NIEUWS DINSDAG 30 AUGUSTUS 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal Bü onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? BETROKKEN. De Bilt seint: Verwachting: Matige aanvankelijk nog krachtige Noordelijke tot Noord-Westelij ke wind, betrokken tot zwaar of half be wolkt, kans op regenbuien, vooral in het Oosten en Noorden, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 767.8 te Kuopio in Finland. Laagste barometerst.: 750.8 te Berlijn en Breslau. De depressie op het vasteland werd die per, doch blijft secundair boven Midden- Duitschland. Zij breidt zich naar het Noor den uit. Het gebied van hoogèn luchtdruk over Finland nam in beteekenis toe. De depressie in het Noorden verdween uit het waarnemingsgebied. Het gebied van hoogen luchtdruk in het Westen wordt zwakker. Over de Baltische Staten en Scandinavië beweegt een warme continen tale luchtstroom zich naar het Noord-Wes ten. Over Engeland bewegen zich nog po laire luchtmassa's naar het Zuiden en ook in Frankrijk en het geheele Zuiden is de invloed dezer koude strooming merkbaar. Op de Britsche Eilanden nam de wind kracht af. Langs de kust van de Golf van Biscaye waait het nog matig uit Zuid naar West. In ons land nam de wind tijdelijk tot krachtig toe. Behalve in Engeland viel er buitengewoon veel regen. In ons land was de regenval in den nacht zeer zwaar: in Limburg, waar Maastricht 27 m.m. meldt, in Groningen viel eveneens in den nacht 10 m.m. Zware regens wor den verder gemeld in Zuid-Frank rijk. de Duitsche middelgebergten en het Zuiden van Noorwegen. Het is te verwachten, dat in onze omgeving de kans op betrokken weer, met plaatselijk lichte buien, aanhoudt en dat de wind matig uit Noord zal blijven. Opklaring is niet voor den avond te wachten. LUCHTTEMPERATUUR. 17.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.t Van Dinsdag 20.23 uur tot Woensdag morgen 5.38 uur. WATERTEMPERATUUR. Maan op 12.29 uur. Maan onder 21.47 uur. KONINKLIJKE ONDER SCHEIDINGEN Bij Koninklijk Besluit is bevorderd: tot grootkruis in de Orde van denNederlandschen Leeuw: mr. W. L. Baron de Vos van Steenwijk, Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten- Generaal; totcommandeurin de Orde van den Nederlandschen Leeuw: prof. mr. P. J. M. Aalberse, Minister van Staat, oud-Minister van Arbeid en van Ar beid, Handel en Nijverheid, lid van den Raad van State; zijn benoemd: tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw: mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haar- lèn, te Haarlem; mgr. F. N. J. Hendrix, vicaris-generaal en kanunnik van het bisdom 's Hertogen bosch, te 's Hertogenbosch; mr. J. R. M. van Angeren, secretaris-ge neraal bij het Departement van Justitie, te 's-Gravenhage; mr. P. A. van der Drift, administrateur, chef der Afdeeling Volkshuisvesting bij het Departement van Binnenlandsche Za ken, te Wassenaar; dr. J. A. J. Barge, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden; mr. W. J. A. J. Duynstee, hoogleeraar aan de R. K. Universiteit te Nijmegen; mr. H. K. Versteeg, voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging ter bevorde ring Ven het Levensverzekeringswezen, te Wassenaar; G. J. J. Wouters, Gouverneur van Cura sao; prof. dr. H. Kraemer, oud-afgevaardig de voor taalarbeid in Nederlandsch Indië van het Nederlandsch Bijbelgenootschap, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden; de kapitein ter zee B. Kruijs, directeur van het loodswezen, de betonning, beba- kening en verlichting, te Amsterdam; de kolonel der mariniers C. J. O. Dorren, chef van het korps marniiers; de generaal-majoors W. F. Sillevis, com mandant der Ilde divisie, W. F. A. Hack- stroh, inspecteur der infanterie, jhr. J. T. Alting von Geusau, commandant der Iste