mmnmL CLICHÉFABRIEK DE SPAANSCHE Dagboek- krabbels P A R IJ S De guerilla in China LUCHTVAART BURGEROORLOG BUITENLAND ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 TEL 2257 PQ PEN BURG 26 JODEN MOETEN JOODSCHEN VOORNAAM HEBBEN. uit I In een onbewaakt oogenblik beloofde ik de Redactie van de Leidsche Courant „mis schien", „als ik er tijd voor vond" eens iets uit Parijs te laten hooren. Stof voor een goed opgezet, samenhangend artikel heb ik echter niet. Daarom moet het bij „krab bels" blijven, nieuwtjes en weetjes, die ik toevallig heb opgedaan, maar die misschien voor den Hollandschen lezer niet alle in teresse missen. Mogelijk wilt U allereerst 'ns graag hoo ren, waar ik eigenlijk zit. Het is een der voorsteden, Levallois-Perret, een gebied, dat men terecht tot den „banlieue-rouge" kan rekenen. Niet zoo rood als Clichy, waar aan het grenst. Maar juist de buurt, waar ik een gastvrij onderdak vond, vormt, zoo als de goede pastoor me zei, den slechtsten hoek van de parochie. Ik vervang hier voor enkele maanden den Rector (of aumónier") van zustertjes, die op vacantie is. Het zijn „Petites soeurs de l'Assumption", Zuster tjes van de Assumptie, die, zooals de Ju- liaantjes in Nederland, naar de arbeiders- huizen trekken om de zieken te verplegen, en het huishouden te doen. Heldinnen, die in dezen rooden zelfkant van de stad enorm veel goed doen en al menig huisgezin tot z'n plichten hebben teruggebracht. Levallois-Perret is 'n stad van ongeveer 70.000 inwoners. Men stelle het zich niet voor als een stad, ergens midden in het land: het is aan den Oostkant nagenoeg aan Parijs aangebouwd, terwijl het aan den West-kant door de Seine omsloten wordt. In het Zuiden ligt het meer aristocratische Neuilly, in het Noorden het vuurroode Clichy. Levallois-Perret is rose, zegt de pastoor. De „municipalité", het gemeente bestuur is tamelijk goed, de burgemeester, die misschien niet eens gedoopt is, is toch de Iferk niet onwelwillend gezind. Van de de 70.000 inwoners komt tien procent, 'n zevenduizend dus, geregeld naar de Kerk. Wel zijn de meesten Katholiek gedoopt, twee en negentig procent laat^ zich nog Katholiek begraven: overigens is men tame lijk onverschillig tegenover den godsdienst. Toch 'heeft men de laatste jaren veel ge wonnen, vooral door de jeugd-beweging, jocisten en nouts. Men heeft er in Neder land geen vermoeden van, wat er hier ge daan moet worden, om de jeugd bij elkaar to krijgen, 'n Feit is, dat er werkelijke re sultaten zijn en dat de kern, die uit over tuiging Katholiek is, ieder jaar grooter wordt. Dertig jaar geleden bezat de pa rochie van Lev allo is zegge één seminarist. Op het oogenblik zijn er dertig. Dat zegt wel iets. De pastoor zei me, dat de laatste jaren vooral de middenstand tot de Kerk terug keert. De arbeiders nog niet, hoewel er toch ook heel wat voorbeelden van goed- Katholieke aroeiders zijn. Maar men hoopt, dat ook zij zullen volgen. Vooral de aarts bisschop van Parijs, Kardinaal Verdier, heeft hier onnoemelijk veel goed gedaan. Men noemt hem in Parijs „le Cardinal des cent Eglises". Hij heeft 'n honderdtal kerk- jes in de roode banlieu gebouwd en .de priesters naar de arbeiders doen gaan. Zeer teek en end is het feit, dat het anti- elericalisme heel sterk is afgenomen. Op de eerste plaats heeft de scheiding van Kerk en Staat den anti-clericalen drijvers zelf de wapenen uit de handen geslagen. Laarbij is de wereldoorlog gekomen. De priesters zijn