. Nicolaas, en de le den welkom. Hij deelde mede, dat het de bedoeling was dezen avönd een propagan- davergadering te houden, doch, daar er een belangrijke bestuursverkiezing moet ge schieden, wordt bedoelde vergadering de volgende week gehouden. Voorts deelde hij mede, dat het bestuur er in geslaagd is, over een nieuw clubhuis de beschikking te krijgen en wel in „De Witte Zwaan". Het geheele bestuur, aldus de voorz., treedt af, zoodat een geheel nieuw bestuur moet wor den gekozen. Door het bestuur waren als candidaat gesteld de heeren J. Schoorl, J. Lamboo, J. Langeveld, J. Hageman en H. Beelen en door de propagandaclub de hee ren J. Schoorl, J. Langeveld, C. v. d. Vlugt, M. Beelen en J. Lamboo. Door den Eerw. Moderator werd, alvorens tot stemming werd overgegaan, er met klem op gewezen, dat men wel moet bedenken, dat het kie zen van een bestuur een zaak van gewicht is, zoodat men zijn stem weloverwogen moet uitbrengen. Allereerst moest de stemming voor voor zitter plaats hebben. Met 25 van de 31 stemmen werd hiervoor gekozèn de heer J. Schoorl, die de benoeming aannam. Na drie stemmingen bleek van de overige can- didaten niemand de noodige meerderheid te hebben bekomen, zoodat op een volgen de vergadering een nieuwe verkiezing zal moeten plaats hebben. Tot a.s. Dinsdag avond kan men hiervoor candidaten inzen den. De voorzitter dankte hierna, nu hij als zoodanig het bestuur gaat verlaten, den mo derator en leden voor de medewerking, aan hem betoond. De Moderator dankte den scheidenden voorzitter voor al het werk ten bate van de K.J.M.V. door hem verricht. Voorts feliciteerde deze den nieuw gekozen voorzitter en wees hem er op, dat hij een gewichtige taak op zijn schouders heeft gé- nomen, waarna hij hem als zoodanig instal leerde. De nieuwe functionaris dankte voor het vertrouwen in hem gesteld en hij vroeg de steun en medewerking van Moderator en leden om zijn taak te vergemakkelijken. Hierna sluiting. Inenting. Woensdag 21 September 1938, zal op de gewone spreekuren van de geneeskundigen, alhier, de gelegenheid zijn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting. HILLEGOM DE R.-K. SPORTBEWEGING. Groote propaganda-vergadering. Gisteravond hield de R.-K. Haarlem- sche Voetbalbond in hotel „Flora" een groo te propaganda-vergadering. Onder de be langstellenden merkten we op het bestuur van Concordia, den zeereerw. heer pastoor Kosters van St. Martinus, burgemeester jhr. mr. dr. Van Nispen tot Pannerden enz. Ter opluistering werden de sprekers afge wisseld door 't dubbel-mannenkwartet van Bennebroek onder leiding van den heer Van der Meer. De leiding berustte bij den heer J. J. Loerakker, voorz. van den R.-K. Haarl. Voetbalbond. Deze opende de bijeenkomst met den ch. groet en heette allen hartelijk welkom, zich verheugend over de groote belangstelling. Spr. hoopte, dat elke twij fel aan de noodzakelijkheid om ook in de sport Katholiek georganiseerd te moeten zijn na deze betoogen zal verdwijnen. Hierna geeft hij het woord aan den heer Smits, eerste spreker, vervanger van den heer Roskam, die wegens ziekte .verhin derd was. Spreker wilde in een gemoede lijk praatje het groote bestaansrecht en de noodzakelijkheid van de R.