WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1938 29ste Jaargang No. 9lz% SZZÏZZÏLm. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Z H. M. de Koningin spreekt tot het Nederlandsche volk. CONCOURS HIPPIQUE 9e Ceicbcli^Soti/ta/nt Dil nummer bestaat nlt vier bladen. V Op Kontnginne- verjaardag Wie beweert, dat met behoud van het Koningschap geen andere regeeringsvorm mogelijk is, dan de in ons land bestaande, beweert te veel. Wie iets van de geschiedenis kent zal een dergelijke bewering ook zeker niet doen. Wie beweert, dat het behoud van het Ko ningschap in onzen tijd met de rechten en den invloed, die het historisch en feitelijk in ons land heeft en die het Nederlandsche volk zoo gaarne erkent en zoo waar achtig waardeert, het veiligst gewaar borgd is onder den huidigen regeerings vorm, beweert niet te veel. Wie iets van het huidige wereldgebeu ren ziet en begrijpt zal dit onmiddellijk met ons eens zijn! De feestvreugde van deze dagen moet ons een aanleiding zijn, om onze sympa thie voor het Koningschap, onze vereering voor de draagster van het Koninklijk Ge zag ook en vooral verstandelijk te verdiepen. 't Is een zegen, als naast en boven de politieke partijen staat het Koninklijk Gezag. Politieke partijen zijn in een land, waar feitelijk diepe principieele verschillen bestaan omtrent groote staat kundige vraagstukken, een noodzake lijke voorwaarde voor de door ieder volk, maar misschien méér nog door het Neder landsche volk, hartelijk begeerde en ver langde v r ij h e i d. Het verdwijnen dier politieke partijen heeft niet tot gevolg, dat aan het volk wordt geschonken eenheid in de plaats van partij en-verdeeldheid zooals men het van bepaalde zijde wil voorstellen. Als twee personen verschil van meening hebben, dan brengt men tusschen hen geen eenstemmigheid, als men hen belet, hun meening te zeggen, te trachten elkaar te overtuigen! Dit voorbeeld is wij geven het toe wel heel erg eenvou dig, maar toch demonstreert het, naar onze meening, zeer reëel, zeer werkelijk, dat dwang geen eenheid kan brengen, geen ware, geestelijke eenheid! Het bestaan van politieke partijen is fei telijk noodzakelijk, al zijn wij hebben dit herhaaldelijk betoogd niet noodza kelijk alle vormen en alle uitingen van de partijen-verdeeldheid, welke ons te aan schouwen en te beleven worden gegeven! Die politieke partijen echter vinden een gemeenschappelijk willen niet slechts g e- symboliseerd, maar óók verwe- zenlijkt in het Koninklijk Gezag. 't Is ook een zegen, als degenen, die dat Koninklijk Gezag draagt en uitoefent, is een persoonlijkheid, zooals is Zij, die nu veertig jaar de Vorstin is van het Koninkrijk der Nederlanden. Een Vorstin, gezegend met groote gaven naar .geest en hart; een Vorstin, die God erkent als de Eenige Bron en het Eenige Doel van alle Gezag; een Vorstin, die een Christin is. Er is overvloedige reden voor dankbaar heid voor het Nederlandsche volk, omdat het zich geregeerd weet door een Vorstin, door een Christen Vorstin, als onze waar achtig geëerbiedigde Koningin Wilhelmina! Als wij overzien het aan alle kanten bru taal opdringende heidendom; als wij bedenken de radicale geestes-verwar- ring overal rondom ons, dan kunnen wij niet anders, dan oprecht en innig dankbaar zijn voor het feit, dat Nederland heeft een Vorstin, die moedig en indrukwekkend ge tuigt van haar Geloof. Heel ons volk voelt, dat het bestuur van Koningin Wilhelmina een zegen is geweest, een zegen is voor ons Vaderland! BELANGWEKKENDE VONDST OP CEYLON. COLOMBO, 31 Aug. (Ceylon). (Reuter- A. N. P.). Op fort Battenburg zijn acht schedels gevonden, die naar men meent afkomstig zijn van Nederlandsche soldaten, die in den strijd gesneuveld zijn. Eveneens is een aantal half vergane, waarschijnlijk Nederlandsche munten opgegraven. Deze vondt herinnert eraan, dat Ceylon eens Nederlar.dsch bezit was. Fort Bat tenburg was oorspronkelijk een Neder landsche