STADS NIEUWS SPORT AGENDA OMGEVING ZATEKUAU 1U SEPTEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 t Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; f 2.50 per kwartaal Bij onze agenten *0 cent per week; f 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent, Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al- léén Woensdag en Zaterdag. V»f Kinderverlamming De kleine ziekteverwekker Gemeentel. Aankondigingen HOE WORDT HET WEER? BEWOLKT MAAR DROOG De Bilt seint: Verwachting: Matige tot zwakke N.O. tot N. W. wind, nevelig tot half of zwaar bewolkt, weinig of geen regen, weinig ver andering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 771.8 te Valentia en Blacksod. Laagste barometerst.: 746.1 te Janmayen. Het gebied van hooge luchtdruk in het Westen op den Oceaan, over de Britsche Eilanden en Zuid-Scandinavië, breidde zich ook over het Oostzeegebied uit. On der invloed van de in het Noorden passee- rende depressie nam het echter aan de Noordzijde af; op de Faroer en in Schotland is de luchtdruk aanzienlijk gedaald. In het gebied van hoogeluchtdruk zijn de win den over het algemeen zwak. de lucht ge deeltelijk bewolkt met droog weer. De kern van de depressie over Frankrijk ver plaatst zich naar Midden-Europa. In Frank rijk, Zuid-West-Duitschland en Zwitser land is de bewolking zwaar, met regen. Langs de Oostkust van Zweden, in Noord- Noorwegen, op IJsland, in onze omgeving en in Midden-Europa is de temperatuur boven normaal. In Frankrijk, Noord-Duitsch land en op de Britsche Eilanden is zij on der normaal. Voor morgen wordt voor ons land nog weinig verandering in de weersgesteldfifeid verwacht, zoodat met droog weer gerekend mag wor den, met gedeeltelijk bewolkte lucht. De wind zal vermoedelijk afnemen en later naar Noord-West krimpen. De temperatuur zal wei nig veranderen. LUCHTTEMPERATUUR. 17.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Zaterdagnamiddag 8.00 uur tot Zondagmorgen 5.56 uur, van Zondagnamid dag 7.57 uur tot Maandagmorgen 5.58 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondag 11 Sept. voorm. 4.15 en nam. 4.40 uur; op Maandag 12 Sept. voorm. 4.50 en nam. 5.15 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl": 16.5 gr. C. Maan op 19.16 uur Zaterdagmiddag. Maan onder 8.20 uur Zondagmorgen. Maan op 19.38 uur Zondagavond. Maan onder 9.32 Maandagmorgen. LEIDSCHEN DAM St. Josephsgezellen. Zondag 11 Sep tember te half 12 bijeenkomst. Na het Lof geen bijeenkomst. Te 12 uur Paladijnen vergadering. Dinsdag 13 September te 8 uur Maria- Congregatie, daarna bijeenkomst. Donderdag 15 September te 7.30 uur bil jartclub A.D.O. en benevens tooneelclub Adolf Kolping" en Zaterdag na het Lof bijeenkomst. K.J.M.V. Maandag 12 September te 8 30 uur ledenvergadering. De agenda ver meldt o.m.: Mededeelingen Benoeming af gevaardigden voor de Bondsvergadering. Verslag Nat. Besturendag. Afdeeling jonge L. T. Donderdag 15 Sep tember na het Lof: ledenvergadering. Ziekte van Weil. In het gezin van den heer Kr. aan den Veurschen Straatweg, al hier heeft zich een geval voorgedaan van de ziekte van Weil. ZOETERMEER Voetbal. A.s. Zondag beginnen de competitie-wedstrijden op het D. S. O.