Van kaarsen en lampions tot „Floodlight" en „Neonbuizen" AGENDA SPROOKJESTOCHT ELTAX 666, Stationsweg 47a De macht der liefde Laatste berichten Burgerlijke Stand t DE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1938 Gemeentel. Aankondigingen OPHALEN HUISVUIL. Op Zaterdag, 3 September a.s., zal geen huisvuil worden afgehaald, zoodat beleefd wordt verzocht op dien dag geen emmers aan de straat te doen plaatsen. Het ophalen van huisvuil zal nu plaats vinden op Maandag, 5 September a.s. DE DIRECTEUR GEM. REINIGING. LEIDEN. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van: Z a te r da g 3 Sept. 's avonds 8 uur tot en met Vrijdag 9 Sept. a.s. waar genomen door de apotheken: J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 85 en A. J. Donk, Doe- zastraat 31, tel. 1313, echter met dien ver stande dat a.s. Z aterdag 3 Sept. van 's morgens 8 tot 's avonds alléén waarneemt: apoth. Duyster, N. Rijn 18, tel. 523 en Dinsdag 6 Sept. (Nationale feestdag) alléén: apotheek Boekwijt, Bree- straat 74, tel. 552. Voor Oegstgeest: Mej. J. Doedens, Wil- helminapark 8. tel. 274. op HEDEN, Zaterdag 3, Maandag 5 en Dinsdag 6 September Schitterende avondtour naar Den Haag en Rotterdam. Feeërieke verlichting, imposante tafreelen, o.a. 1 K.M. langs de rivier de Maas en de omgetooverde Schiedamsche Dijk. Copie Piet Hein- vloot, Zilveren vloot en K.L.ML route. Prijs per persoon f. 1.50 Vertrek 7.30 n. m. vanaf Beestenmarkt Plaatsbespreken gratis LUSTRUMVIERING KRUISVAART. Tot de Kruisvaartleiders. De zeer drukke activiteit, verbonden aan de Koninginnefeesten, zouden oorzaak kunnen zijn, dat de Kruisvaartleiders een andere gewichtige gebeurtenis zouden ver geten: de viering in Den Haag op 17 en 18 September van het eerste lustrum van de Kruisvaart. Deze viering gaat samen met de jaarlijk- sche bijeenkomst van de leiders; ik acht het van zeer groot belang, dat zooveel mo gelijk alle leiders en basseleers hieraan deel zullen nemen.. Na de Oranjefeesten zullen de deelne mers van dit district bijeen komen, waar over nog nadere mededeelingen zullen vol gen. Voor de opgave echter is het nu de tijd; tot a.s. Maandag kan men zich voor deelname melden aan het Centraal Bureau van de Kruisvaart, Laan Copes van Cat- tenburch 127, Den Haag. Ook leden van het Roode Vendel mo gen aan deze Haagsche bijeenkomst deel nemen; zij getalen slechts 1.15, reis inbe grepen en moeten zich dan ook voor Dins dag a.s. hebben opgegeven aan zoo juist genoemd adres. Nogmaals als Disti ict-directeur acht ik het voor het juiste Kruis vaart werk in ons district van zeer hoog belang, dat zooveel mogelijk alle leiders, leidsters en basse leers mede zullen doen! terwijl het voor het Roode Vendel een bofje is, dat ook zij door de Diocesane leiding zijn uitgenoo- digd! L. BEUNE, Pr. DE K.F.A. Een mooie filmavond. Ongetwijfeld zal het U niet ontgaan zyn, <":at de Katholieke Film Actie in haar korte tijd van bestaan dikwijls van zich deed spreken om haar activiteit. Ook nu w.eer komen zij met iets geheel apparts. Over geheel ons land organiseert de K.F A. een loterij zonder nieten. Ja werkelijkzonder nieten! Men koopt een let van 50 cent en men speelt mee in de loterij, waarvan de eerste prijs is naar keuze ter waarde van 4000. tie tweede prijs ter waarde van 2000. dv derde prijs ter wrarde van 1000. In totaal 1000 priizen ter waarde van f 10.000.