Officieele opening van de nieuwe Heitorenbrug „Gouwesïuis" over de Gouwe. DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 NOORDW1JKERHOUT DE JUBILEUMFEESTEN. De eerste dag van de oranjefeesten is voor ons dorp door het slechte weer een groote tegenvaller geworden. Zag het er 's morgens goed uit, later op den dag be gon het er somber uit te zien. De versierin gen in de straten en aan de huizen waren Dinsdagavond en des nachts geheel afge maakt en veel zorg is hieraan besteed. Van schier alle huizen werd de nationale drie kleur al vroeg uitgestoken. Om 2 uur be gaven zich de schoolkinderen, onder lei ding van him onderwijzers en vergezeld van de muziekvereeniging „De Harpe Da vids" naar het speelterrein. Fluks werd een aanvang gemaakt met de diverse spelen genomen. Gelukkig bleef het een paar uren droog en konden de meeste spelen afge maakt worden. De uitslag van de school „De Voorzienig heid" is als volgt: le klas: jongens: blokjesrapen: le prijs Theo Warmerdam, 2e Engel Bakker, 3e Han Willemse. Meisjes: blokjes rapen: le prijs Corrie Geerlings, 2e Leny Meijer, 3e Ali Schouten, 4e D. v. d. Bèrg. 2e klas: jongens: vlaggetje poten: le prijs Cor de Winter, 2e Gerard Koelewijn, 3e Jopie Rui ter. 2e klas: meisjes: vlaggetje poten: le prijs Dora Koster, 2e Stientje Damen. 3e Jopie Kortekaas, 4e Tonny Warmerdam. 3e klas: jongens: slofloopen: le pr. Willy v. d. Burg, 2e Bertus Koster, 3e Piet Duiven voorden. Mgisjes: slofloopen: le pr. Ria v. Steijn, 2e Truus Warmerdam, 3e Annie Oudhuis, 4e Rika v. d. Nieuwendijk. 4e klas: jongens, koekhappen: le prijs Kees v. d. Burg, 2e Nico Zoet, 3e Louis Malrits. Meisjes: bee,rjte aankleeden, le pr. Nelly de Wit, 2e prijs Liesje Klarenbeek, 3e Annie de Winter, 4e Gré v. d. Berg. 5e klas: jongens: zakloopen: le prijs Theo Steenvoorden, 2e Kees v. Duin, 3e Jan Meijer. Meisjes: tonnetje rollen: le prijs Nel v. Schooten, 2e Marie Aartman, 3e Ma- rietje v. d. Ploeg, 4e Jo v. d. Nieuwendijk. 6e kLas: jongens: tonkruien: le pr. Theo Salman, 2e Piet Warmerdam, 3e Leo v. d. Nieuwendijk. Meisjes: tonnetje rollen: le prijs Dora v. d. Raad, 2e Mien Geerlings, 3e Nelly Meijer. 7e klas: jongens: schutting-klimmen, le prijs Kees Turenhout, 2e Martien Zon neveld, 3e Theo Meijer. Meisjes: „Tante gaat uit" le prijs Marie v. Stein, 2e Mien v. d. Wereld, 3e Sjaan v. d. Burg. Van de St. Jospehschool konden we den volledigen uitslag nog niet bemachtigen. Deze volgt nog. Voor de grooteren is het feest voor een groot gedeelte door den regen, die van 5 uur tot 's avonds laat neer bleef vallen, mislukt. Alleen in eenige café's waar bal gehouden werd was het druk. Op de kermis was in het begin van den avond wel wat te doen doch het publiek zocht zijn heil el ders. Voor de kermis-exploitanten en de winkeliers op het dorp is het niet veel ge weest. De versiering heeft door den regen wel geleden, doch het is toch heusch wel de moeite waard om een kijkje te komen nemen. De verlichting was schitterend. Het St. Bavo-gesticht baadde wederom in een zee van licht door schijnwerpers. Prachtig deed het de verlichting tegen de muziek tent op het Julianaplein, een kroon met het jaartal 40 er boven, de Langevelderweg met tallooze oranjeballons. De eerepoor ten in de