STADS NIEUWS 29ste Jaargang No. 9123 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De Leidsche Jubileumfeesten VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1938 Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. Adv. en Abomu-tarieven zie pag. ft Giro 103003. Postbus 11. Het behoud van ons staatsbestel De rede, door H. M. de Koningin Woens dag gehouden, was rijk aan gedachten, die uit ernstige, diepe overweging zijn gebo ren. Wij maken ons met deze bewering vol strekt niet schuldig aan byzantinisme! Wij constateeren slechts een werkelijkheid, die iedereen kan zien. Gisteren hebben wij de aandacht ge richt op de gedachten, door de Koningin aan de jongeren voorgehouden. Vandaag willen wij even memoreeren, wat onze Koningin zeide over ons Staats bestel, onzen regeeringsvorm: „De grondslagen waarop ons Staatsbestel rust, en de hoogste en heiligste goederen, die door de eeuwen heen het onvervreemdbaar eigendom van ons volk zijn geweest, vor men een hechten bodem, om de toekomst op te doen verrijzen. Niet behoorend tot een omlijnden of af gesloten tijdkring, zijn zij evenzeer het erf deel dier jongeren, gelijk zij dat geweest zijn van de opeenvolgende geslachten, die hun voorafgingen. Mits met vertrouwen en met oordeel toegepast, kunnen zij zich steeds verjongen en aanpassen aan de be hoefte van den tijd, gelijken tred houdend met de ontwikkeling en ontplooiing van ons volk". De grondslagen van ons Staatsbestel: behooren niet tot een omlijnden of afge sloten tijdkring; zij zijn het erfdeel der jongeren; zij kunnen zich steeds verjongen en aan passen; zij vormen een hechten bodem om er de toekomst op te bouwen. Ziethier een gedachte, die werkelijk de basis moet zijn van ons werken en stre ven op politiek terrein wil het een g e- zonde basis hebben. De grondslagen van ons Staatsbestel moe ten behouden blijven, maar verjongd en aangepast aan de behoefte van den tijd, aan het gerijpte begrip en inzicht van den tijd. Kinder-ver lamming Het aantal gevallen van kinderverlam- ming te Gouda is weer met één uitgebreid. Er worden thans 17 patiënten te Gouda verpleegd. In Delft heeft zich het eerste geval van kinderverlamming voorgedaan bij een acht jarig meisje. In Neder-Hardinxveld heeft zich een der- dt geval van kinderverlamming voorge daan. Te Valkenswaard zijn eveneens gevallen van kinderverlamming geconstateerd en wel bij een vierjarig meisje en een zesjarig jongetje uit verschillende gezinnen, In de week van 21 tot en met 27 Augustus j.l. werden aangegeven in het geheele land 54 gevallen van kinderverlamming, DE WERELD IN VOGELVLUCHT PRAAG: Na de gunstige berichten der laatste dagen is de niet-aanvaarding der nieuwe Tsjechische voorstellen door de Sudeten-Duitschers een onprettige erva ring. Het lichtpunt is, dat de voorstellen niet abrupt verworpen zijn, maar moeten dienen als basis voor een soort wapen stilstand van drie maanden en voor ver dere onderhandelingen. Het is momenteel riog niet te zeggen, in hoeverre het onder houd van Henlein met Hitier hierop van invloed is geweest. De Praagsche regee ring blijkt den toestand zuiver gepeild te hebben, toen zij gisteren de volgende me- dedeeling uitzond: Het is thans nog niet mogelijk iets po sitiefs te zeggen over het resultaat der onderhandelingen. Een welslagen dezer werkzaamheden, die de moeilijkste en meest delicate zijn, welke in den loop der laatste jaren moesten worden opgelost, vereischt het uiterste geduld en een ab soluut vertrouwen in de politieke en grondwettige factoren, die de onderhande lingen voortzetten. De inspanning van alle bij de onderhandelingen belanghebbende elementen en