De gespannen toestand in Europa MAANDAG 12 SEPTEMBER 1938 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Neurenberg Is wild Wat er vandaag te melden valt Dc vermeende schatten van de Lutine 29ste Jaargang No. 9131 3)e £eid6eh£(Efoti/tamt Telefoon: Redactie 19. Telefoon: Administratie 935. Adv. en Abonm-tarieven tie pag. Giro 103093. Postbus 1L Dit nummer bestaat uit vier bladen. V De bestrijding der werkloosheid Het Tweede Kamerlid pater dr. Beaufort heeft 't zoo raak gezegd, ongeveer op deze wijze: Men ontmoet menschen, die schijnen te meenen, dat iedereen overtuigd is, dat de werkloosheid een der grootste ram pen is, dat alles moet worden gedaan, om dat kwaad te bestrijden iedereen, be halve.... zij, die het land regeeren en be sturen! Inderdaad, 't is a priori al uitgesloten, dat de regeering niet onafgebroken al haar kennen en kunnen zou zetten op de bestrij ding van het ontzaglijke kwaad, dat de werkloosheid feitelijk is. Maar ook uit de feiten blijkt, dat de re geering voortdurend actief is, om de werk loosheid in te perken. Men kan van oordeel zijn, dat de regee ring ook andere, dan de tot nu toe bewan delde wegen, moet inslaan, ook andere, dan de tot nu toe gebezigde middelen, moet aanwenden, om tot het beoogde doel te ko men. En 't is bekend, dat velen in den lan de deze meening aanhangen hoewel zij over het algemeen niet heel concreet zijn, niet heel duidelijk, als hun wordt gevraagd, welke die wegen, welke die middelen zijn. Intusschen heeft, ongetwijfeld, dc regee ring met die critiek, die, in meerdere of mindere mate opbouwende, critiek haar nut gedaan heeft het ministerie,'nu het een jaar in zijn nieuwe samenstelling aan het bewind is, alle krachten aangewend, al het mogelijke overwogen, om een vernieuwd en een versterkt offensief tegen de werk loosheid te kunnen beginnen. De Troon rede van de volgende week, zal ons, naar wij stellig verwachten, wel een en ander mededeelen. Een tegenover de regeering onbillijk en voor het volk 1 r i e s t „bedrijf" is het, het steeds voor te stellen, alsof hier in Neder land de werkloosheid eer toe- dan afneemt, alsof de oeconomische toestand hier in Ne derland steeds slechter wordt.... Deze voorstelling is onwaar, in strijd met de werkelijkheid. Ter illustreering van onze bewering die trouwens op feiten berust, welke we eigenlijk als algemeen bekend moesten kun nen veronderstellen nemen we hier over een artikeltje uit De Vrijzinnig De mocraat: „Voor het eerst na vier jaar is het aantal werkloozen in Nederland beneden de 300.000 gedaald, n.L ip 13 Augustus j.L tot 295.378. Dit cijfer beteekent een daling met ongeveer 20.000 vergeleken met een jaar geleden en met meer.dan 80.000 werkloo zen, vergeleken met twee jaar geleden. Van deze daling zijn 8000 man een -gevolg van het onder de wapenen blijven van de dienst plichtigen, die in Maart anders vrij waren gekomen; de rest is uitsluitend een gevolg van de verbeterde conjunctuur. Zooals men weet waren de werkloosheidscijfers van Mei en Juni minder gunstig en zelfs iets boven die van het vorig jaar, in Juli heeft de verbetering zich echter snel hervat. De verbetering is ook niet het gevolg van meer werkverschaffing daar het aantal in werk verschaffing werkenden in 1938 lager was dan in 1936 en 1937. Merkwaardig en be denkelijk is het, dat ir. H. Vos in „Het Volk" van 24 Augustus, dus op een datum toen de gunstige cijfers van eind Juli reeds bekend waren, een artikel schrijft ovfcr den om vang der werkloosheid, uitsluitend gegrond op de cijfers van Mei en Juni, en de gun stige cijfers van