Schoolstraat, Emmastraat, Nieu we Duinstraat en Havenstraat. Ook de ver siering in Dorpstraat en Zeestraat is mooi. Laten we hopen, dat we Vrijdagavond een opgewekt verslag kunnen geven van den grooten feestdag op Donderdag. VOORHOUT Restauratie R.K. Kerktoren. De werk zaamheden aan de restauratie der toren en pastorie der R.K. „St. Bartholomeus parochie" alhier, zijn nog wel niet van dien aard, dat deze geëindigd zijn, evenwel toch in gevorderden staat. Zoo zagen we giste ren dat het haantje van den toren een laatste behandeling onderging (hij werd verguld). Dit karweitje trok als vanzelf nogal belangstelling. Ook wordt de toren thans een wijzerplaat rijker. Waren voor heen drie wijzerplaten aanwezig, nu ko men er vier, zoodat nu alle ceelen van het dorp ikunnen zien, hoe laat het is. Rijkspostspaarbank. Aan het kantoor der posterijen alhier werd in de loop der maand Augustus op spaarbankboekjes in gelegd 1801.32 en terugbetaald f 1660.61. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 140.71. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 2. Melkprijs verhoogd. Door de gezamen lijke melkboeren te dezer plaatse, is de melkprijs met één cent per liter verhoogd. De prijs bedraagt thans 11 cent per liter. Distributie visch. A.s. Vrijdag zal ook in deze gemeente een distributie van ge bakken visch worden gehouden ten bate van armlastigen en werkloozen tegen den kostende prijs van 5 en 3 cent per stuk. Mond en klauwzeer. Alhier werden in totaal 55 aangiften gedaan van mond en klauwzeer, terwijl bij vier veehouders de ziekte is geweken. Kostelooze inenting. Maandag 26 Sep. a.s. zal er ten huize van den gemeente geneesheer dr. H. A. G. Bots, gelegenheid gegeven worden voor inenting en herin enting, des namiddags om half drie. Geboren: Sebastianus Johannes Pe trus, z. van Ch. C. Wessels en J. M. v. d. Berg. Overleden: Catharina van der Bent, oud 76 jaar, wed. van W. F. Lubbert. VOORSCHOTEN Geboren: Cornelis Pieter z. van G. Besuijen en N. Boxman. Gehuwd: P. Bodaan 59 j. en E. H. Kropff 55 j. Ondertrouwd: F. J. F. van Zonne veld 25 j. en H. J. Rijsdijk 22 j. A. van Meurs wonende te Amsterdam 24 j. en J. H. Nasveld 24 j. Ingekomen: A. M. J. Jonkvrouwe Ge vers Leuven van Leiden. Mej. M. J. Strampraat, van Delft. F. A. Kuneman, van Woerden. Mej. H. Buikema, van Groningen. L. J. Bos, van Haarlemmer meer. C. W. van Hinloopen Labberton, van Apeldoorn. F. C. van Os, van Ame- rongen. C. Huisman, van Groningen. P. J. Stehouwer, van Bloemendaal. H. Volker, van Heemstede. H. Volker, van Oegstgeest. C. A. Vonck, van Den Haag. R. E. van Stolk, van Den Haag G. A. Rawenmaker, van Den Haag. J. C. van der Valk, van Heemstede. J. H. Vosmaer, van Den Haag. N. R. de Boer. van Rijswijk (Z.-H.). F. J. Loriaux, van Den Haag. E. Etty, van Wageningen. J. Schol, van Bloemendool. A. Eerd- mans. van Leiden. Mej. H. van Loo, van Voorburg. J. F Knoote, van Den Haag. H. Brinkgreve, van Leiden. E. F. Verstijnen,'van Leiden. H. G. van Ever- dingen, van Leiden. Vertrokken: J. T. van der Werf, naar Leiden. H. Berkhuizen, naar Heem- sted. N. E. R. Meijer, naar Groningen. C. L. J. Bos. naar Deventer. L. M. Baumgarten en gez. naar Utrecht. Wed. A. M. E. BaumgartenMasquerier Hof land naar Utrecht. L. Gerhardt. naar