De feestviering in de Residentie BINNENLAND KERKNIEUWS WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 KONINGIN WILFELMINA 58 JAAR. Radio-rede van minister Goseling. Heden den 31sten Augustus, is het 40 jaar geleden, dat Koningin Wilhelmina de regeering over Nederland heeft aanvaard. Vandaag 40 jaar geleden nam de Ko ningin, op dien dag meerderjarig gewor den, de regeering uit handen van haar moeder over. Hoewel de feestelijkheden in verschillen de plaatsen reeds ingezet zijn en de natio nale viering reeds Maandag j.l. met de groote wapenschouw der Nederlandsche weermacht is begonnen, spreekt het wel vanzelf, dat de verjaardag van de Konin gin dit jaar wel een zeer bijzonder karak ter heeft. Men viert vandaag niet slechts 's Konin- gins verjaardag, ook haar regeeringstijd- perk neemt op 31 Augustus, nu 40 jaar geleden, een aanvang. In den Haag, waar thans de koninklijke familie vertoeft, is het heden in alle op zichten een hoogtij-dag, waar duizenden uit het geheele land zijn samengestroomd om het feest der Koningin te vieren. AUBADE VOOR HET PALEIS VOORHOUT. Het was al vroeg in den ochtend druk in de stad, drukker dan op vorige verjaar dagen, omdat reeds om 10 uur een aubade aan Hare Majesteit is gebracht op het Lan ge Voorhout. De stad vertoonde, ondanks het onzekere weer, een vroolijk en opgewekt beeld. Overal wapperden de vlaggen. Niet alleen het rood-wit-blauw, maar ook de gezan ten hadden de vlag van hun land uitgesto ken. Zooals gebruikelijk waren de beugels van de tramwagens met wimpels versierd. Bovendien waren aan de voorbalcons van de wagens doeken (rood-wit-blauw en oranje) bevestigd, waartusschen het Neder landsche wapen prijkte. Op het Lange Voorhout had de politie al vroeg in den ochtend uitgebreide orde maatregelen getroffen. Zij had de omge ving van het paleis Lange Voorhout geheel afgezet. Alleen genoodigden van een kaart voorzien hadden verlof binnen de afzetting een standplaats in te nemen. Voor de 2000 zangers en zangeressen was een groot stuk gereserveerd. Ter linkerzijde van het paleis waren eenige rijen stoelen geplaatst. Hief hadden plaats genomen de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, het college van bur gemeester en wethouders en verschillende leden van den gemeenteraad, en het Haag- sche comité voor de luisterrijke viering van het regeeringsjubileum. Op het voorplein was een katheder op gesteld voor den dirigent. Daarachter stond de Kon. Militaire Kapel önd"èr leiding van kapitein dr. Walther C. Boer en achter den kapel stonden de 2000 zangers en zangeres sen. Voor hen, die vooraan stonden, was er tusschen half tien en tien uur genoeg te zien. Verschillende dames en heeren van de hofhouding reden voor het paleis en ver dwenen naar binnen. Ook de Indische vorsten stapten voor het paleis uit hun auto's en begaven zich naar hotel Des Indes, waar zij van het balkon af, als gas ten van den sultan van Deli, de aubade bij woonden. Even voor tien uur komen eenige moto ren van de Haagsche politie voor het pa leis gereden en enkele seconden daarna dringt gejuich uit de verte tot het paleis door. Onder daverende toejuichingen van de duizenden en duizenden rijdt de jarige vorstin in een open auto tusschen de rijen door. Naast Hare Majesteit heeft Prinses Ju liana plaatsgenomen en tegenover haar is Prins Bernhard, gekleed in het uni form van kapitein der grenadiers, geze ten. De kapel zet het Wilhelmus in, de ko ninklijke standaard wordt op het dak ge- heschen en de schildwachten presenteeren het geweer. Vriendelijk