DINSDAG 30 AUGUSTUS 1938 DE LEIDSCHE COURANT PAG. 7 Troepen-revue van het Nederlandsch leger Zooals men weet, is gisteren te 's Graven- hage een grootsche troepen-revue gehou den van het Nederlandsche Leger. Om kwart over een komt de koninklijke militaire kapel voorbij met de diepe trom men. Om half twee is de drukte der aan rijdende auto's verminderd. De genoodig- den hebben zich stipt gehouden aan het verzoek om half twee aanwezig te zijn. Het is een goede bepaling geweest, want de Haagsche politie geassisteerd door man schappen van de militaire politie te paard, heeft de rest van den tijd noodig om het publiek binnen de afgepaalde ruimte te brengen. De electrische trein suist aan de overzijde in de richting Scheveningen voor bij en uit de ramen hangen de reizigers, die slechts een flits van de enorme men- «chenmassa te zien krijgen, en ook slechts een flauwen indruk van de niet-ingedeelde officieren, die in breede rijen aan de over zijde van het baldakijn, maar op eenigen afstand daarvan, van den Pompstations- weg af, zijn opgesteld. Bij hen voegden* zich verschillende deputaties van militaire vereenigingen met hun vaandels. Over dit spel van kleuren, over de afwachtende stemming van de duizenden, die van Scheveningen tot den Benoorden- houtscheweg in dichte rijen staan, straalt de zon, nu en dan achter de wolken ver dwijnend. Onder het koninklijk baldakijn hebben zich de leden van H. M.'s militair huis op gesteld en ook de chef van den generalen staf, luitenant-generaal Reynders en de chef van den marinestaf, vice-admiraal Furstner. Eenige stalknechten van de Ko ningin hebben zich terzijde van dit pavil joen opgesteld. Naast het paviljoen wacht H. M.'s eerste stalmeester, jhr. Verheyen, den stoet af. Om tien minuten voor twee marcheert de eerewacht langs het defileerpunt. Zij bestaat uit een halve compagnie adelbor sten en een halve compagnie cadetten, bei de met hun vaandels. Bij de eerewacht is de koninklijke mili taire kapel ingedeeld met diepe grenadiers- trommen. Recht tegenover het koninklijk paviljoen stelt de kapel zich op en ter weerszijden de beide halve compagniën. De aankomst van de Koningin. Precies twee uur komt H. M. desKoningin van prinses Juliana en Pirns Bernhard op het kruispunt van de van Alkemadelaan en den Pompstationsweg uit de richting Ruigenhoek aan. De Koningin en Prinses Juliana zijn ge zeten in een open caleche met 4 paarden bespannen. De prins heeft tegenover haar plaats genomen. Ter weerszijden van de caleche rijden te paard" H.M. adjudant, kapitein Roms- winckel en H.M. ordonnans-officier jhr. van Kinschot. In een open volgrijtuig, achter de ca leche hebben plaats genomen vice-admi raal Bauduin, chef van het militaire huis van de Koningin, de hofdame jkvr. Schim- melpenninck van der Oye en een hofdame van de Prinses. Op dit kruispunt wordt de Koningin be groet door den commandant van het veld leger, luitenant-generaal J. J. G. Baron van Voorts tot Voorst, met zijn staf, door luitenant-generaal Hackstroh, inspecteur der infanterie en kolonel van Selm, inspec teur der marechaussee. Onder het gejuich van de duizenden en duizenden langs den weg en op de duinen rijdt de koninklijke stoet stapvoets 300 M. verder naar het defileerpunt. Om 7 min. over twee zet de Kon. Militaire Kapel het „Wilhelmus" in het was een plechtig en ontroerend moment, toen dui zenden en duizenden dit volkslied meezon gen en de Koningin en het Prinselijk Paar toejuichten. Even voorbij het baldakijn zwenken de twee jockey's, die in scharlaken roode tu nieken gekleed zijn, rechtsom en rijden tot vlak voor het paviljoen. Prins Bernhard, gekleed in het groot-te nue van kapitein van de Grenadiers, stijgt