Rotterdam. G. O. A. Munters, naar De- venterf. WASSENAAR Geboren: Jan Hendrik, zoon van J. H. Westerman en G. A. van Breda Kolff Anne Elise Marie Thérèse, dochter van H. M. L. H. Sark en E. L. T. M. Wiegman Jacobus Cornelis Johannes, zoon van J. van Haastrecht en W. M. Schroder Wil- librordus Franciscus Maria, zoon van F. L. Roozen en G. M. M. von Weijhrother Cornelia Antöinetta Maria, dochter van C. L. van Kuijen en M. J. Hendriks Jacoba Adriana Cornelia, dochter van C. L. van Kuijen en M. J. Hendriks Cornelis Jo hannes Anthonius, zoon van C. N. Suuren- broek en J. M. Kersten Elze Marie, dochter van J. H. Stork en H. Vaandrager Bernardus Maria, zoon van B. C. v. d. Holst en E. J. Mesker. Overleden: Johannes van Veen, oud 63 jaren, echtgenoot van C. Aanhaanen Jacoba den Duik, oud 56 jaren, echtge- noote van L. van den Oever Johannes Gerhard Bruijnsteen, oud 70 jaren, echt genoot van C. M. E. Vonk. Ondertrouwd: J. H. Janssen en M. E. C. Verhoeven W. C. Engelen en J. A. Bos. Getrouwd: A. M. Hobbel en E. R Tuck C. J. Dongelmans en M. M. Per.- naarts L. J. Raaphorst en J. B. van Dijk. WARMOND Uit den mast gevallen. De schipper van het jacht „Zonneschijn" die bezig was het schip te onttakelen is uit den mast ge vallen en dusdanig neergekomen dat 'hij twee ribben brak en vermoedelijk ook nog eenige inwendige kneuzigen heeft opge- loopen. Hij is ter observatie opgenomen in het ziekenhuis te 's-Gravenhage. Mond- en klauwzeer. De zoo zeer ge vreesde ziekte mond- en klauwzeer heeft in deze gemeente onrustbarende afmetin gen aangenomen. Er is geen boerderij meer of de veestapel is besmet verklaard. Ver beteringen zijn nog niet te bespeuren. Voor de landbouwers op elk gebied een groote tegenvaller. ZOETERMEER Gemeenteraad. De raad dezer ge meente vergadert op Vrijdag 16 September a.s. namiddag om half acht. De agenda vermeldt: Benoeming onder wijzer O.L.S. Verkoop gemeentegrond Mo lenstraat, 1. Noordanus, 2. Groen en Breg- man. Verzoek der Chr. School om mede werking aanschaffing rijwieltegels. Ver koop een der oude brandspuiten en oude brandladder. Herziening verordening in zake Onderlinge Hulpverleening bij brand. Voorloopige vaststelling rekening 1937 en goedkeuring van de Drinkwaterleiding „De Tien Gemeenten", over 1939. Eenige ver zoeken herziening aanslag straatbelasting. Tentoonstelling van „Floralia". De tentoonstelling van de vereeniging „Flo ralia" werd gisteravond in het Spaar bankgebouw dor den voorzitter, den heer G. F. Baylé, geopend, waarbij vertegen woordigers van het gemeentebestuur, land- en tuinbouwvereenigingen, school commissies en onderwijzend personeel aanwezig waren. De voorzitter sprak de volgende rede uit: Geachte aanwezigen, namens het be stuur van „Floralia" roep ik u een wel kom toe. Het spijt me, dat de burgemees ter dezen avond verhinderd is, de ten toonstelling te openen, doch het verheugt me, dat het gemeentebestuur toch van zijn belangstelling doet blijken. Toen de burgemeester het vorig jaar de tentoon stelling opende, complimenteerde Z.Ed. mij, omdat ik in mijn welkomstwoord elk jaar de beteekenis van „Floralia" weer op een andere wijze, wist te belichten. Die lof heeft een fatale uitwerking gehad, want nu heeft mijn fantasie mij in