STADS NIEUWS BINNENLAND Naaimachines C. F. MEERPOEL AGENDA DE HEIDE BLDEI' ELTAX 6 6 61 ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1938 DE LEIDSCHE COURANT Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? WEINIG VERANDERING. De Bill seint: Verwachting: Zwakke tot matige Noord- Westelijke tot Westelijke of Zuid-Westelij ke wind, meest zwaar bewolkt tot betrok ken, in het Noorden waarschijnlijk eenige regen, in het Zuiden weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 768.3 te Sodankyia. Laagste barometerst.: 750.6 te Seydisfjord. De depressie in het Oosten verplaatst zich in Noordelijke richting en ligt thans over Zuid-Zweden. Zij heeft in Oost- Duitschland gisteren overdag nog zware regens gegeven, doch alleen in de streken Oostelijk van de Elbe (20 m.m. te Berlijn). De regens houden daar thans op, doch vallen nu in Zuid-Oost-Zweden (Stockholm in de laatste 24 uur 17 m.m.). Het gebied van hooge luchtdruk op den Oceaan be slaat een zeer groote uitgestrektheid en reikt van de grens der passaatstreken tot Groenland. Het gebied van lage luchtdruk in het Noorden begint aan de Westzijde af te sluiten. Een laatste secundaire ligt he denmorgen over Schotland en Ierland en brengt aldaar na een korten tijd van op klaring opnieuw betrokken luchten en lichte regen. In Frankrijk en Zwitserland blijft het windstil. De bewolking nam er echter toe en in de Alpen reiken de wolken tot bijna 3000 meter hoogte. Te Gronin gen viel gisteren overdag 4 m.m. regen, het midden, het Zuiden en het Westen van ons land bleef vrij van regen. Het is te verwachten dat het be trokken en sombere weer zal aan houden met zwakke tot matige winden uit Westelijke richtingen. De kans op lichte regen is het grootst in het Noorden. Voor het Zuiden is geen regen van beteeke- nis te wachten, LUCHTTEMPERATUUR. 17.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Zaterdagnamiddag 8.31 uur tot Zon dagmorgen 5.33 uur; van Zondagnamiddag 8.29 uur tot Maandagochtend 5.35 uur. HOOG WATER. Te Kaiwijk aan Zee op Zondag 28 Aug.: voorm. 5.10 en nam. 5.34 uur; op Maandag 29 Aug. voorm. 5.50 en nam. 6.14 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Dr Zijl" 18 gr. C. Maan op 10.02 uur Zondagmorgen. Maan onder 20.47 uur Zondagavond. Maan op 11.16 uur Maandagmorgen. Maan onder 21.14 uur Maandagavond. C. A. O. IN DE BAKSTEEN INDUSTRIE. Verbindendverklaring gevraagd. De vereeniging „Verbond van baksteen fabrikanten", de Nederlandsche R.-K. fa- brieksarbeiders(sters)bond „St. Willibror- dus", de Nederlandsche vereeniging van fabrieksarbeiders(ster) en de Nederland sche bond van Christelijke fabrieks- en transportarbeiders hebben ingediend een verzoek tot verbindendverklaring van be palingen van de op 1 April 1938 in wer king getreden collectieve arbeidsovereen komst in de baksteenindustrie, afgesloten tusschen de eerstgenoemde vereeniging eenerzijds en de genoemde organisaties an derzijds. Deze verbindendverklaring wordt ge vraagd voor alle steenfabrieken, gelegen in de provincies Gelderland, Overijssel, TWEE GEVALLEN VAN KINDER VERLAMMIN G. Bij een tweetal kinderen, behoorende tot een Leidsch gezin, is kinderverlamming ge constateerd. De patiënten zijn opgenomen in het Aca demisch Ziekenhuis. Vast staat, dat ze niet te Leiden zijn besmet, doch dat de besmet ting is opgedaan tijdens een verblijf elders. DE ZIEKTE VAN WEIL. Een tweede geval deed zich voor. De directeur van den Gem. Genees kundigen Dienst meldt ons: Er heeft zich een tweede geval van Weii's ziekte voorgedaan. De patiënt heeft gezwommen in de rivier „De Zijl" en in het Vennemeer. Vermoedelijk is de infectie in de Zijl opgedaan, zoodat zwemmen in den Zijl dringend moet worden ontraden. DE TENTOONSTELLING LEYDS GOEDT". Nog enkele dagen en de groote tentoon stelling „Leyds Goedt" in de Stadsgehoor zaal zal haar poorten voor het Leidsch publiek openen. In het kader van de Leidsche feestweek zal deze tentoonstelling ongetwijfeld een