Onderlinge Wedstrijden WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 GEMENGDE BERICHTEN ERNSTIGE BOTSING TUSSCHEN MOTOR EN AUTO. Een doode, een persoon zwaar gewond. Een zeer ernstig ongeval, dat gister middag te Oeffeit heeft plaats gehad, heeft één persoon het leven gekost, ter wijl een tweede zwaar gewond werd. Toen de motorrijder Timmer uit de rich ting Haps naderde, is hij door tot nu toe onbekende oorzaak in botsing gekomen met een auto uit Arnhem, komende uit de richting Boxmeer. Op de duozitting van den motor zat een knecht van zekeren Heurkens. De motor en de auto botsten met een ontzettenden slag tegen elkander. De duo passagier werd van den motor geslingerd en overleed na enkele oogenblikken. De bestuurder van het motorrijwiel werd zeer zwaar gewond, de beide beenen bleken ge broken. Timmer zou eerst heden zijn rij bewijs krijgen. De botsing was zoo hevig, dat een wa randa van een nabijgelegen café zeer zwaar werd beschadigd. Medische en geestelijke hulp waren di rect ter laatse. De zwaar gewonde, wiens toestand zorgwekkend is, is in het zieken huis te Boxmeer opgenomen. Zoowel de auto als het motorijwiel zijn totaal vernield. DOODELIJK ONGELUK OP SCHEEPSWERF. Op de werf van de N.V. L. Smit Zn., scheeps- en werktuigbouw te Kinderdijk is gisteren de 21-jarige H. de Rooy uit Krimpen a. d. Lek, doordat een ketting Josschoot, met het hoofd bekneld geraakt tusschen een slede, welke gebruikt wordt bij het te water laten van schepen, en een schip. De dood is vermoedelijk onmid dellijk ingetreden. De man viel na het ge beurde van de stelling. PONTONNIER VERDRONKEN. Bij het leggen van een schipbrug. Gistermorgen was een detachement pon tonniers nabij Beusichem bezig met het leggen van een schipbrug over de Lek. Om streeks acht uur is hierbij een ongeluk ge beurd, tengevolge waarvan de 25-jarige pontonnier J. J. de Jong uit Amsterdam is verdronken. Door het uitschieten van een haak, gleed De Jong van boord. Door den sterken stroom werd hij direct meegesleurd en hoe wel de militairen, die het ongeluk voor hun oogen zagen gebeuren, hem touwen toe wierpen, slaagde het slachtoffer, dat niet kon zwemmen, er niet in deze te grijpen. Inmiddels waren reeds eenige soldaten te water gesprongen. Vele malen doken zij, doch helaas mocht het hun niet gelukken De Jong te vinden. De rijksbakenmeester en de militairen hebben geruimen tijd de rivier afgedregd. Tot nu toe echter is het lijk nog niet ge vonden. IN ZWEMBAD VERDRONKEN. Gistermorgen was de 24-jarige H. van der Veen te Winschoten in het gemeentelijk zwembad gaan zwemmen. Tegen den middag vond men zijn klee- ren aan den kant van het bad liggen. Men vermoedde, dat den jongeman een ongeluk was overkomen en ging dreggen. Daar dit geen resultaat opleverde maak te men gebruik van een treknet. In den na middag is hiermede het lijk uit het bassin opgehaald. VROUW IN BRAND GERAAKT. Tengevolge van het omvallen van brandend petroleumstel in de keuken van haar woning in de Groenlandstraat t« Rotterdam geraakten de kleeren van de 59 jarige bewoonster W. Baay in brand. Het slachtoffer liep een aantal brandwonden var den eersten en tweeden graad aan het lichaam op en werd per auto van den neeskundigen dienst overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar zij in vrij ernstigen toestand is opgenomen. Het staat nog niet vast of de vrouw, die de in de aan de achterzijde op de tweede verdieping gelegen keuken bezig was, het petroleumstel