Belangrijke concessie van Praag Volledige inwilliging der acht eischen van Karlsbad? N Tilbury door trein gegrepen Een langdurige ministerraad BINNENLAND Laiad- en Tmnboasw AGENDA SPR00KJEST0CHT DINSDAG 6 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5Ü per kwartaaL Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. V2 EOE WORDT HET WEER? WEINIG VERANDERING. De Bilt seint: Verwachting: Zwakke tot matige, Wes telijke tot Zuid-Westelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, tijdelijk regen, wei nig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 766.3 te Stensele. Laagste barometerst.: 755.5 te Memel. De depressie in het Westen dringt zeer langzaam door en bracht op de Britsche Eilanden slechts weinig regen. De statio naire depressie in het Oosten blijft tot in cnze omgeving het weer beheerschen en gaf nog veel regen in West-Duitschland. Te Hannover viel in het laatste etmaal ge middeld 36 m.m. Het gebied van hoogen luchtdruk in het Zuid-Westen nam in be- teekenis af en trekt zich geleidelijk terug, dat over het Noord-Oosten van het waar nemingsgebied houdt stand. In het Oost- Zeegebied blijft de lucht betrokken en evenzoo in het Noorden en midden van Duitschland. Het regengebied strekt zich naar het Zuiden over Schwarzwald en tot Zwitserland uit. Ook in Frankrijk en Zwit serland is het weer niet meer zoo mooi en is de bewolking toegenomen. Behalve in het Oostzeegebied is het weer overal koel. Verwachting van het weer van hedenavond zeven uur tot morgen avond zeven uur: Zwakke tot matige Westelijke tot Zuid-Westelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, tijdelijk regen, weinig verandering in tem peratuur. LUCHTTEMPERATUUR. 15.5 gr. C. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 7 Sept. coorm. 2 en nam. 2.24 uur. WATERTEMPERATUUR. 16 gr. C. Maan onder 17.50 uur Dinsdagnamiddag. Maan onder 3.46 uur Woensdagochtend. De drie inzittenden gedood Vanochtend omstreeks half elf is op den onbewaakten overweg te Hasselo, onder de gemeente Hengelo (O.), bij het café Pentrop, een vreeselijk onge luk gebeurd. Een tilbury, die bestuurd werd door den ruim zeventigjarigen landbouwer J. Welberg uit Hasselo, is door den trein uit Hengelo gegrepen. In den wa gen zaten de even oude echtgenoote van Welberg, en het zesjarige klein dochtertje, Maria Weghorst uit Has selo. De drie menschen werden op slag gedood. KINDERVERLAMMING In de Betuwe is een geval van kinder verlamming geconstateerd bij het 10-jarig dochtertje van het hoofd der Nederduitsch Hervormde School te Opheusden. In verband daarmede is deze school ge sloten. Te Eibergen is bij een 4-jarig jongetje kinderverlamming geconstateerd. In de gemeente Waddinxveen zijn de laatste dagen twee nieuwe gevallen van kinderverlamming geconstateerd, resp. bij jongetjes van elf weken en acht maanden oud. Het aantal gevallen in die gemeente be draagt thans negen. Deiinilieve voorstellen te wachten Gisteren zijn'de Tsjechische ministers in vergadering bijeen gekomen en hebben zij langdurig beraadslaagd over het Sude- ten-Duitsche probleem. Na afloop van de beraadslagingen is een communiqué uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat de ministers besloten heb ben, een definitief plan op te stellen, dat zoo spoedig mogelijk aan de Sudeten- Duitsche partij zal worden voorgelegd. Reuter verneemt van gezaghebbende zijde, dat het nieuwe voorstel der Tsjechi sche regeering de Sudeten-Duitsche eischen, vervat in de acht te Karlsbad verkondigde punten, vrijwel volledig inwilligt. DE BETEEKEN1S VAN HET COMMUNIQUE. Naar Havas uit Praag meldt, is het zoo juist gepubliceerde communiqué van zeer groote beteekenis. De nieuwe door de re geering uitgewerkte voorstellen, die aan de Sudeten-Duitsche partij zullen worden voorgelegd, worden er definitief in ge- roemd. Het is een groot woord aan den vooravond van Neurenberg. Om er de ge- heele draagwijdte van te