dagen Historie U.V.S.-Excelsior SPORT FAILLISSEMENTEN Wilt U iets weten? ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 VOETBAL. DE DUITSCHERS MANOEUVREEREN MET INCIDENTEN IN TSJECHO-SLOWAKIJE. DE „TIMES" JAAGT EEN KNUPPEL IN HET POLITIEKE HOENDERHOK. DE PARTIJDAG VAN NEURENBERG IN HET TEEKEN VAN GROOT-DUITSCHLAND. RASSENWAAN IN ITALIë. A.s. ZONDAG 2 uur n.m. Terrein Wassenaarsche weg (ex-lste ktasser) Populaire prijzen s 40 - 25 - 15 - 10 cent. Rijwielstalling op het terrein 5 cent N.B. Bij doorgaan van den wedstrijd U.V.S.-vlaggen op Eltax bussen en taxi's, alsmede op de trams der Z.H.T.M. 882 Manoeuvreeren. Het is in het Sudetenland een manoeuvreeren op groote schaal om het onderste uit de kan te heb ben. De regeering te Praag heeft deze week zeer belangrijke en zeer vergaande tege moetkomingen gedaan aan de eischen der Sudeten-Duitschers. Daarmede is echter de rust niet weergekeerd in Sudetenland, in tegendeel. Weliswaar hebben de gedele geerden der Sudeten-Duitschers de Praag- sche voorstellen aanvaard als basis van on derhandeling, maar de onderhandelingen zijn tegelijkertijd geschorst wegens een rel letje, dat zich in Ostrau heeft voorgedaan. Dat gescherm met incidenten, het op blazen en uitbuiten daarvan, waarbij de Duitsche pers ijverig hand- en spandiensten verleent, is niet anders dan gemanoeuvreer. „Over de relletjes zelf valt het moeilijk, hier een oordeel uit te spreken, zegt de overzichtschrijver van de „N. R. C.". De Tsjechen en de Duitschers geven elkaar in heftigheid niet veel toe en als er relletjes ontstaan, werkt daartoe de houding van beide partijen mede. Bovendien zijn de rel letjes, zelfs als men de Duitsche lezing als juist zou aanvaarden, van betrekkelijk ge ringe beteekenis. Van meer beteekenis is de wijze, waarop van Duitschen kant op dergelijke voorvallen gereageerd wordt. Men klaagt daar, wanneer de politie de or de handhaaft, dat men verdrukt wordt, doch zoodra er iets gebeurt, heet het, dat de Tsjechische overheid niet in staat is de orde te handhaven. Dit alles heeft slechts één doel en dat is een einde te maken aan het Tsjechische politietoezicht en dat in handen te leggen van de volgelingen van Henlein. Daartoe kan de overheid echter niet overgaan. In de eerste plaats niet om dat het Sudetenland grensgebied is en er zich de verdedigingswerken bevinden, die een mogelijken Duitschen inval moeten stuiten, en vervolgens ook niet, omdat de stille terreur, welke de Hitlerianen uitoefe nen op dat deel van de Duitsche bevolking, dat niet van ganscher harte met hen mee gaat, dan in een openlijke terreur zou ver anderen". De knuppel. Midden in de span ning, welke ontstaan was rond de nieuwe voorstellen der Tsjechische regeering, kwam de „Times" opeens een knuppel in het hoenderhok gooien. Dit invloedrijke Engelsche blad schreef, dat als de Sudeten- Duitschers nu nog geen genoegen namen met de regeling, welke Praag'voorstelt, het Sudeten-Duitsche volk zich dan blijkbaar niet meer thuis voelde in het kader van den Tsjechischen staat en dat Tsjecho-Slowa- kije dan maar liever moest overwegen of het niet beter deed, ter verkrijging van een homogenen staat, het Sudeten-Duitsche ge bied af te staan aan Duitschland. Daarmee had het Engelsche blad wat ge zegd, dat wolken stof deed opwaaien. Juist op dit oogenblik was de publicatie van dit artikel niets meer of minder dan een poli tieke bomaanslag. Het moest op een