—. Zooals U begrijpt kan niet ieder een prijs b.ebben.... en toch krijgt de houder van elk lot een prijs. Hoe kan dat nu??? Zij organiseeren op 19 September des avonds te kwart over acht een groote film avond. Deze voorstelling is gratis toegan kelijk op vertoon van een filmlot. Het is c'us inderdaad een iot.erij zonder nieten. Daar veel zich <"eeds hebben opgegeven als donateur van de K.FA. en zoodoende blijk hebben gege/en van hun sympathie, noodigt de K.F.A. hen uit den filmavond in de Stadsgehoorzaal op 19 September a.s. gratis te komen bijwonen op vertoon van hun uitnoodiging Wegens de te verwachten groote toeloop kunnen zij U alleen een plaats garandee ren wanneer U deze van 12 tot 3 uur op 19 September aan de zaal komt bespreken. U krijgt een film te zien, zooals U wel licht nimmer gezien hebt. In Utrecht moch ten zij de première van deze film draaien en zoowel de pers als het publiek waren vol lof over dit filmwerk. Zij vertrouwen, iat U allen dezen avond /uit bezoeken en CJw kennissen zult aan sporen een filmlot ie koopen. Leidenaren zij rekenen op U alleen. Komt -•lien naar de Stadsgehoorzaal op 19 Sep tember, hetzij op vertoon van Uw uitnoo- d.ging, hetzij op vertoon van een filmlot. Van onze Adverteerders „KAMPIOENS"-VLEESCH Door de fa. Joh. de Geest zijn enkele be kroonde varkens aangekocht op de Vebo, zoodat men in de komende feestdagen extra fijn vleesch kan eten. Wij verwijzen voor bijzonderheden naar de advertentie is dit nummer. Kath. Actie. Par. O. L. Vr. Hemelvaart en St. Jozef. De geheele mannelijke jeugd heeft a.s. Zondagmorgen om half zeven alg. H. Com- munoe. Komt allen op tijd! Na afloop wordt gezongen lied No. 14 uit het parochieele zangboekje: „Koning der Koningen". R. K. Houtbewerkers. A.s. Zaterdag houdt de penningmeester geen zitting voor het betalen der contri butie, daar is a.s. Maandag 5 Sept. in het Bondsgebouw gelegenheid voor van half acht tot half negen. DE WERKLOOSHEID Bij den Gem. Dienst voor Soc. Zaken, afd. Arbeidsbemiddeling, stonden gisteren de navolgende personen als werkloos in geschreven: Bouwvakarbeiders 721, Fabrieksarbeiders 195, Kantoorpersoneel 176, Hotel-, Café- personeel 54, Houtbewerkers 134, Kleer makers 88, Kappers 5, Schoenmakers 12, Land en Tumarbeiders 114. Metaalbewer kers 556, Sigarenmakers 18, Technici, op zichters 30, Textielarbeiders 311, Transport arbeiders 894, Typografen 71. Voedings middelenarbeiders 275, Vrouwen 134. Alg totaal 3777. Op 25 Aug. 1937 4165. op 3 Sept. 1936 4390. Benevens 65 ged. werk- loozen. VAN DAKLIJST GEVALLEN. Gistermiddag omstreeks 3 uur is de 33- jarige schilder J. S. uit de Hansenstraat, in dienst bij den schilder M., tijdens werk zaamheden aan een perceel op de Hooge- woerd van een 3 M. hooge daklijst geval len. Hij werd opgenomen met een linker- enkelbreuk en ter behandeling naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. MILITARIA. Van 12 September tot 5 October a.s. ko men bij het 6e Regiment Veldartillerie on der de wapenen voor herhalingsoefeningen: Van de lichting 1932: K der bereden on derofficieren; y2 der onbereden onderoffi cieren. Van de lichting 1934, alle bereden en on bereden onderofficieren. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 6688. De Jong's Machine fabriek N.V. Leiden, Hooge Morschweg 136. N. Comm.: H. M Bosch, Barendrecht. KERKNIEUWS H. WIJDINGEN. Zondag 11 Sept. zal Z. H. Exc. Mgr. M. Meulenberg Ap. Vic. van IJsland in de kapel van het Schoiastikaat der PP. Mont- ïortanen te Oirschnt de volgende H. Wij dingen toedienèn- De Tonsuur aan vie fraters: N. Mooy, C. v. Riel, H. Liebregrs. H. Kunsels, C. Ghij- sen, E. Bernara, J Ogg, J. Sluismans, Fr. Lebouill'e, J. Nuvalstein, G. Snijders, A. Genet, J. Habets, A. Delahaye. P. Bonnier, L. v. d. Boorn, A. Janssen. De vier Mindere Orden aan de fraters: Fr. v. Geyte, V. Haccuria. G. Klerkx, A. Gielens, P. Meyer, L. Humblé, L. Terstroet, J Gundry, L. Smeests, P. Weynen, H. v. Bergen, J. v. Ben them, A. Coenjaerts, H. Cruyen, A. Schellart H. Reynders, R. Dij ker, J. Hoeberichts. G. Meels, A. Voncken, J. Berg lis. Het Subdiakonaat aan de fraters: J. Hunt j ens, W. Siegiist, J. Oberndorff, J. Smeets, P. v. Eunen, J. v. Lunszen, L. v. Kessel, H. Mennens, v H. Herberighs, M. Vanderhallen, J. de Kroon. Het Diaconaat aan de fraters: J. Jansen, J Hermans, L. Godefroy. PATERS VAN DEN H. GEEST. Vertrek Missionarissen Zaterdag 3 Sept. vertrokken uit ons land met bestemming Doume (Oost-Kaberoun, West-Afrika) de Weleerw. Paters A. v. d. Zanden uit Boekei, J. Teerenstra uit Bols- ward, W. de Jager uit Amsterdam, W. Eng- bers uit Eindhoven en H. Zegers uit Zee land (N.B.); deze Missionarissen zullen 6 September te Bordeaux scheep gaan op de „Foucault". Tegelijk met hen zal de wel eerw. pater H. Scheerder (Scheveningen) uit Roosendaal vertrekken om zich 10 Sep tember te Bordeaux in te schepen op' de „De La Salle'' met bestemming Guadeloupe (KI. Antillen). Woensdag 7 September 7 September zul len te Antwerpen nog zeven paters en twee broeders scheep gaan op de „Adolf Voer- mann": de weleerw. paters J. Vermeulen uit Amsterdam, P. van Adrichem uit Den Haag, A. Melis uit Nieuwer Amstel, A. Sleutjes uit Den Dungen, W. Krijnen uit Roosendaal, de eerw. Broeder Samuel Oors- sers iut Weert; allen met bestemming Ba- gamoyo (Oost-Afrika). De .eerw. broeder Savinus van Grootel uit Geldrop mee be stemming Nairobi (Oost-Afrika). De wel eerw. paters A. van Houtert uit Gemert en Th. v i Mierlo uit Gennep met bestem ming Cubango (West-Afrika). DE FEESTVERLICHTING in den LOOP DER TIJDEN Ook onze voorouders kenden deel van nationale feestvreugde. Welke middelen waren vroeger in gebruik om uiting te geven aan „avondlijke" feestvreugde? Wanneer men Voor eenige weken een buitenlander, die een bezoek aan Neder land gebracht heeft, had gevraagd, waar over in het lage landje aan de zee gespro ken werd, tien tegen één dat hij geant woord zou hebben: over de hitte, de vacan- ties en de voorbereidingen van het natio nale feest in de eerste week van*Septem- ber. De warmte, die bijna herinneringen opwekte aan de hittegolfdagen van 1923, was van zeer voorbiigaanden aard en de vacanties, wel die komen telkenjare terug er. bezitten dus geen element van verras sing, maar het nationale feest, dat Neder land thans gaat vieren en waarvoor stad en land zich opmaakt, dat is iets heel bij zonders en slechts de ouderen onder ons kunnen herinneringen ophalen van gelij ken aard. Zij kunnen vertellen van een glorierijk verleden, van veertig jaren te rug Van die onvergetelijke 6e September 1898 toen onze Vorstin in de Nieuwe Kerk te Amsterdam als Koningin der Nederlanden werd ingehuldigd; toen Amsterdam zich na maandenlange voorbereiding getooid had op een on vergetelijke wijze om de Koningin waardig te ontvangen en Haar een blij de en gelukkige stad te toonen tijdens haar triomfale tocht door de hoofd stad. Dat is veertig jaar geleden en opnieuw maakt heel het land zich op om op luisterrijke wijze een nationaal feest te vieren. Elke stad, elke plaats, ja