uit en reikt Prinses Juliana de hand bij het "uitstappen, waarna hij de Koningin be hulpzaam is. H. M. de Koningin is gekleed in een lichtblauwe robe met een hoed van dezelfde kleur en draagt een bont, Prinses Juliana heeft een gebloemde robe aan en draagt een witten hoed. Nadat de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard door de officieren die in het paviljoen de komst van de vorstelijke personen afwachtten, zijn begroet, nemen de vorstelijke personen hun plaatsen in. Inmiddels is ook de koninklijke stan daard geheschen. Enkele minuten later, op het bevel van den commandant van het défilé, luitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, begint de wapen schouw. (Reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage). De eerste groep van dit défilé bestaat uit de koloniale reserve plus minus 200 man sterk, dan onderdeelen van de koninklijke marine, waar onder adelborsten van het koninklijk instituut der marine, plm. 800 man met muziekkorps, troepen te voet der koninklijke landmacht en de vaandels met regimentscommandanten en vaandelwach- ten der 13 regimenten infanterie, waarvan geen verdere onderdeelen aan het défilé deelnemen. In totaal namen van de infan- jons in auto's). In deze eerste groep waren motoriseerde troepen volgden nog 2 batal jons in auto's. In deze eerste groep waren 4 muziekkorpsen ingedeeld. Achter de infanterie volgden, onder be vel van den gou/erneur der koninklijke militaire academie, de marechaussee en de l politietroepen te voet, de inrichtingen van militair onderwijs, waaronder de cadetten eer koninklijke mültaire academie, plm. tOO man, en het detachement van de kust- artillerie. Een belangrijk onderdeel in deze groep werd gevormd door het regiment genietroepen met muziekkorps en 2 batal jons, zoomede een detachement der pon tonniers en torpedislen. Dan volgde het bataljon geneeskundige Iroepen en het kader-bataljon jlm. 600 man sterk, sloot de hoofdgroep der troepen te "oet af. In stramme rijen, de hoofden rechts ge draaid, marcheeren de regimenten voorbij. Het publiek blijft juichen en het is ver wonderlijk om te zien hoe door allen, hier aanwezig, de vaandels met de noodige eer- li ewij zen worden begroet. Op een gegeven moment rijdt er een electrische trein voorbij, welke zoo vol is, dat de menschen zeker alleen voor dezen rit den Haag—Scheveningen een kaartje hebben genomen om op deze wijze althans iets van de wapenschouw mee te maken. De commandeerende hoofdofficieren stij gen voorbij het koninklijk baldakijn van hun paarden en begeven zich naar een klein platform, waarop zij blijven staan totdat hun regiment gepasseerd is. Daarna stellen ij zich allen naast het baldakijn op, zoodat wij steeds kunnen zien, welke onderdeelen het defüé hebben volbracht. De koninklijke militair kapel speelt steeds Coor marschen, de "hepe trommen dreunen tiof en daar tusschen door klinkt het won derlijke rythme der stappende voeten, keu rig gelijk als ware er maar één voet, welke den grond raakt. Het is indrukwekkend: deze demonstra tie van Neerlands weermacht in haar tegen woordige verniewde of moderniseerende gedaante, als hulde aan H.M. de Koningin. Na het défilé van de infanterie-regimen- ten volgde hoofdgrDep 2 met een tusschen - ruimte van 8 minuten. In deze tusschen- ruimte kregen de fotografen gelegenheid om de koninklijke .amilie te fotografeeren, terwijl de leden der E.H.B.O., die vandaag zonder twijfel druk werk hadden, in ver- schülende cantines even konden pauzeeren. De tweede defileerende groep stond onder bevel van den commandant der lichte bri gade, H. F. M. baron van Voorst tot Voorst. Deze groep bestond uit 2 regimenten hu