WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 GEMENGDE BERICHTEN OP DEN NIEUWEN VERKEERSWEG AMSTERDAM—DEN HAAG. WEER EEN DOOEELIJK ONGELUK. Op de kruising van den nieuwen ver keersweg naar den Haag en den Sloterweg bij Amsterdam heeft zich gistermiddag om streeks vijf uur een ongeluk voorgedaan, waarbij een omstreeks 35-jarige wielrijdster om het leven is gekomen. Deze dame reed aan den rechterkant van een Sloterweg en wilde den voorrangsweg oprijden. Naast ha?» reed in dezelfde rich ting een autoous. Het gevolg was, dat de wielrijdster niet kon zien, dat van links een personenauto naderde. Een botsing was niet meer te vermijden. De wielrijdster werd door de auto g*.grepen en tegen den grond geworpen Zij liep een schedelbreuk cp en was bijna op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het Wil- helmina Gasthuis overgebracht. LIJK OP SPOORLIJN GEVONDEN. Gistermorgen is op de spoorlijn Rotter damDordrecht onder de gemeente IJs- selmonde het lijk gevonden van een man, die door den trein was aangereden. Het hoofd was van den romp gescheiden. Gisteravond heeft men de identiteit kun nen vaststellen. Het is de 24-jarige H. van der Wel te Rotterdam. Het stoffelijk overschot is naar het lijken- huisje van IJsselmonde overgebracht. ERNSTIGE STEEKPARTIJ TE GRONINGEN. Gistermiddag om zes uur ontstond tus schen twee mannen, die stonden te praten aan het Zuiderdiep te Groningen, om nog onbekende redenen een woordenwisseling, welke op een gegeven oogenblik zoo hevig werd, dat de mannen tot handgemeen over gingen. De 57-jarige arbeider A. E. trok plotseling ten mes en stak daarmede zijn tegenstan der, den 54-jarigen arbeider G. S. in de linkerzijde. Hevig bloedend wist de ge wonde nog een naburige politiepost te be reiken, waar hij v >orloopig werd verbon den. Men liet hem naar het Academisch ziekenhuis overbrengen. Zijn toestand is ernstig. De dader, die onder den invloed van sterken drank zou hebben verkeerd, is door de recherche in zijn woning aangehouden en zal ter beschikking van den Officier van Justitie worden gesteld. RECHTZAKEN Eerste Leidsche Begrafenisonderneming voor Roomsch Katholieken GEVESTIGD 1882 G. H. KLEINHANS Pieter de ia Courtstraai 22 TRANSPORT TELEFOON 1456 HAAGSCHE POLITIERECHTER. Was het om te slapen? J. van D. te II a f w ij k' aan Zee zou op 29 Juni ingebroken hebben in de kiosk van den heer A. Vlieland. Tenminste de eigenaar had zulks opgemaakt uit het ge constateerde feit, dat er ongenoode gasten tijdens zijn afwezigheid moesten zijn ge weest, gezien de ra/age aan de buitenzijde van bovengenoemd gebouwtje. De planken waren er afgebroken en zoo was men bin nengekomen. Bepaalde voorwerpen had getuige echter niet vermist waardoor de lezing van den niet verschenen verdachte, destijds voor de politie afgelegd, terrein won, want hij had verklaard, dat hij dron ken was geweest en dat hij de kiosk had willen gebruiken a's een soortement hotel. De officier geloofde dat verhaal nu bepaald r.iet erg en hieid rekening met het feit, dat verdachte al eens meer is veroordeeld ge worden. De eisch werd dan ook een gevan genisstraf van een maand. De Politierechter was een andere mee ning toegedaan en veroordeelde verdachte tot een geldboete van 14 subs. 28 dagen gevangenisstraf. Omdat hij zonder licht reed, trok de veldwachter de.re volver! J. van B. uit K a t w ij k had daar ter plaatse op een rijwiel gereden terwijl dit vehikel niet voorzier. was van een bran dende lantaarn. Toen een veldwachter hem had toegeroepen „halt, afstappen, politie" had de fietsrijder net gedaan alsof zijn neus bloedde en was deftig doorgereden. Dit was niet naar den zin van den veldwachter ge weest en hij had zich niet lang bedacht maar zijn revolver getrokken en een schot