vesting, die op de Portugeezen was veroverd. Het fort, dat in 1670 werd gebouwd is thans een der voornaamste verdedigingswerken van Colombo. H.M. de Koningin heeft hedenmiddag de hierna volgende rede gehouden, welke door alle Nederlandsche zenders is uitgezonden: Op den dag, waarop ik voor 40 jaar krachtens de grondwet, na volbrenging van mijn 18de levensjaar, de teugels van het bewind overnam van mijne dierbare moe der, die als regentes tijdens mijne minder jarigheid met zooveel staatsmansschap en wijsheid het schip van staat gestuurd had, gevoel ik mij gedrongen mij rechtstreeks tot mijn geheele volk te wenden, teneinde het te danken voor het vertrouwen, dat het mij geschonken heeft in die lange reeks van jaren, en voor de steeds over nieuw betoonde liefde en aanhankelijkheid. Beide zijn mij een bron van kracht ge weest, vooral in bewogen tijden en in da gen van zorg en spanning. Zonder de?e ware het mij niet mogelijk geweest, mijn taak te volbrengen. Na het overlijden van mijnenn onverge- telijken vader, toen ik reeds als kind tot den troon geroepen werd, gingen al spoedig mijne oogen open voor de groote verant woordelijkheid en de veel omvattende plich ten die mij wachtten en voor de hooge eischen, die aan mijn ambt gesteld worden. Op dien indrukwekkenden en nimmer door mij te vergeten gang naar de Nieuwe Kerk in Amsterdam, alwaar ik beëedigd en ingehuldigd werd, was ik diep doordrongen van het tekort schieten van menschelijke wijsheid en van menschelijk willen en kun nen, en overtuigd dat in dit tekort niet an ders dan door God Zelf kon worden voor zien. Het zij ons gegeven, de 40 jaar, die thans achter ons liggen, in het licht van Zijn lei ding te zien. Dan welt als vanzelf een danktoon op uit ons hart, voor uitkomst in zorgvolle tijden, voor onverwachte wending van ongunstige omstandigheden, voor zooveel, dat ons be spaard bleef, naast het goede, dat ons deel werd. Op een dag als deze denk ik meer dan ooit met dankbaarheid en weemoed terug aan den steun, welken ik tijdens ons huwe lijk van de zijde van mijn geliefden echt genoot bij de vervulling van mijn taak mocht ondervinden, en tevens aan de harte lijke en onverflauwde belangstelling van mijne moeder, en haar begrijpen van mij met mijne plichten en moeilijkheden, in één woord, van al wat ik tot haar bracht Met erkentelijkheid en waardeering ge denk ik de bekwaamheid en toewijding van d raadslieden der Kroon, die in ernstige, ja soms benarde tijden tot het bewind werden geroepen, die zich voor zulk een moeilijke en veel omvattende taak geplaatst zagen en ook heden nog zien. Ook gaat mijn dank uit naare allen, die in trouwe plichts betrachting het Moederland of Nederland onder de keerkringen dienen of eertijds hun krachten aan dien dienst gaven. On verschillig of zij eene vooraanstaande dan wel een meer bescheiden plaats in den staatsdienst hebben ingenomen of nog in nemen, zij waren en zijn allen van nabij of uit de verte mijn medewerkers en hebben, ieder op zijne wjjze, bijgedragen tot het welzijn van den staat in het afgeloopen tijdperk. Ongetwijfeld herinneren zich de ouderen onder mijne toehoorders de rust en den toe- nemepden voorspoed, zoo hier als over zee, welke den tijd van het regentschap mijner moeder kenmerkten, gunstige om standigheden, die voortduurden tot het uit breken van den wereldoorlog, doch welke door deze gebeurtenis een plotseling einde namen. De zorgvolle jaren van den wereldbrand, te midden waarvan ons gebied onzijdige, maar daarom niet onbedreigde eilanden vormden, blijven steeds in het geheugen van hen, die ze medemaakten, voortleven. Nog altijd ondervinden de volken de ge volgen van dien noodlottigen strijd, niet het minst in het economisch leven, dat met" zooveel bezwaren te kampen heeft bij zijn pogingen zich te herstellen. Toch vormen deze gevolgen geen onover- komelijken hinderpaal, die niet in de toe komst met bereidwilligheid