LUCHTVAART RECHTZAKEN Het vernielende vuur. *v DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 12 ATHLETIEK DE LEIDSCHE SINGELLOOP. Om den Peter Verhoef-wisselbeker. Gezien het overweldigende succes van vorig jaar zal Docos ook dit jaar weder om den bekenden traditioneelen Singelloop rond de Sleutelstad organiseeren en wel op Zaterdag 24 September a.s. De Leidsche Singelloop kan zich altijd van de zijde van het publiek in een zeer groote belangstelling verheugen. Vorig jaar stonden de geheele stad rond duizenden menschen opgesteld, en dezen keer zal het publiek niet minder, ja zelfs in nog grooter matte opkomen om naar de verrichtingen van onze athleten te zien. Het bestuur roept daarom alle athleten. die maar eenigszins kunnen deelnemen op. om deze kans te benutten en in grooten getale aan den start te verschijnen, opdat op massale wijze kan gedemonstreerd wor den, wat in de" R. K. Athletiek-Beweging reeds bereikt is. Vorig jaar verschenen 20 deelnemers aan den start, die reeds allen hun toezegging gaven om ook nu weer deel te nemen. Het bestuur is echter met dit aantal nu niet tevreden en hoopt zoo mogelijk het dub bele te bereiken. De start heeft plaats om 3 00 uur precies vanaf Café Royal, Douzastraat. Voor den Singelloop kunnen inschrijven alle leden van de bij de F.D.A. aangesloten bonden. De cracks in de A-klasse en de nieuwelingen in de B-klasse. Het inschrijf geld bedraagt 0.40 p. p. De afstand bedraagt ongeveer 6 K.M. Het parcours is geheel geasfalteerd en wordt door de politie afgezet, zoodat van 'het pu- bliekgeen last kan worden ondervonden. De start zoowel als de finish hebben plaats nabij Café Royal, alwaar een ruime kleedgelegenheid aanwezig is. Als hoofdprijs is uitgeloofd de Peter Ver hoef Wisselbeker. Deze beker wordt defini tief eigendom van den looper, die hem 3 maal achtereen of 5 maal in totaal wint. De beker werd reeds gewonnen: in 1929, 1930 en 1931 door W. Vessies, „D.E.M.", Beverwijk; in 1932 door J. Dubbelaar „De Bataven", Leiden in 1933 door A. van Bakel „De Bataven", Leiden; in 1935 door B. Loogman, „Wilskracht", Alphen aan den Rijn; in 1937 door J. Dubbelaar „Docos", Lei den. Bovendien zullen ter aanmoediging voor deelname vele andere prijzen, en evenals vorig jaar voor iederen deelnemer weer een medaille beschikbaar worden gesteld. De inschrijvingen moeten vóór 18 Sep tember geschieden bij H. J. Averdieck, Melchior Treublaan 4, Leiden, door wien tevens alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt. DE PRINS HENDRIK-BEKER WEDSTRIJDEN. Zondag a.s. zullen op de Sintelbaan op het Olympiaplein, te Amsterdam interes sante athletiekwedstrijden gehouden wor den. De A. V. 1923 ograniseert daar n.l. dan in samenwerking met de K. N. A. U. de wedstrijden om den Prins Hendrikbeker aan welke wedstrijden tevens het officieus club-kampioenschap van Nederland ver bonden is. En het is daarom ditmaal te meer belangwekkend, omdat de beker houdster, A. A. C., die eenige jaren vrij wel onaangevochten het kostbare kleinood veroverd heeft, thans grooten strijd te wachten staat van de vereeniging „De Trekvogels", Den Haag, de club van Osen- darp, Gebrs. Baumgarten, Wernink, e. a„ dit dit jaar voor het eerst een ploeg kan opstellen, welke met groote kansen in het veld treedt. Doch de andere mededingen de ploegen zijn niet van plan de twee hoofdgegadigden de punten cadeau te doen. Ook de andere clubs tellen sterren, die van de zwakke nummers der genoem de hoofdcandidaten zullen profiteeren om hun puntentotaal te vergrooten. De ver- eenigingen Haarlem. A. V. '26, Gronin gen, V. en L., Volewijckers, P. S. V., Hel las en A. V. '23 worden vertegenwoordigd door enthousiaste jonge athleten, die hun club wel niet een kampioenschap kunnen