divisie, en P. W. Best; ir. A. L. H. Roebroek, directeur-generaal van den landbouw, te 's Gravenhage; zijn benoemd: tot officier in de Orde van Oranje-Nassau: mgr. H. J. van Valenberg, apostolisch- vicaris te Pontianak; J. J. H. M. van Rijkevorsel, R. K. Gees telijke te Jogjakart; mr. H. A. M. van Haastert, te 's-Graven hage, secretarfis van den Katholieken Ne derlandschen Boeren- en Tuindersbond; zijn benoemd: L. Levisson, directeur van de N. V. Ne derlandsche Rotogravure Maatschappij, te Leiden; G. J. Blink, te Wassenaar, voorzitter van de Vereeniging voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne; dr. ir. P. N. Boekei, te Rijswijk (Z.-H.), Rijkszuivelconsulent, hoofd der afdeeling zuivel van het Regeerïngsbureau voor de uitvoering der landbouw-Crisiswet 1933; Th. J. M. Knuvelder, kanunnik, deken en pastoor te Utrecht; J. J. J. van den Biesen, kanunnik, de ken en pastoor te Etten; mgr. W. H. Cloots, kanunnik, proost van het Kathedraal kapittel, professor aan het Groot Seminarium te Roermond; ir. E. L. A. baron van Voorst tot Voorst, voorzitter van de R. K. Vereeniging voor Kinderbescherming te 's Hertogenbosch. J. H. van de Mortel, notaris te 's-Her- togenbosch; W. J. B. van Liemt, wethouder der ge meente Haarlem; J. G. Pater, referendaris bij het Hoofdbe stuur der Posterijen, Telegrafie en Tele fonie, aangewezen als chef van den Pers en Propagandadienst, te 's-Gravenhage; mejuffrouw E. M. Roozen (Mère Marie Xaverius), directrice der R. K. Middelbare School voor meisjes „Mariënbosch" te Nij megen; mejuffrouw M. Th. Neujean (Soeur An na Maria), directrice der R. K. Kweek school voor onderwijzers en onderwijzeres- I sen te Nijmegen; Kinder-ver lamming Te Utrecht hebben zich twee gevallen van kinderverlamming voorgedaan. Het eerste geval betreft een meisje uit Gouda, dat te Utrecht logeerde. Zoodra de ziekteverschijn selen zich voordeden is de jonge patiënte naar de klinieken overgebracht en daar opgenomen. Behalve bij dit meisje zijn ook bij éen tweede kind dezelfde verschijnselen geconstateerd. Ook deze patiënte is in de klinieken opgenomen. Dr. G. D„ Hemmes, in specteur van de Volksgezondheid, deelde mee, dat beide gevallen terug te leiden zijn op één besmettingshaard. Het neefje van de eerste patiënte is na melijk in aanraking geweest met het twee de kind en heeft de besmetting overgebracht Bij een vierjarig zoontje van den arbeider W. te Neede in Overijsel is eveneens een geval van kinderverlamming geconstateerd. Het knaapje, dat bovendien leed aan ont steking van het niorbekken, is overleden, Ook te Kockai.ge is een geval geconsta teerd en wel bij het kind van dm heer A. K. De patiënt is onmiddellijk naar een der ziekenhuizen overgebracht. Daar zich ook te Wassenaar één geval van kinderverlamming heeft voorgedaan, zijn, wegens het besmet- - tingsgevaar, de verder uitgeschreven kinderwedstrijden en de groote kin dervoorstelling tot nader order uitge steld, terwijl de scholen voorloopig zullen gesloten blijven tot 6 September. Ook de kindergfeesten, georganiseerd door de Kon. Wilhelminavereeniging op 31 Augustus zullen vervallen. Gisteren zijn te Alphen alweer drie nieuwe gevallen van kinderverlamming voogekomen. De patientjes, meisjes van elf en vier jaar en een kindje van drie m den, zijn naar de Rijks-klinieken te Utrecht gebracht. Opnieuw zijn te Enschedé eenige gevallen van kinderverlamming geconstateerd. Het gemeentebestuur heeft in verband hierme de, in overleg met den inspecteur voor de Volksgezondheid en den directeur van den gemeentelijken geneeskundigen dienst be sloten, de sluiting van alle scholen voor voorbereidend en gewoon lager onderwijs te verlengen tot 15 September a.s. Voorts is aan de verschillende Oranje verenigingen met nadruk verzocht