ZOEKT EERST HET RIJK GODS BINNENLAND AGENDA WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1938 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaaL Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. Een succes der wetenschap! In I n sta ntl ne schiep de we tenschap hetpijnstillende middel j van den modernen tijd. InInstantlnezljn voortref- felijke werking en absolute on schadelijkheid op ideale wijze vereenigd. Doosjes a 12 tabletten 70 et. zakjes 2 tabletten 16 ct. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons Dc geschiedenis leert ons, dat de menschen, door de voo rang te willen verleenen aan het zoeken van de rijken dezer wereld, de ontwikkeling van rijkdom en wel vaart, zich niet alleen hebben blootgesteld aan het verlies van het Rijk Gods, dat zij verachtten, maar dat zij het zichzelf onmoge lijk hebben gemaakt zich rustig te verheugen in de rijken dezer aarde, de rijl". lom en de welvaart, waaraan zij al het overige op offerden. R. P. Coulet. HOE WORDT HET WEER? HELDER EN WARM WEER. De Bilt seint: Verwachting: Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen, helder tot licht- bewolkt, droog weer, koude nacht, overdag warm weer. Hoogste barometerst.: 771.3 Hernoesand. Laagste barometerst.: 743.2 Vestmanoer. De diepe depressie in het Noordwesten verplaatste zich langzaam naar het Noord oosten en vult aan de Zuidwestzij de snel op. Haar invloed op het weer blijft echter be perkt tot Ierland, Schotland en het Noord westelijk deel van den Oceaan en de zware regens reikten niet verder Oostelijk dan het Westelijk deel van Ierland en Schot land. Het gebied van hoogen luchtdruk, dat gistermorgen bezig was zich te ontwikkelen boven de Noordzee, breidde zich sterk naar het Noordoosten uit en bedekt thans geheel Scandinavië. De verbinding met een gebied van hoo- geen luohtdruk op den Oceaan ten Noord westen van de Azoren blijft evenwel ge handhaafd. In het Oosten van Centraal Europa ligt nog een depressie met een uitgebreid ge bied met regen en zware bewolking. In de Alpen is het weer thans prachtig. De atmosfeer is er echter zeer koud en droog. (Jungfraujoch meldt minus 7 gra den Celsius met 10 procent relatieve voch tigheid) met onbeperkt vergezicht. In het Oostzeegebied en in Finland werd het warmer, in Ierland iets koeler. Warm zomerweer wordt alleen in Zuid- Fankrijk gevonden. Waar de nacht helder was zijn de ochtendtemperaturen overal laag. Het weer heeft thans weer nei ging om stabiel te worden en de vooruitzichten zijn gunstig voor een periode van droog en warm weer met Oostelijke winden. LUCHTTEMPERATUUR. 18.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Woensdagavond 8.37 uur tot Don derdagochtend 5.28 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 25 Aug. v.m. 2.55 en nam. 3.20 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 18 gr. C. Maan op Donderdagochtend 6.02 uur. Maan onder Donderdagavond 19.34 uur. 25 Aug. nieuwe maan). HET PRINSELIJK ECHTPAAR TE SOESTDIJK TERUGGEKEERD. Gisteravond elf uur zijn Prinses Juliana en Prins Bernhard per auto van hun bui- tenlandsche reis ten paleize Soestdijk te ruggekeerd. HET REGEERINGSJUBILEUM. DE DEELNEMING VAN DE INDISCHE VORSTEN. Niet alleen de bevolking van Nederland in al haar geledingen, van hoog tot laag zal deelnemen in de aanstaande betuigingen van vreugde en aanhankelijkheid jegens de landsvorstin ter gelegenheid van Hare Majesteits veertigjarig regeeringsjubileum, maar ook uit de overzeesche gebieden heb ben zich de meest representatieve figuren uit de inheemsche bestuurswereld opge maakt