Het Koninklijk Bezoek aan Amsterdam 59.00 Vroom Dreesmann VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 De gala-avond in den Stadsschouwburg te Amsterdam. De Koninklijke Familie in de eereloge De „Oranje" wordt te water gelaten Na een uur van groote spanning gleed het schip te water In aansluiting op het gisteren reeds ver- melde volgt hier een verder overzicht van de plechtigheden: Na toespraken van de heeren Van Hengel en Goedkoop heeft H.M. een kort woord gesproken. Over wat daarna is geschied geeft een verslaggever van het „Handels blad" het volgende relaas: Onder ademlooze stilte neemt Hare Ma jesteit den ivoren hamer ter hand. Twin tigduizend paar ooigen volgen al Haar be wegingen. Zij geeft een krachtigen slag op het zilveren bijltje. Het touwtje is door midden, het gewicht valtSchuimend spat de champagneflesch stuk. Onderwijl heeft zich bliksemsnel het samenstel van handelingen afgespeeld, dat van den ivoren slag het gevolg is: het gewicht is gevallen, de ram is in beweging gekomen, de klink is losgeschoten! Los staat het schip. Eenige seconden spanning: men ziet nog niets bewegen. De wrijving wordt niet dadelijk overwonnen. Allen kijken nu naar den machtigen grijswitten romp, wachtend op het begin van het afglijden. Nauwlettend wordt er getuurd. De hydraulische persen werken. De span ning op den wal stijgt. Het machtige ge vaarte blijft echter op de plaats, waar het ligt, hoog op de helling. „De „Oranje" staat rotsvast", zegt de heer D. Goedkoop Dzn. Minuut na minuut verstrijkt. Werklieden snellen naar de stutten onder de sleden om met man en macht aan het werk te gaan. Na een half uur is men echter nog even ver. De heer Goedkoop verlaat de tribune en begeeft zich naar de plaats, waar zijn arbeiders en ingenieurs druk aan het werk zijn. In de Koninklijke loge, waar de vorste lijke gasten zich uiteen laten zetten, wat er aan kan haperen, worden ververschingen rondgediend. H. M. de Koningin laat zien uitvoerig in lichten over de techniek van 'het te water laten van de groote schepen en de moeilijk heden, welke daarbij zijn te overwinnen. Belangstellend informeerde Zij, of er geen gevaar bestond voor de werklieden, die bij de stutten, onder het hooge gevaarte van het nieuwe schip, werkzaam zijn. Hierop krijgt Zij echter van de directeuren der Nederlandsche Scheepvaart Maatschappij een geruststellend antwoord. Ten slotte wordt het moeizame werk be loond. Na een vol uur zwoegen komt er beweging in den romp van de „Oranje". Het schip glijdt langzaam!! Het glijdt sneller!! Een oorverdoovend gejuich breekt nu los, versterkt nog door geloei en gefluit van sirenes en andere signaalinstrumenten, tot in verren omtrek. Het is één groote juichkreet om het slagen van deze groote gebeurtenis, nadat men reeds was begonnen te wanhopen aan het goede einde. Het water spat op als de achtersteven in 'het IJ dringt en ten deele onder de oppervlakte verdwijnt. Sneller en sneller loopt het schip aï. Even duurt het slechts; dan ligt het al vrijdrijvend in het wijde water. Reeds ram melen de ankerkettingen, waarmee het zoo meteen zal worden vastgelegd. Koningin droeg de sieraden, haar aangebo den als nationaal huldeblijk. Naast de Ko ningin heeft haar dochter plaats genomen. Prinses Juliana droeg een pauwblauwzijden avondtoilet en het collier met diadeem, dat behoort tot het geschenk van de Indische vorsten. Prins Bernhard, die ter linkerzij de van H. M. was gezeten, was gekleed in het ceremonieel tenue van ritmeester van de rijdende artillerie. Achter de koninklijke familie heeft het gevolg plaats genomen. De luchters doofden hun lichten en het doek spleet vaneen voor de opvoering van de muzikale comedie van Carlo Goldini „Le donne curiose" (de nieuwsgierige vrouwtjes), met muziek van Wolf-Ferrari, een stuk spelend in de galante tijden der achttiende eeuw, waarin de vrouwtjes ook reeds nieuwsgierig waren naar de daden van hun echtgenooten buitenshuis Tijdens de pauze gebruikte de Koningin eenige ververschingen in haar loge. Prin ses Juliana en prins Bernhard ontvingen in de fraai met bloemen versierde foyer de ministers, de Indische prinsen, den burge meester dr. W. de Vlugt, en de leden van de commissie van ontvangst, de commissa ris der Koningin in Noord-Holland mr. dr. A. baron Roëll, waarvan de meesten met hun dames. Het prinselijk paar bewoog zich onge dwongen tusschen zijn gasten en onderhield zich levendig met allen. In de koninklijke loge hadden intusschen mevrouw de Vlugt, mevrouw Roëll, me vrouw Trip en mevrouw Vattier Kraane hun opwachting bij de Koningin gemaakt. Te tien minuten over half elf was