STADS li i NIEUWS DINSDAG 6 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 De Sleutelvlag naar Amsterdam. Afvaardiging van jongeren uitgeleide gedaan. Het einde van de viering van het Regee- xings-jubileum is hedenmorgen gekomen met de uitreiking van de stadsvlag aan een deputatie van jongeren. Deze jeugdafvaardiging zal, gelijk heden in iedere gemeente plaats vindt, de vlag naar Amsterdam brengen, naar de natio nale jeugdh ulde. Met wapperende banieren, en voor zoo ver voorradig, met slaande trom, marcheer den de jeugdvereenigingen uit de stad he denmorgen naar de Kaasmarkt, waar het Politie-muziekgezelschap zich bij hen voeg de. Het was een fleurig schouwspel. De korte plechtigheid werd ingezet met het „Wilt heden nu treden", waarna de burgemeester een toespraak hield: Jongeren van Leiden. Ik ben hier gekomen om aan een afvaar diging van de Leidsche jeugd, de vlag van Sleutelstad toe te vertrouwen, om daarme de te gaan naar de hoofdstad des Rijks en die vlag in vereeniging met die van alle andere Gemeenten van Nederland, gevoerd door uw tijdgenooten, eerbiedig te buigen voor onze Koningin, als een uitdrukking van de vereering, die gij deze edele hooge Vrouwe toedraagt. Zij, die het groote voor recht genieten deel uit te maken van die deputatie zullen, wanneer zij daar te samen met duizenden jongens en meisjes uit alle streken van ons land op het plein voor het Koninklijk paleis te Amsterdam staan, zeer ontroerd zijn, wanneer de deuren van het balcon zich openen en Hare Majesteit zich voor hen vertoont. Zij zullen daar voor zich zien die vriendelijke verschijning, die nobele Oranjeprinses, afstammelinge van zoovele groote figuren, die dat Huis ons volk schonk, de draagster van het bloed van den grootsten aller, den Vader des Va derlands, van Prins Willem en zij zullen daarbij met dankbaarheid gedenken al wat door onze geschiedenis heen/- Oranje voor Nederland deed, wat dat Huis voor ons be- teekend heeft en nog zegt. Zij zullen daar gevoelen, dat zij daar staan uit uwen naam, uit naam van de Leidsche jeugd en met die duizenden anderen vertoonen zy zich aan hunne Vorstin als de hoop des vaderlands. Met de hunne trillen daar duizenden harten, eensgezind vervuld van slechts één ge dachte: Trouw aan onze Koningin! Moge het mij gegeven zijn ook op dit oogenblik in uw midden iets te brengen van dezelfde ontroering, opdat zij, die als uwe estafette naar H. M. zullen snellen, ge dragen worden door dezelfde warme ge voelens, die Oranje-liefde in uw Leidsche harten opwekt. Naast die hulde, die zij aan de Oranje- vorstin brengen, zullen zij daarheen uit dragen de aanhankelijkheid van u, jonge ren, aan de persoon van de draagster der Kroon. Men kan en moet Hare Majesteit zien als het grondwettelijk hoofd van den Staat, maar daarneven kunnen en willen wij ons niet losrukken van het aantrekke lijk beeld, dat het karakter, dat de geest, dat de menschelijke eigenschappen van Ko ningin Wilhelmina ons voor oogen heeft ge bracht in een 40-jarig tijdvak, overvol van belangrijke gebeurtenissen in ons volksbe staan. Haar daden, Haar woorden hebben ons telkens weer naast de Vorstin, die ons regeert, doen gevoelen het edele karakter van de Vrouw. Door Hare Regeering won Zij onze dankbaarheid en onze waardee ring, door Haar karakter en Haar daden deed Zij in ons harte een teedere snaar trillen, die liefde heet. Een liefde, die niet beredeneerd werd, maar opwelde omdat, menschen als wij zijn, het gevoel