toen ook opgeroepen. Als goede vaderlanders hebben ze hun plicht gedaan. Het volk heeft daarbij overvloe dig de gelegenheid gehad, de priesters, hun offervaardigheid, hun goedheid te leeren kennen. De priester heeft in zekeren zin een recht verworven op de dankbaarheid van het vaderland. Enkele weker, terug kwam er in Nantes een groot congres bijeen van de, zeer sterk communistisch getinte, onderwijzers-orga nisatie. Daar zijn verschillende redevoerin gen gehouden, die het oude anti-clericalis- me wilden doen herleven. Over het alge meen heeft dat in de Fransehe pers een zeer slecht onthaal gevonden. Onomwon den werd getuigd, dat dit uit den tijd was en dat het niet voor de intelligentie der onderwijzers getuigde, als zij niet in staat waren, de teekenen van den tijd te ver staan. Levallois-Perret is een leelijke stad, de huizen zijn meest oud en goor, eenig mo nument van beteekenis is er niet. Het draagt onmiskenbaar het trieste stempel van het grauwe, onmenschelijke materia lisme van de negentiende eeuw. En ik krijg soms den indruk, dat men, om de menschen te veranderen, zou moeten beginnen, deze onmenschelijke stad zelve af te breken. Zaterdag, 13 Augustus. Vandaag is Parijs haast uitgestorven. Men zegt, dat er op het oogenblik anderhalf millioen menschen op vacantie zijn en ik geloof het graag. Vanmorgen was ik bij de Beurs: de anaers zoo drukke Boulevard Réaumur kon men oversteken, zonder op de auto's te letten: er waren er bijna geen. Op de bibliotheek blijft het echter druk, maar hier komen thans vooral bui tenlanders, die hun vacantie in Parijs pro ductief willen maken. Het is iets gewel digs, deze „Bibliothèque Nationale": 123.000 handschriften, 4 1/2 millioen gedrukte stuk ken; dan nog een verzameling kopergra vuren van meer dan 3 millioen stuks. Ook bezit de bibliotheek een verzameling pen ningen en oudheden^ die meer dan 250.000 nummers telt. Voor mij is ze gunstig ge legen. Op tien minuten afstand van mijn kloostertje heb ik de Metro, de onder- grondsche trein, die me bij de Beurs, drie minuten van de Bibliotheek laat afstappen. Die Metro is een der onmisbare organen van het Parijsche leven. Ze maakt het mo gelijk, om zich in een half uur van het eenig naar het andere eind van deze ge weldige stad te verplaatsen. Vanmiddag heb ik in het eenvoudige ka pelletje van de Zusters het Heilig Doopsel toegediend aan een vrouwtje van 28 jaar en haar zoon, een jongen van 12. Het wa ren de vruchten van het Apostolaat der Zustertjes. Het gebeurt heel dikwijls, dat ze ergens komen verplegen en dan merken, dat men eigenlijk niets aan het Geloof doet. Door goedheid worden de menschen dan vaak gewonnen en wordt de toestand in orde gebracht. Van Juni af waren moeder en zoon iederen dag bij de Zusters komen leeren, elk een uur lang, maar de jongen bleef er gewoonlijk ook nog bij, als de moeder onderricht werd, zoodat 'hij twee uur per dag had vastgezeten. Maar het was van harte gegaan en beiden straalden van geluk. Familieleden waren uitgenoodigd om als peter en meter op te treden: daar na heeft men zeker wel een doopmaal ge houden, want allen waren in paaschbest. Dat doopmaal hoort er in Frankrijk bij. En kele weken geleden zag ik boven een klein restaurant het raadselachtige opschrift: „Baptêmes a 15 frcs p. personne". Later begreep ik dat 't op den doopmaaltijd sloeg. Zondag, 14 Augustus. Gisteravond al was het betrekkelijk druk in de biechtstoel van het Zusterkapelletje. De