SPORT Wereldkampioen schappen wielrennen DE LAATSTE LES VAN LANGELOT DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN PASTOOR A. D. M. AELEN f IN LUXEMBURG BIJ EEN AUTO ONGELUK OM HET LEVEN GEKOMEN. Gisteren is te Tilburg bericht ontvan gen, dat de zeereerw. heer A. D. M. Aelen, pastoor van de parochie Koningshoeven te Tilburg, op vacantiereis in Luxemburg bij een auto-ongeluk om het leven is ge komen. De pastoor is met de door hem bestuur de auto, waarin tevens de heer en me vrouw Haesen uit Tilburg waren gezeten te Weiss am Bach tegen een boom ge botst. De pastoor werd hierbij zoo ernstig gewond, dat hij eenige uren later over leed. De andere inzittenden werden slechts licht gekwetst. Pastoor Aelen werd in 1882 te Tilburg geboren en in 1908 priester gewend. Hij werd in hetzelfde jaar benoemd tot ka pelaan te Oss. In 1920 kwam hij te Til burg, waar hij belast werd met net stich ten van een nieuwe parochie aan de Ko ningshoeven. In 1921 werd de overledene als pastoor geïnstalleerd. Pastoor Aelen was geestelijk adviseur van de R. K. Werkgeversvereniging in het diocees 's-Hertogenbosch en van de R. K. Vereeniging van Werkgevers in de Brabantsche steenindustrie. JONGEN VAN EEN VRACHTAUTO GEVALLEN EN OVERREDEN. Omstreeks acht uur is gisteravond in den Zwaanshals te Rotterdam een ernstig ongeluk gebeurd, dat den zesjarigen J. Valerius, wonende Zwaanshals 140b, het leven heeft gekost. De jongen was met een paar vriendjes aan het spelen bij een stilstaanden vracht auto. Zonder dat de bestuurder het had bemerkt, was de jonge Valerius op den wagen geklommen aan de achterzijde. De bestuurder zette den wagen achteruit, de jongen verloor het evenwicht, viel van de auto en kwam juist achter het rechterach- terwiel terecht, dat hem over de borstkas ging. Met zwaar inwendig letsel is de jon gen per auto van den geneeskundigen dienst overgebracht naar het ziekenhuis aan den Bergweg, waar hij korten tijd na aankomst aan de bekomen verwondingen is overleden. AUTO TEGEN BOOM GEREDEN. Een der inzittenden zwaar gewond. Gistermorgen vroeg werden de bewo ners van Boschdijk te Eindhoven in de omgeving van het kerkhof aldaar, uit hun slaap opgeschrikt door een geweldigen slag. Men vond daar een truck met opleg ger tegen de boomen met een totaal "ver splinterde cabine, terwijl een persoon op den weg lag, bewusteloos en hevig bloe dend uit een groote wonde aan het achter hoofd. Het ongeluk moet te wijten zijn aan het feit, dat de chauffeur van de truc met op legger, afkomstig uit Langeraar te dicht langs de boomen reed. Op een gegeven moment raakte een gedeelte van het ve hikel de boomen met het gevolg dat de motor ineens in volle vaart tegen een boom optornde. Van de cabine, waarin naast den chauffeur J. L. expediteur uit Langeraar, de passagier C. v. Lom meren uit Langeraar gezeten was, werden de deuren een tiental meters weg geslingerd. De passagier bleef zwaar gewond op cfen weg liggen. Dr. v. Roon verleende genees kundige hulp en liet den man naar het Binnenziekenhuis overbrengen. Hij be kwam een hersenschudding en een sche- delbasisfractuur. De bestuurder kwam met den schrik vrij.