om hun hulde aan het hoofd van het Koninkrijk der Nederlanden te betui gen. De Indische zelfbestuurders of hun ver tegenwoordigers zijn uitgenoodigd voor alle feestelijkheden, welke een officieel ka rakter hebben. Zij zullen de militaire para de op de van Alkemadelaan te 's-Graven- hage op 29 dezer bijwonen en de eere-voor- stelling op den verjaardag van de konin gin in het gebouw van Kunsten en Weten schappen, eveneens in de Residentie. Op den ochtend der inhuldiging, op 6 September, zullen zij te Amsterdam in de Nieuwe Kerk den herdenkingsdienst bij wonen en des middags het défilé op den Dam. Verschillende feesten, welke uitgaan van de comité's in hoofd- en hofstad voor bereid, zullen de Indische vorsten met hun tegenwoordigheid vereeren. Ook zijn zij uitgenoodigd door verschil lende ondernemingen van handel en indu strie, die er prijs op hebben gesteld hun een banket aan te bieden. Aldus zal den hoogen vertegenwoordi gers uit Nederlandsch-Indie blijken, dat hun overkomst naar het moederland op de juiste waarde wordt geschat. Aankomst van deputaties uit de Javaansche vorstenlanden. Met den boottrein uit Genua, die mor genochtend om 10.07 uur aan het station staatsspoor aankomt, worden weer eenige deputaties verwacht uit de Javaansche vorstenlanden, welker leden naar Neder land komen om H. M. de Koningin hulde te bewijzen ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum van Hare Majesteit Verwacht wordt de deputatie van Zijne Hoogheid Hamengkoe Boewono VIII, sultan van Jogjakarta, bestaande uit Pangeran Hangabehi en raden Mas Dorodjatoen, beiden zoons van den sultan. De Pangeran, de oudste zoon, is majoor bij den generalen staf a la suite. Met den zelfden trein reist de afge vaardigde van Zijne Hoogheid Pangeran Adipati Mangkoe Nagoro VII, hoofd van het Mangkoe-Nagorosche huis te Soera- karta. Het is Pangeran Hario Soerjosoe- marno, een jongere broeder van den zeif- bestuurder, die den rang van luitenant-ko lonel heeft en de oudste corpscommandant van het Mangkoe-Nagorosche legioen is. Eveneens wordt verwacht de afgevaar digde van Pangeran Adipati Ario Praboe Soerjodilogo, hoofd van het Pakoe-Alam- sche huis te Jogjakarta. Het is Pangeran Haria Soerjoatmodjo, oud-oom van den zelfbestuurder, majoor bij den generalen staf a la suite en regent-patih van het Pa- koe-Alamsche rijk. RUZIE OVER DE JUBILEUM VIERING TE 's GRAVENZANDE. Motie van afkeuring tegen B. en W. In de gisteren te 's Gravenzande gehou den raadsvergadering is een motie van af keuring over het door B. en W. gevoerde beleid ingediend, welke met acht tegen vier stemmen door den raad is aangenomen. Het conflict tusschen den raad en B. en W. vindt zijn oorzaak in het volgende: De algemeene en de christelijke Oranje- vereeniging konden het niet eens worden over de aanstaande viering van het regee- rings-jubileum. De burgemeester, mr. F. M. A. Schokking, heeft toen aan elk der beide vereenigingen een feestvergunning geweigerd. In de aangenomen motie wordt B. en W. verzocht, alsnog aan de Oranje verenigingen toestemming tot feestvieren te verleenen en wordt het college opge dragen, deze motie ter kennis van den mi nister van Binnenlandsche Zaken en den Commissaris der Koningin in Zuid-Hol land te brengen. De raad heeft ook geweigerd, gelden be schikbaar te stellen voor feestverlichting .en tractaties. INTERN. KATH. VREDESCONGRES. Een religieuze congregatie voor den vrede Na de officieele sluiting van het con gres, zoo lezen we in de „Maasb.", werd nog een korte officieuse bijeenkomst ge houden, waarin Pater Stratmann O.P., een