heeft bijgevuld, terwijl het brandde, of dat zij een pan van het stel wilde nemen. In ieder geval is zij met haar kleeren blijven haken aan een van de kranen, zoodat de olie over haar klee ren liep. Toen het toestel daarop ook om sloeg, vatte de olie direct vlam en in een oogwenk stond de vrouw toen in brand. Zij snelde in haar schrik direct naar be neden waar zij om hulp riep. Een buur man schoot op haar geroep toe en slaagde er nog in om met een laken de blammen te dooven. De vrouw had toen echter al erge brandwonden opgeloopen aan den lin kerarm, aan de linkerzijde en aan den rug. Aangezien er op het oogenblik, dat het ongeluk gebeurde niemand anders thuis was, veroorzaakte 't brandende petroleum- toestel ook brand in de keuken. DE VOEDSELVERGIFTIGING IN KAZERNE TE ARNHEM. Paratyphus moet uitgesloten worden geacht. Het onderzoek, ingesteld naar de oorzaak van de voedselvergiftiging in de Menno van Coehoorn-kazerne te Arnhem, heeft uitgewezen, dat paratyphus uitgesloten moet worden. Het onderzoek wordt nog voortgezet met dierproeven. Eerste Leidsche Begrafenisonderneming voor Roomsch Katholieken GEVESTIGD 1882 G. H. KLEINHANS Pieter de la Courtstraa\ 22 TRANSPORT TELEFOON 1455 DE GASVERSTIKKING OP DEN NOOR- SCHEN WALVISCHVAARDER. Koolgaszuur de oorzaak. Het verraderlijke gas in de diepe tank van den walvischvaarder „Terje Viken", te Amsterdam, dat oorzaak is geweest van den tragischen dood van twee mannen, is na een nauwkeurig onderzoek van deskun digen als het gevaarlijke koolzuurgas her kend, meldt de „Tel.". De officier van Justitie, mr. De Muinck Keizer, heeft zich gistermiddag naar het enorme schip begeven om ter plaatse een onderzoek in te stellen. Hij was vergezeld van den commissaris van politie van het bureau Adelaarsweg, M. O. F. van der Heul, den secretaris van het Noorsche con sulaat, Nielsen, en den politie-deskundige den heer C. J. van Ledden Hulsebosch. Verschillende personen, die zich aan boord bevonden tijdens het ongeluk en inlichtin gen konden geven, werden door de auto riteiten gehoord. De deskundigen kwamen tot de conclusie dat de bewuste tank koolzuurgas bevatte. Een controleproef met behulp van een brandende mijnwerkerslamp leerde, dat de tank tot aan den rand toe met dit ver giftige gas was gevuld. De oorzaak van deze koolzuurproductie is nog een raad sel. Het voornemen bestaat de tank met ex hausters te laten leegzuigen om dan ver der te onderzoeken waaruit het bewuste gas zich beneden kan hebben ontwikkeld of verspreid. Het chemische onderzoek, door de brand weer ingesteld, bleek met de bovenver melde conclusie geheel in overeenstem ming te zijn. Nog drie leden der bemanning zijn Maan dag even later door het gas overvallen. Zij hadden zich, bevestigd aan een lijn, naar beneden begeven, om te zien wat er met de twee menschen gebeurd was en zoo moge lijk nog iets voor hen te doen, doch werden eveneens tot een snellen terugtocht ge dwongen. Op hun hulpgeroep werd de lijn snel opgetrokken. Gelukkig gebeurde dit op tijd om hen te redden. Zij klaagden evenwel Maandag nog over pijn in de borst. De geneesheer W. R. Haag. heeft hen gisteren weer onder zocht. Van een der patiënten zal een Rönt genfoto worden genomen. Het luik van de tank is inmiddels afge sloten. Met krijt is er in het Engelsch op geschreven, dat niemand het luik mag openen. Gebleken is dat het nog steeds absoluut levensgevaarlijk is zich in de tank of in de nabijheid van het eventueel geopende luik