SPORT DE LAATSTE LES VAN LANGELOT DINSDAG 30 AUGUSTUS 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN DOODELIJK VERKEERSONGEVAL BIJ DOKKUM. Motorrijder gedood. Gisteravond laat keerde het echtpaar Smit uit Enschede, dat eenige dagen op Ameland had doorgebracht, per motor huiwaar ts. Door tot nu toe onbekende oorzaak is de heer S. nabij de Dokkumer Trekvaart in botsing gekomen met een hem tegemoet rijdende auto, met het gevolgd, dat hij en zijn echtgenoote tegen den grond werden geslingerd. De gevolgen waren voor den heer S. fataal. Het echtpaar, dat ter plaatse de eerste hlup werd verleend, is naar het academisch ziekenhuis te Groningen over gebracht, alwaar de heer S. kort na aan komst aan de bekomen verwoningen is bezweken. De toestand van mevr. S. baart geen zorg. Het slachtoffer was 28 jaar oud en laat een dochtertje achter. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN MOTOR Gisternamiddag had in de Wipgtrik- kerallee te Zwollerkerspel, ter hoogte van het punt, waar deze aansluit aan den op rit naar de nieuwe brug over het Almelo- sche kanaal, een botsing plaats tuschen een vrachtauto en een motorrijwiel, bereden door den veehandelaar F. Megenberg uit Zwollerkerspel. Zoowel de automobilist als de motor rijder kwamen uit de richting van de Watersteeg. Waarschijnlijk heeft de motor rijder de vrachtauto beidèn wilden de brug oprijden nog in den bocht willen passeeren. hetgeen hem noodlottig is ge worden. Hij werd over den weg geslingerd en bekwam een lichte hersenschudding, alsmede een gebroken been. De vrachtauto werd licht beschadigd. De gewonde werd per ziekenauto naar het Sophia ziekenhuis vervoerd. Kort na dit ongeluk raakte de heer W. uit de Wipstrik, die ijverig medewerking had verleend bij het transport van den ge wonde, buiten bewustzijn, zoodat ook deze moest worden geholpen. VRACHTAUTO RAMEIT EEN CAFé De gevel zwaar beschadigd. Gisteravond half twaalf is een vrachtauto van de firma Kreyze te Haarlem door nog niet bekende oorzaak tegen het café „Nieuwklap" van den heer J. Bolt te Sla- perstil gereden. De botsing was zoo hevig, dat de auto als het ware door den ipuur reed. De geheele buitenmuur werd vernield. Eenigen tijd later viel een groot stuk steen uit den gevelmuur, waardoor het vertrek van de dienstbode geheel bloot kwam te liggen. Het mag een wonder worden ge noemd, dat geen persoonlijke ongeluken zijn voorgekomen. De aangerichte schade is evenwel aanzienlijk. MEISJE VERDRONKEN. Gistermiddag is het zevenjarig dochter tje van de familie Van Haanstra te Horn- Sterzwaag te water geraakt en jammerlijk verdronken. Na twintig minuten dreggen heeft men het lichaam opgehaald. Men heeft nog ge tracht de levensgeesten op te wekken, doch zonder resultaat. BEJAARD ECHTPAAR AAN DEN VERSTIKKINGSDOOD ONTKOMEN. In den loop van Zondagmiddag meenden de bewoners van de eerste verdieping van pand 40 aan den Oostzeedijk te Rotterdam een steeds sterker wordende gaslucht waar te nemen. De lucht bleek van beneden te komen, waar op de bel-etage achter een winkel twee bejaarde menschen wonen. Eenige personen begaven zich naar dien winkel, waar zij aan de deur rammelden. Na eenigen tijd kwam de man, de 78-ja- rige F. J. van Heek, naar voren. Hij scheen een beetje versuft te zijn en had niet de tegenwoordigheid van geest de deur te ope nen. Hij