en ander mededeelde over zijn plan nen om een religieuse congregatie te stichten „Voor den Vrede van Christus in het Rijk van Christus". Hij wees er daarbij op, dat voor den vrede niet alleen natuurlijke middelen noodig zijn, maar vooral ook bovenna tuurlijke middelen. De leden van deze re ligieuse congregatie, die zouden leven naar de regels van den H. Dominicus, zou den op de eerste plaats bidden voor den vrede. Voorts zouden zij er voor kunnen werken door retraitehuizen te bedienen, wekelijksche recollecties te organiseeren, het centraal secretariaat voor de katho lieke vredesbeweging te voeren, enz. De plannen hebben de instemming van de hoogste kerkelijke autoriteiten. Reeds hadden zich een viertal vrouwen aangemeld om tot de nieuw te stichten congregatie toe te treden, die zich aan vankelijk in het voormalig Oostenrijk hadden gevestigd. EXCURSIE NED. ROOMSCH KATH. JOURNALISTENVEREENIGING. Gisteren heeft een aantal leden van de Ned. R. K. Journalisten Vereeniging met hun dames een excursie gemaakt naar de marine te den Helder. Allereerst trok het gezelschap naar den onderzeedienst waar men onder leiding van eenige officieren enkele O.-booten bezichtigde. Na ook de kazerne te hebben bezocht, ging men naar hotel „den Burg" waar het gemeentebestuur een vischlunch aanbood. Burgemeester G. Ritmeester en wethouder P. S. van der Vaart zaten hier bij aan. In een hartelijke toespraak ge waagde burgemeester Ritmeester van de beteekenis van de Marine voor den Hel der, een beteekenis, die met aanhanke lijkheid wordt gewaardeerd. Daarom had het hem zeer gespeten, dat de groote vlootrevue niet op deze bij uitstek ge schikte plaats, waar het hart van de ma rine klopt en waar dicht onder den wal diep water is, zal worden gehouden. De burgemeester was van meening, dat men moest komen tot een vlootweek in den Helder, waarbij het Nederlandsche volk van nabij met de marine kon kennis ma ken. De voorzitter der Ned. R. K. Journalls- tenvereeniging, mr. H. F. A. Geise, beant woordde deze toespraak met eenige wel gekozen woorden. Per marineboot stak men na de lunch over naar het vliegkamp „de Mok" waar men met den marinevliegdienst kennis maakte. Terug in den Helder werd de gelegen heid benut om de kruiser „Sumatra" te bezichtigen. Ideaal zomerweer begunstigde de zeer interessante excursie in hooge mate en voldaan trokken de delenemers te zeven uur huiswaarts. R. K. LEERGANGEN. Met het nieuwe cursusjaar zullen de opleidingen aan de Academie voor Beel dende en Bouwende Kunsten der R. K. Leergangen te Tilburg een belangrijke uitbreiding krijgen. Eerstens zal wederom gelegenheid wor den gegeven tot deelname aan een nieu wen cursus voor het diploma Architect, waarvoor nu twee jaar geleden de oplei ding is begonnen. En vervolgens is ook door voldoende deelname reeds verzekerd, dat de nieuwe cursus voor a.s. Aanne mers in September a.s. aanvangt. Tot beide cursussen kunnen echter alleen zij worden toegelaten, die aan de eischen van vooropleiding voldoen. Hieromtrent ver schaft de Rector der R. K. Leergangen nadere inlichtingen. VERHOOGING MONOPOLIE-HEFFING Protest van den R.K. Bakkerspatroonsbond Het hoofdbestuur van de Ned. Bakkers patroonsbond heeft telegrafisch geprotes teerd tegen de nieuwe verhooging der mo nopolieheffingen op granen, aangezien deze maatregel z.i. funest moet worden geacht voor het bakkersbedrijf. Dringend heeft het den minister verzocht de verhooging niet in rekening te brengen op de loopende voorkoopen van bloem en meel, daar deze voorkoopen reeds eenige malen door verhooging der monopoliehef