STADS [XJ NIEUWS De Leidsche Jubileumfeesten De verjaardag van H. M. de Koningin KERKNIEUWS AGENDA Jubileum Zwemfeest WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaaL Bij onze agenten ü0 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. V BOE WORDT HET WEER? BETROKKEN. De Bilt seint: De depressie in Duitschland trekt naar Noord-West af en wordt niet dieper. In het Zuiden en Zuid-Westen blijft de luchtdruk betrekkelijk laag. Het gebied van hoogen luchtdruk in Finland nam nog in beteeke nis toe en de hoogste barometerstanden worden ver in het Noord-Oosten gevonden. Het gebied van hoogen luchtdruk op den Oceaan is door een langgerekte voor van lagen luchtdruk van de Golf van Biscaye tot de Zuidpunt van Groenland in tweeën gesplitst. Het Noordelijke maximum is een uitbreiding van een uitgestrekt gebied van hoogen luchtdruk over Groenland en de Poolzee. Zoowel dit gebied als de uitge strekte depressie op de Noorsche Zee zijn beide zeer zwak. In Duitschland, het Oost zeegebied en in Scandinavië blijft de con tinentale warmte aanhouden. Daarentegen was de nacht op de Britsche Eilanden zeer koud. In West-Frankrijk iets minder koud. De polaire luchtmassa's dringen met een Westelijke strooming in het Zuidelijke deel van Centraal-Europa door. De zware re gens hielden op. Berlijn meldde gisteren nog onweer. Te Maastricht viel nog 11 m m. regen; te Toulouse gisteren overdag 13 m.m. Matige tot zwakke, Noord-Wes telijke tot Westelijken of Zuidelij ken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, koude nacht; overdag zelfde temperatuur. LUCHTTEMPERATUUR. 17.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Woensdagnamiddag 8.20 uur tot Donderdagmorgen 5.39 uur. Maan op 13.25 uur. Maan onder 22.17 uur. WONDERBARE GENEZINGEN TE LOURDES. Met groote nauwgezetheid Is men op het Bureau des Constatations te Lourdes begonnen met het onderzoek der dossiers betreffende de ziektegevallen van vier patiënten, die met de Fransche Nationale Bedevaart naar Lourdes waren gekomen en die thans, volgens hun verklaren en de voorloopige attesten van de behandelende geneesheeren, genezen zouden zijn. Het eerste geval betreft een man van 29 jaar, Omer Debuisson genaamd, die aan encephalitis lethargicus leed en die sinds 18 jaar totaal lam was en ook zijn spraak verloren had. Maandagmiddag toen hij in het hospitaal was en zijn moeder bij zijn bed het rozenhoedje zat te bidden, kon hij plotseling zijn arm opheffen en het kruis- teeken maken. Daarna begon hij een „Wees Gegroet" te bidden. Een verkenner van 17 jaar wiens beide longen door tuberculose waren aangetast, Emile Herrenbrod, is plotseling aanmerke lijk beter geworden. Verder is genezen Mep. Deladrière uit Doornik bij wie 'vier dagen geleden nog een kankergezwel was geconstateerd in het onderlijf. Thans was er geen spoor meer van het gezwel te ontdekken. Hetzelfde ge val heeft zich voorgedaan met Mej. Lorey bij wie een grot gezwel eveneens plotse ling is verdwenen. Al deze vier gevallen zijn in onderzoek genomen; eerst na geruimen tijd kan komen vast te staan of deze genezingen werkelijk niet op natuurlijke wijze verklaard kun- ft en worden en of de genezing een blijvend karakter dragt. Meer dan ooit was de oude Sleutelstad vandaag in feesttooi. Vandaag, de verja ringsdag van H. M. de Koningin, is een der mooiste dagen van de feestweek ter gele genheid van het 40-jarig regeeringsju'oi- leum van onze geëerbiedigde Vorstinne. Immers, herdenken we deze week het feit, dat Koningin Wilhelmina haar zegen rijke regeering aanving, vandaag herden ken we haar geboorte, waardoor aan Ne derland een Oranjetelg werd geschonken, die ons land in een der gewichtigste tijd perken der Oranje-regeering zou moeten besturen. Geheel de stad was dus vandaag in feest dos. Behalve de talrijke versieringen van straten en pleinen, wapperde van alle openbare gebouwen en van ontelbare parti culiere woningen de nationale driekleur. Als gebruikelijk is het vandaag de dag der kinderfeesten. Reeds vroeg trokken de kinderen der drie hoogste klassen van de lagere scholen in optocht door de stad naar het N.B.L.O.