Wilt U iels weten? R.K. VOLKSBOND DE LAATSTE LES VAN LANGELOT ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 1NTERPAROCHIEELE ST. JOSEPHSGEZELLEN VEREENIG1NG TE LEIDEN RETRAITECLUB „ST. CLEMENS". Zooals reeds is medegedeeld, zal op Zon dag 4 September de jaarlij ksche feestmor gen plaats hebben voor de leden der Re traiteclub. Begonnen wordt met een H. Mis met algem. H. Communie, te acht uur in de Lodewijkskerk. De H. Mis wordt opgedra gen tot intentie van de leden. Een ontbijt zal dan volgen, waarna de jaarvergadering wordt gehouden met de gewone agenda waaronder het voornaam^ ste zal zijn de bestuursverkiezing, zulks in verband met het aftreden van den club- voorzitter. Van de ledun wordt gevraagd zich als deelnemers aan te melden bij den penning meester van de club en een kleine vergoe ding te geven als tegemoetkoming in de kosten. Alle leden werken natuurlijk mee, om er een fijne ochtend van te maken, met goede resultaten vo jr onze Gez. Ver. MEDEDEEL1NGEN. Een mooie daad hebben onze leden ge steld. Geheel vrijwillig hebben zij een som geld tezaam gebracht, waarvoor een mooi aantal H.H. Missen gelezen zullen worden voor de zielerust van W. Varkevisser, die in Juli op tragische wyze om 't leven kwam. In September zal onze Gez. Ver. een actie „ontketenen". Van de leden wordt nu gevraagd: geeft adressen van hen, die lid behooren te zijn, Vice-Praeses of Se nior aanvaarden gaarne zulk een mede werking. Het werkkamp te Egmond begint Maan dag 12 September met een nieuw acht- weken-kamp. Nu reeds kan men zich aan melden bij den Senior. „ACTIEF LID ZIJN". Gij kunt geen Kolpingsblad inzien, of gij leest van actie. Dit jaar is een actiejaar voor heel het centraal-verband. Er moet actie gevoerd worden naar bui ten: de kring van Gezellen kan en moet grooter worden. De Gezellenvereeniging immers is een standsorganisatie en daarom mag zij niet tevreden zijn, ook al bereikt zij reeds een groot aantal; niet eerder mag en kan zij tevieden zijn, dan wanneer zij kan zeggen: Wij hebben in onze gelederen een jongeman van de werknemende stand van 1725 jaar. Actie naar binnen, m.a.w., de Gezellen moeten allen zijn goede en degelijke Ge zellen. Bewust, dat hun lidmaatschap is: niet alleen een opgeven van naam en adres, zonder meer, maar dat het beteekent zyn persoon te geven aan die beweging. Het lidmaatschap brengt plichten mede. Dat is in t kort de actie naar binnen; wij willen door contact met onze leden hen allen bewust maken van hun vereenigings- plichten. Wij hebben een groot aantal goede en trouwe leden, maar dat aantal moet de 100% halen en tot nu toeeen te groot percentage van leden houdt zich afzijdig ziet men niet geregeld op de bijeenkomsten, blijft weg zonder voldoende reden. Dat ir.oet anders worden. Vandaar onze actie in eigen kring, het huisbezoek van de Commissarissen bij de leden; vandaar het verschijnen van ons werkprogram. Slaagt deze actie, dan slaagt ook onze actie naar buiten. Dan zullen cok de leden ieder voor zich in eigen omgeving kennissen en vrienden aansporen om toe te treden tot de Gezellen vereeniging. v.-P r a e s e s. BILJARTCLUB. De B.-spelers gaan a.s. Maandag hun on derlinge competitie beginnen. Er wordt be halve op Maandagavond ook op Donderdag avond gespeeld met dien verstande, dat op kern-avonden niet gespeeld wordt en dan de Dinsdagavond benut wordt. Op het bord hangt een volledig reglement, en de comm. geven inlichtingen. De A.