fing werden getroffen en daardoor de prijs der grondstoffen van het brood veel hooger is komen te liggen, dan in overeenstemming is met de heden geldende broodprijzen. Tevens wijst het hoofdbestuur erop, dat een economische verantwoorde inkoop- politiek voor de bakkers-ondernemers door de telkens plaats vindende wijzigingen der monopolie-heffingen, onmogelijk wordt ge maakt. ROUWDIENST VOOR RIDDER VAN RAPPARD TE BERLIJN In aanwezigheid van rijksminister graaf Schwerin von Krosigk als vertegenwoor diger van Hitler en van de rijksregeering en in tegenwoordigheid van een groot aan tal leden van het corps diplomatique is gisteren in de St. Mattheus kerk te Berlijn een rouwdienst gehouden voor den op zoo tragische wijze om het leven gekomen Nederlandschen gezant en gevolmachtigd minister dr. C. Ridder van Pappard. Uit de groote belangstelling bleek wel, hoezeer de Nederlandsche gezant op zijn post de waardeering van velen had weten te ver werven, en hoe zeer men in Duitschland zijn streven naar verdieping der vriend schappelijke betrekkingen tusschen Neder land en Duitschland op prijs heeft weten te stellen, terwijl tevens duidelijk werd, hoe veel vrienden de Nederlandsche ge zant zich in de Duitsche hoofdstad tijdens zijn leven had verworven. Plechtige orgeltonen vormden de in leiding van den rouwdienst, in de op plech tige wijze met levende bloemen getooide kerk, gevolgd door gezangen en voorlezin gen uit den Bijbel. Daarop sprak dpminee Gruéber een herdenkingspredikatie uit, waarin hij de groote eigenschappen in menschelijk opzicht en de schoone karakter trekken van den ontslapene in het licht stelde, en waarin hij erop wees, dat de zoo ruw uit het leven weggerukte voortreffe lijke persoonlijkheid van den gezant slechts noode gemist wordt. Zijn volk en zijn vaderland verliezen in hem een bekwaam diplomaat, Duitschland verliest in hem een oprecht vriend. Na het gebed en den zegen werden door Nederlandsche zangers eenige liederen solo gezongen, waarop het Wilhel mus den rouwdienst besloot. DE BEGRAFENIS. Op de algemeene begraafplaats te Zut- fen is heden onder zeer groote belangstel ling het stoffelijk overschot van den zoo tragisch om het leven gekomen Nederland schen gezant en gevolmachtigd minister te Berlijn, mr. C. Ridder van Rappard, ter aarde besteld. In verband met de groote drukte in de omgeving van de begraafplaats, waren bij zondere politioneele maatregelen getrof fen. Reeds in de ochtenduren had de familie opdracht gegeven de bezorgde kransen om het graf gereed te leggen. Een schat van bloemen was daarop neergelegd, o.a. een groote krans van witte lelies en roode an jers van het corps diplomatique te Berlijn, een krans van berberus-bladen van den Duitschen minister van buitenlandsche za ken, von Ribbentrop, een krans van de vereeniging „Nederland en Oranje" te Ber lijn, waarvan de overledene eere-voorzitter was, van de vereeniging „Hollandia' Berlijn, van de Nederlandsche vereeniging in Roemenië, van de Nederlandsche consu laire vertegenwoordigers in West-Duitsch- land, van de Nederlandsche Kamer van Koophandel van Duitschland, van de Lan- despraesident Dreier, van de stad Buecke- burg, van den rijksstadhouder en gouwlei der dr. Alfred Meyer en van de tennisclub „Leimonias" te den Haag. Aan huize „De Bouwkamp" in het villa park te Warnsveld, waar het stoffelijk over schot van mr. Ridder van Rappard was op gebaard, arriveerden in den loop van den ochtend de familieleden en andere genoo- digden, die in den stoet zouden meerijden. O.a. kwamen daar mr. R. Ridder Pauw van Wieldrecht, kamerheer van H. M. de Ko ningin, zijne hoogheid Prins Aschwin van Lippe Biesterfeld, de Duitsche gezant te 's Gravenhage, graaf van Zeek von Bur- ckersroda, de vertegenwoordiger van den Duitschen minister van buitenlandsche za ken, de onderstaatssecretaris van buiten landsche zaken, dr. Ernst Woermann, en de vertegenwoordigers van den Nederland schen minister van buitenlartdsche zaken, mr. J.