-ter- rein alhier. Om 12 uur speelt D. S. O. 3 tegen L. D. T. S. 2 en om 2 uur D. S. O. 2 tegen L. D. T. S. 1, terwijl om 4 uur D. S. O. 1 een vriendschappelijke wedstrijd zal spelen tegen D. J. S. 1 uit Rotterdam. In een in algemeen orienteerende be woordingen gesteld artikeltje over dit on derwerp in de L. Crt. van 29 Aug. j.l. schreef ik over het wezentje, dat de ziekte veroorzaakt, het volgende: „De verwekker van de ziekte is zoo klein, dat deze door een filter heenglipt; en met de sterkste mi croscoop is hij niet waar te ne- -men." Voor enkele lezers was deze zinsnede aanleiding om te vragen: „Hoe wordt de ziekteverwekker dan wèl waargenomen?" Nu is mijn persoonlijke meening deze, dat men, om meerdere redenen in een dag bladartikel niet al te zeer op details moet ingaan. Echter wil ik een uitzondering maken voor deze actueele kwestie, om dat, na al hetgeen reeds ter geruststelling geschreven is, deze enkele woorden niet kunnen schaden. De vraagsteller dan bedoelt met waar nemen: zintuigelijk waarnemen. Van zien" is geen sprake bij de verwekker van kinderverlamming. Bij vele andere ziek ten gelukt dit wel; men kan b.v. de tuber kelbacil en de diphteriebacil onder het microscoop bij duizendvoudige vergrooting zichtbaar maken. Met opzet spreekt men van zichtbaar maken, omdat de bacte riën eerst op bepaalde en zeer nauwkeu rige wijze moeten worden gekleurd. Dit alles heeft menschenleeftijden aan studie gekost. Tusschen 1860 en 1890 was het een gelukkige omstandigheid, dat eenerzijds de techniek van het vervaardigen van micros copen zoo'n groote vlucht nam, en ander zijds de fabricage van kunstmatige kleur stoffen, vooral in Duitschland, zich zoo enorm ontwikkelde, dat de keuze van kleurstof en daarmee de mogelijkheid van onderzoek, sterk werd uitgebreid. Nadat de inzichten in de leer der infectie ziekten zoo verdiept waren door het werk van Pasteur, die bacteriën aanwees als verwekkers van bepaalde ziekten, hebben andere zwoegers als Robert Koch en vele anderen, het werk voortgezet, en zoo ge lukte het, na veel strijd, ontgoocheling en ondank, dezen grooten geleerde in 1882 de verwekker der tuberculose zichtbaar te maken. De veroorzakers van vele besmet telijke ziekten zijn op deze wijze sindsdien opgespoord. Maar niet van alle ziekten. Zoo b.v. nog niet van pokken, kinderver lamming, mazelen, influenza e. a. En men neemt aan, en terecht, dat de verwekkers van deze ziekten te klein zijn, om ze, met de tot nu toe ten dienste staande midde len zichtbaar te maken en te zien. Men heeft daartoe een bepaald soort filters ge construeerd, bestaande uit porcelein. Zuigt men nu ziek materiaal door dit filter, dan is, met hetgeen het filter passeert, het z.g. filtraat, een proefdier ziek te maken. Dit nu lukt niet bij materiaal dat tuberkel bacillen, of choleraverwekkers bevat. Deze bacteriën blijven steken voor de fijne po riën van den porceleinen filter. De algemeene naam voor die kleine ziekteverwekkers is virus. De verschillen de soorten bacteriën vormen een eigen groep van kleine wezens, waarvan vele eigenschappen bekend zijn. Maar al kan men het kleinere virus niet zichtbaar waarnemen, toch kan men ook daarvan vele eigenschappen bestudee-en. Men kan biiv zoo een filtraat blootstellen aan ver hitting, afkoeling, uitdroging, bestraling en daarna ::ien of het straat neg werkzaam is. Dat heeft men dan ook ge daan met het virus van de kinderverlam ming. Men kan dus dit filtraat inspuiten bij een aap, en inderdaad wordt deze dan ziek onder dezelfde verschijnselen als de mensch, waarmee bewezen is, dat er spra ke is van een zeer klein wezen als ziekte oorzaak. Maar nog iets anders is van belang. Niet alleen kan men bacteriën kleuren en zien, maar ze ook kweeken. Dit wordt gedaan op bepaald soort voedingsbodems. En nu- heeft men zoo lang gezocht, tot men voe dingsbodems bijv. agaragar, bouillon, aard appel- enz., had, waarop een bepaald soort wezens zoo groeit, dat men van een rein cultuur kan spreken: andere bacteriën groeien er niet op. Inderdaad is