De feestviering bij gelegenheid van het Regeeringsjubileum SERVIEZEN VAN DER STOK Industrie- en Vaktentoonstelling „Leyds Goedt" De tentoonstelling „Leyds Goedt" opent haar poorten Het metertarief a helpt U sparen LEEST met aandacgt de Advertentiën in dit nummer. GEDURENDE DE FEESTWEEK (31 Aug. tot Bij 't Oranjefeest DINSDAG 30 AUGUSTUS 1938 DE LEIDSCHE COURANT PAG. 5 I Een kleurrijke expositie van Leidsche traditie en moderne techniek Vandaag is in de Stadsgehoorzaal de reeds veel besproken en in haar voorberei dingen beschreven tentoonstelling „Leyds Goedt" officieel geopend. Bij den opzet dezer tentoonstelling is men van de gedachten uitgegaan verschil lende Leidsche producten te exposeeren, producten, waarvan Leiden öf reeds bekend is van oudsher öf waarmede de oude Sleu telstad bezig is zich nieuwen roem te ver werven. Teren op ouden roem moge heel mooi klinken, het houdt toch onherroepe lijk een basis voor verval in, wanneer jon ge krachten het eens begonnen werk niet terdege voortzetten. Wat ons bij den eersten aanblik van deze expositie trof is naast den algemeen gran- diozen en wèldoenden opzet de frischheid van opvatting der exposanten. Door de eenheid van opbouw, welke in goede handen was bij den architect, den heer D. L. Landman, is een uniformiteit verkregen, welke deze tentoonstelling kleur en lijn geeft en haar daardoor een bijzon der cachet verleent. De exposanten hebben tevens gezorgd, dat hun stands een voornaam cachet kre gen door te zorgen voor een exquise op stelling van de verschillende producten. De tentoonstelling is tevens daarom zoo merkwaardig, omdat zij inderdaad een de monstratie is van hetgeen Leiden fabri ceert en op welke wijze dit plaats heeft met daarnaast een overzicht, van het peil waarop de vakbekwaamheid en de vakop leiding staan. Daarom is zij tevens bijzon der leerzaam; leerzaam om de conclusies, welke uit het gepresteerde in het verleden kunnen worden getrokken, leerzaam ook en dit vooral voor de jeugd- om voort te bouwen op hetgeen het verleden heeft weten te brengen. Over de aankleeding der zaal zelve heb ben we in de voorbeschouwingen tot de tentoonstelling reeds een en ander gezegd: We willen alleen nog even wijzen op het embleem dezer expositie: de Leeuw met den houwer, die de Leidsche Sleutels be schermt, een embleem, dat mogelijk een wijder aspect geeft voor de toekomst. De benedenzaal der Stadszaal wordt in beslag genomen door verschillende firma's. Rechts langs den wand bevindt zich de stand van de Leidsche Duinwater M ij., welke in doorsnee de geheimen der waterwinning doet zien. Daarbij worden enkele onderdeelen voor de distributie ten toongesteld alsmede grafische voorstellin gen van het waterverbruik en teekeningen van het verzorgingsgebied. Daarachter volgen de Leidsche Textiel fabrieken Gebrs. v. Wij k en Co. met wollen garens in diverse stad\a van bewer king met een spinmachine in bedrijf. De Kon. Ned. Grofsmederij brengt o.m. een 8200 K.G. zwaar anker van de „Nieuw Amsterdam", modellen van diverse producten en door de afd. Kettingfabriek wordt gedemonstreerd hoe een ketting ver vaardigd wordt. De Meelfabriek „de Sleutels" brengt een werkend model van een graan molen en laat zien hoe het product tarwe tot bloem wordt verwerkt met daarnaast monsters van grondstoffen, tusschen- en eindproduct. Aan den wand bevindt zich voorts een schematisch overzicht van het geheele vermalingsproces. De N.V. J. J. Krantzen Zn. exppseert met uniformlakens, whipcords, modestof- fen voor heeren- en gabardines voor re- genkleeding. De Leidsche Broodfabriek brengt ook haar reed veel besproken Dia brood voor lijders aan suikerziekten en voorts verschillende andere producten. De Vereenigde Touwfabrie- k e n komen uit met vloerbedekkingen, sta len stoelen, alle soorten touwwerk, staal draad, ijzerwant en ijzerbindsel. De fa. Tieleman en Dros exposeert haar bekende blikgroenten, soepen, vleesch- conserven, jams en limonades. Van de Kon. Ned. Fabriek van Wollen Dekens, v.h. J. C. Zaal berg en Zn. zien we dekens, vlaggedoek, shawls en plaids, alles in wol. De Stoom Zeep-, EaudeCologne- en Parfumeriefabriek v.h. J. S. Sanders en Co. laat de