te begeven. De heer Van Alphen, ad judant van den kapitein, vertelde dat geen enkel levend wezen er ook maar eenige se conden in zou kunnen leven. De proef is genomen of zich nog eenige zuurstof in de tank bevindt. Dit bleek niet het geval te zijn. Men hield een brandende kaars eenige centimeters beneden het, daartoe even ge opende luik. De kaars ging oogenblikkelijk uit! ONRECHTMATIG STEUN GETROKKEN. Erfenis van 11.000 verzwegen. Een steuntrekker te Den Haag, die in 1928 een erfenis kreeg van ongeveer 1000 en in 1931 nog een van 10.000, heeft verzuimd hiervan aangifte te doen bij Maatschappelijk Hulpbetoon. Hij incasseer de rustig elke week zijn steun en liet de rente van zijn kapitaal bijschrijven. Des ondanks moet hij een sober leven hebben geleid, want bijna zijn totale vermogen stond nog ingeschreven op een tweetal spaarbankboekjes. Het is de vraag, of de gemeente Den Haag nadeel zal ondervin den van deze fraude, want de thans in be slag genomen gelden overtreffen verre het bedrag van 5700.—, dat de schuldige sinds 1932 als steun van de gemeente heeft geind. Op de oplichting opmerkzaam gemaakt, heeft een controleur van het bureau voor werkloozensteun, afdeeling georganiseer- den, nagegaan, of de steuntrekker G. H., wonende aan de Hugo de Verrieststraat te Den Kaag, inderdaad een aanzienlijk be drag tot zijn beschikking had. H. had zich, toen hij werkloos geraakte, via zijn vak bond laten inschrijven bij Maatschappelijk Hulpbetoon, zonder gewag te maken van de beide erfenissen, die hem ten deel wa ren gevallen. Maatschappelijk Hulpbetoon heeft tegen G. H. een vervolging doen instellen. De eigendom van H. bestond uit hypo theken van 3000.en 5000.en 3000.in contanten. WEDER GEHELME ZENDER IN ACTIE. Op golflente 390 meter heeft men Zon dagmorgen omstreeks half twaalf in Tden- te weer eens een geheimen zender kunnen beluisteren met uitzending van reclames, waarbij verschillende adresen in Oldenzaal, Weerselo en andere plaatsen, werden ge noemd. Bovendien werd bij toerbuurt vroo- lijke gramofoon-muziek uitgezonden. Een en ander kwam zeer duidelijk over. Op de ze golflengte kan men zeer vaak uitzendin gen beluisteren totdat.... de uitzender er in loopt. SPORT DIOC. HAARL. VOETBALBOND. UIT HET LEIDSCHE DISTRICT. Leidsche Courantbeker. Uitslagen van Zaterdag 13 Augustus: Leimuiden ID. S. V. 81 Foreholte 2—V. V. L. 2 3—9 Zilveren Bal. Uitslagen van Zondag 14 Augustus. Teylingen IDocos I 30 Lisse IS. J. C. II 01 Na 2 x 7 minuut verlenging. S. J. C. I—D. O. S. II 3—0 Meerburg IAlph. Boys I 21 Bekerwedstrijden. D. O. S. III—Teylingen III 0—1 F oreholte ITrekvogels I 04 Teylingen ILeimuiden "I 13 S. M. C. I—V. V. L. II 6—3 S. J. C. IIILeimuiden II 40 Beker-wedstrijden. Programma voor Zondag 21 Augustus. 3de Ronde: P.: Trekvogels -IS. J. C. III, 3 uur J. v. Goozen Q.: Leimuiden ITeylingen III. 1.30 uur, P. Th. v. Gijlswijk. R.: S. M. C. vrijgeloot. Beide wedstrijden worden gespeeld op het terrein van S. M. C. te Warmond, daar de terreinen van D. O. S. en Docos voor de zen datum zijn bezet. Het programma voor de Zilveren Bal wordt 28 Augustus voortgezet als volgt: S J. C. ITeylingen I, en S. J. C. II Meerburg I, op nader te bepalen terrein. H. HOOGERVORST. Secr. Competitieleider. Aanmelding Junioren Competitie seizoen 19381939. Op de Jaarvergadering van 11 Augustus j.l. hebben wij reeds bekend gemaakt, dat de aanmelding voor deelname aan de Ju nioren Comp. tot en met 20 Augustus is opengesteld. De namen alsmede geboortedatum moe ten duidelijk worden ingevuld en tevens met hoeveel elftallen men deelneemt. Het ligt in de bedoeling om de eerste week in September de Competitie te doen aanvangen, zoodat wij op de volle mede werking van de Vereenigingen rekenen. Bij de opgaven moet gelijktijdig het in- leggeld worden voldaan, ziinde 2.50 per elftal. H. HOOGERVORST, Competitieleider. R.