VEERTIGJARIG REGEERINGSJUBILEUM VAN H.M. DE KONINGIN Naar de Jordaan De Marine demon streert De feestelijke intocht in de hoofdstad 1.75 ZOEKT EERST HET RIJK GODS MAANDAG 5 SEPTEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. S ENORME BELANGSTELLING TE SCHEVENINGEN. Het défilé der oorlogsbodems leverde een indrukwekkend schouwspel op. Na den wapenschouw van de landmacht heeft Zaterdag ook de Marine te Scheve- ningen vlootdemonstraties gehouden. Voor dit maritiem schouwspel bestond enorme belangstelling, niet alleen uit de re sidentie, maar eveneens uit verschillende deelen van het land. Boulevard en strand te Scheveningen wa ren met ontzaglijke menschenmassa's ge vuld, die de oefeningen der oorlogsbo dems met groote belangstelling volgden. MARINE-DEFILE. Om half vier toen het marine-défilé op den Scheveningschen Boulevard aanving stonden de trottoirs langs dien weg van de haven tot het Noorderstrand reeds stamp vol. Aan het défilé, dat van half vier tot 10 minuten voor 4 duurde, werd deelgeno men door adelborsten met vaandel, mari niers met vaandel, matrozen en de Kon. Mi litaire Kapel. Het marine-defilé stond onder bevel van den luitenant-kolonel der mariniers F. Lugt. Aan het défilé namen.voorts nog deel leerlingen van de Zeevaartscholen te Vlis- singen en te Scheveningen, van het oplei dingsschip „Pollux" en de jongens van het N.J. V.-Zeekamp. De troepen trokken langs den Boulevard en défileerden ter hoogte van het monu ment voor Land- en Zeemacht voor de autoriteiten, die zich daar hadden opge steld. Vervolgens marcheerden zij via de Palacestraat naar het station Scheveningen vanwaar zij naar hun standplaatsen terug keerden. VLOOTDEMONSTRATIE. Om 4 uur vingen de demonstraties van de Vloot en de marinevliegtuigen aan. In „kiellinie" voeren de schepen van Zuid naar Noord langs de kust. Voorop twee torpedobooten, de „Z. 6" en de „Z. 7", dan vier mijnenvegers „Willem van Ewijck", „Pieter Florisz.", „Jan van Gel der" en „Abraham v. d. Hulst", vervolgens de kannonneerboot „Brinio", twee mijnen- leggers, de „Douwe Aukes" en „Hydra", vier onderzeebooten de „O 11", „O 12", „O 15" en „O 16" en ten slotte de flottieljelei der „Tromp" en de kruiser „Sumatra". De vloot lag ongeveer 600 meter uit de kust op de 8 meterlijn. De onderzeebooten hadden echter een grooter diepte noodig om hun hierop volgende duikdemonstratie te houden. Om kwart over vijf kwamen uit zee twee nevelvliegtuigen nader, waarop de lucht doelartillerie der schepen in werking kwam. Eerst het lichte mitrailleurgeschut en later de zwaardere kanonnen. Na over land te zijn gevlogen, legden zy een nevelscherm om de „Tromp" en de ,Sumatra". Even later kwam een groote demonstra- tiegroep watervliegtuigen door de lucht aandaveren, bestaande uit 3C11W en 5 C 7 W-machines. De luchtdoelartillerie welke op den Bou levard was opgesteld, kwam nu ook in werking. Het oorlogsspel was nu volop aan den gang, gelukkig dat het maar spel en geen werkelijkheid was evenmin als het lanceeren van de torpedo's op de „Tromp" de „Sumatra" door twee torpedo-vlieg tuigen. De vlootdemonstratie stond onder lei ding van den kapitein ter zee L. A. C. Doorman commandant van Hr. Ms. „Tromp". Tegen 6 uur was de vlootschouw tenein de. LICHTFESTIJN OP ZEE. Tienduizenden hebben Zaterdagavond opnieuw met groote aandacht het pro gramma van den zeevaartdag gevolgd. Op de terrassen van de hotels en café's, de boulevard en het strand, overal zag men menschen. Eerst werd een film in de open lucht vertoond van de gebeurtenissen van den afgeloopen dag. Na de filmvoorstelling