Een politieke maaltijd der Ned. R. K. Journalistenvereeniging CONCOURS HIPPIQUE DINSDAG 30 AUGUSTUS 1938 29ste Jaargang No. 9120 Sh £eid4ch£0ot!/&Mit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. Adv. en Abonn.-tarieven zie pagft» Giro 103003. Postbus 1L Mr. Fr. Teulings en Max v. Poll over hun studiereis door Ned. Oost-Indië Het bestuur van de Nederlandsche R.K. Journalistenvereeniging was er in geslaagd om met medewerking van de leiding der R.K. Staatspartij, de heeren mr. Fr. Teu lings en Max van Poll, die zoo juist van hun welgeslaagde reis naar Ned. Oost-In- dië zijn teruggekeerd, bereid te vinden een en ander van hun interéssante indrukken te vertellen. Het behoeft geen betoog, dat zeer vele journalisten dankbaar aan deze uitnoodiging hadden gevolg gegeven ten einde deze primeur aan hun bladen te kun nen verschaffen. In den Zondag-namiddag werd eerst een trip per autobus gemaakt door de omgeving van den Bosch over Ber- licum, den Dungen, St. Michielsgestel en Vught, waar het prachtige Kasteel-Raad huis werd bezocht en waar het gezelschap door den loco-burgerneester werd rondge leid. Te ruim half zes had in het Restaurant „Löhengrin" een maaltijd plaats, waarbij mr. Geyse, de voorzitter van de Ned. R.K. Journalistenvereeniging de genoodigden hartelijk welkom toeriep ó.m. Zijne Excel lentie oud-Minister mr. dr. T. J. Verschuur, Voorzitter der R.K. Staatspartij, en mr. J. J. A. H. Houben, lid van het hoofdbestuur der R.K. Staatspartij, J. A. MvBruineman, lid der Eerste Kamer, P. J. S. Serrarens, lid der Tweede Kamer, de heer Leo Arts, voorzitter van de Vereeniging voor R.K. Dagbladdirecteuren, alsmede de beide spre kers, de heeren mr. Fr. Teulings en Max van Poll, terwijl ook prof. dr. Titus Brands- ma, Geestelijk Adviseur der Ned. R.K. Journalistenvereeniging als altijd van zijn belangstelling blijk gaf. Het contact tusschen de Indi sche Kath. Partijen en de R.K. Staatspartij. Mr. Fr. Teulings begon zijn inleiding met dank te zeggen voor de belangstelling die er in Katholiek Nederland bleek te bestaan voor de uitzending van' twee leden der R.K. Staatspartij naar Indië, welke belangstel ling opnieuw tot uiting komt in deze uit noodiging van het bestuur der Ned. R.K. Journalistenvereeniging om eenige ervarin gen omtrent deze reis mede te deelen. Deze Indië-tocht werd niet in een tam-tam-sfeer volbracht, het was een zuivere studiereis, ook al had deze haar demonstratieve zijde. Want niet alleen in katholieke kringen wa ren de beide heeren in Ned. Oost-Indië hartelijk verwelkomd, in 't algemeen werd deze studiereis ook in niet-Katholieke krin gen ten zeerste gewaardeerd. Uit het. overzicht, dat mr. Teulings op de kaart gaf van deze reis door Ned. Oost-In dië bleek duidelijk, dat in den kortst moge lijken tijd zooveel mogelijk wérd ge presteerd: voordrachten, besprekingen en conferenties met kerkelijke en wereldlijke autoriteiten, bezoeken aan economische, cultureele, charitatieve en godsdienstige instellingen, kortom er is- enorm veel werk verzet, waarvan de resultaten later in uit voerige rapporten zullen worden vastge legd. Doel van de reis was niet om filialen te stichten van de R.K. Staatspartij, maar om door bestudeering van toestanden ter plaat se en persoonlijk contact de R.K. Staats partij in Nederland beter van voorlichting te dienen en meer belangstelling te wek ken. Daarom werden talrijke gegevens verza meld en werden maatregelen getroffen om vollediger en precieser dan voorheen inge licht te blijven. Weliswaar was de "tijd van het verblijf in Indië veel te kort om het opgestelde pro gramma zooals wenschelijk was ten uitvoer te leggen, doch de beteekenis van de reis heeft daardoor niet ingeboet. Want door intensief te werken en dank zij de mede werking van alle instanties, zoowel van regeering, partij als missie, werd toch een uitstekend resultaat bereikt. Men had zich namelijk ten doel gesteld de banden met In dië nauwer aan te halen en te versterken en een blijvend contact te regelen. Vervolgens gaf spreker een overzicht van de Katholieke Partijen in Indië: vooreerst de I.K.P. en de P.P.K.I. Door de I.K.P. werd de delegatie zeer goed ontvangen en door de P.P.K.I. werd het bezoek ten zeer ste gewaardeerd. De I.K.P., die uit