-K. S. V. „Docos". Zondag a.s. worden op het Sportpark Haagweg ter opening van het voetbalsei zoen de jaarlijksche wedstrijden om den Rector Beune-Beker gespeeld. Het programma luidt als volgt: A. 121.10 uur: TeylingenLisse. B. 1.152.25 uur: S. J. C.Docos. 2.304.30 ur: Winnaar AWinnaar B. 4.305.40 uur: Verliezer AVerliezer B. S. J. C. uit Noordwijk is momenteel hou der van den beker, die 3 maal achtereen of vijfmaal in totaal gewonnen moet worden om definitief eigendom te zijn. Bovendien ontvangen de andere deelnemende elftal len een medaille. Naar wij vernemen komen de diverse elftallen in hun sterkste opstelling uit, daar deze wedstrijden, ook al in verband met het naderende voetbalseizoen, als oefe ning voor ieder der clubs van het grootste belang zijn. Voor onze R.-K. Sportliefhebbers dus een prachtige gelegenheid om van mooie en in teressante wedstrijden te komen genieten en voor alle Katholieken uit Leiden en omgeving eveneens een mooie gelegenheid om de zaak der R.-K. Sport in onze Sleu telstad te steunen. De schenker van den wisselprijs Rector Beune verdient dien steun en hij heeft hem ook heel hard noodig. Hij en alle Docosleiders zullen er u dankbaar voor zijn! Wij verwachten natuurlijk op de aller eerste plaats alle senioren en vooral alle junioren van Docos-voetbal, alle athleten en gymnasten van Docos. Zij allen hebben vrijen toegang tot het Sportpark, maar al leen op vertoon van hun lidmaatschaps kaart. Wie dus geen kaart kan toonen, heeft geen toegang, tenzij hij entrée be taalt. Men neme hiervan goede nota. WIELRENNEN DE INSCHRIJVINGEN VOOR DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN. Bij de Nederlandsche Wielren Unie zijn thans de volgende inschrijvingen voor de wereldkampioenschappen, welke van 27 Augustus tot en met 4 September te Am sterdam en Valkenburg worden gehouden, binnengekomen: Amateurs sprint: Duitschland: Schorn, Puranngn, Hasselberg, reserve Horn; België: Gosselin, Hendrickx, Deny; China: H. Wing; Denemarken: Hans Chr. Nielsen, Poul Brask; Palle Hoeltzner en Kield Brask Andersen; Frankrijk: Georges Maton; Engeland: D. S. Horn, W. W. Max- field, F. W. Tickler en M. Malcolm (Bom bay): Polen: Jozef Kupczak, Jan Jedrze- jewski; Zwitserland: Hermann Ganz; Tsje- cho-Slowakije: Miroslav Jung, Vilem Jakl; Nederland: H. Ooms, J. J. van der Vijver, J. Derksen, reserve: P. W. H. Smits. Professionals sprint: Duitsch land: Albert Richter, Math. Engel; België: Joseph Scherens, Karei Kaers, Francois Cools, Jacques Arlet; Denemarken: Willy Falck Hansen, Anker Meyer Andersen; Frankrijk: Louis Gerardin, Guy Renaudin, Lucien Micard; Zwitserland: Jozef Din- kelkamp; Nederland: A. G. van Vliet, J J. N. Kremers, J. C. Peperkamp. ProfessionalsMotoren: Duitsch land: Walter Lohmann, Erich Metze, re serve Adolf Schoen; Denemarken: Mogens Danholt; België: Auguste Meuleman, Geor ges Ronsse; Spanje: Alexandro Fombellida; Frankrijk: Henri Lemoine en Georges Paillard; Hongarije: Béla Szerkeres; Luxem burg: Tosy Kraus; Zwitserland: Theo Hei- marrn; Nederland: C. Wals en D. P. Groenewegen. Amateurs wegkampioenschap- p e n Duitschland: Hans Heller. Willi Irrgang, Willi Meurer, Lothar Sztrakati, reserve: Herbert Schmidt; België: Jacques Geus, Omer Tack, Henri Dumoulin, Achille Bruneel, Rene Neus, Raymond Debroux; Denemarken: Frode Soerensen. Rudolf Rasmussen, Chr. Christiansen.