ons nog beheerschen kan en -mag en dit gevoel ge wekt werd door zoo veelvuldig bewijs van onbaatzuchtige overgave van al Haar kun nen en willen om voor het volk een Moeder te zijn. En ziet, die Moeder heeft tot u gespro ken met ernst en vol verwachting. Zij heeft u gewezen op de groote verantwoordelijk heid, die op u rust, want Zij bouwt op u voor den terugkeer van betere tijden. Zij houdt het u voor, dat gij in de hoog ste en heiligste goederen, die door de eeuwen heen het onvervreemdbaar eigen dom van ons volk zijn geweest, den stevi- gen grondslag vindt voor de toekomst van Haar volk. Zij doet een beroep op uwe karaktervast heid, op uw flinkheid en voortvarendheid, die de toekomst van Nederland moeten ver zekeren. Zij stelt in u Haar hoog vertrouwen, want Zij gelooft in u, jongeren, van Nederland, omdat Zij kent uwe bereidwilligheid, uwen ernst en uwe geestdrift! En zoudt gij aan dezen oproep tot u ge richt, aan dit door een Moeder in u gesteld vertrouwen, het antwoord en de daad wil len schuldig blijven? Aan u, jongerén, staat het den troon van Koningin Wilhelmina, straks dien van Prin ses Juliana, te schragen! Aan u de zorg om de door God gegeven eenheid, Oranje en Nederland, getrouwelijk te bewaren! Gaat dan! gij dragers van de Leidsche vlag. Buig die voor onze Koningin als een bewijs, dat Leidën's jongeren bereid zijn, dat ook zij den bond van Oranje en Neder land aangaan voor nu en voor altijd. De burgemeester overhandigde de vlag met het Leidsche wapen aan een van de le den der jongeren-deputatie, den heer R. van Maanen. - De Jubileumfeesten „Leiden heeft het jubileumfeest volop, breeduit en waardig gevierd en het past mij om hier namens het gemeentebestuur een woord van groote waardeering uit te spre ken voor de wijze, waarop dit feest is ineen gezet en uitgevoerd". Deze woorden uit een rede, door Leiden's burgemeester gisterenmiddag gehouden in de vergadering van den gemeenteraad, wil len wij hier graag herhalen, onderstreepen en be-nadrukken! De Leidenaars kennen haast géén ander echt volksfeest, dan het 3-October-feest! En 't is ook ontegenzeggelijk waar, dat telken- jare weer opnieuw blijkt, hoe juist is de kijk van de organisatoren der 3 October- viering op wat het publiek wil en wenscht. Maar nu hebben we toch ook buiten de 3 October-viering een volksfeest gehad, dat uitstekend is geslaagd! De organi satoren van de Leidsche jubileumfeesten mogen met onvermengd-prettige voldoe ning constateeren, dat zij aan Leiden een feestviering hebben geschonken, welke al ler instemming en bevrediging heeft ver worven. Den voornaamsten dag der jubileum-fees ten, Zaterdag, heerschte er dan ook in héél de stad een ware feestelijke stemming en de optocht in den middag gaf ons een ge varieerd kijkspel, dat de aandachtige be langstelling van de duizenden toeschouwers ten volle verdiende. 't Was alles héél mooi en tóch willen wij critiek in vragenden vorm uitbrengen! Waarom was d e feestviering op Zater dag? Niet alleen schijnt ons de Zaterdag be zwaarlijk, omdat daardoor meerderen cate gorieën van burgers een dag van méér in komen geheel of gedeeltelijk wordt onthou den, maar ook omdat vandaag Dinsdag de eigenlijke jubileum-dag, waarop nu in een stad als Leiden n i e t,s te doen is betrekkelijk zéér weinigen toch nemen deel aan de feesten in Amsterdam. Wij willen nog heel bijzonder hulde bren gen aan degenen, die het initiatief hebben genomen voor de Industrie- en Vaktentoon stelling „Leyds Goedt". Er is meenen we in Leiden nog nooit eententoonstelling zóó druk bezocht geworden. Schrijver dezes behoorde tot degenen, die aanvankelijk meenden, dat een tentoonstelling in een feestweek niet veel bezoek zou trek ken. Maar hij heeft zich, gelukkig, vergist vergist, dank zij de orginieele wijze, waarop het tentoonstellingsplan is uitge voerd in een met bijzonderen smaak aan- gekleede, herschapen Stadsgehoorzaal! Wij willen, moeten wij weerstaan aan de ver leiding, om namen te gaan noemen, hoe aanlokkelijk 't hier voor ons is, eere te ge ven, wien ten volle eere toekomt want wij vreezen, óók verdienstelijke personen te zullen vergeten. Leiden heeft eensgezind, waardig en har telijk feestgevierd. Samenstelling der deputatie. Deze deputatie was gevormd uit verte genwoordigers van de verschillende stede lijke Jeugdvereenigingen en samengesteld uit: de dames E. Raphael, B. van Noort C. Guldemond, G. J. Hoogendoorn; en de heeren R. van Maanen, J. Schout, B. Schalks, M. L. Mussert Jr., J. v. d. Steen, Rooyakkers en Kox*enhof. Nadat het eerste couplet van het „Wil helmus" was gezongen stegen de jeugd-af- gevaardigden in de auto's, welke hen naar Amsterdam zouden brengen. De jeugdvereenigingen defileerden ver volgens langs den Burgemeester en eenige autoriteiten: wethouder Tepe, de gemeente secretaris, de commissaris van politie, rec tor Beune, Kapelaan Leenders, en den heer P. Gilissen, welke laatste de regeling van deze plechtigheid verzorgde. Met muziek en trommelslag marcheerden zij achter de auto's met afgevaardigden door de stad, aldus op dezen nationaeln feestdag een feestelijke klank brengend in de stille stra ten. In den middag vertrok de deputatie naar Amsterdam. KERKELIJKE HERDENKING. Gisteravond is het Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin dankbaar herdacht in godsdienstige plechtigheden in de Pro testant-Christelijke kerken en in de syna goge. Vanmorgen is in alle Katholieke kerken een plechtige H. Mis opgedragen, om God dank te brengen waarna het Te Deum werd gezongen. Er waren in alle kerken heel veel menschen. JUBILEUM ETALAGE WEDSTRIJD NEDERLANDSCH FABRIKAAT. De uitslag van deze wedstrijd, die on der leiding van de Leidsche Middenstands- Centrale werd georganiseerd, is, dat werd toegekend: aan de Firma Wed. P. de Wilde Zonen de eerste prijs met 104 punten; aan de Firma Gébr. Gerzon de 2e prijs met 101 punten; aan de Firma P. J. v. d. Zanden 8i Zn. de 3e prijs met 99 punten. Aan deze wedstrijd werd deelgenomen door 63 firma's met 117 étalage's. Het was dus voor de Jury een zeer omvangrijke en moeilijke taak al deze uitstallingen te be- oordeelen en te keuren. Zij heeft zich ech ter op voortreffelijke en deskundige wijze van deze taak gekweten, waarvoor haar zeker een woord van dank toekomt. De Jury bestond uit de heeren: Ir. P. C. Lindenbergh te Leiden, namens de Ver eeniging „Nederlandsch Fabrikaat", M. v. d. Hoek te Alphen, namens de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Leiden, en Mevrouw A. van Gilse van Geldermalsen te Noordwijk namens de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen. Gemeenteraad Gistermiddag te 2 uur kwam de ge meenteraad in vergadering bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen. Afwezig met kennisgeving de heeren Splinter, v. Stralen en Hessing. De burgemeester hield vervolgens zijn gisteren reeds gepubliceerde rede in ver band met de viering van het 40-jarig jubi leum van H. M^de