de fees telijkheden voor de schooljeugd uit te stel len. Te Waddinxveen zijn twee nieuwe gevallen van kinderverlamming voorgeko men. In totaal zijn er thans zeven gevallen, waarvan drie met doodelijk gevolg. Van deze drie zijn er twee kinderen uit één ge zin. Voorts is te Waddinxveen een geval van nekkramp geconstipeerd. In de gemeente Stolwijk is een tweede geval van kinderverlamming aangegeven. mevrouw K: BoudierBakker, letter kundige, te Utrecht; Hildo L. Krop, beeldhouwer, te Amster dam; zijn benoemd: tot ridder in de Orde van Oran je-Nassau: mejuffrouw E. Klevisch (zuster Roseli- ne), directrice van de R. K. Huishoud- en Industrieschool te Roermond; pater dr. C. Huigens, directeur van de Nederlandsche R. K. Kerkmuziekschool ,St. Caecilia" te Utrecht; H. C. Jonas, kunstschilder, te Maastricht; A. F. J. Portielje, inspecteur bij het Ko ninklijk Zoölogisch Genootschap „Natura Artis Magistra" te Amsterdam; J. F. J. van der Maden, geestelijk advi seur van den Bredaschen Diocesanen R. K. Werkliedenbond, te Breda; Th. Kersten, R. K. ordebroeder van het Xaverius-college te Moentilan; mejuffrouw M. M. C. Klamer, zuster Eu- phrase, R. K. ordezuster van de Congrega tie der Zusters van Liefde van O. L. Vr. Moeder van Barmhtartigheid, te Padang; H. P. Mutters, wonende te Wassenaar directeur van de Koninklijke Nederland sche Meubelfabriek H. P. Mutters en Zoon te 's-Gravenhage; H. J. L. Klein Schiphorst, te Haarlem, voorzitter van den Nederlandschen R. K. Bond van Bouwpatroons; W. P. Cnossen, te Woerden, voorzitter der Nederlandsche Vereeniging van Hoof den van Lagere Land- en Tuinbouwscho len; E. Huijsman, te Pijnacker, ondervoorzit ter der Hollandsche Maatschappij van Landbouw; B. B. C. Felix, boomkweeker, te Bos koop: A. van Wijnen, te Gouda, oud-directeur van de CoÖDeratieve Producenten Han delsvereniging en voorzitter van de Ne derlandsche Zuivelcentrale, afdeeling Zui vel; mejuffrouw E. J. Belinfante, secretares se van de Haagsche Journalisten Vereeni ging, te 's Gravenhage; L.'P. van den Broek, oud-hoofdredacteur van het dagblad De CourantHet Nieuws van den Dag; H. Antcliffe, correspondent van Engel- sche bladen; dr. F. E. O. Huebner, correspondent van Duitsche bladen; mevrouw L. C. A. Schmutzer, te Utrecht; H. J. Meijering, predikant bij de Gere formeerde Kerk te Katwijk aan den R ij n; pater Patricius (F. Th. C. Gommers), al gemeen secretaris van de R. K. Reclassee- ringsvereeniging, te Helmond; P. A. M. Brand, oud-wethouder der ge meente Bussum; A. P. Tolk, hoofdambtenaar ter secretarie der gemeente Alphen a. d. R ij n; M. van den Broek, oud-voorzitter van den Roomsch-Katholieken Bond van Post-, Telegraaf- -en Telefoonpersoneel „St. Pe trus", te Utrecht, lid van de Centrale Com missie voor Georganiseerd Overleg in Amb tenarenzaken; Is toegekend de eere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau: in goud: H. Keunen, buitengewoon geëmployeer de bij den telegraaf- en telefoondienst (Groep II), te Leiden; P. Montagne, technicus 4e klasse bij de Rijksuniversiteit te Leiden; A. Elshout, procuratiehouder bij de Kaas handel Maatschappij „Gouda" N.V., te Gouda; in zilver, aan: A. Kuiper, tuinbaas in dienst van den heer A. F. J. van Hattum, te Wassenaar; mejuffrouw M. H. Kienjet, hoofdjuffrouw bij de N.V. Stoom-, Zeep- Eau de Cologne- en Parfumerieën Fabriek voorheen San ders Co., te Leiden; A. Lagerweij, chef-monteur van het cen traal magazijn voor militaire kleeding en uitrusting te Woerden; W. v. Zomeren, te Haarlem, wagenvoer der bij de Noord-Zuid-Hollands che Tram weg Maatschappij N.V.; H. Hertel, Rijksklerk bij het Kanton gerecht te Leiden; H. Bokhorst, onderwijzer aar school van de Christel-Gereformeerde Kerk te Nieuw Vennep (N.H.); in zilver, bij bevordering