Juli verzwijgt. Het bijzon der gunstige is ook, dat in Augustus steeds een seizoenmatige stijging der werkloosheid optreedt )in 1934 met 4400, in 1935 met 16.200, in 1936 met 5800, in 1937 met 4000), terwijl dit jaar de eerste 14 dagen van Augustus een daling met 6200 hebben te zien gegeven. Wij wenschen oprecht, dat de daling in sneller tempo zal voortgaan, maar er is geen enkele reden om den toe stand zwarter af te schilderen dan hij is en de zeer hoopgevende cijfers der laatste we ken te verzwijgen. Het kunstmatig, door verzwijging dér cijfers, kweeken van pes simisme is waarlijk niet gewenscht en daar om is een artikel als dat in „Het Volk" van 24 Augustus ernstig te betreuren. Er is in tegendeel alle aanleiding om te verwach ten, dat, nu in de Vereenigde Staten een krachtig conjunctuurherstel is ingetreden, de verbetering ook in ons land zal doorzet ten. Laten wij hopen, dat de werkloosheids cijfers der volgende maanden daarvan zul len blijk geven!" Ja, laten we dat hopen. En laten wij ook hopen, dat de regeering in de aanstaande Troonrede heel het volk voorzoover het de werkelijkheid zien wil de overtuiging zal schenken of ver levendigen, dat zij van haar kant letterlijk al het mogelijk doet, om de gang naar een beteren oeconomischen toestand te verhaas ten. V De Kerkvervolging in Duitschland Wij vestigen hier de aandacht op enkele uitlatingen, door den Duitsche Rijksorgani- satie-leider dr. Robert Ley gesproken in het kader van den Neurenberger-partijdag enkele uitlatingen, die wel een zéér helder licht werpen over de verschrikkelijke kerk vervolging in Duitschland, welke wordt gevoerd op een even onredelijke en vol strekt onwaardige als ijzingwekkend con sequente wijze. Dr. Ley was in bedoelde rede niet karig met hatelijke toespelingen op de Katholieke Kerk. Hij wenschte geen „Kerkvaders" en „valsche Apostelen", die te graag „kommen- taar willen schrijven op onze ideeën". „Om dat in onze rijen geen Paulus opstaat, heb ben wij de partij noodig en de organisatie De nationaal-socialistische volksleiding is de ware zielzorg der natie". Tenslotte verkondigde deze leider: „Wij willen de opgroeiende jeugd opvoeden tot fanatici. Als Duitschland zelfs aan een abso luut volksvreemde wereldbeschouwing, zoo als het Katholicisme, de meest fanatieke strijders gegeven heeft, dan moet er de duivel mee spelen, als het niet gelukken zou, om van deze Duitsche menschen fanatici te maken voor een wereldbeschouwing, die voortkomt uit hun ras en hun bloed". Er zijn nog lieden, die ontkennen, dat het nationaal-socialisme in Duitschland een fei len en bruten strijd voert tegen de Kerk! Er is geen kerkvervolging, zeggen ze! Dat kunnen ze echter, natuurlijk, niet meenen. Zijn onze geloofsgenooten in Duitschland niet zéér beklagenswaard, als ze moeten verdragen en dulden, dat zóó door een re geerder in hun land wordt gesproken over wat hun lief en heilig is: het Katholicisme, de Kerk, het Geloof? Er is een tijd geweest, dat het nationaal- socialisme in Duitschland deed alsof het niet tegen de Katholieke Kerk streed. Die tijd is nu zeker voorbij. Het treedt open en bruut op met geweld. Aan deze wijziging van den laatsten tijd is het voordeel verbonden, dat nu zeker geen katholiek ook maar de minste sympa thie kan geven aan het Duitsche regee- ringsstelsel. NIET DE OFFICIEELE MEENING. NEURENBERG, 12 Sept. (A. N. P.). In de afgeloopen zes en dertig uur is de stemming zóó wild geworden, dat zij niet meer de stem der natie of van de regeeringskringen weergeeft. Bij afwezigheid van officieele richtlij nen uit het