Ernstige botsingen in Sudetenland Sudeten zouden vechten met mitrailleurs Open brief van Mussolini aan Lord Runciman DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Het centrale comité van de Sudeten- Duitsche partij publiceert een mededee ling, waarin gezegd wordt, dat te Ha- bersbirk in het district Fal kenau de me nigte een aanval heeft gedaan op de ka zerne der gendarmerie en zich heeft meester gemaakt van handgranaten, twee machinegeweren en veertig: sais- sons munitie. Af deelingen gendarmerie, die per auto aankwamen, openden het vuur op de menigte, die van repliek diende. Te elf uur in den morgen trad de gen darmerie volgens de door de Sudeten- Duitsche partij ontvangen berichten te gen ongeveer 2000 Sudeten-Duitschers op met zware motormitrailleurs van het leger. Naar schatting zijn bij de gendarmes tien tot vijftien dooden gevallen. De ver liezen zijn nog aanzienlijk grooter en kunnen nog niet geschat worden. GEVECHTEN TE HABERSBIRK. De letterlijke tekst van de mededeeling der Sudeten-Duitsche partij over de ge beurtenissen in Falkenau luidt als volgt: „Tengevolge van uitdagingen van de zijde der communisten aan het adres der Sudeten-Duitsche bevolking kwam het te Habersbirk tot een gevecht tusschen beide partijen. De gendarmerie kwam tusschen- beide, maar trok zich wat later in haar ge bouw terug, zonder gebruik van vuurwape nen te hebben gemaakt. De menigte ach tervolgde haar tot bij het gebouw waaruit plotseling een schot werd gelost. Even later werd een geheel salvo uit het gebouw ge lost. Daarop viel de menigte het huis aan. De gendarmes trachtten door den ach teruitgang te ontvluchtejn, doch werden allen neergeslagen. Uit verklaringen van een gewonden gen darme kan worden opgemaakt, dat het eer ste schot niet gericht was op de menigte, maar door een gendarme op zijn chef, een Slowaak, die geweigerd had bevel tot schie ten te geven, gelost was. De Slowaak werd door een schot gedood. Na den aanval op het gebouw maakte de menigte zich meester van wapenen en veertig kisten munitie, verder handgrana ten en twee machinegeweren. Onmiddellijk na het incident kwamen af- deelingen gendarmerie per auto uit Falke nau, die het vuur openden, waarna de be volking van repliek diende. Ook toen vie len er dooden. Te elf uur in den ochtend was de toe stand te Habersbirk als volgt: Zware ge pantserde auto's van het Tsjecho-Slowaak- sche leger rijden van twee zijden aan op een front van ongeveer 2000 Sudeten-Duit schers. Naar schatting zijn tien tot vijftien gendarmes gesneuveld. De verliezen der Sudeten-Duitschers zijn aanzienlijk groo ter, maar konden nog niet geschat worden". SUDETEN-DUITSCHERS EISCHEN ZELFBESCHIKKING. Te Asch heeft de Sudeten-Duitsche partij een communiqué gepubliceerd, waarin zij het recht op zelfbeschikking opeischt. SUDETEN-DUITSCHE LEIDERS GEARRESTEERD. Het Duitsche Nieuwbureau meldt: vol gens mededeeling van officieele Tsjechische zijde zijn een aantal Sudeten-Duitsche af gevaardigden en functionarissen door de Tsjechische staatspolitie gearresteerd en ter beschikking van het standgerecht gesteld. Naar van Sudeten-Duitsche zijde ver luidt, bevindt zich onder de arrestanten ook de afgevaardigde Kuenzel, die te Goerkau in het West-Boheemsche kolen- district getracht heeft bemiddelend op te treden en daarbij door de staatspolitie zonder pardon in hechtenis werd geno men. Daar de bepalingen van het stand recht zeer scherp zijn, vreest men het ergste voor de Sudeten-Duitsche leiders. Henlein, de leider der Sudeten- duitschers OFFICIEELE TEGENSPRAAK. Het Tsjecho-Slowaaksche persbureau spreekt officieel ten stelligste het uit Duit sche bron komende bericht tegen als zou de staatspolitie verscheidene Sudeten-Duit sche afgevaardigden hebben gearresteerd, en voor een bijzondere rechtbank hebben gebracht WAPENDEPOTS IN HOTELS TE CHEB (EGER). In een officieele communiqué uit Praag wordt medegedeeld, dat de politie te Cheb (Eger) bericht had ontvangen, dat zich in het hotel Victoria en het hotel Benzei belangrijke voorraden wapenen bevonden. Om half zeven gistermiddag wilden twee detachementen politie, gesteund door twee pantserauto's, tot een huiszoe king overgaan. Toen de politie het hotel