aan: D. Knotter, oud-amanuensis bij de Biblio theek der Rijksuniversiteit te Leiden; G. Versloot, wonende te Hillegersberg, bedrijfsleider in dienst van mevr. de we duwe E. van der Pol te Leidschen- d a m Mej. W. Cattermolen, huishoudster bij rector M. A. Thomson, te Voorscho ten; P. J. Verbeek, amanuensis bij het Phar- macologisch Laboratorium der Rijksuni versiteit té Leiden; in zilver* met zwaarden: aan de adj. onderofficier-administrateur L. M. Jager, van het 4de reg. infanterie, in brons, aan: W. Ploeger, te Amsterdam, Ambachts man I bij de Noord-Zuid-Hollandsche Tram wegmaatschappij N.V.; G. v. Doorn, wonende te Voorhout, bloemistknecht bij de firma L. Onderwa ter en Zoon te Lisse; mejuffrouw E. S. C. van Rijn, in dienst van mejuffrouw M. H. Koekkoek, te Lei den; L. van Hove, letterzetter bij de Alge- meene Boek- en Handelsdrukkerij voor heen Batteljee en Terpstra, te Leiden; M. Joon, walzenvoerder bij de N.V. Meel fabriek „De Sleutels" voorheen de Koster Co. te Leiden. H. Tol, rijksveldwachter-brigadier-titu- laires te Leidschendam; H. Vet, besteller bij de P. T. T. te A1- p h e n a. d. R ij n; H. Rijnsburger, te L e i d e n, motorschip per bij de Motorboot- en Autodiensten LeidenRotterdam v.v. van de N.V. „Na tionaal Veem"; De groote Vee- en ZuiveltentoonstelJing Concours hippique met 100 ruiters. Een van de belangrijkste dagen van de jubileumfeestweek die thans in Leiden ge vierd wordt is ongetwijfeld de le Septem ber wanneer de „Vebo", de groote Vee- en Zuiveltentoonstelling organiseert op de veemarkt en een groot ruiterfeest op de Sportterreinen aan den Kanaalweg. De veetentoonstelling mag ongetwijfeld gere kend worden tot de belangrijkste exposi ties die in ons land worden gehouden. Uit het programma blijkt, dat ingeschreven staan 621 inzendingen stamboekvee tegen 107 inzendingen ongeregistreerd vee. Dit beteekent dus dat men hier te doen heeft met een tentoonstelling van veredeld vee, zoodat de Vebo een goed eind op weg is naar de bereiking van haar doel: verbete ring van den veestapel, vee vrij van t.b.c. en gecontroleerd op productie. De organi satoren van de tentoonstelling deelden ons mede, dat het hun opgevallen is, dat de veehouders die langen tijd terzijde ston den, thans toch blijkbaar geraakt zijn door de mogelijkheden die ze nu zelf zien, het geen zich openbaart doordat ze zelf be ginnen in te zenden. Het werken van de Vebo heeft eveneens tot resultaat gehad, dat in Leiden de grootste controlevereeni- ging is opgericht en dat de bestaande fok- vereenigingen belangrijk zijn uitgebreid. Wat de afdeeling Zuivel betreft is het aantal inzendingen ongeveer gelijk aan verleden jaar. Er is echter een nieuwe ru briek bijgekomen n.l. de boter, die echter slechts een toelichtende functie heeft. Voor de afdeeling Zuivel wordt samengewerkt met het Z. K. B. (Zuivel Keuring Bureau) en dr. Kruisheer dir. van het Rijks-Zuivel- station te Leiden. Ook hier ligt de bedoe ling voorop om de kwaliteit van het zui velproduct te verbeteren. Het gevaar is niet denkbeeldig dat de zuivelbereiders in de Noordelijke provincies beter van aller lei technische vooruitgang profiteeren. Wil Zuid-Holland zijn voorsprong behouden dan zal van alle medewerking der weten schap een gretig gebruik gemaakt moeten worden. Op de tentoonstelling zal een demonstra tie gegeven worden van de fabricatie' van Goudsche en Leidsche kaas, terwijl voorts een veebeoordeelingswedstrijd waaraan niet minder dan 13 groepen van 3 leerlin gen van landbouwscholen en landbouw- wintercursussen deelnemen, zal worden ge houden. Men heeft ditmaal ook een vroolijk punt op het programma gezet. On een tent nabij Zomerzorg zal n.l. een avondfeest worden gevierd waarvan de leiding zal berusten in handen van den heer