Deutsche Hof geven de Duitsche autoriteiten en journalisten zich aan wilde speculaties over. Eenigen verklaren, dat een over eenkomst met de Tsjechen onmogelijk is en dat een oorlog onafwendbaar is, terwijl anderen beweren, dat een oor log onmogelijk is. Voor de meeste Duitschers is de Brit- sche houding nog steeds niet te geloo- ven. DE BRITSCHE VERKLARING NOG NIET GEPUBLICEERD. BERLIJN, 12 Sept. (A. N. P.). De gis teravond uitgegeven verklaring over de Britsche politiek is tot nu toe nog niet in de Duitsche bladen gepubliceerd, hoewel zij gisteravond wel door den voor het bui tenland bestemden dienst van het Duit- Duitsche Nieuws Bureau werd verspreid. In plaats daarvan publiceeren de bla den nieuwe gruwelverhalen uit Tsjecho- Slowakije. HET BRITSCHE KABINET IN DOWNINGSTREET BIJEEN. LONDEN, 12 Sept. (A. N. P.). Voor den eersten keer sedert het zomerreces is het kabinet vanochtend in Downingstreet bijeengekomen. Het doel der vergadering is in de eerste plaats alle leden van het Britsche kabinet in staat te stellen den toestand te bezien in het licht der laatste berichten uit het buitenland. Zeer groote beteekenis kent men toe aan de door Hitier vanavond uit te spreken re devoering. In den loop der week zullen nog meer kabinetszittingen worden gehou den. DOWNINGSTREET AFGESLOTEN. Als voorzorgsmaatregel heeft de politie vandaag Downingstreet voor het gewone publiek afgesloten. DUITSCHE DELEGATIE TERUG GETROKKEN. VOOR DE STATISTIEK-CONFERENTIE TE PRAAG. PRAAG, 12 Sept. (A. N. P.). Op het laatste oogenblik heeft Duitschland zijn delegatie ter internationale confe rentie voor statistiek, die hier ter ste de vandaag wordt geopend, terugge trokken. GOERING ONGESTELD. Hij moet het bed houden. FEUCHT (bij Neurenberg) 12 September (A.N.P.). Minister-president generaal-veld- maarschalk Goering is sedert Zondagavond licht ongesteld. Over zijn toestand hebben de hem be handelende geneesheeren Maandagmiddag een bulletin uitgegeven waarin wordt ver klaard, dat de bloedvaten van het rechter been van Goering ontstoken zijn. Een catarrhe van de bovenste ademhalingsor ganen is daar nog bijgekomen. De ziekte, welke gepaard gaat met koortsen, maakt het roodig, dat Goering eenige dagen het bed zal houden en absolute rust zal genieten. 1. De Tsjecho-Slowaaksche president Benesj heeft Zaterdagavond in een radio rede de bevolking tot kalmte aangespoord. 2. Er was alle reden voor een kalmee rend woord, want het land werd in span ning gebracht door verschillende incidenten en betoogingen in het Sudeten-Duit- sche gebied, terwijl geruchten de ronde deden van troepenverplaatsingen aan de Duitsche grenzen. De incidenten hebben geen ernstige gevolgen gehad. 3. De Engelsche regeering heeft verkl aard, dat Engeland zich achter Frankrijk stelt. Gezegd wordt, dat het Tsjechische probleem in der minne opgelost kan en moet worden, en dat een poging tot gewelddadige oplossing tot een interven tie der mogendheden zou kunnen leiden, vooral wanneer de integriteit van Frank rijk bedreigd zou worden. 4. Het woord is thans aan Hitier, die vanavond te 7.20 uur (Nederl. Tijd) de slotrede van het Neurenberger Congres zal houden. 5. Goering heeft te Neurenberg een vrij felle aanval op Praag gedaan, zon der evenwel de mogelijkheid van een vreedzame oplossing uit te sluiten. 