-spelers komen Dinsdagavond by- een om te bespreken het deelnemen aan de nationale wedstrijden te Schiedam. ONS WERK-PROGRAMMA. Het is verschenen, ons werk-program, in een keurig boekje van 20 bladzijden. Het loopt van Sept. '33 tot Juli '39 en bevat ce volledige agenda van alle bestuurs- en ledenvergadeiingen, zoowel plaatselijk als van de districtsavonden. Aangegeven staan alle onderwerpen en sprekers voor de ver plichte bijeenkomsten, alsmede voor alle kern-avonden De recollectie-oefeningen zijn er in bepaald en een zakelijk exposé van de onderafdeelingen vervolmaakt dit ,/vade-mecum" der Leidsohe Gezellen. Den samensteller onze oprechte dank. Het is werkelijk af. Intotaal staan genoteerd 27 verplichte avonden, 17 kernbijeenkomsten van 136 ver gaderingen of feestavonden hetzy voor stad of district. Eind dezer maand wordt het bij de leden thuisbezorgd. In Sept. zal het verspreid worden onder de jongemannen van onze Sleutelstad, die in aanmerking komen voor het lidmaatschap. Moge mede door deze uitgave het Kol- pingswerk groeien in breedte en diepte en in waardeering van velen! ACHT EN DERTIG TWEE. Het gebeurde in een der mooiste streken van ons land, overstroomd natuurlijk door vaderlanders, die de gewone normen van 'burgerlijk fatsoen niet blijken te kennen. En die dan flaneeren ln „costuums", waar de negers zich voor zouden schamen. Daar fietste dan op een warmen dag een jeugdleider met een groep jongens, om eens echt in volle blijheid te genieten van het geen Gods almacht in matelooze liefde had gewrocht. Alies ging goed, totdat men plotseling stuitte op een massa negatieve schepselen met leege hoofd, leege harten en lage inzichten. De jeugdleider, als verantwoordelijk mensoh, die met beide been en in het leven staande ook de eeuwige zielsbelangen voor cogen heeft te houden, zuchtte aldus: „Och v aren alle menschen wijs en deden daar bij wel, deez' aarde ware een paradijs; nu is zij vaak een hel". En hij liet er op vol gen: „Lagen oezulken slechts te bed met acht en dertig twee, dan hadden we reine pret en leefden we te vree". Het klinkt hard en 't is geen mooie wensch, maar wij kunnen het volkomen beamen. Want acht en dertig twee is wel een zware koorts, maar nog niet doodelyk; ei. dan is het nog alleen maar dood naar het lichaam. Veel en veel erger is de dood naar de ziel, welke veroorzaakt wordt aan zulke „schobbers" zelf en door hun ergernis aan de zielen van anderen. Producten van gods- dienstlooze stelsels, die jarenlang ons volk hebben vergiftigd met prikkellectuur en vieze moppen. En die godsdienstlooze stel- seus, hier en aaar vermengd met een mar garine-christendom, hebben school gemaakt onder de jeugd vooral. Zijn de ouders wel waakzaam genoeg? Wordt de jeugd wel goed voorgelicht? Zijn de regeeringen van stad en land wel actief genoeg? Of wordt het gevaar onder ons niet gezien? Dat is erger dan acht en dertig twee! Dan sterft nu reeds het gezonde in zicht! Severus, EEN JUBILEUM. Onze Generaal-Praeses, Mgr. Hurth, schrijft in ons orgaan: „Trouw aan Kol ping", een artikel aan onze Gezellenpries- ters in verband met het feit, dat het 8 De cember 125 jaar geleden is, dat de stichter van de Gezellenvereeniging, Adolf Kolping, geboren werd het volgende: „Dus dit jaar zal staan in het teek^p van Kolpingsjubileum, daarmee wordt aan de buitenwereld en speciaal aan de kring van de Kolpingsfamilie een uitmuntende gelegenheid geboden, zich in Kolpings per soonlijkheid en werken, in zijn ideeën in niger dan ooit te verdiepen". „De vruchten hiervan: de erkenning van en de waardeering voor deze waarlijk groote Priesterfiguur moeten onder de ruimste kringen van ons volk worden ge bracht". Wanneer nu onze Generaal-Praeses dat van de Priesters, die in het Gezellenver eeniging werken, vraagt, dan is het voor- zeer ook een plicht van bestuur