- ONVOORZICHTIGE AUTOMOBILISTEN Dat er nog altijd veel onvoorzichtige automobilisten zijn, moge blijken uit het feit, dat in het jaar 1937 in ons land niet minder dan 404 boomen of afgesloten overwegen der Ned. Spoorwegen werden aangereden. BRAND TENGEVOLGE VAN HOOIBROEl. Gisteravond omstreeks kwart voor tien is te Landsmeer, tengevolge van hooi- broei brand ontstaan in de boerderij van den heer G. Klooker, bewoond door den landbouwer S. Verbree. Het vuur greep snel om zich heen en aan blusschen viel niet te denken. Het huis brandde geheel af. De inboedel en de boerderij-inventaris gingen geheel verloren. BOERDERIJBRAND TE CUIJK. Door nog niet bekende oorzaak is gister middag brand ontstaan in een boerenbe- huizing te Cuyk, bewoond door den land bouwer Thelosen. In een oogwenk stond het huis, dat met riet_ gedekt was, in lichter laaie. De motor spuit uit Cuyk was spoedig ter plaatse, doch kon wegens gebrek aan water niets uitrichten. Alles ging verloren. JOEGO-SLAVISCH SCHIP OP DRIFT GERAAKT. Uit Vlissingen wordt gemeld: Het Joe- goslavisch s.s. „Labud" van de reederij Jugoslavenska Plovidba d.d., Susak, ko mende van Antwerpen, heeft hedennacht gerapporteerd, dat de machines gebroken waren en het schip op drift is geraakt, zoodat het om sleepboothulp verzocht. Onmiddellijk daarop is de sleepboot „Goliath" ter assistentie uitgevaren. De „Labud" is in 1918 gebouwd en meet bruto 5334 en netto 3415 ton. Nader wordt vernomen, dat het selvp per radio bekend maakte, dat het de nood seinen heeft opgeheven. WEESPER POLITIE-AGENT GESCHORST WEGENS WANGEDRAG. Men meldt uit Weesp aan het „Vad.": De gedragingen van den Weesper poli- tie-agent J. W., over welke reeds ettelijke jaren werd gesproken op een wijze, wel ke het prestige van de politie geen goed kon doen, hebben tenslotte geleid tot een zeer uitgebreid justitieel onderzoek, dat reeds geruimen tijd gaande is en dat nog niet is beëindigd. De betrokken agent heeft, toen hem bleek, dat er door de justitie een onderzoek werd ingesteld, contact gezocht met per sonen, die, hetzij reeds gehoord waren, hetzij nog getuigenis moesten afleggen. Hoewel W. van de zijde der justitie den wenk kreeg, zulks na te laten teneinde het onderzoek niet te bemoeilijken, ging hij hiermede voort, waarop de officier van justitie te Amsterdam, mr. dr. J. A. van Thiel, den loco-burgemeester van Weesp, wethouder E. W. Raadsheer, verzocht, den agent te schorsen. Hieraan is onmiddellijk voldaan en de eigenaardigheid deed zich nu voor, dat, toen de agent zich niet meer in unform in het publiek bewoog, de ge- tuige-verklaringen veel talrijker en veel bezwarender werden. Het is een lange lijst van wangedragin- gen ook op zedelijk gebied, welke den thans geschorsten agent ten laste worden gelegd. Tallooze brieven, zoowel bij den burge meester, als bij den procureur-generaal en den officier van justitie te Amsterdam bin nengekomen, waarin W. er van wordt be schuldigd, dat hij de menschen (en voor al de kleine burgerij) op hinderlijke wijze lastig viel en bovendien op provoceerende wijze optrad. In Februari 1937 had een der ingezete nen zich met een uitvoerige memorie tot de procureur-generaal te Amsterdam ge richt, waarin op tal van wantoestanden bij de Weesper-politie werd geattendeerd. Het vorig jaar meende men, dat aan den toestand waarover van verscheidene zijden klachten kwamen een einde zou komen, doordat de agent W. er van werd be schuldigd, zonder in het bezit te zijn van een tabaksvergunning, sigaren te maken, zoowel voor eigen gebruik als voor den verkoop aan derden. Een destijds ingesteld onderzoek heeft echter niet voldoende be wijsmateriaal opgeleverd, om strafmaat regelen op den agent te kunnen toepassen. Het thans ingestelde onderzoek is vruchtdragend geweest. De rijksrecherche heeft, na een zeer mi nutieus onderzoek, vele oude geschiede nissen uiteen weten te rafelen. OUDHEIDKUNDIGE VONDSTEN OP TERSCHELLING. Dezer dagen vonden bezoekers op Ter schelling, ter plaatse waar volgens een van 1566 dateerende kaart het lang vergeten klooster Surrijp heeft gestaan, grondspo ren van een zeer oud gebouw. In de hier, aan de Noordzijde van den toen reeds be- staanden polder Nieuwland gelegen akkers, werden