menschen, die door de Zusters tot de Kerk zijn teruggebracht, mogen n.l. hun plichten doen in de Zusterskapel. Ook van morgen was er voor de beide H. Missen nog heel wat biechtvolk. Dit in verband met 15 Augustus, een der groote feestdagen in Frankrijk. Toch is het eigenlijk maar stil, zeggen de Zusters, en dat komt, om dat er zooveel menschen op vacantie zijn. Op vacantie-gaan zit er bij de Franschen inderdaad veel dieper in dan bij ons. Daar bij kunnen thans ook de arbeiders vacantie gaan houden, sinds ze betaalde vacanties gekregen hébben. De regeering heeft hier zeker veel goed gedaan. Behalve dat de va canties betaald worden, kunnen de men schen aan den trein een „billet populaire" krijgen, een volkskaartje met belangrijke reductie. De vorige week zijn 150.000 me taal-bewerkers met hun gezinnen op va cantie gegaan. Men beschouwe dit overi gens niet als een maatstaf voor de sociale toestanden in Frankrijk. In Nederland be zitten we sinds jaren sociale wetten, die hier nog tot het gebied van den droom be- hooren. Zelf ben ik vandaag ook uit Parijs ge vlucht. Met een Nederlandsche Pater Car- meliet, die ik hier ontmoet heb, heb ik een autobus naar Chartres genomen. Het is een 'héele trip, twee uur en 'n kwartier heen, twee uur en 'n kwartier terug. Maar we hebben er geen spijt van gehad. De tocht over het lichtelijk golvende land, met boomgaarden en bosschen en oude dorpjes cf stadjes is op zich al 'n genot. En de kathedraal van Ohartres is iets eenigs op ce geheele wereld. Wie ooit in Parijs komt, moet zeker Chartres gaan zien. Het grijze, heilige Chartres. In Nederland zijn we al te vaak gewoon de Gothiek te beoordeelen naar den kathedraal van Den Bosch. Laat ons nooit vergeten, dat we de meest authen tieke gothiek, de gothiek van de Kruis tochten, hier in Frankrijk vinden. Daar voor moeten we naar Parijs, naar de Notre-Dame, naar Reims, naar Bourges, bijzonder'ook naar Chartres. Het schip van Chartres, dat stoere, breede en toch zoo rijzige middenschip, zal men nooit meer vergeten. Men vraagt zich onwikkekeurig af, wat het cultuur-Bolsjewisme zich in beeldt, daar ooit te kunnen tegenoverstel len. En dan de ramen, de gloeiende, blik semende, levende ramen van Chartres. Een goede raad. Als U naar Ohartres gaat, neem niet teveel notities van reisgidsen en ver handelingen. Kijken is de hoofdzaak. Maandag, 15 Augustus. Weer was het vanmorgen druk aan de biechtstoel. De Zusters hebben op gewone Zondag een Mis-met-zang, vanmorgen was het een gezongen Mis. Zelf zongen ze het proprium (de ten-hemel-opneming, As- sumptio, is haar feest!), een koortje van mannen zong het ordinarium, Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus en Agnus Dei. Het kapelle tje was tamelijk vol (er kunnen 200 men schen in). Na de Mis een van die sentimen- teele, Franscne liederen, die we met onze Hollandsehe smaak moeilijk waardeeren, maar die de goede menschen hier zeker prachtig vinden. Daarna ben ik naar de kathedraal gegaan, om de pontificale Hoog mis bij te wonen. Bij het binnentreden stond ik al aanstonds voor een verrassing: de kathedraal was vol, en dan komt hij bij zonder tot z'n recht. Juist trok de pontifi- ceerende Bisschop (vermoedelijk een der Wij-bisschoppen van Parijs) in processie naar het altaar, dat men voor deze ge legenheid in het kruispunt van midden- en dwarsschip had opgeslagen. De bisschop pontificeerde met het gezicht naar 'het volk: het verhoogde de indruk van de een heid