glimlachend dan ken de Koningin en de Prinses voor de jui chende hulde en betreden dan het paleis, gevolgd door Prins Bernhard. In het paleis wachtte het gevolg van H. M. de Koningin. Het waren mevrouw Snoeuck Hurgronje-vanTets, dame du pa lais, jkvr. Schimmelpenninck van der Oye, hofdame, graaf Dumanceau, grootmeester, graaf van Zuylen van Nijevelt, kamerheer, kapitein Romswinckel, adjudant en jhr. van Kinschot, ordonnance-officier. Inmiddels waarscnuwde Sem Dresden zijn zangeressen en zangers om volkomen at tent te zijn. De achterste rijen van menschen zetten het gejuich in, wart zij konden in de zaal van het paleis zien en zoo merkten zij, uat H. M. de Koningin met Prinses Ju- l ana en Prins Bernhard zich opmaakten cm het balkon te betreden. Daverend ge juich plantte zich voort langs alle rangen cier wachtenden, toen de koninklijke fami lie ten slotte op het balcon verscheen. De Koningin was gekleed in een marine- ruauwe robe met een kleinen hoed in de zelfde kleur. De Prinses droeg een zee groen-gebloemd toilet met een kleine toque van bruin en groen. De Burgemeester van 's-Gravenhage, mr. S. J. R. de Monchy, kwam naast de koninklijke familie op het balcon van het paleis staan. De Koningin, de Prinses en Prins Bern- nard hielden een prachtig uitgevoerd pro grammaboekje in de hand. Daarna viel de stilte over het Lange Voorhout, Sem Dresden, hief zijn dirigeer stok op en frisch begeleid door de Ko ninklijke militaire kapel klonk het Kro ningslied „Wees begioet met jubeltonen" oat der Koningin ook by haar inhuldiging in 1898 is toegezongen. Met groote aan dacht volgde de Koningin de uitvoering en oogenblikkelijk gaf zij het teeken tot ap plaus. Daarna volgde het huldigingslied aan onze Koningin van dit jaar,-waarvan woor den en muziek gemaakt zijn door den heer 3. D. van Ramshorst En ten slotte klonken de plechtige melodieën van twee bekende liederen uit „Valerius Gedenckclanck". De koninklijke familie applaudisseerde eerst nadat de uitvoerenden „Merck toch hoe sterek" gezongen hadden. En tenslot. intoneerden de muzikanten het Wilhelmus. Was het een wonder, dat bii het zingen van c.r.s volkslied niet alleen de zangers en zangeressen instemden, maar ook alle duizenden, die niet gerekend kon den worden tot de «diicieele koorleden van oe2e aubade. Hiermede werd de aubade beëindigd, maar toen kregen de menschen vandaag voor het eerst gelegenheid hun Koningin te bejubelen. En zij deden dit ui* volle borst, terwijl telkens het populaire „Lang zaï zij leven" werd ingezet als meiding voor nog drin gender en nog enihrusiaster gejuich. H. M. de Koningin begaf zich ten slotte naar binnen, gevoegd door Prinses Juliana en Prins Bernhard, maar de menschen tleven juichen en at Koningin moest nog ten keer op het balcon terugkomen om te danken voor deze vroege morgenhulde als begin van een schoonen dag. Na afloop var de aubade werden dirigent Sem Dresden en componist van Ramshorst door den particulie- secretaris van H. M. de Koningin in het paleis ontboden. Na deze zanghuidè begaven het college van B. en W. en de leden der verschillende fracties van den gemeenteraad van 's-Gra venhage zich naar het paleis, om H.M. ge luk te wenschen met haar verjaardag en tevens hulde te getuigen bij gelegenheid van haar 40-jarig regeeringsjubileum. Vrij wel alle raadsleden waren bij deze audiën tie aanwezig. Hierbij hield de burgemeester van 's-Gra venhage een rede. De menschen kregen inmiddels niet ge noeg van juichen en toen zij langs hotel ces Indes kwamen, waar de Indische