de voorstelling geëindigd. Voor alle executan ten werd een schat van bloemen op het tooneel gedragen. Toen het applaus was verklonken, hief mr. L. J. A. Trip een „Leve de Koningin", „Leve de Prinses, „Leve de Prins" aan, waarmede allen instemden. Hierna verliet de koninklijke familie de zaal, uitgeleide gedaan door dezelfde com missie, die haar had ontvangen. Rit langs de verlichting Na de galavoorstelling in den stads schouwburg stond reeds vroeg menig Am sterdammer opgesteld in de Leidsche straat om de koninklijke familie op weg naar het paleis te begroeten. Uit de afzetting op het Leidsche Plein bleek echter, dat een andere route was voorzien en inder daad zwenkten om elf uur, nadat onder luid gejuich de konniklijke familie en haar ge volg waren ingestapt, de auto's naar het Leidsche Boschje. Langs de Stadhouders kade ging de rit over de brug vóór het in strijklicht badende Rijksmeuseum, via Spiegelgracht en Nieuwe Spiegelstraat naar de fraaie bocht van de Heerengracht, waar De te water lating is, zij het dan met een uur vertraging, vlot verloopen! Op de werf klinkt krachtig het „Wilhel mus". De plechtigheid is geëindigd. Langs denzel'fgden weg waarlangs het is gekomen, keert het Koninklijk Gezelschap terug naar den steiger, waar H. M. en het Prinselijk Paar'na afscheid te hebben genomen zich inscheepten in de Konings sloep. Nogmaals klinkt het Wilhelmus, de Ko ninklijke standaard op de tribune wordt ge streken en langzaam verwijderen de Ko- r.niklijke sloep en de beide sloepen, waarin het gevolg is gezeten, zich van den wal. Onmiddellijk daarop keeren ook de autoriteiten met de „Stierop" naar de stad terug. Een uur later dan oorspronkelijk het plan was, heeft H. M. de Koningin de werf van de Ned. Scheepsbouwmij. verlaten, om met o'e Koningssloep met haar veertig roeiers weer naar de De Ruyterkade te gaan. In rustig tempo werd de Koningssloep nu weer over het IJ geroeid naar den steiger van vertrek en aankomst. Saluutschoten ciaverden opnieiïw over het water, op de kruisers en torpedojagers stonden de be manningen aangetreden en brachten het saluut. Bij steiger no. 9 bracht wederom de Ma rine de eerbewijzen, rustig meerde de Ko ningssloep aan den steiger en even daarna kwamen ook de booten van het gevolg van H. M. daar aan. Omstreeks vijf uur bereik te de Koninklijke stoet via het Damrak, het Paleis op den Dam en langs den weg weer klonken luide toejuichingen van de velen, die er een plaatsje hadden gevonden. Bezoek aan gala voorstelling De gebeurtenissen van deze week, waar aan H. M. de Koningin door haar aanwezig heid bizonderen luister bijzet, rijen zich tot een climax van feestelijkheden. Gisteravond vormde het Leidscheplein, in welks centrum de Stadsschouwburg in vol licht straalde, het middelpunt van de be langstelling. Precies te tien minuten over acht arri- veérde H. M. de Koningin, vergezeld van prinses Juliana en prins Bernhard met ge volg voor den westelijken ingang van den stadsschouwburg in de Marnixstraat, om de gala-voorstelling van „Le donne Cu riose", opgevoerd door de Wagner-vereeni- ging, bij te wonen. Inmiddels was in de smaakvol met bloe men versierde zaal een select gezelschap gezeten. Aan weerzijden van de koninklij ke loge, waarvoor een bloemenbed in geel- oranje-lila bestaande uit tagetus, chrysan then en orchideeën was aangebracht, wa ren de ministers en hun dames, de Indi sche vorsten met hun gevolg, voorts onder anderen de commissaris der Koningin in Noord-Holland en mevrouw Roëll, bur gemeester en mevrouw de Vlugt en de le den van de huldigingscommissie. Voorts merkten wij nog in de zaal op de Amster- damsche wethouders, leden van den ge meenteraad, allen met hun dames en tal- looze vooraanstaande persoonlijkheden uit kringen van handel en nijverheid. Te kwart over acht zwaaien de deuren van de koningsloge open. Het stemmenge- roes zwijgt. Allen verheffen zich en rich ten zich met het gelaat naar de konink lijke loge. De Koningin, prinses Juliana en prins Bernhard betreden de loge. Het or kest heeft het Wilhelmus ingezet, de aan wezigen zingen staande het eerste cou plet mede. De Koningin dankte met een vriendelijke buiging voor de ontvangst en nam haar De doctorsbul, welke aan H. M. de Koningin plaats in. H. M. was gekleed in een ele- is aangeboden bij Haar eere-promotie tot doctor De Jordaan te Amsterdam Werd gante robe van champagnekleurige kant in de economische wetenschappen aan de op een zijden fond van dezelfde kleur. De Amsterdamsche Universiteit Speciale aanbieding van onze men bel-afdeeli ng STUDENTENKAMER BUREAU, eiken Old Finish, bladmaat 140 X 70 cm. BUREAU-FAUTEUIL BOEKENKAST. 