Victoria wilde binnengaan, werd van de tweede verdieping en vanuit den kel der, alsmede vanuit het tegenoverliggen de benzinestation geschoten. Een pant serauto beantwoordde het vuur. Ook van uit den kelder van het hotel Benzei werd geschoten. Mén gelooft, dat in den kel der van dit hotel een mitrailleur was ge plaatst, waarvan oproerlingen gebruik maaktén. Om 8 uur slaagde de politie er na ge bruikmaking van handgranaten in, het hotel Victoria binnen te dringen. Een zekere George Leicht, een functionaris der Sudeten-Duitsche partij, werd gear resteerd. In het gebouw werden groote voorraden automatische wapens en revol vers aangetroffen, en zelfs een complete radiozender. Leicht verklaarde, dat zich nog tien personen in het gebouw bevonden. Men weet nog niet of zij zich nog in het ge bouw schuil houden of gevlucht zijn. Om 10 uur verminderde het schieten in he vigheid. S DUITSCHE LEZING VAN GEBEURTENISSEN TE EGER. Van de gebeurtenissen te Eger geeft het Duitsche Nieuwsbureau de volgende lezing: De Tsjechische staatspolitie heeft met ge bruikmaking van pantserwagens getracht, in het hotel Victoria, waar zich op het oogenblik de hoofdzetel van de Sudeten- Duitsche partij bevindt, een huiszoeking te verrichten. Daar te vreezen was, dat door inbeslagneming van de leednlijsten tien duizenden Sudeten-Duitschers blootgesteld zouden worden aan de terreur van de Tsje chische politie, trachtte men de politie te beletten binnen te gaan. Deze opende daar op het vuur op het gebouw. Hierbij werd, doordat een kogel terugsloeg, een Tsjechi sche politie-beambte gedood. De politie drong daarop het hius binnen en- bezette alle vertrekken. Zij stelde ook een onderzoek in naar de aanwezigheid van wapens, doch slechts werd een oud jacht geweer gevonden. Vervolgens drong de politie ook met ge weld het hotel Wenzel, waar zich eveneens bureaux van de Sudeten-Duitsche partij bevinden, binnen. Zonder reden vuurde zij in de vertrekken. Een medewerker van de Sudeten-Duitsche partij werd gedood. Des avonds waren de bureaux van de Su deten-Duitsche partij nog steeds door de politie bezet. Iedere activiteit van de partij is stilgelegd. DE INCIDENTEN TE HABERSBIRK. Ofschoon van Tsjechische zijde een te genspraak is gepubliceerd van de berich ten over bloedige incidenten te Habersbirk, worden deze berichten volgens het Duit sche Nieuwsbureau door de verklaringen van talrijke ooggetuigen bevestigd. Naar vol gens het D. N. B. vernomen wordt, zouden reeds-dertig Duitschers gedood zijn. Woensdagavond duurden de vechtpartijen nog voort. Van Tsjechische zijde, aldus het D. N. B., wordt getracht de gebeurtenissen zoo voor te stellen, alsof het hierbij zou gaan om de incidenten van Dinsdag, waarbij, naar men weet, eveneens verscheidene dooden geval len zijn. HET INCIDENT TE SCHWADERBACH. In een officieel communiqué over het in cident, dat zich gisteren te Schwaderbach heeft voorgedaan, wordt gezegd, dat de toestand in deze gemeente, dat vlak bij de Duitsche grens ligt, zeer ernstig is, daar de bevolking niet slechts met revolvers en ge weren gewapend is, doch ook met hand granaten en mitrailleurs die zij zich waarschijnlijk in het buitenland hebben verschaft. De oproerige elementen hebben steeds de gelegenheid, zich op het gebied van dep nabuurstaat in veiligheid te stel len. Patrouilles van de in staat van alarm gebrachte veiligheidsorganen hebben de Tsjecho-Slowaaksche grens gesloten. Het incident is nog niet geregeld, omdat men tracht verlies van menschenlevens te voor komen, en, in verband met de nabijheid van de grens, internationale complicaties wil vermijden. STANDRECHT IN TWAALF DISTRICTEN. Sudeten-Duitschers naar Duitschland. Volgens het Duitsche Nieuwsbureau wordt te Praag officieel medegedeeld, dat het standrecht ook is afgekondigd voor de districten Grazlitz en Joachim- sthaL Dit standrecht geldt volgens het Duitsche bureau thans voor twaalf districten. Te Joachimsthal is gisteravond een Sudeten-Duitscher doodgeschoten. De grens bij Baerenstein is gisteravond, al dus het Duitsche Nieuwsbureau, over schreden door ongeveer achthonderd Sudeten-Duitschers, o.w. vrouwen en kinderen. DE SLACHTOFFERS DER INCIDENTEN. De Tsjecho-Slowaaksche