vorsten op het balcon de aubade hadden bijgewoond, werden ook deze hartelijk toe gewuifd. Nadat de leden van het gemeentebestuur naar binnen waren gegaan, werden ook de leden van het comité voor de luisterrijke viering bij H.M. ontvangen. Gedurende den tijd, dat de leden van het comité-en van het_gemeentebestuur in het paleis waren, werd bet -geduld van den wachtenden op proef gesteld. Na eenigen tijd Kwamen de comité-leden en nog enkele oogenblikken later de leden van het gemeentebestuur naar buiten. Eindelijk zag man. hoe een lakei de koninklijke auto, die op een afstand van net paleis geparkeerd stond, wenkte en even later was deze auto, waarvan de kap nu neergeslagen was, evenals de beide volgauto's voorgereden. Onder luid gejuich van de voor het pa leis verzamelde menigte steeg de konink lijke familie in en reed naar het paleis aan het Noordeinde. Groote parade op het Malieveld. Ter gelegenheid van den verjaardag van H M. de Koningin werd hedenochtend om elf uur een groote parade op het Malie veld gehouden. De troepen werden gecom mandeerd door kolonel R .P. J. van den Berg van Saparoea, commandant van de le artillerie-brigade en de parade werd geïnspecteerd door .uitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, gouver neur der Residentie. De Koningin naar de spreek- studio in het gebouw van de P.T.T. Voor het uitspreken van haar radiorede tot het Nederlandse volk begaf H. M. de Koningin zich om J2.3Ö uur van het paleis in het Noordeinde near het gebouw van de P.T.T. aan de Kortenaerkade. H. M. de Koningin was vergezeld door l apitein Romswinckel, adjudant van H.M. en een Hofdamè. Zij droeg hetzelfde toilet als bij de aubade ^an dezen ochtend. Aan den ingang van het gebouw werd de Koningin ontvangen door den minister van binnenlandsche' zaken, den heer H. van Boeyen en door den directeur-generaal van de P.T.T., dr. ir. M. H. Damme, terwijl bij deze ontvangst tevens aanwezig waren de algemeen-secretaris van de P.T.T., mr. J. F. van Rooyen, de hoofdingenieur H. J. Boet je en de referendaris der derde afdeeling, de heer P. A. Enserinc-ï. Deze heeren waren ook in de spreekstu- dio bij de uitzending aanwezig. Te ruim 1 uur kwam H. M. de Koningin wederom naar buiten. De auto's verdwenen in snelle vaart via de Mauritskade en de Koninginnegracht naar de „Ruigenhoek", vanwaar de Ko ningin 's middags zou vertrekken, om de huldiging van de Haagsche burgerij in ont vangst te nemen. Huldiging van de Haagsche burgerij. Terwijl de parade op het Malieveld nog aan den gang was, werden reeds de voor bereidingen getroffen voor het hoogtepunt van de viering van den geboortedag van H M. de Koningir, n.l. de samenstelling van de luisterrijke optocht, die in den na middag door de Residentie is getrokken. Voor de K.R.O.-urcrofoon heeft Z. Exc. Minister C. Goseling op den vooravond van den verjaardag van H M. de Koningin, een kort woord gesproken over de beteekenis van dezen verjaardag. Het is een behoefte voor ons menschen, aldus spr., om in den tijd mijlpalen te zet ten. Dat is niet alleen menschelijk, doch ook nuttig, mits men deze mijlpalen niet te dicht op elkaar zet. Doch bij dezen mijl paal van een veer eig-jarig regeerings-jubi- leum is het waard om uit te zien, terug en vooruit. Veertig jaar geleden is het dat een jong vorstin een grootscne taak op zich heeft ge nomen. Een opdracht vraagt vervulling en deze vervulling verwezenlijkt te hebben is een feit, dat tot bewondering stemt. Ook daarom is er reden tot een grootsche en feestelijke herdenking. Reeds