en vereende krachten zou kunnen worden weggeruimd, opdat de zoo noodige rust en het vertrou wen terugkeeren en economische ont plooiing, gepaard gaande met verbetering van sociale omstandigheden, tot stand kome. Mijne gedachten en warme deelneming gaan uit naar de velen, die door den nood der tijden zwaar getroffen zijn en wier ge duld op zoo groote proef wordt ge: eld. Intusschen is' het niemand gegeven met zekerheid in de toekomst te zien. Ik wil mij hier dan ook beperken tot een woord, dat ik wensch te richten tot de jongeren, die ge roepen zullen worden in een volgend tijd perk, op ieder gebied der maatschappij op bouwend werk te verrichten, onverschillig in welk deel van het Rijk. Ik wensch hen te wijzen op de groote ver antwoordelijkheid, die op hen rust, want van hun karakter, flinkheid, voortvarend heid, aanpassingsvermogen en helder in zicht zal de terugkeer tot betere tijden in hooge mate afhankelijk zijn. Hun zal waar schijnlijk een zeldzame kans geboden wor den te toonen wat hun vernuft en noeste arbeid vermogen /oort te brengen. De grondslagen waarop ons staatsbestel rust, en de hoogste en heiligste goederen die door de eeuwen heen het onvervreemdbaar eigendom van ons volk zijn geweest, vor men een hechten bodem om die toekomst op te doen verrijzen. Niet behoorend tot een omlijnden of af gesloten tijdkring, zijn zij evenzeer het erf deel dier jongeren gelijk zij dat geweest zijn van de opeenvolgende geslachten, die hun voorafgingen. Mits met vertrouwen en met oordeel toegepast, kunnen zij zich steeds verjongen en aanpassen aan de be hoefte van den tijd, gelijken tred houdend met de ontwikkeling en ontplooiing van ons volk. Met gerustheid in dit opzicht zie ik in onze toekomst, nu ik menigmaal getuige mocht zijn van de bereidwilligheid, den ernst en de geestdrift, die het jongere ge slacht bezielen, voor de groote taak die het wacht. PRAAG, 31 Aug. (Havas). Het provin ciaal bestuur van Bohemen heeft besloten voor Zaterdag en Zondag a.s. het schen ken van alcoholische dranken, ook bier, te verbieden voor het Sudetengebied. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Henlein zou territoriaal zelfbestuur naar het voorbeeld van Ierland eischen (2e blad). Een verklaring van Bonnet (2e blad. Successen der Japanners (2e blad). Een bomaanslag op Stalin? (2e blad). Omgeving Een 14-jarig boerenknechtje uit Bent huizen is te Zoetermeer om het leven ge komen. (2d'e blad). Te Nieuwveen werd een inwoner van Ter Aar aangereden en gedood. (2de blad). Te Voorhout zal een gedenkteeken wor den onthuld van Boerhaave. (2de blad). Op de bovengrondsche werken van de Domaniale mijn te Kerkrade geraakte van morgen de gehuwde mijnarbeider A. van der Muilen bekneld tusschen twee kolen wagens. Van der M. werd zwaar gewond, dat de dood spoedig intrad. „De grondslagen» waarop ons staatsbestel rust, en de hoogste goederen, die, door de eeuwen heen, het onver vreemdbaar eigendom van ons volk zijn geweest, vormen een hechte bodem om de toekomst op te doen verrazen". Op het onafzienbare arbeidsveld, dat zal moeten worden ontgonnen, zie ik in gedach ten mijne kinderen, ieder op eigen gebied, aan die taak medewerken, de idealen van hun tijdgenooten deelende, hen begrijpende en door hen begrepen. Moge het mijne dochter gegeven zijn, wanneer zij eenmaal tot den Troon geroepen wordt, met raad en daad door hen gesteund en door hun liefde en vertrouwen gedra gen, mijn geliefd volk met wijsheid en be leid naar een gelukkige en voorspoedige toekomst te leiden. U allen dankend voor uw medeleven met mij op dit hoogtij, onverschillig of gij in het Moederland, in Nederlandsch-Indië, Su riname of Curasao woont, dan wel in het buitenland toeft, besluit ik met den wensch, dat deze herdenking het besef van ons al ler samenhoorigheid moge verlevendigen en dat wij ons bewust mogen zijn één te zijn in willen, streven en óffervaardigheid waar het geldt de