liep weer naar achteren, waarop de buren ook naar de achterzijde van de woning gingen. Hier konden zij binnenko men, daar een der groote deuren open stond en slechts een hor den weg versper de. Men kwam toen tot de ontdekking, dat het echtpaar tot op het oogenblik, dat er aan de deur was gerammeld, op bed had gelegen. De oorzaak bleek een klein lek in de gas- Nispen, lag nag steeds te bed. Ook zij was door het gas bedwelmd. De man was, na dat hy weer naar den achterkant van het huis was geloopen, bij een openstaande achterdeur geheel versuft in een stoel gaan zitten. Beiden zijn per auto van den G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, waar zij ter observatie zyn opgenomen. Hun toestand was niet ernstig. De orzaak bleek een klein lek in de gas buis te zijn geweest. MOORDAANSLAG TE KERKRADE. Man en vrouw ernstig gewond. De dader gegrepen. Gisteravond is in een woning in de Kampstraat te Kerkrade een moordaan slag gepleegd op een man en een vyouw, waardoor beiden zoodanig werden gewond, dat zij in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis zijn vervoerd. De slachtoffers, de 39-jarige van R. en de 30-jarige vrouw J. V., beiden afkomstig uit Noord-Brabant, woonden sinds de vo rige week in de Kampstraat te Kerkrade. De vrouw had tot voor korten tijd in Eind hoven samengewoond met den 42-jarigen H., van Belgische nationaliteit. H. heeft zich gisteravond na?r de woning in de Kampstraat begeven en de vrouw en den man met een mes verscheidene steken toe gebracht. De dader vluchtte hierop, doch werd spoedig gegrepen, Intusschen had men geneeskundige hulp ontboden, Een dokter was spoedig ter plaatse, waarop de slachtoffers naar het ziekenhuis te Kerk rade zijn overgebracht. Hun toestand is zeer ernstig. De dader is in de kazerne opgesloten. Het mes is in beslag genomen. DE TE BUREN OPGEHAALDE KINDER LIJKJES. Gerechtelijk onderzoek acht misdrijf aanwezig. Naar wij vernemen heeft het gerechtelijk onderzoek naar de vorige week Woensdag in de Korne bij Buren in een jutezak ge vonden kinderlijkjes uitgewezen, dat het hier een lafhartigen kindermoord betreft. Het moet tusschen 10 en 15 Augustus hebben plaats gehad. De justitie te Arnhem zet het onderzoek nog voort. De burgemeester van Buren tracht de vrouw pp te sporen. BESMETTELIJKE ZIEKTE IN KAZERNE- EEN ZESTAL GEVALLEN VAN DYSENTERIE TE UTRECHT, Naar wij vernemen heerscht ar momen teel een dysenterie-epidemiie onder de manschappen van de derde batterij lucht doelartillerie in de Hojel-kazerne aan de Croesselaan te Utrecht. Hoewel de patiënten er niet ernstig aan toe zijn, heeft de epidemie toch aanleiding gegeven om alle verloven in te trekken. In verband met de besmettelijkheid van de ziekte zal de derde batterij aan de parade op Koninginnedag zijn medewerking niet verleenen. Bovendien zal er zeer waar schijnlijk van moeten worden afgezien om aan den marine- en scheepvaartdag te Scheveningen op 3 September deel te ne men. DE DYSENTERIE-GEVALLEN TE HEER HUGOWAARD. Gistermiddag heeft dr. Doyer, inspecteur der volksgezondheid, een bezoek gebracht aan Heer Hugowaard. Ingevoge de gevoer de besprekingen met den burgemeester, den heer Sutman Meijer, zal heden een oproep aan de burgerij worden uitgegeven, waarin wordt aangeraden: 1. uitsluitend leiding water te gebruiken; 2. geen rauwe groen