hier en daar heeft men het in den lande kunnen opmer ken. Er is een innig* feestvreugde te be speuren, die haar hoogtepunt zal hebben in het enthousiasme van de hoofdstad op 5 September en de daaropvolgende dagen. Als minister van Justitie is het mij, al dus spr., te vergeven ook buiten mijn ambtstijd citaten lan te halen uit wetten en historische documenten. Spr. ging hierna in het kort na de liefde tusschen moeder en dochter, die tot uiting awam in beider proclamaties in 1898 en de liefde, die het Nederlandsche volk koesterde voor zijn jonge vorstin. De jonge Koningin vroeg den steun van haai volk. En, vroeg spr. zich af, heeft <-ns volk dien steun al tijd gegeven? Op deze vraag, aldus ging minister Goseling voort, kan zonder over drijving of zelfgenoegzaamheid het ant woord in bevestigenden zin volmondig worden gegeven De jongeren heboen de proclamatie van de jonge vorstin Wilhelmina nooit gehoord, doch zij kennen haar van overlevering. En zij weten ook uit ervaring bij het klimmen der jaren, dat de regeering van Koningin Wilhelmina altijd heeft beteekend en nog is: het verbonden zijn van het volk met Oranje in verdraagzaamheid, vrijheid, ge zag en orde. Tusschen 1898 en 1938 ligt het merkwaar dige jaar 1918. 20 jaar is een te korte tijd om een historisch bezonken oordeel te geven, doch ieder »veet, wie in dien tijd in Ue voorste rijen streden, wie aarzelden, wie zich afzijdig hielden, om van een andere houding maar niet te spreken. En ook wanneer wij de volgende jaren bezien, merken wij telkens met dankbaar heid op hoe ons vnlk met het Oranjehuis meeleefde. Wij zien dat in 1934, het jaar w aarin de Koningin Moeder en de Prins- Gemaal het tijdige met.'t eeuwige verwis selen, in 1936 bij de blijde verloving van -Prinses Juliana, irr 1937 bij het nationale huwelijksfeest, in !t begin van dit jaar bij de geboorte van Prinses Beatrix en ook op 6 September zal het blijken, dat ons volk een groote Landsvrouwe weet te eeren. Wij willen behouden, handhaven, voort zetten wat Zij deed en doet: Oranje voor Nederland. KONINKLIJA BEZOEK AAN ROTTERDAM. Prinses Juliana et Prins Bernhard heb ben hun voornemen te kennen gegeven, om, evenals de Koningin, Rotterdam op Vrijdag avond te bezoeken, teneinde de verlichting op de Maas in oogenschouw te nemen. DE MELKPRIJS EN DE C.M.C. Druk bezochte vergadering te Rotterdam Teneinde de verkoopwijze der Consump- tiemelk-centrale en de voor de boeren on bevredigende melkprijzen te bespreken, heeft de Bond van melkveehouders gister morgen te Rotterdam een buitengewone algemeene veigadering belegd. De voorzitter, de heer A. N. Vaandrager, heette o.m. den directeur van de C. M. C., den heer Kortlever, welkom. Deze verga dering is belegd, om het standpunt van het bestuur tegenover de C. M. C. te bepalen. De toestand wordt steeds benauwender, want de prijs van de melk stelt bitter te leur. De verruimde winstmarge van den handel wordt van den boer afgeknepen. Met de insteling van de C. M. C. heeft de bond zijn eerstgeboorterecht verkwanseld. Het zijn ook de steeds hooger wordende graanrechten en voorts de algemeene situ atie, welke den toestand benauwend maken. De C. M. C. is in wezen goed bedoeld, maar er moet voor de boeren eenige zeg genschap komen. Het dictatoriaal systeem moet in een meer democratisch veranderen. Spr. stelde een motie voor, waarin er op aangedrongen wordt, onverwijld den melk prijs met een cent per liter te verhoogen, ter voorbereiding van een winterprijs, die de kunstmatig opgedreven productiekos ten