bezorgen, doch die niet zullen nalaten de favorieten het vuur na aan de schenen te leggen. Bovendien komt de Nederlandsche ploeg, welke tijdens de Europeesche kampioen schappen te Parijs zoovele groote successen heeft geboekt, bijna geheel compleet aan den start. En haar aanwezigheid wettigt volkomen de mogelijkheid van het vestigen van nieuwe records. Osendarp, wiens bes te tijd van het jaar 10.5 sec., te Parijs door van Beveren verbeterd is met een tijd van 10.4 sec., zal natuurlijk alles in het werk stellen om dien tijd minstens te evenaren o? wellicht nog te verbeteren. Baumgarten is in staat het 400 m. record, en Bouman het 800 m. record te verbeteren. De Bruijn, onze beste werper en zekere winnaar van het kogelstooten en discuswerpen, kan b.v. ook hier de records om zeep brengen, en tevens 12 punten plus de punten, welke zijn clubgenoot Houtzager zal weten te bemachtigen, aan het puntentotaal van V. en L. voegen. Men zal ook den fonkel- nieuwen recordhouder op de horden, Brasser, aan het werk zien. Ook de snelle sintelbaan, welke voor deze gelegenheid met speciale zorg in gereedheid zal wor den gebracht, zal er toe medewerken, dat er bijzondere prestaties kunnen worden geleverd. De wedstrijden zullen om half twee aan vangen en reeds om 4 uur beëindigd zijn. De puntentelling geldt als volgt: de eerstaankomende 6 punten, nummer twee 5 punten, nummer drie 4 punten, enz. enz. Tevens staan er eenige dames- en junio rennummers op het programma, n.l. voor dames de 4 x 100 m. en de relay-race, het Nederlandsch kampioenschap waar A. D. A. en Sagittta, met o.a. Fanny Koen en Ali de Vries in uitkomen, en voor de ju niores de 800 meter. MOTORRITDEN INTERNATIONALE TERREIN- WEDSTRIJDEN OP DUINRELL. De eerstvolgende terreinwedstrijden op het landgoed Duinrell te Wassenaar welke plaats vinden op Zondag 2 October azul len ditmaal een internationaal karakter verkrijgen. De M.C. „Wassenaar en Omstreken" heeft zich in verbinding gesteld met de Motor Union Louvaniste, de bekende organisatrice van de „Motorcross Brabangon" en de voor- loopige toezegging gekregen dat een acht tal Belgische Terrein-coureurs naar Duin rell zullen komen. De volgende bekende rijders zijn tot dat doel uitgenoodigd: Grizzly, Ickx en Hubar. het officieele Belgische Sarolea team; Pé, Fr®hay en Geminick, het officieele Belgische Gillet team; Borré op F.N. en verder nog van Mal- In verband met de klacht van „toeschou wer" betreffende estafette „Dwars door Leiden" wensch ik op te merken, dat onze organisatie had gezorgd aile athleten op tijd startklaar op hun plaatsen te hebben. Geheel en al buiten de schuld van deze or ganisatie kwam er op dat moment plotse ling een onvoorziene moeilijkheid te ver werken en „toeschouwer" hau beter gedaan eerst te informeeren of Uw verslag te raad plegen alvorens te beschuldigen. Betreffende het opvangen van de 110 loopers; hiervoor waren zekei 3 a 4 bussen noodig geweest, die zich achter den laatsten looper hadden moeten begeven. Tijdens het instappen bij de eerste wisselpunten waren deze bussen zeker midden in de menschen- massa terecht gekomen, waardoor het ge stelde doel ook niet bereikt zou worden. Zulk een overigens te kostbare maatregel lijkt mij dus volkomen onpractisCh. Wel zal eventueel voortaan gezorgd worden, dat de athleten direct na het beëindigen van hun 400 M. in het bezit komen van hun trai ningspak. Voor het terugwandelen naar de kleedgelegenheid dat centraal gelegen is bestaat dan verder geen enkel bezwaar. Overigens zijn wij niet benieuwd naar het cijfer, dat „toeschouwer" betreffende onze leiding wenscht te stellen, doch blijven vat baar voor eerlijke en gezonde critiek. Met beleefden dank voor de plaatsing Namens het bestuur „A.V. Holland" C. Guldemond, voorzitter. aeghem, de bekende organisator van de In ternationale Driedaagsche. Het ligt in de bedoeling uit deze men schen een landenteam samen te stellen, dat dan een officieel Nederlandsche team als tegenstander zal krijgen. Dit zal de eerste maal worden dat Belgi sche terrein rijders naar Nederland komen, zoodat op Duinrell op 2 October a.s. buiten gewoon interessant belooft te worden. VLIEGTOCHT VAN SAN DIEGO NAAR HONOLULU. Een eskader van 17 Amerikaansche vlieg- booten heeft een vlucht volbracht van San Diego (Californië) naar Honolulu in een recordtijd van 17 uur en 30 minuten. KANTONGERECHT TE ALPHEN AAN DEN RIJN. M. en R. wet en Reglement: J. Th. v. B., Zoeterwoude 2.50 ink. t. s. A. N. de G., Leiden 1.50 subs. 2 dagen A. N. de G., Leiden 2.503 dagen; C. C. Rot terdam, A R., D. B„ Leiden en J. E. S. Bo degraven allen 2 of 2 dagen; J. K„ Lei den, C. v. d. S., C. de R„ Leiderdorp, C. V. Den Haag en H. Th. W. Leiden allen 1.50 subs. 2 dagen; A. J. K„ Rijnsaterwoude 2.50 subs. 3 dagen; R. P. S„ Wassenaar idem; C. P. de G„ Wassenaar 2 maal idem; A. R„ 1 of 1 dag. Jachtwet: P. B„ 3 maal 2.50 subs. 3 dagen. 460 Sr.: D. H. te Rijswijk Z. H. 2 subs. 2 dagen. 426 Sr.: Ch. K. te Amsterdam 3.50 subs. 4 dagen; P. O., idem 4 subs. 4 dagen; J. L. L. D., idem 2.50 subs. 1 wk t. s. Visscherijwet: J. J. D. P. v. K., Den. Haag 3 subs. 3 dagen v. v. hengel; J. v. L., Den Haag 2 maal 2.50 subs 2 dagen idem; D. J. C. J., idem, idem idem. M. en Ra verord. van Nieuwvesen: A. v G., 2 subs. 2 dagen. A. P. V. van Alphen: H. B„ zonder bek. woonplaats 3 subs. 3 dagen; D. J. K. te Leiden 1 subs. 1 dag. A. P. V. van Koudekerk: O. J. S. te Leiden 1 subs. 1 dag; H. J. v. d. L„ zon der bek. woonplaats 2 subs. 1 dag. A. P. V. van Nieuwkoop: R. B„ zonder bek. woonplaats 1 subs. 1 dag. DE FILM RECONSTRUEERT Ieder normaal ontwikkeld mensch weet, dat Rome is afgebrand nadat Keizer Nero in een waanzinnigen roes van macht en ty rannic de stad op zijn bevel had laten aan steken. Dat geschiedde in het jaar 68 na Christus en de faam yan dezen brand is tweeduizend jaren blijven voortleven. Het is begrijpelijk, dat deze monsterachtige mis daad, waardoor honderden om het leven zijn gekomen, niet in de vergetelheid is weggezonken, maar tevens neemt ieder on willekeurig aan, dat dit een der grootste branden zou zijn geweest, welke de mensch- heid ooit hoeft gekend. Dit is onjuist. Omstreeks het begin onzer jaartelling waren de steden uit den aard der zaak belangrijk kleiner dan thans. De roem van Rome, Athene, Sparta, Babylon, Carthago, enz. bestaat in het feit, dat zij zoo groot waren, gerekend naar de toen malige verhoudingen. Maar geen dezer ste den bereikte honderdduizend inwoners, vele bleven daar aanzienlijk onder. Een brand richtte enorme verwoestingen aan, omdat er geen brandweer bestond en de blusch- middelen uit niets anders dan emmers be stonden, terwijl nimmer vooraf voorzie ningen waren getroffen in den vorm van bouwvoorschriften e.d. Niettemin was het brandgevaar geringer. Twee belangrijke elementen van brandge vaar: gas en electriciteit ontbraken. En af gezien daarvan werd vooral in de war me landen veel minder vuur gebruikt dan thans. Brak echter eenmaal het vuur los, dan was er ook geen houden aan. Twee der veelvuldigst voorkomende oorzaken van brand waren: bliksem-inslag en brand stichting. Een tweede groote brand, die in 's men schen heugenis is blijven voortleven als een ramp zonder weerga, was die van Lon den. Zij vond plaats in 1666 en v/as van véél grooter omvang dan de brand van Rome. Het klassieke Rome immers was na genoeg geheel van steen gebouwd, terwijl het 17e eeuwsche Londen voor driekwart van hout was. Ook was Londen grooter, dichter bevolkt en