Koningin. Onder de Ingek. Stukken bevindt zich o.a een adres van den Leidschen Verhuur- dersbond inzake de heffing van de straat- belasting, welk adres in praeadvies wordt genomen. Daarna wordt overgegaan tot behandeling der agenda. lo. Onderzoek van den geloofsbrief van het nieuw benoemde raadslid, den heer H. Oostveen. Een commissie, bestaande uit de heeren Tobé, v. d. Reyden en v. d. Laan, rappor teert tot toelating, zoodat daartoe besloten wordt. Vervolgens zijn verschillende benoemin gen aan de orde, waarbij in verreweg de meeste gevallen de aftredenden worden herkozen. In de plaats van den heer M. rubbeldeman, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd als lid van de Commissie voor het Openbaar Slachthuis gekozen de heer A. J. Jongeleen. Als lid van de Commissie voor het Ste delijk Museum „de Lakenhal" werd in de plaats van prof. dr. L. Knappert gekozen de heer A. Krantz. Naar aanleiding van het aftreden van prof. Knappert spreekt de voorzitter onder applaus van de vergadering eenige harte- li ke woorden van dank aan diens adres voor de vele diensten, door prof. Knappert bewezen. 18o. Praeadvies op het verzoek van T. S. Goslinga, om ontslag als ambtenaar van den Burgerlijken Stand, uitsluitend belast met het sluiten van huwelijken. Goedgekeurd. 19o. 19o. Voorstel tot verlenging van de met de N.V. „Nationaal Grondbezit", te 's-Gravenhage, aangegane huur van de be nedenverdieping met achterbouw van het perceel Rapenburg No. 18. Goedgekeurd. 20o. Voorstel tot het verkoopen van een strookje grond aan de Klimmende Leeuw- steeg aan P. J. Wetselaar, te Leiden. Goedgekeurd. 21o. Voorstel inzake het aangaan van kasgeldleeningen gedurende het 4e kwar taal 1938. Goedgekeurd. 22o. Voorstel tot herziening van het bij raadsbesluit van 6 November 1933 vostge- stelde plan van uitbreiding voor de ge meente Leiden, laatstelijk herzien bij raads besluit van 1 Augustus 1938. Goedgekeurd. 23o. Voorstel: a. tot het wijzigen van het raadsbesluit van 30 November 1931 inzake het sluiten van een verzekering tegen fraude enz. ter zake van geld en waardepapieren; b. tot het wijzigen van de verordening op het beheer van de bedrijven der gemeen te Leiden; c. tot het wijzigen van de verordening op het beheer van het Grondbedrijf der ge meente Leiden; d. tot het wijzigen van de verordening, houdende reglement van de Gemeentelij ke Hulpbank (Gemeentelijke Bank van Leening en Geldschietbank) te Leiden. Zonder hooft^l. stemming of debat goed- gekeurd. 24o. Voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van de verbou wing en restauratie van het hoofdgebouw van „Endegeest" en de daaraan grenzende paviljoens B. Goedgekeurd. 25o. Verdeeling van den Raad in Sectiën. Aan de orde is thans een adres van de onderwijzersorganisaties aan de regeering inzake verlaging van den leerlingenschaal. De organisaties verzoeken adhaesie van den raad. De heer Groeneveld (S.D.A.P.) steunt dit verzoek om adhaesie. Wethouder Tepe (R.K.) herinnert aan het standpunt van B. en W. in 1935, toen eenzelfde verzoek wexd afgewezen. B. en W. hebben thans geen reden om een an der standpunt in te nemen. Iedereen is het er mee eens, dat verlaging van den leerlin genschaal wenschelijk is. Het heeft geen zin om te adresseeren. De regeering baseert zich uitsluitend op de financieele onmogelijkheid. Het zou niet gepast zijn, van gemeentewege desondanks op verlaging aan te dringen. De heer Groeneveld (S.D.A.P.) er kent de financieele