zal hebben te compenseeren. Verschillende sprekers meldden zich aan. De heer Arkenbout,vroeg zich af, hoe het mogelijk is, dat, gezien 't zeer ernstig heer- schende mond- en klauwzeer, niet reeds een maand geleden de prijs is verhoogd. De heer Keizer betoogde, dat door de tweemaal verhoogde, invoerheffingen op granen het onmogelijk wordt voor den boer het bedrijf op de been te houden. Zoo donker als de naaste toekomst is het in al de crisisjaren niet geweest. Uit den gang van zaken meende spr. te moeten zien, dat de A.V.M. al bezig is de C. M. C. onder haar vleugels te houden. De ambtenarij viert hoogtij. Het wordt meer dan tijd, de trom te gaan slaan. De heer Vaandrager vroeg zich af, wie aan de deur de circulaire heeft verspreid, dat per 11 September de melkprijs met een cent verhoogd wordt Men heeft bij den fac tor van de condens rekening gehouden met den laagsten prijs, den Engelschen. Waar om is dat noodig? De heer Huisman wees erop, dat. de C. M. C. eerst de kinderziekten nog moet doormaken. Met den melkprijs is het niet zoo tragisch als men het wil voorstellen. Een desbetreffend artikel in de Nieuwe Rott. Courant is misleidend en deze ver gadering voorbarig. De heer Morel achtte den cent vevhoo- ging per 11 September niet genoeg en vroeg of er kans is, dat per 1 October opnieuw een gelijke verhooging komt. De heer Langerak zeide, dat niemand heer heeft kunnen vermoeden dat er met de C. M. C. een prijs zou komen, die onder de zuivelwaarde ligt. Houdt men er wel reke ning mee, dat er door den boer 2 cent per liter belasting wordt betaald aan veevoer? Nadat nog verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, verkreeg de direc teur van de Consumptiemelkcentrale, de heer Kortlever, het woord. Inderdaad valt er op de C. M. C. nog zeer veel aan te mer ken, aldus spreker. Wat den organisatie vorm betreft, is spr. zich niet bewust, dat de C. M. C. besmet is met ambtenarij. Spr. heeft steeds getracht de werkzaamheden zoo democratisch mogelijk te regelen, doch er moet bij verschil van inzicht een be paalde macht zijn, die beslist. Er is een bufferregeling, om de bijzondere behoef ten van den consumptiemelker op te van gen. Men heeft zelf vertegenwoordigers aangewezen in de organisatie van de C.M. C. en moet derhalve vertrouwen in hen stelen. De C. M. C. is een organisatie, die naast de A.V.M. staat en niet er onder. Zij werkt volgens een werkprogram, maar de Minister houdt de bevoegdheid, den prijs voor den consument te bepalen. On danks de gebreken van de C. M. C. moet men aannemjen, dat het bestuur van goe den wil is. Wat den prijs betreft, is ieder een overtuigd dat die onvoldoende is. Gis- terenn echter is reeds besloten een cent verhooging per 11 September in te voeren. In dezen maatregel mag men al een tendenz zien tot correctie. Spr. vroeg nog maals vertrouwen. Opnieuw voerden velen het woord, waar na de motie bij acclamatie werd aangeno men. „Msbd". VERLAGING MONOPOLIEHEFFING OP PRUIMEN. Met ingang van 15 Augustus j.l. verlaagd van 71/2 tot 3 3/4 cent per Kg. B. en W. van Amsterdam hebben eenigen tijd geleden, na ingewonnen advies van de commissie voor aardappelen, groenten en fruit, verbonden aan den Levensmiddel en- raad, de aandacht van de regeering geves tigd op de te verwachten schaarschte van binnenlandsche peren en pruimen, waar door de bevolking, wat deze soorten fruit betreft, zou zijn aangewezen/op den invoer uit het buitenland. B. en W. hebben de aan dacht der regeering er op gevestigd, dat deze invoer in sterke mate belemmerd