belangrijke plaats innemen. Het tentoonstellingsbestuur heeft waar lijk aan deze expositie een grootschen op zet gegeven. Dien indruk kregen we, toen we gistermiddag terloops even een kijkje namen bij de voorbereidingen. De bedoeling van de tentoonstelling kent men ongetwijfeld. Men wil de Leidsche in dustrie in al haar geledingen, de vakoplei ding en verder die lichamen, welke den opbouw, den bloei en de verbetering van Leiden nastreven hier op markante wijze naar voren brengen. De wijze van inrichting der tentoonstel ling werd opgedragen aan den architect, den heer D. L. Landman, die een inder daad grootsch ontwerp voor deze expositie heeft gemaakt. Aan den opbouw der tentoonstelling wordt druk gearbeid en vele werkloozen vinden hier gedurende eenigen tijd nuttig werk. Alle zalen der Gehoorzaal, tot de stem kamers en kleedkamers toe zijn voor deze expositie in beslaggenomen ert de industrie- en vakgroepen zullen zich hier van de beste zijde laten zien. De uitvoering zelve mogen we bij den heer Landman in goede handen achten. Utrecht en Zuid-Holland, zoomede voor een tweetal in Noord-Limburg ten Oosten van dë rivier de Maas gelegen steenfabrie ken, met uitzondering echter van de fa brieken van siersteen en schoorsteen-steen. Bezwaren tegen inwilliging van bedoeld verzoek kunnen schriftelijk worden inge bracht bij den minister van Sociale Za ken voor of op 17 September a.s. BEKENDMAKING VAN REGEERINGSMAATREGELEN. De heer Weitkamp heeft aan den minis ter van economische zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat onlangs tal van landbouwers de dupe zijn gewor den van het feit, dat de jongste regeerings- maatregelen tot steun aan de varkenshou^ derij, eerder ter kennis van den handel dan van de boeren kwamen, wijl het meeren- deel der laatsten uiteraard geen dagblad leest? 2. Zoo ja, is dan de minister bereid te bevorderen, dat het bericht van dergelijke belangrijke besluiten, vóór deze in de groo te bladen worden bekendgemaakt, eerst per radio door het A.N.P. worde omgeroepen? WELK RIJBEWIJS? Iemand in den Haag heeft achter zijn motorfiets een bijwagentje op twee wie len bevestigd. Zulks is geschied door een kogelkoppeling met vleugelmoer, welke met de hand los te maken is. Het geheel kon niet zelfstandig staan. Wat moet het nu genoemd worden, een tweewielig motor rijtuig met bijwagen, of een motorrijtuig op meer dan twee wielen? In het laatste geval zou rijbewijs A vereischt zijn. Deze vraag is op initiatief van een ver- baliseerend agent vandaag aan den Haag- schen kantonrechter voorgelegd, die 3 Sep tember vonnis zal wijzen. Aartsbisschop bezoekt Goudsche tentoonstelling. Gistermiddag is de tentoonstelling „Goud sche glazen", welke wordt gehouden in de Groote kerk te Gouaa, bezocht door Z.H. Exc. mgr. dr. J. de Jong, Aartsbisschop van Utrecht. Z.H. Exc. was vergezeld van zijn vicaris-generaal mgr. D. Huurdeman. Daar zit lijn in den opbouw, kleur en leven in de afwerking. Het middengedeelte der groote zaal wordt in op- en neergaanden stijl gehou den, wordt geflankeerd door fraaie stands langs de wanden om zich ten slotte op te lossen in het podium, dat door de lichtfa brieken in beslag is genomen. Het geheel is overdekt met lichte linnen banen, die als het ware een nieuw plafond vormen, wel ke door het op de middenstands aange brachte electrische lampen hel verlicht wordt. Voorts worden Leidsche en natio nale kleuren gebezigd voor versiering, evenals de schilden met het stadswapen en den leeuw met houwer en andere emble men, betrekking hebbend op het veertig jarig regeeringsjubileum. De galerijen zijn evenals de kleine Stads- zaal in beslaggenomen door de Leidsche installateurs van gas en electriciteit, de be nedenzalen naast de groote zaal zijn omge- tooverd in een woonhuis, de receptieka mers zijn gereserveerd voor de vakoplei ding en het huishoudonderwijs. Behalve de verschillende industrieele ondernemingen zijn de stands van gemeen telijke en