Burgerlijke Stand Laatste berichten AGENDA MARKTBERICHTEN DINSDAG 30 AUGUSTUS 1938 DE LEIDSCHE COlMANT EERSTE BLAD - PAG. 3 De JUBILEUMFEESTEN. Het programma voor Woensdag. 8.3012.uur: Feest der schooljeugd op het terrein Zoeterw. Singel met le op voering van „De mislukte aanslag op Lochem". 10.30 uur: Parade van het garnizoen op het Schuttersveld. 2.2.30 uur: Schoolsgewijze optrekken der schoolkinderen naar het feestterrein Zoeterwoudsche Singel. 2.30 uur: Kinderfeest op het terrein Zoe terwoudsche Singel. 6.308 uur: 2e opvoering Historisch Openluchtspel terrein Zoeterwoudsche Sin gel. 811 uur: Historische klucht „den Burcht". KLOKKEN LUIDEN OP A.S. FEESTDAG. Ingevolge medeieeling der Jubileum- Commissie verzoekt ondergeteekende, dat op a.s. Zaterdag, waarop de viering van bet 40-jarig regeer irtgsjubileum van H.M. de Koningin voor nnSte stad is bepaald, des morgens van 7 tot kwart over 7 de klokken der Katholieke kerken en kapellen in Lei den zullen luiden «gelijk met de andere klokken der stad. Deken A. HOMULLE. VER. „KATHOLIEK-LEIDEN". Voor de verlichte Gondelvaart, welke ge houden wordt op Zaterdag 3 September 's avonds van 8.30—9.30 uur, kan men zich opgeven bij mej. v. Zanten, Cronestein- kade 4. Voor zoover nog voorradig kunnen de deelnemers aldaar gratis lampions en kaarsen in ontvangst nemen. Werkt mede om ook dit gedeelte van de jubileumfeesten te doen slagen. W. J. KRIEK, voorzitter. R. K. BOND VAN P.T.T.-PERSONEEL. Herdenking twintigjarig bestaan. Zondag vierde de afdeeling Leiden van den R. K. Bond van P.T.T.-personeel „St. Jan' op bescheiden wijze in intiemen kring •haar 20-jarig bestaan Door den Geeste.ilk Adviseur, kapelaan F Bernefeld, werd tf?1 intentie van de af- c eeling een H. Mis c-pgedragen op de kapel der Eerw. Zusters van de Voorzienigheid, waaronder alle aanwezige leden „ter H. Communie gingen. Gnder de H. Mis hield de Geestelijk Adviseur een korte toespraak, waarin Z.Eerw. in duidelijke woorden uit legde waarom het den wensch van Paus er Bisschoppen is dal wij katholiek ge organiseerd zijn In de R. K. vereeniging worden behalve de stoffelijke ook de gees telijke belangen behartigd. De achtergrond van alle bemoeiing-:/; der geestelijke over heid in schijnbaar stoffelijke aangelegen heden is altijd het 'ie.il der zielen. Na de dankzegging vereenigde men zich aan een gemeen.>;happelijk ontbijt. De Eerw. Zusters haduer, voor een keurig op gemaakte en'feestelijk met bloemen ver sierde tafel gezorgc Mede-aanzittenden waren de Geestelijk Adviseur en de Bonds voorzitter de hPer M. v. d. Broek uit Utrecht. Nadat door allen aan de eischen van de ir aag genoegzaam tegemoet gekomen was en men nog eenige altracties genoten had, ram de Bondsvoorzitter het woord en brachi de felicitaties van het geheele Bondsbestuur aan oe jubileerende afdee- lirg over. Spreker memoreerde de pioniers, die voor 20 jaar de afdeeling hadden opgericht. Het speet spreker zeer den heer Langeveld, cie medeoprichter en ruim 18 jaar voor zitter was geweest hier niet aanwezig te zien. Van den heer Langeveld was bericht van verhindering ingekomen. Spreker liet de wederwaardigheden in het bestaan van het P i T -personeel van voor 40 jaar tot nu foc de revue passeeren. Zeer veel verbeteringen vallen te consta teren, de democra-.u-che geest is reeds ver doorgewerkt in ons bedrijf, echter blijven er nog vele gerechtvaardigde