den steek gelaten. Maar is het nog noodig, dat ik de beteekenis van „Floralia" opnieuw belicht? Het doel en streven van onze vereeniging is: lo. het oog van het kind te openen voor het onvolprezen schoon, dat Gods schepping biedt; 2o. eerbied aan te kweeken voor den Schepper en het ge schapene, zoodat het kind daardoor terug gehouden wordt van vernielzucht; 3o. het kind te doen begrijpen, dat de plant in huis en hof kan bijdragen tot verrijking van het gezinsleven. Ik doe een beroep op u, om den steun voor ons werk, om uw lid maatschap, om uw belangstelling; wek de kinderen in uw omgeving op, om in het komende najaar stekjes te koopen van „Floralia" en leef bij het opkweeken met het kind mee. Wonderen van kweekkunst kunnen we u ook dit jaar niet laten zien, maar bezie alles met een welwillend oog en met een hart vol liefde voor het kind. Dan werkt ge mee aan onze mooie doel. Ruim 450 stekjes werden dit jaar uitgereikt, iets minder dan 't vorig jaar. Werkt allen mee, dat die daling weer in stijging wordt omgezet. Hun, die hun bijzondere medewerking verleenden dit jaar, breng ik een woord van hartelijken dank in het bijzonder weer ons jurylid, den heer D. A. de Rooy, uit Wassenaar, die ons al zoo veel jaren zijn belangelooze diensten heeft bewezen. En dan mag ik zeker niet vergeten den heer Stemerding, die ons telken jare maar weer zoo'n prachtige serie palmen toe zendt, slechts tegen vergoeding der ver voerkosten. Het spijt ons ten zeerste, dat de heer burgemeester, die altijd zooveel belangstelling voor ons werk toont, deze keer afwezig moest zijn. Met deze woorden verklaar ik de ten toonstelling voor geopend. Bij de door de kinderen opgekweekte planten, werden de volgende prijzen toe gekend. Inzending Fuchsia's: le prijs Rika Go- rissenKo van der Wies; 2e pr. Gerrit van den BroekCorrie van der Velden; 3e pr. Jo WaardenburgNel de Goede. Inzending Coleus: le pr. Hetty Kramer Piet van der Spek; 2e pr. Geertje Breg- manJeanetta Muilwijk; 3e pr. Joop van der TasMartien Parlevliet. Inzending Impatiens: le pr. Martien BrinkersJapie van der Wees; 2e pr. Ti ny KooleCorrie van der Spek; 3e pr. Jeannette BlonkKees Nieuwenhuyzen. Inzending Geraniums: le pr. Hanna WoldendorpPiet Windmeyer; 2e pr. Willem HoogeveenTiny Koole; 3e pr. Jan MoersHetty Kramer. Inzending Chrysanten: le pr. Wim van Reeuwijk; 2e pr. Hanny Woldendorp; 3e pr. Beppy van der Velde. Inzending Dahlia's: le pr* Jopie van der Wees; 2e pr. Koos Barbier; 3. Tiny Koole. Bij de ter opluistering ingezonden plan ten, werden de volgende bekroningen toe gekend. Groep Ster van Bethlehem: mevr. fej. de Boer, met extra lof van de jury. Tolmia (kindje op moeders schoot): mevr. Steenhuiten. Glorina: mevr. J. Kramer. Begonia: mevr. A. Verboom. De tentoonstelling duurt tot Vrijdag avond 10 uur. Verschillende attracties veraangenamen het bezoek. Mond- en klauwzeer. Het mond- en klauwzeer heeft in deze gemeente zich zoo uitgebreid dat alle veebeslagen besmet zijn verklaard geworden. Het verloop is zeer ernstig en. het vee heeft veel te lijden. Eenige gevallen met doodelijkten aflioop kwamen dan ook voor. De melkgift is zoo goed als nihil. Woensdag wed van twee ge vallen kennis gegeven, dat het vee was hersteld. Voor belanghebbenden