PHILIPS RADIO 1939 „40 JAREN KONINGIN" VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1938 29ste Jaargang No. 9117 GeicbelveSoti/ïa^ Telefoon': Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN Oft^STREKEN Giro 103003. Postbus 11. Gastvrijheid en vrijheid Tijdens den rouwdienst, Dinsdag te Ber lijn gehouden voor den overleden Neder- landschen gezant wij hebben er melding van gemaakt zei de Protestantsche pre dikant Grüber het volgende: „Voor de Duitschers was hij de verte genwoordiger van het land, voor hetwelk gastvrijheid en vrijheid van gedachte van zelfsprekend, ja, een gebod Gods zijn." De spreker heeft „vrijheid van gedach te" hier klaarblijkelijk bedoeld in loffelijken zin. Er bestaat óók een „vrijheid" van gedach te, welke beteekent bandeloosheid of.... ge- dachtenloosheid; een „vrijheid" van ge dachte, welke ingaat tegen het „gebod Gods", welke voor zich opeischt een onbe perkte autonomie, een onbeperkt alléén beschikkingsrecht, geen Hooger Gezag er kennend. Maar zulk een valsche vrijheid kan niet bedoeld zijn door den Protestantschen spre ker, die, zooals wij reeds opmerkten, be doelde aan Nederland lof te brengen. Wij moeten den Duitschen spreker erken telijk zijn voor deze oprechtheid. Hij stelde Nederland voor: als een land van gastvrijheid als een land van vrijheid. Gastvrijheid en vrijheid wilde hij be schouwen als typeerende karakter-trekken van het Nederlandsche volk. Nederland een land van gastvrijheid en vrijheid. Dat is het geweest in den loop der eeuwen. Dat moge het blijven! HET PROCES TEGEN SCHTJSCHNIGG. WEENEN, 26 Augustus. (A.N.P.) Vol gens een officieelen woordvoerder wordt het proces tegen Schuschnigg en de overi ge leden van de vroegere regeering van Oostenrijk in de tweede helft van de vol gende maand, na het congres van Neuren berg, verwacht. De aanklacht zal luiden: Overtreding van de grondwet, schending van de wet en han delen tegen het algemeen belang. Men ver wacht niet, dat een aanklacht wegens hoog verraad zal worden ingediend. Er is nog geen besluit genomen of het proces open baar zal zijn of niet. Dr. Schuschnigg zelf bevindt zich nog te Weenen. Officieel wordt verklaard, dat hij goed wordt behandeld, doch men zegt niet, waar hij zich ophoudt. Hij mag zijn vrouw niet zien en naar verluidt heeft hij zijn baard laten staan. Verder wordt officieel medegedeeld, dat sedert Maart 40.000 Joden uit Oostenrijk zijn vertrokken. Naar officieele schatting bevinden zich 600.000 niet-Ariërs in Oos tenrijk. Onlangs zijn ongeveer 60 of 70 leden van de vroegere sociaal-democratische partij gearresteerd, o.a. Heinrich Allina, voorma-, lig socialistisch parlementslid en Franz Hollubek, een bekend vakvereenigingslei- der. De vroegere socialistische burgemees ter van Weenen, dr. Karl Seitz, bevindt zich nog in vrijheid. Verleden jaar verleende de Nederlandsche Regeering aan den kunstschilder Piet van der Hem opdracht een schilderij te vervaar digen van de plechtige inzegening van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard in de Groote Kerk te 's-Graven- hage. Toen die tot stand was gekomen en als documentair kunstwerk geslaagd bleek, rijpte het denkbeeld om de weergave van deze gebeurtenis, in een kleurenreproduc tie binnen het bereik van de geheele na tie te brengen, en dit te doen op zoodanige wijze, dat daardoor tevens steun zal kun nen worden geboden aan diegenen onzer kunstenaars, die helaas nog altijd in moei lijke omstandigheden verkeeren. Teneinde het mogelijk te maken, dat de- H.M. de Koningin spreekt op 31 Augustus door de radio Van officieele zijde meldt men ons, dat het in het voornemen van H. M. de Konin gin