PRINSELIJK PAAR TE SOEST. ONDER ZWARE VERDENKING Een der groote schroeven wordt gemonteerd van de „Queen Elizabeth", het nieuwe Engelsche mailschip, dat binnen enkele weken te water zal worden gelaten Een, die nog heel wat voor de boeg heeft. De 85.000 ton groote Queen Elizabeth" van de Cunard White Star Line zal op 27 September a.s. te Clydebank te water worden gelaten. Een interessant kijkje op het zeekasteel Als onderdeel der jubileumfeesten werd Donderdag te Soest een landbouwdag gehouden, welke door het Prinselijk Paar met een bezoek werd vereerd. De prijswinnende exemplaren worden voorgebracht Kolonel C. J. O. Dorren nam Donderdag afscheid als chef van het korps mariniers te Rotterdam. Een foto tijdens de plechtigheid op het exercitieterrein te Crooswijk Aan het Haarlemmermeerstation te Amsterdam werd Donderdag een repetitie gehouden voor de ontvangst van H. M. de Koningin in de hoofdstad op Maan dag a.s. Door het feestcomité werd Donderdag op den landbouwdag te Soest aan H. K. H. Prinses Juliana, die met Z. K. H. Prins Bernhard tegen woordig was, voor Prinses Beatrix een pop in oude Soester kleeder dracht aangeboden M Ook de -Spin", het eerste vliegtuig van Fokker, is op de luchtvaart tentoonstelling op Schiphol geëxposeerd FEUILLETON ROMAN VAN HUGO BETTAUER (Nadruk verboden) 8) Ietwat verwonderd, met een zeker ge voel van beklemming, bleef Krause staan. Letterkundige 't kan zijn die loop, zijn uiterlijk bewezen niet het tegendeel. Maar wat en waar schreef deze letterkun dige, wiens naam hij wel nooit gehoord had? En toch las Krause veel, zeer veel zelfs. Hij was lid van een leesbibliotheek, snuffelde vaak urenlang bij boekhandela ren en gaf meer geld uit voor goede boe ken dan hij zich eigenlijk kon veroorlo ven. Na kort beraad, trok hy aan de ouder- wetsche bel, waarop een snerpend geluid de stilte verbrak. Maar niets bewoog zich, ook niet toen de bal voor de tweede en derde maal in beweging was gebracht. Geërgerd wilde hij zich verwijderen, toen er op de trap voetstappen klonken. Een oogenblik later verscheen het hoofd van een slordige, bejaarde vrouw in de trapopening, die, eenmaal, geheel boven, Krause van het hoofd tot de voeten op nam. U moet zeker bij meneer Hartwig zijn? Nou, die zal voor elf uur wel niet thuis komen. Bij deze woorden zocht zij omslachtig in haar groote tasch naar een sleutel, om daarna de deur te ontsluiten. Krause hoogst voldaan over deze. wending in den gang van zaken, nam met overdreven minzaam heid den hoed af. Nee, nee, ik zou graag juffrouw Arm- bruster spreken. Ben ik zelf. Mijn naam is Hauler, Ernst Hauler uit Neu Strelitz. Aangenaam. Komt u maar binnen. Zij stonden nu in een typisch oud Duitsch gemeubelde, met tallooze spreuken behan gen en versierde Berlijnsche kamer; juf frouw Armbruster stak een gaslamp aan en liet meneer Hauler plaats nemen. Wat verschaft me de eer van uw be zoek? vroeg juffrouw Armbruster aan Krause. Krause schraapte zijn keel alvorens te antwoorden. Ik kom uit Neu Strelitz, waar ik woon. Ir. den trein heeft iemand mij verteld, dat ik bij u kamers zou kunnen huren. Hij heeft hier zelf vroeger gewoond en had niets dan lof voor uw zindelijkheid. En weet u, zindelijkheid, dat is voor mij het halve leven en daarom ben ik hier geko men. Juffrouw Armbruster plukte gevleid aan haar blouse. Jawel, zindelijkheid, daar kan ik voor instaan. Die meneer zal zeker wel meneer Richter zijn geweest, die twee jaar geleden bij me heeft gewoond. Nog al 'n fuifnum mer maarenfin, je moet niets slechts van de medemenschen vertellen. Maar nu heeft meneer Hartwig de kamer, die hij vroeger heeft géhad en het spijt me dus, dat ik u niet van dienst kan zijn. Krause deed alsof hij zeer teleurgesteld was, maar gaf den moed nog niet op. Ja, maar m'n waarde juffrouw Arm bruster, ik heb heelemaal geen kamer noo- dig om er in' te wonen. Ik ben slechts twee of driemaal per week in Berlijn, kom dan 's morgens vroeg uit Neu Strelitz en ga den 's avonds met den ïaatstën trein terug. Wat ik zoek is een kamer waar ik een paar brieven kan schrijven en zoo nu en dan des middags na tafel eens een uiltje kan knap pen. Ik heb niets anders noodig