begrijpen, moet men zich volgens Havas de laatste ge beurtenissen herinneren: Gwatkin heeft Zondag door tusschen- komst van Henlein het antwoord ontvan gen op het door Runciman op Hitier ge daan beroep. Runciman heeft Maandag een langdurige bespreking gehad met presi dent Benesj en de ministerraad, waarin het communiqué werd uitgewerkt, werd voorgezeten door Benesj. Men kan dus zeggen, dat de ministerraad, tenzij het de raadgevingen der Engelschen heeft veronachtzaamd, voorstellen heeft op gesteld, die door Runciman zijn goedge keurd. Aangezien deze voorstellen defini tief worden genoemd, moet Runciman van meening zijn geweest, dat de regeering te Praag bij haar concessies niet verder kon gaan. Onder deze omstandigheden is het van belang te weten of de Sudeten- Duitschers, wien deze voorstellen zeer zeker bij de geheime bespre kingen der laatste dagen zijn mede gedeeld, het er mede eens zijn. Indien dat het geval is. staat men voor een regeling. Indien dat niet het geval is, staat men voor een kwestie van geweld. De aanwijzingen, welke men hier DANK VAN H. M. DE KONINGIN AAN DE HAAGSCHE BURGERIJ. De burgemeester van den Haag ontving van H. M. de Koningin onderstaand tele gram. „Burgemeester van 's-Gravenhage. Op het oogenblik van mijn vertrek naar Amsterdam verzoek ik u, mijnheer de bur gemeester, mijn zeer hartelijken dank te willen overbrengen aan de burgerij voor de luisterrijke viering van mijn achtenvijf tigsten geboortedag en aanvaarding der re geering van veertig jaar geleden. De mij door zoo talloos velen gebrachte aubade, de begroeting door vereenigingen en bevolking, de schitterende optocht, de prachtige versiering en verlichting van de stad, de indrukwekkende avondvoorstelling mij door het gemeentebestuur aangeboden, hebben op mij een onvergetel ijken indruk gemaakt en zullen tot mijn schoonste her inneringen blijven behooren. WILHELMINA". VREUGDEVUREN LANGS DE NEDER- LANDSCHE KUST Prof. van de Bilt spreekt op het Scheveningsche strand. Op grootsche wijze heeft de Nederland- sche jeugd Koningin Wilhelmina aan den vooravond van den nationalen feestdag ge huldigd. Niet minder dan 225 vreugdevuren zijn gisteravond langs de Nederlandsche kust, de grenzen en in de provinciale hoofdsteden ontstoken en vele duizenden jongeren hebben door hun medewerking en aanwezigheid deze symbolische daad luister bijgezet. Op het Scheveningsche strand is het vuur voor het seinpostduin ontstoken en behalve de talrijke jongerenorganisaties, die om het vuur geschaard stonden, wa ren duizenden kijkers op de Boulevard aanwezig. De deelnemers verzamelden zich om 8 uur en daar verkrijgt, geven neiging tot de gedachte, dat de eerste on derstelling goed is. Onder den druk van Engeland zouden de Tsjechen dus hebben toegegeven. Men heeft dienaangaande nog geen en kele bijzonderheid, doch de beginselvastheid, door verschillende Sudeten-Duitsche lei ders Zondag uitgesproken, laat te deze opzichte geen twijfel. De Sudeten hebben verklaard niets van hun te Karlsbad op gesomde eischen te laten vallen. De ministerraad te Praag heeft ongeveer vier uren geduurd. Men verwacht, dat van daag nieuwe onderhandelingen zullen wor den gevoerd. Morgen is. dan een definitief communiqué te verwachten. WAT DE NIEUWE VOORSTELLEN BEHELZEN. In doorgaans goed ingelichte kringen wordt vernomen, dat de beginselen, waar op de voorstellen der Tsjecho-Slowaaksche ïegeering aan de Sudeten-Duitschers zijn gebaseerd, de volgende zijn: 1. Toekenning van territoriaal zelfbe stuur. 2. Erkenning van de volkomen gelijk heid van status. 