-K. Sport bewij zen. Aan de hand van feiten wordt aange toond, welke gevaren in de neutrale clubs kunnen gelegen zijn. De legenden van „trap pen tegen een roomschen bal" en derge lijke hebben thans wel afgedaan. Waar echter de sport een stuk der opvoeding is, behoort ze onder het gezag der Bisschop pen te staan; dit is niets nieuws. Op dit ge bied is reeds veel goed werk verricht en klein begonnen, zullen we bij ons 4e lus trum kunnen bogen op 200 clubs met 15000 leden. Als de Katholieken ook in dezen hun plicht doen, behoeft onze Sport voor de neutrale in geen enkel opzicht onder te doen. Onze Bisschoppen hebben te dezen opzichte duidelijk gesproken en Z. H. de Paus deed desgelijks. Ons beginsel, onze levenshouding moet ook in onze, Sport tot uiting komen, hetgeen samenwerking met andere bonden niet uitsluit. Jammer is het, dat de K.N.V.B. ten opzichte van de zoo gewenschte samenwerking geen faire hou ding tot nu schijnt te kunnen aannemen. We vragen in dezen ons recht, geen gunst en willen niet bedelen. Inzake onze pres taties worden ook door liberalen zeer gun stige getuigenissen afgelegd. Onze vooruit zichten staan goed, bijzonder ook door den geweldigen aanwas der junioren. Waar de Roomsche Sport een schakel vormt in on ze Katholieke eenheid, moet zij gesteund worden door allen. (Applaus). Hierna schitterende liederen door Ben- nebroek's Dubbelkwartet. Vervolgens hield prof. Haring van het Seminarie Hageveld een gloedvolle rede. Bezwaren kunnen er zijn, aldus spr., doch we vragen: wat weegt het zwaarste? Spot kunnen we verdragen: zelfs onze Goddelij ke Meester ondervond die en ieder heeft zijn fouten. Laat men dan meewerken ter verbetering. Het kankeren zit ons in het bloed en het afbreken is zoo gemakkelijk. Dan wijst spr. op het buitenland, waaraan we ons moeten spiegelen eri zorgen, dat het hier niet zoo wordt als daar. De sportbe- weging is er óók om ons geloof te beleven. God eischt krachtens zijn goddelijk recht ons geheel op, dus ook in de sport. Vervol gens haalt prof. Haring de uitspraken der Bisschoppen aan, die aan duidelijk heid niets te wenschen.overlaten. Laten we offers willen brengen voor de Roomsche Sportbeweging, zoo die gevraagd worden, laat deze zijn een Apostolaat. Met een schitterende peroratie sluit de prof. zijn betoog. iHerna volgden nog eenige muzieknum- Onder voorzitterschap van den heer D. Th. Ruys, loco-Burgemeester vergaderde gistermorgen de Raad dezer gemeente. Af wezig met kennisgeving waren de heeren mr. Kiewiet de Jonge en dr. Ph. J. Iden- burg. De notulen van 22 Juni en 11 Juli werden vervolgens goedgekeurd, waarna de ingeko men stukken en mededeelingen ter tafel werden gebracht. Voor kennisgeving werden aangenomen het jaarverslag van den keuringsdienst voor vee en vleesch, een adres van den Ned. Bond van hotel-, koffiehuis-, restaurant houders en slijters, waarbij werd verzocht om vrijstelling van vermakelijkheidsbelas ting en andere rechten tijdens de jubileum feesten; een verzoek om adhaesie te betui gen aan een adres van onderwijzersorgani saties aan een aan de regeering gericht ver zoek tot verlaging van de leerlingschalen; Proces-verbaal van de opneming der boe ken en kas van den gemeente-ontvanger, het verslag van den keuringsdienst van wa ren voor het gebier 's-Gravenhage. Op verzoek van B. en W. worden naar dit college om advies teruggegeven een adres van den heer J. van Bentum, exploi tant van het Centraal Theater, houdende verzoek tot opheffing van de vermakelijk heidsbelasting, gelijktijdig met het verzoek van C. Versteeg Jr. en J. Versteeg tot on dersteuning van het verzoek van genoem de J. van Bentum. Van Ged. Staten werden voorts goedge keurd: het raadsbesluit van 4 Mei tot aan