-terrein aan den Zoeterv/oud- schen Singel, 't Was een kleurrijke stoet, die daar met vlaggewapper op dezen mooien door de Augustus-zon beschenen morgen door Leiden's straten trok. Was het telkenjare gewoonte den kinderen een feestochtend te geven in de Stadsgehoorzaal, door de aldaar plaats vindende tentoon stelling van „Leyds Goedt" kan zulks dit maal niet plaats hebben en had men zijn toevlucht genomen tot het N.B.L.O.-terrein. Niemand echter zal or spijt van gehad hebben, 't Is waar, men moest zich aan deze nieuwe omgeving even aanpassen, maar dat vlotte heel goed en op dezen mooien morgen vertoefde ieder liever op het vrije veld dan in een benauwde zaal. Deze verandering had bovendien dit voor, dat alle kinderen thans ruimte in over vloed hadden en dat zij allen een ruim overzicht hadden op het sportterrein, waar het gesproken woord door middel van de geluidversterkers van den heer P. J. J. van Remundt over het geheele terrein dui delijk verstaanbaar werd gemaakt. Er was voor dit kinderfeest ook weer ruime en verheugende belangstelling. Onder de genoodigden merkten we o.m. op den wethouder van onderwijs dezer ge meente, den heer rar. A. Tepe, den inspec teur van het L.O. in de inspectie Leiden, den heer v. Julsingha, den gemeentelijk in specteur van het L.O., den heer H. A. Vriend, den voorzitter der Plaatselijke Schoolcommissie, den heer A. L. Boot, ver der pastoor Th. M. Beukers, rector R. J. J. Reynen, ds. Punselie en den heer Vreeden- daal, allen voorzitters van schoolbesturen, alsmede dr. M. D. Horst, directeur van den Gem. Geneeskundigen Dienst. Zij allen werden door den voorzitter van de Kinderfeest-Commissie, den heer W. Koops Azn., hartelijk welkom geheeten. De heer Koops herinnerde eraan, dat het goede gewoonte was te Leiden telken jare feest te vieren op den laatsten dag van Augustus. Dit jaar heeft dit feest echter een bijzondere beteekenis, omdat het valt in de dagen, dat H. M. de Koningin haar troonsbestijging veertig jaar geleden her denkt. Op 6 Sept. 1898 sprak H. M. de Koningin deze woorden uit: „De woorden van mijn beminden vader maak ik tot de mijne: „Oranje kan nooit, nooit genoeg voor Ne derland doen". Deze woorden is Koningin Wilhelmina steeds indachtig gebleven in blijde en in sombere tijden. Spr. wijst er dan op, hoe de Koningin door allerlei daden heeft getoond onze Landsvrouwe te zijn, de zorgzame moeder voor haar volk. In dit verband herinnert spr. aan de rampen van overstroomingen en stormen, die ons land teisterden, waar bij Koningin Wilhelmina hulp en heul en troost wist te brengen aan de door de ram pen bezochte bewoners. Spr. herinnert voorts aan de lange en bange oorlogsjaren, waarbij dank zij haar wijs en kloek beleid ons vaderland behoed werd voor den oor logsbrand. Dankbaar herinnert spr. aan het vele, dat in die afgeloopen veertig jaar is gedaan, aan de wijze, waarop onze Vorstinne haar volk heeft bestuurd en geleid. Daarom is het begrijpelijk, dat langs onze landsgrenzen vreugdevuren worden ont stoken, dat de klokken beieren over de lan den aan de zee, dat van Eems tot Schelde de driekleur wappert, dat