Het Koninklijk Bezoek aan Amsterdam RECHTZAKEN BINNENLAND KERKNIEUWS ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BUD - PAG. 7 DE EERE-PROMOnE VAN H.M. DE KONINGIN. Dankwoord van Hare Majesteit. Na Haar promotie tot doctor honoris causa in de economische wetenschappen heeft H.M. de Koningin de rede van den rector-magnificus, prof. dr. H. Fr ij da als volgt beantwoord: Mijnheer de rector-magnificus. Wel zeer duidelijk hebben uwe woorden Mij weer voor oogen gesteld, hoezeer de levensdraad dezer universiteit is samenge vlochten met die van de hoofdstad des Rijks. Beide zijn, tegenspoed en teleurstellingen ten spijt, groot geworden, dank zij die vaderlandsche eigenschappen van taaiheid en doorzettingsvermogen, welke het ook bij tegenwind niet opgeven. Een voorbeeldige samenwerking met overheid en burgerij der stad, die haar het leven schonk, heeft het vroegere Athe naeum doen uitgroeien tot een universiteit, die niet alleen een waardige plaats onder haar zusteren hier te lande inneemt, maar wier naam ook tot ver over de grenzen door tal van groote geleerden is uitgedra gen. Het tere-doctoraat beschouw Ik als een hooge onderscheiding en bijzonder waar deer Ik, dat het Mij verleend is in de economische wetenschappen. Die jongste uwer faculteiten, in deze groote koopman- stad zoozeer op haar plaats, heeft vooral in deze voor handel en industrie zoo moei lijke tijden, naast haar zuiver wetenschap pelijke taak, een uiterst belangrijke en ver antwoordelijke rol te vervullen als voor lichtster van hen, die in het economische leven een plaats innemen en opvoedster van die zich daarop voorbereiden. Dat zij zich van dien dubbelen plicht niet slechts naar vermogen, maar ook* met eere zal kwijten, daarvan ben Ik, gezien wat zij reeds heeft bereikt, overtuigd. Trotsch ben Ik er dus op haar thans de Mijne te mogen noemen en door haar deel te hebben aan een universiteit, die steeds moge blijven wat zij thans is: een roem voor ons land en 'n parel in de kroon van Amsterdam. PROMOTIE-DINER TEN PALEIZE. Naar aanleiding van haar benoeming honoris causa tot dostor in de handels wetenschappen, heeft de Koningin gisteren avond ten paleize een promotie-diner ge geven. Daarbij zaten aan: burgemeester de Vlugt als president-curator der Universi teit van Amsterdam, en mr, P. Otten, secre taris van het college van curatoren, de rec tor-magnificus, prof. mr. dr. H. Frijda en de secretaris van den academischen senaat, prof. dr. A. W. de Groot, alsmede de voor zitter en de secretaris van de faculteit der economische wetenschappen, prof. mr. dr. N. W. Posthumus en prof. dr. B. J. O. Echrieke. INFORMEEL BEZOEK VAN PRINS BERNHARD AAN DE „TROMP". Gast in de officierslongroom. Gistermiddag te zes uur heeft Prins Bernhard een informeel bezoek aan den nieuwen flottieljeleider der Koninklijke Marine „Tromp" gebracht. Bij een vorige officieele plechtigheid aan boord had de Prins toegezegd nog eens in den kring der officieren te zullen terug komen en gistermiddag heeft Z.K.H. deze belofte ingelost. Te zes uur arriveerde hij per auto aan het z.g. Steenen Hoofd, waar de „Tromp" Z. K. H. Prins Bernhard bracht Vrijdag „Tromp" te Amsterdam. Na het gemeerd ligt. Z.K.H. was vergezeld van den marine-adjudant van H.M. de Koningin luitenant ter zee le klasse jhr. E. J. van Hotlhe en den adjudant van den Prins, kapitein J. K. H. de Roo van Alderwerelt. De Prins was gekleed in de uniform van luitenant ter zee le klasse, waarover hij de lange overjas droeg. Aangezien het hier een volkomen parti culier bezoek gold, werd hij aan boord ont vangen, niet als lid van het Koninklijk Huis, maar met de eerbewijzen aan zijn rang verschuldigd, n.l. twee matrozen als val- reepsgast aan den valreep. Z.K.H. begaf zich terstond naar de offi- cierenlongroom waar men gedurende een uur bijeen bleef. Te zeven uur verliet Z.K.H met de hem vergezellende adjudanten den oorlogs bodem om per auto naar het koninklijk paleis terug te keer en. AVONDFEEST OP DEN AMSTEL. Prins Bernhard bij