3. Erkenning van de gelijkheid der talen. Deze punten voldoen aan de principieele voorwaarden, die de Sudeten-Duitsche ver tegenwoordigers Kundt en Sébekówsky gesteld hebben, toen zij aandrongen op voorafgaande aanvaarding hunner grond beginselen alvorens de onderhandelingen over de bijzonderheden voort te zetten. Een feit is, dat de Sudeten-Duitschers, niettegenstaande hun beweringep over ter rorisme en onderdrukking, zich in het Su deten-Duitsche gebied reeds grondig hebben kunnen organiseeren. Zij hebben om zoo te zeggen schijnministeries en de gisteren gedane aankondiging van een nationaal bureau voor de openbare gezondheid was kenmerkend voor de grondigheid hunner plannen. Zij beschikken ook over een politie-organisatie, „Freiwiilige Schutz- bund" genaamd, welke op denzelfden leest geschoeid is als de S.S. in Duitschland. Verder zijn al hun motorvqertuigen inge schreven voor gebruik in dienst van de partij. Er wordt te Praag nog op gewezen, dat hetgeen Hodza vanmiddag aan Kundt zal voorleggen niet anders is dan bepaalde be ginselen, die de uitwerking mogelijk ma ken van de geheele omlijsting van de re organisatie in den staat, en dat er geen sprake is van een plan. De aanvaarding door de Sudeten-Duit schers wordt vrijwel zeker beschouwd, daar de drie reeds genoemde beginselen de hoofdtrekken vormen van de eischen van Karlsbad. Men verwacht dan ook, dat de bijeenkomst van vandaag tot overeen stemming zal leiden omtrent de vraag, wanneer en waar de onderhandelingen over de details zullen worden voortgezet. aan de noordzijde van de visschershaven, vanwaar zij met de muziek van het jonge- liedenmuziekcorps „Juliana" aan het hoofd, naar het starnd marcheerden. Daar waren inmiddels reeds aangekomen de wethouder van onderwijs, prof. van der Bilt, die de jongeren zou toespreken, alsmede de voor zitter en de secretaris van het comité ter luisterrijke viering. Nadat het vuur door de padvinders was aangestoken, hield prof. van der Bilt een korte rede, welke door middel van luid sprekers overal in den omtrek van het strand en de boulevard te volgen was. De wethouder wees erop, dat thans over al in het land de jongeren uiting geven aan hun liefde voor ons Vorstenhuis. Is het eigenlijk wel noodig, aldus spr., den jonge ren de beteekenis van Oranje voor Neder land te schetsen, want hebben zij bij de vaderlandsche geschiedenis daar al niet ge noeg over geleerd? Aan de hand van de geshiedenis, van Willem den Zwijger af, ging spr. na, welke zegeningen het Huis van Oranje ons land heeft gebracht, waar bij hij vooral op de godsdienstvrijheid en andere grondrechten wees. Het tooneelstuk 1813, dat in deze dagen wordt vertoond, geeft zoo juist weer, hoe Oranje voor Nederland en hoe Nederland voor Oranje leeft. Prof. van der Bilt releveerde voorts de woorden van de thans jubileerende Vor stin, haar trotsche woorden: „Wij willen onszelf zijn en blijven", en de woorden in haar laatste radiorede, in het bijzonder ge richt tot de jongeren. Evenals haar voorva deren is Koningin Wilhelmina voor ons land een zegen. De vlammen, aldus besloot spr., die over het geheele land branden, symboliseeren de liefde der jongeren voor Oranje. Deze vlammen zullen spoedig dooven, nooit ech ter zal de liefde dooven voor ons vorstelijk Huis. Spr. eindigde met een leve de Ko ningin, leve Prinses Juliana, leve Prins Bernhard en leve Prinses Beatrix, met wel ke woorden alle aanwezigen luide instem den, evenals met het Wilhelmus, dat het muziekcorops daarna ten gehoore bracht. Langen tijd bleef men vervolgens nog op strand en boulevard kijken naar het vreug devuur, totdat de laatste vonken daarvan verdoofd waren. DINER VOOR DE INDISCHE VORSTEN IN DE RIDDERZAAL. Op 14 September biedt de Nederlandsche regeering aan de Indische zelfbestuurders en aan de deputaties van zelfbestuurders uit de Javaansche Vorstenlanden een diner aan, dat zal worden gegeven in de Ridder zaal. Voor dit diner zijn ongeveer 150 per sonen uitgenoodigd, o.a. alle ministers, de ministers van staat, de oud-gouverneurs- generaal van Ned. Oost-Indië, de leden van de koloniale afdeeling van den raad van state, de Indische experts van de Eerste en Tweede Kamer, hoofdambtenaren van het departement van koloniën, de chef van den marinestaf, de chef van den generalen