- A. N. Patijn, die in verband met een vergadering van het Kabinet verhinderd was, persoonlijk de begrafenis bij te wo nen, jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, se cretaris-generaal van het departement. Van het departement van buitenlandsche zaken waren verder nog aanwezig prof. mr. dr. J. P. A. Francois, chef van de afdee- ling Volkenbondszaken, mr. E. M. van Kleffens, chef van de afdeeling diploma tieke zaken en mr. J. Vissef, legatie-secre taris. Verder kwamen nog o.a. luitenant-gene raal W. L. F. C. Ridder van Rappard uit den Haag, jhr. J. L. A. Martens van Se- venhoven uit Utrecht, W. L. F. C. Ridder van Rappard uit Bilthoven, A. G. A. Rid der van Rappard uit Velp, lid van de Eer ste Kamer, mr. C. Crommelin, secretaris generaal van het permanente Hof van Ar bitrage te den Haag, jhr. R. van Lennep uit den Haag en ds. C. J. van Paassen uit Zutfen, Nederl. Hervormd predikant, die een korten rouwdienst hield in huize „De Bouwkamp". Ongeveer twaalf uur vertrok de stoet daarop naar de algemeene begraafplaats te Zutfen, welke na ongeveer een kwartier werd bereikt. De belangstelling in Warnsveld, waar de overledene menigmaal zijn zuster, douai rière I. S. Hoofd Graafland van Rappard, bezocht had en ook tijdens zijn jongste ver blijf in den lande geruimen tijd had ver toefd, was zeer groot. Velen in het dorp kenden onzen overleden Berlijnschen ge zant van aanzien. Enorm was de belangstelling te Zutfen. De begraafplaats was zwart van de men schen, toen de stoet arriveerde. Op de begraafplaats waren talrijke auto riteiten tegenwoordig. Bij den grafkelder, welke met een schat van bloemen bedekt was en waarop enkele bloemstukken werden neergelegd, werd, toen de kist boven den grafkelder was geplaatst, eerst namens H. M. de Ko ningin een krans van dennengroen met LEIDEN. Vrijdag. Ledenvergadering „St. Raphaël" (alleen spoorwegpersoneel). Bonds- gebouw 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 20 tot en met Vrijdag 26 Aug. a.s. waargenomen door de apotheek M, Boekwijt, Breestraat 74, tel. 552. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheewj Wilhelminapark 274, telefoon 274. witte anjers en witte lelies op de kist ge legd. Namens den Duitschen Fuehrer en, rijks kanselier, Hitier, legde de Duitsche gezant daarop een groote krans van dennengroen en witte anjers neer, waarbij hij den Duit schen groet bracht. Dr. Ernst Woermann legde namens den Duitschen minister van buitenlandsche zaken, een krans van witte Chrysanten en wite lelies neer. De secre taris-generaal van het departement van buitenlandsche zaken legde vervolgens na mens minister Patijn een krans van witte gipsche villa met lelies en witte anjers op de kist. De Duitsche gezant, graaf von Zeek van Burckersroda bracht daarop na mens het Duitsche gezantschap een krans. Jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje legde daarna namens de Nederlandsche regeering eveneens een krans op het graf. Een andere krans was van de Nederlandsche kolonie in Duitschland. De neef van den overledene, jhr. W. C. Hooft Graafland, heeft daarop namens de familie dank gebracht voor de belangstel ling, in het bijzonder aan den vertegen