en vee is het wenschelijk, dat alle gevallen een der gelijk spoedig verloop hebben. Geboren: Heine z. van F. Langkoek en L. Soer. Ondertrouwd: M. A. Heijboer oüd 25 jaar en A. van Sittert oud 24 jaar. Getrouwd: H. Droog oud 26 jaar en J. A. Luiten oud 23 jaar. G. A. van den Hoogen oud 24 jaar en M. A. B. Lexmond cud 26 jaar. Gevestigd: J. Mak en gezin van Voorburg C. M. Vink van Hazerswoude M. W. van den Elzen van Zeeland (N.B.) S. P. J. P. Schutte van Princen- hage. Vertrokken: L. Middelberg naar Amsterdam C. J. Havenaar naar Wou- bruggeM. Nieuwets naar Hazerswoude C. J. Stig naar Pijnacker. Gistermiddag omstreeks 3 uur had te Alphen a. d. Rijn onder enorme belang stelling, zoowel van de zijde der autori teiten als van het publiek, de officieele opening en ingebruikneming plaats van de nieuwe heftorenbrug „Gouwesluis" over de Gouwe, benevens de gelijktijdige openstelling voor het verkeer van het nieuwe omgelegen weggedeelte van den Rijksstraatweg. Reeds lang voor 3 uur stroomde het pu bliek bij duizenden aan, dat door de po litie en rijksveldwacht aan weerszijden van de brug voor de afsluithekken werd op gesteld. De autoriteiten werden ontvan gen in de directiekeet van de fa. Kraaijen- veld en Hofman, waar tevens de thee werd geserveerd. Bij ontstentenis van de commissaris der Koningin in de Prov. Zuid-Holland Jhr. van Karnebeek, werd deze vertegenwoordigd door den heer Von Fisenne, lid van Ged. Staten dezer provincie. Voorts waren aanwezig het lid van Ged. Staten, mr. Bolsius, tal van hoofdingenieurs en andere ambtenaren van den Rijks- en Prov. Waterstaat; o.m. zagen wij ingenieur L. T. van der Wal, hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat; ingenieur W. J. de Kok van Leeuwen, leider van het werk; ir. v. Heijst, hoofd ingenieur directeur v. d. Rijks Water staat; ir. de Graaf, hoofdingenieur v. d. Rijkswaterstaat; tal van leden van het be stuur van het Hoogheemraadschap van Rijnland; de aannemers en leden van de firma Kraaijenveld en Hofman; de direc tie van de firma Kloos uit Kinderdijk; de heer v. Ardennen, namens de firma Penn en Boudwijn, die de bewegingsinstallatie heeft geleverd; voorts een vertegenwoor diger van Heemaf, Hengelo; de burge meester van Alphen a. d. Rijn, den heer P. A. Colijn, de gemeente-secretaris mr. W. F. Helmstrijd en tal van andere per sonen. Nadat de autoriteiten de thee had den gebruikt, maakten zij allereerst een wandeling via de oude ophaalbruggen naar de nieuwe brug. Nadat zij op de brug waren aangekomen hield de heer Von Fi senne de volgende openingsrede. Rede van jhr. mr. L. E. M. von Fisenne. Het is mij een aangename taak, in op dracht van het college van Ged. Staten dezer provincie, deze brug met bijko mende werken voor het verkeer te ope nen. Zij is het laatste gedeelte der ver- beteringswerken van de Gouwe. Deze Gouwe vormt een onderdeel van den vaarweg RotterdamAmsterdam, loopen- de langs de Nieuwe Maas, Hollandsche IJssel, Gouwe, Rijn, Heimanswetering, Braassemermeer, Ringvaart Haarlemmer meer en de Nieuwe Meer. De verbeterings- werken van deze vaarroute hebben ten doel den vaarweg geschikt te maken voor de 1000 en 1300 tons vaart, met de mogelijk heid dat ook schepen van 2000 ton kunnen passeeren. Met de uitvoering