ten en fruit te eten; 3. borden en kleeren niet in slootwater te wasschen; 4. niet te zwemmen in binnenwateren. In het gezin van de fam. Doodeman ver toeven thans eenige logeetjes uit Alk maar. Zij zullen, uit vrees voor overbren ging van besmetting, niet naar huis mo gen. Als een der oorzaken voor het uitbreken der ziekte kan worden aangenomen het ontbreken van waterleiding in de huizen der getroffenen; de regenbakken zijn nu verzegeld, meldt het „Vad." Het ontbreken van behoorlijke W.C.'s moet mede funest worden genoemd. Op ver schillende plaatsen ziet men nog de „huis jes" boven de slooten en in het hier door verontreinigde water wordt vaak het vaatwerk gewasschen of kleeren na de wasch nagespoeld. Uit hygiënisch oogpunt is wel reeds veel eerder besloten, dat die gebouwtjes moeten zijn opgeruimd voor 1939, maar gezien de financieel© onmacht van vele belangheb benden is van dit besluit wel eens uitstel verleend. Te verwachten is, dat nu wel sterk de hand aan de verordening zal worden gehouden. Ook zal wel met nadruk aansluiting aan de waterleiding bepleit worden. De ver plichting er toe bestaat wel reeds, maar slechts voor zoover men niet meer dan 40 meter van den weg woont. VLUCHTELING UIT CAYENNE IN ROTTERDAM ALS VERSTEKELING AANGEKOMEN. Gistermorgen is met de bananenboot „Jamaica Progress'' uit Kingston als ver stekeling meegekomen de 62-jarige Franschman A. M. B., die meer dan tien jaar in de Fransche strafkolonie te Cayenne heeft doorgebracht. Op deze avontuurlijke reis zijn vijf kameraden van hem veronge lukt. B. is er echter in geslaagd zich in vei ligheid te stellen. Hy hoopt nu, dat de Ne- derlandsche vreemdelingendienst hem naar Frankrijk zal terugsturen, waar 'hij, zooals hij zegt, vrij zal weiden toegelaten. Een jaar of tien geleden was deze Franschman in het bezit van een aardig kapitaaltje. Hij was bovendien getrouwd wet een jonge Frangaise. Maar de idylle was van korten dum. Er kwam een andere man en deze ging er na eenigen tijd niet alleen met B.'s vrouw, maar ook met B.'s geld vandoor. Veel plezier had deze er echter niet van, want. B. nam wraak door zijn rivaal dood te schieten. B. werd gepakt en naar Cayenne gezonden. Met vijf kameralen trachtte hij onlangs te ontvluchten. Langen tijd verbleven zij in de oerwouden en tenslotte gelukte het hun van boomstammen een bootje te ma ken, waarmede zij een langen tocht over zee begonnen. Zij kwamen terecht in Tri- r.idad en aangezien hun prauwtje niet meer 'e gebruiken was, verschafte het Engelsche gouvernement hun een zeilbootje, waar mede zij weer moesten vertrekken. Met dit tootje zijn zij naar Jamaica gegaan. Toen deze paar duizend zeemijlen er weer op zaten, was dit bootje ook niet meer te ge bruiken, maar weer kregen zij een nieuw scheepje. Dit was echter zoo wankel, dat het nog onder de kust van Jamaica tijdens een hevige storm kapseisde, lek sloeg en 2onk. De kameraden van B kwamen in de golven om, doch B. zeLf wist zich met groote inspanning van krachten zwemmende te redden. Hij kwam op Jamaica terecht. Daar- r.a is hij aan boord gekomen van de „Ja maica Progress", die hem naar Rotterdam bracht. VERMIST ONDERWIJZER TERECH.T De te Emmen vermiste 28-jarige onder wijzer J. K., wiens aanhouding en opspo ring door den burgemeester van die ge meente was verzocht, vervoegde zich Za terdagavond