hebben de sche pen met hun zoeklichten een demonstra tie gegeven, waarna aan boord van Hr. Ms. „Tromp" en „Sumatra" vijf lichtgranaten van 15 c.M. en een aantal lichtspoor-pro jectielen der luchtdoelartillerie, bestaande uit 40 m.M. mitrailleurs, zijn afgevuurd. Deze demonstraties hadden een zeer groot succes, evenals het uitwerpen van para chute-flares uit vliegtuigen. Daarna werd vurwerk afgestoken van de „Tromp" en „Sumatra". Een marine-taptoe onder leiding van den kapelmeester Leistikow besloot den dag. Aan de taptoe namen deel de tamboers en pijpers van het corps mariniers, het staf- muziekkorps der Koninklijke Marine en een aantal fakkeldragers. BIJEENKOMST IN HET KURHAUS. Gistermiddag om 2 uur had, voor de vlootdemonstratie een aanvang nam een bijeenkomst plaats in de groote zaal van het Kurhaus, waarbij zeer vele belang stellenden, waaronder tal van vooraan staande militairen en burgerlijke autoritei ten aanwezig waren. Na een openingswoord van den heer D. W. Dettmeyer, voorzitter van de commis sie voor den zeevaartdag, sprak de chef van den marinestaf, vice-admiraal J. T. Fürst- ner, die in den breede uiteenzette, wat de actieve dienst van de marine in Nederland in geval van een onverhoopten oorlog zal zijn. Na deze rede speelde de organist het Wilhelmus, dat door allen uit volle borst werd medegezongen. Het Haagsch matrozenkoor, onder lei ding van Th. van Elferen, zorgde voor een muzikaal intermezzo, waarna de vice-voor- zitter der Nederlandsche reedersvereeni- ging, de heer E. G. Wesseling, een over zicht gaf van de uitbreiding van onze han delsmarine sinds 1898. De middagbijeenkomst werd gesloten met de vertooning van een korte marine- film. Na afloop van de bijeenkomst in de Kur- zaal begaven de aanwezigen zich naar het terras, waar het woord werd gevoerd door den minister van Economische Zaken, mr. P. L. M. Steenberghe, over: „De beteeke- nis van de Nederlandsche scheepvaart". Vandaag houdt Koningin Wilhelmina te Amsterdam haar f eestelij ken intocht, niet, zooals telken jare opnieuw voorkomt, om slechts eenige dagen temidden van Haar onderdanen in de hoofdstad te toeven, maar om hier den dag te herdenken, waarop Zij, veertig jaar geleden, in diezelfde hoofd stad gekroond werd tot Koningin der Ne derlanden. Vreugdevol en in feeststemming heeft Amsterdam vanmiddag de Koningin inge haald, nadat het zich, in verbluffend kor ten tijd, getopid had en opgesierd en een boven verwachting feestelijken aanblik bood. Men had getwijfeld aan de mogelijk heid, met de beperkte middelen waarover men beschikte, de stad in een waardig feestkleed te kunnen steken, doch goede wil en kunstzinnige smaak hebben op ver rassende wijze aangevuld wat men aan middelen tekort kwam, en ondanks de so berheid, die moest worden betracht als ge volg van den ernst der tijden, waaronder vooral de hoofdstad gebukt gaat, zijn alle belangrijke punten der stad, en is ook de geheele intochtsweg smaakvol en feeste lijk versierd, terwijl de feeststemming, wel ke vandaag een hoogtepunt doormaakt, eigenlijk reeds sedert 31 Augustus niet meer uit de straten der stal is geweken. HET VERSIERDE HAARLEMMERMEERSTATION. Begrijpelijkerwijze stond de plaats van aankomst, het Haarlemmermeerstation, in het centrum der belangstelling, en hier en langs de Lairessestraat had de politie dan ook tijdig voor een afzetting en maatrege len tot ordening van het verkeer moeten zorgen, om vooral ook den Amstelveen- scheweg niet vroegtijdig te laten blokkee- ren. Sober maar smaakvol is het Haarlemmer meerstation versierd. De dienst van pu blieke