-Peter Han sen; Frankrijk: Lionel Talie, Edouard Mul ler, Ronert Dorgebray, Charles Coudrain, Georges Roux (reserve): Engeland: J. G. Eone, John Fancourt, Jack Holmes, R. Jo nes, reserves: F. Willett, G. S. Lobbins, G. M. Poole, J. R. Watson: Hongarije: Ferenc El es, Lajos Eross, Zoltan Karaky, Béla Madl; Polen: Jozef Kapiak, Boleslaw Na- pierale, Waclaw Starzynski. Zygmunt Wisnieuwski; Portugal: Jorge Antonio Pe- reira, Aristides Martins, Antonio Soares, Carlos Lourenco; Zweden: Ingvar Ericsson, Sven Johansson, Arne Berg, Nils Anders- son, Martin Lundin, Ake Seyffarth, Sture Anderson, Nils Jansson; Zwitserland: Wal ter Diggelman, Josef Wagner, Alfred Vock, Hans Knecht, Hans Weber; Tsjecho-Slowa- kije: Otakar Rozvoda; Joego-Slavië: Au gust Prosenik; Nederland: J. J. Hof stede, J. J. Demmenie, H. de Hoog, J. M. Banken, reserves: J. Engel, A. Pijnenburg. Professionals weg kampioen schappen: Duitschland: Georg Um- benhauer, Erich Bautz, Emil Kijewski, Fritz Scheller, Bruno Roth (reserve); Bel gië: Eloi Meulenberg, Hubert Deltour, Mar cel Kint, Sylvere Maes, Francois Neuville, Petrus van Theemsche, Felicien Vervaecke, Edouard Vissers; Denemarken: Werner Grunduhl, Knud Jacobsen, Arne Petersen, Osvald Falck Hermansen; Spanje: Mariano Canardo Lacasta, Julian Berrendero Espi- nosa, Rafael Ramos Pezez. Lucien Montero; Vereenigde Staten: Joseph Magnani; Frank rijk: Paul May, Victor Cosson, Uadalbert Marcel Laurent, Jean Frechaut, Dante Gia- nello, Jean Marie Goasmat; Engeland: C. Holland: Portugal: Joaquim Manique, Fili- pe de Melo. Rdefonso Rodrieues, Alfredo T'rindade, Joaquim Aguiar Martins, Joa quim Fernandes, Francisco Simoes Alvito; Zwitserland: Leo Amberg, Charles Litschi, Hans Martin, Edgar Buchwalder, Werner Buchwalder, Paul Egli: Nederland: Th. Middelkamp, G. B. M. Schulte, P. van Nek. J. Braspennincx Jr., reserve: C. Va- lentijn. De officieele inschrijvingen van Italië ziin nog niet binnengekomen, terwijl ook een gedeelte van de afvaardiging van Lu xemburg op dit moment niet beekend is. ZWEMMEN MORGENAVOND 7 UUR van „DE ZIJL" Entrée 10 cent. In verband hiermede is de Zweminr. „DE ZIJL" MORGEN na 5 uur GESLOTEN 295 DE ONDERLINGE WEDSTRIJDEN VAN DE ZIJL. Morgenavond te zeven uur zullen in de Zweminrichting De Zijl de onderlinge wedstrijden worden gehouden. Het pro gramma bevat een 25-tal nummers, waar op door diverse deelnemers is ingeschre ven. Het belooft groote spanning op de diverse nummers te geven. Buiten de num mers voor de jongeren, hebben o. a. op de 50 M. borstcrawl heeren 9 deelnemers in geschreven, terwijl op de 50 M. schoolslag heeren Veteranen 13 deelnemers elkaar de zege zullen betwisten. Ook voor de damesnummers is een zeer bevredigend aantal deelneemsters inge schreven. Voor onderwater-zwemmen is het aantal deelnemers (sters) 15. Het num mer 100 M. borstcrawl telt niet veel in schrijvingen, doch het belooft tusschen de ingeschrevenen een felle strijd te worden. Voorts staan nog een gemengde estafette en een drietal Polo-wedstrijden op het programma, nl. dameswedstrijd de Zijlda mes Boskoop; heeren De Zijl IIIBoskoop II en De Zijl II—Boskoop I. Over de di verse nummers verdeeld zijn