oogen blik, dat een vergelijk in zicht scheen, de Duitschers versterken in hun starre hou ding, daar zij met reden in dit artikel een bevestiging konden zien van hun verwach ting, dat Engeland en Frankrijk, ondanks hun beloften naar den eenen en hun waar schuwingen naar den anderen kant, als het erop aankwam, toch geen hand zouden uit steken tot redding van den Tsjecho-Si o- waakschen staat in zijn huidigen vorm, wanneer de Duitschers zich zouden willen bepalen tot de annexatie van het Sudeten- Duitsche gebied. Gelukkig désavoueeirde de Engelsche re geering oogenblikkelijk dit artikel en uit de commentaren in de andere Engelsche bladen bleek overduidelijk, dat de Engel sche publieke opinie de meening van de „Times" niet deelde. Intusschen was er heel wat deining veroorzaakt. Neurenberg. In verband met de Tsjechische kwestie en het aandeel, dat Duitschland daarin heeft, luistert de we reld scherp naar hetgeen gezegd wordt op he taprtij-congres, dat thans weer te Neu renberg bijeen is gekomen. „Vanaf den eersten partijdag te Mür.- chen, in 1923, toen een paar duizend man nen, practisch alle leden van de beweging, aan het congres deelnamen, tot den dag het partij-congres, dat thans weer te Neu- berg aanvangt, is het steeds het ideaal, en ook de zeer juiste gedachte, van Hitier ge weest van deze bijeenkomst een feest van mystieke, van mythische bezieling te ma ken, schrijft de „Msb.". Telkenmale werd een woord gegeven, dat uitgaande van de leiding tot de groote, tot een steeds groo- tere massa ging, en deze in een soort roes bracht. In 1926 te Weimar was het „dood aan het Marxisme", in 1927 voor het eerst te Neurenberg: „Trotz Verbot-nicht tot". Dan is Neurenberg de stad der partijdagen geworden, wat in 1929 tot de leuze „Auf nach Nürnberg" leidt. Uit de paar duizend deelnemers waren het er reeds meer dan tweehonderdduizend geworden. Tot 1933 treedt een pauze in. Maar na de overwinning krijgen de partijdagen den glans en de glorie van een Staatsakt. Het partijcongres is verheven tot de belangrijk ste Duitsche rijksdaad van het geheele jaar. Daar wordt het afgeloopen jaar gesanction- neerd, daar wordt het program van het ko mende opgesteld. Niet alleen Duitschland, geheel Europa, de geheele wereld is oog en oor voor deze gebeurtenis; wereldpers en diplomatie zijn intens geïnteresseerd, en de kringen, welke de wereldpolitiek van uur tot uur moeten volgen, verlaten nau welijks den luidspreker. Alles wat te Neu renberg gezegd wordt, heeft zijn eigen be teekenis. Het gaat niet zoozeer om de in nerlijke waarde van het gesproken woord; dat kan kinderlijke fraseologie zijn. Van hoog belang is de ensceneering, de sfeer, het sentiment". Deze tiende partijdag staat in het teeken van Groot-Duitschalnd; in het teeken van den Anschluss van Oostenrijk. Maar hij moet ook staan in het teeken van de „be vrijding" der Sudeten-Duitschers. Daarom luistert men scherp naar hetgeen wel en naar hetgeen niet gezegd wordt. Rassenwaan. Mussolini houdt vast aan zijn opeens verkregen inzicht, dat er een Italiaansch ras bestaat, dat per se beschermd moet worden tegen het verder felijkste ras, dat er schijnt te bestaan, het Joodsche ras. De fascistische regeering heeft de vorige week een aantal tegen de Joden gerichte decreten uitgevaardigd, die in hardheid stellig kunnen wedijveren met soortgelijke decreten, welke het Duitsche nationaal-socialistisch bewind in den loop