Katholieke Europeanen en Indo-Europeanen bestaat, is wel de voornaamste partij wier invloedssfeer steeds groeiende is, hetgeen blijkt uit de gewel dige activiteit, die zij onder haar eminente voorzitter, P. Kersten, ontplooit, hetgeen nog meer aan den dag treedt uit het groeiend ledental en de belangstelling, die er allerwege voor haar actie bestaat. Spre ker heeft een zeer gunstigen indruk gekre gen van de activiteit, die door de I.K.P. werd ontplooid en tal van bewijzen gezien van de groote kracht, die van haar uitgaat. De positie van de I.K.P. is buitengewoon sterk. De zwakke zijde is wel de sterke afwis seling van personen, door het telkens ver anderen van ambtenaren, waardoor een gebrek aan continuiteit van het werk ont staat. Bovendien klaagt de I.K.P. zelf over het gemis aan principieel geschoolde poli tieke leiders. De redevoeringen b.v. van den heer van Poll over principieele politiek maakte diepen indruk en algemeen werd betreurd, dat men in Indië nog te weinig tijd heeft gevonden voor bestudeering van de principieele politiek. Een blijvend con tact met de R.K. Staatspartij kan hierin een verandering ten goede brengen en door samenwerking met het Indisch Documen- tatie-Bureau kan ook een continuiteits-ele- ment geschapen worden. De voorlichting op politiek gebied moet trouwens overgeplant worden naar Indië. Er zal in de toekomst een snelle uitwisseling van stukken en ma teriaal over Indië per luchtpost moeten plaats hebben. Verder zullen de noodige gegevens moeten worden verstrekt over en aan hen, die repatrieeren, want ook htm in lichtingen zullen zeer waardevol zijn. Ge tracht zal worden om hen, die in Indië hun best gedaan hebben, bij hun terugkeer in het vaderland in te schakelen in het werk der Katholieke Staatspartij. In overleg met het Centraal Missiebureau moet contact ge houden worden juist over die problemen, die een staatkundige zijde hebben. Terloops vestigde mr. Teulings nog de aandacht op de beteekenis van de Indische Pers, die speciaal door haar Nederlandsche correspondenten eenzijdig wordt voorge licht, hetgeen men in Indië zelf ook voelt. In het tweede gedeelte van zijn causerie belichtte mr. Teulings de beteekenis der P.P.K.I., die als een volkomen gelijkwaar dige zusterorganisatie is te beschouwen. Weliswaar zijn er nog weinig Katholieke Javanen en zit het grootste deel der P.P. K.I. leden in de Vorstenlanden, waar ze niet actief aan het politieke leven kunnen deel- neben, omdat ze er geen verkiezingen heb ben, maar toch zou het verkeerd zijn hun invloed te onderschatten en zeker mag men hen niet verwaarloozen. Er is overeenstem ming ten aanzien van de diepste beginse len. In de toekomst zal er dan ook naar gestreefd worden om de gedachtenwisse- ling tusschen intellectueele Nederlanders en Javanen over politieke vraagstukken te bevorderen. Verder zal er een uitwisseling van stukken en organen plaats hebben, ter wijl ook het vraagstuk der Indo-pers de volle aandacht heeft. Eeresaluut aan de Missionarissen. Het contact met de Missie vooral heeft een geweldig diepen indruk gemaakt, zoo dat de leden der delegatie vaak zeer diep bewogen waren. Speciaal me moreerde spreker de groote voordeelen van de nieuwe kerkelijke gebiedsindeeling op Java, die in 1925 haar beslag kreeg en waarbij de Jezuieten groote offers brachten en hun terreinen, waar zy het pioniers werk hadden verricht aan andere congre gaties afstonden, die meer priesters ter be schikking hadden. Zoo werken er b.v. in Soerabaja thans 26 priesters, waar vroeger de Jezuieten slechts 4 Missionarissen ter beschikking hadden. De Java-Missie heeft een groote toekomst, dank zij den ijver der Missionarissen, speciaal op gebied van on derwijs en ziekenverpleging. Hier werd vooral bestudeerd, welke ge volgen de decentralisatie van het bestuur voor de missie heeft. Ook de Flores-Missie werd bezocht, waar op de 640.000 zielen reeds 260.000 Katholie ken zijn en waar het blijk van medeleven door de inlanders zeer goed is begrepen. Na een overzicht te hebben gegeven van de moeilijkheden waarmee de Batak-Mis- sie te kampen heeft, besloot spreker zijn interessante inleiding met er op te wijzen, dat vooral in het licht van het veelbelovend werk der Missie versterking van het goede, katholieke