gelost. De Politierechter vond dat trekken van de revolver vooi iemand, die zonder licht reed, nog al een drastische maatregel! Veronderstel dat het schot eens raak ge weest was. De veldwachter verdedigde zich door te zeggen, dat hij toen nog niet wist, wat het voor iemand was, die in donker voor hem wegvluchtte. Een ding is zeker, als de veldwachter niet had geschoten, dan had hij geen bonnetje uit kunnen schrijven. ,En dat zou heel erg jammer zijn geweest!) Verdachte was zoo wijs geweest om af te stappen. Met een en ander rekening houdend werd het vonnis niet eens zoo groot, want zoo wel de eisch als de uitspraak werden 5 subs. 5 dagen Een brutaal elftal. Wat kan een mensch toch in een hoop narigheid komen door het voetbalspel. Dit bewees de volgende zaak. Op een terrein te Oegstgeest wilden een aantal jon gens van een jaar of zeventien een par tijtje gaan voetballen, hetgeen niet naar 'r. zin van den eigenaar van dit terrein, J. J. M. te Oegstgeest, was, omdat diens aardbeienplantjes langs het terrein ston den. Hij had zijn terrein echter niet diplo matiek trachten te ontruimen, integendeel hij had tegen het voetbalelftal gezegd „vort jongens, weg". Toen dit niet had geholpen bad hij eenige minder voor publicatie ge schikte woorden gelanceerd naar de hoof den van de voetballiffhebbende jeugd. Maar ook dat hielp r.iet en toen was de man op het voor hem onzalig idee geko men om den bal te oakken. Nu dat viel hem niet mee, want jongens zijn nu eenmaal met hun elven „linker" met een bal dan iemand alleen, die nooit voetbalt. Het gevolg was dan ook geweest, dat ieder den bal kreeg, behalve de mar., die hem het graagste zou hebben gehad. En toen was de man kwaad geworden en had een der voetballers een lik op zijn oor gegeven, welke peuter nog &J aanwas gekomen volgens de getuigen. De Politierechter vroeg aan dengene, die geslagen was, of hij niet weg had kunnen loopen, maar deze vertelde heel rustig, dat hij dat wel had kunnen doen, maar dat hij het niet over zijn harl had kunnen krijgen. Verdachte had wol geroepen „willen jul lie wel eens van mijn aardbeiden*afblijven", rr.aar we hadden geen eens aardbeien ge zien, zoo verdedigde deze getuige zich. De Offcier voelde wel, dat het hard voor iemand is om niet eens baas te blijven op zijn'eigen terrein en legde dit gevoel in oen eisch, welke werd 3 subs. 3 dagen, waarmede niettem'n- de mishandeling be wezen geacht werd. Ook de Politierechter was deze gevoelens toegedaan en voniste conform. Verdachte deed vlug afstand van hooger beroep. Als na het bal de gasten In Zoetermeer was het feest geweest en tijdens dit feest was er wat sterke drank gebruikt. Een van degenen, die volgens zijn zeggen een aardig borreltje gedron ken had, was de chauffeur Th. V. uit Ber- kel. Maar er waren r.og meerdere personen geweest, die spiritualiën genuttigd hadden en onder deze was de 18-jarige S. J. P. uit Zoetermeer. Nu was het noodlot, dat er van een kennis van onzen chauffeur eenigen tijd daarvoor een rijwiel was gestolen. Juist was de chauffeur bij een aapjeskoet sier op den bok geklommen en was diens paard aan het aanmoedigen met „vort sik" toen iemand heel „nuchter" opmerkte, dat daar degene stond, die het rijwiel van den kennis van den enauffeur had gestolen. Deze laatste kwam van den bok van den eapjeskoetsier en zonder verder iets te vra gen had hij den aangewezene eenige stom pen toegediend. Deze op zijn beurt was naar de politie gehuppeld en had aangifte gedaan van mishandeling en had verteld, dat de stompen op zijn rug erge pyn ge daan hadden. Nu voor het beruchte hekje vertelde hy, dat ny er niets van gevoeld had. „Zeker ook een beetje dronken ge weest toen", oordeelde de Politierechter. Niettemin kwam d« mishandeling toen te vervallen, want