der laatste paar jaren heeft opgesteld. Deze decreten treffen gelijkelijk en op korten termijn zoo wel de Joden, die zich na 1 Januari 1919 in Italië hebben gevestigd als de Joden, die reeds vóór dezen datum in Italië waren gevestigd. Naturalisaties van Joden na 1919 worden herroepen. Joodsche vreemdelingen, die zich in 1919 in Italië hebben gevestigd, zullen binnen zes maan den het land moeten verlaten. Twintigdui zend Joden, meerendeels uit him land van geboorte uitgeweken Duitschers, Polen, Oostenrijkers en Hongaren, worden aldus getroffen. De ongeveer 64.000 Joden, die overblijven, zullen, naar het trieste Duit sche voorbeeld, voor een groot gedeelte, uit het maatschappelijke of geestelijke leven van Italië worden gestooten. Een decreet bepaalt, dat Joodsche studenten reeds in October de Italiaansche instellingen van on derwijs zullen moeten verlaten, met uitzon dering slechts van studenten, die aan de universiteiten studeerende, hun studies bij na voltooid hebben. Het bepaalt eveneens, dat geen Joodsche professoren, leeraren en onderwijzers meer mogen worden in dienst gesteld. Er is bekend gemaakt, dat in totaal 110 Joodsche hoogleeraren te Milaan, Tu rijn en Florence zijn afgezet. Intusschen vraagt men zich algemeen met verbazing af, wat Mussolini toch wel bewogen mag hebben, om tot deze smake- looze imitatie van Duitschland over te gaan, •daar het aantal Joden in Italië percentsge wijze zóó gering is, dat het geen gewicht in den schaal werpt. De eenige verklaring, die men vinden kan, is dat Mussolini Engeland dwars wil zitten, dat zich door zijn mandaat over Palestina geroepen voelt om de Joodsche kwestie op te lossen. Maar intusschen zijn de in Italië levende Joden de dupe van die meedoogenlooze politiek. Clubnieuws der KaUi. Sportvereenigingen Docos: Morgen speelt Docos I in Hille gom voor de seriewedstrijden van Concor- di Het programma luidt daar als volgt: 1.30 uur: V.V.S.B. I-D.E.S. I. 2.30 uur: Concordia IDocos I. 4.30 uur: winnaarsronde. Als hoofdprijs is aangeboden een zil veren beker, genaamd de Landmanbeker. Alle spelers van Docos I geve zich daar voor 100 procent zoodat wij daar een goed figuur maken. Vertrek per tram 1 uur sta tion. Voor Docos II ën IV gecombineerd is er nog een vriendschappelijke wedstrijd vast gesteld om 3 uur op het Sportpark Haag- weg. Leden van Docos afd. voetbal die mede willen loopen op 3 October in de estafettes kurmen zich opgeven bij den heer H. Aver- dick, Melchior Treublaan 4, of bij P. Al berts, de Sitterlaan 4, maar voor Dinsdag a.s. Afd. Juniores. Voor morgen zijn drie wedstrijden vastgesteld. De A-Boys ontvangen om 2 uur BI. Zwart op 't Sport park. De B-jun. gaan uit naar Bla Zwart en suelen om 2 uur te Wassenaar; ver trek 1 uur vanaf Sportpark, de C-Boys spe len in Leidschendam tegen A.V.V. c in de Nederlaag wedstrijden van AVO; vertrek 12.45 uur, aanvang wedstrijd 1.45 uur. Wan neer er te half drie voldoende jun. op het terrein aanwezig zijn, zal er een onderling vriendschappelijk partijtje gespeeld wor den. Er zijn nog jun. die geen foto ingele verd hebben; deze worden zeker ook ver wacht. Nic. Boys: Voor morgen staan geen wed strijden op het programma. Training is het dien dag voor alle elftallen. Leimuiden: „Leimuiden" krijgt mor gen het beloofde tegenbezoek van twee elftallen van Geel-Zwart uit 't Zand N.