aangetroffen kloostermoppen van groot formaat, deelen van oude sierstee- nen, leien, zeer oud porselein, enz. Ook werden ter plaatse scherven gevonden van Germaansch vaatwerk van het begin on zer jaartelling en van latere tijden. De genoemde fraaie kaart, waarvan de teekenaar Jacob Heeren is, vermeldt op dezen plek een imposant, kasteelachtig gebouwencomplex. Een oude overlevering zegt, dat een overdekte leien gang van hier leidde naar het bekende Striepster kerkhof. Zeerijp is thans een klein gehucht in de na bijheid. De vinder, kap. H. J. Bellen te Assen, heeft de vondsten overgegeven aan het bestuur der Terschellingsche oudheid kundige vereeniging. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. JAARVERGADERING SCHEIDSRECHTERS UIT HET LEIDSCHE DISTRICT. In café-restaurant „De Doelen", te Lei den, werd gisteravond bovengenoemde ver gadering gehouden, welke door den Voor zitter der Scheidsrechts-commissie, den heer C. v. d. Geer, op de gebruikelijke wijze werd geopend. In zijn openingswoord heette hij de aanwezigen hartelijk wel kom, drukte zijn spijt uit, dat niet meer deren aan den oproep hadden gevolg ge geven, hetwelk hij toeschreef aan seizoen- drukte van verschillende heeren. Vervol gens memoreerde hij hetgaan in het afge- loopen jaar is gepasseerd, dat de verstand houding onderling uitstekend is en er een goede geest steeds in de Commissie heerschte. De notulen van de vorige jaar vergadering werden zonder op- of aan merkingen goedgekeurd, waarna de Voorz. den secretaris dank bracht voor zijn keu- ri 'j verslag. ingekomen, stukken waren niet binnen gekomen. De v-orz. deelde mee, dat hij als Commissielid heeft bedankt en daarmee ook automatisch ontslag neemt uit de Scheidsrechters-Commissie van den D. H. V. B. en andere nevenfuncties. Hij zegde echter toe als scheidsrechter te blijven fungeeren. Het jaarverslag van den secretaris gaf een inzicht van hetgeen door de Commis sie voor de scheidsrechters is gepresteerd, dat verschillende kwesties werden opge lost en herhaaldelijk belangen van scheids rechters bij den D. H. V. B. zijn behartigd. Een applaus viel den secretaris ten deel als dank voor zijn verslag, waarbij de Voorz. zich aansloot. Naar aanleiding van het jaarverslag, werd gevraagd, waarom vermeld stond, dat voortaan van bestuurszijde geen scheidsrechterswedstrijden meer zouden georganiseerd worden, waarop de Voorz. mededeelde, dat de heeren, door bij vastge stelde wedstrijden voor scheidsrechters niet op te komen, daar wel eenigszins de oorzaak van waren. Na vele besprekingen daarover werd tenslotte toegezegd, dat de commissie de taak van het organiseeren van wedstrijden weer ter hand zal nemen, mits volledige medewerking. De bespreking van de spaarkas nam veel tijd in beslag. Het af of niet voortbe staan werd besproken, met als uiteindelijk gevolg, dat tenslotte werd besloten, hen, die daaraan wenschten deel te nemen, in de gelegenheid te stellen om te sparen. De heeren Hoogervorst en Duindam wa ren intusschen ter vergadering gekomen en werden door den Voorz. welkom geheeten. De feestavond, te Sassenheim, aan het van het seizoen gehouden, werd nog in be spreking gemengd, mede in verband met den jaarlijkschen autotocht. Namens het Districtsbestuur werd voorgesteld om een autocht of feestavond, met bijdrage van het Districtsbestuur te organiseeren. De vergadering sprak zich tenslotte uit voor een feestavond. Thans kwam aan de orde: benoeming van een nieuw Commissielid wegens be danken van den heer C. v. d. Geer. Als nieuw Commissielid werd benoemd verklaard de heer N. J. Casper uit Noord- wijk; in de voorzittersfunctie werd bij stemming voorzien. Met groote meerder