zaren, (8 eskadrons), in totaal ongeveer 800 ruiters met het muziekkorps der huza ren aan -het hoofd. Verder zagen wij in deze groep een rijdende batterij van 7 veld van het korps rijdende artillerie. De huzaren hadden bij het publiek bui tengewoon veel succes, ook al omdat zij in draf voorbijreden. Daarna defüeerde voor H.M. de Konin- in het regiment wielrijders, met 2 batal- jens, beperkt tot sim en ruim 500 man. De buitenlandsche militaire attache's ge raakten in bewondering over het muziek korps der wielrijders. Men weet dat deze muzikanten al spelende fietsen of wel al fietsende spelen. Het slot van hoofdgroep 2 bestond uit 50 man marechaussee te paard en eenzelfde aantal politietroepen te paard. Bijna onmiddellijk achter de tweede loofdgroep sloot aan de derde hoofdgroep (veld-artillerie), gecommandeerd door den inspecteur der artillerie, generaal-majoor J. Harberts. Deze groep defileerde, even als de voorafgaande, in draf en bestond uit 8 regimenten veldartillerig, ieder leveren de een batterij van kanonnen met muni tie en caissons. Aan het hoofd reden 2 mu ziekkorpsen. De verschillende batterijen, uie telkens met twee stukken naast elkaar defileerden, gaven een beeld van het aan gespannen geschut. Tusschen deze groep en de laatste (hoofd groep 4) was een tusschenruimte van 5 mi nuten. In deze pauze kregen de fotografen andermaal gelegenheid de koninklijke iamilie van dichtbij te fotografeeren. De laatste groep bestond uit gemotori seerde troepen. Zij defileerden met een snel- het van 25 K.M. per uur en gaven een in- druk van de voortgeschreden modernisee ring in de koninklijke landmacht, in het bij zonder ten aanzien van motorisatie en mechanisatie. Ook hier werd in dubbele colonnes gedefüeerd. Twee compagnieën autotreinen van net korps motordienst openden de groep. Dan volgde een bataljon van het nieuw gemotoriseerde pantseraf- weergeschut, waarna een motorbatterij' van het korps rijdende artillerie als vertegen woordigster van de zware motorartil^rie voorbijtrok. Vervolgens kwamen 2 escadrons pantser wagens van de lichte troepen met een 20-tal van de nieuwste soort, een escadron van het ie regiment huzaren motorrijders en een peleton motormitraüleurs van het regiment wielrijders. Aan het défilé te land hebben deelgenomen 659 officieren, 12631 manschappen, korporaals en on derofficieren, 1817 paarden, 115 kanonnen, 40 caissons, 245 perso nen- en vrachtauto's, 30 pantser en rupspantserwagens, 8 zoeklich ten, 331 motoren en 558 rijwielen. Het vertrek der troepen. Om ongeveer 7 uur vertrokken zoowel van het station H.S.M. als van het station S.S. de eerste treinen, welke de troepen weer naar haar garnizoenen moesten te rugbrengen. En evenals vanmorgen bij de aankomst der manschappen verzamelde zich langs de route een kijkgraag publiek, dat bleef staan totdat de laatste man ge passeerd was. De geheele regeling verliep ook thans zonder hapering, zij het, dat de een of andere soldaat het vertrekuur van zijn regiment vergeten was en derhalve met kwartiermuts op het hoofd achter de marcheerende troep aanholde, waar zijn collega's zijn bepakking zoolang hadden bewaard. De etappe- en verkeersdienst van den generalen staf is ook bij het vertrek der treinen, die tusschen 7 en 10 liepen en den gewonen dienst niet in discrediet brachten, niet door een of andere stagnatie genood zaakt geworden om in te grijpen. De manschappen vertrokken zooals zij gekomen waren, hetgeen wil zeggen: rus tig, frisch en uitgejuicht door de Hagenaars. De vredige „Staat van Beleg", waarover wij vanmorgen schreven, is weer ten einde. De regeling, zoowel van militaire zijde als van politiewege, was op alle punten voortreffelijk, het