en leden, hen daarin onze volle medewerking te geven. In dit jubileumjaar zal ook in onze Ge zellenvereeniging een program van actie verschijnen, hetwelk ons aller belangstel ling vraagt. Toonen wij onze belangstelling door daad werkelijk mede te leven, opdat 'het zoo mooie en moeilijke werk van den Praeses moge slagen en in het komende jaar veel vruchten moge afwerpen. Zoo leert men ook buiten onze kring Kolping en zijn stichting kennen en velen zullen dan toe treden tot onze Gezellenbewegïng. Waarlijk, zoo zegt Mgr. Hurth, het zou een schade zijn voor Volk en Kerk, wan neer de gave Gods, die ons in Kolping werd gegeven, niet zou worden erkend en ge waardeerd. B. Vraag: Welke is de kortste weg van Leiden naar Zaltbommel, over Vianen, zonder over Utrecht te gaan? Hoeveel K.M? Antwoord: Leiden, Alphen, Bode graven, Woerden, Linschoten, Montfoort, IJsselstein, Vreeswijk, Vianen, E verdin gen, Deil, Tuil, Zaltbommel. Afstand 90 Kilometer. Vraag: Heb ik, om per fiets naar Bel gië te gaan, nog een bewijs van Nederlan derschap noodig? Antwoord: Ja. Vraag: Welke is de kortste en mooiste we gvan Lisse over Utrecht naar Nijme gen? Hoeveel K.M? En van Hoofddorp naar Nijmegen? Hoeveel K.M? An t w o o r d: Lisse of Hoofddorp maakt niet veel uit, want van beide plaatsen gaat u rechtstreeks via Leimuiden over Alphen, Woerden, Harmeien naar Utrecht. En veredr: de Bildt, Zeist, Driebergen, Doorn, Leersum, Amerongen, Eist, Rhe- nen, Wageningen, Opheusden, Zetten, Andelst, Slijk, Ewijk, Lent, Nijmegen. Af stand pl.m. 120 K.M. .Hartelijk dank Y—„uit naam van alle „leden der groote „hondenfamllle „voor het trap|e op „uw voetrem, zoodat „het leven van een „mijner, soms erg „roekelooze, neven „niet voortijdig „wordt afgesneden." NEDERLANDSCHE AFDEELING LEIDEN PLAATSELIJKE CENTR. R.K. ARBEIDERSBEWEGING NOG EENS: VACANTIE MET BEHOUD VAN LOON. Hadden wij het in een der vorige rubrie ken over bovengenoemd onderwerp en het wetsontwerp bij het Engelsche Lagerhuis ingediend, met evenveel vreugde kunnen wij onze instemming betuigen met het geen in een „Bestuursblad" van een zus terorganisatie in België over vacantie met behoud van loon wordt gezegd. De sociale wetgeving in België is in een stadium ten dien opzichte, welke ons, bewoners der lage landen, jaloersch zou maken. In een vijftal hoofdstukken ten aanzien van de wet op het betaald verlof, worden in het vijfde hoofdstuk tenslotte de wenken ge geven van het Nationaal Bureau voor de Arbeidersvacantie van het Ministerie van Verkeerswezen, nopens het uitreiken van verlofkaarten, welke recht geven op zekere reducties op kosten voor het reizen per spoor, per touringcar en verblijf in hotels, op toegangskaarten tot musea, grotten, an dere bezienswaardigheden enz., hetgeen van een niet te onderschatten beteekenis is. Naar aanleiding daarVan merkt de Ka tholieke minister van Verkeerswezen, van België, Z. Exc. H. Marck op: „Wil men de maatschappelijke beteeke nis van deze sociale regeling, inzake va cantie met behoud van loon, waardoor de kloof tusschen de standen opnieuw ver nauwd werd, zoo volledig mogelijk tot haar recht doen komen, dan is het vol strekt noodzakelijk een organisatie der arbeidersvacantie in de hand te werken. Dit gebruik van het arbeidersverlof, waar bij de ruimste vrijheid moet worden gela ten, dient op een familialen grondslag ge organiseerd met al de waarborgen en rede lijkheid. Voor de jeugd dient de aandacht speciaal gevestigd op de opvoedende rol der arbeidersvacantie; de Staat, die, krach tens zijn zending zelve, ook op dit gebied geroepen is de initiatieven op te wekken en aan te moedigen, moet vooral