heid werd gekozen de heer P. Angevare, waarvoor hij de vergadering dank brengt. De rondvraag had een aangenaam ver loop. De vragenstellers werden naar ge noegen vanaf de Bestuurstafel beant woord. De heer Angevar bracht voorts dank aan den scheidenden voorz. namens de vergadering. Nadat de heer Hoogervorst een beroep had gedaan op de scheidsrech ters voor de te leiden Junioren-wedstrij den, waarvoor medewerking werd toege zegd, sluit de Voorz. onder dank aan allen en het Districtsbestuur voor het vertrou wen in hem gesteild gedurende zijn zesja rig voorzitterschap, de goed geslaagde jaarvergadering. R. K. Sportver. „Docos". Afd. Junioren. Vrijdagavond a.s. vervalt de training voor de junioren. De eerstvolgende training is dus Vrijdag 26 Augustus a.s. Junioren dan allen weer pre sent! L. W. V.—T. EN D. Vrijdagavond te half zeven speelt L. W. V. tegen een elftal van Tieleman en Dros op het Lugdunum-terrein achter Pomona. ESTLAND—FINLAND 1—3. Gisteren is te Reval de voetballanden wedstrijd tusschen Estland en Finland ge speeld. Voor de rust wisten beide elftallen eenmaal te scoren, in de tweede helft doel puntte Finland nog tweemaal, zoodat het einde met een 31 overwinning voor de gasten kwam. Van mooi spel was echter weinig sprake, daar er een veel te sterke wind stond. WIELRENNEN NIEUW WERELDRECORD KILOMETER MET VLIEGENDEN START. Battesini brengt het op 1 min. 5.2 sec. De bekende Italiaansche wielrenner Battesini heeft gistermiddag op de Vigo- relli-baan te Milaan pogingen gedaan om het wereldrecord over 1 kilometer met vliegenden start en met staanden start op zijn naam te brengen. Alleen het eerste wist hij te veroveren. Hij reed den kilometer met vliegenden start in 1 min. 5.2 sec., terwijl het oude wereldrecord sedert 1935 op naam stond van den Franschman Michard met 1 min. 6.2 sec., eveneens, np-de Vigorellibaan ge vestigd. Over den kilometer met staanden start deed Battesini 1 min. 10 sec., en daar de Duitscher Toni Merkens in 1935 te Frankfurt reeds een tijd van 1 min. 9.6 sec. gemaakt had, was de Italiaan dus juist 0.4 sec. te langzaam. Een beschouwing over de Nederlandsche ploeg. De Sportcommisie van de N. W. U., die de Nederlandsche ploeg thans definitief heeft samengesteld, om ons land over en kele weken bij de wielerwereldkampioen- schappen in Amsterdam en Valkenburg te vertegenwoordigen, zal niet veel critiek ondervinden. De gekozen renners zijn immers stuk voor stuk de sterksten in hun specialiteit en het zou eerder een verrassing zijn, in dien een van hen niet gekozen zou zijn. De renners, die thans deel uitmaken van de Nederlandsche ploeg, hebben bij tal van gelegenheden bewezen de sterksten te zijn en het is dan ook uitsluitend op grond van hun verrichtingen, dat zij zijn aangewezen voor den komenden strijd om de wereld titels. Wanneer men onze ploeg zoo eens be kijkt, zal men unaniem tot de overtuiging moeten komen, dat Nederland goed voor den dag zal komen. Op verschillende num mers maken wij ernstig aanspraak op den wereldtitel en waar dit niet het geval mocht zijn, kan men er van overtuigd zijn, dat de Nederlandsche deelnemers een be langrijken rol zullen spelen. In het bui tenland acht men de Hollanders zoowel op den weg als op de baan dan ook tot de gevaarlijkste tegenstanders. Dit is op zich zelf voor de N. W. U. al een groot succes. Want het is voor een belangrijk deel aan de Unie te danken, dat men tot de samen stelling van zulk een sterke ploeg is kun nen komen. Er is geld noch moeite ge spaard om waar dit mogelijk was de ren ners zoo goed mogelijk voor te bereiden. Vanzelfsprekend heeft men alleen de amateurs onder handen kunnen nemen. Zooals ieder jaar heeft dé bekende N. W. U.