bij het hoofdbureau van poli- tip te Dordrecht om nachtverblijf. Aan dit verzoek is voldaan. De familie werd ver wittigd en heeft den volgenden dag den vermiste afgehaald. VERKOOP GING DOOR Op de postzegeltentoonstelling in het ge bouw „Concordia" te Breda heeft zich Zon dagmiddag een min of meer humoristisch voorval afgespeeld. Van de tentoonstelling hadden eenige postzegelhandelaren gebruik gemaakt, stands te huren, waar zij hun artikelen niet alleen exposeerden, doch ook ver kochten. Het hoofdbestuur van de Poste rijen en Telegrafie had er voorts een tij delijk postkantoor ingericht, waar ook Zon dag den geheelen dag zegels ter eere van het regeeringsjubileum van H. M. de Ko ningin werden verkocht. Van bepaalde zijde werd deze verkoop op Zondag ter kennis van de politie gebracht, waarna van politiezijde telefonisch aan het tentoonstellingsbestuur werd gelast, den verkoop onmiddellijk te doen staken. Het tentoonstellingsbestuur antwoordde hierop, dat men van het politiebureau maar een rechercheur moest sturen om de overtre ding te constateeren en vervolgens proces verbaal opmaken tegenhet Rijk, dat in het tijdelijke postkantoor het meeste verkocht. De politie is echter niet gekomen en de verkoop is rustig tot sluiting der ex positie doorgegaan. „Tel." ATHLETIEK R. K. ATHL. VER. „DOC08". Alle twintig atfrleten plus reserves welke zijn aangewezen voor de twee ploegen welke starten in „De Estafette dwars door Leiden", worden dringend verzocht zonder uitzondering op de laatste trainingsavon- c.en aanwezig te zijn. Deze zijn hedenavond y uur op het R. K. Sportpark „Haagweg" en inorgen (Woensdag)avond) 8 uur Se ringenstraat 8 hoek Koninginnelaan. Lange afstandloopers welke wenschen deel te nemen aan Amstel-Schenkelloop op a.s. Zondag te Amsterdam, worden ver zocht zich nog hedenavond op de training of aan het secretariaat Melchior Treublaan 4 (hoek Kamerlingh Onneslaan) op te geven. LAWNTENN1S DE NEDERL. KAMPIOENSCHAPPEN BEGONNEN. Op de Festinabanen in het Vondelpark te Amsterdam zijn gisteren de Nederland- sche tenniskampioenschappen begonnen. In het heerendubbelspel hadden Leem bruggen en Fabius groote moeite om van de gebr. Saarberg te winnen, maar in de final set sprak de routine een duchtig woordje mee. Ook de laatste partij van den dag had een min of meer verrassend ver loop. Wiegers kon tegen het uitstekend ge- vaarieerde spel van Van Waveren maar niet het goede antwoord vinden. Na de grootste inspanning won Wiegers den eer sten set, maar kwam in de tweede al spoe dig 15 achter. Toch gelukte het hem op te halen en ten slotte met 86 te winnen. De uitslagen luiden: Heer en enkelspel. Eerste ronde: Rinkel sl. Allessi 62, 86. Van Olst sl. van Pulten 61, 63. Hout man sl. Saarberg 64, 97. Fabius sl. Hoogeweg 61, 6-1 Wiener sl. mr. van Kompu 108, 60. Klautz w.o. tegen Hen- riquez. Wiegers sl. van Waveren 1513, 8—6. Dames enkelspel. Eerste ronde: Mej. Thonus sl. mevr. v. d. Klashorst 64, 57, 1210. Tweede ronde: Mej. Blikslager sl. mej. Verschuur 61, 46 64. Mej. Kerkhoven sl. mevr. van Haagen 75, 86. Gemengd dubbelspel Eerste rpnde: Mej. Kerkhoven en Hoeke sl. mej. Houtman an Houtman 61, 60. Tweede ronde: Mevr. Tienstra en van der Heide sl. mej. Smits en mr. Peters 61, 6—1. Heer en dubbelspel Tweede ronde: Leembruggen en Fabius sL W. en H. Saarberg 75, 46, 61. VOETBAL DE ENGELSCHE LEAGUE De uitslagen van de voetbalwedstrijden, welke gisteren in de Engelsche League zijn gespeeld, luiden: Eerste afdeeling: (Jharïton Athletic- -Stoke City 42 Wolverhampton Wanderers Leicester City 00 Tweede afdeeling: P.radfordSwansea Town 1.1 BuryFulham O-r-2 ChersterfieldManchester City 03 Sheffield UnitedCoventry City 0—*0 Tottenham Hotspur Sheff. Wednesd. 