koop van gronden in Deyleroord; idem tot wijziging van de begrooting voor 1937; raadsbesluiten d.d. 22 Juni tot aanvaarding van grond van dr. G. J. van der Flier en de N.V. Wassenaarsche Bouwmaatschappij; d.d. 22 Juni tot kwijtschelding van pacht van eenige perceelen vischwater aan Chr. Groenewegen en tot onderhandsche ver pachting aan den Alg. Zuid-Holl. Henge- laarsbond; een raadsbesluit d.d. 30 Juni 1937 tot herziening van het uitbreidings plan en de daarbij behoorende bebouwings voorschriften met uitzondering echter van een gedeelte aan den Papeweg; een raads besluit d.d. 22 Juni tot verandering van in richting van het terrein der O. L. school No. 2; terwijl van Ged. Staten mededee- ling werd ontvangen, dat bij Kon. Besluit d.d. 25 Juli -werd goedgekeurd het raads besluit d.d. 22 Juni tot wijziging van de verordening Gemeentepolitie 1937 en bij Kon. Besluit van 4 Augustus werd goedge keurd de verordening op de heffing en in vordering van 'precariorechten. Al deze me dedeelingen werden voor kennisgeving aan genomen. Zonder hoofdelijke stemming werden eenige wijzigingen vastgesteld in de be- heersverordening Gemeentebedrijven. Eveneens werd de instructie voor den gemeente-ontvanger zonder hoofdelijke stemming gewijzigd in dier voege, dat deze thans aan kasgelden tot maximum 15.000 in beheer mag hebben. Huiswerkcursus. In behandeling kwam vervolgens een verzoek van den heer N. H. Meeroms, hoofd der openbare lagere school No. 1 om hem beschikking te verleenen over een verlicht en verwarmd schoollokaal tot het houden van een huiswerkcursus voor leerlingen, die tot de Middelbare school zijn toegela ten. De heer Breedveld wil zijn stem aan dit voorstel niet onthouden, doch hij is er niet volkomen enthousiast voor. In de stad kan het voorkomen, dat de kinderen thuis niet rustig kunnen werken, doch in Wassenaar lijkt hem dit niet zoo te zijn. Door het op richten van dezen cursus gaat het huiselijk verband weg. Het is de taak der ouders toezicht te houden op de kinderen. De heer Wildt Meijboom wil slechts voor één jaar de proef nemen en daarna eerst de resultaten vernemen. De Raad gaat hier mede accoord, zoodat zonder hoofdelijke stemming het verzoek voor één jaar werd toegestaan. Zonder hoofdelijke stemming werden eenige vergunningen verleend tot het in richten van een werkplaats en een garage. Zonder hoofdelijke stemming werd vervol gens gewijzigd de verordening regelende het beroep inzake het aanvragen om ver gunning van autobusdiensten of toerwa- gens en derg. Voorts werd zonder hoofdelijke stemming besloten van J. Uyterlinden te Rotterdam om niet in eigendom te aanvaarden een oppervlakte van 440 M2. grond, gelegen langs den Groot Haesebroekscheweg, ter wijl deze bovendien een bedrag van 438. zal hebben te storten als bijdrage in de kos ten van wegenaanleg, verbreeding en on derhoud. Raadscommissies. Benoemd werden vervolgens diverse raadscommissies. In de commissie van bijstand voor open- mers, een opwekkend woord van kapelaan Schneiders, geestd adv. van Concordia, een hartelijk dankwoord en sluiting met den chr. groet. Hopen we, dat de avond rijke vruchten zal dragen! KATWIJK AAN DEN RIJN Bloementeelt. Ontegenzeggelijk breidt de bloementeelt iich de laatste jaren hier uit. De minder goede uitkomsten der tuin- bouwgewassen hebben hier zeker toe bij gedragen. Hieruit volgde nog niet dat de bloementeelt betere resultaten opleverde doch men wil dan toch wel eens iets anders bare werken