de redelijke, intellectueele en geestelijke opgang der jongeren in de hand werken". Op het punt vacantie voor de arbeiders door middel van wettelijke regeling is Bel gië ons wel eenige ronden vóór! Toen het vraagstuk der wettelijke rege ling in ons parlement werd aangesneden, zei de minister: „het particulier initiatief moest voorgaan!" Daardoor is aan de vak organisatie de taak opgelegd, dus aan ons is de plicht om zoo spoedig mogelijk dit vraagstuk van zoo algemeen belang te doen doorvoeren! In Zweden is men verder ten opzichte van vacantie met behoud van loon. Daar heeft de Rijksdag een wetsontwerp aange nomen tot instelling van een vacantie van 12 dagen voor alle arbeiders. De wet is op 1 Juli van dit jaar in werking getreden. In 1939 zal echter eerst een vacantie gege ven worden van 6 dagen. In 1940 wordt dit aantal dagen echter verdubbeld. De Zon dagen tellen niet mee, wèl de feestdagen. Ook de gewone vrije dagen worden mee gerekend. Om recht op vacantie te kunnen doen gelden, moet de arbeider minstens 180 dagen aan het werk zijn geweest. Voor zoover niet anders met den werkgever overeengekomen, wordt de vacantie in één stuk genomen. Slechts voor den land bouw en gelijksoortige bedrijven gelden uitzonderingen. Werkgevers in den land bouw kunnen aan arbeiders, uitsluitend belast met de verzorging van vee, vacan- tieloon geven in plaats van vacantie. Zee lieden hebben recht op dezelfde bepaling. De wet is met .yrij wel algemeene stemmen aangenomen. Is België ons een paar ron den voor, van Zweden kan gezegd worden dat het glansrijk aan den kop gaat. OPLEIDING VOOR MAATSCHAPPELIJK WERKER. Hier te lande bestaat een Commissie voor opleiding van maatschappelijke wer kers, welke tot taak had stappen te doen om te komen tot het doen houden van op leidingscursussen. Thans kan worden me degedeeld, dat de voorbereidingen voor een opleiding voor maatschappelijk werker en, als sluitstuk van die opleiding, van een examen, thans zoover zijn gevorderd, dat tot de feitelijke opleiding kan worden overgegaan. De commissie besloot tot tweeërlei oplei ding, t.w. één voor hen, die reeds in de praktijk voor het maatschappelijk werk zijn, en één voor hen, die daar tot dusver buiten staan, maar het voornemen hebben, daarin hun levenswerk te vinden, dus ook voor hen. onder onze menschen, die zich daartoe geroepen gevoelen en meenen door studie.zich in de toekomst een dergelijke positie te kunnen verwerven. De laatstbedoelde opleiding, die, volgens de bedoeling, ook door een examen zal worden afgesloten, eischt evenwel nog nadere organisatie en uitwer king, waaromtrent ter zijnertijd de bepa lingen, daarvoor geldende, zullen wor den gemaakt. Voor hen, die thans reeds als maatschappelijk werker in dienst zijn, zal opleiding en examen de volgende vak^ ken omvatten: 1. Maatschappelijke ver houdingen; 2. Beginselen der Staatsinrich ting van Nederland; 3. Bekendheid met de voornaamste bepalingen van de Neder- landsche wetgeving, w.o.sociale verzeke ring; 5. Beginselen van het boekhouden; 6, Maatschappelijk steunwezén, waaronder kinderbescherming; 7. Arbeidsbemidde ling; 8. Beginselen van de voorlichting bij beroepskeuze; 9. Werkloosheidsverzeke ring; 10. Steunverleening, werkvei'schaf- fing en andere maatregelen ter bestrijding van de gevolgen van werkloosheid. Aan vankelijk is gedacht aan een lesgeld van ongeveer 5 per maand, met een verbinte^ nis van tenminste één jaar. Gegadigden, die aan eon opleidingscursus wenschen deel te nemen, kunnen zich daartoe opge ven aan den secretaris van genoemde Commissie: S. C. de Haas van Dorsser, Di recteur van Maatschappelijk