wenschen tot verbetering bestaan. Spreker besprak de instellingen van den Bond: Fonds hulp in rood en Fonds uitkeer in g bij pensionee- r'ng en overleden, alsmede de instellingen van het bedrijf: het kinderfonds P.T.T. en het Personeelfonds F.T.T. Ook richtte hij het woord tot de hu'dige bestuurders, niet speciaal van deze af feeling, doch in het al gemeen Bij al hun werken moeten zij niet rekenen op dank dou menschen, doch voor uogen houden, dat God hun verdiensten riet onbeloond zal laten. Hij wekte de leden op mede te helpen hun afdeeling groot te maken. De voorzitter bracht hierna dank aan Geestelijk Adviseur en Bondsvoorzitter voor de door hem gesproken woorden en mede aan alle aanwezigen voor hun mede werking tot het doen slagen van deze be scheiden echter toch feestelijke lustrum viering. EEN SCHOORSTEENBRAND. Gisteravond omstreeks 10 uur is de brandweer uitgerukt voor een schoorsteen brand in de Kooilaan 2, waar in de melkfa briek den Hollander, door het te fel sto ken van een der stoomketels brand was ontstaan in den schoorsteen. Met behulp van de ladderwagen en een roeischep is het vuur gebluscht. OVER DE MEREN MET DE „PAULINE". Morgen voor het laatst. In tegenstelling met een vorig bericht deelt de Reederij van der Schuyt thans mede, dat morgen de laatste rondvaart met de „Pauline" over de Kager- en Bra- semermeren zal worden gemaakt. Men zie voor deze modedeeling de betreffende an nonce in dit nummer. GEMEENTERAAD. De gemeenteraad van Leiden vergadert op Maandag 5 September 1938, des namid dags te twee uur, in het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen". Te behandelen onderwerpen: lo. Onderzoek van den geloofsbrief van het nieuw benoemde raadslid, den heer H. Oostveen. Herbenoemingen van aftredende leden in de verschillende Raadscommissies. In de vacature-Knappert in de Commis sie voor de Lakenhal worden voorgesteld: lo. A. Krantz, 2o. ir. H. A. van Oerle. enl8o. Praeadvies op het verzoek van T. S. Goslinga, om ontslag als ambtenaar van den Burgerlijken Stand, uitsluitend belast met het sluiten van huwelijken. 18o. Praeadvies op het verzoek van T. S. met de N.V. „Nationaal Grondbezit", te 's-Gravenhage, aangegane huur van de be nedenverdieping met achterbouw van het perceel Rapenburg No. 18. 20o. Voorstel tot het verkoopen van een strookje grond aan de Klimmende Leeuw- steeg aan P. J. Wetselaar, te Leiden. 21o. Voorstel inzake het aangaan van kasgeldleeningen gedurende het 4e kwar taal 1938. 22o. Voorstel tot herziening van het bij raadsbesluit van 6 November 1933 vostge- stelde plan van uitbreiding voor de ge meente Leiden, laatstelijk herzien bij raads besluit van 1 Augustus 1938. 23o. Voorstel: a. tot het wijzigen van het raadsbesluit van 30 November 1931 inzake het sluiten van een verzekering tegen fraude enz. ter zake van- geld en waardepapieren; b. tot het wijzigen van de verordening op het beheer van de bedrijven der gemeen te Leiden; c. tot het wijzigen van de verordening op het beheer van het Grondbedrijf der ge meente Leiden.; d. tot het wijzigen van de verordening, houdende reglement van de Gemeentelij ke Hulpbank (Gemeentelijke Bank van Leening en Geldschietbank) te Leiden. 24o. Voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van de verbou wing en restauratie van het hoofdgebouw van „Endegeest" en de daaraan grenzende paviljoens B. 25o. Verdeeling van den Raad in Sectiën. VERBOUWING EN RESTAURATIE „ENDEGEEST" Met een voorstel van de Commissie van Beheer over de gestichten „Endegeest" .