ieder dorp en elk gehucht zal op eigen wijze zijn aanhankelijkheid aan de Landsvrouwe toonen, zooals elk der vele instellingen die ons land rijk is en tal van particu lieren zulks doen. En dit is een teeken des tijds: waar door onze eeuw zelfs typeerend door ge kenmerkt mag worden: zij is stellig de eeuw van het licht, dat wil zeggen van het kunstlicht, dat zulk een belangrijk onder deel vormt van iedere feesttooi. Vooral Am sterdam zal ditmaal niet achterblijven, de prachtige en romantische hoofdstedelijke grachten zullen wederom fe6eriek verlicht worden, de statige stadstorens waarvan de meesten terugzien op een eeuwenoude ge schiedenis, zij zullen baden in het licht; de traditioneele fonte.in op het Frederiks- plein zal in luchtkleuren om'hoogspuiten. „Fiat lux", is de kernspreuk van de aan staande feestviering, zooals zij dat trou wens ook vroeger, vele jaren geleden was. Alleen toen waren de omstandigheden en de middelen anders. De Latijnen zeiden het reeds „Tempora mutantur", „de tijden veranderen" Zoo ergens dan zien wij dat op het gebied der feestverlichting. Ook 150, 200 jaar geleden had het Ne- derlandsche volk meerdere malen aanlei ding tot een grootsch nationaal feest en ook toen bestond, zoo goed als nu, de be hoefte om door versiering en verlichting uitdrukking aan de algemeene vreugde te geven. Vroeger en nu. Maar onze voorouders hadden geen weet van „kilowatt-uren" en „muntmeters", want zij beschikten niet over electrischen stroom en zij hadden het dan wezenlijk heel wat moeilijker om hun steden en dor pen des avonds feestelijk aanzien te ge ven. Dat zij daarin nochtans slaagden is een verdienste te meer en het pleit voor hun vindingrijkheid. Kaarslantaarns hadden het leeuwenaan deel der verlichting in die dagen; kerkto rens waren verlicht met drie tot vier rijen dicht naast elkaar geplaatst lantaarns en de stadhuizen van de groo te steden baadden ook in dien tijd en op die wijze in een zee van licht. Ook door middel van deze kaars verlichting kwamen de levensgroot aan de gevels aangebrachte decoraties van vorste lijke personen uitnemend tot hun recht. Maar er was meer, want één omstandigheid verschilde weinig van die van thans. Vele particulieren bedachten een eigen karak ter voor hun feestverlichting en van uni formiteit was dus allerminst sprake. Men had met vet gevulde witte, kleurlooze en gekleurde glazen, men had kaarsen en flambouwen en blikken lampen van al lerlei soort en model. „Transparant licht" v/as in die dagen eveneens populair; het kwam hierop neer, dat men lichten, meest kaarsen liet branden van achter geolied perkamentpapier of geprepareerd doek, hetgeen doorgaans een fantastischen aan blik opleverde. Behalve de veel gebruike lijke vetpotjes, die ook thans nog af en toe opgeld doen en die een oud-Hollandschen gevel vaak schooner dan door electrisch licht tot zijn recht kan doen komen, bracht men kaarslicht aan in* bierglazen en gla zen potten van elk model en eiken vorm. Door de veelheid werd doorgaans een fan tastisch resultaat bereikt. De jaren en zelfs de eeuwen vervlogen er de tijd van het moderne, het door elec- trische stroom ontstoken licht is aangebro ken. Daarvan maken wij moderne men- schen een gul en gretig gebruik, in het al gemeen bij de dagelijksche verlichting van onze huizen, ^nze woon- en werkvertrek ken en in het bijzonder wanneer de ver lichting als feesttooi bij avond bedoeld is. De recente voorbeelden tijdens de jong ste feestdagen, bij