werden herkozen de heeren J. M. Kolff, H. G. Hendriks en G. J. van der Stoel; in die van Bijstand in het beheer der gemeentebedrijven werden herkozen de heeren A. J. van Bemmelen, ir. H. H. Dresselhuys, mr. J. H. Kiewiet de Jonge en A. L. Rooij akkers. In de Commissie van bijstand in het be heer der gemeentefinanciën werden her kozen de heeren mr. H. B. Wildt Meijboom en W. M. Lankhorst en in de plaats van dr. Ph. J. Idenburg gekozen de heer C. J. Breedveld. In de Commissie voor de straf verordeningen werden herkozen de heeren W. Boender en C. J. Breedvelt en in de plaats van dr. Ph. J. Idenburg werd geko zen de heer J. van Bemmelen. Door den voorzitter werden hierop tot leden der Commissie inzake onderzoek der geloofsbrieven herbenoemd de heeren A. L. Rooij akkers, dr. Ph. J. Idenburg en D. Th. Ruys en tot plaatsvervangende leden de heeren J. K. Bazelier, mr. J. H. Kiewiet de Jonge en C. J. Breedvelt. Tot lid der Commissie van Plaatselijk schooltoezicht werd herkozen het periodiek aftredende lid, de heer K. Huibregtse. Tegen besluiten van B. en W. inzake ont sierende reclames was een drietal bezwaren ingekomen. Op yoorstel van B. en W. werd op twee beroepschriften afwijzend beschikt, terwijl aan reclamant firma F. P. Jansen een uitstel van 1 maand wordt toegestaan. Ruiling van gTond. Op voorstel van B. en W. wordt vervol gens zonder hoofdelijke stemming beslo ten tot ruiling van grond met de Haagsche Tramweg Maatschappij, welke grond is ge legen aan den Deijlerweg, waardoor de trambaan eenigszins zal worden omgelegd. De kosten van overdracht zullen voor re kening van de gemeente worden genomen. Voorts werd zonder hoofdelijke stemming besloten aan de parochie van de H. Joseph gratis in eigendom over te dragen een per ceel grond groot 480 M2. en van genoemd Kerkbestuur gratis in eigendom over te ne men een stukje grond groot 310 M2. De kos ten van overdracht zullen voor de helft voor rekening der gemeente worden geno men. Verscheidene transacties. Vervolgens werd besloten tot aankoop van de N.V. Mij. tot exploitatie van Onroe rende Goederen Stadsuitbreiding-Noorder kwartier te 's-Gravenhage van een perceel grond groot ongeveer 270 M2. voor den prijs van 3.per M2., verder aan ge noemde maatschappij in eigendom over te dragen twee perceelen grond tezamen groot 2093 M2. voor den prijs van 3.per M2., verder gratis in eigendom over te dragen aan mevr. Dutkiewicz te 's-Gravenhage een perceel grond ter grootte van 71 M2. op voorwaarde, dat deze de kosten op zich zal nemen van de nieuwe terreinafschei ding tusschen haar grond en den openbaren weg, terwijl werd besloten de kosten van aanleg van een weg, welke ligt tusschen terreinen, die door de gemeente als bouw terrein langs de van Zuylen van Nijevelt- straat werden aangekocht, voor rekening der gemeente te nemen. Besloten werd vervolgens diverse per ceeltjes grond over te nemen benoodigd voor den aanleg van een verbindingsweg vanaf de Lange Kerkdam naar de van Zuy len van Nijeveltstraat. De heer Bazelier vond dat het tramhuisje aan den Lange Kerkdam, met het oog op het uitbreidings plan, een sta in den weg wordt. Hij vraagt of B. en W. met de H.T.M. niet in overleg wil gaan om dit huisje te doen verplaat sen. De voorzitter zegt, dat dit moeielijk zal kunnen, aangezien de grond indertijd aan de H.T.M. werd verkocht. De heer Boender vindt het voorstel van den heer Bazelier niet zoo vreemd, zijns inziens kan het wachthuisje een gevaar