C. Spaanderman. Voor de tentoonstelling zijn niet min der dan 48 extra-prijzen (bekers, medail les, plaquettes en zelfs een tegeltableau) beschikbaar gesteld er is ook een prijs bij van Z.K.H. Prins Bernhard. Concours hippique. Het ruiterfeest, dat ditmaal niet op het Schuttersveld maar op het Sportterrein aan het Nieuwe Kaaal gehouden wordt be looft iets zeer bijzonders te worden. Er wordt in het programma gesproken van een voorkeuring die des morgens plaats vindt, maar hiermede heeft het publiek niets te maken. Het feest begint 's middags met een gecostumeerde caroussel, te rijden door de onderofficieren van het 6e R. V. A. ouderwetsche uniformen. Daarna heeft de parade van al deelnemers plaats er deze zal zeer indrukwekkend zijn, wan neer men rekening houdt met het feit, dat niet minder dan 100 paarden aan de wed strijden zullen deelnemen. Het springconcours waarvoor door 1( vereenigingen is ingeschreven, elk met 4 ruiters, wordt zoo georganiseerd, dat de spanning tot het einde toe bewaard zal blijven. Een bijzonder show-nummer zal wor den gemaakt door 2 draverspaarden die een 2 maal 800 M. handicapsrace zullen draven terwijl ook de fraaie demonstratie van den heer Otto Schumann uit 's-Herto- genbosch met zijn beide schoolpaarden on getwijfeld op de belangstelling van een ieder aanspraak mag maken. Het slot van het ruiterfeest zal worden gevormd door het springen met groepen van 3. Van het ruiterfeest is de heer I. J. Sloos, secr. van het dagelij ksch bestuur der Vebo, hoofdzakelijk organisator en zijn groote deskundigheid is waarborg, dat de ruiters en de paarden die men voor dit concours heeft geëngageerd tot de beste van ons va derland behooren. De tentoonstelling zal echter op 3 en 6 September gesloten zijn. De opening der tentoon stelling „Leyds Goedt" (Vervolg van het verslag in het Jubileumnummer) Na den heer ten Cate Brouwer voerde vervolgens het woord de heer J. Heringa, voorzitter van de Leidsche Vereeniging van Jndustrieelen, die er de aandacht op wilde \estigen, dat alles, wat hier gedaan is en wordt, gedaan is voor de industrieelen. Zij zijn hier de bevoorrechten. Hoewel gezegd mag worden, dat de industrie de levens ader is voor het volk en deze tentoonstel ling dus in het bc-lang van het volk is, meente spr. een woerd van hartelijken oank niet achterwege te mogen laten aan het adres van het Gemeentebestuur, van de tentoonstellingscommissie en al degenen, die hun medewerking verleenden. Spr. besloot met den wensch, dat het geen hier tot stand kwam, moge zijn in het belang van de stad Leiden en haar bewo ners. Nadat vervolgens de heer A. Pel, als voorzitter van de afa. Leiden der Vereeni ging „Nederlandsch Fabrikaat" dank had gezegd voor den steun door deze tentoon stelling aan het Nederlandsch fabrikaat verleend, sprak de heer Landman een slot woord. Daarin deed hij een beroep op alle Lei- denaars om deze tentoonstelling te doen slagen door 'haar te komen bezoeken. Vervolgens verzocht spr. den burge meester de tentoonstelling te willen ope nen. Men 'begaf zich daartoe naar beneden, waar terzijde van den hoofdingang een embleem „Leyds Goedt" was aangebracht, waarvan een der sleutels echter bestond uit een echten en dus niet geteekenden sleutel. Met dien sleutel opende de burge meester het toegangshekje tot de tentoon stelling. Nadat hier allereerst een kopje koffie was gepresenteerd ramen de genoodigden de expositie in oogensChouw. Vervolgens keerde men naar den foyer terug, waar eenige bedrijfsfilms werden vertoond. Oranje en de stad Leiden Tentoonstelling in het Gemeentearchief aan de Boisotkade. Gelijk kortelijks is medegedeeld, is in de benedenzalen van het Leidsche Ge meente-archief aan de Boisotkade eene tentoonstelling ingericht van documenten