ligt om op Woensdag 31 Augustus tus- schen half een en een uur n.m. voor de- radio te spreken tot Nederland, Oost- en West-Indië. De uitzending zal geschieden door de drie gewone omroepzenders en, voor Oost en West-Indië, door de rijkszenders en door de Phohi. De nationale film „40 jaar" EERSTE OFFICIEELE VERTOONING. In de groote Wilhelminastudio van Barn- stijn's filmstad aan den Benoordenhout- scheweg te 's-Gravenhage, heeft hedenoch- ten de eerste officieele vertooning van de nationale film „40 jaren", vervaardigd ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsju- bileum van H. M. de Koningin, plaats ge had. Voor deze gelegenheid was de studio her schapen in een bioscoopzaal, waarvan de wanden bestonden uit rood wit en blauwe dundoeken, versierd met oranje en groene schilden, waarop het getal 40 geteekend was. Zeer vele autoriteiten hadden de in vitatie, om bij deze première aanwezig te zijn, aangenomen en zoo zagen wij den mi nister-president, dr. H. Colijn, de ministers van buitenlandsche zaken, mr. J. A. P. Pa- tijn, van justitie, mr. C. M. J. F. Goseling, van binnenlandsche zaken, H. van Boeyen, van onderwijs, kunsten en wetenschappen, prof. dr. J. R Slotemaker de Bruine, van financiën, mr. J. A. de Wilde, van water staat, mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren, van economische zaken, mr. M, P. L. Steen- berghe, van sociale zaken, prof. mr. C. P. M. Romme en van koloniën, Ch. J. I. M. Weiter. Onder de aanwezigen waren verder jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-presi dent van den Raad van State, de Sultans van Langkat, Boeloengan, Pontianak en Deli, verder jhr. mr. H. A. van Karnebeek, commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, de burgemeester van 's-Gra venhage, mr. S. J. R. de Monohy, de pre sident van de Nederlandsche Bank, mr. L. J. A. Trip, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, oud-minister van waterstaat, mr. E. Crena de Iongh, president van de Nederl. Handel Mij, Ph. G. A. J. Quanjer, alge meen secretaris van het Algemeen Ned. Verbond, R. Zuyderhoff, voorzitter der koninklijke vereeniging „Oost en West", ir. M. H. Damme, voorzitter van de ver eeniging Ned. Fabrikaat, N. van Zalinge, voorzitter der vereeniging „Onze Vloot", K. E. Oudendijk, voorzitter der kon. ver eeniging „Ons Leger". Alle autoriteiten waren vergezeld van hun dames en familieleden. Toen allen in de groote zaal hun plaats hadden gevon den, nam jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, voorzitter van het dagelijksch be- ze reproductie, die zonder marge geme ten ruim 40 bij 60 c.M. groot is, en waar van hierboven een fotografie is afgebeeld, op zoo groot mogelijke schaal verspreid kan worden, is de prijs op twee gulden vastgesteld. Voor diegenen, die voor het sympathieke doel meer willen offeren, is een beperkte oplage op zwaar karton ge drukt, welke tegen twintig gulden per stuk beschikbaar wordt gesteld. Het Departement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen zal zich na ont vangst van het bedrag (liefst op postre kening No. 22076 ten name van den chef van den Huishoudelijken dienst van het Departement) gaarne met de toezending belasten. stuur, dat de belangen dezer film heeft be hartigd, het woord. Spr. zeide, dat in een tijd van slechts 2 x 40 minuten het beeld van een 40-jarig tijdvak aan oog en oor zal voorbijgaan. Men zal beseffen, dat door die jaren in minuten te doen herleven, slechts een mi niatuurbeeld kan worden gegeven van de groote gebeurtenissen, die dit tijdvak ken merken. Zou naar volledigheid gestreefd zijn door een documentaire reproductie van al hetgeen in zijn