andere instellingen, welke voor de bezoekers vele verrassingen zullen op leveren. Zoo zal het Leidsch Carillon comité waarschijnlijk met een van de nieuwe klokken komen! Inderdaad belooft deze expositie iets bijzonders. ONTHEFFING SLUITINGSUUR VAN WINKELS. Naar wij vernemen hebben Burgemeester en Wethouders in verband met de feeste lijkheden ter gelegenheid van het 40-jarig Regeeringsjubileum van Hare Majesteit de Koningin, voor 30 Augustus en 1, 2 en 6 September a.s. tot des avonds 10 uur en voor 31 Augustus en 3 September a.s. tot des nachts 12 uur ontheffing verleend van het normale sluitingsuur voor winkels. Voorts hebben Burgemeester en Wethou ders voor eerstgenoemde vier dagen tot des avonds 9.30. uur en voor laatstgenoemde twee dagen tot des avonds 11.30 uur onthef fing verleend van het verbod om na het voorgeschreven uur op den openbaren weg te venten. „ORANJE-CONCERT." De ï^uziek vereeniging „6e R. V. A.", di recteur de heer M. Bolderdijk, zal Woens dagavond 8 uur een concert geven op het parkeerterrein aan de Steenstraat. Programma: 1. Wilhelmus van Nassauwe, C. L. Walther Boer. 2. Neerlands Vreugd, marsch, M. J. H. Këssels. 3. L'Etoile du Bonheur, ouverture, P. N. Labode. 4. Prin ses Juliant, marsch, N. A. Bouwman. 5. Fleurs du Printemps, wals, Herman Lure- man. 6. Charles Smits, marsch, A. van Tilburg. 7. Weberiana, fantaisie, Alberts Floris. 8. 6e R. V. A.-Marsch, M. Bolder- dijk. 9. La Petite Fée, ouverture, J. Weiber. 10. Holland Jubelt, Marsch Popu lair, Adr. J. Maas. 11. En Garnison, fantai sie, J. B. Minne. 12. Daar komen ze aan, marsch Populair, Adr. J. Maas. 13. Paris Bruxelles, marsch, L. Purnotte. P.T.T.-DIENST OP DE NATIONALE FEESTDAGEN 31 Augustus en 6 September De Directeur van het PTT. Kantoor al hier deelt mede, dat op 31 Augustus en 6 September het postkantoor vanaf 10 uur gesloten zal zijn. Tijdens de openstelling worden niet behandeld: potswissels (met uitzondering van telegrafische), postbewij- zen, quitantiën, belastingbetalingen en pas muntaangelegenheden. Voor den post- chèque- en girodienst is het kantoor alleen geopend voor het aannemen van stortingen met spoedbehandeling of spoedbericht en voor het uitbetalen van chèques, op welker adviezen ten giro-kantore spoedbehande ling is toegepast of waarvoor telegrafische machtiging tot het doen uitbetalen is ver leend, alsmede voor het doen van uitbetalin gen op reispostchèqueboekjes. De invordering van quitantiën blijft ach terwege. Alleen de eerste brief- en pak ketpostbestelling wordt uitgevoerd. De buslichting wordt uitgevoerd als op Zondagen, in aansluiting op de nachtpost treinen, die na de feestdagen zullen rijden. Het bijkantoor te Oegstgeest, alle hulp kantoren en poststations zullen eveneens om 10 uur voor den postdienst gesloten worden. De postagentschappen zijn op beide feest dagen voor alle P.T. en T. diensten geslo ten. De openstellingsuren van den telegraaf- en telefoondienst zijn op 31 Augustus als op werkdagen en op 6 September als op Zondagen met dien verstande, dat alle kantoren des morgens tot 10 geopend blij ven. DE VERHUURDERSBOND EN DE STRAATBELASTING Door den Leidschen Verhuurdersbond Is aan den Raad dezer gemeente een adres ge richt naar aanleiding van de gewijzigde verordening op de straatbelasting, waarbij het volgende artikel werd toegevoegd: „Voor gebouwde eigendommen, welke met hunne gebouwde aanhoorigheden ge durende twaalf achtereenvolgende maan- Kwaliteits- en tóch niet duur!! Dan naar: 544 Alléén: BREESTRAAT 171 - Tel. 2657 Levering uit voorraad van: ADLER-LADA - PFAFF - Dürkopp-Husqvarna den ongebruikt en onverhuurd zijn geble ven, wordt aan hem, die gedurende dat ge- heele tijdvak daarvoor is aangeslagen, de belasting teruggegeven, indien binnen der tig dagen na dat tijdvak een desbetref fend verzoek schriftelijk bfj den inspecteur der gemeentebelastingen wordt ingediend". Adressant meent, dat, hoewel de toevoe ging van dit artikel voor de huiseigenaren