als het geer. pijn heeft ge daan is het volgens de wet geen mishan deling meer te noemen. De Officier vroeg maar gauw vrijspraak en de Politierechter vonniste nog vlugger vrijspraak, omdat net zonde van den tijd was om hier verder op door te gaan. „Dank U", zei verdachte met een gebaar naar zijn onbedekt hoofd. „Niets te danken hoor" lachte de Politie rechter hem toe. En van den weeromstuit begon de gewezen verdachte ook te lachen. Geen steunfraude! De Politierechter deed teven uitspraak in de zaken tegen G. N. en W. C. van H. xesp. chauffeur en buffetchef te Leiden, die verleden week terecht hadden moeten staan wegens een steunfraude. Zy waren met iemand meegegaan om het vak van gloeilampen verkoopen te leeren, maar de leeraar had, hoewel ook hun geld er in „zat", alle winst zelf gehouden, zoodat de Politierechter geen termen van steunfraude vond overgebleven, temeer daar beiden er geld mee verspeeld hadden. De uitspraak werd dan ook vrijspraak. INBRAAK TE ZEIST. Een 34-jarige vloerlegger uit Leiden, en een 24-jarige timmerman hadden zich voor de Utrechtsche Rechtbank te verant- gehad wegens inbraak, driemaal in het zelfde huis te Zeist gepleegd. Tegen beide mannen was een gevangenisstraf van 1 jaar en drie maanden geëischt. De recht bank veroordelde hen tot een jaar gevange nisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. Een 39-jarige „deskundige" uit Leiden, die, toen het openen van de brandkast niet lukte, zijn assistentie had verkend, werd veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. De officier had tegen hem een jaar geëischt. Leest met aandacht de advertenties in (Jw Dagblad! GEMEENTERAAD VAN NOORDWIJK De Raad dezer gemeente kwam gister middag te vier uur in voltallige vergade ring bijeen, onder voorzitterschap van Bur gemeester van de Mortel. De vergadering werd met gebed geopend. Niet alledaagsche ingekomen „stukken"! Op de tafel van B. en W. prykte op een groot serveerblad een 16-tal groote keurig versierde oranjezakken. Men kon aanvan kelijk naar den inhoud slechts gissen. Zou den ze gevuld zijn met zilverstukken, door een weldadige en een om de gemeente- financiën zich ernstig bekommerde hand geschonken? Wellicht om Ged. Staten als nog te overtuigen van de niet dringende noodzakelijkheid tot verhooging der keur- loonen en tot afschaffing van de koffie, om aldus de begrooting alsnog te redden van baar dreigenden ondergang? Edoch, de ontsluiering van dit geheim liet niet lang .p zich wachten, want onmiddellijk na de opening deelde de voorzitter mede, dat onder de ingekomen stukken zich een 16- tal zakken bevond, den leden en hem ge schonken door de bekende firma „Huize van Wely" te Noordwijk aan Zee, wier in houd bestond uit een doos waarin zich een door den heer van Wely nieuw gecreëerde chocolade bevond en waarvan door hem ook een exemplaar in het groot aan Hare Majesteit de Koningin was aangeboden. Overeenkomstig het voorstel van den voor zitter om den milden gever een hartelijk dankbriefje te sturen werd deze schen king zonder beraa Islaging en hoofdelijke stemming onder applaus aanvaard! Vervolgens werd met algemeene stem men besloten aan H. M. de Koningin op 6 September a.s. een telegram van dank en hulde te zenden, daarbij den wensch toe voegend, dat God Haar nog vele jaren moge sparen voor Haar Koninkrijk. Een aantal medïdeelingen volgde nu, waaronder vermelding verdient een Ko ninklijk besluit waarbij is ongegrond ver klaard het destijds door B. en W. ingestel de beroep tegen het door Ged. Staten niet goedgekeurde raadsbesluit van 2 Septem ber 1937, waarbij werd besloten tot be schikbaarstelling var een crediet van 100.voor tegemoetkoming in of een ver goeding van de kosten, verbonden aan het bezoek van een lagere school, gelegen