het in 1913 gelukt een cultuur te krijgen van het virus der kinderverlamming, door ziek materiaal te enten op een voedingsbodem. Men kon een weinig hiervan weer verder enten en met de groeiende cultures apen infecteeren, waarmede voorts bewezen was, dat de verwekker een levend orga nisme is; het groeit, het gedijt Immers. Met deze proeven dus neemt men indirect iets waar, n.l. dit: met het filtraat, en met de cultures is de ziekte op te wekken. Men v/eet, dat er een veroorzaker bestaat, dat deze levend is, en zeer klein is. En toch ziet men hem niet. Voorts weet men dat de eene besmettelijke ziekte veel sneller zich verspreid dan de andere, en met na me zijn ziekten, veroorzaakt door een fil- trabel virus zeer besmettelijk. Eenigszins begrijpelijk is dit wel, daar we kunnen aannemen dat een zoo uiterst klein wezen, ook zeer licht moet zijn, dus gemakkelijk verplaatst wordt door hoesten niezen en praten. Maar we weten nog niet langs welke wegen zich de ziekte precies verspreid. Dat zou veel gemakkelijker te achterhalen zijn, als we de verwekker on der de microscoop konden zien. Melk en water b.v. konden dan onderzocht wor den. Nu weet men nn« piet ze1"^ rf en andere voedingsmiddelen een rol kun nen spelen, en is het dus een wijze voor zorg een en ander goed te koken. Gaarne voeg ik ten vervolge van het eerste artikeltje hieraan nog toe hetgeen de Hoofd-Inspecteur van de Volksgezond heid zoo nas mededeelde (Maasbode), dat er tot 6 Sept. 245 gevallen waren aange geven en ln 1930 op dien datum reeds 423 DE SCHERMWEDSTRIJDEN DER BURGERWACHTEN TE LEIDEN Zes ploegen van vijf korpsen nemen deel. Hedenmorgen te 10 uur zijn in de groote Burchtzaal te Leiden de nationale sabel wedstrijden der Burgerwachten aangevan gen, uitgeschreven door de Leidsche Bur gerwachten onder leiding van den heer D. Gijsberti Hodenpijl. De burgemeester had zich bereids ver klaard deze wedstrijden te willen openen. Onder de genoodigden merkten we behalve den burgemeester: op Generaal Bakker, van het Ned. leger b. d. en Generaal Scheffer van het Ned. Indische Leger b. d., den Com missaris van Politie, den heer Meijer, den Commandant der Leidsehe Burgerwacht overste M. van Mens, e.a. De voorzitter der L. B. W., mr. F. Trap man, heette in zijn openingswoord allen hartelijk welkom en gaf vervolgens het woord aan den burgemeester. Mr. A. van de Sande Bakhuyzen wilde al lereerst een pluim steken op den hoed der L. B. W., niet om een vergelijking te trek ken met andere burgerwachten, maar omdat de Leidsche B. W. het initiatief had geno men tot deze jaarlijksche wedstrijden en de belangstelling der Burgerwachten hiervoor heeft weten te trekken. Spr. nam deze gelegenheid waar om de Leidsche Burgerwacht dank te brengen voor het vele werk, dat zij in de dagen der Jubileumfeesten als hulp hetzij aan de Leid sche politie hetzij aan de Jubileumcommis sie heeft verricht. Verder betoogde spr., dat het goed was deze wedstrijden te houden zoo kort nadat wij allen eenigermate onder den indruk zijn gekomen der feestelijkheden ter gele genheid van het regeeringsjubileum van H.M. de Koningin. De toenadering tusschen volk en Oranje is in deze dagen een belangrijke schrede voorwaarts gegaan. Er zijn tijden geweest, dat de toenadering niet zoo groot was. Als men zich nu afvraagt, of de Burger wachten nog reden van bestaan hebben dan antwoordt spr. daarop met een welge meend „ja", want „men moet paraat blij- v e n". En daartoe dragen wedstrijden als deze niet weinig bij. Spr. uit tenslotte de verwachting, dat de wedstrijden een prettig verloop mogen hebben en voortreffelijk schermen te