-H. Leimuiden n speelt om 2 uur tegen het tweede van Geel-Zwart. Kwart over drie speelt Leimuiden I een revanche-match te gen Geel-Zwart I. Deze wedstrijd belooft wel spannend te worden. Vóór deze wedstrijden komen echter om 1 uur de Leimuiden-junioren tegen de D. E. S.-junioren in het veld. De supporters kunnen dus genieten van drie wedstrij den. v. Nispen: Voor morgen luidt het pro gramma als volgt: Van Nispen IBSM I, 2 uur. Terrein BSM. Om 1 uur spelen de junioren thuis tegen Lisse en om half drie Van Nispen 2Lisse 4 De leden worden verzocht aan den pen ningmeester hun bondsgeld af te dragen. De competitie begint op Zondag 18 Sep tember a.s. Concordia: Morgen organiseert de R.K. sportver. „Concordia" een groot voetbal- tournooi om de „Landman"-beker en an dere fraaie prijzen, op het terrein aan de Burgemeester Pontstraat. Medewerking wordt verleend door de R. K. Harmonie „Crescendo". Des middags om 2 uur wordt afgemarcheerd van den R. K. Volksbond. Het sport-programma is verdeeld als volgt: 1.30 uur D.S.S.Bavo; 2.45 uur Concor diaDocos en om 4.30 uur finale. Tusschen de pauze athletiek door de leden van St. Christoforus, terwijl tusschen de laatste pauze een wedstrijd gespeeld zal worden door de kleinste groep adspiranten en de Welpen. Een zeer goed verzorgd programma dus, hetwelk een groote belangstelling waardig is. Vertrouwen we inmiddels, dat R. K. sportief Hillegom Zondag niet zal verzui men een kijkje te nemen op het Concor- dia-terrein. Ook is er een aardige attractie n.l. rad van avontuur enz. enz. Woensdagavond 14 September groote R. K. Propaganda-avond uitgeschreven door het district Haarlem van den D. H. V. B. Sprekers prof. Haring van het Se minarie „Hageveld" te Heemstede en de heer Hoskam uit Rotterdam. Niemand verzuime dezen schitterenden avond bij te wonen. KON. NED. VOETBALBOND. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. AFDEELING II. 2e klasse A: QuickOvermaas. 2e klasse B: DCLEmma. 4e klasse B: AlphiaOoievaars. AFDEELING IV. Ie klasse: BleyerheideNAC; NO AD Willem II; MWLonga; EindhovenJu liana; BVVRoermond. Vriendschappelijk UVSExcelsior; ASCBloemendaal. A. S. C.—BLOEMENDAAL. Voor den wedstrijd tegen „Bloemendaal", welke Zondagmiddag om 2 uur op het terrein aan de Kempenaerstraat ge speeld wordt, zijn de rood-zwarten als volgt samengesteld: Freyser; Secrève, Kok, ten Cate, van NieropAbrahams; Verhoog, Mooten, v. Goor, de Ia Bije, v. Hoven. Om 12 uur spelen de reserven tegen Bloe mendaal 2. Voor dezen wedstrijd is A. S. C. als volgt samengesteld: Pranger; Schoneveld, Zwanenburg; Mei man, Prevo, Schipper; B. v. Leeuwen, Be- deaux (ex H. D. V. S.), A. v. Duuren, v. d. Luyt, Aniba. LEIDSCHE VOETBALBOND. Wedstrijdprogram voor a.s. Zondag. Ie klasse: Alphen 3LDWS 2, 2 uur (bij terrein); DSO 2LDTS 1 2 uur; Leidsche B. 1Zuiderkw. 1, 2 uur; Morschkw. 1 L. F. C. 3 12 uur; UVS 3—Lugd. 3 2 uur (gr. bij terrein). 2e klasse A: LDWS 3—DVS 2, 10 uur; UVS 4LFC 4, 10 uur (gr. bijterrein); Be- resteijn 1ASC 3, 2 uur; Roodenburg 2 Lugd. 4, 2 uur. 2e klasse B: Leidsche B. 2Lugd. 5, 11 uur; Zuiderkw. 2Roodenburg 3, 2 uur; Rouwkoop 2Sportman 2, 2 uur; TONA 2 —UVS 5, 2 uur. 3e klasse A: DSO 3LDTS 2, 12 uur; UVS 6—A. S. C. 5, 10 uur (kl. bijterrein); DVS 3Sportman 3, 10 uur; Alphia 3L FC 5, 11.30 uur (bijterrein). 3e klasse B: Morschkw. 2Lugd. 7, 2 u.; Sportman 4Rouwkoop 3, 2 uur; TONA 3—Zuiderkw. 3, 10 uur; LDWS 4—UVS 7, 12 uur. 4e klasje A: Beresteijn 2ASC 6, 11 uur; Roodenburg 4LDWS 5, 10 uur. 4e klasse B: Alphen 5—LDWS 6. 