publiek was in elk op zicht voldaan en wij hebben geen énkelen wanklank vernomen. Het is een door het meest schitterende zomerweer begunstigde gloriedag geweest, die bij allen, die de gelegenheid hebben be nut, om dit prachtige défilé te aanschouwen, tot in lengte van jaren in prettige herinne ring zal blijven. Vliegtuigen. Al tijdens het voorbijrijden der rups- pantserwagens werden in de verte boven de duinen van Wassenaar de vliegtuigen van land- en zeemacht zichtbaar, welke vanuit de lucht hulde zouden betuigen aan H M. de Koningin. Onder bevel van den reserve-luitenant-generaal M. Raaijmaa- kers vlogen 87 machines boven de van Al kemadelaan in 7 groepen. De commando groep, bestaande uit 3 vliegtuigen, was ken baar aan oranje-wimpels en vloog op 150 M. afstand voor groep 1. Groep 1 bestond uit een eskader koninklijke marine van 4 C.V.-machines en 10 FK 51 vliegtuigen. Groep 2 was samengesteld uit 15 FK 51 vliegtuigen. De groepen 2, 3, 4, 5, 6 en 7 behoorden tot de Kon. Landmacht en ston den onder bevel van den commandant der Luchtvaartafdeeling, die aan het hoofd van groep 2 vloog. Het was duidelijk te zien, dat de machi nes lang niet op volle snelheid vlogen, maar zij waren toch zoo snel het defileer punt gepasseerd, dat het gordijn, dat het baldakijn aan den achterkant afsloot, op zij geschoven moest worden, om zoo de Ko ninklijke Familie gelegenheid te geven, de luchtparade te aanschouwen. In de verde boven Kijkduin maakten de defileerende vliegtuigen een breede bocht en langs het Scheveningsche strand vlogen zij wederom naar hun garnizoenen. Het was tien minuten voor 4 toen het geheele défilé geëindigd was. H. M. de Koningin ontbood de camman- deerende hoofdofficieren bij zich en betuig de hun allen haar tevrdenheid over het ver loop van het defüé. De caleche reed weder om voor en terwijl het „Wilhelmus" weer klonk, namen de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard in de caleche plaats en reden zij de van Alkemadelaan af onder do meest uitbundige toejuichingen van het publiek. Na het défilé. De aftocht van de gemotoriseerde troe pen. „Broad-siding" tanks. De gemotoriseerde troepen hebben zich na het défilé onmiddellijk weer naar hun garnizoenen begeven. De groote stoet reed de van Alkemadelaan uit en sloeg links af den Benoordenhoutschenweg op, waarna hij zich in verschillende af deelingen split ste en ieder gedeelte naar haar eigen gar nizoensplaats afreed. Op het gedeelte van de Van Alkemade laan, waar de troepenrevue niet passeerde en het eerste gedeelte van den Benoorden- houtscheweg, waar men dus de gemotori seerde troepen zou kunnen zien, stonden duizenden en nog eens duizenden men schen opgesteld. De zijwegen waren in autoparkeerplaat sen herschapen, terwijl ook geïmproviseer de fietsenstallingen goede zaken maakten. Tegen half vier kwamen eindelijk de eerste troepen in het zicht, achter de mo torpolitie, reden de militaire motorrijders, eenige auto's met officieren, waarachter de tientallen vrachtwagens van den motor- dienst volgden. Daarna kwam het geschut, de rijdende zoeklichten en kabelwagens, de motorrij ders met en zonder duo of zijspan, de pant serauto's en de kleine tanks. Deze laatste hadden vooral veel succes bij het publiek, daar zij den scherpen bocht naar den Benoordenhoutscheweg met groo te vaart doorslipten en daarbij als vol maakte coureurs de kunst van „broad-si ding" beoefenden. Ondertusschen waren ook verscheidene vliegtuig-escadriHes zichtbaar geworden, zoodat men op dit gedeelte van de stad nog een prachtigen indruk van het défilé heeft kunnen krijgen. Nadat de laatste motorwagens in de rich ting Wassenaar waren afgereden, trok de groote