hoogste belangen van volk en rijk. Dat God daartoe uw en mijn gemeen schappelijk streven met Zijn zegen krone. PE WERELD IN VOGELVLUCHT PRAAG: Er is nog steeds geen uitzicht in de moeilijke en momenteel zeer gevaar lijke Tsjecho-Slowaaksche kwestie. De laatste berichten zijn wederom verontrus tend. Terwijl de regeering te Praag steeds verder gaat met concessies en momenteel arbeidt aan een Zwitsersch kantonstelsel, komt het bericht dat Henlein wederom de voorstellen heeft verworpen en volledig zelfbestuur eischt naar het voorbeeld van Ierland. De Britsche pers spreekt hedenmorgen echter kalmer over Tsjecho-Slowakije. De ..Times" schrijft, dat de Britsche regeering niet overtuigd is, dat de mogelijkheden tot verzoening te Praag nog niet ten volle zijn onderzocht, laat staan zijn uitgeput. De „Daily Telegraph" schrijft, dat vol gens het Britsche inzicht men op het oogen- blik nauwelijks is begonnen met het be- studeeren van de mogelijkheden om te ontsnappen uit de impasse, welke noch Tsjechen noch Duitrchers goed doet. Wat gewonnen is door het openlijk toonen van de belangstelling in de Tsjechische vraag stukken door de geheele wereld, is een tijd voor nadenken over de mogelijke gevolgen van een poging met geweld de zaak te re gelen. MOSKOU: Uit Sovjet-Rusland komen twee berichten. Het eerste komt via de Poolsche pers en luidt, dat er een aanslag zou zijn gepleegd op Stalin. Rusland spreekt het categorisch tegen, maar indien het waar was, zou het niet te verwonderen zijn. Het andere bericht is, dat de Duitsche ambassadeur te Moskou aan Litwinof zou hebben gevraagd naar de houding van Rusland bij een conflict van Duitschland met Tsjecho-Slowakije. Zoo weinig hoopgevend, dat antwoord voor Duitschland was, des te meer hoop gevend is het voor de Europeesche situatie. Het zal Duitschland in ieder geval tot na denken stemmen. Maar de vraag blijft of het waar is. Ook het bericht van dergelijke stappen bij andere regeeringen werd te gengesproken. VERBOD TOT HET SCHENKEN VAN ALCOHOLISCHE DRANKEN. I SEPTEMBER van 2.30 tot 5.30 uur op de Gemeentelijke Sportterreinen Hooge Rijndijk. SpringconcourS| Schoolpaarden, Rennen. lOOPaarden Prijzen 1.25 - 0.75 - 0.50 Voorverkoop: Sig.magazijn Zierikzee, Nieuwe Rijn* Kinder-ver lamming KINDERVERLAMMING EN EPIDEMI SCHE KINKHOEST TE PIJNACKER. In de gemeente Pijnacker hebben zich twee gevallen van kinderverlamming voor gedaan. Dokter J. Bos die de gevreesde ziekte con stateerde, heeft beide patiëntjes naar het ziekenhuis doen vervoeren. De burgemeester van Pijnacker, mr. dr. P. H. W. G. van der Helm, heeft een ge ruststellende bekendmaking gepubliceerd waarin hij er onder meer op wijst, dat beiden patiëntjes de besmetting buiten de gemeente hebben opgedaan. De plaatselijke geneesheeren achten het echter noodig, dat er voorzichtigheid wordt betracht ten opzichte van de epidemisch heer- schende kinkhoest. In verband hier mede zullen sommige jubileum feestelijkheden vervallen en de filmvoorstellingen voor de school kinderen op 5 en 6 September a.s. niet doorgaan. Het eerste geval van kinderverlamming te Woerden, werd gistermiddag gecon stateerd in het gezin van de W., over het Spoor. Het geval is niet ernstig, terwijl het kind thuis wordt verpleegd. Dit ziektegeval schijnt te zijn overge- *biacht uit Waddinxveen, waar eenige der kinderen gedurende de vacantie gelogeerd hebben. Te KatwijkaanZee heeft zich het tweede geval van kinderverlamming voor gedaan. Als gevolg van het feit, dat zich te Kat wijk aan Zee twee gevallen van kinder verlamming voordeden, heeft de burge meester, in overleg met den Inspecteur der Volksgezondheid gelast, dat alle scholen te Katwijk aan den Rijn voorloopig tot Maan dag 5 Sept. gesloten moeten blijven. Ook de Zondagscholen vallen onder deze be paling. DOODELIJK MIJNONGELUK Arbeider tusschen kolenwagens bekneld geraakt.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1