bezwaren, doch meent, dat het toch gewenscht is, nog eens op die verlaging aan te dringen. De heer v. E ck (S.D.A.P.) zegt, dat men niet absoluut kan uitmaken, of er voor een bepaalden maatregel al of niet gelden be schikbaar zijn. Vroeger was er voor defen sie ook geen geld, nu wel. Indien er nu van alle kanten aandrang op de regeering wordt uitgeoefend, is er reden om te ver wachten, dat de regeering haar standpunt nader zal overwegen. De heer Lom bert (R.K.) verklaart, dat de R. K. raadsfractie zich zal aanslui ten bij het advies van B. en W., ofschoon zij overtuigd is van de wenschelijkheid eener verlaging van den leerlingenschaal. Andere instanties zijn aangewezen om in zake als deze op de regeering aandrang uit te oefenen. De voorzitter wijst den heer v. Eek er nog op, dat het staatsrechtelijk niet ver antwoord is, als een lager orgaan wil aan dringen op doorvoering van een maatregel, waarvan een hooger orgaan, dat beter de diverse belangen tegen elkaar kan afwe gen, meent, dat er geen gelden voor be schikbaar zijn. De heer v. Eek (S.D.A.P.) is het daar mede niet eens. Een lager orgaan mag niet uitmaken wat moet gebeuren, doch mag v/el een wenschelijkheid uitspreken. Het voorstel van B. en W. om geen adhaesie te betuigen wordt aangenomen met 14 tegen 11 stemmen. Tegen: de S.D.A.P., voorzoover aanwe zig, en de heeren Manders en v. Weizen. Rondvraag. De heer Goslinga (A.R.) vraagt na dere inlichtingen omtrent de sluiting der scholen. De voorzitter deelt mede, dat in overleg met den geneeskundigen dienst door den burgemeester een sluiting der lagere scholen is gelast tot 12 September, als voorzorgsmaatregel in verband met het heerschen van de kinderverlamming. Wel iswaar is in de stad zelf nog geen geval van deze gevreesde ziekte geconstateerd, doch het voorkomen van een geval in de onmiddellijke nabijheid (Zoeterwoude) is aanleiding geweest tot het nemen van dezen maatregel. Voor eenige ongerustheid derhalve geen enkele reden. Het sluiten der scholen is slechts een uiting van verre gaande voorzichtigheid, welke eigenlijk i uuwelijks verantwoord is. De heer Coster (R.K.) vestigt de aan dacht op de wenschelijkheid van een ver- keersbrigade. De heer Manders (R.K.) meent, dat het wenschelijk zou zijn, indien de trams verdwenen uit de straten van Leiden en ei bussen voor in de plaats kwamen. Voorts vraagt hij B. en W. te willen bevor deren, dat nu er nog geen uitzicht be staat, dat het tunnelplan in de naaste toe komst zal worden verwezenlijkt het tunneltje aan de Maredijk geschikt wordt gemaakt voor het verkeer. De voorzitter antwoordt, dat het wegnemen van de trams op groote moeilijk heden zou stuiten. Het andere punt zal spr. iii de vergadering van B. en W. bespreken. De heer v. Eek (S.D.A.P.) bepleit meer banken in de Leidsche Hout, alsmede het beschikbaar, stellen van stoelen tijdens de concerten. De voorzitter zal het bestuur van de Leidsche Hout met dezen wensch in ken nis stellen. De heer v. d. Re ij den (C.H.) vraagt of dt schoolkindervoeding nog doorgaat. De voorzitter antwoordt, dat de voedsel verstrekking op de scholen even eens is stopgezet. (Naar wij vernemen, is den ouders van de kinderen, die voor voedselversterkking in aanmerking komen, vaandaag medege- ceelde, dat zij de porties voor hun kinderen gedurende de sluitingsperiode aan de scho len kunnen afhalen. Red.). Daarna sluiting. Uil den Leidschen Raad De Leidsche Raad is gisteren weer een nieuwe periode ingegaan; de „jaargangen" van den raad beginnen omstreeks den eer sten Dinsdag in September, hoewel het geen voorschrift is, dat de raad op den eersten Dinsdag vergadert, wat hier dan ook niet gebeurt. De commissiën zijn weer opgefrischt; weliswaar zijn op twee uitzonderingen na de oude leden blijven zitten, maar hun be noeming is weer eens aan stemming onder worpen en bevestigd. Dat zou met de verdeeling van den raad in secties voor de voorbereiding der begrootingsdebatten de voornaamste bezigheid van de raadsver gadering zijn gebleven, daar de overige punten geenerlei stof tot bespreking ople verden als na het einde van de gedruk te agenda niet het adres van de Onderwij zersorganisaties ter sprake was gebracht. In dit adres, gericht aan de regeering, dringen de onderwijzers aan op verlaging van de leerlingenschaal, daar de te groote klassen het gehalte van het onderwijs neer drukken en wel moeten neerdrukken. Voor dit adres vroegen de onderwijzers de adhae sie van den Raad. Met een kleine meerderheid besloot de Raad aan dit verzoek geen gevolg te ge ven. Met den inhoud van het adres, al thans met de gevraagde verlaging van de leerlingenschaal, was men het algemeen rcerend eens. De klassen zijn inderdaad te groot. Maar dat weet de regeering ook wel! Het uitspreken van de wenschelijk heid tot verlaging staat gelijk met het in trappen van een open deur, merkte wethou der Tepe op. Het standpunt van de regee ring is dit: wij zouden de schaal graag ver lagen, maar wij hebben geen geld om de daaruit voortvloeiende meerdere kosten te dragen. Andere maatregelen, die ook geld kosten, zijn urgenter en daarom moet een herziening der leerlingenschaal wachten tot beter tijden. Het is moeilijk om tegen dit argument te vechten. De socialisten, bij monde van de heeren v. Eek en Groene veld, wilden het toch maar probeeren, om- Kinder-ver lamming Bij een 6-jarig jongetje, wonende aan de Toussainf-kade is kinderverlamming gecon stateerd. Het ventje is overgebracht naar het Acad. Ziekenhuis; zijn toestand is niet verontrustend. Dit is het eerste geval van kinderverlam ming, dat werkelijk in Leiden is vastge steld. dat zoo zeiden zij hel geven van geld slechts een kwestie van verdeeling was. Wat het zwaarste weegt, komt het eerst aan de beurt en als wij de regeering nu maar weten te suggereeren, dat dit een zeer zwaar wegende kwestie is, althans zwaarder dan de regeering haar thans heeft geklassificeèrd, dan is er wel geld voor te vinden. Waarop de burgemeester ten ant woord gaf, dat de gemeenteraden niet de geëigende lichamen waren, om vast te stellen, wat het zwaarste weegt. Hierin heeft hij ongetwijfeld gelijk, al gebruikte hij een minder gelukkige term, door te be weren, dat het adresseeren in dergelijke kwesties „staatsrechtelijk onjuist" zou zijn. De heer v. Eek vatte hierop onmiddellijk vlam en begon het goed recht der gemeen ten te betoogen om te adresseeren.. Nu zal niemand den heer v. Eek willen betwisten, dat de gemeenteraad het recht heeft te adresseeren. Zelfs niet, dat het volkson derwijs een voorwerp behoort te zijn van voortdurenden zorg der gemeenten, zoo dat een adres over een onderwijsaangele- gtnheid niet per se buiten het terrein van de adresseer-bevoegdheid der gemeenten behoeft te liggen. Maar de heer v. Eek zal op zijn beurt ook niet willen ontkennen, dat er ergens een grens moet liggen en dat een gemeen teraad niet over alles, wat zijn gemeente naren rechtstreeks of onrechtstreeks raakt, behoort