werken en de dienst der beplantin gen van de gemeente Amsterdam hebben hiervoor zorg gedragen. De gevel is afge zet met slingers groen, terwijl de daklijst van het stationsgebouwtje een versiering draagt van groen en oranjekleurige bloe men. Terzijde van den ingang zijn oranje doeken en vlaggedoek in de nationale kleu ren gedrapeerd. En tegen den voorgevel rechts van den uitgang, is met behulp van een groot baldakijn een soort loge ge bouwd, waarin H. M. aanstonds zal plaats nemen .om de zanghulde van het Toon kunstkoor in ontvangst te nemen. De bo venkant van het baldakijn, waarvan zware franje's afhangen, wordt gevormd door een gedrapeerd velum, terwijl de achtergrond van de loge, die tegen den muur van het stationsgebouw is aangebracht, bestaat uit blauw fluweel, waarop oranjebanen een smaakvolle versiering vormen, zoodat het geheel Nassau-blauw en Oranje, is gehou den in de heraldieke kleuren van ons Ko ninklijk Huis. Ter keerszijden wordt de loge min of meer afgesloten door hooge, groene plan ten en een smaakvolle bloemversiering, welke tot aan den binnenkant is aange bracht. Masten met verticaal neerhangend vlag gedoek voltooien het feestelijke beeld van de plaats, waar de Koningin haar intocht in de hoofdstad zal beginnen. Tegen twee Het défilé voor de autoriteiten tijdens den grooten zeevaartdag, welke Zaterdag te Scheveningen is gehouden uur is het, achter de afzettingen, zwart van de menschen, waarvan sommigen reeds uren hebben gewacht om zich een plaatsje in de voorste rijen te verzekeren. Inmiddels rijden auto's af en aan met de autoriteiten, die bij de ontvangst van Ha re Majesteit aanwezig zullen zijn. Tegen twee uur waren hier o.a. bijeen de burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, die getooid was met zijn ambtske ten, de commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, mr. dr. Baron Röell en jhr. F. J. E. van Lennep. Verder de leden van het Dagelijksch Bestuur der gemeente, de wethouders en de gemeente secretaris, mr. S. J. van Lier, alsmede de voorzitters van bijna alle fracties van den Amsterdamschen gemeenteraad en ver scheidene raadsleden, tezamen 26 in getal, alsmede verscheidene militaire autoritei ten, o.a. de bevelhebber van de vierde mi litaire afdeeling, generaal-majoor A. R. v. d. Bent, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, in zijn^functie van gouverneur van de hoofdstad, de comman dant der Marine te Willemsoord, Schout bij Nacht H. Jolles, de commandant der Ma ritieme Middelen te Amsterdam, kapitein ter zee N. A. Rost van Tonningen, adju dant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin en de garnizoenscommandant van Amsterdam, luitenant kolonel W. A. Bos wijk. Al deze officieren waren door hun adjudanten vergezeld. En voorts waren hier de leden van de commissie van den intocht van de Huldigingscommissie 1938, waartoe o.a. behooren de voorzitter en secretaris der Huldigingscommissie mr. L. J. A. Trip, president van de Nederlandsche Bank en C G. Vattier Kraane. Het achterste, tegenover de wachtka mer gelegen perron, van het gewoonlijk zoo rustige, onopvallende Haarlemmermeersta tion, heeft eveneens een metamorfose on dergaan. Met behulp van getimmerde, oranje en blauw geschilderde houten zui len, waaroverheen een gedrapeerd velum is aangebracht, heeft dit perron een smaak vol aandoende overkapping gekregen, ter wijl het verder met bloemen en groen is versierd, evenals de weg, die van het perron naar de tot ontvangzaal ingerich te wachtkamer leidt. Ter rechterzijde, met het front naar den kant, waar de koninklijke