33 Tranmere Rovers—^Millwall 20 West Ham United-—Blackburn Rovers 12 OM HET KAMPIOENSCHAP VAN R. K. NEDERLAND, A. Grooteman neemt een voorsprong. Onder groote belangstelling werden bovengenoemde wedstrijden in een der ge zellige zalen van Huize St. Jan te Utrecht \oortgezet. Ook aldaar was voor dit groote öam-evenement groote belangstelling, meldt de „Tijd". In de loop van Je week hebben enkele plaatselijke ontmoetingen hun beslag ge kregen, n.l. te Den Haag: MolhoekHeij- dra afgebroken in remisestand en Meester - Grooteman 11. Het spel van de beide West-Friezen, vooral dat van Grooteman, maakte grooten indruk. Deze eenvoudige jongeman speelt zoo rustig en zeker en schijnt totaal onbewogen, doch toovert her haaldelijk uit de moeilijkste standen de winst te voorschijn. Na afloop van de par tijen mochten we nog eenige verbluffende staaltjes van zijn doorzicht in de party aan schouwen. Door thans zijn beide partijen in winst om te zetten heeft Grooteman een ilinke voorsprong, 4 gespeeld, 7 punten. Fet zal de andere deelnemers niet gemak kelijk vallen hem nog in te halen. De partijen hadden het volgende verloop. J. BosseA. Grooteman. Met groote „regelmaat" wordt de vroeger „onregel matig" genoemde opening 3228 toege past, ook weer in tieze partij. Grooteman 1 eantwoordde deze met 13—23 en na de afruil met 1924 welke halve hekstelling geruimen tijd gehandhaafd bleef. Er ont spon zich een interessant gevecht op het centrum hetwelk tenslotte door beiden sterk bezet werd zorder dat er van eenig voordeel sprake was. Bij den 17en zet kwamen verschillende afruilen waaruit zwart met een klem voordeeltje te voor schijn kwam. Langzaam aan wist wit zich iets te herstellen °n iedereen dacht aan iemise tot in den stand Zw. 3, 6, 11, 12, 18, 19, 23, 24. Wit 27, 28, 32, 34, 35, 37, 38, 43, 45 Zwart de winst forceerde door 2430, ?924, 11x38. Het eindspel bleek geheel coorzien te zijn door Gr. want na nog eenige zetten boekte Bosse een eervolle neder laag. v. d. PolMeester Eerstgen. speelde ae Fransche opening 34—30 door Zw. met 2025 beantwoord. Cok hier werd gerui- men tijd gestreden om bezetting van de strategische velden op het midden en met wisselend succes. Langen tijd ging de strijd gelijk op tot wit bij den 35sten zet ge dwongen was het centrum prijs te geven, doch daartegen eenig overzicht op Z. korten vleugel kreeg. Bij den 43 enzet was de stand: Z. 7, 8, 13, 16. 18, 19, 24. W. 17, 27, Want aan hun oranje koppen kunt zien, dat u op 'n voorrangsweg rijdt. En verder dient u op vierkante oranje bordjes met witten rand te letten, dat zijn óók voorrangsweg-kenteekens. 