te adresseeren. Die grens is natuur lijk niet precies aan te geven, maar kwes ties, waarvan gemeenteraden geen ver stand kunnen hebben, vallen zeer zeker aan de andere zijde van die grens. En in dit geval is het punt in kwestie niet de „wenschelijkheid" van een verlaging der leerlingenschaal, maar de „financieele mo gelijkheid". En de beoordeeling daarvan zal de gemeenteraad aan de regeering zelf moeten overlaten. In zulke zaken adresseeren zou wel geen staatsrechtelijke onjuistheid, maar toch een staatsrechtelijke onbehoorlijkheid zijn; een handeling, die indruischt tegen de bedoe ling van het adres-recht. En zoo bedoelde de burgemeester het ook. Dat de onderwijzers zelf nog weer eens wijzen op dezen ongewenschten toestand, is begrijpelijk. De gemeenteraad bepale zich op de eerste plaats tot zijn eigen taak. Die is omvangrijk genoeg. Mr. H. G. DIPLOMA-ZWEMMEN IN DE ZWEM INRICHTING „DE ZIJL" Gisteravond vond in de zweminrichting „De Zijl" voor de laatste maal in dit sei zoen het diploma-zwemmen plaats. Geslaagd zijn de dames: J. Trouwee Massaar, M. v. d. ReekKuyvenhoven, A. PlugVink, J. v. GennepSimons. De jongejuffrouwen: Lenie Pikakr, Jean ne Lautenbach, Annie Faber, Thea Neute boom, Nelly van Egmond, Nelly de Raad, M. M. Devilee, Mia de Koning, Jo van Leeu wen en Toos Stouten. De jongeheeren: Dirk de Neef, Cornelis Teunis Meyer, Leo v. d. Meel, Jacob Grobbe, Kees Trago, Daniël Cornelis Stigter en Leo Segaar. De heeren G. J. C. Poortman, J. J. v. Dijke en.J. Berger. Laatstgenoemde heeren zijn alle rechercheurs van politie alhier. Bij monde van den voorzitter der L.P.S.V. den heer J. de Boer, werden zij gecompli menteerd. De heer J. P. Mulder herdacht heden den dag, dat hij veertig geleden in de zaak trad van zijn vader, de drukkerij P. J. Mulder en Zoon, Breestraat 70. De heer J. P. Mulder heeft in deze veertig jaren de goede naam van zijn vaders zaak gehandhaafd en de onderneming tot grooten bloei gebracht. Door de Petroleumverkoopers en Venters- vereeniging „Door Eenheid Sterk" te Lei den is aan B. en W. en aan den gemeen teraad, een adres verzonden, waaraan wij het volgende ontleenen: Het bestuur der bovengenoemde Vereeni ging brengt het volgende onder uwe ge waardeerde aandacht. In navolging van vele andere plaatsen is in ons land voor en kele weken hier ter stede een soortgelijke vereeniging opgericht voor betrokkenen. Het doel ons aller is, te trachten een een heidsverkoopprijs tot stand te brengen. De tegenwoordige gang van zaken op dit ter rein met de onverantwoordelijke concur rentie heeft geleid tot een onhoudbaren toe stand. Dit is naar onze meening voor een zeer groot deel te wijten aan het feit, dat er steeds nieuwe petroleumventers bijko men, die een bijsteun ontvangen van Maat schappelijk Hulpbetoon, en deze bijsteun gebruiken om de reeds bestaande venters te beconcurreeren. Moch deze toestand nog langer voortduren, dan zullen ook de be staande venters noodgedwongen naar Maat schappelijk Hulpbetoon toe moeten gaan. Er zijn ons feiten bekend, die ons hiervoor het bewijs leveren. Dat deze wijze van handel drijven voor velen onzer funest ge noemd kan worden, behoeft geen nader be toog. Ons bestuur heeft gemeend ten aan zien van bovenomschreven toestand uw College en Gemeenteraad beleefd doch dringend te moeten verzoeken uw mede werking te verleenen in den vorm van een verbod om nieuwe vergunningen uit te reiken.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3