zien zullen geven. Na een dankwoord van mr. Trapman tot den burgemeester, werd met de wedstrijden begonnen. Hierna werd deelgenomen door de Bur gerwachten van Leiden ("twee ploegen), Nij megen, Scheveningen, Bussum en Monster. Als hoofdsecondanten fungeerden de heeren Ch. Sluyter, jhr. I. F. B. v. Eysinga, J. J. Swaan en G. Haerden. Er werd in drie poules tegelijk ge schermd. De corps wedstrijden hadden het volgend resultaat: 1. Leiden I met 11 gew. part. 40 ontv. en 55 geg. treffers (Segaar 41519; Brussee 31617 en Scheffer (4919). 2. Scheveningen met 93550 (Taal 2 16—14; Ros 3—13—18 en v. d. Niet 4—16 —18). 3. Nijmegen met 94147 (Renizie 3 1317; v. Haren 31518 en Le Rütti 3 13—12). 4. Bussum met 74644 (Brugman 4 1219; Zeegers 11912 en Kuiper 215 —13). 5. Monster met 54734 (A. v. Leeu wen 21514, I. v. Leeuwen 21313 en Borgdorf 1197). 6. Leiden II met 45332 (Brugmans 0 208; den Uyl 31614 en Kettenis 1 17—10). Na de lunch werden de personeele wed strijden gehouden. BOKSEN VAN KLAVEREN OFFICIEEL EURO- PEESCH KAMPIOEN MIDDENGEWICHT Naar wij vernemen heeft het Comité d'Ur- gence van de I.B.U. besloten, dat Beb van Klaveren officieel Europeesch kampioen middengewicht is. Naar men zich herinnert heeft onze land genoot op 17 Juli 1.1. te Rotterdam een titel gevecht tegen den Franschman Tenèt gele verd. Na afloop bleek, dat van Klaveren een puntenvoorsprong had, doch de scheids rechter, de heer Borré (België) besliste an ders. Hij paste niet de I.B.U.-reglementen, doch de Belgische reglementen toe, welke inhouden, dat het verschil minstens 3 pun ten moet zijn, wil een titel van den houder naar den uitdager overgaan. Volgens de I. B.U.-bepalingen is dat in het geheel niet noodig. De heer Borré heeft in zijn rapport aan de I.B.U. toegeven, dat hij zich vergist heeft. Thans heeft het Comité d'urgence de finitief beslist, dat van Klaveren Euro peesch kampioen in het middengewicht is en dat Tenèt destijds den wedstrijd dus op punten heeft verloren. Op 23 September bokst van Klaveren te Berlijn tegen Eder, waarbij de titel niet op het spel staat. Vóór 2 December moét onze onze landgenoot zijn titel tegen den Griek Christoforides verdedigen. Naar wij verne men zullen pogingen in het werk worden gesteld deze ontmoeting te Den Haag of te Amsterdam te doen plaats vinden gevallen, zoodat voor een paniekstemming geen sprake is. Zeer goed ben ik me bewust het bestek van een courantenartikel te hebben over schreden, maar waar de Redactie haar be langstellende lezers meende te moeten tegemoetkomen, heb ik dit nadere exposé gegeven. Z. LEIDEN. Vrijdag. R. K. Metaalbewerkersbond, Bondsgebouw, 8 uur. Ledenver gadering. Vrijdag. ,,St. Christoffel", ledenvergadering in „De Harmonie", 8.30 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: de Jager, Renaud, Jasperse, Nieuwzwaag en Poortman. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 274. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 10 Sept. tot en met Vrijdag 16 September waargenomen door de apotheken D. J. v. Driesum, Mare 110, el. 502, en E. B. de Metz, Kamerl. Onneslaan 28. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Bijzondere leerstoel in de Italiaansche archaeologie. Bij Kon. besluit is de stichting „Leidsch Universiteits-Fonds" bevoegd verklaard om bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit alhier een bij zon deren leerstoel te vestigen in de Italiaansche archaeologie. IK KAN ER NIETS AAN DOEN, dat het jeugdwerk in den modernen tijd zoo dringend noodzakelijk is geworden; ik kan er niets aan doen, dat waar ge werkt moet worden ook geld aanwezig moet zijn; ik kan er niets aan doen, dat met den groei van de noodzaak van het moderne jeugdwerk de geweldig vervelende crisis samenvalt ik kan er niets aan doen, dat die crisis Kerk en Staat dwingt tot uiterste zuinig heid in het subsidieeren van het jeugdwerk; ik kan er niets aan doen, dat diezelfde crisis helaas vele ouders onvermogend maakt om zelf alleen de onkosten te be strijden, die het jeugdwerk ook voor hun kinderen maakt; ik kan er niets aan doen, dat daarom des te meer gerechtvaardigd is een sterk beroep op alle particulieren, om ons jeugdwerk fi nancieel te helpen. Mag ik nog iets vertellen, waaraan ik niets doen kan? Er drukt in onze stad op ons jeugdwerk een schuld, die een dikke twee jaar geleden nog zestien duizend gulden bedroeg en nu door vereende krachten geslonken is tot vier duizend, wanneer dezer dagen nog een twee honderd gulden bijeen gebracht wordt. Ik dacht, dat de Oranjefeesten met het overfijne Koninginne-woord tot de jeugd, een aanleiding zou zijn, om het jeugdwerk eens te bedenken en publiceerde daarom in „onze" krant, de Leidsche, een zakelijk overzicht, dat sloot met een tekort van 250. Resultaat??? totaal niets. Ik ben maar weer hier en daar eens binnen geloopeji, dat vervelende opdringerige bedelbezoek en gelukkig heb ik daarmede toch weer een 50 gulden ontvangen. Maar ik heb geen tijd meer voor bezoe ken en toch moeten die twee honderd er komen. Ik kan er niets aan doen! U kunt er wel wat aan doen. Doe. het dan en help nog een keer! Giro: L. Beune Leiden 69230. Adres: Zoe- terwoudsche Singel 33. Ook de meest bescheiden giften zijn har telijk welkom! MILITARIA. Bij beschikking van den Minister van Defensie hebben, in verband met de op richting van de derde compagnieën bij de Ie Bataljons der Regimenten Infanterie op 1 October a.s. de navolgende mutaties plaats bij het korps onderofficieren van het 4e Regiment Infanterie: Adjudant-o.-o. instr. J. W. Dekkers, over geplaatst vtan II-4 R. I. naar 1-2 R. I. Sertg.-maj. instr. A. va.n Tienhoven, overgeplaatst van II-4 R.I. naar 1-3 R. I. Id. H. C. Jacobs, van II-4 R. I. overge plaatst naar 1-2 R. I. Id. J. H. Krietemeijer van 7 R. I. over geplaatst naar 1-4 R. I. Adj.-o.-o. instr. U. Opheikens, van S. R. O. overgeplaatst naar II-4 R. I. Sergeant le kl. B. L. A. Blom, bevor derd tot sergeant-majoor-instr. bij het In fanterie Schietkamp. Fourier le kl. H. H. Beijers, van II-4 R. I. bevorderd tot sergt.-majoor-adm. bij II-4 R. I. De s.m.i. J. Blokker, boven de sterkte bij 4 R. I., organiek bij dat regiment inge deeld. Meisjescongregatie O.L.V. Hemelvaart en St. Jozef. Zondagmorgen algemeene H. Communie voor beide afdeeilngen van de Meisjescon gregatie, met luide voorbereiding en dank zegging. Aanvang kwart vóór zeven. Komt allen en op tijd! INSCHRIJVING VAN .LEERLINGEN VOOR HET OPENBAAR VERVOLGONDERWIJS. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de in- schijrving van leerlingen voor het Open haar Vervolgonderwijs zal plaats hebben op Dinsdag 13 en Donderdag 15 September as. des avonds van 78 uur: Voor jongens in het gebouw van de Cen trale School voor het 7e en 8e leerjaar aan de Oude Vest 35 en voor meisjes in het schoolgebouw aan de Langebrug 62. Nadere inlichtingen omtrent het ver volgonderwijs zullen bij de inschrijving door de hoofden der betrokken scholen worden verstrekt. Het hoofd der jongensschool is: de heer J. C. Schaik, Cronesteinkade 14; Het hoofd der meisjesschool is: de heer F. J. Riks, van der Waalsstraat 2. A. v. d. SANDE BAKHUYZEN, burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 10 September 1938. 