er ruim 100 inschrijvingen. WATERPOLO BESLISSINGSWEDSTRIJD TE GOUDA. A. Z. C. IElfhoeven 01. De beslissingswedstrijd om het afdee- lings kampioenschap tusschen bovenge noemde zeventallen is met den oneven goal in het voordeel van Elfhoeven ver- loopen, waardoor de Reeuwijkers op den begeerden titel beslag wisten te leggen. A. Z. C. moest het door ongesteldheid zon der van der Velden doen, waardoor het ze vental flink was gehandicaut. Bij de rust was de stand reeds 10 voor Elfhoeven, terwijl daarna geen wijziging meer kwam. L. Z. C. n—H. Z. P. C. V. 1—3. Gisteravond speelde L. Z. C. II in de Zweminrichting De Zijl den belangrijken wedstrijd tegen het vijfde zevental van de Haagsche. Bij een overwinning zou de L. Z. C. kampioen van haar afdeeling zijn geweest. Het belang van den wedstrijd was van invloed op het spel der Leidena- ren en herhaaldelijk probeerde een speler uit gedekte positie het doel der tegenpar tij te doorboren, terwijl meerdere spelers vlak voor doel geheel vrij lagen. Het baar de dan ook geen verwondering, dat de gasten met een goed doelpunt de leiding konden nemen (01). Hoe L. Z. C. ook zwoegde, het gelukte haar niet nog voor de rust verandering in den stand te brengen. Na doelwisseling scoorden de Hagenaars snel tweemaal achtereen, waardoor zij den stand tot 03 in hun voordeel opvoer den. Wel slaagde N. Overdevest er nog in de eer voor de Leidenaars te redden (13) maar de tijd was te kort om een nog eer voller resultaat te bereiken, zoodat het einde kwam met on ge wijzigden stand. De wedstrijd L. Z. C. IG. Z. C. I is door afschrijving van G. Z. C. I niet doorgegaan, hoewel zij van den competitieleider geen uitstel had verkregen, zoodat de heer Schee- velenbos, de competitieleider, die dezen wedstrijd zou fluiten, een tevergeefsche reis naar Leiden maakte. De Gouwenaren krijgen nu twee verliespunten wegens niet opkomen, terwijl de wedstrijd op een na der te bep?*-^ datum zal worden vastge steld. POSTDUIVEN Leidsche Postduiven Club. Uitslag Ciney (België), afstand pl.m. 212 km. De duiven zijn om 11.25 uur ge lost en als volgt geconstateerd: H. Schoo 1, 4, 5, 9, 13, en 16; F. de Haas 2, 7 en 14; R. Pet 3; H. Wallaart 6; J. Smits 8 en 19; A. Krol 10, 11, 12 en 18, en A. van Eisen 37. De eerste duif is geconstateerd om 15 uur 18 min., de laatste om 15 uur 50 min. Het kampioenschap jonge duiven is be haald door den heer H. Schoo. „De Zwaluw" (Voorschoten). Wedvlucht vanaf Ciney (België). Af stand tot het hok van den eersten prijswin- ner 205.21 km. In concours 63 duiven. In vrijheid gesteld om 11 uur 25 min. met Noordenwind. De eerste twee duiven wer den om 15 uur 19 min. 52 sec. in één busje geconstateerd en bereikte een gemiddelde snelheid van 873.72 meter per minuut. De laatste prijswinnende duif werd geklokt om 15 uur 47 min. 52 sec. De prijzen werden als volgt behaald: 1, 2 en 8 J. Caspers, Stompwijk; 3, 6, 9 en 33 J. Verhoeven; 4 en 7 G. A. van Adri- chem; 5 H. H. J. van Klaveren; 10 B. Versteegen en 11 en 12 V. Pierlot. DE LAATSTE LES VAN LANGELOT 209. Langelot liet zich overhalen, maar nu begingen de heeren een leelijke streek. Zoodra ze weer het tooverwoord van Langelot gewone menschen werden, pakten ze hem by z'n kraag. 210. Ze namen Langelot mee en nu werd hij opgesloten in een hok met dikke tralies. Daar kreeg Langelot niets anders te eten dan karnemelksche pap e.i brood, maar daaï hield hij juist veel van.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 8