28, 30, 33, 35, 43. Zwart speelde hier 712, vervolgens 27—21, 16x27, 17—11, 2—732, 28x37, 1217 enz. In de aangegeven stand kon Z. echter door 1923, 28x19 gedw. 1823 en 712 een stuk winnen met goede kansen. Na een zwakke zet van W. wist Z. door te breken, het eindspel bleek echter niet te winnen, me. als resultaat een pun- tenverdeeling. HeijdraNieuwkerk. De jonge Nieuw- kork debuteerde niet onverdienstelijk door i? een zeer moeilijken strijd Heijdra een punt te ontfutselen. Geruimen tijd had N. zelfs het initiatief, c^ch kon zijn opgedron gen stukken op het W. centrum niet hand haven. In tijdnood naderde het eindspel met gelijk aantal stukken. Door "beiden werden die periode niet steeds de beste zetten gevonden. Na een te kostbare doorbraak naar dam door W. volgde snel remise. Wie nu gedacht zou hebben dat de spelers in de middagronde zich zouden bepalen tot rustig en eenvoudig spel kwam wel be drogen uit. In deze ronde werd felle strijd geleverd. Opvallend was dat aan alle drie borden afsluitingen werden toegepast. Bossev. d. Pol. v. d. Pol met Zw. be antwoordde 3228 eerst met 1721, door handig manoeuvre ïren wist W. daaruit voordeel te trekken en den beteren stand te forceeren. In het middenspel was Zw. wel gedwongen een groote afruil te nemen welke zijn stand geen verbetering bracht. Langzaam maar zeker kwam Z. in steeds slechtere positie en Bosse maakte nu geen fout doch handhaafde zijn winstkansen door accuraat spel. Nadat Wit een sterke opsluiting op Zw. 1. vleugel had geforceerd leek het alsof Zw. nog los kon komen. Wit b lette dat echter handig en afdoende en kou spoedig de winst boeken. Zw. 6, 10, 13, 14, 15, 19, 20, 22, 23, 24. Wit 25, 26, 30, 31, 32, 33, 35, 38, 40, 45. Na W. 32—27 kon Zw. wel opgeven. NieuwkerkMeesier. Thans volgde als antwoord op 3228 eens 2024 door Meester, Na een interessante strijd op het centrum wist Meester een opsluiting te ver krijgen op W. 1. vleugel. Het was langen tijd een moeilijke opgave te bepalen wie nadeel van deze opsluiting had, de opslui- ter of de opgeslotene. Na een aantal zetten kwam het echter aan het licht dat Meester goed gezien had en cat hij als opsluiter het voordeel had. Na een foutieve afruil van Z, kwam er voor W;t opluchting en na nog wat schermutseling werd tot remise over gegaan. GrootemanHeijdra. Heijdra beant woorde ook 3228 met 17^-21 evenals v. d. Pol en kwam ook spoedig in moeilijk heden, mede door prachtig spel van Gr. en enkele zwakke zetten van zich zelf. Al spoedig kwam er door afruilen een Wit st. op 25 en een Zw. op 35, waarop Gr. tracht te te combineeren, Heijdra, zwak in cen trum en positiespel, toonde zich ook nu weer sterk in rand- en combinatiespel. Dat zulks echter wel fraai kan zijn doch niet productief tegen een sterke speler bewees wel deze partij. Na prachtig spel ontstond bij den 38sten zet de volgende stand: Zw. 6, 11, 13—19, 21, 23, 29. Wit 25—28, 30, 32, 35, 36, 38, 42, 43, 43. Wit had als laatste zet 3127! gespeeld, na enkele zetten kon zwart opgeven. De stand is thans als volgt: Grooteman 4 3 1 7 Meester 4 13 5 Heijdra 5 12 2 4 Bosse 4 112 3 Nieuwkerk 2 2 2 Mokhoek 3 2 12 Volgende week worden de wedstrijden te Rijswijk voortgezet. 231. Toen Langelot dat zag, werd hij radeloos en hij hoopte het beter te maken door alle stokken en paaltjes van de wereld levend te laten worden om die eerste stok stuk te slaan. 232. Maar het liep natuurlijk weer mis. Heele drommen stokken en palen trokken door het land en richtten overal een verschrikkelijke schade aan. Ze trokken zich nergens wat van aan en vernielden alles wat ze konden.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9