staf, de commandant van het veldleger, de com mandant van de marine te Den Helder, de commandant van de koloniale reserve te Nijmegen, Indische oud-gouverneurs, een oud-legercommandant uit Ned. Oost-Indië, een oud-vice-president van den Raad van Indië, en verder eenige particulieren, zoo als de president van de Nederlandsche Bank, de president-directeur van de Ne derlandsche Handelsmaatschappij, en de al gemeen-secretaris van het Koloniaal In stituut te Amsterdam. VREEMDELINGEN IN NEDERLAND NIET MEER ALS ADVOCAAT TOEGELATEN. Reeds verkregen bevoegdheid tot 1 Januari 1942 geldig. Blijkens het in St.bl. 251 afgekondigd Kon. besluit, dat met 1 dezer in werking is getreden, is een belangrijke wijziging ge bracht in het Reglement no. Ill van orde en discipline voor de advocaten en procu reurs. Voortaan zal n.l. ieder, die, na aan een rijks- en daarmede gelijk gestelde Neder landsche Universiteit in de rechten te heb ben gestudeerd en hetzij den graad van doctor in de rechtswetenschap of in de rechtsgeleerdheid, hetzij de hoedanigheid van meester in de rechten te hebben ver kregen, het verzoek indient, als advocaat te worden ingeschreven, de noodige stukken tot staving van zijn Nederlanderschap of Nederlandsch onderdaanschap moeten over leggen. Uitdrukkelijk is in het thans afge kondigde Kon. besluit bepaald, dat vreem delingen niet als advocaat in Nederland kunnen worden ingeschreven. Wat de reeds verkregen bevoegdheid be treft, bepaalt een nieuw 3e lid van art. 47: „Vreemdelingen, die vóór 1 September 1933 als advocaat waren ingeschreven, of als procureur waren toegelaten, behouden tot 1 Januari 1942 de bevoegdheid, om als zoo danig te fungeeren. Zoodra deze bevoegd heid eindigt, worden zij, op requisitoir van het Openbaar Ministerie, van het tableau geschrapt". Dit besluit is voortgekomen uit het se dert eenige jaren duidelijk in de Neder landsche advocatuur naar voren gekomen streven tot het behoud van een nationale balie aldus de „N. R. Crt.". JEUGDWERKLOOZENZORG Op Maandag 12 September begint het Werkkamp op „Vredesteyn" te Egmond Binnen. Dit kamp duurt 8 weken, deelname is ge heel kosteloos. Elk R.K. werklooze van minstens 16 en hoogstens 24 jaar is hartelijk welkom. Men kan zich aanmelden bij de plaatselij ke Commissie voor Jeugdwerkloozenzorg óf zoo deze niet bestaat rechtstreeks bij de Kampcommissie „Vredesteyn", Stadhou derskade 55, Amsterdam Zuid. BLOEMBOLLEN-UITVOER NAAR DUITSCHLAND. Alg. Vereeniging vraagt verruiming. De Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur te Haarlem heeft zich met een adres tot den Raad van Ministers ge wend, waarin zij er op wijst, dat het zich laat aanzien, dat dit jaar de overschotten van bloembollen, in het bijzonder van tul pen, zeer groot zullen zijn, welke zullen moeten worden opgekocht door het Bloem- bollensurplusfondS; de geldmiddelen daar voor moeten worden opgebracht door de bloembollenkweekers zelf. In tegenstelling tot vele andere agrarische bedrijfstakken, die een dergel ijken opkoop financieren met gelden uit het Landbouwcrisisfonds, is voor den opkoop der overschotten op het bloembollenbedrijf zelf een heffing gelegd van maximaal 24 procent, berekend naar de minimumprijzen, terwijl daarnaast nog de mogelijkheid is geopend om zeer zwa re gratis-inleveringen ter verkleining van de overschotten te vragen. Voor tulpen kunnen b.v. deze inleveringen een waarde van 9 per Are beloopen. Deze zeer strenge maatregelen, noodza kelijk, omdat het bloembollenbedrijf voor dezen opkoop niet over gelden uit het Landbouwcrisisfonds kan beschikken drukken zwaar op het bedrijf. Een export verruiming zou de mogelijkheid bieden om deze lasten voor het vak wat te verlichten. In het bijzonder wordt hierbij gedacht aan den export van bloembollen naar Duitsch- l<md, waarvoor dit jaar, in verband met de ongunstnge ontwikkeling der clearing- rekening, een kleiner contingent dan vorig jaar is