woordiger van H. M. de Koningin en aan de vertegenwoordigers der Duitsche auto riteiten. De familie is zeer dankbaar voor het medegevoel, door de Duitsche regee ring bij dit zoo plotseling verscheiden van den Nederlandschen gezant te Berlijn aan den dag gelegd. Spr. bracht verder dank aan het gemeentebestuur van Bueckeburg, waar het tragische auto-ongeval plaats had en aan de directie en het personeel van het ziekenhuis daar ter plaatse. Dank bracht spr. ook voor de aanwezigheid van prins Aschwin. Een bijzonder woord van dank verricht te hij vervolgens tot de ambtenaren van het ministerie van buitenlandsche zaken. De plechtigheid werd besloten door ds. C. J. van Paassen, die het Onze Vader bad. PROF. DR. BERGER SPOEDIG HERSTELD. De hoofdinspecteur van de volksge zondheid en directeur van het veeartse- nijkundig staatstoezicht, prof. H. C. L. E. Berger uit Den Haag, die eenige weken geleden bij een autobotsing op den Am- sterdamsche straatweg in de gemeente Maarssen werd gewond en ter verpleging in het St. Antoniusziekenhuis te Utrecht Werd opgenomen, is thans in zooverre hersteld van zijn kwetsuren, dat de be handelende geneesheer dr. Klinkenberg hem heeft toegestaan het bed te verlaten. Prof. Berger deelde mede, dat, hoewel de toestand der inzittenden er aanvankelijk niet erg rooskleurig uitzag, de behande lende geneesheer heeft verklaard, dat nie mand van hen er eenig blijvend letsel van zal overhouden. Wat hem persoonlijk zeer ter harte gaat is, dat hij tengevolge van dit ongeluk thans niet in staat is als regeeringsdege- legeerde op het internationaal veeartsenij- kundig congres in Zürich-Interlaken in Zwitserland aanwezig te zijn. Betreffende zijn werk in Genève bij den Volkenbond, ontving hij op den dag van het ongeluk een schrijven van den secre taris van den Volkenbond, waarin hem werd verzocht zich wederom beschikbaar te stellen in de maanden September en October, om als deskundige van advies te dienen bij het tot stand komen van an dere internationale conventies op veteri nair gebied. Men verzocht hem in ver band hiermede vast een voorontwerp ge reed te maken. Prof. Berger hoopt na een korte va- cantie zich binnenkort weer geheel aan zijn werk te wijden. HET UITBREIDINGSPLAN VAN REEUWIJK. De afdeeling geschillen van bestuur van den Raad van State heeft hedenochtend behandeld het beroep ingesteld door J. L. Hulleman te Gouda tegen het besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland, waarbij dit college Zijn goedkeuring heeft verleend aan de door den gemeenteraad van Reeu- wijk op. 14 Augustus 1936,vastgestelde uit breidingsplannen c.a. Het tegen het plan ingebrachte bezwaar door J. L. Hulleman hebben gedeputeerden ongegrond verklaard. Het bezwaar van den heer Hulleman is, dat het uitbreidingsplan in feite een na tuurreservaat schept ten koste van de eige naars der in dat reservaat liggende eigen domman tot welke eigenaars ook hij be hoort. Voor het gemeentebestuur van Reeuwijk verdedigde ir. C. van Traa -het plan. Pleiter zeide o.m., dat van een natuurreservaat geen sprake is. Pleiter is het eens met den hoofdinspecteur van de volkshuisvesting, die meent, dat dit uitbreidingsplan voor den heer Hulleman meer voor- dan nadeel zal •brengen. De Kroon zal later beslissen. Burgemeester van Gouda moet rust houden. Op medisch advies zal de burgemeester van Gouda, die sinds een paar weken on gesteld is, gedurende geruimen tijd rust moeten houden. Als loco-burgemeester treedt op de wet houder mr. H. P. C. M. de Wilt Wijnen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2