tusschen priesters en volk. Zelden heb ik het zoo sterk gevoeld als daar, in de Notre-Dame, onder het haast roekeloos cmhoog-schietendé gewelf, tegenover het flikkerende rondvenster van het Noorder- transrept: hoe de Heilige Mis een gemeen- schaps-daad is, de daad van priester en volk te zamen, die hun leed en hun vreug de te zamen voegen bij het Onbevlekte Lam, om het als een eeuwige Offerande den Vader aan te bieden. De menschen hebben mij zeer gesticht: ze hebben met groote eerbied en aandacht <ie Mis gevolgd. Toen ik de kerk verliet, stond ik plotseling voor twee Hollandsehe kennissen uit den Haag. Men moet wel vooral naar de Notre-Dame gaan, om der gelijke ontmoetingen te hebben. Dr. HENRI VAN ROOIJEN, Kruisheer. CHINEEZEN EN JAPANNEEZEN MELDEN SUCCESSEN. Felle gevechten. De Chineesche guerillatroepen zyn thans zeer bedrijvig in de nabijheid van Kioe- Kiang. Gisteren heeft een mobiele eenheid een Japansche detachement te Ljenhwa- toeng aangevallen. Drie Japansche officie ren sneuvelden; meer dan honderd man schappen werden gedood of gewond. In Hoehan en Hoepeh zijn gisteren zes Japansche vliegtuigen neergeschoten, ter wijl aan Chineesche zijde slechts één toe stel verloren ging. De Chineesche troepen in Sjansi, Soei- jcean en Hopei kunnen op aanzienlijke successen bogen. Er wordt hevig gevoch ten bij Te'htsjau in Noord-Sjangtoeng, welke stad de Chineezen willen veroveren. Gis teren is Joetjen heroverd, zoodat Oost- Hopei vrijwel geheel onder Chineesche con trole is. Ook wordt gevochten langs den spoorweg PeipingLiauning, waardoor de treinenloop aanmerkelijke vertraging on dergaat, terwijl bevestigd wordt, dat het verkeer op de lijn TientsinPoekau stil staat. De Chineesche guerillatroepen heb ben een hoofdkwartier gevestigd te Tsjeng- tsjangjing, ten Zuiden van Sjanhaikwan in Cost-Hopei; in Seijoean is de stad Woe- lanhwa heroverd. Hevig wordt gestreden in Zuid-Sjansi, waar de Japansche troepen een wanhopige poging doen om naar de Gele Rivier op te rukken. Het middelpunt van den strijd is Joengtsji, het Zuidelijke eindpunt van den spoorweg TatoengPoetsjau. Hier worden straatgevechten geleverd. Minstens 1100 Japanners zijn in de laat ste dagen gedood of gewond. Gistermorgen hebben de Japanners den aanval op de stad hervat onder dekking van de luchtmacht. De infanterie rukte binnen, waarna de straatgevechten begonnen. De stad Litsjin aan de grens tusschen Sjansi en Sjensi, die eenige dagen geleden door de Japansche troepen werd bezit, is ook heroverd. In Sjansi heeft een Chineesche afdeeling Paitatsjoen genomen; zij rukt thans op naar Taijoean. In deze stad zouden vele Japan ners aan een besmettelijke ziekte bezwe ken zijn. In een persconferentie heeft de Chinee- sohe militaire woordvoerder medegedeeld, dat de bedrijvigheid der Chineesche gueril latroepen in Sjantoeng met den dag grooter wordt. Zelfs zijn aanvallen gedaan op de sterkten langs de spoorlijnen. Ten aanzien van den toestand aan het Jangtse-front zeide de woordvoerder, dat de Japanners door hun nieuwe manoeuvre htm frontlijn alleen maar langer hebben gemaakt. Zij hebben vergeefs getracht den druk der Chineezen op Hwangmei te verminderen. Uit Soesang zijn Japansche versterkingen raar Hwangmei gezonden, die een misluk ten aanval op een Chineeschen linkervleu gel hebben gedaan. Aan den Noordelijken oever zijn de Japanners ongeveer drie di visies sterk, aan den Zuidelijken oever twee tot drie divisies. Volgens een