radio heeft gis teravond de resultaten medegedeeld van het onderzoek, dat ingesteld is naar aanlei ding van de incidenten, die zich voor de af kondiging van den uitzonderingstoestand in de Sudeten-Duitsche gebieden hebben voorgedaan. Van de een-en-twintig dooden zjjn er dertien Tsjecho-Slowaken, en tien van de ze laatsten waren politie-beambten of gen darmen. Bovendien werden 75 personen zwaar gewond. Van de gewonden waren 61 Tsjecho-Slowaken, waaronder 37 politie beambten of gendarmen, en vetrtien Duit schers. Het Duitsche Nieuws Bureau meldt, dat het door de Tsjecho-Slowaaksche radio verspreide bericht, dat tot dusver aan Tsje chische zijde 13 en aan Duitsche zijde 10 dooden zijn gevallen, door de Sudeten- Duitschers als een vervalsching wordt ge kenmerkt. Van Tsjechische zijde, zoo zegt men, werden tal van Sudeten-Duitschers, die doodgeschoten zijn, eenvoudig tot Tsje chen gerekend, omdat zij Tsjechisch klin kende namen droegen. Aan de zijde der Sudeten-Duitschers telt men, ongerekend de gebeurtenissen in Habersbirk, reeds 16 dooden, aan Tsjechische zijde daarentegen 7 dooden, waarvan er twee door Tsjechi sche kogels om het leven gekomen zijn, ter wijl bij vijf de doodsoorzaak niet is opge helderd. Het aantal gewonden aan Sude ten-Duitsche zijde bedraagt meer dan 200, waarvan een groot aantal zeer zwaar, ten deele zelfs levensgevaarlijk gewond is. DE STJECHISCHE LEZING. De Duce bepleit Volksstem ming in Tsjecho-Slowakije. De Popola d'Italia van heden publi ceert onder het opschrift „Brief aan Runcimann" een artikel van Mussolini, waarin deze oa. zegt: „Toen gij enkele weken geleden Londen verliet, om u naar Praag te begeven, had de wereld geen duidelijke voorstelling van uw taak, uw bevoegd heden en uw verantwoordelijkheid. Was uw missie een officieele? Was zij niet officieel? Dit alles bleef in een soort Londenschen nevel gehuld. Allen waren gedwongen, den ijver te bewon deren, waarmede gij uw zware taak ter hand nam. Gij hebt in den loop der laatste weken ontelbare memoranda en honderden brieven gelezen, dozij nen personen ontvangen, met de leiders van alle nationaliteiten gesproken. Want het gaat niet slechts om een Duitsch, doch om een Hongaarsch, een Poolsch, een Slowaaksch probleem, zooveel problemen als er nationalitei ten zijn, waarmede in Versailles de Benesj-republiek „geinflationeerd" werd. Ik ben ervan overtuigd, dat gij in uw hart reeds tot een conclusie zijt geko men: daar er geen Tsjecho-Slowaaksche natie is, kan er ook geen Tsjecho-Slo waaksche staat zijn. De grondelementen van de Tsjecho-Slo waaksche familie zijn van verschillend ras en kunnen elkaar niet uitstaan. Zij zijn niet van een centripetale, doch van een centrifugale kracht bezield. Slechts de dwang houdt hen tezamen. Te Versailles moest een nieuw Bohe- men een historische naam met een homogene bevolking van Tsjechen wor den gegrondvest: doch in plaats hiervan heeft men Tsjecho-Slowakije uitgevonden en daarmede een kunstmatigen staat ge schapen, die bij de geboorte alle elemen ten van zijn zwakte en zijn gemis aan le vensvatbaarheid heeft meegekregen. Sedert de rede van Hitler is voor u, mijnheer Runciman, de goede tijd aange broken. Gij kunt handelen en wat tot stand brengen, dat in de geschiedenis in gang zou vinden. Thans is het geen tijd meer voor compromissen. Karlsbad is reeds lang achterhaald. Gij, mijnheer Runciman, moet een voudig aan den heer Benesj de volks stemming voorstellen, niet slechts voor de Sudeten-Duitschers, doch voor alle nationaliteiten, die zulks zullen ver langen. En als Benesj nu eens de volksstem ming van de hand wijst? Dan zult gij hem aan het verstand brengen, dat Engeland zich nog wel eens zal bedenken voordat het zich in een oorlog stort om 'een fictiestaat te redden, die ook in zijn geografi sche samenstelling een monsterachtig maaksel is, zoodat men hem steeds weer als een blindedarm- of worststaat De Tsjecho-Slowaaksche radio heeft er in een uitzending om 10 uur gisteravond op gewezen, dat de regeering er tot dusver in geslaagd was, de orde te handhaven met behulp van de organen van den veiligheids dienst, en dat nergens van troepen gebruik gemaakt is. Gisteren telde men nog drie haarden