werd door de hooge rechten, welke op dit fruit worden geheven Daar naar hun mee ning een voldoende aanvoer van genoemde fruitsoorten in het belang moest worden geacht van de volksgezondheid, zoowel als van den handel en van de arbeiders, die bij het transport van het fruit betrokken waren, verzochten zij "de regeering, de rrisisheffing op dit fruit te willen opheffen, zoolang de binnenlandsche oogst in onvol doende mate in de behoefte zou voorzien. Ten aanzien van oe buitenlandsche prui men heeft de regering thans in zooverre aan dit verzoek voldaan, dat de monopolie heffing met ingang van 15 Augustus is ver laagd van 7 1/2 tot 3 3/4 cent per Kg. Wat de heffing op peren aangaat, is een beslissing-nog niet genomen. HEBT U AL EEN LOT VAN DE K.F.A. Een loterij „zonder nieten". IEDEREEN DOE MEE! In dezen raren tijd van acties en be wegingen wordt het voor de nieuwe acties steeds lastiger om groote belangstelling laat staan geestdrift te wekken. Er bestaat reeds zulk een diversiteit in groepeeringen en meeningen, dat de massa immuun wordt voor 'de nieuwe geluiden. Alleen degene, die erg hard schreeuwt, kan nog wat aandacht op zich trekken. Gelukkig bestaan er uitzonderingen op dezen droevigen regel, en één daarvan is zeker de Katholieke Film-Actie. Zoodra deze was gewekt door het Pauselijk woord in „Vigilanti Cura" is speciaal voor deze actie een leger uitmuntende mannen in het ge weer gekomen, en er is over heel de wereld een geweldige propaganda ingezet, die tot nu toe de schoonst mogelijke resultaten heeft gehad. Werkelyk het is lastig om in kleinen kring een actie te ontplooien en hoeveel moeilijker moet het dan niet zijn om een wereldactie te ontketenen! Toch is dit met de Katholieke Film-Actie gelukt; zij heeft entree gekregen in de attentie der groote massa, en geleidelijk zal zy die katholieke massa van de geheele wereld veroveren. Speciaal in Nederland is de K.F.A. zeer actief en krachtdadig opgetreden en het is reeds zoo ver, dat in het alledaagsche ge- dachtenleven van velen de grondtoon „voorwaarts met de K.F.A." weerklinkt. Telkens opnieuw hoort men van een nieuw initiatief, dat de K.F.A. neemt om de urgentie van het filmprobleem onder de aandacht der Katholieken te brengen, en telkens ook blijkt dat de K.F.A. daarmede succes heeft. Zoo is men thans begonnen met een po- Waarom een Katholieke Studentenvereeniging De R.K. Studenten-Vereeniging Veritas te Utrecht heeft uitgegeven een Ahiturien- ten-nummer, waarin Veritas de aankomen de studenten inleidt in het leven aan de Utrechtsche Universiteit. Voor wie belangstellen in dit nummer vermelden wij hier het adres van Veritas: Kromme Nieuwe Gracht 54, Utrecht. Prof. mr. W. Pompe schrijft in dit num mer een artikel over de beteekenis van Veritas, dat ook zou kunnen worden beti teld: waarom een Katholieke Studenten vereeniging? Wij nemen hier het artikel van prof. Pompe ovër: „Als er één groep van studenten is, die het moet betreuren, dat de studenten eener zelfde Universiteit niet in een algemeene Studentenvereeniging te zamen kunnen zijn, dan moet het zeker wel, krachtens de katholieke, d.w.z. algemeene beginselen, de groep der katholieke studenten zijn. De Universiteit zelf vindt zyn oorsprong in de katholieke middeleeuwen, en vormde daar de universitas studiosorum et professorum, een corporatief geheel met eigen zelfstan digheid. Dit besef van de katholieke gedachte en de katholieke traditie dient den katholieken student ervoor te hoeden, Veritas als een volkomen bevredigende studentenvereeni