er feest gevierd wordt in het Nederlandsche rijk in Europa en in de overzeesche gebieden. Er is op dezen dag alle reden tot dank baarheid en verheugenis en daarom heft spr. een luid: „Lang leve onze Koningin" aan, op welke kreet een daverend applaus volgde. Spr. stelde hierna voor het volgend tele gram aan H. M. de Koningin te zenden: „Aan de Koningin der Nederlanden, Feestvierende kinderen van de hoogste klassen der Leidsche lagere scholen,, vereenigd op het Sportterrein N.B.L.O. aan den Zoeterwoudschen Singel, bieden Uwe Majesteit hun hartelyke gelukwen- schen aan". Onder gejuich hechtte de kinderschare hare goedkeuring hieraan, waarna de heer Koops bseloot met allen een prettig feest toe te wenschen. Nadat twee coupletten van het Wilhel mus waren gezongen en de kinderen nog eenige vaderlandsche lideren ten gehoore hadden gebracht, begeleid door de muziek van de Chr. Harmonievereeniging, volgde de eerste tractatie, welke er als „koek" in ging. Hierna volgde de opvoering van het His torisch Openluchtspel: „De mislukte aan slag op Lochem", spel van vaderlandslief de en trouw, gespeeld in den zomer van 1590 tijdens den tachtigjarigen oorlog. H. M. Koningin Wilhelmina, den Haag. Eerbiedig en met innige dankbaarheid brengt het vendel Leiden van de Oranje- Garde op dezen gedenkdag Uwe Maje steit hulde; biddend dat God na veertig jaren zegenrijke regeering U blyvend Zijn almachtige bescherming biede. ELSGEEST, voorzitter. BEEKENKAMP, secretaris. Rectificatie. In ons blad van gisteren kon men onder het artikel „De groote vee- en zuivelten- toonstelling" de volkomen overbodige op merking lezen, (lat de tentoonstelling 3 en 6 September gesloten zal zijn. De tentoon stelling is dan inderdaad gesloten, aangezien zij slechts op één dag morgen gehou den wordt! De bedoelde regel behoorde het verslag te besluiten van de tentoonstelling, die in het stedelijk archief wordt gehouden; deze ten toonstelling is dus 3 en 6 September geslo ten. FEE STV ERG AD ERIN (7 CHR. ORANJE-VER. LEIDEN. Donderdag. Bureau-zitting R.-K. Reclas- seeringsvereeniging, Hoogland- sche Kerkgracht 32, 89 uur n.m. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 27 A ug. tot een met V r ij d a g 2 Sept. a.s. waargenomen door de apothe ken G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502 en G. F. Reijst, Steenstraat 35, tele foon 136. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, telefoon 274. Donderdag I Sept. 1938 Aanvang 3.33 uur in de Overdekte Entrée zitplaatsen 25 cent Staanplaatsen 15 cent 617 HET PROGRAMMA VOOR MORGEN 912 uur: Vee- en zuiveltentoonstelling. 2.306 uur: Concours hippique op het ter rein Hooge RijndijkNieuwe Ka naal. 7.458 uur: Estafette „Dwars door Leiden". 811 Uur: Zwem- en polowedstrijden in „De Overdekte". schoone jonge Prinses, van die jonge Ko ningin, van die nu Koninklijke Moeder van het Nederlandsche Volk geweest. En met dien diepen ernst heeft Koningin Wilhel mina veertig jaren lang, blijmoedig en getrouw de zware last getorst zonder ooit te versagen. Gezegend is wel het Volk hetwelk zoo een Vorstinne zich tot plicht rekent te re- geeren. Versta mij wel, ik zeg „regeeren", maar bedenk wel, dat dit woord niet ver staan moet worden in de meest .gewone beteekenis van bestuursdaden verrichten en wetten maken. Wie God dankt dat Ko ningin Wilhelmina ons regeert, zal nu na de 40 jaren zeker niet in de eerste plaats denken aan Haar toch ook zoo belangrijk aandeel .in het bestuur en de wetgeving, neen hij zal in innige dankbare vereering gedenken de moederlijke zorg en bezorgd heid van een Hooge Vrouwe met edel ka rakter voor een geheel