„Voorgeest" en „Rhijngeest" om over te gaan tot een verbouwing en restauratie van het z.g. hoofdgebouw van „Endegeest" en de daaraan grenzende paviljoens B, als in dat voorstel nader omschreven, kunnen B. en W; zich vereenigen, evenwel met dien ver stande, dat, gelet op den aard der uit te voeren werken, de, daaraan verbonden, op 46.000 geraamde kosten naar hun meening niet uit geldleening behooren te worden be streden, doch ten laste van hetafschrij- vings- en vernieuwingsfonds dier inrichtin gen dienen te worden gebracht. (De toelichting bij de andere punten der niet heel belangrijke agenda, plaatsen wij morgen). REGELING VAN DE EERSTE HULP BIJ ONGEVALLEN GEDURENDE DE JUBILEUMFEESTEN TE LEIDEN De Gemeentelijke Eerste Hulpdienst werkt als gewoonlijk; het bureau van den Geneeskundigen Dienst blijft geopend van 8 uur v.m.8 uur n.m. en is telephonisch op te roepen onder nummer 645. Verder zal hulp worden verleend door de Eerste Leidsche E.H.B.O.-Brigade (later te noemen „Brigade"); de afdeeling Leiden van de Nederlandsche Vereeniging van E.H.B.O (later te noemen „De Vereeni- ging"), door de afdeeling Leiden van het Nederlandsche Roode Kruis (later te noe men „Roode Kruis") en door de Leidsche Reddingsbrigade (later te noemen „Red dingsbrigade"). 31 Augustus: Bij de Parade van het Gar nizoen op 31 Augustus zal de Vereeniging voor hulp zorgen. Bij de verschillende onderdeelen van het Kinderfeest (opstelling op de Kaasmarkt, het optrekken door de stad en het#Kinder- derfeest zelf) zal de Brigade voor de Eerste Hulp zorgen. (Op het Feestterrein aan den Zoeterwoudschen Singel zullen brancard en verbandkisten aanwezig zijn). De Ned. Ver. zal aanwezig zijn bij het Historisch Openluchtspel. 1 September: op het terrein van Vee- en Zuivel-tentoonstelling zal „Het Roode Kruis" zijn medewerking verleenen, evenals bij het Concours Hippique ou het Sportterrein Nieuwe Kanaal. Bij de „Estaffe Dwars door Leiden" zal de Brigade voor eventueele hulp aanwezig zyn. Gedurende de Zwem- en polo wedstrijden zal de Reddingsbrigade in „De Overdekte" vertegenwooaiigd zijn. 2 September: Op den Nationalen Liede- renavond zal de Vereeniging posten uitzet ten in de Burcht, op de Korenbeurs en in de Hoogstraat. (Repetitie half 5 uurhalf 6 uur door de Vereeniging. Bij de repetitie op de beide plankieren zal de Brigade tegenyoordig zijn. 3 September: Gedurende de Kinder aubade op „De Burcht" zal „Het Roode Kruis" hulp verleenen. Bij de Jubileum-ronde voor Leidsche renners zal de Vereeniging met 6 posten voor hulp zorgen. Brancard en verbandkist zijn aanwezig bij het Zuivelbureau. De Brigade verleent haar medewerking bij de opsteling van den Reclame-optocht en gedurende den optocht. Ook bij het Openluchtspel zal de Brigade vertegenwoordigd zijn. „Het Roode Kruis" zal gedurende den Sterrit een vaste post hebben in Hortus- zicht, terwijl 2 leden van „Het Roode Kruis" zullen meerijden. De Brigade zal vertegenwoordigd zijn bij het Openluchtspel aan den Zoeterwoud schen Singel, terwijl de Vereeniging een post zal hebben aan den Witten Singel. Bij elk plankier, zal een bootje met 2 leden van de Reddingsbrigade aanwezig zijn. Gedurende de Gondelvaart zal de Red dingsbrigade meevaren, met 1 man op de groote boot, terwijl een bootje