H Lv De toestand te Praag blijft gespannen Bereidt Londen nieuwe interventie voor? BUITENLAND 1 Gevaarlijk stakingsspel De strijd in het verre Oosten fF" Vmt&tkt WSM! Steunt 287177 VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Betoogingen en incidenten In de vestibule werd H. M. verwelkomd door den rector-magnificus prof. mr. dr. H. Frijda en door den secretaris van den senaat, prof. dr. A. W. de Groot, terwijl in de senaatskamer in een half carré op gesteld de wethouders en de gemeente secretaris ter verwelkoming aanwezig wa ren. De leden van het college van curatoren, de secretaris van dit college, de hoogleer- aren-assessoren en de leden van'de se naatscommissie ter regeling van de ont vangst, werden hier aan de Koningin en het Prinselijk paar voorgesteld, waarna de stoet, voorafgegaan door de beide pedel len, de heeren Steenken en Kegel, zich naar de aula begaf. Een orkest van de studenten muziekgezelschappen Sweelinck en Aedon zette, toen de Koninklijke stoet de aula betrad, het Wilhelmus in, onder welks plechtige tonen het gezelschap naar zijn plaatsen schreed. Onder de aanwezigen in de geheel ge vulde aula merkten wij o.m. op den mi nister-president dr. H. Colijn, den minis ter van onderwijs, kunsten en weten schappen, prof. dr. J. R. Siotemaker de Bruine, den voorzitter der Eerste Kamer, mr. W. L. baron -de Vos van Steenwijk, den voorzitter der Tweede Kamer, mr. J. R. H. van Schaik, voorts de wethouders van Amsterdam, de curatoren der uni versiteit, mr. L. J. A. Trip, C. G. Vattier Kraane en Paul May, de leden van het huldigingscomité, vertegenwoordigers van kerkgenootschappen, eere-doctoren in het binnenland, de rectores magnifici en secre tarissen der senaten der Nederlandsche universiteiten, vele vertegenwoordigers uit de gymnasiale en middelbare school wereld, delegaties van studentenorganisa ties en de prominente vertegenwoordigers van het economische leven van Amster dam. Voorts dr. P. C. Boutens, voorzitter van de vereeniging van letterkundigen, Her- bert Cremer, directeur van de Deli maat schappij, mr. A. G. C. G. Tydeman, direc teur der Rijkspostspaarbank en dr. H. P. Heineken, voorzitter van het bestuur van het Concertgebouw. Toen allen gezeten waren besteeg de rector-magnificus der universiteit van Amsterdam, prof. Frijda, de katheder voor het uitspreken van een rede. Spreker gaf in korte trekken een over zicht van de geschiedenis der Amsterdam- sche universiteit gedurende de laatste drie eeuwen. Vóór alles, zoo zeide spr., voelen wij ons gebonden aan het land, en één met de andere universiteiten in het gevoel van groote vreugde nu ons land den dag her denken mag, waarop voor veertig jaren de regeering door Uwe Majesteit werd aan vaard, één ook in onze groote erkentelijk heid voor hetgeen door Uwe Majesteit in die veertig jaren voor Nederland werd verricht. Vol dankbaarheid voor al wat gy in den tijd van uw regeering voor ons land zyt geweest heeft de senaat vooral zich re kenschap gegeven van wat gij voor het land waart, als zijn economisch leven met groote moeilijkheden den kamp te voeren had en derhalve meer dan gewone zorgen eischte. Aan zijn erkentelijkheid hiervoor heeft de senaat dezer- universiteit, waar de studie van het economisch leven een groote plaats inneemt, uiting willen geven. Hij heeft gemeend dit te kunnen doen door u de hoogste eer te bewijzen die hem ter beschikking staat en zoo Uwe Majesteit het doc toraat in de economische wetenschap pen te verleenen. Het is den senaat een groote voldoening, dat Uwe Ma jesteit heeft toegestemd deze uiting van zijn erkentelijkheid wel te willen aanvaarden. Thans moge ik, aldus spr., overgaan, tot de plechtige handeling der promotie. DE PROMOTIE. weKomen tot dit- punt in zijn redevoe ring, daalde de Rector-magnificus van den katheder af en plaatste zich er voor, ter wijl de secretaris van den senaat zich uit de banken der professoren begaf en zich naast hem stelde. De rector dekte zich, al vorens de formule uit te spreken, het hoofd, waarop ook de hoogleeraren uit hun banken verrezen en zich eveneens het hoofd dekten. Bij de eerste woorden van den promo tor verhief zich ook Hare Majesteit van haar zetel om staande