ook de tusschenkomst der Eritsche regeering hebben dit gelukkig re sultaat gehad, dat de onderhandelingen voortduren en dat de mogelijkheid het vraagstuk met vreedzame middelen te regelen niet uitgesloten is. Het wachten is nu op de actie der Su deten-Duitschers. Zullen zij weer als po litieke argumenten op bevel van Berlijn provocaties moeten bezigen, welke Berlijn tot ingrijpen kunnen nopen? ROME: Mussolini schijnt den ingeslagen weg van het racisme, ook na de waarschu wingen. van den H. Vader toch niet te wil len verlaten. Leek het er eerst op, dat men in Italië met de rassenkwestie een rustigen zijweg zou inslaan, nu blijkt dit toch niet het geval te zijn. Er zijn officieele decre ten losgekomen, waardoor de buitenland- sche Joden worden uitgewezen, terwijl hun Italiaansche bürgerrechten worden inge trokken. Met dergelijke droeve middelen worden volken „gezuiverd". DE TENTOONSTELLING „LEYDS GOEDT". Minister van Boeyen toont zijn belangstelling. De tentoonstelling in de Stadsgehoorzaal blijft veler belangstelling trekken en ieder is het er over eens, dat „Leyds Goedt" zulks verdient. Gisteravond is het bezoek eveneens zeer druk geweest en de tiendui zendste bezoeker passeerde daarbij reeds de controle. Natuurlijk bleef een verras sing niet uit. De heer A. v. d. Stok, die de gelukkige was, had een keuken-geyser van de gezamenlijke gas-installateurs in ont vangst te nemen. Vandaag was de tentoonstelling even- CHINEESCHE TROEPEN INGESLOTEN. TOKIO, 2 Sept. (Domei). In de Loesjan- bergen ten Westen van het Poyangmeer zijn meer dan honderdduizend man Chinee- zen door drie Japansche af deelingen inge sloten. DE TERREUR IN PALESTINA. JERUSALEM, 2 Sept. (Reuter). Op de fruitmarkt van Jaffa-Tel Aviv is een bom ontploft, welke in een sinaasappelkist was verborgen. Negen Joden werden gewond, waarvan drie ernstig. In de oude stad van Jerusalem is in den afgeloopen nacht een Christen-Arabier uit Transjordanie doodgeschoten, vermoede lijk door Arabische terroristen. M. DE KONINGIN MAAKTE DONDERDAG EEN AUTOTOCHT DOOR DEN HAAG. EEN SNAPSHOT OP DEN KNE UTERDIJK. UITSTEKEND GESLAAGD CONCOURS HIPPIQUE. De Landelijke Rijvereenigingen roeren zich. Het concours Hippique, des middags op het Gemeenteiijk Sportterrein aan den Hooge Rijndijk gehouden, werd door prach tig weer begunstigd en de vele toeschou wers hebben van goede paardensport kun nen genieten. De Landelijke Rijvereenigin gen toch zijn de laatste jaren uitstekend in capaciteiten vooruitgegaan en zij hebben dit ook hier weer bewezen. Des morgens waren reeds de dressuur- proeven gehouden, waarvoor groote deel name bestond.' De resultaten hiervan waren: Dressuur- proef voor 8-tallen: le pr. Siegfried, Bergambacht. 2e pr. De Slotruiter, Abcoude. 3e pr. De Amstelruiter, Amstelveen. 4e pr. Koningin Emma, Wassenaar. Dressuurproef voor 4-tallen: le pr. De Neude-ruiters, Nijkerk. 2e pr. De IJsselruiters, Bussum. 3e pr. Kapt. v. d. Wal, Hoofddorp. 4c pr. Bucephalus-ruiters, Barsingerhorn. 5e pr. Ritm. de Kruwff, Halfweg. 6e pr. De Devylruiters,,- Zwijndrecht. Eerv. verm. De Badhoeve-Ruiters, Bad hoevedorp en Sloten en de Boreftsche Rui ters, Bodegraven. Dressuurproef Klasse TV: le pr. G. Griffioen (De Amstelruiters). 2e pr. mej. de Bas (Siegfried), 3e J. Smits (Stichtsche Ruiters), 4e. G. v. d. Maarle (Koningin Erna), 5e J. J. Dirkse (Batsouwers-Beusichem), 6e mej. v. Wijk (Kapt. v. d. Wal), eerv. verm. A. Boontjes (West Friesland-Kolhorn) en mej. T. de Zeeuw (Venneper Ruiters, Nieuw Ven nep). Handicap-dressuurproef le pr. P. Meerburg (Kapt. v. d. Wal). 2e pr. H. W. Bouwman (Neude-ruiters). 3e pr. J. Saarloos (Amstelruiters). 