met 2 man bij de kleine bootjes zal 2ijn. Bovendien zullen leden van de Brigade en de Vereeni ging medeloopen langs den waterkant. Het Roode Kruis zal een vaste post heb ben in de school aan het Schuttersveld van 9.30 uur tot 11.30 uur (gedurende het Vuurwerk) met brancard en verbandkist. Ook de hulpverleening op het terrein wordt door „Het Roode Kruis" verzorgd. Op de Maredijk en Singel zullen leden van de Brigade en de Vereeniging tegen woordig zijn. N.B. Alle helpers zijn voorzien van een kaart, waarop vermeld naam, plaats van hulpverleening, diensturen en datum. Verder heft iedere Vereeniging één contro leur met passe-partout kaart. Parochie O. L. Vr. Hemelvaart en den H. Jozef. Het kerkbestuur der parochie van O. L. Vróuw Hemelvaart en den H. Jozef heeft zich zeer tot zijn leedwezen genoodzaakt gezien, aan zijn crediteuren een reorgani satie voor te stellen. Hangende deze reorganisatie kunnen de op 1 September geldige coupons niet wór den uitbetaald. De uitbetaling zal echter later geschieden volgens een dan tot stand gekomen regeling.Zoóals door het kerk bestuur wordt voorgesteld, wordt aan het gestorte kapitaal niet geraakt; alléén zal slechts over de helft ervan 4 pet. rente worden uitbetaald, terwijl de andere helft renteloos wordt, dóch dit rentelooze deel zal het eerst erf zoo spoedig als maar eenigszins mogelijk wordén afgelost. Maria-Congregatié Afd. Jongens. Par. O. L. Vr. Hemelvaart en St. Jozef. Morgenavond is er vanwege het Konin- ginnefeest geen recreatie-avond. Het Bestuur. NED. VEREENIGING H.L.O. Ten huize van dr. P. J. Gaillard te Oegst- geest had gisteravond de installatie plaats van het 34ste werkcomité der nationale Vereeniging tot Bevordering van Harmo nische Lichaamsontwikkeling (H.L.O.). In het comité LeidenOegstgeest hebben zitting de heeren dr. P. J. Gaillard, voorz., H. P. den Bouwmeester, Endegeestef Strataweg 10, Oegstgeest, secr.; E. Bins- bergen, Leiden, pénn.; G. H. v. d. Ham en H. de Koster Leiden-, Jac. J. Vos en C. J. J. van Ekeris, Oegstgeest. De installatie geschiedde door dr. S. Sturkop, secretaris der Nationale Vereeni ging. De H.L.O. heeft tót "doel de richtirtg aan te geven,' vvaarlangs men geleidelijk kan komen tot een phase van geoefendheid, waarvoor men desgewenscht een proef kan afleggen. Koninklijke onderscheidingen. Hedenmorgen vond aan het kantonge recht alhier in intiemen kring een kleine plechtigheid 'plaats in tegenwoordigheid van den kantnorechter, den waarnemen- den griffier bij ontstentenis van den griffier en het griffie-personeel. In zeer waardeerende bew'oordingen deelde de kan tonrechter den rijksklerk le klasse, H. Her tel, mede, dat.het Hare Majesteit de Ko ningin heeft behaagd, .hem, wegens zijn trouwe plichtsvervulling, te verleenen de zilveren medaille, verbonden aan de Or de van Oranje-Nassau. De kantonrechter bood hem hierop na mens den Minister, diens gelukwenschen met deze onderscheiding aan. Nadat de kantonrechter, de waarnemende griffier en de collega's den heer Hertel eveneens hunne gelukwenschen hadden aangeboden, was hiermede de plechtigheid geëindigd. Aan mej. M. H. Kienjet hoofdjuffrouw bij de N.V. Stoom /•eep-, Eau de Cologne- tn Parfumeriën Fa'»xiek, voorheen Sanders en Co., is toegekend de eere-medaille in zilver, verbonden nan de Orde van Oranje Nassau, naar aanleiding van haar 40-jarig dienstjubileum. De directeur, de heer