haar promotie aan te hooren. Uit kracht van de bevoegdheid ons bij de wet verleend, aldus de rector magnifi cus, volgens besluit van rector en senaat, op voordracht van de faculteit der econo mische wetenschap, verklaar ik Uwe Majesteit, Wilhelmina Helena Pau lina Maria, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau, enz. enz. te bevorderen tot doctor in de econo mische wetenschappen en haar alle rech ten te verleenen, die door wet of gewoonte aan het doctoraat in de economische we tenschappen zijn verbonden. Ten bewijze hiervan zal U het diploma worden over handigd, door rector en secretaris onder teekend, en met het grootzegel der uni versiteit voorzien. Spreker eindigde zijn redevoering met als tolk ook van den academischen senaat den wensch uit te spreken, „dat Uw volk nog vele jaren Uwe Majesteit zijn getui genis moge kunnen brengen van zijn liefde en erkentelijkheid jegens Uwe Ma jesteit en Haar Huis. Nadat de promotie was voltrokken over handigde de secretaris van den senaat H. M. de Koningin het diploma van het eeredoctoraat. Onderhandelingen nog niet hervat Havas meldt uit Praag, dat het in het buitenland gepubliceerde bericht, dat de Sudeten-Duitscbe partij zich bereid zou hebben verklaard de onderhandelingen te hervatten, blijkt voorbarig te zijn. Het on derhoud met minister Hodzja had betrek king op de incidenten te Moravisch Ostrau. TSJECHISCHE UITEENZETTINGEN TE WACHTEN. Uit Praag: Onder voorzitterschap van president Benesj is gisteren een kabinets zitting gehouden. Het met de regeering in nauwe relatie staande blad A-Zet meldt, dat de regee ring besloten heeft, Vrijdag bijzonderheden mede te deelen over de onderhandelingen over de nationaliteitenkwestie en de reor ganisatie van het openbaar bestuur. Het „Prager Tageblatt" van 9 Sep tember meldt, dat de president der re publiek, dr. Benesj, Zaterdagavond om zes uur voor de radio een belangrijke mededeeling zal doen. HEEFT RUNCIMAN EEN COMPROMIS VOORSTEL GEREED? Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Praag: Een bureau, dat in nauwe betrek king met de regeering staat, meldt, dat de missie-Runciman Maandag een vertrouwe lijk document aan het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft gezonden. In dit document zouden o.a. de resultaten vervat zijn van de besprekingen tusschen Runciman en Henlein, verder het nieuwste plan der Tsjecho-Slowaaksche regeering en het ontwerp voor een bemiddelingsvoor stel van Lord Runciman, dat bestemd is voor het geval het jongste regeeringsont- werp door de Sudeten-Dutische partij van de hand zou worden gewezen. DE NATIONALE MINDERHEDEN TREKKEN ééN LIJN. Gisteren is onder voorzitterschap van den plaatsvervanger van Henlein, Karl Hermann Frank, een gemeenschappelijke vergadering gehouden van de politieke commissie van de hoofdleiding der Sude- ten-Duitsche partij met de vertegenwoor digers van de Slowaaksche volkspartij, de vereenigde Hongaarsche partijen en het Poolsche comité van samenwerking. Ten aanzien van de noodzakelijkheid van reorganisatie van den staat en van rege ling van het nationaliteitenvraagstuk werd algeheele overeenstemming geconstateerd. Besloten werd de gemeenschappelijke be sprekingen, wanneer noodig, voort te zet ten. Gistermiddag vond tevens een onderhoud plaats tusschen den leider der Slowaaksche volkspartij Tiszo en president Benesj. De staatspresident stelde Tiszo voor in Slo wakije het stelsel in te voeren, dat de re geering voor het Sudeten-Duitsche gebied had ontwikkeld. Tiszo verklaarde echter, dat de Slo- waken geen verdeeling van hun land in gouwen kunnen aanvaarden en dat er voor het Slowaaksche vraagstuk een andere oplossing gevonden zou moeten worden. Benesj beloofde het vraagstuk ernstig te onderzoeken; de Slowaaksche volkspartij zal haar houding bepalen op de a.s. zit ting van het centrale comité, te Pressburg. Na afloop van het onderhoud verklaar de Tiszo, dat president Benesj en hij be zield waren door een vasten wil tot samen werking. Niettemin werd geen enkel be sluit genomen. Ook Lord Runciman werd gisteren door President Benesj ontvangen. DE INCIDENTEN. De Tsjecho-Slowaaksche autoriteiten hebben reeds sancties genomen tegen poli