100 cm. hoog. te zamen 125 cm. breed Leiden men recht af sloeg. Bij de Reguliersgracht, wel de mooiste van alle verlichtingen, sloeg men wederom rechtsaf, om bij de kruising met de Keizersgracht de oneven zijde van de Reguliersgracht te volgen. Via Weteringschans, Fréderiksplein, Oosteinde en Stadhouderskade bereikte men de ri vier de Amstel, waar de bootenhuizen van „de Hoop" en „de Amstel" waren verlicht en van waar men een prachtig gezicht had op de verlichte lijnen van de nieuwe brug. Op deze brug bood de blik naar de stad toe een voortreffelijk beeld. De lichtlijnen van de Blauwbrug met op den achtergrond de torens van de Zuiderkerk en Oude Kerk in strijklicht deden het uitmuntend. Langs de Weesperzijde ging het opnieuw naar het Frederiksplein, om via de Utrecht- sche straat de Keizersgracht te bereiken. De schoonheid van deze illuminatie werd tot de Westermarkt genoten. Hier stak men over naar de Prinsengracht, van waar men een goed gezicht had op den verlichten rand van de Jordaan en op de Noorder- markt, waar de kermisgasten zoo in hun vermaak waren verdiept, dat zij de glan zende auto's aan de overzijde van het wa ter niet opmerkten. Bij de Brouwersgracht sloeg men rechts af en daarna reed men via de Keizersgracht naar de Westermarkt te rug. Via de Raadhuisstraat ging het naar den Dam, waar een groote menigte de te rugkomst van de koninklijke familie ver beidde. Doch de rit was nog niet ten einde. De wagens schoven verder over het Dam rak en over de Prins Hendrikkade en Mar telaarsgracht. Hier gingen zij den Nieuwen- dijk op, weer den Dam over, de Kalver- straat in en via Spui en Rokin kwam de rit. bij.den derden maal op den Dam, ten einde. Alhoewel de route niet bekend was, had den de feestgangers uit de afzetting spoedig opgemaakt, wat er komende was, de bin nenstad is vrijwel afgesloten voor auto's, derhalve kon de afzetting alleen voor de Koningin gelden. In volle feestvreugde werd de koninklijke familie allerwege toege juicht. Waar de menschen zoo gauw van daan kwamen, is heel moeilijk te zeggen, maar de leege plekjes langs den weg wa ren ondanks het gevorderde uur spaarzaam. Het buiige weer had geen grooten invloed op de drukte in de stad en vol vertier feest ten ook dezen avond de Amsterdammers verder. Eerst te middernacht bereikten de ko ninklijke familie en haar gevolg het paleis. De eere-promotie van H. M. de Koningin Het was klokslag half vier, toen heden middag Hare Majesteit de Koningin, H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard bij het gebouw der universiteit in de oude Manhuispoort arriveerden, waar uit erkentelijkheid voor de onverflauwde belangstelling, die de Koningin in heel de periode harer regeering aan den dag heeft gelegd voor de economische zorgen en eischen des lands en doordrongen van het bewustzijn met welk een diep besef Hare Majesteit steeds de belangrijke en uiterst moeilijke problemen der economische structuur behandeld heeft, de senaat der universiteit aan onze jubileerende Vorstin honoris causa het doctoraat in de econo mische wetenschappen zou verleenen. Bij den ingang van de Oudemanhuis- poort werd het koninklijk gezelschap ont vangen door de hoogleeraren prof. dr. H. Brugmans, prof. dr. J. D. van der Waals jr., prof. mr. Paul Scholten en prof. dr. H. A. van Bakel, nadat de burgemeester, dr. W. de Vlugt, in zijn kwaliteit van presi dent-curator der universiteit deze hoog leeraren aan H. M. de Koningin had voor gesteld. Begeleid door den burgemeester, terwijl Prinses Juliana door prof. Brugmans en Prins Bernhard door prof. Scholten ver gezeld werden en prof. van der Waals en prof. van Bakel volgden, trad de Konin gin na de ontvangst de Oudemanhuispoort binnen, waar in de gang van de poort in een half carré eene eerewacht was opge- stèld van de Koninklijke Studenten Schiet- vereeniging, die door Hare Majesteit werd geïnspecteerd. Bij het overschrijden van den drempel naar het binnenplein van het universiteitsgebouw boden het doch tertje van den rector-magnificus, prof. Frijda en een kleindochtertje van prof. van der Waals, de Koningin en de Prin ses bloemen aan. Op het binnenplein hadden studenten, leden van de vijf algemeene stud enten ver- eenigingen te Amsterdam, zich met hun vaandels opgesteld en krachtig weerklonk, toen de koninklijke stoet zich over het plein naar den ingang van het gebouw voortbewoog, tusschen de oude muren van de universiteit, een geestdriftig Io Vivat. Donderdag vereerd met het bezoek van H. M. de Koningin. De stoet passeert de Willemstraat

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5