volk, waarmede Zij zich een voelt en waarmede Zij door banden van Haar bloed zoo innig verbon den is. Hij zal in Haar zien een waardige Oranje, één van dat schitterend geslacht, dat door onze geheele geschiedenis heen goed en bloed voor ons Volk offerde en steeds weer redding bracht in rampspoed. Lijf end goed al te samen Heb ick U niet verschoont, Mijn broeders, hooch van namen Hebben U oock vertoont, Graaf Adolf is ghebleven, In Friesland in den slagh, Sijn siel in 't eeuwich leven Verwacht den jongsten dagh. Het schoone lied door Marnix van St. Aldegonde gedicht voor Vader Willem tee kent die grootste figuur uit onze geschie denis en verwonderlijk is het dat hetgeen daarin gezegd wordt in zooveel opzichten geheel van toepassing is op zijn nazaat, die in zijn regiment is weergekeerd. Van vele Oranjes loven wij terecht de persoonlijke moed, de militaire of het staat kundig genie, van Wilhelmina treft ons het meest het edel gemoed en hart, de ernsti ge plichtsbetrachting en de overgave aan God, door Wien Zij zich laat regeeren als een goed instrument en eindelijk niet het minst de groote liefde die uit al Haar woorden en daden uitstraalt voor Haar volk, waaraan Haar edel leven gewijd is. Geve God Haar rijkelijk het loon dat Haar daarvoor toekomt en bevelen wij Haar met dankbare erkentelijkheid aan in Zijn machtige bescherming. Na 't suer zal ick ontfanghen Van Godt, Mijn Heer, dat soet; Daer na so doet verlanghen Mijn vorstelik ghemoet; Dat is, dat ick mach sterven Met eeren in het velt, Een eeuwich rijck verwerven Als een ghetrauwe heldt. Met eere heeft onze Koningin ons jaren gediend en geleid; mogen wij die schoone gave die wij in Haar ontvingen weten te waardeeren en mogen wij Haar daarvoor danken door onzerzijds Haar trouw te blijven en Haren troon te schra gen! Hierna werd voorlezing gedaan van het telegram van gelukwensch, dat aan H.M. de Koningin werd gezonden, en dat bekrach tigd werd vanuit de zaal door het geest driftig zingen van het Wilhelmus. Vervolgens maakte de Timdelerclub een aanvang *met de opvoering van het ko mische historische spel van A. den Hertog, „Tien ure heit de klok'', een spel in 4 bedrijven. Modern is dit stuk niet, maar het is voor zulke gelegenheden als geknipt. De historie speelt zich af in de dagen van de tien- daagsche veldtocht en het is de bedoeling van het spel, aan te toonen, dat er ook in dien tijd echte vaderlandsliefde gevonden werd in ons land. De geestdrift in de dia logen, de karaktervastheid der soldaten, gesteld in treffende tegenstelling tot, de minachting van den Amsterdamschen koop man Hendrikus Laekeveldt en diens doch ter Anna Lize voor dat „soldatenvolk", welke minachting ten slotte glansrijk wordt Het openluchtspel. Dit stuk werd reeds eerder opgevoerd in Rijnsburg, Katwijk, Maasland, Hoofd dorp, Waddinxveen en andere plaatsen zoodat men wellicht reeds eerder iets over den inhoud heeft gelezen. Het was voor de Leidsche schooljeugd zeker een bijzondere eer te noemen, dat zij voor Leiden de première heeft mogen hebben van dit open luchtspel en het be hoeft niet gezegd, dat dit door den heer D. de Jong uit Rijnsburg vervaardigde spel de volle aandacht der kinderen heeft gehad. De gegevens voor het stuk zijn gedeel telijk ontleend aan „Lochem behouden", gedicht van A. C. W. Staring, „Kroniek van Lochem" van A. Staring en „Land van Berkel en Schipbeek" door H. W. Heuvel. Hoofdpersonen in het spel zijn kapitein of hopman Frangois Ballochi, luitenant van Bronkhorst, wachtcommandant, Katreijne, dochter van de marketenster en Poorts Jan of Portiers Jan, zoon van den portier van de