bewerking zien van de zeep. Van grondstof tot eindproduct geeft deze stand een overzicht en de buitenstaander zal er ongetwijfeld met be langstelling naar kijken. Natuurlijk vindt men er ook diverse zee pen, eau de cologne en parfumerieën. A. W. S ij th o fis Uitgevers Mij. heeft een stand met boekwerken, tijd schriften en drukwerken, waardoor zij in den loop der jaren een uitstekenden naam heeft verworven. De G'ebr. Pel brengen verschillende hunner bekende producten, als vruchten koekjes en vruchtenpaté, fondants, borst plaat, enz. Van de machinefabriek „O v e r r ij n" zien we een vijzel voor poederbemaling, alsmede een schroefpomp, een ovenverhitter voor gasovens, een model scheepsketel en verschillende andere producten. De N.V. Sajetfabriek P. Clos en Leembruggen heeft in haar stand een wikkelmachine in bedrijf, geeft een be werkingsschema van wol en heeft haar ge- heelen stand opgebouwd van wol, hetgeen een uitstekenden indruk maakt. De fa. A. H. J. W ij t e n b u r g laat de bewerking zien van tabak tot sigaar, dus waarvan de sigaar gemaakt wordt en te vens hoe zulks geschiedt. Deze stand is verlucht met keurige teekeningen van den teekenaar J. ten Bosch uit Eindhoven. De fa. R. M. B e u t h komt uit met haar bekende donzen en zijden dekens, gevulde bedspreien, veerenkussens en kapokma trassen. Bijzondere aandacht vraagt de fa. Herfst en Helder voor haar Exoter- na-standverf voor buitenwerk, de Leidsche kwaliteitsverf bij uitnemendheid, waarbij vooral het standgroen genoemd dient te worden. Voor 'n welkome bloemversiering zorgt de fa. J. G. B a 11 e g o e n Z n. met een col lectie nieuwe variëteiten afgesneden bloe men. De N.V. Zilverfabriek Voor schoten komt uit met zilveren en pleet- gebruiks- en siervoorwerpen. Tenslotte exposeert in de groote zaal de Ned. Rotogravure Mij. met haar bij zonder drukwerk in diepdruk, waarbij zul ke verrassend keurige kleuren te voor schijn worden getooverd. Dan komen we tot het podium, dat ge heel in beslag genomen wordt door de Sted. Fabrieken van Gas en Electriciteit. Gas en Electriciteit vormen in de indus trie schakels tusschen grondstof en product en uit dien hoofde is de stand van de licht fabrieken op deze tentoonstelling stellig op haar plaats. Het uitgangspunt is: steenkool, aanschou welijk voorgesteld door een geweldig brok afkomstig uit de Oranje Nassau-mijn. Voorstelling vindt plaats van productie en distributie van gas en electriciteit, ter wijl men, te volgen aan de hand van schema's en toegelicht door een miniatuur gasfabriek in werking en voor electrici teit door modellen van een ketelhuis en van een turbogenerator, een indruk krijgt van dit geweldig bedrijf. Daarop volgt de distributie tot bij de verbruikers in huis. Een groote glazen gasmeter laat het in gewikkelde mechanisme van zoo'n in strument zien. Uitbeeldingen laten de goede installatie zien, zoowel voor gas als electriciteit, voor waarde om ten volle van het gemak, dat de vele verbruiktoestellen bieden, te kun nen profiteeren.. Wat de toestellen zelf betreft wordt het publiek herinnerd aan de eischen van de deugdelijkheid en veiligheid. Er zijn ver schillende beproevingstoestellen voor het keuren van electrisch materiaal door de KEMA (in werking) en dito uitbeeldingen van de activiteit der Gasstichting op het gebied der gasverbruiktoestellen. Men vindt er in woord en beeld voor stellingen van huishoudelijke en industriee- le toepassingen; wat men met 1 M3. gas en 1 kwh alzoo kan doen; voorts is gestreefd naar de uitbeelding van eigenschappen van verschillende toepassingen van gas en electriciteit en van goede gebruiksmetho- den. Er worden ook verschillende bijzondere industrieele toepassingen getoond, zoowel van gas als van electriciteit, bijvoorbeeld diverse industriebranders, een gassmeed- oventje, verwarming, koken, warmwater bereiding met gas, en op het gebied van electriciteit. electrochemie verzilverings- bad), hoogfrequent electrisch gereedschap. Een bijzonderheid bij de afd. electriciteit is ook de kathodestraal-oscillograaf, die ons in staat stelt op eenvoudige wijze me chanische trillingen (aardbevingen, motor trillingen op schepen, het slingeren van