het huwelijk van Prin ses Juliana en later tijdens de geboorte van Prinses Beatrix liggen nog versch in het geheugen en straks in de eerste week van September zal deze grootsche lichttooi nog duidelijker tot ons spreken. Tal van rijke en veelzijdige verlichtings elementen staan ons in dozen „verlich ten" tijd ten dienste. Daar is in de eerste plaats de directe en de indirecte verlich ting. Bij de eerste, doorgaans door aange brachte gloelampjes komen de gevelcontou ren van gebouwen en woonhuizen tot hun recht; indirect" verlichten wij onze ge bouwen door het z.g. „floodlight", waarbij de gevels belicht worden door schijnwer pers en gloei- en natriumlampen die daar toe in speciale reflectors zijn aangebracht. Aangezien dit licht dan bovendien nog kan worden gekleurd door verschillende len zen en gekleurde ruitjes, worden op die wijze de prachtigste en wonderlijkste re sultaten behaald. Voor de decoratieve ver lichting kunnen wij een dankbaar gebruik maken van de buis- en staaflampen, die ook voor lichtreclames worden toegepast. De meest decoratieve en ingewikkelde ont werpen kunnen op deze wijze door licht „omlijnd,r worden, zoo goed als de fraai ste embleemen en letterversieringen. De moderne verlichtingstechniek beschikt over een rijke voorraad en over tal van va riaties; de versiering van onze steden bij avond zal daarvan straks in Neerland's grootste feestweek getuigenis afleggen! G. H. W. Het „Katholiek Comité van Actie Voor God" schrijft ons „De liefde 1 daaraan bestaat vandaag de hoogste nood. Het lijkt of de menschen elkander niet meer kunnen lief hebben. Men hoort op deze aarde nog slechts woorden van haat en oorlog t klassenstrijd, burgeroorlog, ver volging, doodslag en moord I Zou Christus, als Hij thans op aarde kwam zich niet nederbuigen over al die rampzaligheden. Hij, die het nog smeulende lemmet niet doven wilde, Hij die Zijn feeder „medelijden ,met de schare" over het volk sprak, en Die geen be hoeftige ooit heeft verstooten Zoo ook rekent de Kerk tot haar schoonste tradities, haar liefde voor allen, en haar onverholen voorliefde voor de ongelukkig- sten". Kardinaal Verdier. Binnenland DE HERDENKINGSPLECHTIGHEID IN DE NIEUWE KERK TE AMSTERDAM Hoe de kerk getooid zal worden In de Nieuwe Kerk op den Dam te Am sterdam wordt momenteel ijverige gewerkt om het gebouw gereed te maken voor de plechtige herdeinking van de troonbestij ging van H.M. de Koningin op 6 Septem ber a.s. De geheele kerk is uitgeruimd en de oude en niet geheel meer gave banken, wel ke aan plm. 1600 personen plaats bieden, zullen voor de plechtigheid door 1800 stoe len worden vervangen. Recht tegenover het orgel voor het kó peren hek is een podium aangebracht, waar de zetels voor de koninklijke familie zullen komen. De plaats van het koor wordt ingenomen door het orkest onder leiding van prof. dr. Willem Mengelberg. De kerk zal worden versierd met Oranje rozen, lila klokfilia's en groene slingers, welke groote bloembakken, met wit bloeien de planten gevuld, dragen. Het groote orgel zal niet gebruikt kunnen worden, omdat het vereischte contact tusschen organist en di rigent dan niet mogelijk is. Het wordt ver vangen door het kleine orgel, dat gebruikt wordt bij de wekelijksche jeugddiensten. Gedurende de feestweek zal de kerk ge heel blijven, zooals z(j op 6 September zal zijn. Het gebouw is dan voor het publiek toegankelijk en de opbrengst van het en tree zal door de jeugddïenstcommissie ge bruikt worden