groote verscheidenheid vermeldenswaard mag heeten, dan zou een eindelooze beeldenreeks zijn ontstaan, bij welker aanschouwing men spoedig naar het einde der voorstelling zou verlangen. Wjj hebben aldus spr. daarom een anderen vorm gekozen en wel de eenvou dige geschiedenis van eenige menschen, waaromheen het maatschappelijk gebeuren zich met eenige forsche grepen afteekent. Als wij ons dan opmaken, aldus spr., om het 40-jarig jubileum van H. M. de Ko ningin te vieren, is de verwachting gerecht vaardigd, dat wij het oog zullen richten op hetgeen tot vreugde en dankbaarheid stemt. Jhr. van Lidth de Jeugde memoreerde de moeilijkheden, bij het tot stand bren gen der film ondervonden en bracht dank aan allen, die met zooveel toewijding aan de vervaardiging van de film hebben ge arbeid, alsmede aan hen, die door deelne ming in een garantiefonds de uitvoering financieel mogelijk maakten. „Het is mij een voorrecht thans de re geering onzen oprechten dank te mogen betuigen voor de medewerking en den daadwerkelijken steun, dien het comité mocht ondervinden bij de uitvoering van zijn plan, dat uit het initiatief van een zestal samenwerkende vereenigingen is voortgesproten. Ik hoop, dat deze uitvoe ring de regeering er van zal overtuigen, dat haar vertrouwen in de nationale film niet misplaatst was." Spr. besloot met als zijn overtuiging uit te spreken, dat geestdrift onder het pu bliek zal komen, wanneer de fiere spreuk „Je Maintiendrai" op het doek zal ver schijnen; en dat het publiek op dat oogen- blik de stille gelofte zal afleggen ook zij nerzijds te zullen handhaven het kostbare erfdeel onzer vaderen, voor Koningin en Vaderland. Hierna nam de vertooning van de film een aanvang. De groote Wapenschouw DE REGELING VAN HET VERVOER De generale staf stelde ons vanochtend in de gelegenheid kennis te nemen van de zeer uitgebreide maatregelen voor het ver voer van manschappen en materieel der diverse legeronderdeelen voor den grooten wapenschouw op 29 dezer. Dat de oplossing van dit vraagstuk groote moeilijkheden meebracht spreekt te duide lijker, wanneer men weet, dat dit vervoer betreft ongeveer 10.000 personen, officie ren, onder-officieren en minderen, 1300 paarden en 600 rijwielen. De hiervoor noo- dige extra-treinen worden ingepast in het normale verkeer. Een tweede moeilijkheid was het feit, om dit vervoer te bewerkstelligen tusschen Zondagsavonds 12 uur en Maandagmorgen IC uur, daar de dienst voor de betrokke nen eerst aanvangt aan het einde van den Zondag en aan den anderen kant de gou verneur der residentie de eisch had ge steld, dat alle deelnemers voor 10 uur Maandagmorgen binnen moesten zijn. Voor het vervoer worden zoowel op de heenreis als de terugreis 17 extra-treinen gebruikt, waarvan 16 aankomen aan de stations Hollandsche Spoor en Staatsspoor, terwijl een trein, speciaal voor het regi ment wielrijders, aankomt op station Sche ven ingen Kurhaus. Het bureau etappen- en verkeersdienst van den generalen staf, belast met het ver voer in vredestijd, stelde uit de verschil lende opgaven de extra-treinen samen, welke voldeden aan de militaire eischen. De derde afdeeling van den dienst ver voer der Nederlandsche Spoorwegen, on der leiding van den heer Posthumus Meyes, verzorgde hierna het technische gedeelte, en ontwierp een regeling aan de hemd der opgegeven eischen en groepeeringen. Voor het echter zoover was waren nog yele moeilijkheden te overwinnen en na vele conferenties werd ten slotte een bevredi gende regeling verkregen. Zoo is alles gereed voor de groote kracht proef op 29 dezer. Vertrouwende op de uitstekende voorbe reiding, is men er zeker van dat alles