929 DE WERKLOOSHEID. Bij den Gem. Dienst voor Soc. Zaken, afd. Arbeidsbemiddeling, stonden gisteren de navolgende personen als werkloos inge schreven: Bouwvakarbeiders 758, Fabrieksarbeiders 197, Kantoorpersoneel 178, Hotel-, Café- personeel 53, Houtbewerkers 133, Kleer makers 87, Kappers 5, Schoenmakers 11, Land- en Tuinarbeiders 115, Metaalbewer kers 566. Sigarenmakers 18, Technici, op zichters 30, Textielarbeiders 370, Transport arbeiders 911, Typografen 75, Voedings middelenarbeiders 277. Vrouwen 156. Alg. totaal 3859. Op 9 Sept. 1937 4127, op 3 Sept. 1936 4541. Benevens 67 ged. werk- loozen. DE VEREENIGING „ONZE TUIN". Goed geslaagde tentoonstelling. In de zaal van den heer Mekel aan de Hoogewoerd vond gisterenavond de ope ning plaats van de jaarlij ksche potplanten- kweek en Ihuisvlijttentoonstelling. De ten toonstelling maakt een prettigen en goed verzorgden indruk. De inzendingen mogen dan niet overweldigend groot zijn, de kwa liteit vergoed alles. Alle jeugdige inzend sters en inzenders 'hebben met volle liefde hun plantjes verzorgd en er voor gewaakt, dat er minder goede dingen mee zouden gebeuren tijdens den kweek. En velen vonden gisteren de belooning voor hun zorg in den vorm van een prijs. De afdeeling huisvlijt kan dank zij de medewerking van de diverse handwerk- clubs van „Zuiderkwartier", goed voor den dag komen. Hier vallen werkelijk schitte rende staaltjes huisvlijt te bewonderen. De opening geschiedde door den voor zitter, den heer M. H. Noteboom, die namens de gecombineerde besturen van „Zuider kwartier" en „Onze Tuin" de talrijke aan wezigen een hartelijk welkom toeriep. Het is voor de vereeniging een teleurstelling, dat de gevreesde ziekte, de kinderverlam ming, is uitgebroken, hetgeen zijn invloed ook op deze tentoonstelling heeft doen gel den. Niettemin mag men niet ontevreden zijn en kan men nog bogen op bijna hon derd procent inzendingen. Trots het min der goede weer, dit jaar gehad, is de kwa liteit van het ingezondene werkelijk goed te noemen. Over het geheel genomen is er volgens spr. geen vooruitgang te consta- teeren, vooral als men 'het groote aantal leden in aanmerking neemt. Na woorden van dank te hebben gebracht aan de juryleden voor hun moeilijke taak en aan allen, die 'het hunne hebben bijge dragen om deze tentoonstelling te doen slagen verklaarde spr. deze tentoonstel ling geopend. De voornaamste pr ijs winners (sters) zijn: Potplanten-kweek wedstrijd (venster) leeftijd 58 jaar: 1 Herman Metselaar, 2 Lambert Visser, 3 Neeltje Wagemans, 4 Pieter van Rossen. Leeftijd 811 jaar: 1 Pieter Visser, 2 Alie Visser, 3 Anneke Kriek,4 Kees Wage mans, 4 Apolonia Heetveld, 5 Lene Prevo **n Gerda Terbeek. Potplanten kweek wedstrijd (volle grond) leeftijd 58 jaar: 1 Lenie Laven, 2 Tresia Mossel, 3 Antonius v. d. Meijden. Leeftijd 811 jaar: 1 Satharina IJzer man en Elisabeth de Leeuw, 2 Clemens Mossel en Johanna Mossel, 3 Everdina v. d. Meijden, 4 Jacoba van Haarlem, 5 Jan Spijker. Leeftijd 1114 jaar: 1 Jan Midderham, 2 Antonia v. d. Meijden en Hillegonda v. d. Meijden, 3 Christina van Haarlem en Pe trus Bogaarts, 4 Jannie Dool. Huisvlijt, zaag- en houtsnijwerk: 1. H. W. Metselaar, 2 H. Jurgens. Schilderwerk: 1 H. v. d. Steen. Teekenwerk: 1 Mientje Jurgens. Huisvlijt kinderen: 1 Mientje Jurgens, 2 Maartje Barendse, 3 Sjaan Barneveld, Apolonia Heetveld, Annie Visser. Huisvlijt ouderen: 1 Mevrouw Melet, Mevrouw Laven, Mevrouw Heetveld, 2 Mej. B. Wagemans, 3 Mevrouw Boom. Hand,werkclubs „Zuiderkwartier": 1 Mar- garetha Erades, Neeltje Langezaal, Aplo- ria Heetveld, 2 Bep van Leeuwen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2