J. T. H. Sanders, beeft vanmorgen in een hartelijke toe spraak in bijzijn van het personeel, namens den burgemeester, .mej. Kien jet van deze onderscheiding in kennis gesteld en haar het bij deze medaille behoorende draag- insigne aangeboden. Aan den heer L. van Hove, letterzetter bij de N.V. Alg. Handelsdrukkerij v/h. Bat- teljee en Terpstra, is. ter gelegenheid van zijn 40-jarig dienstjubileum, toegekend de etremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Namens directie en commissarissen bood de directeur, de heer Is Lehman, de bij deze medaille behoorende draag-insigne aan. Concert in Rhijngeest. Onder begunstiging van mooi weer en groote belangstelling zoowel van de pa tiënten als van het personeel en een tal rijk publiek, hetwelk op den Straatweg aanwezig was, concerteerde gisteravond in het park van „Rhijngeest" de Harmonie „Werkmans Wilskracht", dir. de heer G. Dik. Het was «en zeer uitgebreid program ma van zeer bekende componisten. „Werk mans Wilskracht" kan met voldoening op dezen avond terug zien. De geneesheer-di recteur, dr. F. J. Stuurman, vertolkte in zeer waardeerende woorden den dank der velen aanwezigen. Ter gelegenheid van het 40-jarig Regee- ringsjubileum van H. M. de Koningin heeft LEIDEN. Geboren: Johan Martinus z. v. J. M. Aniba en D. Brandt. Cornelis Anthonius z v. Th. J. J. Uljee en C. v. Velzen. Gijs- bertus Maria z. v. J. Bavelaaf en P. J. Lan- gezaal. Jannetje Hendrika d. v. D. Fuchs en G. Massaar. Cornelis z. v. J. Guliker er. M. v. d. Veen. Johannes Theodorus Gerardus z: v. Th. G. Klaverwijden en E. Hartingsveld. Gerrit z. v. G. de Jong en M. v. Vegten. Antje d. v. S. Kijk in de Vegte en J. C. Kromhout. Catahrina Jo hanna d. v. E. M. Oostrhout en M. v. Put-' ten. Francina Johanna d. v. J. R. Of ferman en B. J. de Zwort. Jacob Ben jamin z. v. A. Picard en L. E. v. Veldho ven. Martinus z. v. Chr. C. Zwetsloot en A M. Langelaan. Louis Martinus Gerar dus z. v. M. G. Pimmelaar en C. M. v. Beu gen. Barend Pieter z. v. L. v. Kuijk en P. Malipaard. Helena d. v. J. Tamboer en C. O. Middelkoop. Elizabeth d. v. W. Nieuworp en W. Kloet. Cornelis Geer-» truida Maria d. v. C. J. Berbee en H. Her mans. Gehuwd: A. Boot jm. en M. J. Rietho ven j.d. J. J. P. Brinkman jm. en L. Han sen jd. A. v. Dijk jm. en J. v. Dijk jd. Chr. Landkroon jm. en G. v. Hoven jd. W. Looman jm. en C. v. d. Wijngaard jd. H. C. Vogelaar jm. en M. J. S. Paats jd. A. H. A. Willing jm. en M. G. Schalks jd. men in het park van het sanatorium „Rhijngeest" een lichtzuil geplaatst en wel een z.g. vreugdevuur. Rondom deze zuil zijn sohoone oranje bloemen aangebracht. Van af iedere hoek van den zuil hangen tot den grond groene guirlandes, waaraan een groot aantal oranje ballons zijn bevestigd, hetwelk bij avond een schitterend effect maakt. Een en ander is ontworpen door den heer J. J. van Biemen, techn. opz. der gestichten. De waranda's van het hoofd gebouw van bovengenoemd sanatorium heeft men evcftieens met groen versierd, waartusschen bij avond brandende oranje lampioens zijn aangebracht, hetwelk een zeer aardig effect geeft. JEUGDIG BOEFJE. Door de politie is in verzekering gesteld de 13-jarige D. K., die een portemonnaie, inhoudende zeven gulden, van zijn vader, een werklooze, had gestolen. Dit was niet de eerste maal, dat hij met de politie in aanraking kwam. Herhaaldelijk was hij reeds betrapt op kleine diefstallen en had reeds eenige weken tuchtschool ondergaan. Nu wordt hij ter beschikking van den Of ficier van Justitie gesteld. Handelsregister K. v. K. Wijziging. 