dezer wer ken is men in 1927 begonnen. In dit jaar werd bij Gouda begonnen met het maken der nieuwe verbinding tusschen den Hol- landschen IJssel en de Gouwe, bestaande uit een 2 K.M. langen vaarweg met schut sluis, genaamd de Julianasluis, wijd 12 M. en lang 110 M. Tevens is gemaakt ten be hoeve van Rijnland een stroomkanaal voor waterloozing en inlating waarin het boezemgemaal Mr. Pijnacker Hordijk is gesticht. Reeds dadelijk is van de sluis een zeer druk gebruik gemaakt. In 1934 is al leen door de Mallegatsluis geschut onge veer 4 Vt millioen ton. In 1937 bedroeg dit voor de gewone scheepvaart door beide sluizen (zonder het buitengewoon zandvervoer) 5 y7 millioen ton. In Wad- dinxveen en Boskoop zijn nieuwe bruggen over de Gouwe gebouwd, gepaard gaande met een aanmerkelijke verruiming der Gouwe in de bebouwde kom. Deze brug gen hebben een doorvaartwijdte van 25 M. en een doorvaarthoogte in gesloten stand van 2.50 M. en in geopenden stand van 35 M. Thans staan wij voor de in- dienststelling van het laatste kunstwerk der Gouweverbetering, de hefbrug met keersluis te Gouwsluis. Ik mag tenslotte niet nalaten een woord van hulde en dank te brengen aan allen die tot de tot stand- koming van dit werk het hunne hebben verricht. Vooreerst den hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat die met de aan ons college bekende jeugdige kracht en voortvarendheid de leiding van dit werk heeft gevoerd. Hij werd daarbij in de eer ste plaats ter zijde gestaan door den in genieur de Koek van Leeuwen, die al de jaren die hij in dienst is der Provincie, heeft gewerkt aan de verbeteringswerken van de Gouwe, onder vaak moeilijke om standigheden, als gevolg van den bij zon deren bodemtoestand. Naast hem werkte de ingenieur Harskamp die ook op uit stekende wijze op het terrein de uitvoe ring leidde. De gepensionneerde bouw kundigen Best en Petit, gaven daarbij hun gewaardeerden steun, terwijl de tech nische hoofdambtenaar de Vries en de technische ambtenaren Ridder en de Reus, met het onder hen staande opzichtersper- soneel hunne beste krachten ten dienste van het openbaar belang stelden. De aan nemers voor de Gouwsluis werken; Kraaije- veld en Hofman voor den onderbouw; firma Kloos voor den bovenbouw; Penn en Bouduin voor de bewegingsinrichtingen hebben in uitstekende verstandhouding met de directie werken uitgevoerd, die een levensduur van vele tientallen jaren zul len waarborgen. Het Rijk heeft financieel medegewerkt aan de tot standkoming de zer werken. Aan den heer Directeur-Ge neraal van den Rijkswaterstaat brengen Ged. Staten hiervoor hun welgemeenden dank. In verband met die financieele me dewerking was vortdurend overleg noodig met de directie Z.-Holland in den persoon van hoofdingenieur directeur den heer van Heijst. Ged. Staten en speciaal onze waterstaat kennen den heer van Heijst en de heer van Heijst kent het bestuur onzer provincie. Zooals in eenig ander opzicht, had ook bij de uitvoering dezer werken, een aangename en loyale samenwerking met zijnhoogedelgestrenge plaats. Ik be tuig hem hiervoor bij deze gelegenheid, mijn bij zonderen dank. Gok den hoofdin genieur de Graaf betuig ik mijne erken telijkheid voor zijn medewerking en hulp bij de tot standkoming