reeds een verbetering was, dat deze termijn van twaalf achtereenvolgende maanden nog te lang gesteld is. Op verschillende gronden wendt verzoe ker zich nu tot den Raad om het daarheen te leiden, dat artikel 8bis zoodanig wordt gewijzigd, dat de termijn van één jaar in artikel 8bis van de verordening worde te ruggebracht van één jaar tot drie maanden, doch in ieder geval tot zes maanden, met een nader omschreven voorgestelde wijzi ging met betrekking tot het verzoek tot te rugvordering. VERLOTING „SINT ODA." Trekking uitgesteld tot 19 September. Het feit, dat de lotenverkoop voor R. K. Blindenzorg „St. Oda" in de vacantie- maand valt, heeft de verkoop der loten in eenige plaatsen, vooral in Leiden, zeer ongunstig beinvloed Het Bestuur ziet zich dan ook tot z'n spijt genoodzaakt, de trek king, die bepaald was op 30 Augustus, een paar weken uit te stellen en wel tot 19 September a.s., hopend dat in bedoelde plaatsen de lotenverkoop na de vacantie onverwijld en met man en macht zal wor den ter hand genomen. De zeer vele koopers der loten zullen de ze kleine teleurstelling ongetwijfeld ter liefde der arme blinden en in 't belang van R. K. Blindenzorg welwillend billijken. ST. BARBARA-VEREENIGING. Donderdagavond vergaderde de R.K. Vereeniging van Begrafenisondernemers „St. Barbara" in een der zalen van den Ned. R.K. Volksbond. Te half 9 opende de voorzitter, de heer J. H. Nij huis, op ge bruikelijke wijze de vergadering, heette alle leden van harte welkom, om even la ter den Geestelijk adviseur, Pater de Leeuw O.F.M., te verwelkomen. Spr. herinnerde werkzaamheden in het afgeloopen ver is gedaan in het algemeen belang en niet minder voor de leden. De notulen werden onveranderd goedge keurd, waarna de ingekomen stukken wer den behandeld. Door een der leden werd dank aan het bestuur gebracht voor de werkzaamheden in hret afgeloopen ver een igings jaar. Aan de beurt van aftredeing was de secr.-penningm., de heer J. J. Sleg- tenhorst, die met algemeene stemmen werd herkozen. De Geestelijk adviseur gaf eeni ge algemeene raadgevingen, welke door de leden dankbaar werden aanvaard. Hierna kwam aan de orde het voorstel van het be stuur om in de Novembermaand in al de Parochiekerken der stad een H. Mis te doen opdragen voor de overledenen, die door de leden van de vereeniging naar hun laatste rustplaats waren gebracht. Dit voorstel werd met waardeering besproken en met algemeene instemming aangenomen. Het bestuur werd opgedragen dit verder uit te werken en de familie bericht te zenden op welk uur en dag dit zal plaats hebben. Hierna volgde de rondvraag. De gestelde vragen werden tot genoegen beantwoord, waarna sluiting volgde. R.K. MIDDENSTANDS HANDELS- AVONDSCHOOL Het bestuur van bovengenoemde school verzoekt ons mede te willen deelen, dat de inschrijving voor leerlingen nog slechts plaats heeft op Dinsdag 30 en Woensdag 31 Augustus ten huize van den directeur, Breestraat 45. Na deze data is de inschrij ving gesloten. Het volgen van dit onderwijs is geen lief hebberijtje, maar een overigens wel kome noodzaak. Ingevolge van de Vestigingswet Klein bedrijf zal van iederen Middenstander, die een zaak begint of van zijn vader over neemt, een flinke dosis algemeene Handels kennis worden verlangd. Daarnaast zal men zich de noodige vakkennis moeten ver werven. Het is aan te raden zoo vroeg mogelijk te beginnen met de opleiding voor han delskennis, dan heeft men dat reeds achter den rug. Dit is nu reeds mogelijk, omdat door de Middenstandsbonden is ingesteld het Middenstandsdiploma Algemeene Han delskennis, hetgeen voldoende is voor de Handelskennis, welke in alle vakken wordt geeischt. Wanneer men in het bezit is van dit diploma, dan heeft men alleen nog maar de noodige vakkennis aan te leeren voor het gekozen vak. Alle nadere inlichtingen worden verstrekt door den directeur der school. Tevens deelt het bestuur nog mede dat voor per sonen boven de 25 ja*r een spoedcursus wordt ingericht, waardoor reen in staat is het diploma in zeer korten tijd te behalen. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters le Verbrugge, v. Driesum, Kortmann en Lahr, ji De Zondagsdienst der huisartsen Oegstgeest wordt waargenomen door dr Hugenholtz, Tel, 390. De avond-, nacht- en Zondag^lenst detei apotheken te Leiden wordt van Zater-cl: dag 27 A ug. tot een met V r ij d a g JA Sept. a.s. waargenomen door de apothe-jn ken G. H. Blanken, Hooge woerd 171, telji; 502 en G. F. Reijst, Steenstraat 35, teleJg< foon 136. v Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek] Wilhelminapark 8, telefoon 274. Schitterende tocht op Woensdag 31 Augustus over de onvolprezen Veluwe via Utrecht - Pyramide van Austerlitz Leusder Heide - Amersfoort Hoevelaken Garderenj Uddelermeer Apeldoorn Heide van Teriet en Woeste Hoeve (riante verge^j zichten) Arnhem Doorn (Rosariumk. Utrecht Loiden. 514 Volwassenen p. p. fl. 2.75. 2j Kinderen t/m 14 jaar fl. 2 jr Plaatsbespreken gratis doch noodzakelijk^ HAAKPEN IN HET BEEN GEDRONGEN Toen gisteravond te kwart over tien del 26-jarige mej. M. v. d. B. in haar woning aanV de Sophiastraat zat te haken en er een rol-V letje zijde op den grond viel, legde zij het* haakwerk in den schoot om het gevalleneP op te rapen. Toen zij zich bukte drong een der haakpennen haar zoodanig in het been,!1 dat men deze er niet uit kon trekken. d De E.HD. bracht de juffrouw naar heté' Acad. Ziekeinhuis ter behandeling. n li JONGEN TE WATER Gisteravond te 7.10 uur is de 7-jarige W. v. d. S., wonend Oosthavenstraat 3, spelen-l derwijs in de Haven te water geraakt. De^ 35-jarige A. J. v. d. Born, wonend Haven 38, sprong gekleed te water en slaagde erin denj jongen behouden op den wal te brengen,., waarna hij door omstanders naar huis. werd gebracht. AANGEHOUDEN WEGENS n VERDUISTERING v Door de politie alhier is aangehouden de-, 22-jarige J. G., die wegens verduistering! in het Politieblad stond gesignaleerd. Hijè is op transport gesteld naar Dordrecht. r R.K. Leergangen. d Het Curatorium der R.K. Leergangen te^ Tilburg heeft -voor het cursusjaar 1938—v 1939 benoemd voor Algemeene Experimen-f teele Psychologie bij de cursussen Paeda-; gogiek M.O. A. p. dr. G. van Woesik S.J.r te Nijmegen en dr. L. H. M. Berger te* 's-Gravenhage. Fokkersvereeniging D. S. V. Donderdagavond kwamen 15 fokkers bij-^ een om, gezien de toestand der vereeniging: niet meer naar wensch is, te bespreken, wat hieraan te doen was. Daar er binnen de organisatie geen ver-( betering mogelijk bleek, werd besloten een^ nieuwe vereeniging op te richten. Alle 15^ fokkers traden toe als lid. Het voorloopigj bestuur is: C. Castelein, Oostdwarsgracht< 19; J. Groeneveld, Maredijk 87 A; J. J. La-} terveer, Kolfmakersteeg 24. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 2356. J W. de Gruy ter. Sassenheim, Hoofdstraat 251. Boekhandel, drukkerij, handel in aanverw. artikelen. Oph. lil.: Rijswijk, Willemstraat 4, d.d. 1 Aug. 1938. (overgegaan aan: W. F. van Hol ten aldaar). Uittr. Beh. fil.: C. de Gruy ter, Rijswijk Aan de fa. v. d. Klugt en Zonen alhieri werd opdracht gegeven voor het versieren der Haarlemmerstraat, gedeelte Princesse-; kade tot Hartebrug en Pelikaanstraat tot; Haven. Het ontwerp werd geleverd door den heer Piet v. d. Klugt, binnenhuis-architect! alhier De Commissaris van Politie te Leiden: brengt in herinnering de verordening, re-j gelende het toezicht op in Leiden vertoM vende vreemdelingen, waarbij is bepaald,, dat eenieder, die een vreemdeling in zijn, inrichting, huis of woning opneemt, bin nen 24 uur verplicht is daarvan kennis te geven aan genoemden Commissaris van Po litie (bureau Vreemdelingendienst Zonne veldstraat alhier, geopend van 912 uur, van 24 uur, en van 79 uur). Door aangifte aan het bureau van de Bevolking en den Raad van Arbeid ver valt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor logé's enz.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2