4806. D. Kaay Zonen, Oegstgeest, Warmonderweg 88, aannemers bedrijf. De zaak is verplaatst naar Lei den, Hoogewoerd 99. Nieuwe inschr ij vingen. 7228. „La source de nouveauté', Leiden, Zoeter woudsche Singel 10, verkoop van japonnen en blouses. E.: H. Blitz-Hangjas, Leiden. Zaterdag slaagde in den Haag voor het examen voor coupeuse mej. A. Pielanen, leerlinge van de Modevakschool der Voor zienigheid, Hoogewoerd 57. Binnenland HET PRINSELIJK PAAR NAAR SOEST. Een geschenk voor Prinses Beatrix. Voor de jubileumfeesten te Soest, die van 31 Augustus tot 6 September zullen worden gevierd, is een uitgebreid program ma vastgesteld. Een van de belangrijkste onderdeelen vormen de landbouwdag op Donderdag 1 September en de opening van het pas gestichte openluchttheater in de bosschen aan den Soesterbergsche- straatweg op 3 September. Van het prinselijk paar is bij den bur gemeester bericht ingekomen dat H. H. K. K. H. H. voornemens zijn den landbouw dag te bezoeken. Tijdens dit bezoek zal het comité voor de feesten aan het prinselijk paar een pop, in oude Soester kleeder dracht, als geschenk voor Prinses Beatrix aanbieden. MILITAIR VLIEGTUIG TEGEN BOOM GEVLOGEN. De inzittenden licht gewond. Vanmiddag omstreeks half één is het militaire vliegtuig 114, komende van Soes- terberg, bij het „doorvliegen" van het vliegveld Molenheide bij Gilze, in een bocht tegen een boom gevlogen. Het toe stel kantelde en boorde met den neus in den grond. Het vliegtuig werd bestuurd door den sergeant-vlieger Kuiper met als passagier sergeant-vlieger van Zuylen. Beide vliegers liepen slechts lichte ver wondingen op Zij werden naar het vlieg veld de Molenheide gebracht, waar zij door dokter Hoek uit Gilze werden ver bonden. DADERS VAN DIEFSTALLEN IN UTRECHTSCH WARENHUIS VEROORDEELD Veroordeeling der daders Het vroegere personeel van het waren huis „Galeries Modernes", dat zich aan diefstallen en heling heeft schuldig ge maakt, werden heden door de Utrechtsche rechtbank de volgende straffen opgelegd: den 24-jarigen magazijnbediende A. M. zes maanden (eisch 8J4 maand, den 19-jari- gen magazijnbediende A. J. B. 6 maanden (8 maanden), den 27-jarigen magazijnbe- Gemeentel. Aankondigingen OPHALEN HUISVUIL. In verband met de verjaardag van H. M. de Koningin zal het huisvuil op Woensdag 31 Augustus e.k. vóór 12 uur worden afge haald. Men wordt beleefd verzocht in de na middaguren geen emmers aan de straat te doen plaatsen. De Directeur Gem. Reiniging. VERZETTING VETTE VARKENSMARKT. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de vette varkensmarkt, welke gehouden zou wor den op Dinsdag 6 September 1938, in ver band met de viering van het Regeerings- jubileum, zal worden gehouden op Maan dag 5 September tevoren. •A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. LEIDEN. Donderdag. Bureau-zitting R.-K. Reclas- seeringsvereeniging, Hoogland- sche Kerkgracht 32> 89 uur n.m. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 27 A ug. tot een met V r ij d a g 2 Sept. a.s. waargenomen door de apothe ken G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502 en G. F. Reijst, Steenstraat 35, tele foon 136. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, telefoon 274. diende H. S. 6 maanden (8 maanden), den 35-jarigen controleur J. G. 1 jaar (ll/a jaar), den 43-jarigen magazijnbediende J. A. S. 6Yi maand (8 maanden), den 66-jarigen winkelbediende K. ter L. 6 maanden (8 maanden), den 28-jarigen chauffeur J. F. 8 maanden (1 jaar). Van alle straffen werd de preventieve hechtenis in mindering ge bracht. z Buitenland HET AMERIKAANSCHE VLOOTPROGRAiUMA VOOR 1939. WASHINGTON, Aug. (Havas-A.N.P.) Het departement van marine deelt mede, dat het vlootprogramma voor 1939 den bouw zal omvatten van ir.instens 18 eenheden: 2 pantserkruisers, 2 kruisers, 8 torpedo boot jagers, 6 duikoooten en wellicht een vliegtuigmoederschip Men overweegt voorts uitbreiding van de effectieven van het marineleger met 2 lot 5000 man. Al deze inlichtingen worden in verband gebracht met het artikel, waar in Woodring, de minister van oorlog, in het orgaan van legei en vloot uitbreiding heeft aanbevolen van de nationale garde van 195 000 tot 210.C00 man, benevens de instelling van een militaire luchtmacht van 2320 vliegtuigen en modernisatie van de defensiemiddelen aan de kust. ROOSEVELT NAAR WASHINGTON. NEW YORK, 30 Aug. (Havas-A.N.P.). President Rooseve't is uit Hydepark ver- tiokken. Hij werd vanmorgen te Washing ton verwacht, waar hij met de ambtenaren van het departement van buitenlandsche zeiken besprekingen zal voeren over den toestand in Europa. LEIDEN, 29 Aug. Groentenveiling. Per 10 kg.: witte kool f 1.50, roodekool 2.50 —5.50, savoyekool 3.10, groenekool 1.70 6.20, prei 4.005.40, kroten 1.70 4.10, kroten gekookt 78, uien 2.40 4.70, peen 4.606.10, aardappelen 2.60 3.0, andijvie f 23, sla 2.druiven f 2842, snijboonen 538, stokboonen 1435, pronkboonen 316, stamboonen 1936, postelein 713, spinazie 219, tcmaten A 47, idem B 47, idem C 4.00—5.60, idem CC 4.00—4.40, per 100 stuks: andijvie 0.502.10, komkommers 1.06.40, bloemkool 1.5021.80, me loenen 525, salade 0.502.60, perzi ken 0.5013.50, per 100 bos: kroten 1.102.00, pieterselie 3070 cent, radijs 1.40, selderie 0.401.00, bleekselderie 419, uien 0.601.20, peen 4.10 10 40, rabarber 1.205.10. 30 Aug. Vette varkens. Aanvoer 176 totaal waarvan 168 zwaar 53, 54 en 55 cent per kg. levend gewicht, 8 licht. Handel vrij goed. BODEGRAVEN, 30 Aug. Kaas. Aange voerd 331 partüen Goudsche kaas. waar onder alle met rijksmerk, totaal 14895 stuks wegende 13455 kg. Prijs met R.M. le soort 23.5025.2e soor 2123, zwaarde re tot 26.50. Handel matig. ROTTERDAM, 30 Aug. Vee. Aanvoer: 2523 totaal, 171 paarden, 56 veulens, 390 magere runderen. 1046 vette runderen, 45 vette kalveren, 620 graskalveren, 494 nuch- teres kalveren, 604 schapen en lammeren, 5 varkens, 92 bokken of geiten. Prijzen per kg.: vette koeien 69, 58 en 3848 cent,, vette ossen 64, 56 en 4045 cent, stieren 56, 52 en 48 cent, vette kalveren 90. 80 en 5565 cent. schapen 43, 35 en 30 cent, lam meren 48, 43 en 38 cent, graskalveren 52 en 42 cent, slachtkalveren 53, 48 en 43 cent, slachtpaarden 5045 en 35 cent. Prij zen per stuk: schapen 242017, lam meren 15128, nuchtere slachtkalveren f 14107, nuchtere fokkalveren 25 2220, slachtpaarden 210175100, werkpaarden 350280180, hitten 245 '195100, veulens 12010050, stie ren 280210150, kalfkoeien f 290 2 30150, melkkoeien 285230160, va rekoeien 190—140—100, vaarzen 225— 165110, pinken 16012090. graskal veren f 453525, bokken of geiten 14 —10—5.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3