door de Chineesche ambas sade te Londen uit Hankau ontvangen tele gram heeft de rechtervleugel der Chineezen in Noord-Kiangsi een aanval op Singtse af geslagen en de Japanners tot Koetang doen terugdeinzen. Tweehonderd burgers zijn gedaad en vijfhonderd gewond tijdens een Japansch luchtbombardement op Tsjang- tsja, op 17 Augustus j.l. Na de verovering van Poetsjau door de Japanners worden de Chineesche troepen in Sjansi zwaar versterkt. De Chineesche stel lingen van Tatsjingkwan ten Westen van Poetsjau liggen thans onder het Japansche artillerievuur. Te Poetsjau zijn de Japan ners in een gunstige positie voor een inval in Sjensi aan de Westzijde of in Honan aan de Zuidzijde. Bijgevolg concentreeren de Chineezen troepen aan deze beide kanten. De recente successen der Chineesche guerrillatroepen in Sjantoeng hebben de Japanneezen er toe gebracht een zuiverings campagne op groote schaal te ondernemen, waarmede vandaag een aanvang is gemaakt. VERKEERSVLIEGTUIG MAAKT NOODLANDING. Een verkeersvliegtuig van de lijn Mos kouStockholm heeft een noodlanding ge maakt nabij Stockholm. Van de acht pas sagiers werden slechts twee licht gewond. DE KRIJGSVERRICHTINGEN AAN HET FRONT VAN DEN EBRO Den geheelen dag zijn gisteren de felle gevechten in den sector der Sierra de Pan- dols doortgezet, ten Zuidoosten van Gan- desa. Dit front vormt het doel van alle krachtsinspanning der rechtschen, die hier hun beste troepen hebben samengetrokken. Twee punten vooral hebben het tooneel ge vormd van bloedige botsingen: de heuvel 666 en de heuvel 602, waar de regeerings- troepen alle aanvallen afsloegen. Daarente gen zijn de rechtschen er in geslaagd de re- geeringslinies te foroceeren ten Westen van het bergmassief van Santa Madalena en hebben zij hun voorste linies kunnen op schuiven tot nabfj den Rio Canaletas. Tijdens een gistermorgen op het dorp Vallcarca aan de Catalaansche kust gericht bombardement is het Britsche s.s. „Stand- rook" bijna geheel gezonken, Er vielen geen slachtoffers. HET ANTWOORD VAN FRANCO Inzake de vrijwilligers Diplomatieke Engelsche kringen geven te kennen, dat een telegrafische samenvatting van het antwoord van Franco betreffende de terugtrekking der buitenlandsche vrij willigers gisteravond op het departement van buitenlandsche zaken is ontvangen. Deze samenvatting echter schijnt nog niet volledig genoeg te zijn om een oordeel over het document mogelijk te maken. Men wacht op den volledigen tekst, die van avond of morgenochtend, moet binnenko men. Het schijnt wel, dat het antwoord een groot aantal opmerkingen behelst. Het is echter nog niet mogelijk de strekking daar van te bepalen. BELGIË AANPASSING VAN DE BELGA AAN HET POND STERLING. Met een toespeling op Engelsche be richten, volgens welke onderhandelingen zouden zijn aangeknoopt door Belgische autoriteiten met Engelsche experts over de koppeling van de Belga aan het pond sterling, verklaart het socialistische dag blad „Le Peuple" na een onderzoek in welingelichte kringen, dat er geenszins sprake is van een eventueele devaluatie van de Belga. Men ontkent echter niet, dat bespre kingen worden gevoerd over de koppe ling van de Belgische munteenheid aan de Engelsche. DU1TSCHLAND BESPREKING DER EMIGRATIE MOGELIJKHEDEN NAAR Z.