leeken-element in Indië zeer ge- wenscht is. De delegatie was vol lof over het werk dat door de Missionarissen wordt verricht. Tenslotte zij nog vermeld, dat overal vriendschap werd gesloten en dat de afge vaardigden overal met hooge onderschei ding werden behandeld. Typeerend voor het bezoek was wel wat een Nederlander bij het afscheid zei: „Jullie zijn ale offi- cieele afgevaardigden gekomen en als vrienden heengegaan!" Staatkundige, sociale en econo mische ifroblemen. Bij het dessert, nadat het ijs gebroken was, zooals mr. Geyse snedig opmerkte, De verlichting van het paleis Noordeinde te Den Haag heeft Maandagavond proefgebrand werd het woord verleend aan Max van Poll, die uit den overvloed van zijn indrukken een bonte samenvatting gaf, geïllustreerd met typische voorbeelden, die een juist licht op de Indische verhoudingen deden schijnen. Spreker gaf eerst een overzicht van de drie groote bevolkingsgroepen die er in In dië leven en die ieder een maatschappij op zich vormen: Europeanen en Indo-Euro peanen, vreemdelingen vooral Chineezen en de inheemsche bevolking. Het welvaartspeil der Europeesche sa menleving staat hoog. Het Indo-Europee- sche deel van deze maatschappij vertoont een ander beeld. Er zijn groote figuren on der hen; maar naast een middenstand, die er ook nog is, zakt de groote massa af tot de inheemsche maatschappij. Dit is een der belangrijkste problemen nu de Javaan de Indo-Europeanen uit de belangrijkste be trekkingen en posities verdringt. Volgens spreker is de eenige kans, om aan de mo- reele verplichtingen die we tegenover de Indo-Europeanen hebben te kunnen vol doen, den Indo-jongen op te nemen, liefde voor de natuur bij hem aan te kweeken en voor vden landbouw op te leiden. Uitvoerig behandelde de heer van Poll verder het Chineezen-vraagstuk, waarmee het woekerprobleem zoo nauw verbonden is, en het Chineesch Nationalisme: wij vreezen teveel Japan en schakelen China uit, maar het Chineesche Nationalisme is veel gevaarlijker. Wat de inheemsche bevolking betreft, die 97.38 procent uitmaakt en met wier alge meen belang toch zeker rekening dient te worden gehouden, gaf spreker als zijn mee ning te kennen, dat, wanneer deze niet door het Christendom wordt opgevangen, zij ofwel in het vaarwater van opruiers vallen, die hen begeerig maken naar de be zittingen der Europeanen, ofwel worden ze Mohammedanen, hetgeen eveneens een gevaar voor ons gezag beteekent. Gevaren voor de Missie. De decentralisatie-politiek brengt welis waar veel voordeelen, doch ook groote ge varen, want als de Mohammedaansche machthebbers willen, kunnen ze het bou wen van scholen enz. verhinderen. Hier is zeker een juiste verdeeling van de rechten noodig. Tenslotte wijdde spreker bijzondere aan dacht aan het Nationale Probleem in Ne- derlandsch Oost-Indië. Wel is men van mee ning, dat de huidige gezagsvorm van Ne derland in Indië niet ten eeuwige dage zal blyven bestaan, maar er is nog in de verste verte geen tijd te bepalen, waarop Indië in staat is zich zelf te besturen. Wanneer het Nederlandsche gezag nu of in de naaste toekomst zou wegvallen, zou dit in het na deel zijn der bevolking, die dan in de macht zou komen van de olicharchie der inheemsche bestuurders. Het Nederland sche bestuur kan in Indië nu en binnen afzienbaren tijd nog niet' gemist worden. Er moet thans naar een gemeenschappelijken ondergrond gezocht worden, waarop eens gezind kan worden voortgebouwd: zelfbe stuur zou alleen denkbaar zijn op den grondslag van het Christendom. Met een dankwoord aan beide sprekers en de hooge gasten besloot mr. Geyse deze leerzamen middag, die ons meer liefde bij bracht voor ons schoone Insulinde. I SEPTEMBER van 2.30 tot 5.30 nar op de Gemeentelijke Sportterreinen, Hooge Rijndijk. Springconcours, Schoolpaarden, Rennen. lOOPaarden Prijzen 1.25 - 0.75 - 0.50 Voorverkoop: Sig.magazijn Zierikzee, Nieuwe Rijn. Dit nummer bestaat uit vier Rladen en een Jubileum nummer. VOORNAAMSTE NIEUWS PE WERELD iN VOGELVLUCHT PRAAG: De toestand in Tsjecho-Slowa- kije wordt op de verschillende kanselarijen verschillend beoordeeld. Maar dit verschil bestaat slechts in nuanceeringen, allen be- oordeelen den toestand ernstig. Het Fransche blad „L'Epoque" maant tot koelbloedigheid en