4e pr. B. Breukink (IJsselruiters). 5e pr. Jan Boer (Borefsche Ruiters). Eerv. verm. Voorsluis (Siegfried), S. Gersen en K. Bos (De Neude-ruiters). Het middagprogramma. Toen te half drie het middagprogramma een aanvang ging nemen was het sport terrein aan den Hooge Rijndijk omzoomd met een haag van belangstellenden. Het programma ving aan met het num mer Carousselrijden door 12 wachtmeesters van het 6e Regiment Veld-Artilerie. Als steeds leverde dit nummer een aardig schouwspel op en adjudant van Marle, on der wiens leiding de ruiters stonden, be wees opnieuw zijn troep goed in bedwang te hebebn. als zulks morgen het geval zal zijn ook in de ochtenduren geopend. En vanmorgen was het reeds zeer druk. Het feit, dat de Minister van Binnenland- sche Zaken, Z.Exc. H. van Boeyen, de ten toonstelling met een bezoek zou vereeren, was daaraan niet vreemd. Z.Exc. arriveerde te 10 uur per auto en werd in de hal cvtvangen door den burge meester van Leiden, mr. A. van de Sande Bakhuyzen eri het Tentoonstellings- en Ju bileumcomité. Nadat de heeren aan den Minister wa ren voorgesteld, liet deze zich door den bur gemeester en den heer Landman inlichten over den show der Leidsche industrie, waarna de heer van Boeyen een kijkje op de tentoonstelling nam. De Minister heeft een zeer landurig bezoek gebracht en zich door de standhouders, den burgemeester en den heer Land man laten inlichten over den toestand der verschillende be drijven. Van het verzoek, om op de oscillograaf zijn stem in licht trillingen te laten fotografeeren maakt ZExc. gebruik om zijn erkentelijkheid en bewondering te uiten voor de opzet en uitvoe ring van deze tentoonstelling. Het was na eenen, dat de Mi nister afscheid nam, zijn veront schuldiging uitend, niet de ge heele tentoonstelling te hebben kunnen bezoeken. Z. Exc. Minister H. van Boeyen met hoed in de hand) bij zijn aankomst in de Stadsgehoor zaal. Links de burgemeester, rechts wethouder v. Stralen. Het tweede nummer was de parade van alle deelnemers der Landelijke Rijvereeni gingen en de militairen. Een interessant schouwspel, dat gevolgd werd door de uit reiking der prijzen, behaald bij de dres- suurproeven, waarvan we hierboven de re sultaten hebben vermeld. Dit mooie num mer werd besloten met het Wilhelmus. Daarna ving de hoofdschotel van het programma aan, het springsconcours voor Landelijke Rijvereenigingen, waaraan werd deelgenomen dor negen vereenigin- gen, elk met vier deelnemers. De eerste ronde bracht de vereeniging Kapt. v. d. Wal een mooien voorsprong, wijl de heer J. v. Leeuwen een foutloos par cours aflegde. Daarop volgden Ritm. de Kruiff en de Neude-ruiters elk met 4 fou ten. De tweede ronde bracht Siegfried aan den kop door een foutloos parcours van Dit nummer bestaat alt vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De brief der Duitse he Bisschoppen was toch in beslag genomen. Er waren echter dubbele exemplaren verstrekt. (4de blad). Maatregelen tegen Joden in Italië. (4de blad). Een overwinning der Chineesche troe pen. (4de blad). Het derde Praagsche voorstel niet aan vaard. (4de blad). De typhoon over Japan. (4de blad). Binnenland Bespreking in de aflevering van spijs- vetten. (1ste blad). Omgeving Boerderij-brand te Kwakel. (2de blad). den heer Deelen. Ritm. de Kruiff en de Neude-ruiters volgden weer met 4 fouten, terwijl de heer J. v. Nieuwenhuizen van Kapt. v. d. Wal geheel uit den toon viel met niet minder dan 15 fouten. De heer P. Meerburg van deze vereeniging maakte weer veel goed door een parcours van 4 fouten, zoodat de twee best geplaatsten na drie ronden den stand der leiders als volgt deed zijn: Kapt. v. d. Wal 