11.30 uur (bijterrein;, Zuiderkw. 4LFC 7, 10 uur; Sportman 6Morschkw. 3, 10 uur. Juniores: UVS aAlphen 12 uur (gr. bij terrein); ASCLugd. 10 uur (Kempenaer straat); DVSRoodenburg 12 uur. Adspiranten A: UVS aAlphen 12 uur (kl. bijterrein); RouwkoopASC a 12 u.; Sportman aLFC 12 uur; TONAUVS b 12 uur. Adspiranten B: Zuiderkw.Lugd. 12 u.; RoodenburgMorschkw. 12 uur; UVS c LDWS 2 uur (kl. bijterrein). ATHLETIEK R. K. ATHL. VER. „DOCOS". Morgen gaan een groot aantal onzer athleten naar Rotterdam om daar deel te nemen aan de sluitingswedstrijden van dit seizoen, welke op de Sintelibaan op het Nenyto-terrein worden gehouden. Wij zullen van onze jongens weer mooie prestaties kunnen verwachten en vermoe delijk zullen er wel eenige clubrecords wor den gebroken. De athleten, die de refs naar Rotterdam per trein maken, vertrekken om 11 uur vanaf het station en de overigen vertrek ken uit Leiden om 9.30 uur vanaf de Gijse- laarsbank. Tijdens de 3 Octoberfeesten wordt te Leiden een Huptspot-estafette gehouden, waaraan natuurlijk Docos met meerdere ploegen zal deelnemen. Deze wedstrijd is echter niet alleen bedoeld voor direct spe cifieke athleten maar vooral voor de voet ballers en gymnasten. Deze laatsten ver wachten wij dan ook in grooten getale. Kosten zijn er niet aan verbonden, terwijl ieder looper een herinneringsmedaille ont- \angt. Liefhebbers moeten zich voor a.s. Dinsdag opgeven bij H. J. Averdieck, Mel chior Treublaan 4, Leiden. ZWEMMEN VIJFTIG JAAR K. N. Z. B. Ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan van den Kon. Ned. Zwembond is de „Zwemkroniek" met een speciaal num mer verschenen. De voorzitter van den bond, de heer Jan de Vries, schrijft een artikeltje 1888 1938, waarin hij erop wijst, dat de succes sen van zwemsters, zwemmers en polo spelers verheugend zijn, doch het zijn toch geen idealen. „Neen, het ideaal is en blijft, ieder schoolkind moet kunnen zwemmen leeren, waardoor in de nabije toe komst het verdrinkingscijfer aanmer kelijk zou verminderen, waardoor zooveel leed aan velen zou bespaard blijven en ook en vooral zooveel le vensvreugde aan de jeugd zou ge schonken worden. De wedstrijdge- vende vereenigingen werken daadwer kelijk mede, om door gezonde wed strijdsport de stimulans te geven voor de publieke belangstelling en uitein delijk de toeschouwers te doordrin gen met de gedachte, hoe nuttig, hoe gezond en hoe noodzakelijk het zwem men is". Het jubileumnummer bevat voorts ge- lukwenschen van mr. A. Baron Schimmel- penninck van der Oye, voorz. van het N. O. C., den heer K. J. J. Lotsy, van den secretaris der F.I.N.A., van den voorz. van den Ned. Indischen Zwembond, van den voorz. van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen, van de zwem- bonden in België, Frankrijk, Engeland en Denemarken. Verder wordt een uitvoerig overzicht gegeven van de historie van den Bond, verlucht met statistieken van gemaakte tijden en enkele foto's. WIELRENNEN VAN DER VIJVER VERLIEST VAN ASTOLFI EN LOATTI. Schulte legt in 1 uur ruim 43 KJH. af. De wereldkampioen der amateursprinters, Jef van der Vijver en zijn collega bij de wegprofs, Marcel Kint, hebben het er bij de wedstrijden op de Vigorellibaan te Mi laan niet zoo best afgebracht. Van der Vij ver verloor zoowel van Astolfi als van Loatti, terwijl Kint in een achtervolging tegen Valetti met 50 M. verslagen werd. Schulte reed in een omnium tegen