trein zal voorrij den, staat sedert kwart voor twee de eere- wacht opgesteld, bestaande uit 100 man, met acht tamboers, vaandel en vaandel- wacht, van het vijfde regiment infanterie, in veldtenue zonder bepakking, onder com mando van een kapitein met drie luite nants als sectie-commandanten. Op den rechtervleugel, naast de tamboers en hoorn blazers, staat het muzikkorps van het vijf de regiment infanterie. DE AANKOMST. Het is nu weldra half drie, de groote wij- ir der stationsklok nadert de 6 steeds dich ter en in spanning turen allen langs de rails, die echter reeds op korten afstand het stationnetje een bocht ma ken en uit het gezicht verdwijnen. Maar reeds is de trein Amstelveen gepasseerd, het kan nog slechts enkele minuten duren en ja, dan komt ook inderdaad een loco motief in het gezicht, trotsch voorop den koninklijken standaard voerend en in ma tigen vaart den koninklijken trein trek kend, welke bestaat, behalve uit eenige stootwagens, uit het bruine salonrijtuig van de directie der Nederlandsche Spoor wegen, waarin hebben plaats genomen, de directeur der Spoorwegen, prof. ir. Gou- driaan, de inspecteur van het vervoer ir. Berdenis van Berlekom, ir. Schulte van Weg en Werken, en ir. Goedkoop van de af deeling tractie. Dan volgen, glanzend blauw en ver sierd met gouden gekroonde W. twee ko ninklijke salonrijtuigen en een rijtuig. Het „geeft-achtsignaal" voor de op het perron opgestelde eerewacht heeft geklon ken. Stram in de houding staan de man nen als de trein, die over Gouda, Woer den, Breukelen, Nieuwersluis, Hoofddorp en Amstelveen uit Den Haag is gekomen, langzaam langs het perron schuift en pre cies op de juiste plaats stopt, zoodat het trapje, waarlangs de hooge reizigster uit het koninklijke rijtuig het perron kan be treden, juist bij den uitgang van het sa lonrijtuig staat. Snel heeft burgemeester de Vlugt zich naar het salonrijtuig begeven om de Ko ningin in de hoofdstad te verwelkomen. Een enkel kort bevel en de eerewacht pre senteert het geweer op het moment, dat de Vorstin zich aan den uitgang van het lonrijtuig vertoont en allen staan stil, zij die niet in uniform zijn met de hooge hoe den in de hand, als de muziek van het vijf de infanterieregiment statig het oude Wil helmus doet hooren. Dan, nadat de Koningin snel de eere wacht geinspecteerd heeft, begeeft Zij zich, begeleid door burgemeester de Vlugt, met v/ien Zij zich vriendelijk onderhoudt, langs het perron, en het met bloemen versierde platform naar de wachtkamer. Het gevolg bestaat uit de Dame du Pa lais mevrouw van Loon, de hofdames freu le van Tets en barones van Asbeck, vice- admiraal Bauduin, adjudant-generaal en chef van het militaire huis van H. M. de Koningin, de grootmeester van H. H. de Koningin graaf Dumonceau, de particu liere recretaris Baron Sixma van Heem stra, de eerste stalmeester jhr. Verheyen en de adjudant van H. M. de Koningin, de lui tenant ter zee le klasse Jhr. Van Holthe. Het publiek, dat, wachtende buiten het station, aan den kant van den Amstelveen- scheweg, weinig van dit alles heeft kunnen zien, heeft op onnaspeurlijke wijze ge merkt, dat de Koningin is gearriveerd, en juicht uitbundig, ook al kan men in dit stadsgedeelte niets hooren, van de minuut- schoten, welke in de haven door Hr. Ms. nieuwsten flottilleleider, de „Tromp" van het moment van aankomst af worden ge geven, totdat de koninklijke stoet ten Pa- leize zal zijn gearriveerd. RECTIFICATIE. In ons nummer i I. staat: i Zaterdag 3 September en het LUCHTVAARTFEEST op SCHIP HOL op de NATIONALE GEDENKDAG Dinsdag 6 September en