stroom belangstellenden weer stad waarts en verspreidde zioh naar de pun ten, waar nu nog iets bezienswaardigs werd geboden. DAGORDER VAN DEN COMMANDANT VAN HET VELDLEGER. Na afloop van het défilé der weermacht heeft de Luitenant-Generaal van Voorst tot Voorst, Adjudant in b.d. van H.M. de Koningin, Conmmandant van het veldleger, de volgende dagorder tot de deelnemende troepen gericht: Officieren, onderofficieren, korpo raals, matrozen en soldaten. Hare Majesteit de Koningin droeg mij als Commandant van het veldleger en belast met het algemeen bevel over de onder deelen, die aan de Wapenschouw op heden deelnamen op, aan alle commandanten en onderdeelen hoogstderzelver groote inge nomenheid en buitengewone waardeering De geschiedenis van het vuurwerk WIE HEEFT HET EIGENLIJK UITGEVONDEN! Er kan haast geen groote feestelijke gelegenheid voorbij gaan, of er wordt een vuurwerk afgestoken. Het is dus zeker interessant over de geschiedenis hiervan het een en ander te vernemen. De geschiedenis van het vuurwerk is xeeds eeuwen oud. Men is van meening, dat het zich ontwikkeld heeft uit de vuurtee- kenen, die door de oude Grieken en Ro meinen in tijden van oorlog reeds gebruikt werden. Toch is dit een gewaagde veron derstelling, daar de oude volken geen kruit kenden. Het is echter een feit, dat reeds duizend jaar voor Ghristus de Chineezen een soort vuurwerk afgestoken hebben. Wel was het een bijzonder gevaarlijk soort vuur werk, daar de vuurpijlen ook in tijden van corlog als oorlogswapen gebruikt werden. Bij de belegering van Pine-King in het jaar 1232 gebruikten de Chineezen in plaats van hun brandpijlen raketten, die ze „vuur- lansen" noemden. De raketten kwamen raderhand ook naar Europa, nadat ze eerst in het Oosten als ..pijlen van China" op gang gemaakt hadden. Het duurde echter i og geruimen tijd, eer de „pijlen van China" cok in Midden-Europa bekend werden. De vliegende duiven, de loopende hazen en de zwemmende visschen, waarover berich ten uit die dagen hel een en ander vertel len, waren raketten, die in de 15de eeuw, evenals in China, als oorlogswapens ge bruikt werden. In Britsch-Indië was men zoozeer op vuurwerk gesteld, dat er om streeks het jaar 1766 nog een vorst was, die over een eigen rakettencorps van niet minder dan 1200 man beschikte. Langzamerhand werd dit oorlogsmate riaal nu ook voor amusementsdoeleinden gebruikt. De eerste pogingen schijnen reeds tegen het einde van de 14de eeuw gedaan te zijn, want uit een verslag uit het jaar 1379 van Vicenza blijkt, dat er een vuur werk afgestoken werd om de vrede op plechtige wijze te vieren. Velen zijn dan ook van meening, dat Italië de pyroteeh- r.iek voor het eerst in Europa bracht. Zelfs wordt er wel eens gezegd, dat Michel An- gelo de uitvinder van de vuurpijl zou zijn, maar dit is toch wel zeer onwaarschijnlijk in verband met hetgeen we hierboven reeds geschreven heblben. Trouwens in het jaar 1465 hadden er reeds feestelijkheden plaats, die eindigden met een knaleffect. Er ge beurde namelijk het volgende: de graaf van Cbarolais, de latere Karei de Stoute, ontving te Etampes, den hertog van Berry en organiseerde, ter eere van den doorluoh- tigen gast, verscheidene feesten en tour- nooien. Toen de avond gevallen was, en de vorsten op het balcon den sterrenhemel be wonderden, zagen zij plotseling, dat een vurige slang zich in de lucht verhief, en ver volgens uiteenspatte in vlammenbundels en vonken. De veroorzaker van dit ongewone gebeuren was niemand anders dan Jean Boutefeu, eên gewoon soldaat, die beroemd was om de fraaiigheden, welke hij wist te voorschijn te tooveren met behulp van een •vuursteen, een lont en wat brandbare stof. Hij