opleveren voor het verkeer, omdat dit het uitzicht belemmert en tenslotte is alles mogelijk, ook het ver plaatsen van een tramhuisje. De heer Hen driks wijst er nog op, dat de voorzitter dit wel degelijk onder oogen moet zien, aan gezien de grond, die nu wordt verkocht, later weer teruggekocht zou moeten wor den, wanneer het wachthuisje verplaatst zou moeten worden. Verder werd besloten van den Staat der Nederlanden in eigendom over te nemen voor de somma van één gulden een gedeel te van den Wassenaarsche weg, totaal groot 527 M2., en van den heer W. J. Jochems om niet over te nemen een 5-tal perceeltjes grond ter groote in totaal van 814 M2., zijn de eveneens een gedeelte van den Wasse naarsche weg. Voorts hecht de raad haar goedkeuring aan het voorstel van B. en W. bovengenoemde weggedeelten van een ver harding te voorzien en een voetpad aan te leggen, terwijl van den heer Jochems de 'onderhoudsplicht zal worden overgenomen tegen betaling van een bedrag ad f 633. probeeren. Vandaar dat reeds een groote oppervlakte met bloemen beplant staat. En ook in de wintermaanden leggen een groot getal Katwijksche bollenkweekers toe op het trekken van bloembollen. In de ze bedrijven is het momenteel al druk met het opplanten dezer trekbollen in hiervoor bestemde kistjes. De bloemenhandel was de laatste dagen een weinig lusteioos. Vermoe delijk naweeën van de feestdagen. De no teering was voor Asters in diverse kleu ren 0.20, 0.40; Helianthus 0.60, 0.90; Zinnia froot 0.35, 0.55; idem klein 0.15, 0.30; Gladiolussen 0.25, 0.50, betere soorten f 0.60, 0.95; Trosgrysanthen 0.10, 0.15; Grootbloemige 0.06, 0.13; Lelies 2.50, 4.75; Tritoma f 0.30, 0.60; Dahlia's 0.45, 0.60; Pompondahlia's 0.20, 0.30. terwyl de Staat de onderhoudsplicht af koopt voor een bedrag van ƒ404. De heer* Wildt Meijboom wilde gaarne weten wat de financieele voordeelen er voor den heer Jochems aanvastzitten aan de toestemming te mogen bouwen en den uitweg. De heer van Moorsel geeft hierop ten antwoord, dat het een concessie is, die practisch niets te beteekenen heeft, aan gezien op het stukje grond niet gebouwd kan worden. Eenige perceeltjes grond aan den Oost- dorperweg worden vervolgens overgeno men, terwijl een perceel grond als bouw- straat werd aangewezen, waarvoor de heer D. Spanjesberg in de gemeentekas zal moe ten storten een bedrag van 105.60. Tot bestuurslid der instelling van Maat schappelijk Hulpbetoon werd herkozen de heer ir. H. H. Dresselhuys. In een besloten zitting werden vervol gens diverse bezwaarschriften behandeld tegen de belastingen. Besloten werd vervolgens het als sport terrein ingerichte perceel weiland aan den Katwijksche weg onderhands voor den tijd van 3 jaren te verhuren aan de Hockey club de Kieviten voor den prijs van 300 per jaar en deels aan de R.K. voetbalver- eeniging Blauw Zwart te Wassenaar vóór den prijs van 200 per jaar onder bepaling, dat de huurtjjd ten hoogste tweemaal tel kens voor den tijd van drie jaren stilzwij gend zal worden verlengd zonder opzeg ging door een der partijen. De Koningin Wilhelm ina- Vereeniging. Te behandelen kwam hierop een verzoek van de Koningin Wilhelmina-Vereeniging om een subsidie van ƒ500, benoodigd ge worden om de grootere uitgaven in ver band met de viering va nde jubileumfees ten. Door B. en W. wordt voorgesteld de subsidie toe te staan en het bestuur van de K.W.V. in overweging te geevn telkenjare een dergelijk verzoek in te dienen. De heer Boender staat