spreekt de meening uit, dat Duitschland niet in een impasse ver keert, waaruit het door nationalen trots niet, achteruitgaande, zou kunnen geraken. Wanneer het, zoo schrijft het blad, een gebaar van gematigdheid maakt, dat met een onmetelijk* opluchting door de ge- heele wereld zal worden ontvangen, kan de zaak nog zoo eindigen, dat het zijn ge laat bewaart en voor de Sudeten-Duit- schers zeer uitgebreide voldoeningen krijgt. En wanneer het definitief mocht weigeren naar rede te luisteren, wanneer het er in volhardde het onmogelijk te eischen, wan neer het een avontuur zou uitlokken, zou het snel dusdanige krachten tegenover zich krijgen, dat zijn toekomst heel onzeker zou worden." De Deutsche Diplomatisch-Politische Kor- respondenz bespreekt vandaag de pogingen van een groote mogendheid, welke de Tsje chische regeering van een verzoenende houding tegenover de Sudeten-Duitschers vrijstelt, omdat Praag den Sudeten-Duit schers een nieuwe niet nader aangegeven basis van onderhandeling heeft voorge steld. De Korrespondenz schrijft o.m.: Wan neer in het buitenland van een Tsjechische staatscrisis wordt gesproken, zoomede van de mogelijkheid, dat het acuut worden daarvan met alle ernstie buitenlandsche politieke aspecten van dien zware interna tionale gevolgen zal kunnen medebrengen, schijnt het gebiedend, dat in dit verband dan de vermaningen ook werkelijk worden gericht tot hem wien zij aangaan en die in staat zou zijn de dingen zoo te veranderen als in overeenstemming is met het waar lijk democratische beginsel van het huis recht van iedere bevolking op haar eigen grond en wel radicaal en direct. BUDAPEST: Alle onrustverwekkende fronten in de wereld van heden zijn fron ten van het nationaal-socialisme. Ook Hon garije heeft er zijn deel van gekregen en de regeering Imrédy schijnt niet van plan te zijn deze propaganda, men kan beter zeg den agitatie, goedschiks te aanvaarden. Er is tenminste een bericht gekomen, dat er speciaal voor dat doel meer gevan genissen zullen worden geopend, dat als antwoord op de nationaal-socialistische be dreiging van een bomaanslag op Honga- rije's prachtige parlement. Men neemt deze bedreiging nu ernstig op, nadat er zich na aankomst van Horthy een ontploffing schijnt te hebben voorge daan, waarvan men de oorzaak nog niet kent. Men mag slechts hopen, dat Imrédy mees ter zal blijven van den toestand en het eigen Hongaarsche karakter van deze poli tieke invasie zal weten te vrijwaren. Buitenland Horthy terug in Boedapest. Een aan slag? (2e blad). Patriarch van Venetië protesteert tegen opvoering van een stuk van d'Annunzio (2de blad). Hitier bezoekt de grenzen. (2de blad). Binnenland Het debat in de buitengewone vergade ring van de Algemtene vereeniging voor Bloembollencultuur. (4de blad). Nieuwe gevallen van kinderverlamming in verschillende plaatsen. (1ste blad). Dysenterie-gevallen in kazerne te Utrecht (3de blad). Lelden De tentoonstelling „Leyds Goedt" heden morgen door den burgemeester geopend. (Jubileumnummer en 1ste blad). HET GODLOOZEN-CONGRES IN LONDEN. Openbare akte van eerherstel. Op den tweeden Zondag van Septembèr zal de Aartsbisschop van Cardiff, Mgr. Mostyn in de tuin van het klooster van het H. Hart te Hove bij Londen in tegenwoor digheid van meer dan 20 Aartsbisschoppen en Bisschoppen van Engeland een openbare Godsdienstoefening celebreeren als eer herstel voor de gruwelijke beleedigingen die God worden aangedaan tijdens het wereldcongres der Vrijdenkers, dat in die dagen te Londen wordt gehouden. De pre- dicatie gedurende deze openbare gods dienstoefening wordt gehouden door den Aartsbisschop Mgr. Goodier S.J. Talrijke hooggeplaatste saeculiere en reguliere geestelijken zullen bij deze akte van eer herstel tegenwoordig zijn. Deze godsdienst oefening vindt plaats binnen het kader van het Congres der Catholic Truth Society, dat tegelijkertijd in Londen wordt gehou den. Het feit, dat het Godloozen-Congres in Engeland mag worden gehouden is een schande een schande voor de Wester- sche beschaving. Wij hopen alsnog, dat de Engelsche re geering dien smaad aan den Vader in den Hemel en daardoor ook die schande voor het Engelsche land zal weten te ver hinderen

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1