6. Uit voorzorg hebben België en Zwitserland eenige militaire maatregelen genomen. HITLERS REDEVOERING. Om 7.20 uur Ned. tijd. Van Duitsche zijde wordt medegedeeld, dat rijkskanselier Hitier vanavond om zeven uur Duitsche tijd, d.i. 7.20 uur Ned. tijd (en niet te 8.30 uur) te Neurenberg een redevoering zal ditspreken, welke over alle Duitsche zenders zal worden verspreid. De „Karimata" heett het opgegeven! Naar wij vernemen, zal de Karimata, op 14 dezer worden teruggesleept van Ter schelling naar Kinderdijk. Verder verne men wij, dat het niet in de bedoeling ligt, dat de Karimata de poging nog zal herha len. Hiermede is dus het zoeken naar de schatten van de Lutine zonder succes be ëindigd. Voordat de gemeenschappelijke mijn- bouwmaatschappij Billiton met haar tin baggermolen aan het werk begon, had zij op grond van alle beschikbare gegevens een terrein uitgezet, waarbinnen het Lutine- wrak zich moest bevinden, doch dat zoo ruim genomen was, dat, wanneer gedeel ten van het wrak zich door onbekende om standigheden zouden verplaatst hebben, die gedeelten redelijkerwijze eveneens bin nen het arbeidsveld zouden vallen. Dit vooropgestelde schema is nauwkeurig uitge voerd. Nu heeft men uit de berichten kunnen volgen hoe de baggermolen meter voor meter het terrein op de gewenschte breed te en diepte uitwerkte. Aangekomen bij de uiterste grens heeft men veiligheidshal ve ook nog een belangrijke strook daar achter genomen, totdat ieder spoor van overblijfselen van de Lutine ontbrak. Ook toen nog meende de gemeenschap pelijke mijnbouwmaatschappij Billiton dat, nu zij eenmaal het werk aangevat had, geen enkele kans mocht verwaarloosd worden. Er waren bovendien nog meer aanwijzingen afkomstig van vroegere on derzoekingen en bergingspogingen, waar om het besluit werd genomen om naast het oorspronkelijke uitgewerkte terrein nog een strook aan de Zuidzijde uit te werken en dit werk is in de afgeloopen weken vol tooid. Deze tweede werkperiode heeft onvol doende aanwijzingen opgeleverd om verder baggerwerk te rechtvaardigen. Hiermede is dan een werk beëindigd, dat allerwegen met groote belangstelling en spanning is gevolgd. Veilig kan geconsta teerd worden, dat geen kans of aanwij zing onbenut is gelaten. Alles heeft men van de Lutine kunnen vinden, het voor schip zoowel als het achterschip met zijn wrakhout, zijn kanonnen en munitie en zjjn ballastbrooden. Alleen een ding bleek niet aanwezig te zijn, t. w. de gewenschte goud- en zilverschat. Toen het werk werd aangevat, werd er gewezen op twee mogelijkheden die een teleurstelling zouden kunnen brengen, in de eerste plaats dat de Krimaata, evenals vele voorgangers, door de weersomstan digheden of de gevaarlijke stroomingen bij Terschelling, niet voldoende gelegenheid zou krijgen om te werken en in de tweede plaats het risico, dat het goud en zilver er niet zou geweest zijn in de hoeveelhe den, die men zich had voorgesteld, of reeds geheel of voor het grootste gedeelte door voorgangers naar de oppervlakte van de zee zou zijn gebracht. Wat het eerste betreft, is men het er wel eenstemmig over eens, dat de Karimata technisch aan de hoogste verwachtingen heeft beantwoord. Op zichzelf is dit een belangrijk feit, omdat het hier betreft ont ginningsmateriaal, dat veel grooter is dan vroeger door Nederlandsche werven werd afgeleverd. Onder de bijzonder ongunstige omstandigheden, waaronder dezen zomer gewerkt moest wordene, heeft dit materiaal wel schitterend zijn technisch vermogen bewezen en heeft men er ervaringen mee opgedaan, die zoowel voor het tinbedrijf als voor de Nederlandsche molenbouwers vruchten voor de toekomst zullen afwer pen. Het andere risico, waarvoor men stond, nl. dat het gewenschte goud en zilver niet aanwezig zou blijken te zijn, is tenslotte tot aller teleurstelling een werkelijkheid gebleken. Hiermede