Bergpoort. Voorts nemen aan het spel deel soldaten, edellieden, boeren en schut ters. Het spel vangt aan met de opkomst van den hopman met een aantal soldeniers, die de poort uit marcheeren waar schild wachten worden uitgezet. Er ontspint zich dan een gesprek tusschen den hopman en den luitenant, waarin erop wordt gewezen, dat er in die dagen vele „stoute stucken geschieden", en dat ook de Spanjolen „seer woelich sijn ende trachten van uit die stede Zutphen ons te benaüwen ende te verras sen." Daarom is waakzaamheid geboden, ter- wil de hopman betoogt, dat een geoefend leger noodig is, dat de krijgskunst geen handwerk „sonder opleidingh" moet zijn. Nadat vervolgens eenige oefeningen door het vendel zyn gehouden, blaast de trom petter op den uitkijk alarm, waarna de baanderheer met edellieden komt met een bevelschrift van Prins Maurits. De baan derheer laat vervolgens zijn manschappen eenige proeven van rijkunst afleggen, ge volgd door gevechtsoefeningen. Dan komen Katreijne en Poorters Jan op het tooneel. Dan komen de wagens met hooi voor de poort, waaronder Spanjolen verborgen zijn. Het verraad is een feit, maar de wagens zijn spoedig omsingeld en de vijand wordt overmeesterd en opgesloten. Poorters Jan, die zich daarbij heldhaf tig gedragen heeft, wordt dan benoemd tot vaandrig, waarop hij een eereronde rijdt. Het geheel wordt besloten met twee ver zen van het Wilhelmus. De opvoering werd met groote aandacht en belangstelling door de aanwezigen, door kleinen en grooten gevolgd. Vooral de kleurrijke costuums van de edellieden en edelvrouwen en soldaten hadden de aan dacht en met vuur in de oogen volgden de kinderen de verrichtingen op het terrein. Vooral het tafereel, waarop de gevreesde Spanjolen uit de wagens met hooi te voor schijn werden gehaald boeide door de ac tie, welke er van uitging. Het was een goed geslaagde eerste opvoe ring, welke ook de volgende dagen wel be langstelling zal trekken. De parade. Het Schuttersveld zag vanmorgen weer de traditioneele parade van het Leidsch garnizoen. Het 4e Reg. Infanterie en het 6e Reg. Veld Artillerie namen hieraan deel, bene vens de muziek van het 6e Reg. Veld. De burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, gaf door zijn tegenwoordigheid wederom blijk van belangstelling .terwijl als inspecteur optrad de garnizoenscom mandant, luit.-kolonel C. de Iongh, aan wien k?nt. Luit wieier als adjudant was toe gevoegd. Majoor P. C. Taconis trad als parade commandant op. Er was veel publiek op de been, dat met belangstelling de verrichtingen der troepen gadesloeg. Voortzetting der kinderfeesten. Hedenmiddag werden de feestelijkheden voor de schoolkinderen op het terrein aan den Zoeterwoudschen Singel voortgezet. Nu voor de kinderen, die des morgens niet aan de feesten hadden deelgenomen. Morgen komen we hierop nader terug. Door de Oranje-Garde, vendel Leiden, werd heden het volgend telegram verzon den: In de Oranje-kleurige feestgids van de jubileumweek bevindt zich een gezellig rijtje feestelijkheden van een respectabele lengte, een rijtje waaraan je hoopvol be gint, want er schijnt nauwelijks een eind aan te kunnen komen. Gisteren zijn wij er mee begonnen. De organisatie van den eersten avond was toe vertrouwd aan de Chr. Oranje-Vereeniging, die een openbare feestvergadering had be legd in de Graanbeurs. De avond stond onderleiding van mr. dr. N. G. Geelkerken, die in zijn openingswoord op de eerste plaats den burgemeester mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen mocht welkom heeten als Lei- dens eersten feestvierenden burger, en vervolgens de afgevaardigden der