op meer dan 5 K.M. afstand van de woning van den verzoeker, df or kinderen die niet meer in den leerp'icbtigen leeftijd vallen. Een nieuwe aanvrage van het bestuur van de „School met den Bijbel" tot ver bouw van die school, werd in handen van B en W. gesteld om advies. De notulen van de Juni-vergadering wer den onveranderd vastgesteld en het wees huisreglement werd aan een kleine wij- iging onderworpen, behelzende, dat als regel geen half-weezengelden meer zullen worden toegekend aan de(n) halfwees, wiens (wier) moeder later hertrouwt. Geen vrijstelling van vermake lijkheidsbelasting op de feest dagen. Ingekomen was een adres van den Ned. Bond van Hotel-, Koffiehuis-, Restaurant houders en Slijters tot opheffing van eventueele tapverboden en sluitingsuren en vrijstelling of kwijtschelding of resti tutie van vermakelijkheidsbelasting gedu rende de a.s. jubileumfeesten. Aangezien het tapverbod in deze gemeen te overeenkomstig de algemeene politie verordening alleen geldt op de verjaar dagen van de leden van het Koninklijk Huis, is bedoeld verzoek op onze gemeente cerhalve in dit opzioht niet van toepassing. Wat de vrijstelling resp. restitutie van ver makelijkheidsbelasting betreft, hiervoor voelde de Raad overeenkomstig het advies van B. en W. niets, omdat de diverse ge legenheden toch entreegelden heffen. En wat de ontheffing van het sluitingsuur be treft, hiervan zeide de Burgemeester toe, van de hem te dezen verleende bevoegdheid ingevolge de politic-verordening met de roodige soepelheid gebruik te zullen ma ken. Een aantal benoemingen volgde nu. Tot commissaris van de spaarbank voor Noord- wijk en Omstreken werd herbenoemd de heer A. W. van Eeden. Ook de commissies voor personeelsaangelegenheden en voor openbare werken ondergingen geen veran deringen. De grootste attractie blyft echter de commissie voor het nazien van de be grooting en rekening Reden tot klagen was er ditmaal echter niet. De eerste twee leden werden reeds bij de eerste stemming ge kozen. Het waren .ie heeren van der Wiel en de Vreede. Het ierde lid nam wat meer tijd in beslag. Eerst bij de derde stemming, dat een herstemming tusschen de heeren en Liefferink werd, bleek laatst genoemde met 7 van de 13 stemmen de gelukkige te worden. Tegelijk hierbij wer den de gemeentebegiooting en die der be drijven over 1937 aangeboden. Bij de voor loopige vaststelling dier rekeningen komen wij daarop nog terug. De niet goedgekeurde gemeente- begrooting. Raad gaat in be roep bij de Kroon. In ons blad van eergisteren maakten wij reeds melding van het feit, dat Ged. Staten hun goedkeuring aan de begrooting 1938 hadden onthouden. Men kent de struikel blokken: de keurloorJieffing en de koffie. B. en W. stelden thans voor, van de be slissing van Ged. Staten in beroep te gaan Lij de Kroon. De heer Alkemade vroeg of er nog mon deling overleg gepleegd was met Ged. Sta ten, waarmede wellicht meer te bereiken zou zijn. Uit het antwoord van den voor zitter bleek dat dit inderdaad geschied was, echter zonder eenig resultaat. De heer Vogelaar bleef zich volkomen vereenigen met de door B. en W. genomen stelling tegen verhooging van de keur- loonen voor vee en vleesch. De koffie- kwestie vond spr. echter van te weinig be lang, om met de handhaving van dezen post bij de hoogste instantie te blijven vol harden. Spr. wilde dit maar laten varen. De heer van der Niet vond het standpunt van Ged. Staten te dezen erg kleinzielig. Op zakelijke gronder. verdedigde de voor zitter de handhaving van de huidige keur- loonen, waarop thans reeds een winst voor de gemeente van 26 wordt gemaakt, ter wijl bij de Ged. Stalen voorgestelde ver hooging deze winst 35% wordt, hetgeen toch zeker wel in strijd met de gemeente wet kan worden geacht, die