de Amsterdamsche studenten. Men schrijft ons uit Amsterdam: Weer is een blijde, vreugdevolle dag voorbij. Reeds heeft de achter honderden ■gouden lichtjes verscholen Westertoren twaalf zware slagen doen hooren, maar het geluid is verstorven in het gedruisch van een nog altijd opgetogen, geestdrif tige en roezemoezige, feestende stad. Want nog steeds is het druk en nog steeds heerscht er pret en jolijt in de onder een zee van vlaggen en kleurige doeken over koepelde en versierde straten. Zoo is Am sterdam in deze eerste week van Septem ber negenhonderd-acht-en-dertig. Zoo is Amsterdam, terwijl het de landsvrouwe én haar kinderen in zijn midden heeft en zoo viert het ongedwongen en spontaan feest ter eere van het regeeringsjubileum onzer Vorstin. Deze vijfde dag van een onvergetelijke feestweek is besloten met een avondfeest op den Amstel. Het concentreerde zich in de kom tusschen Hooge Sluis en Ceintuur- baanbrug en voor de clubgebouwen van de roeivereenigingen „De Hoop" en „De Am- stel". De bogen van beide bruggen, de twee clubgebouwen en de oevers waren met gloeilampjes omzoomd en het schijn sel van al deze honderden lichtjes spie geld ein lange, trillende gouden strepen in het zacht rimpelende water, waarin tal van met bloemen en verlichte bootjes dreven. In de boomen langs de boorden van den Ouden Amstel hingen kleurige lampions en onder deze boomen sloegen duizenden en nog eens duizenden Amster dammers het imposante, romantische wa terfestijn gade. Een volle maan aan een helderen hemel overgoot dit alles met een zilveren glans. Hoog in de lucht cirkelden vliegtuigen, die zich in het licht der maan en in het licht van een feestende stad aan den onbewolkten, helderen hemel aftee- kenden. Het was een rijk en sprookjes achtig schouwspel dezen avond op den Amstel. Er heerschte hoe kon het an ders een blijde, opgewekte ^stemming langs de oevers en in de clubgebouwen der roeivereenigingen. Een muziekcorps speelde vroolijke klanken en tusschen de als glimwormen voortglijdende bootjes speelden eenige ranke jollen met een vla- gerig windje. Schijnwerpers speelden op hun beurt met de helder witte zeilen en belichtten de fontein, die de brandweer boot „Jan ver der Heyden" hoog in de lucht boven het water van den Amstel sppot. En dat alles deed even indrukwek kend als onwerkelijk aan. Prins Bernhard was dezen avond de gast van de Amsterdamsche stu denten in de studentensociëteit in de Sarphatistraat. Ook hij heeft dit spel van licht en kleuren op den Amstel gadegeslagen en er de bekorrng van ondergaan. Tot na middernacht is de Prins temid den der studenten gebleven en heeft hij gedeeld in de ongedwongen, spontane vreugde, welke er in de geheele hoofdstad een bezoek aan Hr. Ms. flottieljeleider bezoek verlaat de Prins het schip. en dus ook onder de hoofdstedelijke stu denten heerscht. Een vuurwerk met knallende, kleurige pijlen een saluut aan de ronkende vliegtuigen besloot dit avondfeest. In de harten der duizenden, die het bijwoon den en die slechts voetje voor voetje en in afgeladen trams naar huis konden te- rugkeeren, zal de herinnering nog lang dankbaar blijven voortleven. H. M. DE KONINGIN BRENGT EEN BEZOEK AAN ARTI. Vanmorgen heeft H. M. de Koningin een bezoek gebracht aan de keuzetentoonstel ling in „Arti et Amicitiae". Deze expositie bevat het beste werk, dat vrouwen tijdens de veertigjarige regeeringsperiode van Hare Majesteit de Koningin op het gebied van schilder- en beeldhouwkunst tot stand brachten. De Koningin reed te elf uur uit. De stoet ging direct naar het gebouw van Arti langs Kalverstraat en Spui. In het tentoonstellingsgebouw werd de Vorstin ontvangen door het bestuur der maatschappij, vertegenwoordigd door de heeren prof. Huib Luns, voorzitter, A. J. G. Colnot, penningmeester en S. Garf, 2e secretaris. Voorts waren in den hall aanwezig na mens het bestuur van de stichting „het fonds voor weduwen en weezen", de hee ren F. Bobeldijk en C. M. Garms, bene vens de commissie voor de sociëteitszaken, bestaande