een as, enz.) en ook geluidstrillingen, die door spraak, zang, muziek, enz. worden opgewekt, duidelijk te zien. Bij dit inge nieuze apparaat zou dus als opschrift kun nen gelden: „U ziet wat U zingt!" Groote foto's langs den wand, ter weers zijden van een duidelijke kaart van het ge heele leveringsgebied der Lichtfabrieken, omvattende 33 gemeenten, laten ook ver schillende industrieele toepassingen van gas en electriciteit uit de practijk zien. Aan het einde van de afd. electriciteit vindt men nog een beknopte uitbeelding van de grondslagen der vastrechttarieven voor gas en electrictieit, voor het publiek zeer interessant en leerzaam. Dit alles vindt men op het podium inde groote zaal. In den Foyer is nog iets heel bijzonders te zien. Daar is een unieke expositie door de Lichtfabrieken samengesteld met mede werking van het Technisch Bureau SIA te Leiden, nl. van een z.g. fluorescentie-in stallatie, in uitbeelding gebracht door een lichtenden sprookjestuin, welke in één woord fantastisch is. Door toepassing van het z.g. zwarte licht, waarmede bedoeld wordt ultra-violet licht, ziet men een exo tische zuilengalerij met bloemen, planten en een fontein in schitterende kleuren op lichten. Deze sprookjestuin zal iederen bezoe ker weten te boeien. Elke beschrijving hier van schiet te kort, men zal het moeten zien! Aan den stand van de Lichtfabrieken in de groote zaal sluiten de stands van de ge zamenlijke gasinstallateurs (kleine zaal) en de electrotechnische installateurs (bal- con) aan. Geven de Lichtfabrieken in hoofdzaak de principes te zien, de installateurs ex poseeren in groote verscheidenheid de gas- en electrische toestellen door de verschil lende toestellen in volle werking te vertoo- r.en. De gasinstallateurs laten hierbij zien hoe gas wordt gebruikt voor koken, verwar ming, warmwatervoorziening, koeling door gas en toepassing in de industrie. Een bijzondere inzending der electrici- teits-installateurs is het apparaat voor ge lijkmatigheid van verwarming over groo te afstanden bij plafondstraling. De Eerste Holl. schoorsteenfabriek v. h. de Ridder Co., exposeert met een ge- metselden schouw, uniek van vorm, mooi van lijn en krachtig van gelijkmatige, warm rooden kleur. Deze wordt verkre gen door een speciale machine en abso luut gelijkmatige menging van de klei- soorten. Tegenover deze expositie links in de voorhal vindt men, verzorgd door de f a. Zaalberg, een weefkamer, waardoor de tegvenstelling tusschen vroeger en thans wel zeer bijzonder tot- uiting komt. In den rechterhal zijn de Kamer van Koophandel, VeiligVerkeer, het Carillon-Comité en het Film bedrijf Film ondergebracht. In den linkergang wordt nog eenige ruimte in beslaggenomen door de N. V. Werninck's natuursteen, waarvan tal van prachtige monsters aanwezig zijn. De gangen zijn grootendeels in beslag genomen door „Oud Leiden" en „G e- meentewerken", die platen en tee keningen van Leiden en van uitgevoerde werken brengen. De zij ingang naar den Foyer is in beslaggenomen door de Cen trale Werkplaats voor J e u g- dige Werkloozen. De kleedkamers links van de groote zaal zijn ingericht tot een moderne woning, welke men vol bewondering zal doorloo- pen. Tal van nieuwe vindingen zijn hier bijeengebracht en vooral aan de keuken mag men bijzondere aandacht schenken. De Bruynzeel's Fabrieken heb ben na jarenlange studie en experimentee ren een keuken ontworpen, die aan de hoogste eischen voldoet. Het beginsel van de firma Bruynzeel is geweest, om zelfs in de kleine ruimte, die vaak beschikbaar is, een keuken onder te brengen, die alles kan bevatten, wat de huisvrouw daar noodig heeft. Het komt bij een „Bruynzeel-keuken" niet meer voor, dat iets in een ander ge deelte van het huis opgeborgen moet wor den. Verder is de opstelling der elementen, waaruit de wanden zijn opgebouwd, zóó gekozen dat de huisvrouw zoo weinig mo ge] ijk behoeft te loopen, want alles heeft ze bij de hand. Een der meest opvallende deelen van de „Bruynzeel-keuken" is de patentwerk- lade. Dit is iets geheel nieuws! Hiermede is een dringend keuken-probleem volledig opgelost. In uitgetrokken toestand is deze lade onwrikbaar vastgeklemd. Ze doet