weerloozer; deze ramp is zonder twijfel veel en veel ernstiger ge weest, zij het ook, dat zij niet door een laffe misdaad werd veroorzaakt. Tenslotte spreekt men nog immer van den grooten brand van Moskou in 1812, die werd aangestoken uit vaderlandsliefde. De Russen zagen geen andere mogelijkheid om Napoleon met zijn „Grande Armée" te ver drijven en grepen deze wanhoopsdaad aan. Zij slaagden en werd gevolg door Napoleons aftocht, die de eigenlijke oorzaak van zijn lateren val is geweest en waarbij de ne derlagen van Leipzig en Waterloo feitelijk slechts het naspel zijn geweest. Deze brand heeft betrekkelijk weinig menschenlevens gekost, wijl de bevolking de stad reeds had verlaten en de slachtoffers dus in groote hoofdzaak alleen onder de Franschen moesten worden gezocht. Deze drie zijn „de" drie groote branden, waar de historie van gewaagt. Daarnaast zijn nog ettelijke rampen te noemen, die eveneens grooten omvang verkregen, zoo als de branden van Ween en (1875), Stock holm (1876) en dergelijke, maar zij wa ren alle kleiner, hoe verschrikkelijk ook op zichzelf. En nu is het merkwaardige, dat wan neer wij onze gedachten over dit onderwerp laten gaan wij den grootste aller bran den, de vreeselijkste en meest tragische en fatale, vergeten. Dat was de derde brand van Chicago in het jaar 1871. Chicago had op dat tijdstip een bevolking van 334.000 inwoners (wat toen en enorm cijfer was) en was vrijwel geheel van hout opgetrok ken. De stad was ordeloos en dicht opeen gedrongen gebouwd en zelfs groote, repre sentatieve gebouwen waren van hout, wijl men deze bouwstof gratis kon krijgen uit de uitgestrekte woelen rondom. Nadat een koe ew stallantaren had om- geschopt, ontstond in een volkswijk het vernietigende vuur, dat de gansche stad in de asch legde. Destijds bezat Chicago reeds een brandweercorps met vijftien spuiten, JAN TEULINGS EN ANNIE VAN DUYN in de nieuwe Neder landsche film „Drie wenschen", welke binnenkort in het Casino- theater alhier zal worden vertoond. HANS ALBERS, de Duitsche karakterspeler in de groote film „F.P. antwoordt niet", waarvan deze week een reprise gaat. maar dit stond machteloos tegenover deze catastrophe. Wat nu den brand van Chicago tot zulk een grenzenloos onheil heeft gemaakt, was de omstandigheid, dat deze stad aan den over van het enorme Michigan Meer (vele malen grooter dan de Zuiderzee) is ge bouwd en dat de wind de bevolking het water indreef. D.w.z. de wind dreef de vlammen Noordwaarts en slechts een klein deel der bevolking kon aan de landzijde ontkomen, alle overigen moesten door den verzengenden gloed het water in. Niet min der dan een derde deel der bevolking, meer dan honderdduizend ingezetenen kwamen om en zulk een ramp is zonder weerga, daarbij vergeleken zijn alle vorige bran den slechts kinderspel geweest. Kunnen wij ons zulk een ramp eigenlijk wel voorstellen? Het cijfer 100.000 is zoo gemakkelijk neergeschreven, maar kunnen wij het ons voor oogen stellen? Ja, er is één uitdrukkingsmiddel, waardoor dit mo gelijk is: de film. Zij alleen heeft het recon- strueerend vermogen, ons duidelijk te ma ken, wat zulk een gebeurtenis inhoudt. Maar welk een taak om, zooals thans de 20th Century-Fox, onder productieleiding van Darryl F. Zanuck, heeft ondernomen, deze ramp af te spiegelen! De film „In Oud Chicago" (die bovendien nog heel wat méér biedt, dan dezen brand alleen) heeft deze gigantische taak aangedurfd en tot een goed eind gebracht, als een staal van 20e eeuwsche techniek, een voorbeeld van he- dendaagsche filmproductie. De regisseur hiervan was Henry King, maar hij had naast zich en dit wijst wel op den specialen aard van deze gebeurtenis! een „regisseur voor het vuur", H. Bruce Humberstone. Alleen al de opnamen van den