werd onmiddellijk bij den koning ge roepen en kreeg een groote belooning. Sedert dien kwam het vuurwerk in zwang. Toen Karei V in 1519 tot keizer gekroond werd, meende zijn vriend, de be roemde patriciër en bankier Fugger, hem geen grooter genoegen te kunnen bereiden dan door een prachtig vuurwerk af te ste ken. Beroemd waren ook sedert eeuwen de „Romeinsche girandoles", die steeds op den te betuigen voor de uitnemende wijze waarop de onderdeelen van de Koninklijke Marine en de Koninklijke Landmacht, zoo te land als in de lucht, zoomede de Kolo niale Reserve, vertegenwoordigende het Koninklijk Nederlandsch Indische Leger, heden hebben gedefileerd. Hare Majesteit verzocht mij daaraan toe te voegen, dat de door de gezamenlijke troepen op zoo indrukwekkende wijze tot uiting gebrachte hulde een onvergetelijk oogenblik van haar leven heeft gevormd. Ook voor de uitvoering van de getroffen voorbereiding, welke leidde tot een onbe- rispelijken voorbijmarsch, had Hare Ma jesteit niets dan lof. Terwijl ik mij van deze hoogst eervolle opdracht kwijt, noodig ik u uit ten volle te doordringen van de beteekenis voor ieder uwer en voor de korpsen en de onder deelen welke gij hebt vertegenwoordigd, van dezen op zoo waardeerende wijze uit gesproken dank van haar, die gedurende veertig jaren aaneen op koninklijke wijze het oppergezag over zee- en landmacht heeft gevoerd. Verplaats u, officieren, onderofficieren, korporaals, matrozen en soldaten in ge dachten te zamen nog eenmaal terug naar het oogenblik waarop gij ten aanschouwe van de hoogste militaire en burgerautori teiten en van duizenden van ons volk, op het defileerpunt uwe Koningin uw eerbe wijs bracht en vereenigt u dan in den uit roep: „Lang leve Hare Majesteit onze geeer- biedigde Koningin". Deze dagorder is voor het front der troe pen voorgelezen. kroningsdag van den Paus, alsmede op het feest van Peter en Paulus op de Engelen burg, het oude grafmonument van den Ro- ineinschen keizer "Hadrianus, afgestoken werden. Een paar kanonschoten leidden de giran doles ün. Daarna volgden honderden raket ten schitterende zonnen en vuurbloemen uit raketten stegen ten hemel. De „staan de zon" met watervallen en vuurfonteinen kondigde dan het einde van het schitte rende feest aan. Het mooiste vuurwerk der geheele 16e eeuw werd afgestoken in het jaar. 1598. De gemeente Parijs droeg de kosten. Het voornaamste stuk stelde een lange guirlande voor bestaande uit olijf takken. In het midden bevond zich een tot de tanden gewapend man, omgeven door lansen, pieken, sabels, hellebaarden en an dere „aanvalswapenen". Uit de guirlande schoten naar alle kanten de vlammen, die het gewapende individu volkomen vernie tigden. Dit kunststuk was de allegorische weergave van de vrede, die den oorlog overwint! Het verdrag van Vervina was toen juist tot stand gekomen en men ver kondigde overal, dat er nooit meer een oorlog gevoerd zou worden. Gedurende de geheele 18e eeuw beleefde de pyrotechniek een tijdperk van bloei. Pe- tronio Ruggieri, de eerste uit een geslacht van beroemde vuurwerkmakers, werd naar Parijs geroepen en organiseerde aldaar schitterende feesten, alles natuurlijk op hoog verzoek des konings. Lodewijk XV gaf hem uit dankbaarheid het kasteel des Porcherons ten geschenke en kende hem voorts zes duizend franken pensioen toe. Den 24sten Januari 1730 werd ter gele genheid van 's prinsen geboorte een groot vuurwerk afgestoken op de tegenwoor dige Quai Malaquais, die toen nog de Quai des Theatres heette. Twintig jaar later werd op de Place de Grève dezelfde, waar sedert vele jaren de Sint-Jansvuren gebrand werden een nieuwe vertooning ten beste gegeven onder de beproefde lei