volgende dagen per Luxe Touringcar. Een tocht vol be koring en voldoening. PRIJS PER PERSOON t I - dit moet zijn Vertrek vanaf Beestenmarkt v.m. 9 uur Terug in Leiden 6 uur. Plaatsbespr. gratie ELTAX 666 Stationsweg 41a In de wachtkamer worden de aanwezi gen door den burgemeester aan Hare Ma jesteit voorgesteld. Nadat de Koningin op de daartoe bestem de zetel had plaats genomen en allen zich hi een grooten kring daaromheen hadden geschaard begroette de burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, de Hooge Be zoekster o.m. met de volgende woorden: Het gemeentebestuur va n de hoofdstad ia het een eer en een voorrecht Uwe Majes teit op dit oogenblik hartelijk welkom te mogen heeten. Nog duurt de verwarring in de wereld rondom ons voort. e Nog werpt zij nieuwe problemen op, die de zorg en de moeite Uwer Majesteits Re geering vergrooten, de taak der plaatselij ke besturen in niet geringe mate verzwa ren en een groot deel van ons volk het uit zicht op soulaas ontnemen. Drukken deze omstandigheden haar stempel op deze jubileumsdagen en ge schiedt dan ook overeenkomstig den wensch van Uwe Majesteit de herdenking in soberheid, toch is en blijft er reden tot vreugde en dank. Daartoe stemt aanstonds een 'vergelijking met den toestand elders, met hetgeen in zoo vele landen van Europa plaats greep. Daartoe stemt ook de omstandigheid, dat wij dank God's goedheid nog zijn die wij zijn, een vrij volk, welks onafhankelijk bestaan niet alleen ongerept bleef, maar dat ver buiten onze grenzen aan achting en be- teekenis won. ,Doch daartoe stemt vooral, dat wij ons mogen verheugen in het bezjt van Uwe Majesteit, die, na veertig uiterst moeilijke en zorgvolle regeeringsjaren, nog onver zwakt den scepter voert, telkens opnieuw het belang van land en volk dienende en in onbezweken trouw de woorden van uwen Koninklijken Vader, voor veertig ja ren ook tot de Hare gemaakt, toepassende: „Oranje kan nooit, ja nooit genoeg doen voor Nederland". H. M. de Koningin antwoordde op deze rede (Voor een eventueel verslag dezer rede zie men het 1ste blad). HET REGEERINGSJUBILEUM. Gelukwenschen van de A. J. C. Het hoofdbestuur van de Arbeiders Jeugd Centrale deelt mede, dat het vol gende telegram gezonden is aan H. M. de Koningin: „Het hoofdbestuur van de Arbeiders Jeugd Centrale biedt Uwe Majesteit zijn eerbiedige en welgemeende gelukwenschen aan bij Uw veertigjarig Regeeringsjubi- leum. Het spreekt daarbij de hoop uit, dat Uwe Majesteit er getuige van moge zijn, dat het tijdens Uw bestuur tot stand gekomen beschavingswerk ten behoeve van het Nederlandsche volk inzonder heid voor de rijpere jeugd, door jeugdor ganisaties van alle richtingen opgebouwd zich volledig zal ontwikkelen en dat de groote gevaren, die de volksgemeenschap en de jeugd bedreigen, overwonnen zullen worden. In dezen zin hebben wij dank baar gemeend Uw oproep aan de Neder landsche jeugd in Uw woord tot ons volk van 31 Augustus j.l. te mogen verstaan en van harte zal de A. J. C. in dezen geest medewerken". Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons De geschiedenis leert ons, dat de menschen, door de voo .ang te willen verleenen aan het zoeken van de rijken dezer wereld, de ontwikkeling van rijkdom en wel vaart, zich niet alleen hebben blootgesteld aan het verlies van het Rijk Gods, dat zij verachtten, maar dat zij het zichzelf onmoge lijk hebben gemaakt zich rustig te verheugen in de rijken dezer aarde, de rij! 1 om en de welvaart, waaraan zij al het overige op offerden. R. P. Coulet.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5