-AMERIKA. Ter gelegenheid van het congres van Neurenberg zullen alle Duitsche diploma tieke vertegenwoordigers in de verschil lende landen van Zuid-Amerika in Duitschland aanwezig zijn. Men meent te weten, dat zij een gemeen schappelijke bijeenkomst zullen houden, waar de kwesties van emigratie van Duit- schers naar Zuid-Amerika en de proble men, voortvloeiende uit het economische offensief der Vereenigde Staten in Zuid- Amerika zullen worden bestudeerd. In een maatregel van bestuur, uitge vaardigd door de ministeries van binnen- landsche zaken, en justitie, wordt bepaald, dat volle Joden en Jodinnen van Duitsche nationaliteit, die nog geen Joodschen voornaam hebben, een dergelijken voor naam naast den anderen voornaam moe ten voeren. „KATHOLISCHE MISSIONEN" DOOR DE GESTAPO VERBODEN Naar het Radio-Agentschap mededeelt, is het in Bonn verschijnende bekende maand blad „Katholische Missionen" op last van de Gestapo verboden. ZWITSERLAND DE VLUCHT DER DUITSCHE JODEN. In zijn zitting van gisteren heeft de Zwitsersche bondsraad goedkeuring ge hecht aan een verbod voor uitgewekenen uit Duitschland om Zwitserland binnen te komen. Dit besluit was genomen door het bondsdepartement van Justitie en politie. De stroom van Joodsche emigranten naar Bazel heeft verontrustende afmetin gen aangenomen. De autoriteiten der stad hebben besloten, dat strenge maatregelen zullen worden genomen, waarbij rekening zal worden gehouden met den moeilijken toestand der emigranten. Op onbetwist bare wijze is vastgesteld, dat groepen Joodsche emigranten op Duitsch gebied georganiseerd zijn om de grens over te steken. Geconstateerd is, dat talrijke emi granten, die per spoor naar het station Bazel zijn gekomen, op instructies van Duitsche ambtenaren zich onttrokken hebben aan de controle der Zwitsersche douane. Zij verlieten het stationsterrein, dat op stedelijk gebied ligt, langs een ver boden uitgang. Gisteravond zijn alle be schikbare politieploegen opgeroepen ora ieder passeeren der grens te beletten, zoo lang de uitgewekene niet kan bewijzen, dat hij om politieke redenen het land bin nenkomt. Deze sluiting der grenzen zal duren, tot men er in geslaagd is den mas- salen intocht van Joodsche emigranten te stuiten. Aan den anderen kant wordt het verbod tot overschrijden der grenzen eveneens zeer streng toegepast door de Fransehe douane-autoriteiten. PALESTINA DE ONRUST IN HET H. LAND Het is bekend, dat bij de botsing van de gewapende bende Arabieren met een afdee- lingmilitairen bij Accro, 41 bandieten zijn neergelegd. Naar schatting zijn er minstens 60 terroristen gedood. Voorts worden nog eenige incidenten ge meld, waarbij Joden het slachtoffer zijn ge worden. Bij een school van de Engelsch-Joodsche vereeniging is een Jood door een Schot ern stig gewond. Een Duitsche Jood werd bij Petach Tikwah gevonden. Hij was door mes steken om het leven gebracht. Op den hoofdverkeersweg ten Oosten van Haifa is een Joodsche autobus in een hinderlaag gevallen. Een Joodsche agent werd gedood, zes passagiers gewond. HEBRON DOOR MILITAIREN BEZET Gisteravond is een sterke politie- en troe penmacht te Hebron aangekomen, als ge volg van de bedreiging van terroristen de stad binnen te dringen en te bezetten. On middellijk werden sterke patrouilles de straat opgezonden. Een aanval van de ter roristen zou vergemakkelijkt worden door het heuvelachtige terrein. ROODE KRUIS-HELPSTERS DEFILEEREN VOOR H. K. H. PRINSES JULIANA, VOORZITSTER VAN HET NEDERLANDS CHE ROODE KRUIS, TIJDENS EEN LIMBURGSCHE ROODE KRUISDAG TE VAALS. Engelsch schip tot zinken gebracht Zwitserland neemt maatregelen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5