zuster verenigingen alsmede de bestuursleden der Contactcommissie en de leden van het ju bileum-comité begroette. Nadat de voorziter een dankgebed had gesproken, waarin hij God gedankt had voor de weldaden, het Nederlandsche volk in koningin Wilhelmina geschonken, werd de volle zaal aangenaam verrast met de mededeeling, dat de burgemeester een toe spraak zou houden. Wij zijn hier samen om het feest te vie ren dat God ons Wilhelmina tot Koninginne stelde, en dat Hij in Zijn algoedheid ons nu reeds 40 jaren dien zegen deelachtig deed blijven. Nooit is in Nederland die zegen zoo alge meen en zoo diep gevoeld, nooit heeft het volk, zoo veelvuldig en zoo veelzijdig voor gelicht zich een zoo goed oordeel kunnen vormen over den aard zijner Regeering en de persoon van den Vorst, die er het hoofd van is. Die overal in den Lande en onder alle kringen broeiende zucht om met dit feest mee te doen, die behoefte van individuen en groepen om te getuigen, geven, nu wij weten dat die gevoelens niet kunstmatig opgewekt werden maar wellen uit een op waargenomen feiten berustende overtui ging, aan deze feestelijke stemming een ongekende, een hoogst indrukwekkende beteekenis en waarde. Kenschetsend en verheugend is dat vooral onder de jonge ren die uitingsdrang zoo sterk is. Zij toch kunnen hunne blikken niet laten gaan over het geheel dier 50 jaren, kunnen zeker niet zich herinneren de omstandigheden uit het leven van Koningin Wilhelmina die ons ouderen nog helder voor den geest staan en die onze liefde en bewondering voor Haar deden geboren worden en uit groeien tot een diep gevoelde innige ver eering. Kan het anders dan dat wij ouderen door geschriften, door woorden en onbewust soms voortdurend deze onze overtuiging op onze kinderen hebben overgedragen, dat zij die aanvaard en overgenomen hebben. De toekomst be- jeugd, maar die jeugd is toch ook geestelijk rechtstreeks gevormd door ons ouderen, zij is toch ons vleesch en bloed eii zoo wordt de Oranje gedachte doorgevoerd door ons geheele volksbestaan. Zoo kan dan nu het geheele volk, dat de oogen voor de feiten niet gesloten wil hou den in roerende eensgezindheid uiting geven aan zijn dankbare vreugde, een ieder naar zijn aard of gezindheid, maar allen het oog gericht naar den troon waar wij weten, dat zetelt een zoo hooge, edele vrouw als onze geschiedenis niet kende. Naar dien troon wenden wij onze blik ken telkenmale als de zorgen over heden en toekomst ons doen uitzien naar leiding, naar bezieling, omdat wij uit ervaring we ten, dat hetgeen ons verontrusten kwam en ons deed gevoelen dat het oogenblik weer daar is om ons deel van geheel het volk te gevoelen en daarmede samen op te gaan om de ons allen dreigende gevaren te weerstaan, aan onze Koningin reeds het hart ontroerd had. Wij weten dat alles wat Neerlands Volk raakt dag ende nacht getrokken is in de zorgende gedachten van onze Koningin. Wij weten dat Zij onze zorgen in het hart draagt en dat Haar helder verstand en Haar Christelijke ziel zich voortdurend over ons volk ontfermen. Lijdt U, mijn ondersaten Die oprecht zijt van aert, Godt sal U niet verlaten Al zijt Ghij nu beswaert, Die vroom begheert te leven Bidt Godt, nacht ende dach Dat Hij mij cracht wil gheven Dat ick U helpen magh. Oranje kan nooit genoeg voor Nederland doen. Zij nam die woorden van Haren Va der over toen Zij in 1898 die zware ver antwoordelijkheid aanvaardde, die Zij zoo zwaar liet wegen en die Zij zoo voorbeel dig ten allen tijde droeg. Diepe ernst is van Hare jeugd af een der meestkenmerkende eigenschappen van die

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2