voor de restauratie van het meubilair. EERSTE BLAD - PAG. 3 LEIDEN. Geboren: Klaas, z. van K. Vermeer en C. J. Wielders Pieter Arnoldus, z. van A. Zirkzee en S. Neuteboom Dick Robert, z. van D. Vroom en J. E. Koet. Ondertrouwd: A. de Best jm. 30 j. en E. A. H. Pressler jd. 26 j. W. Veer man jm. 23 j. en M. E. Ciere jd. 23 j. W. F. Flaman jm. 25 j. en M. Los jd. 21 j. Overleden: J. H. v. Dieren m. 82 j. J. Troost m. 48 j. BEPERKING AFLEVERING SPIJSVETTEN Inwerkingtreding vetcontract Men deelt ons van bevoegde zijde hej; volgende mede. Wegens de onbevredigende verhoudin gen bij den afzet van spijsvetten voor con sumptiedoeleinden zijn belanghebbenden reeds geruim en tijd doende geweest, om tot een onderlinge regeling van dien afzet te geraken. Onlangs is tusschen de overgroote meerderheid van de belanghebbenden over eenstemming omtrent een regeling bereikt en zij hebben een ontwerp-vetcontract aan den minister van Economische Zaken voor gelegd met het verzoek, daaraan een wet- telijken grondslag te verleenen, waartoe ar tikel 21 aan het crisis-zuivelbesluit 1934 de mogelijkheid biedt. Daar derhalve de wensch om door middel van een onderlinge contingenteringsregeling te trachten voor het vetbedrijf meer geregelde verhoudingen te scheppen bij de overgroote meerderheid van belanghebbenden aanwezig was geble ken, heeft de minister gemeend, zijn mede werking daaraan niet te mogen onthouden. Hij heeft daartoe te minder aanleiding ge vonden omdat een meer geregelde toestand in het vetbedrijf voor juiste verhoudingen in den afzet der verschillende consumptie- vetten van beteekenis is. Ieder, die aan het vetcontract deel neemt, zal van 5 September a.s. af in zijn aflevering van spijsvet beperkt zijn op basis van de in dat contract vervatte regeling. De afleveringen van spijsvet van hen, die het contract niet hebben geteekend, zjjn van genoemden datum af per jaar beperkt tot 80 pet. van hun omzet in 1935. Voor zoover daartoe aanleiding be staat kan de minister hun daarboven een bijzondere toewijzing verstrekken. Nadere bijzonderheden daaromtrent zullen zij, die daarvoor in aanmerking komen, zeer binnenkort ontvangen. i Uiteraard zal door deze regeling van den afzet in het vetbedrijf aan de concurrentie- methoden, welke tot aanbod van vetten te gen zeer lage prijzen hebben geleid, een einde komen. De minister heeft echter maatregelen genomen, dat deze stijging tot een gering bedrag beperkt blijft. Buitenland AUTO IN LETLAND DOOR TREIN GEGREPEN. Zes dooden. RIGA, 2 Sept. (Havas). Ten Noord-Oos ten van Riga is een auto door een trein gegrepen, waardoor zes personen om het leven zijn gekomen. Vijftien personen wer den gekwetst. VreeselijV eenvoudig; M 'nV-vormig verkeers- ff bord beteekent, dat u 'n Voorrangsweg VV nadert, waarop het verkeer voorrang heeft, onverschillig of het voor u van links of van rechts komt. Let op de V-borden: 't Is voor uw eigen InM(v« veiligheid! Heden overleed tot mijne diepe droefheid, na een smartelijk, maar geduldig gedragen ljjden, voorzien van de H. Sacramenten der Stervenden, mijn in nig geliefde Echtgenoote Mevrouw FRANCINA MARIA VAN DER MEER- LENS in den ouderdom van 63 jaren. S. VAN DER MEER Voorhout, 2 Sept. 1938 Huize St. Agnes. Uitvaart Maandag 5 Sep tember te half tien in de Parochiekerk van den H. Bartholomeus, waarna begrafenis op de begraaf plaats, alhier. Geen bezoek. Geen bloemen Gaarne H. Missen en gebeden

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3