van verzet. Thans is er nog slechts een over: die te Schwaberbach. Indien men het inci dent te Cheb uitzondert kan gezegd wor den dat overal elders kalmte heerscht. DE DUITSCHE SOCIALISTEN STEUNEN PRAAG. De vertegenwoordigers der Duitsche so ciaal-democratische partij, die een bezoek Runciman, de Engelsche bemiddelaar In de Sudetenduitsche kwestie betitelt. Wanneer Londen zeg,t dat het op zijn standpunt blijft staan, zal niemand het wagen, zich te roeren. Het spel is toch niet den inzet waard. Wanneer Hitier zich vermeten had, 3 1/2 milliooen Tsjechen te annexeeren, dan zou Europa reden hebben, zich op te winden en alarm te slaan. Doch Hitier heeft nooit daaraan gedacht. De Fuehrer houdt zich bezig met 3 1/2 millioen Duitschers en bekommert zich uit sluitend om hen. Niemand kan hem dit recht betwisten. En allerminst wij Italia nen, die op zulk gebied precedenten heb ben meegemaakt. (En hoe staat het met de Duitschers in Italiaansch Tirol? Krijgen deze ook een vrije volksstemming?. Red.) Hebt slechts den moed, mijnheer Run ciman, stel de volksstemming voor, of be ter gezegd de volksstemmingen. Er zijn geheele gebieden, waar de volks stemming eenvoudig zal leiden tot aanslui ting bij het broedervolk. Er zijn echter ook gebieden, waar de verschillende rasesn sterk vermengd zijn, en een scheidingslijn zonder meer niet mogelijk is. Hier zou het systeem van de „zooge- namde gelijkgerechtigde kantoniseering" of iets dergelijks kunnen worden toege past. Wanneer men de gebieden voor de volks stemmingen heeft vastgesteld, zijn nog het tijdstip, de voorwaarden en het toezicht te regelen. Dit toezicht zou een internationaal toe zicht kunnen zijn, dat bij de stemming in het Saargebied zijn nut heeft bewezen. Mijnheer Runciman, ik heb zoo den in druk, dat deze brief u belangstelling zal inboezemen. Wanneer dit incident gere geld is, zal wederom een zuivering van de kaart van Europa geschied zijn, een brand haard van wanorde en onrust zal gebluscht z\jn. Voor Italië is het vrijwel onmogelijk, met Tsjecho-Slowakije vriendschap te onder houden. Doch met een toekomstig Bohe- men zou dit zeer wel mogelijk zijn. Een nieuwe politiek-territoriale situatie zou aldus een nieuw evenwicht een nieuwe mogelijkheden in het leven roepen. En, wat vooral gewicht in de schaal legt, Euro pa zou voor een oorlog gespaard blijven, grenzen, die met een pennestreek getrok ken zijn, kunnen door een nieuwen penne streek veranderd worden. Een geheel an dere zaak is het echter, wanneer de gren zen door Gods hand of het bloed der men- schen getrokken zijn. aan het stadhuis hebben gebracht, hebben zich daarbij ter beschikking van de autori teiten gesteld voor iederen veiligheidsmaat regel. De Tsjechische sociaal-democratische fractie constateert in een motie, dat de Su deten-Duitsche partij de wereld naar een catastrophe tracht te leiden ondanks de verzoeningsgezindheid der regeering. De regeeringsmaatregelen worden goedge- j keurd. Het bestuur van de Tsjechische Volks- partij heeft eenstemmig besloten, dat de I partij moet blijven streven naar de be- I scherming van de souvereiniteit, de on- j schendbaarheid en de eenheid van de re publiek. Tl Het Parlementsgebouw te Praag Op de stations in het Sudetenduitsche grensgebied. Gepantserde treinen voor het vervoer der Tsjechische troepen „Het Is rustig in Falkenau". Ceteka meldt uit Praag: Het Sude ten-Duitsche persbureau heeft een me dedeeling gepubliceerd, die in het bui tenland is overgenomen en volgens welke het gisteren te Mabersbirk bij Falkenau tot een oproer zou zijn geko men, waarbij vijftien gendarmes ge dood zouden zijn en een nog grooter aantal Sudeten-Duitschers om het le ven gekomen zou zijn. Het Tsjecho-Slowaaksche Teelgraaf- agentschap is gemachtigd deze berich ten met stelligheid tegen te spreken en te verzekeren, dat gisteren in het dis trict Falkenau en trouwens in geheel Tsjecho-Slowakije de grootst mogelijke rust heerschte. De mededeeling van het Sudeten-Duitsche persbureau zou slechts betrekking kunnen hebben op de incidenten, die zich eergisteren in Falkenau hebben voorgedaan en waar bij zes personen om het leven zijn geko men.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5