tiebeambten, die verantwoordelijk geacht kunnen worden voor de incidenten te Mo ravisch Ostrau. Het onderzoek duurt nog voort en de schuldigen zullen met uiterste gestrengheid worden gestraft. Een inspecteur en eenige beambten zijn reeds geschorst. In verband met deze incidenten zijn de politieke ministers gisterochtend bij Benesj bijeengekomen om den toestand te bestu- deeren en de maatregelen te overwegen die noodig zijn. Gistermiddag om half vijf heeft Hodzja de afgevaardigden Kundt en Rosche ont vangen en hen in kennis gesteld van de resultaten van het door de autoriteiten in gestelde onderzoek en van de sancties die reeds genonien zijn en nog genomen zullen worden zoodra het onderzoek is geëindigd. Een nieuw punt van wrijving. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Praag, dat de politieke districtsautoriteiten te Jagerndorf niet willen toestaan, dat de lijkkist van den soldaat Alfred Knoll, die bij zijn opkomst voor het vervullen van zijn militairen dienstplicht een functie bij de Sudeten-Duitsche partij bekleedde en, naar verklaard wordt, door zelfmoord om het leven is gekomen, geopend wordt en dat een Duitsche arts aanwezig is bij de lijkschouwing. Het lid der Runciman-com- missie, Sutton Pratt, heeft, naar verluidt, den wensch geuit, dat een Duitsche arts erbij gehaald wordt. De Sudeten-Duitsche partij heeft ver- toogen gericht tot de autoriteiten te Praag, daar, volgens het D. N. B., de Duitsche be volking te Jagerndorf en omgeving erg opgewonden is en een nadere opheldering van 'het geval dringend noodzakelijk acht. Schoolstaking te Troppau. Het Tsjecho-Slowaaksche persbureau deelt mede, dat de incidenten te Troppau veroorzaakt zijn, doordat de vrouwen, die zich voor het raadhuis verzameld hadden, een optocht wilden vormen, het verbod der politie ten spijt. Intusschen hebben de Sudeten-Duitschers te Troppau een schoolstaking afgekondigd; zij eischen inschrijving der kinderen op Duitsche scholen. DRUKKE BESPREKINGEN TE LONDEN. Halifax stelt vertrek naar Genève uit. Officieel wordt uit Londen medegedeeld, dat Halifax zich Verplicht acht zijn ver trek naar Genève uit te stellen, omdat hij in nauw contact met de andere ministers wil blijven in verband met de onderhan delingen betreffende Tsjecho-Slowakije. Om vijf uur gistermiddag arriveerden Halifax en Cadogan in Downingstreet om opnieuw een onderhoud met Chamberlain te hebben. Van Sit tart was enkele oog en- blikken eerder aangekomen. Het is nog niet zeker of ook Simon weer aan de be sprekingen zal deelnemen. Naar Reuter opmerkt, vormen de terug keer van Chamberlain uit Schotland, van het uitstellen van Halifax' vertrek naar Genève en de drukke besprekingen van gisteren in de ambtswoning van den mi nisterpresident een aanwijzing voor den ernst, waarmede men in Britsche kringen de Tsjecho-Slowaaksche situatie be schouwt. Het kabinet komt Maandag bijeen. De Britsche kabinetsraad is tegen Maan dagochtend elf uur bijeengeroepen. Naar Reuter meent te weten, is het de bedoe ling de ministers op de hoogte te stellen van de ontwikkeling van den internatio nalen toestand sedert de bijeenkomst op 30 Augustus. Een Engelsche nota aan Berlijn? De terugkeer van Chamberlain naar Londen en zijn conferenties met de overige ministers, benevens het bijeenroepen van het kabinet voor een Maandag te houden zitting, hebben in de pers vele veronder stellingen opgeworpen. Verschillende di plomatieke correspondenten beweren, dat de eerste minister en zijn collega's beraad slagen over de vraag of een nota aan Ber lijn zal worden gezonden, waarin gewezen zou worden op de vermoedelijke ernstige gevolgen van een rechtstreeksche Duitsche actie tegen Tsjecho-Slowakije. De „Times" schrijft op geruststellenden toon, zeggende, dat er in de ontwikkeling van gisteren te Londen niets is, dat nieuwe ongerustheid zou kunnen wekken, veeleer 't tegendeel. De toestand in Midden-Europa is niet plotseling alarmeerender geworden. De „Daily Herald" noemt de bijeenroeping van het kabinet op Maandag een voor zorgsmaatregel en schrijft dat de Tsjech, toestand in de eerstvolgende 3 of 4 dagen aanzienlijk verbeteren zal, óf wel zoo cri- tiek zal worden, dat besluiten van het ernstigste