is dan een eind gekomen aan den meest grootschen en, naar wij ver wachten, tevens laatsten aanval, die er op de vermeende schatten van de Lutine is gedaan. DE JAPANSCHE-RUSSISCHE ONDER HANDELINGEN. TOKIO, 12 Sept. (ANP) De woord voerder van het ministerie van Buiten- landsche Zaken heeft medegedeeld, dat de besprekingen, welke te Moskou worden gevoerd over de instellinjt van een com missie voor de afbakening der Sovjet- Russisch-Mandsjoekwosche grenzen vrij wel geëindigd zijn. VOORNAAMSTE NIEUWS Bollenland Spanning in Tsjecho-Slowakije. Enge land stelt zich achter Frankrijk. Incidenten zonder ernstige gevolgen. (4de blad). Felle taal van Goering tegen Praag. (4de blad). Vanavond spreekt Hitier de slotrede van het congres te Neurenberg uit. (4de blad). Binnenland Officieel vertrek van H. M. de Koningin uit Amsterdam. Niet-officieel komt H. M. terug, om Prinses Juliana, die licht ongesteld is, voor enkele dagen gezelschap te houden. (4de blad). De begrafenis van den burgemeester van Rotterdam, mr. P. Droogleever Eortuyn, op de Alg. begraafplaats te 's-Gravenhage. (lste blad). Nieuwe maatregelen van de regeering tengevolge van de steeds doorgaande da ling der graanprijzen; met ingang van 11 September wordt de denaturatie-vergoe- ding voor rogge weer ingevoerd, (lste blad) De Karimata heeft haar pogingen om Lutine-goud te vinden opgegeven, (lste blad). Benoeming hoofdinspecteur Volksgezond heid. (lste blad). De aanbesteding van den nieuwen ver keersweg LeidenOudewetering heeft beden plaats gehad, (lste blad). Te Kollum en te Amsterdam werden moordaanslagen gepleegd op twee vrou wen. (3de en lste blad). Sport en Wedstrijden VOETBAL: De R.-K. Federatie hield gis teren haar algemeene jaarvergadering te Amsterdam. (2de blad). ATHLETIEK: Bij de wedstrijden om den Prins Hendrikbeker behaalde Trekvogels het clubkampioenschap van Nederland en vestigde tevens een nieuwe Ned, record op de 4 x 100 M. estafette. Nieuw wereld record hoogspringen dames. (2de blad). ZWEMMEN: Ragnhild Hveger verbetert het wereldrecord 200 M. borstcrawl. (2de blad). VERKEERSWEG LEIDEN- OUDEWETERING. AANBESTEDING. Vanwege het provinciaal bestuur van Zuid-Holland is heden aanbesteed: Het maken van een verkeersweg op de voor malige spoorbaan LeidenOude Wetering en het aanbrengen van eenige verbeterin gen aan den bestaanden weg LeidenN. Wetering, bestaande in het verbreeden, af graven of ophoogen van het bestaande baan- of weglichaam, het maken van nieu we toegangswegen, het aanbrengen van een gewalste fundeering, afgedekt met een slijtlaag, het maken van klinker- en tegel bestratingen, het geheel of gedeeltelijk af breken, verbreeden, verbouwen of ver nieuwen der bestaande kunstwerken, het maken van een nieuw viaduct, het ver richten van bijbehoorende en vrijkomende werken, een en ander in de gemeenten Leiderdorp, Warmond en Alkemade. Laagste inschrij fster was de N.V. Zanen en Verstoep te Den Haag voor f 518.000. DE KINDERVERLAMMING. Vandaag zijn bij den directeur van den G.G. en D.D. te Rotterdam wederom twee nieuwe gevallen van kinderverlamming aangegeven. De patientjes zijn één en negen jaar oud. In de gemeente Tubbergen, in de buurt schap Albergen, zijn twee gevallen van kinderverlamming geconstateerd, n.l. bij een 5-jarig meisje en bij een 4-jarig jon gentje. Te Apeldoorn is een geval van kin derverlamming, gelukkig van niet ernstigen aard, ontdekt. Het betreft hier een 3-jarig jongetje. Bijzondere maatregelen als school sluiting e. d. worden niet noodig geachtt.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1