aan de ge meenten weliswaar de bevoegdheid geeft tot het heffen van retributiën, echter tot geen hooger bedrag, dan vereischt wordt, om een matige winst aan de gemeente te verzekeren. Zijn bij de keurloonheffing alzoo zakelijke argumenten in het spel, bij de koffie geschiedenis spelen hoofdzakelijk gevoelensargumenter een rol, aldus spr. De heeren de Vreede, Liefferink en van der Meer verklaarden zich tegen het voor stel van B. en W., daarbij o.m. wijzend op de slechte gemeentefinanciën, alsook op het feit, dat de salarissen der ambtenaren in het algemeen wel zoodanig waren, dat zij die koffie wel acif konden betalen, ter wijl het ook niet noodig was, dat Noord- wijk hierop in vergelijking tot andere ge meenten een uitzo-Kiering maakte. De heer van Eeder. zou het logisch ach ten, als de Raad evenals B. en W. ge daan hadden ooit thans zijn eenmaal in genomen standpunt zou handhaven. Nog zeiden de heeien Vink, de Monije en Bulk zich volkomen met B en W. te kun nen vereenigen, waarna de voorzitter tot stemming overging. Met 10 tegen 5 stem men was het pleit beslecht. Tegen stem den de heeren Vogelaar, de Vreede, Alke made, van der Meer en Liefferink. De Raad gaat dus in beroep bij de Kroon. De personeele belasting voor café's verhoogd. Minder succes hadden B. en W. met hun voorstel tot handhaving van de huidige personeele belasting voor café's. Wat toch w&s het geval? Bij s raads verordening van 1934 werd het wettelijk belastingbedrag voor biljarten, gehouden in café's e.d., ver laagd van 20. tot 8.Iets later werd eveneens bij verordening de huurwaarde van koffiehuizen, restaurants e.d. slechts voor het 2/3 gedeelte belast. De regeering staat evenwel op het stand punt, dat, wanneer een gemeente overgaat tct heffing van meer dan 55 opcenten op de hoofdsom der gemeen tefondsbelasting, het niet is toegelaten, de beide genoem de faciliteiten op het gebied der perso neele belasting te laten voortbestaan. Slechts één van beide mag dan bestendigd blijven. Dit .standpunt is gebaseerd op de bepa ling van artikel 283 der gemeentewet, krachtens welke opcenten tot een hooger aantal dan 55 eerst mogen worden gehe ven, wanneer de overige belastingen in een gemeente tot redelijke bedragen zijn op gevoerd. Deze voorwaarde acht de regee ring blijkbaar niet aanwezig bij het gelijk tijdig voortbestaan van de beide bovenbe doelde faciliteiten. Derhalve deelden Ged. Staten mede. dat één dezer verordeningen door den Raad diende te worden -t getrokken. Intrekking .van de eerste verordening (waarbij dus het wettelijk tarief voor in café's gehouden oiljarten is verlaagd) zou een meerdere op brengst voor de gemeente beteekenen van ongeveer 500. Intrekking van de tweede (krachtens welke de huurwaarde van café's voor slechts het 2/3 gedeelte wordt belast), beteekent een meerdere opbrengst van on geveer 2000. Wanneer geen van deze twee verorde ningen wordt ingetrokken, bestaat de mo gelijkheid, dat de rf geering voor het vol gende belastingjaar riet goedkeurt, dat op de gemeentefondsbelasting meer dan 55 op centen worden geheven. Dit zou voor de gemeente beteekenen derving van een, be drag van bijna 11000. B. en W. waren echter van meening, dat, waar de motieven, welke destijds leidden tot vaststelling der twee verordeningen, thans nog aanwezig zijn, die maatregelen nu ook gehandhaafd moeten blyven. Zij konden niet inzien, dat, omdat de Kroon (c.q. ook Ged. Staten) een ander inzicht huldigt omtrent de vraag, wanneer aan de boven gereleveerde bepaling van artikel 283 der gemeentewet is voldaan, zij hun standpunt in deze zouden moeten laten varen. Weshalve zij den Raad voorstelden de betreffende verordeningen in het voor- dee lvan de caféhouders te handhaven. De Raad dacht er echter meerendeels an ders