belang .genomen zullen moe ten worden. In een hoofdartikel schrijft de „Daily Telegraph": „de vrede kan al leen worden verstoord door een optreden van buiten af. Het is nog mogelijk te ho pen, dat de Tsjechische regeering en de Sudeten-Duitschers aangemoedigd zullen worden om zich er toe te zetten de details uit te werken van de regeling, die voor besprekingen open is gebleven." Britsche ambassadeur bij von Ribbentrop. De Britsche ambassadeur te Berlijn, die op het oogenblik te Neurenberg vertoeft, heeft gistermiddag een langdurig onder houd met minister von Ribbentrop gehad. Het gerucht gaat zelfs, dat de ambassadeur ook door Hitier ontvangen is, doch de waarheid van dit bericht was tot dusver niet na te gaan. 4000 Duitschers betoogen te Cesky Kroemlof. Om half acht gisteravond hebben 4000 Duitschers uit Cesky Kroemlof en omge ving, voor het meerendeel leden der Sude ten-Duitsche partij, betoogd. Zij riepen: „Eén rijk, één volk, één leider" en eischten den terugkeer bij het Rijk, een volksstem ming en een actie tegen de Joden. De betoogers drongen vervolgens door tot een door de politie afgezette straat, waar het tot een botsing kwam met tegen- DUITSCHLAND DE GERUCHTEN OVER KARD. INNITZER Bij de Pauselijke Staatssecrearie is van een verzoek om ontheffing niets bekend De Romeinsche correspondent van „De Tijd" seint d.d. 8 September: Naar aanleiding van het bericht, dat o.a. door het Fransche blad La Croix werd ge publiceerd, volgens hetwelk Kardinaal In- nitzer bij het Vaticaan een verzoek zou hebben ingediend om van zijn ambt onthe ven te worden, hebben wij van de Pause lijke Staatssecretarie vernomen, dat gee nerlei dergelijk verzoek door Kardinaal Innitzer ten Vaticane is gedaan. TEGEN VALSCHE BERICHTEN IN DE PERS Op het partijcongres te Neurenberg heeft gisterochtend de rijksperschef dr. Dietrich een rede gehouden over het onderwerp „Strijd tegen een persleugen". De persleugen, aldus Dietrich, is een der grootste gevaren van den laatstén tijd. Duitschland heeft tezamen met Italië den vinger gelegd op deze open wond aan het lichaam der beschaafde volken, verklaarde hij zonder blikken of blozen. Wij hebben den strijd tegen de hydra der berichten- vervalsching aangebonden. Na verklaard te hebben, dat deze campagne in de de mocratische wereld geen weerklank heeft gevonden, protesteerde Dietrich heftig te gen de leugenberichten in de pers. O.a. protesteerde hij tegen de voorstelling, dat de inlijving van Oostenrijk door overwel diging zou zijn verkregen, en bestreed hij de bewering van Duitsche wapenleveran ties aan de regeering te Barcelona. De staatslieden der democratieën bestrij den niet, dat de persleugen een wereldge vaar vormt. Zij klagen over de uitwassen en manen tot inzicht. Doch niemand han delt. Dietrich beschuldigde verder de demo cratie ervan, de vrijheid misbruikt en in dienst van den leugen te hebben gesteld. FRANKRIJK DE REGEERING GRIJPT IN. De communisten blijven stoken. De Parijsche correspondent van de „Maasbode" schijft: De strijd in de haven van Marseille, die nu reeds meer dan twee maanden duurt, is door het besluit van de regeering om de haven te requireeren in een nieuwe phase getreden. Reeds twee en een halve maand werd onderhandeld, loonsverhooging werd toe gestaan en een nieuwe regeling voor den arbeid tot stand gebracht, maar niettemin werd de staking voortgezet met het ge volg, dat vooral de vaste bootdiensten enorme vertragingen hadden en de Brit sche mail voor Indië zelfs gevaar liep een andere haven dan Marseille te moeten aan doen. De strijd liep tenslotte over de regeling van het overwerk, in het bijzonder de Zon dagsdiensten en de avonddiensten. Reeds heeft de regeering eenige Zonda gen de bagage van de passagiers der mail booten door militairen van boord laten ha len of aan boord laten brengen en eenige lossingen van aan beedrf onderhevige le vensmiddelen laten verrichten. Natuurlijk gaf dat aanleiding tot heftige protesten van de zijde der communisten. Dag in dag uit werd vergaderd en ook met de regeering te Parijs werd geconfereerd, maar altijd werd bij eenig verkregen accoord door de havenarbeiders besloten geen overwerk te verrichten. De Monzie, minister