en prenten, betrekking hebbende op de ver houding van ons Oranje-huis tot onze stad. Het ter bezichtiging gestelde is afkomstig uit de omvangrijke prenten verzameling en de archief-bibliotheek van de stad, die in het gemeente-archief wordt bewaard en waarvan de eerste grondslagen reeds in het midden der vorige eeuw werden ge legd onder den toenmaligen stadsarchiva ris: Rammelman Elsevier. Voor zooverre bekend is, is van den inhoud hiervan nim mer eene tentoonstelling gehouden, zoodat voor vrijwel ieder stadsburger ongeziene bijzonderheden te aanschouwen vallen. Van zelf spreekt, dat met den onverge- telijken prins Willem I, die in 1584 onder moordenaarshanden viel, en die doorloo pend met Leiden betrekkingen onder hield, een aanvang is gemaakt. Naast eeni ge fraaie portretten en charters betreffen de de stichting op zijn initiatief van de Leidsche Academie, aanschouwt de bezoe ker het oudste exemplaar van het in 1623 aan Gouda door Leiden geschonken kerk raam, voorstellende het ontzet door den prins van de stad in 1574. Eenige aanslui tende stukken geven den overgang tot des prinsen afstammelingen; zegewenschen der stad bij gelukkige gebeurtenissen, deels van politieken aard, rouwklachten bij afsterven enz. Eene afzonderlijke groep herinnert aan de patriotische en orangistische stroo mingen te Leiden, voorafgaande aan de Fransche omwenteling aan het eind der 16e eeuw; hierin speelde de merkwaardige figuur van Le Francq de Berckheij, een ontembaar Oranjevereerder in zijn dagen, een groote rol. Allen kennen nog de na men van een Kaat Mossel, van den beken den dikken hertog van BrunswijkWolf- fenbuttel etc. Thans zeer zeldzaam ge worden spotprenten hebben in die dagen, toen couranten niet het gemeengoed van thans waren, hun uitwerking niet gemist. Eenig is de anti-orangistische spotprent waarop Kaat Mossel ter radbraking neer ligt en de hertog bovengenoemd, „de Bul hond van het Hof", door addergebroed wordt bedreigd. Hoe suggestief was het on derschrift: „Staa, Wandelaaren, staal Be schouw het heilig Regt, etc.". Verder ziet men een aantal gedrukte welkomstgroeten, gericht tot de jonge prinsen die o.a. in 1659, 1789 en 1814 en vervolgens naar Leiden ter studie togen. Van een enkele is de ves tigingsinschrijving in het bevolkingsregis ter (1854) open voorgelegd, waaruit men 's Prinsen bescheiden omstandigheden in de stad der wetensevhap ziet. Er is een af deeling „samenzweringen" tegen Oranje, waarin Leidenaars een rol hebben gespeeld ook aanschouwt de ernstige bezoeker af beeldingen van het reeds zoolang verdwe nen „Prinsenhof" te Leiden, dat hiervan geene herinnering meer in den volksmond over is. In een nevenvertrêk nadert men meer nabije tijden. Die van het Koningshuis, van één van welks leden, Hare Majesteit Koningin Wilhelmina, het regeeringsjubi- leum thans wordt gevierd. Dit gedeelte der expositie heeft in zooverre een ander ka rakter, doordat hierin de moderne fotogra fie gaat overheerschen. Tot meerdere do cumentatie, thans, kan men zeggen, maar of verdere geslachten hiervan veel zullen genieten valt te bezien voor zooveel het de origineele afdrukken betreft. Herhaal de bezoeken van Hare Majesteit, zoowel zeer jong als later, vindt men hier, met een overvloed van fotografisch materiaal betreffende Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana te Leiden gestudeerd heb bende. Daar veel Leidenaars overdag verhin derd zijn door hun werk om deze verza meling, die twee vertrekken vult, te gaan zien, is eene regeling getroffen, waarbij de tentoonstelling des avonds tot 9 uur open zal zijn. Er wordt gehoopt, dat me nigeen eens na zijn werk of avondboter ham aan zal loopen om deze actueele stuk ken te bezien.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2