Hulpbetoon, Zonnekade 5, Haarlem-Z., die gaarne de gewenschte inlichtingen verstrekt. AVONDTEEKENSCHOOL VAN DEN NED. R.K. VOLKSBOND. Gezien het feit, dat er veel meer R.K. jongeren uit Leiden en de omtrek van Leiden, bovengenoemde school' zouden kunnen bezoeken, en dat wellicht ook wel zouden doen, indien zij iets meer hierom trent wisten, kan het o.i. geein kwaad resp. besturen van Volksbonden uit den omtrek en besturen van vakafdeelingen te ver zoeken speciaal het bestaan van deze school onder de aandacht hunner leden te brengen. De Avondteekensehool is een inrichting voor lager Nijverheidsonder wijs en geeft in een 4-jarigen cursus ge^ durende de maanden October tot en met Maart theoretisch en practisch onderricht aan ambachtslieden en aanstaande am bachtslieden, in het schoolgebouw, Paul Krugerstraat 37, te Leiden. Zij, die nader kennis willen maken met het Nijverheidsonderijs, dat op de Avonds teekenschool van den R.K. Volksbond wordt gegeven, raden wij aan in de Jubj- leumweek te Leiden de tentoonstelling „Leydens Goedt" te bezoeken, welke ge houden wordt van 30 Aug. tot en met 6 Sept. in de groote zaal van de Stadsgehoor zaal, waar u gaarne de gewenschte inlich tingen worden verstrekt door de bij den stand eenwezige leeraren van genoemde school. De inschrijving voor den cursus, welke 1 October 1938 aanvangt, zal gehouden worden 7, 8 en 9 September a.s., des avonds van 7.309.00 uur, in het schoolgebouw: Paul Krugerstraat 37, Leiden, DE BLOEMPJESDAG VAN „HERWON NEN LEVENSKRACHT" op 21 AUG. a.s. Nog versch ligt in het geheugen de vie ring van het zilveren bestaansfeest van „Herwonnen Levenskracht" 4 Juli 1.1. Met hoeveel waardeering is er toen getuigd van hoe groot nut het sanatorium „Berg en Bosch" voor hen, lijdende aan -de gevrees de ziekte t.b.c., steeds is geweest! Welk een bezieling is steeds uitgegaan van hen, de pioniers en de werkers, om deze instel ling te doen uitgroeien tot wat zij nu is! Een sanatorium met oen wereldreputatie! Heel Katholiek Nederland is dankbaar voor het bezit vai deze instelling, omdat daar in duidelijk tot uitdrukking komt de naas tenliefde voor de lijdende menschheid, maar tevens, de saamhoorigheid welke ons Katholieken bindt als ons offers daarvoor gevraagd worden. Welnu, morgen, Zondag 21 Aug., houdt het plaatselijk Comité van „Herwonnen Levenskracht" haar jaarlij-ksche Bloempjes dag, de gelegenheid dus, dat wij kun nen toonen onze sympathie, door daad werkelijk te steunen, door te offeren! Dat allen daaraan medewerken! en bij aanbie ding van het bloempje ieder naar zijn ver mogen het busje gedenken! Dan zal de Bloempjesdag van „Herwonnen Levens kracht" slagen, maar daarmee ook weder om veel leed en lijden verzacht kunnen Y/orden!! Het maandbericht over Juli vermeld, dat in deze maand, geheel of gedeeltelijk voor rekening van „Herwonnen Levenskracht" werden uitgezonden 23 personen naar het sanatorium „Berg en Bosch" te Bilthoven, en één naar Heljomare en één naar Dek- kerswald. Op 31 Juli waren in verpleging 84 mannen, 53 vrouwen, 171 kinderen en 21 patiënten in de nazorg. EEN TOCHT NAAR HOEK VAN HOLLAND Bij het Comité Werkloozenzprg bestaan plannen, om, bij gunstige weersgesteld heid, een fietstocht te maken op Donder dag 25 Aug. a.s. ever Den Haag naar Hoek van Holland, waar men zich voorstelt eeni ge genoeglijke uren door te brengen. Voor dezen tocht behoeft men zich niet van te voren op te geven, behalve dan voor hen die bij Maatschappelijk Hulpbetoon stem pelen, omdat voor dezen stempelverlóf moet worden aangevraagd. De andere deel nemers, die in den Volksbond hun stem pejplicht moeten vervullen, geven daar eerst