-trainer Guus Schilling weer zijn „sprinter-school" gehouden en ook dit jaar zijn de resultaten weer uitnemend ge weest. Van de verschillende veelbeloven de jonge sprinters als De Heus, Kropman, Smits, Derksen, Ooms, Pronk, Van Gelder e.a. hebben Ooms en Derksen meerdere malen onomstootelijk bewezen de besten te zijn en uit dit tweetal aangevuld met den huidigen wereldkampioen Jef van de Vijver, is een ploeg samengesteld, die het tegen iedere andere landenploeg kan op nemen. De keuze van Ooms stond natuurlijk, na dat hij dit jaar opnieuw het Nederlandsch sprintkampioenschap voor amateurs had behaald, reeds vast. Maar anders was het met van de Vijver en Derksen. Van de Vijver, die een ieder zoo lang mogelijk in het onzekere liet of hij professional zou worden of niet, heeft pas kort geleden be sloten zijn wereldtitel in Amsterdam te gaan verdedigen. Het is echter niet alleen als wereldkampieen, dat men een plaats in de Nederlandsche ploeg voor hem heeft ingeruimd. Nadat hij bij de Nederlandsche kam pioenschappen nog had teleurgesteld, is hij zich pas ernstig en serieus gaan voorberei den en het resultaat heeft men bij de laat ste amateur wedstrijden in het Stadion te Amsterdam gezien. Met overtuigende meerderheid werd hij eerste, voor Ooms, voor Derksen en voor Smits! In den vorm, waarin Van de Vijver op het oogenblik is, is hij althans wat zuivere snelheid betreft door geen anderen amateur te verslaan! De kracht van onzen tweeden vertegen woordiger, Henk Ooms, schuilt niet zoozeer in zijn snelheid, dan wel in zijn uitsteken de tactiek. Vooral op de Stadionbaan is Ooms een van de „slimste" renners, die hierdoor in staat is tegenstanders te ver slaan, die sneller zijn dan hij. De keuze van Derksen stond weiswaar reeds van tevo ren vast, maar is toch ook pas bekrach tigd door de overwinning, die deze Zwol lenaar in den laatsten amateurwedstrijd op Ooms heeft behaald. Hij is sneller dan de meeste andere amateurs; maar wat hem nog ontbreekt, is routine. Wanneer hij zich ook dat nog heeft eigen gemaakt, ziet men in hem vereenigd de snelheid van Van de Vijver en de tactiek van Ooms. Derksen belooft.dan voor Nederland een tweede Arie van Vliet te worden. Bij de prof sprinters is de keuze na tuurlijk heel wat gemakkelijker geweest. Arie van Vliet staat niet één, maar zeker twee klassen boven zijn landgenooten en het ging er dan ook slechts om, wie met hem zouden worden afgevaardigd. Men heeft de keus laten vallen op den Tilbur- genadr Kremers, die eigenlijk als zuivere sprinter weinig bekendheid heeft, maar die in het kampioenschap van Nederland, waarin hij tweede werd, heeft bewezen zijn mannetje te staan. Peperkamp, de Nederlandsche kampioen der onafhankelijken, heeft onmiddellijk, na dat hij zijn titel had behaald, een prof-li centie aangevraagd en het is volkomen aan vaardbaar, dat men nu ditmaal van der Linden, Van den Heuvel en Van Egmond niet meer in aanmerking kwamen den impulsieven Bosschenaar heeft gekozen. Ook de keuze van de stayers Wals en Groenewegen was niet moeilijk. Dit twee tal heeft zich in de laatste weken aan den kop van de Nederlandsche stayers ge plaatst en wel zoo overtuigend, dat men hen niet zou kunnen passeeren. Met Wals en Groenewegen lijkt de Nederlandsche stayers-afvaardiging sterker dan vorige ja ren. De keuze van de wegrenners heeft de Sportcommissie vanzelfsprekend meer hoofdbrekens gekost, vooral daar het zwa re circuit in Valkenburg een speciaal type renners vereischt. Tal van wegrenners, zoowel bij de profs als bij de amateurs, die op een ander circuit zeker in aanmerking zouden komen, heeft men thans moeten buitensluiten en dat is dan ook de