over. Niettegerstaande de hardnek kige verdediging van het voorstel door B. en W. bij monde van weth. Meijer, en van die overzijde door den heer van Eeden, ver hieven vele andere leden hun stem hier tegen in een uitvoerige discussie, die ge- ruimen tijd in beslag nam. Het slot was, dat het voorstel van B. en W. kelderde met 5 tegen 10 stemmen. Behalve de beide wet houders, stemden slechts de heeren van Eeden, Vink en Campers voor. Toen kwam de moeilijkheid: welke ver ordening moeten we nu intrekken, de eer ste, waardoor de opbrengst met f 500. wordt verhoogd, of de tweede die 2000. meer oplevert? Na ampele discussie hakte de heer Vogelaar tenslotte de knoop door bepaalde zijn keus op de intrekking van de laatste verordening. Dit voorstel (n.l. nu van den heer Vogelaar) werd aangenomen met 10 tegen 5 stemmen. De tegenstemmers waren dezelfde als de voorstemmers van het voorstel van B. en W. Zoodat derhalve de huurwaarde van de café's en restau rants e.d. weer ten volle wordt belast. Verkeersver bete ringen. Om een vlotter doorgaand verkeer van de richting Haarlem naar Den Haag te ver krijgen, werd in het smalle gedeelte van de Vinkenlaan, n.l. tusschen de Pickéstraat e« den Losplaatsweg, een verbetering aan gebracht. Z.h.st. were besloten de boomen aan beide zijden te rooien, het trottoir aan de westzijde te versmallen tot 1.80 M., waardoor de rijstraat kan worden verbreed tot 5.53 M., en in de plaats van de oude boomen jonge boomen te planten. Hier voor werd een crediet van 435.uitge trokken. Voorts zal de rijstraat van het gedeelte Ouden Zeeweg vanaf de Beeklaan tot aan het pand van de Gobrs. v. d. Putten wor den verbreed. Daartoe zullen de aldaar staande 7 boomen aan de zuidzijde worden gerooid en door versmalling van het trot toir de rystraat op 5 meter worden ge bracht. Hiervoor werd z.h.st. een crediet beschikbaar gesteld van 270. Met de stem van den 'heer Liefferink tegen, werd vervolgens de verordening op de levering van water aan een kleine wij ziging onderworpen. Deze houdt in dat voortaan de aansluiting van de dienstlei- cingen, van de hoofdleiding tot den meter, tot een maximum v^n 15 meter voor reke ning van de gemeente wordt genomen (in plaats van tot 7 meter als tot dusver). Voor de bouwers, die nogal ver van den weg af moeten bouwen, beteekent dit dus een voor deeltje. Tenslotte gingen een tweetal begrootings- wijzigingen onder den hamer door en vroeg de heer van der Meer bij de rondvraag welke motieven er B. en W. toegeleid had den om den heer Teunissen die momenteel in dienst bij de gemeente is, tot schatter van de dranklocaliteiten te benoemen. Spr. beeft niets tegen den persoon, maar vindt het niet juist, dat zooiets geschiedt door iemand die in dienst der gemeente is. De heer Vogelaar sloot zich hierbij aan. De voorziter antwoordde dat B. en W. daaraan geen oogenblik gedacht hadden, en dat de heer Teunissen louter door B. en W. be noemd was, omdat zij meenden, dat be trokkene daarvoor uitstekend geschikt was. Bovendien is de heer T. slechts in tijde- lijken dienst der gemeente. Nadat de heer van der Meer den wensch uitsprak, dat zulks in den vervolge niet meer zou ge beuren, dat gemeente ambtenaren met der gelijke functies worden bekleed, sloot de voorzitter de openbare vergadering, waar na men in een zitting met gesloten deuren overging. DE LAATSTE LES VAN LANGELOT 233. Niemand was veilig voor hun geweld en zelfs de deftigste heeren gingen op de loop of kregen zóó maar op straat een ongenadig pak slaag 't Was me een toestand! 234. Ook Langelot bleef niet van de narigheid bevrijd. Een van de dikste knuppels scheen het op hem gemunt te heb ben en Langelot had alle moei te hem van het lijf te houden.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10