uit de heeren M. J. van Raalte, J. W. Hart, L. J. Koopman en H. IJkel- stam. Ook de damesexposanten waren ter gelegenheid van dit vorstelijke bezoek in Arti aanwezig, evenals het oudste stem hebbend lid, de heer Ed. Karsen. Alvorens Hare Majesteit langs de groo te trap naar de tentoonstellingszalen te begeleiden, sprak prof. Luns Hare Majes teit toe: Mevrouw, Uwe Majesteit vergunne het den voorzitter van het oudste kunstenaars- genootschap hier te lande, de meest eer biedige gelukwenschen der Nederlandsche kunstenaars aan te bieden by het roem rijke regeeringsjubileum van Uwe Majes teit. Waar, mede blijkens een door ons pië teitvol bewaarde correspondentie, Uwer Majesteits doorluchten vader Koning Willem III vriendschappelijk heeft wil len verkeeren met eenige der kunstenaars, stichters van deze maatschappij, nu wel haast honderd jaar geleden, daar past het „Arti et Amicitiae", vooral dank te bren gen voor alles wat, een traditie getrouw, Uwe Majesteit voor onze kunst in de af- geloopen veertig jaren wel heeft willen doen. Onder het vele zijn wij speciaal indach tig de voortzetting van de door Uwer Ma jesteits vader ingestelde koninklijke sub sidie voor jeugdige kunstschilders. Maar boven alles is de wereld der Ne derlandsche kunstenaars geëerd door de wijding van Uwe Majesteit aan een roe ping, die ook de hunne is en waarvoor het inzetten van de geheele persoonlijkheid een vereischte is. De kunstenares in Uwe Majesteit heeft in den meest letterlijken zin „gehand haafd"' den roep van Holland's beeldende begaafdheid. En dit vooral moge de uit drukking van onzen eerbied en van onzen dank bij dit jubileum een warmen klank geven. Met groote belangstelling bezichtigde H. M., begeleid door prof. Luns en de hee ren Colnot en Garf, de tentoongestelde werken. Na ruim een half uur in Arti te hebben vertoefd vertrok H. M. de Konin gin, uitgeleide gedaan door den voorzitter van Arti, prof. Huib Luns en de heeren Colnot en Garf. Hare Majesteit maakte daarna een och- tendrit door de stad. Duizenden hadden zich langs de route opgesteld om de lands vrouwe hartelijk toe te juichen. Te omstreeks 12 uur bereikte de stoet den Dam weer. Ook hier was het weer buitengewoon druk. Honderden stonden op het oude plein om de Koningin bij haar terugkeer in het paleis toe te juichen. PRINS BERNHARD BEZOEKT HET KOLONIAAL INSTITUUT. Vanochtend elf uur heeft Z. K. H. Prins Bernhard een niet-officieel bezoek aan het Koloniaal Instituut gebracht. Hij was vergezeld van zijn secretaris, jhr. C. Dedel, en zijn adjudant, kapitein de Roo van Alderwerelt. Prins Bernhard vertrok ruim kwart over twaalf. Zondagsverkoop van brood aan een winkelier te Amsterdam verboden. Gisteren heeft de president der arr. rechtbank in kort geding uitspraak gedaan in een zaak betrefende niet-naleving van de bepalingen der ondernemersovereen komst voor het bakkersbedrijf te Amster dam. De algemeene bakkerij commissie had een winkelier, den heer A. I. R. gedag vaard, om tegen hem een vonnis te hooren uitspreken, waarbij hem verboden zou worden op Zondag nog versch brood te verkoopen. Het betrof hier iemand, die geen wederverkooper van brood was, maar des Zondags brood kocht bij onderschei dene bakkers, om op deze wijze voldoen de brood voor zijn winkelverkoop te ver krijgen en die daarbij dus gebruik maak te van het niet-naleven der ondernemers- overeenkomst bij- zijn leveranciers. De president heeft de vordering toege wezen en het verbod op verbeurte van een dwangsom groot 50.toegewezen, met veroordeeling van den winkelier in de kosten van het geding. PRIJZEN VOOR EIEREN NAAR DUITSCHLAND. De verkoopprijzen voor kippeneieren naar Duitschland zijn van 913 Sept. vastgesteld op: D-klas alleen voor cen trale levering 3.50, C-klas 5355 K.G. 4.20, B-klas, gewicht 5758 K.G. 4.25, A-klas gewicht boven 58 K.G. 4.33, S-klas gewicht boven 65 K.G. 4.35, alles per 100 stuks. De prijzen voor eendeneieren zyn van 913 September vastgesteld op 2.60 tot 60 K.G. en 3.60 boven 60 K.G. Dp vergoeding voor graanrechten voor kippeneieren bedraagt 95 ct. De restitutie voor graanrechten op eendeneieren be draagt 62% ct. DE WERKTIJDEN BIJ DE INPOLDE- RINGSDIJKEN VOOR DEN N.O.