vlot zal verloopen. Op de stations zullen dien dag officieren en beambten der spoorwe gen aanwezig zijn om, waar dit noodig mocht zijn, behulpzaam te zijn bij het vlot doen verloopen van alles. Het uitgebreide vervoer was echter oor zaak, dat de vuurmonden voor den wapen schouw niet op denzelfden dag kunnen worden vervoerd. Het betreft hier niet minder dan 7 bat terijen, dus' totaal 28 vuurmonden. Deze stukken worden Zaterdag reeds te Den Haag aangebracht en vertrekken den dag na den wapenschouw, dus 30 dezer weer naar de standplaatsen terug. Het Officieele Waarborgschi ld vindt U het best gesorteerd bij de Fa. Wed. J. P. VAN BERGE HENEGOUWEN AALMARKT 12 TELEFOON 1782 Huldebetoon van den Landstorm. De hulde aan onze jubileerende vorstin wordt morgen te Den Haag ingezet met een défilé van den bij zonderen vrij willigen landstorm, die van deze gelegenheid ge bruik maakt tevens zijn 20-jarig bestaan te herdenken in de zalen van den dieren tuin. De B. V. L. bestaat uit burgers, die als militair den eersten militairen oefentijd achter den rug hebben en die verklaard hebben in tijden van revolutionaire woe lingen zich ter beschikking van de regee ring te stellen, vrijwilligers dus thans reeds tot een getal van 94.000, die ver knocht aan het Huis van Oranje in de moeilijkste tijden, die een regeering kan medemaken op het eerste bevel onder de wapenen komen. Morgen komt een vertegenwoordiging van dezen B. V. L. bijeen, 3000 man slechts, dus iets meer dan 3 pet. van den geheelen B. V. L. dat zijn uit den aard der zaak alleen de kopstukken van den Landstorm, naast de reserve-officieren, de leden van den Gewestelijke Landstorm Commissies en de 1280 plaatselijke leiders uit letterlijk alle plaatsen van ons land. Bij deze gelegenheid zullen de 19 konink lijk erkende vaandels meegevoerd worden, ieder vaandel met de voorgeschreven vaan del wacht. Dit is de tweede maal, dat al deze vaan dels bijeen zijn. De eerste maal was in 1932, toen de toenmalige minister van de fensie, mr. dr. L. N. Deckers te Ede aan 14 landstormcorpsen een koninklijk erkend vaandel plechtig heeft uitgereikt. Van de zijde der hoogste autoriteiten is groote belangstelling zoowel voor de sa menkomst in den Dierentuin als voor het défilé. Van de ministers der kroon geven van hun belangstelling blijk hunne excellen ties Colijn, Van Boeyen, Van Dijk, de Wil de en Slotemaker de Bruine en van de minister van staat prof. mr. Aalberse en mr. Fock. Van de overige hooge autoritei ten mogen we nog noemen baron de Vos van Steenwijk, voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en luitenant- generaal baron van Voorst tot Voorst, ad judant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, commandant van het veldle ger, enkele commissarissen der Koningin en tal van hoogste burgerlijke en militaire autoriteiten. Om een enkel voorbeeld te geven, hoe de B. V. L. in Nederland vertakt is, behoe ven we er op te wijzen, dat ook de plaatse lijke leiders, vertegenwoordigers van de eilanden in het Noorden des lands aanwe zig zullen zijn, van Texel af tot Terschel ling en Ameland toe. Van de plaatsen in het Oosten noemen we Nieuw-Schoonder- bekerveld (Drente) en in het Zuiden Sluis Anna ter Muiden (Zeeland) welker plaatselijke leiders eveneens aanwezig zijn. Van het Huis ten Bosch wordt langs den Bezuidenhoutscheweg gemarcheerd tot res taurant Carlton, waar afgebogen wordt in de richting Malieveld. Het défilé vangt om 3 uur aan. VREUGDEVUREN LANGS GRENS EN KUST. Zooals reeds is gemeld, zal op den avond van den vijfden September de Nederland sche jeugd ter gelegenheid van het regee- ringsjubileum van H. M. de Koningin