gevolg aan, waarna zij zich naar het verzamelpunt: De Molen van de firma Noordman, aan den Haagweg moeten be geven. Het vertrek, op Donderdag 25 Aug., is bepaald des morgens le half tien vanaf de verzamelplaats aan den Haag- weg. Precies op *tijd wordt vertrokken. Men wordt verzocht, in verband met bet picnikken in de open lucht, voldoende mondvoorraad mede te nemen. De verdere kosten zullen bedragen een paar centen benoodigd voor het stallen van de fietsen in Hoek van Holland. Het comité rekent op een groote deelname en wij wenschen de fietslustigen een pleizierigen dag! DE STUDIEDAGEN TE VOORHOUT. Heden nemen de studiedagen van den. Ned. R.K, Volksbond in het Bisdom Haar lem, welke in de Bisschoppelijke Nijver heidsschool te Voorhout worden gehou den, een aanvang. Voor deze jaarlijks te- rugkeei'ende studiedagen, bestaat een zeer groote belangstelling, want niet min der dan een 200 cursisten zal daaraan deel nemen. De stof „Gemeenschap en Gezag" waarborgt den deelnemers een aantal leer zame dagen, terwijl de spreekwoordelijk gastvrijheid der Eerw. Broeders borg staat voor een goed onthaal en een aangenaam verblijf. Als bijzonderheid kunnen wij nog vermelden, dat Paul Huf Maandag, 's avonds te 8 uur de deelnemers zal bezighouden, terwijl op dienzelfden dag, des middags te 2.30 uur,, de traditioneele Bontemiddag op het sportterrein zal worden gehouden. Het aangename met het nuttige bij deze studie dagen is dus wel vereenigd en ongetwijfeld zal daarom het slagen en het succes ge waarborgd zijn. R.K. WERKLOOZEN-VOETBAL. De R.K. werkloozen, alle leden van den R.K. Volksbond, hebben een afd. voetbal, welke zich ten doel stelt, op dat terrein voor hen, die daar liefhebberij in kunnen vinden, voetbalwedstrijden te organiseeren. Een vereeniging dus, om door beoefening van het voetbalspel, de leden ontspanning te bezorgen, hetgeen wij moeten appre- cieeren en oorzaak is geweest dat deze voetbalgemeenschap door het Volksbond- bestuur is erkend. Thans worden er stappen gedaan om te komen tot een mid-week- competitie, waartoe verbinding is gezocht en verkregen met het district Leiden van den' D.H.V.B. Het ligt geenszins in de be doeling hierop vooruit te loopen, maar we kunnen er dit wel van zeggen, dat het in stellen van zoo'n competitie veler sympa thies wegdraagt, zoodat de zaak terdege van alle kanten zal worden bekeken en zoo mogelijk tot stand zal komen. We zien met belangstelling de verdere gang van zaken tegemoet! RECHTSKUNDIG ADVIESBUREAU In verband met de van 20 tot en met 23 Aug. te houden studiedagen te Voor hout zal Maandag a.s. geen zitting gehou den worden van het Rechtskundig Advies- Bureau. Voor spoedgevallen kan men zich schriftelijk wenden tot het Algemeen Adviesbureau, Berkenstraat 57, Haar lem-N. SPAARBANK R.K. VOLKSBOND Wegens vacantie van de leden van deze Commissie wordt er hedenavond geen zit ting gehouden. U gelieve hiervan goede nota te nemen, het voorkomt een vergeefsch bezoek. VAN DE REDACTIE. De volgende rubriek verschijnt over 14 dagen. Alle correspondentie, deze rubriek betreffende, te zenden aan het Redactie adres: Verlengde Bloemistenlaan 45. 215. Dat is een goed idee, zei Langelot en hij begon on middellijk de aarden kruik in zijn cel te veranderen: Leo, Tiger Crocodillus! Maar nu gebeurde er iets geks. De kruik namelijk kwam uit Zuid-Amerika. 216. En inplaats van gewoon levend te worden, werd de kruik een groote zwarte vogel, een gier. Langelot schrok er van, maar de vogel noodigde hem uit op zijn rug te gaan zitten en hup, daar vlogen ze door het celraam naar buiten.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10