-POLDER Het Tweede Kamerlid Kievit heeft aan de ministers van waterstaat en van sociale zaken de volgende vragen gesteld: Is het den ministers bekend, dat op de werken, verband houdende met de grond verbetering en den bouw van de inpolde- ringsdijken voor den N.O.-polder, door het personeel van de bij deze werkzaam heden betrokken ondernemingen, aan houdend uitermate lange arbeidstijden worden gemaakt? Is vergunning verleend voor deze over schrijding van den normaal toegelaten ar beidstijd en zoo ja, in welke mate? Indien het antwoord op deze vraag ont kennend luidt, hebben dan de ambtena ren, belast met het toezicht op bedoelde werkzaamheden, mede in verband met ar tikel 162 Wetboek van Strafvordering, kennis gegeven van overtredingen? Wordt tegen overschrijding van den voorgeschreven arbeidstijd, indien daar toe geen vergunning is verleend, opgetre den en op welke wijze? Welke maatregelen denken de minis ters te nemen om aan werktijden, die vaak de 100 uren per week benaderen, ook met het oog op de bestrijding der werkloos heid, een einde te maken? N.S.B.-VACATURE IN DE LIMBURG - SCHE STATEN. De voorzitter van het centraal stem bureau heeft benoemd verklaard tót lid van de Prov. Staten van Limburg, den heer P. H. Hameiers, te Maastricht. Het geldt hier de voorziening in de vacature-De Bock (N.S.B.). Tot dusver hebben reeds vier personen, die volgens de candidatenlijst daarvoor in aanmerking kwamen, hun be noeming niet aanvaard. AUTO VECHT MET EEN HERT. Wat zijn uwe ervaringen? De K.N.A.C. ontving van een harer le den het volgend schrijven: „Gisteravond reed ik om ongeveer 11 uur met mijn wagen op den rijksweg tus schen Apeldoorn en Millingen met een snelheid van ongeveer 80 K.M., toen plot seling 'uit het geboomte aan den linker kant van den weg een groot hert, haast ter grootte van een klein paard, te voor schijn sprong en den weg overstak. Daar zulks naar mijn schatting onge veer 15 M. voor mijn wagen gebeurde, kon ik niet tijdig meer remmen en bij deze snelheid uitwijken niet riskeeren, zoo'dat een aanrijding onvermijdelijk was. Het hert drong met zijn groot gewei door mijn voorruit, doch gelukkig is het gewei afgeknapt en heb ik mijn wagen kort daarop tot stilstand kunnen brengen. Ik ontdekte echter geen spoor meer van het dier. Ik hoop, dat het daarmede nog goed afgeloopen is; mijn wagen is echter aan alle kanten ernstig beschadigd". Naar aanleiding van bovenstaand be richt zal de K.N.A.C. gaarne van verkeers deelnemers ervaringen op dit gebied ver nemen, zoo mogelijk met opgave van de juiste plaats, om het nut en de noodzaak na te gaan, voor het plaatsen van waar schuwingsborden, zooals deze o.m. in Duitschland langs de „Autobahnen" in ge bruik zijn. Inmiddels kan het bovenstaande reeds als waarschuwing worden opgevat om in boschrijke streken op overstekend wild verdacht te zijn. De K.N.A.C. ziet- eventueele berichten gaarne tegemoet aan haar Secretariaat, Lange Vijverberg 10, 's-Gravenhage. DREIGEND ONTSLAG BIJ DE A.K.U. Wegens beperking der productie Van de zijde van de directie der A.K.U. ontvingen wij het volgende bericht: De vertegenwoordigers der vakvereeni- gingen hebben Vrijdag een bespreking ge had met de directie van dé A.K.U. over te nemen maatregelen bij een onvermijdelijk geworden inperking der productie. Het gaat hier om een ontslag van onge veer 175 mannen, grootendeels uit Ede en een evenredig aantal jongens en meisjes. De vertegenwoordigers der vak vereen i- gingen bepleitten in studie te nemen in hoe verre dit ontslag door een rouleeringssy- steern te voorkomen zou zijn. Besloten werd van beide zijden deze vraag nog eens te onderzoeken en binnenkort hierover op nieuw te beraadslagen. Het St. Joseph-Ziekenhuis te Eindhoven. Met ingang van 1 October is benoemd tot gynaecoloog-obstetricus en tot leider der gynaecologische afdeeling van het St. Joseph-Ziekenhuis te Eindhoven, dr. Jos. L. H. Specken, vrouwenarts te Amsterdam. Officfeële Crlsispublicatles STEUNVERGOEDING VELDBOONEN De Nederlandsche Akkerbouw-Centrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1938. welke vol doen aan de kwaliteitseischen en in het tijdvak 5 t.m. 10 September 1938 zijn gede natureerd door teelrs of handelaren, 1.25 per 100 kg. zal bedragen. 