brand namen maanden in beslag en het resultaat is dan ook een reconstructie op ware grootte. Waarbij wij ons toch even rekenschap moeten geven van het feit, dat zooiets mo gelijk is!Dat men in staat is, een der grootste rampen, welke de menschheid in twintig eeuwen heeft getroffen, weer te ge ven in vollën omvang en op ware grootte, volkomen natuurgetrouw. Welk een ein deloos materiaal is dit voor ieder, die stu die maakt van beschavingsgeschiedenis, sociologie en nog tal van andere onderwer pen! Natuurlijk: het valt niet te ontkennen, dat zulk een film duidelijk een sensatio- neelen kant bezit, maar daarnaast treedt een gansche reeks factoren op, die haar stempelen tot een document van groote waarde. Dit temeer, wijl men dit filmwerk heeft opgebouwd aan de hand van minitieuse onderzoekingen, waarbij „The Chicago Historical Society" de we tenschappelijke leiding heeft gehad. Er bestaat onloochenbaar een neiging, gedachteloos te zeggen, dat het „maar een film" betreft en dat ze in den* bioscoop „wel zoovéél" kunnen vertoonen. Maar dat is om-echt tegenover de enorme studie, wel ke dit filmwerk inhoudt en de enorme diensten, welke het bewijst tegenover ieder en elkeen, die zich wil oriënteeren nopens de groote catastrophen, die de menschheid hebben- geteisterd. NIEUWE VERSIE VAN „UNDERWORLD". Paramount gaat een nieuwe versie ver vaardigen van de prachtige oude film „Un derworld", een van Josef von Sternberg's eerste successen. Robert Florey zal thans de regie voeren, en de fameuze karakter- speler Akim Tamiroff zal de rol spelen die vroeger door George Bancroft vertolkt werd, en dezen acteur op slag beroemd maakte. Gail Patrick krijgt de rol van Evelyn Brent, en Lloyd Nolan die van Clive Brook. .ALS IK KONING WAS.... Meldden wij onlangs dat Basil Rathbone was gekozen voor de rol van Lodewijk XI in Paramount's verfilming van „If I were King", beter bekend als „The Vagebond Kin", de bekende operette, die door den grooten Frank Lloyd in scène gezet wordt, en waarin Ronald Colman de figuur van Frangois Villon uitbeelt, thans zijn ook eenige van de vrouweijlke hoofdrollen vastgesteld. Frances Dee en Erin Drew zijn namelijk geëngageerd respectievelijk voor de rollen van de Prinses, die in de vroegere versie door Jeanette MacDonald werd ge speeld, en voor die van Huguette, het volks meisje, dat door Lilian Rotn werd gecre- eerd. De film zal naar alle waarschijnlijk heid in Technicolor worden opgenomen. „VLIEGRAMP" IN CALlFORNIë. De bewoners van de San Fernando val lei in Californië hebben dezer dagen ette lijk malen de politie gealarmeerd met het bericht dat een vliegtuig brandend was neergestort. De poiltiemannen gingen di verse malen op onderzoek uit, doch van een wark was niets te bespeuren. Het bleek eindelijk dat wat men voor een werkelijk ongeluk had aangezien slechts een getru- queerde catastrophe was geweest ten bate van William Welmann's camera's, die ge vechtsscènes voor Paramouts luchtvaart- epos „Men with Wings" opnamen. Paul Mantz, in een voorhistorische Nieuport tweedekker had eenige malen Frank Clarke met zijn Fokker uit 1915 „neergeschoten". Dit toestel was uitgerust met een appara tuur, die op een manoeuvre van den be stuurder geweldige rookwolken en vlam men produceerde. De Technicolor-camera's namen het „neergestorte" vliegtuig op, doch vlak bij de aarde gekomen koos Clarke weer het luchtruim. Het eigenlijke neer storten wordt later apart opgenomen, als alle opnamen voltooid zijn en het toestel niet meer noodig is. Fred MacMurray, Ray Milland en Louise Campbell spelen de hoofdrollen in „Men with Wings". Lucien Baroux, Albert Prejean, Danielle Dar- rieux in de Nova-film „Een reuze type".

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 12