niet afzijdig te genover dit voorstel, maar vraagt zich af, of niet onoordeelkundig te werk gegaan wordt met het huren van Duinrell voor 200. Duinrell lijkt hem niet de geschikte plaats voor volksfeesten. Hen kan spr. niet bevredigen, dat daar de feesten worden ge houden. Hy vraagt zich af of geen ander terrein te vinden zou zijn. De voorzitter zegt, dat geen ander terrein voor de K.W.V. te vinden is en dat Graaf van Zuylen ook niet genegen was iets van de prijs af te doen. De heer Boender noemt als terrein dit naast Princehaven. De heer Wildt Meij boom merkt nog op, dat de K.W.V. steeds zonder subsidie heeft kunnen bestaan. Het doét niet prettig aan, dat de particulieren zich steeds meer terugtrekken en steeds weer een beroep moet worden gedaan op de oevrheid. Door de K.W.V. werd met grootsch gebaar aan 120 armlastigen een feestgave uitgereikt, deze bekwamen reeds grootendeels van de gemeente een gave van 2.50 plus 1. Hij vindt het dan ook niet juist, dat de vereeniging achteraf weer een geschenk geeft van gemeentegeld. Hij kan zijn goedkeuring aan het voorstel niet ge ven. De voorzitter zegt, dat de betrokken armen niets van de gemeente ontvingen. Het spijt den heer Wildt Meijboom, dat hij den voorzitter moet tegenspreken. Er zijn onder die 120, die ook door de gemeente werden bedacht. De heer Breedvelt stelt voor de subsidie voor één jaar te verleenen, doch het bestuur van de K.W.V. zal wel moeten overwegen de in den Raad geuite bezwaren; ten eerste wil spreker meer inzage van de financiën, ten tweede wil hij weten hoe de samenwerking is met de Oranjevereeni- ging ook financieel en ten derde: de ver eeniging dient hoofdzakelijk tot het orga- niseeren van nationale feesten, en niet in het verstrekken van gaven, welke allicht ontevredenheid wekken en ten laatste de K.W.V. moet de oud-Hollandsche regel in acht nemen en met zijn financiën rekening houden met zijn feesten. De heer Dressel huys sluit zich aan bij den heer Breedvelt, waarop de heer Wildt Meijboom ook zijn stem aan het voorstel wil geven. Aldus werd besloten. Ingaande op het verzoek van het Hoofd der openbare U.L.O. school werd zonder hoofdelijke stemming besloten de leerlin gen dier school door een vakonderwijzeres zangles te doen geven, tegen een belooning van 100 per jaar per wekelijks lesuur. Eenige wijzigingen in de begrooting wer den hierop vastgesteld. Het bestuur van de afd. Wassenaar van de vereeniging Volksonderwijs verzocht om een vierde lokaal beschikbaar te wil len stellen, zulks benoodigd geworden door de groote toename van leerlingen van de kleuterschool aan de Zijllaan. B. en W. stellen voor dit verzoek in te willigen met de beschikking over de ge heele speelplaats en de huur te verhoogen van 700 op 900. Aldus werd besloten. Hierop werden de gemeentébegrootingen den Raad aangeboden. RIJNSBURG Melk. Er dreigt melknood te komen en dus kwamen de boeren en melkhande laren bijeen om te beraadslagen wat in deze te doen omreden door het heerschen- de mond- en klauwzeer de veehouders groote schade zullen lijden en de melk prijs dient te worden verhoogd. Maar in het naburige Katwijk is er melk- oorlog en wordt de melk verkocht voor 5 ct. per liter. Dus achtte de vergadering het raadzaam het verloop van die melkoorlog nog wat af te zien en momenteel de melk prijs nog niet te verhoogen. Ook de Rijns- burgsche huismoeders profiteeren dus van de Katwijksche twist.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9