4 ft., ritm. de Kruyff en de Neude-ruiters ieder 8 ft. De vierde ron de moest nu de beslissing breigen. De laat ste deelnemer van Kapt. v. d. Wal, de heer Chr. v. Wijk, werd bijzonder welkom ge- heeten. Hij was n.l. de oudste der deelne mers aan dit springconcours en reeds groot vader. Dit was voor den voorzitter der jury den heer A. C. W. de Greef, aanleiding, de bijzondere aandacht van het publiek voor dezen ruiter te vragen. En het publiek werd niet teleurgesteld, want „Opa" maakte slechts 6 fouten. Hij werd in deze ronde slechts overtroefd door den heer Ver- sluys van Siegfried, die 4 fouten maakte, waarmede deze ruiter zijn vereeniging te vens in de prijzen bracht, want de heer v. d Tweek van de Neude-ruiters werd afge beld wegens driemaal weigeren voor de zelfde hindernis. De uitslag van het springconcours werd ten slotte: le pr. Kapt. v. d. Wal, 10 ft. 2e pr. Ritm. de Kruyff, 12 ft. 3 e pr. Siegfried, 14 ft. De heer Chr. v. Wijk, van Siegfried, de oudste der deelnemers, mocht een extra- prijs in ontvangst nemen, beschikbaar ge steld door het 6e Reg. Veld Artillerie. In het middenveld werden de prijzen aan de winnaars uitgereikt. Het geheel was voor alle belangstellen den uitstekend te volgen, wijl middels de luidsprekersinstalatie van den heer P. J. J v. Remundt alle bekendmakingen over het geheele terrein doorklonken. DE TAAL DER MOLENWIEKEN. Verzoek van de vereeniging „Oud-Leiden". De Vereeniging „Oud Leiden", die zoo als bekend, haar arbeidsveld over een groot gedeelte van Rijnland uitstrekt, schrijft ons: Sinds eeuwen weet de molenaar door middel van de molenwieken mededeelin- gen aan zijn omgeving te doen en zijn ge voelens in den verren omtrek te vertolken. Het is hier niet de plaats deze wiekstan- den te bespreken, doch wij meenen in deze De 8-kante watermolen van den Zijllaan en Meijepolder nabij de Zijl (Driegaten- brug) „in vreugde" op Koninginnedag. dagen van vreugde, ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin, de aandacht te moeten vra gen voor één stand, n.l. dien der molenaars noemen „in vreugde". Dit vreugdevertolken heeft op eenvoudi ge. wijze plaats. Staat men vóór den molen, dan draaien, zooals bekend, de wieken in de omgekeerde richting van de wijzers van een klok. De molenaar nu plaatst de onder ste wiek iets vóór het midden van den molen (dit heet „komend"). De vreugde wordt beschouwd als het komende, de rouw als het voorbij gegane. Bij rouwstand is daarom de onderste wiek iets door het mid den gezet. Meestal wordt, indien de mo len „in vreugde" staat, een vlag aan de bovenste wiek bevestigd. Wie op Koninginnedag door de omstre ken van Leiden is gekomen zal wel gezien hebben, dat zeer vele molens in een specia- len stand en met een vlag getooid stonden. Vanuit een molen nabij Hoogmade zagen wij, behalve dien molen, een 14-fal molens in vreugde staan. Een molen bleef onver anderd wegens ziekte van den molenaar, terwijl nog eenige molens eveneens „over- hek" stonden. Toen wij op onzen verde ren tocht langs één dezer molens kwamen, zagen wij, dat de molenaar wel een natio naal vlaggetje bij den molen had aange bracht, doch zijn molen, zooals gezegd, ver tolkte de vreugde niet. Daarom vestigen wij hierbij de aandacht op de teekens van de molenwieken. Laten alle molenaars, die vreugde in zich dragen, deze door middel van hun molens uitdra gen volgens het al-oude gebruik. Indien het gebruik algemeen blijft, bestaat er geen gevaar voor uitsterven. Wij hopen daarom, dat alle molens in deze streek, indien mo gelijk, op den nationalen feestdag, Dins- 6 a.s. in v-

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1