ding van Ruggieri. Intusschen werd er heel wat geld aan deze dingen uitgegeven. Meer dan eens werden er honderdduizend francs neergeteld teneinde den hof-pyrotechnicus voor zijn goede diensten te beloonen. Het vuurwerk, dat werd afgestoken bij het hu welijk tusschen Elisabeth van Frankrijk en Don Philippus van Spanje, kostte honderd twintig duizend francs. Toen de Dauphin gedoopt werd, was de rekening, die de heer La Varinière inleverde, niet veel klei ner. Zelfs de revolutie heeft aan de traditie geen einde gemaakt. Zij had hier een prach tige gelegenheid, om haar zin voor symbo liek tot uitdrukking te brengen. Op zeke ren avond verscheen Robespierre in eigen persoon met een soort brandende toorts, die de „fakkel der rede" moest verbeel den. Met deze toorts werd een heele rij fi guren in brand gestoken: bet atheïsme, de eerzucht, het egoisme, enzalleen het standbeeld der wijsheid behield zijn plaats op den troon en bleef schitteren te midden der ruines. Niet alleen in Frankrijk, ook elders wer den er geweldige sommen besteed, wanneer er een buitengewoon effect bereikt moest v/orden. Zoo had de stad Weenen er 80.000 gulden voor over om den Sjah van Perzië een grandiooze ontvangst te bereiden. Het resultaat was echter minder bevredigend dan men wel gehoopt had. Het vurwerk maakte zoo'n lawaai, dat de Sjah zich wat ten in zijn ooren liet stoppen. Onder zijn gevolg brak zelfs een paniek uit. Het ge knal wekte bij de dienaren herinneringen op aan bepaalde gebeurtenissen in hun va derland en de goede lieden verkeerden in de vaste overtuiging, dat er op hen ge schoten werd Geheimen van het vuurwerk maken. De moderne pyrotechniek Is er dan ook op uit, de geheele gebeurtenis onhoorbaar te doen verloopen. Het is echter zeer de vraag of het groote publiek dit zeer op prijs zou stellen. Het is iemmers iedereen bekend, dat het geknetter, gekraak en ge fluit juist een ongewone attractie is. De in Berlijn bekende pyrotechnicus Lindner is echter toch van plan het geruischlooze vuurwerk in te voeren. Pogingen in deze richting hebben reeds succes gehad. Ita- liaansche pyrotechnici verstaan de kunst om met behulp van geheime recepten stuk ken te vervaardigen, die zonder geluid te maken, twaalf verschillende gedaanten aannemen. Over het algemeen is de pyrotechniek toch een zeer moeilijke wetenschap, te lastiger, omdat haar beoefenaars moeten zijn toegerust met de noodige artistieke bekwaamheden. Voor elk vuurwerkfiguur moet van te voren eerst een teekening gemaakt wor den en voorts moeten er allerlei plannen uitgedacht worden op welke wijze het fraaiste effect verkregen kan worden. Het publiek houdt nu eenmaal van afwisseling en de pyrotechnici moeten daarmee reke ning houden. Verder dient de vuurwerk maker ook een zeer voorzichtig mensch te zyn, die de salpeter, de zwavel en de kool stof in de juiste verhoudingen weet te men gen. Wie nu nog beschikt over wat keuken zout (voor de gele kleur), een beetje sal peter (om er een rose tintje aan te geven), een paar gram zink -voor het blauw en een weinig kopercarbonaat voor het groen, kan zich gaan wijden aan de kunst van het vuurwerkmaken. Verschillende soorten bommen houdt men er op na: met 4, 5 ont ploffingen, maar ook met 15, ja zelfs met 20 knallen. Verder kent men oranjezonnen, tourbillons, vuurpijlen, cobra's gekleurde sterren, terwijl het nieuwste op dit gebied de Arabische palmboomen zijn, die een goudvuur van ongeveer 4 meter breedte geven. Aldus wordt het Verre Oosten U voor oogen getooverd. Ziehier eenige grepen uit de geschiede nis en de techniek van het vuurwerk, dat op feestdagen hoogtij viert M. V.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 19