dezer werken. Rijn land; de Gouwe is boezemwater van Rijn land; zooals ik reeds zeide is deze verbe tering ook Van groot belang voor dit Hoog heemraadschap. Regelmatig overleg was in verband met de afstrooming daarbij noodig. Dijkgraaf en Hoogheemraden en de technische dienst onder leiding van den heer ingenieur de Gruijter hebben daar voor de grootst mogelijke medewerking verleend, hetgeen door het Pfov. Bestuur zeer op prijs is gesteld. Wij mogen ons verblijden dat dit werk onder eendrachtige samenwerking is tot stand gekomen. Moge het, onder Gods zegen, strekken tot ver hooging der welvaart in ons vaderland en speciaal in onze provincie Zuid-Holland. Na beëindiging zijner rede, verrichtte hij daarna de symbolische handeling om de brug in gebruik te stellen door het doorknippen van een Oranjelint. Onder luid gejuich van het publiek en niet het minst van de jeugd was de opening een feit geworden. De vlaggen werden op de torens der brug geheschen, terwijl de oude op haalbruggen werden opgehaald en buiten gebruik gesteld. Beantwoording. De openingsrede van den heer Von Fi senne werd daarna beantwoord door ir. van Heijst, hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat. Deze wees op de groote beteekenis van deze Gouwe en Leidsche Rijn verbinding die door deze opening en ingebruikstelling tot stand is gekomen, gelet op het feit, dat de oude bruggen veel zorg hebben gegeven. H\j dankte voorts den heer Von Fisenne voor zijn medewerking en feliciteert de Prov. Waterstaat met de tot standkoming van dit omvangrijk werk. Tenslotte den wensch uitsprekende dat de heer Von Fisenne die van begin af de Gouweverbetering, welke dateert reeds vanaf 1912, heeft medege maakt, nog vele jaren hiervan het belang voor verkeer te water en te land zal moge aanschouwen. De nieuwe brug in gebruik! Onder luid gejuich van het publiek na men daarop alle autoriteiten op de z.g. val der brug plaats, werden door den chef brugwachter de motoren in beweging ge steld en verhief zich het groote gevaarte omhoog. Zeer statig en geririschloos en zonder eenige trillingen gaat deze hef fing, waarbij de hoogste openingsstand van 35 Meter werd bereikt. Buitengewoon mooi was het panorama dat wij op deze hoogte te zien kregen over onze gemeen te. Jammer was de lucht niet helder, doch het uitzicht was eminent. Nadat wij met het hooge gezelschap weer naar lagere regionen waren teruggekeerd, werden de afsluithekken geopend en onder een da verend applaus maakte ook het publiek en vooral de jeugd haar eerste gang over den brug, weldra gevolgd door tal van auto's en ander verkeer, waarmede deze plechtigheid tot het verleden be hoorde. Door velen werd na afloop nog gebruik gemaakt om de brug en haar machtig mooie hefinstallatie en motoren te bezichtigen, waarbij men algemeen vol bewondering en lof was voor wat onze Nederl. technici en ingenieurs tot stand weten te brengen. Ook een vergelijking met de oude smalle ophaalbruggen vormt wel een schril contrast, waarbij men het algemeen eens zal zijn van welk enorme beteekenis en belang deze nieuwe brug voor het verkeer beteekent. (In de photo-pagina hebben we een photo van deze openingsplechtigheid op genomen).

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10