van openbare wer ken, is dat spelletje moe geworden en hij heeft gemeend, dat een groep havenarbei ders, waarvan meer dan zestig procent vreemdelingen zijn, niet de wet hebben voor te schrijven en de haven van Mar seille bloot te stellen aan het gevaar, dat de vaste bootlij nen zich zouden verplaat sen. Het laatste werd reeds voor de „Malle des Indes" overwogen. De Monzie heeft thans de haven onder militair bestuur gebracht, overeenkomstig de bepaling van de wet van 11 Juli van dit jaar op de organisatie van den arbeid in tijd van mobilisatie. Natuurlijk heeft die maatregel te Mar seille onder de havenarbeiders nog al op schudding gebracht, te meer daar 900 Fransche arbeiders in de haven een mobi lisatieorder thuis kregen. De communisten trachten de arbeiders voor te houden, dat de wet niet op hen van toepassing is en dat de minister niet de bevoegdheid heeft ze te mobiliseeren en standers. De politie heeft de orde spoedig hersteld. Om half negen was de rust weer gekeerd. Ook betooging te Fryvaldov. Gisteravond heeft een groep betoogers op de markt te Fryvaldov (provincie Olo- ir.ouc) het Deutschland-lied en het Horst Wessellied gezongen. Zij gingen om een politieinspecteur staan en drongen deze op naar het politiebureau, dat zij probeer den binnen te dringen. Zij werden ver spreid. Er werden eenige ruiten vernield. tegen de vreemdelingen zeggen zij, dat zij in elk geval buiten de wet vallen. De geheele roode vakbeweging vraagt zich niet zonder leedvermaak af, wat de regeering wil doen als de arbeiders weige ren te komen werken, vooral' daar de meesten niet in militair verband staan. Nieuw bewijs, hoe de regeering die be vriend heet, op alle mogelijke manieren bestookt wordt. Een ernstige uitbreiding van het con flict is dan ook te wachten, daar de regee ring, die A gezegd heeft, ook om haar ge zag B zal moeten zeggen én het niet op volgen van de wet zal moeten straffen. Aangezien de communisten in de C.G.T, de havenstaking van Marseille o.m. ge bruiken om de aandacht af te wenden van de onderlinge verdeeldheden, is te ver wachten, dat zij den strijd op de spits zul len drijven en het einde van de agitatie te Marseille is dan ook nog niet te voorzien. PALESTINA AUTO MET POLITIEPERSONEEL IN HINDERLAAG GELOKT Vier arbeiders bij botsing gedood. Een autobus, waarin zich Britsche poli tiebeambten bevonden, is gisteravond bij Jaffa in een hinderlaag terecht gekomen. Er ontstond een gevecht met een gewa pende bende, waarbij vier Arabieren wer den gedood. Thans wordt vernomen, dat bij Lydda vier Britsche militairen licht gewond wer den ten gevolge van de ontploffing van een landmijn. WIJKEN VERDEDIGERS VAN HANKAU? Te Hankau wordt toegegeven, dat de Chineesche troepen, die Hankau verdedigen, zich in twee sectoren ten Noorden van den Jangtse hebben teruggetrokken. Chineezen trekken te Teian troepen samen. Volgens berichten uit Kioekiang hebben de Chineezen te Teian, halverwege tusschen Kioekiang en Nantsjang, 20 divisies onder generaal Joesjisji samengetrokken. Nabij Teian zijn drie verdedigingslinies opgewor pen. De Chineesche troepen hebben van tijd tot tijd tegenaanvallen ondernomen, welke echter steeds door de Japanneezen werden afgeslagen. Op het oogenblik ruk ken de Japansche troepen van twee kanten naar Teian op. Buitenlandsche berichten BRUTALE JUWEELENDIEFSTAL IN AMERIKA. Vier bandieten hebben gisteren in een juwelierswinkel te Indianapolis een dia manthandelaar uit New-York overvallen, dien zij beroofden van een partij diamant ter waarde van 40.000 dollar. Zij wisten met den buit te ontkomen. TREIN MET PELGRIMS IN FRANKRIJK ONTSPOORD. Vijf passagiers gedood, achttien gewond. Op de departementale spoorlijn van Loc mine naar Ploermel, in het departement Morbihan, is een omnibustrein, waarmede pelgrims van Notre Dame du Roncier te rugkeerden, ontspoord bij den uitgang van het station Jossekin bij Vannes. Twee rij tuigen werden vernield. Er vielen drie doo- den en twintig gewonden. In den loop van den nacht zijn nog twee der gewonden in het ziekenhuis te Vannes overleden. 11 i>bh>flVdnHMinncfnndc Lucniveraeaigijigsroiiüi Postqiro denHaaq ii II 1 «1

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6