Bat- tesini, verloor de sprint en den tijdrit over 500 M., maar won de achtervolging. Ten slotte won onze landgenoot ook een uur wedstrijd op eigen kracht, door in dezen niet speciaal-voorbereiden wedstrijd 43.220 K.M. af te leggen, hetgeen goede verwach tingen doet koesteren voor een aanval van onzen landgenoot op het werelduurrecord. De uitslagen luiden: Achtervolging: 1. Valetti, 6 min. 15 sec.; Kint op 50 M. Omnium. Sprint: 1 Battesini, 2 Schulte. Tijdrit over 500 M.: 1 Battesini 32,4 sec., 2 Schulte 32,6 sec Achtervolging: 1 Schulte 5 min. 0,4 sec., 2 Battesini op 5 M. Totaalklassement: 1 Battesini 5 pnt., 2 Schulte 4 pnt. Sprint amateurs: 1 Astolfi 7 pnt., 2 Loat ti 5 pnt., 3 Van der Vijver 3 pnt. Uurwedstrijd op eigen kracht: 1 Schulte, 43.220 K.M., 25 pnt., 2 Bartali 23 pnt., 3 Guerra 18 pnt., 4 Meulenberg 15 pnt, 5 Ro- manatti 11 pnt. Uitgesproken: G. H. van Zadelhof, Amsterdam, Jan Evertsenstr. 71; cur. mr. J. D. J. Scheltinga, Koopman, Keizersgracht 697, Amsterdam. J. J. van Wees, Amsterdam, Haarlemmer straat 51; cur. mr. J. W. I. M. Swane, Hee rengracht 399, Amsterdam. H. J. Gerritsen, Amsterdam, Nieuwen- dammerdijk 253 cur. mr. J. W. I. M. Swane, Heerengracht 399, Amsterdam. Johannes Goes, Amsterdam, Spaarndam- merdijk 218 cur. mr. J. W. I. M. Swane, Heerengracht 399, Rmsterdam. Opgeheven wegens gebrek aan actief: M. Wassink, Hillegom. J. van Dijken, Woerden. Betreffende Landbouwwintercursus. Ons wordt b;j informatie medegedeeld, dat er op het oogenblik plannen zijn, om een landbouwwintercursus te doen houden in Katwijk. U zult echter goed doen u te wenden tot den rijkslandbouwconsulent voor Zuid-Holland, ir. H. de Groot, Schie- weg 52 B te Rotterdam. Vraag: Welke is de kortste weg van Leidschendam naar Harreveld? Hoeveel Kilometer? Antwoord: Leidschendam, Zeg waart, Gouda, Utrecht, de Bildt, Zeist, Wouden berg, Scherpenzeel Renswoude, Ede, Gin- kel, Arnhem, Ellekom, Doetinchem, Lich tenvoorde. Afstand 180 K.M. Vraag: Welke is de kortste weg per fiets van Leiden naar Venlo? Hoeveel Kilometer? Antwoord: Leiden, Alphen, Woer den, Utrecht, Zeist, Driebergen, Ameron- gen, Rhenen, Wageningen, Opheusden, Zetten, Andelst, Nijmegen, Mook, Gen nep, Aferden, Arcen, Venlo. Afstand 190 Kilometer. Vraag: Welke is de kortste weg van Alphen a. d. Rijn naar Borstelen? Hoe veel K.M? Antwoord: Alphen, Gouda, Rotter dam, Rijsoord, Dordrecht, Moerdijk, Ouden bosch, Kruisland, Wouw, Bergen op Zoom, Rilland, Krabendijke, Kruiningen, Hans- weert, Hoedekenskerke, Borsselen. Af stand 160 K.M. Vraag: Ik heb thuis, een schildpad, die zwart is en gele stippels beeft op rug en poten. Ik geef hem wormen in een bak water te eten en verder loopt hij in de tuin vrij rond. Wegloopen kan hij niet omdat de tuin afgesloten - is. Het is dus geen schildpad, die gevoed wordt met sla blaadjes en tomaten. Nu hoorde ik dat een schildpad z'n winterslaap doet. Ik weet niet of de mijne dat ook doet. Hoe moet ik nu handelen en wanneer is het de tijd om te handelen? Ik had vernomen, dat een schildpad in een kistje gezet moest worden met stroo er in. Antwoord: Dit exemplaar is een moeras-schildpad. U moet deze op een vochtige plaats, b.v. in een kelder bewa ren in een kistje met vochtige turfmolm. U moet er voorts een bak met water bij zetten om de temperatuur vochtig te hou den. De winterslaap begint in October of November.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5