langs de geheele Nederlandsche grens en kust en in de provinciale hoofdsteden vreugde vuren ontsteken als een sein, dat de dag van den zesden September, de nationale feestdag, op welken dag ook des avonds de hulde van de Nederlandsche jongeren aan de Koningin plaats heeft, nadert. Deze vuren zullen des avonds om negen uur worden ontstoken, o. a. in: Noordwijk, Katwijk, Wassenaar, 's Gravenhage. DE ONLUSTEN TE BURMA. RANGOON, 26 Augustus. (A.N.P.) Offi cieel wordt medegedeeld, dat by de on lusten te Burma in totaal 149 personen zijn gedood en 537 gewond. Dll nummer bestaal alt vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De verbanning van mgr. Sproll uit Wür- temberg (4e blad). België treft maatregelen tegen geheime immigratie (4e blad). Binnenland Rapport Commissie inzake auto-vervoer voor personen. (2de blad). Op 31 Augustus zal H. M. de Koningin door de radio spreken. (1ste blad). Vandaag is de eerste voorstelling gege ven van de nationale film „40 jaren". (1ste blad). Gevallen van kinderverlamming. (3de blad). Een geval met doodelijken afloop te Al phen aan den Rijn. (2de blad). De Vee en Zuiveltentoonstelling te Qou- da. (2de blad). EXTRA BERICHT!! VAN CASINO REEDS VANAF HEDENAVOND VER- TOONEN WIJ: Polygoon's Herdenkingsfilm in ons Voorprogramma. DE WERELD IN VOGELVLUCHT BERLIJN: Het bericht van de verbanning van den moedigen bisschop van Rotten burg, mgr. Sproll, uit zijn diocees, zal in Katholieke kringen, zoowel in als buiten Duitschland, met levendige ontroering vernomen zijn. Deze maatregel staat ge lijk met de afzetting van den bisschop en is in strijd met nog altijd bestaande en nimmer opgezegde Concordaat. Dat men het Concordaat heeft durven schenden is na al hetgeen in Duitschland is voorgeval len niet zoo verwonderlijk; dat is voor de Duitsche regeering een vodje papier ge worden, waarop niet meer gelet wordt. Het is echter voor het Katholicisme in Duitsch land een bedroevend teeken, dat de na- tionaal-socialisten op deze wijze openlijk tegen een Kerkvorst durven optreden, zon der dat zij blijkbaar ernstige nadeelen van hun optreden vreezen. Het regiem van de ruwheid en de ijzeren vuist heeft zijn werk grondig gedaan. ROME: De verruwing van de politieke zeden is met de overneming van de ras-" senleer ook naar het Zuiden doorgedron gen. Zoo schrijft bijv. de Regime Fascista aan het adres van de „Osservatore Roma no", dat de stoutheid heeft om het niet eens te zijn met de jongste hobby van de rassenleer, o.a. het volgende: „Het orgaan van het Vaticaan schijnt zijn verstand ver loren te hebben en zijn onbeschaamdheid begint hinderlijk te worden." Het afblaffen is tegenwoordig een der meest gebruikelijke argumenten in het politiek debat. De beschaving echter stopt zich de ooren dicht en gaat op de vlucht. DE BOMAANSLAG TE JAFFA. Groote opwinding in de stad. JAFFA, 26 Augustus. (A. N. P.). Vol gens officieele mededeeling zijn bij de bomontploffing op de groentenmarkt te Jaffa zes personen gedood en 20 gewond, doch de meeste ooggetuigen verklaren, dat het aantal slachtoffers veel grooter is. De aanslag heeft in de stad een groote op winding veroorzaakt, een algemeene sta king is afgekondigd en betoogingen werden gehouden o.a. voor de Britsch-Palestijn- sche Bank. De menigte poogde dit gebouw in brand te steken, doch Britsche soldaten arriveerden tijdig om het gebouw te red den, de voorgevel werd alleen geblakerd. Ooko de directeur van een Engelsche Bank werd in zijn auto aangevallen. De wagen werd vernield. Alle banken hebben hun deuren gesloten en soldaten patrouilleeren door de straten.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1