ging te zien, alleen bedoelend de belangen der katholieke studenten, hun gezelligheids leven voorop, te behartigen. Veritas betee- kent ook dat, maar noodgedwongen, ge noodzaakt door de tragische verscheurd heid, waarin het Christendom sinds de Her vorming verkeert, en door de noodlottige afdwaling van den weg van het Christen dom, waar de Europeesche beschaving nog steeds aan lijdt. Maar Veritas heteekent bovenal de hand having en overeenstemming van geloof en wetenschap en leven, niet in romantiek verlangen naar de voorgoed vervlogen middeleeuwen, doch in daadkracht voor het heden en vertrouwen op de toekomst. An ders gezegd: door lid te worden van Veritas en daaraan trouw zijn medewerking te blijven geven, belijdt de katholieke stu dent aan deze Universiteit, dat zijn katho lieke geloof hem boven alles gaat, en dat het oude en steeds nieuwe geloof voor de wetenschap en voor het maatschappelijk léven, het studentenleven nu, het leven als intellectueel dus geestelijk leidend persoon later, richting en bezieling vermag te ge ven. De wereld is tegenwoordig meer ont vankelijk voor'daden dan voor redeneerin gen, men let meer op het leven dan op de leer. Doop Uw daad vyi toetreden tot Veritas, door Uw werkzaam leven in Ve ritas, kunt U toonen, hoeveel waarde het geloof Voor U heeft. Hierdoor zult U an deren tot waardeering voor dat geloof kun nen brengen". NAAR DE MISSIE. Met het uitvarend stoomschip „Baloe- ran" van de Rotterdamsche Lloyd, zullen weer enkele fraters van de Congregatie van O. L. Vrouw van het H. Hart. te Utrecht, naar de Missie van Oost-Java vertrekken. Frater M. Engelmundus (G. J. Apel doorn, Haarlem), die zyn verlof in het moederland heeft doorgebracht, vertrekt voor de tweede maal, terwijl frater W. Ed- mundus (A. Verhoef, Utrecht) voar de eerste maal naar Indië wordt uitgezonden. Beide missionarissen zullen op hun tocht vergezeld worden door frater M. Seraphi- cus (P. G. v. d. Linden, Utrecht), die als lid van het hoofdbestuur der Congregatie d^ visitaite in de Indische huizen zal ver richten. pulaire loterij over het heele land, die on getwijfeld zijn doel zal bereiken. Een gewone loterij is dit niet; men koopt een lot van twee kwartjes en is dan zeker dat men daarvoor een schitterenden film avond kan bijwonen. Men kan de situatie dus ook zoo voor stellen dat men voor den civielen prijs van 50 cent een prachtige bioscoopvoorstelling krijgt, en dat men bovendien meedoet aan de loterij. Voor deze K.F.A.-loterij zijn honderd duizend loten van 50 cent beschikbaar en daarbij is tienduizend gulden aan prijzen uitgeloofd. De eerste prijs heeft een waarde van vierduizend gulden, de tweede prijs van tweeduizend gulden, de derde prijs van duizend gulden, enz. enz. Er zijn dus drie redenen waarom ieder een minstens één lot moet.koopen. lo. Men steunt er de K.F.A. mee, het groote moderne werk van katholieke we reldactie. 2o. Men heeft kans op een der vele prach tige en waardevolle prijzen. 3o: Men heeft het recht op de bijwoning van een mooien filmavond. Wij willen van geen enkele loterij iets kwaads zegen, maar toch meenen wij, dat er geen loterij bestaat, die zóó veel goeds en aantrekkelijks biedt! Thans begint men ook hier ter platse met de loterij der K.F.A. Doordrongen van de noodzakelijkheid, dat de Katholieke Film-Actie slaagt zal iedereen, die 't maar even kan, graag twee kwartjes op 't spel zetten om mee te doen aan deze loterij. Werkelijk er is geen beter lot dan een filmlot.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 13