oorzaak, dat de keuze der wegrenners in bepaalde supporterskringen de meeste critiek zal ondervinden. Niettemin lijkt ons de keuze der beide ploegen zeer goed. Middelkamp, de Neder landsche kampioen, die zoowel klimmen als dalen kan hetgeen twee onmisbare factoren zijn voor de deelnemers aan dit wereldkampioenschap is voor Valken burg de aangewezen man. Maar ook Schulte heeft bewezen op dit circuit uit de voeten te kunnen en het zelfde is het geval met van Nek en Bras- pennincx, welke laatste in 1937 de beste man in Valkenburg was. Voor de vier gekozenen geldt echter nog een belangrijk feit. Alle vier renners heb ben vrijwel het geheele seizoen de groote buitenlandsche wegwedstrijden meegere den en zijn dus gewoon aan wedstrijden van 250 K.M. en langer. Want welke andere Nederlandsche wegrenners kunnen zeggen, dat zij voldoende getraind zijn op derge lijke lange afstanden? Zij, die in de z.g. Ronden schitterende successen boeken en die tot de sterksten behooren op een af stand van 150 K.M., zijn lang niet van de zelfde kracht in een 270 K.M.-strijd. Van Schulte, Middelkamp, van Nek en Bras- pennincx echter kan men zeggen, dat zij de geschiktste renners zijn voor dit cir cuit en dat zij ingesteld zijn op een koers van meer dan 250 K.M. Hetzelfde geldt natuurlijk ook voor de amateurs. Jammer genoeg heeft de Sport - ccmmissie voor de amateurs dit jaar maar weinig startgelegenheid kunnen krijgen in het buitenland, zoodat de meesten wel ge wend zijn aan wedstrijden over 60 K.M. of 90 K.M., maar niet over 170 K.M., zoo als van hen in het wereldkampioenschap wordt vereischt. De keuze van Demmenie (tweede in het laatste Nederlandsche kam pioenschap, op hetzelfde parcours), De Hoogh (in 1937 eerste en dit jaar derde in Valkenburg) en Hofstede, de kampioen van dit jaar, zal weinig of geen critiek on dervinden. Verrassender kwam voor velen echter de verkiezing van Banken. Niet dat deze renner niet zou kunnen terugzien op een fraaie eerelijst, maar omdat er andere amateurs zijn, zooals de Amsterdammer Jaap Engel en „Toontje" Pijnenburg, die mintens evenveel waard zijn als Banken. In dezen heeft de Sportcommissie zich echter laten leiden door de omstandigheid, dat Banken Limburger is, die regelmatig op het circuit in Valkenburg rijdt en daar tevens „thuis" is, hetgeen inderdaad een niet te onderschatten voordeel is. De Sportcommissie heeft niet, zooals vele andere landen, meer renners aangewezen dan er mogen starten, om dan later een se lectie te doen. Men was van meening, dat ae renners nu reeds behooren te weten, dat zij definitief zullen worden afgevaar digd, zoodat zij zichzelf zoo goed mogelijk kunnen voorbereiden. De Belgische beroepsrijdersploeg. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling om een aantal beroepsrijders een wedstrijd te laten verrijden, welke dan zou dienen om de Belgische ploeg voor de wereldkam pioenschappen op den weg te Valkenburg samen te stellen. Men heeft dit echter toch niet gedaan en gisteren aan de groene ta fel uitgemaakt, wie België te Valkenburg zullen vertegenwoordigen. De ploeg is als volgt samengesteld: Meu- lenberg, Kint, Neuville, Vissers en reser ve van Theemsche. 212. Maar de meneer ging hoofdschuddend heen: er was blijkbaar met Langelot niets meer te beginnen. En zoo bleef er voor den gevangene geen ander gezelschap over, dan alleen de groote zware kat van den cipier die door de tralies wipte. 211. Toen Langelot twee dagen achtereen in de gevan genis had gezeten, kwam er een meneer naar hem kijken, die er op uit was gestuurd om te zien of er van Langelot nog een behoorlijke jongen te maken zou zijn.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9