beschikbaar gesteld. Adressante dringt er bij de regeering met den meesten nadruk op aan te wil len bevorderen, dat het contingent voor export van bloembollen naar Duitsch land voor het vierde kwartaal 1938 Gemeentel. Aankondigingen UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat een plan tot her ziening van het plan van uitbreiding voor de gemeente Leiden, ten aanzien van gron den, gelegen ten Noord-Westen van den Ka- naalweg en begrensd door den Kanaalweg, den Trekvliet, de trambaan LeidenVoor schoten en den spoorweg LeidenWoerden, met ingang van 7 September a.s. tot en met 20 September d.a.v. voor een ieder ter inzage zal liggen ter gemeente-secretarie (afd. Algemeene Zaken). A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. Leiden, 6 September 1938. 795 LEIDEN. Dinsdag: Politie Muziek Gezelschap, Jubi leum-concert in Oud-Hortuszicht, 8 uur.. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van: Z a te r da g 3 Sept. 's avonds 8 uur tot en met Vrijdag 9 Sept. a.s. waar genomen door de apotheken: J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 85 en A. J. Donk, Doe- zastraat 31, tel. 1313, echter met dien ver stande dat a.s. Z aterdag 3 Sept. van 's morgens 8 tot 's avonds alléén waarneemt: apoth. Duyster, N. Rijn 18, tel. 523 en Dinsdag 6 Sept. (Nationale feestdag) alléén: apotheek Boekwijt, Bree- straat 74, tel. 552. Voor Oegstgeest: Mej. J. Doedens, Wil- helminapark 8 tel. 274. naar ROTTERDAM wegens enorm succes ook Woensdag- en Donder dagavond om 7.30 n.m. vanaf de Beestenmarkt ad f. 1.50 p. persoon PLAATSBESPREKEN GRATIS ELTAX 666 - Stationsweg 47a wordt vergroot, teneinde de zware las ten van het zelf financieren van de voor het bloembollenbedrijf getroffen maatregelen, ietwat te verlichten. Zij acht het belang hiervan te grooter omdat uit een verkleine export van bloem bollen naar Duitschland blijvende nadee- len zullen voortvloeien. In tegenstelling met vele andere agra rische producten is het bij bloembollen zoo, dat een gedeelte van het afzetgebied, dat verloren is gegaan, slechts met groote moeite en hooge kosten kan worden terug gewonnen. In het bijzonder ontstaat in Duitschland het gevaar dat de afnemers, die door den kleinere export niet voldoen de bediend kunnen worden, zich wenden tot, en gewoon raken aan het gebruik van andere snijbloemen, die in dit geval van Duitschen en Italiaanschen oorsprong zul len zijn. Tegen een verruiming van den export van bloembollen naar Duitschland zal naar de meening van adressante te minder be zwaar bestaan, omdat de Duitsche afne mers er zeer op gesteld zijn, meer bloem bollen te ontvangen dan het vorig jaar, in plaats van minder. Ook blijkens Duitsche uitlatingen beschouwt men bloembollen als een grondstof, die noodig is om in den win ter vele bloemisterij-bedrijven aan den gang en vele werknmers aan het werk te houden, terwijl in de laatste jaren aan het product door de Duitsche afnemers be hoorlijk is verdiend. (Reeds opgenomen in een gedeelte onzer vorige oplage). LEIDEN. Een 24-jarige Leidenaar M. F. B., wien het al vele malen gelukt was fietsen te stelen, is door de politie na uitgebreid recherchewerk gearresteerd, in verhoor genomen en door de mand gezakt. Hij heeft bekend 10 rijwielen hier ter stede en in Zoete rwoude ontvreemd te hebben, om opnieuw verkocht te worden. Als medeplichtige in deze winstgevende rijwielhandel is verhoord de 28-jarige Lei denaar J. R,, die met name bij de diefstal len in Zoeterwoude, vruchtbare medewer king had verleend. BINNENLAND. DE GESPANNEN POLITIEKEN TOESTAND. Telefoonkantoren 's nachts te bereiken. Naar het Rotterdamsche blad „12 uur" •.erneemt, zullen, in verband met de ge spannen internationalen toestand de tele foonkantoren, welke tot nu toe 's nachts gesloten waren, ook des nachts geopend zijn. Deze mededeeling is ons, bij nadere in formatie, juist gebleken.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2