dan een schrijftafel, zooals er hier een staat en een chaise longue, die ik daar ook al zie staan. Op den prijs komt het niet zoo zeer aan, omdat ik de kosten toch kan verhalen op de firma waarvoor ik werk. Ja, dat zou mischien wel gaan. Ik zelf ga 's morgens _om dezen tijd eerst te rug, omdat ik in een wasscherij werk. Dus dan zoudt u de kamer den heelen dag voor u alleen kunnen hebben. De moeilijke zijde van het vraagstuk Was spoedig en tot volle tevredenheid van de weduwe Armbruster afgedaan; zij kreeg direct voor de eerste tien bezoeken uitbe taald en stelde daarvoor den nieuwen huur der uit Neu Strelitz den huissleutel ter hand. In het stamcafé der Letterkundigen. Bonsoir, inspecteur. Bonsoir, meneer Krause. Welkom, Sherlock Holmes van Ber lijn en omgeving. Een half dozijn handen werden Krause toegestoken en lachend nam hij plaats aan de tafel der journalisten in café Romania. Het liep reeds tegen middernacht en uit verschillende redactiebureaux kwamen de krantenmenschen toegestroomd om nu ein delijk terwijl gewone stervelingen reeds ernstig aan hun bed begonnen te denken, wat op te leven en hun geprikkelde zenu wen wat te kalmeeren. Krause was aan hun tafel een zeldzame maar juist daardoor te meer geziene gast; hij verstond de kunst op boeiende wijze uit zijn beroepsleven te ver tellen, ook de niet ingewijden herkenden in hem direct een man van beschaving en bo vendien deed hij zoo nu en dan een of an deren dagbladredacteur mededeelingen, die men als sensatie van den dag goed kon gebruiken. De dikke, kleine Rot van de „Lokalpres- se" nam den politieman, dien men gewoon lijk met „inspecteur" aansprak direct in beslag. Vertelt u mij eens, inspecteur, wan neer zal onze veelgeprezen politie er nu eigenlijk eens in slagen de hand te leggen op den vrouwenmoordenaar? Of is zij soms van plan daarmee te wachten, tot hij alle oude vrijsters uit Ber lijn heeft omgebracht? Kunzendorf van de „Mittagpost" meen de op bestraffenden toon te moeten inter- rumpeeren: Je bent al te cynisch, collega, over zulke dingen is het beter niet te schertsen. Bovendien lijkt me je vraag noga] tactloos, omdat je evan goed weet als ik, dat meneer Krause zelf het onder zoek in deze zaak leidt. Krause maakte lachend een afwerende beweging. Laat de heerën maar kalm zeggen, wat ze op het hart hebben. Ik vrees zelf, dat we ons zullen blameeren, want nog nooit van m'n leven heb ik zoo weinig aan- knoopingspunten gehad als in dit geval. Ja, als we iets naders wisten over het lot dei verdwenen meisjes, zou het niet zoo las tig zijn een draad te vinden, welke tot de ontdekking van den moordenaar zou kun nen leiden, maar men is niets te weten kunnen komen over al die Möllers, Mül- lers en we loopen nu maar achter „iemand" aan, die blond haar heeft en een lorgnet draagt. Dat zou ook kunnen zijn dr. Künig. Inderdaad was dr. Künig van de „Abend- kurier" slank en blond, terwijl zijn reukor gaan een lorgnet droeg. Allen lachten, dr. Künig zelf wel het hardst. Op dit oogenblik kwam de in heel Ber lijn bekende Fritz Waldstock van de Ber lijnsche „Herold" binnen, een klein, reeds bejaard heertje met grijs haar, vrij ar moedig gekleed en toch de beste intervie wer er reporter, bekend om zijn zeldzaam geheugen en onovertroffen bekendheid met personen. Hij was in staat op een bal, een sensationeele première of de een of andere bijeenkomst een lijst van duizend aanwe zige personen samen te stellen, waarvan hij geen enkele voorletter of titel behoef de op te zoeken. Het gesprek werd nu algemeen en uiterst levendig; een ieder had het over opzien barende misdaden, justitioneele vergissin gen en wereldschokkende processen, totdatt Krause het gesprek handig op zoo juist verschenen boeken bracht. Zijn hand, als nadenkend aan het voor hoofd brengend, zei hij plotseling: Ik heb laatst iets van een zekeren Thomas Hart wig gelezen. Ik weet niet meer wat het was, een roman, een novelle of een feuil leton, maar in ieder geval heeft het m'n aandacht getrokken. Als ik het me nu toch maar kon herinneren wat het geweest is. Waldstock streek zich met de hand door het grijze haar. 'Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5