's Gravenhage, 9 September 1938. 903 DE KINDERVERLAMMING. De besmettelijke ziekte kinderverlam ming blijft zich te Gouda nog steeds uit breiden. Weer twee nieuwe gevallen zijn geconstateerd, waardoor het totaal aantal is gestegen tot 19. In Waddinxveen is de ziekte opgetreden bij een kind van een jaar. In die gemeente bedraagt het aantal gevallen thans 10. Te Haaksbergen heeft zich een twee de geval van kinderverlamming voorge daan, en wel bij een kind van zeven maan den, uit het gezin van den heer Oude Tanke De patiënt is naar een der ziekenhuizen te Enschede overgebracht. Te Overhoven-Sittard is een geval van kinderverlamming geconstateerd. De jeugdige patiënte is overgebracht naar het R.K. ziekenhuis „De Goddelijke Voorzie nigheid" te Sittard. Te Delden zyn 4 nieuwe gevallen aangegeven. Alle scholen zijn voor onbe- paalden tijd gesloten. Ook te Wierden en Goor zijn eenige gevallen geconstateerd; een kind van 8 maanden te Goor is overleden. 231. Jong Mill Hill is op bestemming in het Missiehuis. De eerste brieven zijn naar huis met uitvoerige beschrijvingen, hoe laat ze pas in slaap geraakten de eerste nacht en hoe vroeg ze al opstonden, wat ze al te eten kregen aan tafel en wat er nog aan hun uitrusting ontbreekt.... Moeders hebben natuurlijk nog veel meer tusschen de regels gelezen; hoe hun jongen aan thuis gedacht heeft in die. lan ge slapelooze uren en hoe verlaten hij zich moet gevoeld hebben in die donkere eenzaamheid. Met verlangen wordt nu naar nieuws van thuis uitgezien of is reeds ontvangen als een zoete lafenis in deze heimwee-zware eerste college-dagen. Bij studenten, die alreeds een of meerdere college-jaren achter den rug hebben, is het leed gauw geleden, maar voor de pas- aangekomenen zijn het nog zware dagen: zoo pas van huis. zoo heelemaal wegge rukt uit de huiselijke sfeer en intimiteit en overgeplaatst in een geheel vreemde luidruchtige omgeving. Het Regeerings-jubileum hebben we waardig en feestelijk gevierd, maar het was menige nieuweling aan te zien dat hij feest vierde èls een boer die kiespijn heeft, met een gemoed opgekropt van scheidings leed. Overigens is heimwee een even gewoon verschijnsel als bijv. zeeziekte. Als regel moet iedereen er in meer of mindere mate aan gelooven. Maar het is ook zoo, is men weer aan land, dan is de zeeziekte gewe ken, en is men met z'n beide beenen aan den grond in de nieuwe omgeving dan is ook heimwee verdwenen. Schadelijke ge volgen zijn er niet aan verbonden. Inte gendeel! Men kan „gruwelijk" aan heim wee lijden, zelfs pogingen doen om de beenen te nemen en toch een goed missio naris, zelfs bisschop, worden. Daarvan wist Mgr. Bouter, die dezer da gen het Missiehuis de eer van een bezoek aandeed, mee te praten! FATHER G v. LEEUWEN. Directeur. St. Bonifacius Missiehuis. Hoorn, Giro 120937. NAT. NOVENE TER EERE DER KLEINE H. THERESIA. Carmel, Egmond aan den Hoef. Van 24 September tot en met 2 October zal te Carmel, Egmond a. d. Hoef, de na tionale novene ter eere van de kleine H. Theresia gehouden worden, de 25ste scha kel in onze novenen reeks. Ofschoon de 30ste September de eigen lijke sterfdag onzer Heilige is. plaatste onze Moeder de H. Kerk haar feestdag op 3 Oct., den dag, waarop wij jaarlijks met groot vertrouwen ons aller belangen aan de voeten der kleine feestelinge neder- leggen. Plaatjes met noveengebed worden op aanvraag gratis toegezonden, een kleine bijdrage in de onkosten is dus niet ver- eischt, maar wel van harte welkom op giro 39730. Uw dienstwillige in Xo. Zusters Carmelitessen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 11