dienst als tafelblad, werkplank (aardap pelschillen), hakbord of het vastklemmen van gehakt- of snijboonenmolen. Deze lade is uitneembaar en kan gemakkelijk schoon gemaakt worden. De moderne huisvrouw staat niet meer bij haar werk, maar zit op een krukje. De patent-werklade is dan ook op dusdanige hoogte aangebracht, dat men er gemakke lijk bij kan werken. Verder valt de povisiekast op. Dit is geen diepe kast, waarin men alle potten, blikken en doozen achter elkaar moet zet ten, zoodat men eigenlijk niet weet, wat precies in huis is. Deze provisiekast heeft smalle U-vormige planken, zoodat nooit twee dingen voor elkaar staan. De ruimte, welke vrij komt door de U-planken, wordt als de deur dichtgaat, door een rij, aan de deur bevestigde draadbakjes gevuld, waar in men alle kleinigheden stopt, zooals zak jes, busjes, bouillonblokjes, soeptablettten, verpakte levensmiddelen enz. De Vakopleiding op deze tentoonstelling vraagt speciale aandacht. De ingerichte expositie geeft een volle dig beeld van het nijverheidsonderwijs te Leiden. Allereerst de inzending der ver- eeniging „Vakopleiding" zelve (propagan damateriaal), waarna de inzendingen der verschillende onderwijsinrichtingen de volle belangstelling zullen hebben. Achtereenvolgens treft men aan inzen- dnigen van: de Vereeniging tot bevordering van de opleiding tot instrumentmaker; het Kon. Genootschap „Mathesis Scientia- rum Genitrix"; de Vakschool voor Meisjes; de R. K. Vakschool voor Meisjes; de Avondteekenschool van den Ned. R. K. Volksbond; de Ambachtsschool. Men moet deze expositie zien om een indruk te krijgen van al hetgeen hier ge arbeid wordt. Een gedetailleerde beschrij ving ervan zou ons te ver voeren. Wij hopèn dus deze schematische uiteen zetting eenige indrukken van het welver zorgde „Leyds Goedt" te hebben gegeven. Wij zijn ervan overtuigd, dat zij onvolle dig is. Daarom echter temeer raden we een bezoek in deze dagen ten zeerste aan. Men zal er geen spijt van hebben. Dan zal ook het sluitstuk van deze ten- toontselling boven de trap links naar de bovenverdieping beter begrepen en ge waardeerd worden. Dit sluitstuk laat de reclame van de „Meer-Werk-Actie" zien, waarin de behartigenswaardige, verma nende woorden geschreven staan: „Scha kelt de werklooze wreer in en doet de zon der welvaart over de Sleutelstad opgaan." Moge het spoedig aldus zijn. Leiden en zijn bewoners zullen er wel bij varen. REGENJASSEN Probeert ons Maatwerk. voor DAME of HEER. Colhert Costuums n. maat Groote sorteering 29.50. Costuums, Sportcostuums Sportcostuums naar maat 19.50. Dames- of Heeren Gaber en alle soorten PANTALONS. dine Jassen n. maat 17.50. DE LEIDSCHE Kletfingspecialist Fa. LEUNE Janvossensteeg 67 Bent U van plan een EETSERVIES, ONTBIJT- of THEESERVIES te gaan koopen, bekijkt dan eerst eens onze prachtige sorteering in alle prijsklassen Er wordt bij ons, wat model, decor en qualiteit betreft vakkundig ingekocht. U krijgt waar voorTJw geld. - Zonder eenige verplichting toonen wij U gaarne onze bijzondere collectie. Wij verpakken vakkundig onder ga rantie en reserveeren gaarne tot bezor gingsdatum. Het Serviezen Adres met bekende reputatie is: BREESTRAAT 155-152, Aangesloten bij de MIDZA.* N.V. Leidsche Duinwater- Maatschappij. STAND VAN DE STEDELIJKE LICHTFABRIEKEN OP HET PODIUM: Fabricage en distributie van Gas en Electriciteit, Toestellen in werking. Huishoudelijke en Industrieele Toepassingen. IN DEN FOYER: Lichtende Sprookjestuin Filmvertooning. Stand van de GASINSTALLATEURS (Kleine Zaal). Stand van de ELEC. INSTALLATEURS (Balcon). Gas en Electriciteit in Woning en Bedrijl. DEMONSTRATIES ATTRACTIES élaleeren wij het nieuwste in KINDER- EN BABY-KLEEDING WIEEEN EN BABY UITZETTEN WAGENS EN WANDELWAGENS KINDERSTOELEN EN LOOPREKKEN en zeer voordeelige aanbiedin- HAARLEMMERSTRAAT gen in KOUSEN, TRICOTASES, 96-98-100-102 HANDSCHOENEN. 35 Vanaf heden geven wij bij aankoop v.af f 1.00 EEN ORANJEVLIEGER CADEAU Natuurlijk Oranjebitter Maar dan de goede van STAFFHORST Alleen: DE WIJNKELDER Tevens als reclame: 24/2 Fl. Lager Bier voor H. 1.90 '/s L. Gilde Pilsener thans fl. O.I7

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 17