Het gouden feestgetij van Mgr. H. J. M. Taskin DINSDAG 16 AUGUSTUS 1938 DE LEIDSCHE CuUAANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 De schooljeugd in actie. Wie zou kunnen gelooven, dat de Praeses zooals hij daar in het rijtuig stond om de hulde der gemeente Warmond in ontvangst te nemen zijn gouden priesterfeest ging vieren en dus reeds lang de zeventig is gepasseerd? Daar stond de prelaat, bekleed met alle onderscheidingsteekenen van zijn kerkelijke en wereldlijke waardigheid, forsch en gezond, kloek en krachtig en vol levenslust „herrlich wie am ersten Tag" van zijn begenadigd priesterschap. Een geestdriftig gejuich steeg op uit de menigte, om den hoogen jubilaris, wiens gouden kroon niet wordt verdoft door de gebreken van den ouderdom, een hartelijk welkom toe te roepen, toen hij na tol vrij gepasseerd te zijn! aan het War monderhek door een groote menigte werd opgewacht. Z. H. Exc. de Bisschop had den gouden jubilaris de eer aangedaan, met hem naar Warmond te komen, reeds op deze wijze uiting gevend aan zijn waardeering en vreugde bij dit zeldzame jubileum. Beide prelaten werden begroet door den burgemeester van Warmond, den edelachtbaren heer A. J. L. Ketelaar: aan den Praeses een ruiker witte orchi deeën aangeboden, voor welk feestge schenk Mgr. Taskin den jongen zeeheld hartelijk dankzegde. Een van zin en een van hart werd daar na het welkomstlied aangeheven door alle omstanders, waarbij de studenten van het Theologicum de hoogste tonen haalden. Het eeregeleide. Voorafgegaan door een lange stoet van vereenigingen, allen met hun banieren, deden de beiden Monsignori vervolgens hun intrede in het huis-aan-huis bevlagde dorp. DE BISSCHOP EN DE PRAESES IN Di PORTIEK VAN HET THEOLOGICUM. Toespraak van den Burgemeester Het is mij een voorrecht, aldus de bur gemeester, U aan de grens dezer gemeente te mogen begroeten en U te danken voor Uwe welwillendheid om door Uwe tegen woordigheid grooten luister bij te zetten aan dezen f eestelij ken intocht van den HoogEerwaarden Hooggeleerden Heer Mgr. Taskin in de gemeente Warmond. Als ik mij thans tot U HoogEerwaarde jubilaris mag richten, gaan mijn gedach ten eenige jaren terug toen ik U van deze plaats mocht welkom heeten aan den voor avond van den dag dat gij Uw 25-jarig jubileum als President van het Groote Se minarie zoudt vieren. Groot was toen de vreugde in Warmond ook omdat op dien dag onze gemeente de eer genoot U 25 jaar onder haar inwoners j te mogen rekenen. Gij hebt toen de sympa thie en het medeleven van de burgerij mo gen ondervinden. Ook thans is Warmond weer in uw jubileum betrokken. Het is n 1. 50 jaar geleden, dat gij uit Warmond zijt gegaan. Het was toen geen droef af scheid. Als student hadt gij hier eenige jaren doorgebracht en uw grootste wensch was vervuld. Gij waart Priester gewijd. Voor U was dit afscheid het begin van een nieuw leven. Gij zijt vertrokken, het hart vol idealen een priester, een strijder voor God te worden. Gij zult op dat oogenblik niet gedacht hebben dat gij eens naar Warmond zoudt terug keeren om als Pre sident van het Groot Seminarie niet alleen Uw Priesterroeping te volgen, maar ook om hen die roeping tot dit verheven ambt hebben, te leeren en voor te bereiden. Hiermede hebt gij een ontzaglijk groot werk op U genomen, waaraan gij Uw ge- heele persoonlijkheid hebt moeten geven, maar thans ziet gij ook terug op een 50- jarig Priesterleven zoo rijk en verdien stelijk als slechts voor weinigen is weg gelegd. Van harte wenschen wij U geluk bij dit zeldzame gouden jubileum en dan ken God voor al hetgeen Hij door U voor ons gedaan heeft en bidden dat Hij uw werk blijft zegenen en dat gij de kracht moogt behouden Uwe zware en moeilijke taak op de wijze zooals gij die opvat voort te zetten. Door een matroos-in-miniatuur, het oud ste zoontje van den burgemeester, werd Het eeregeleide werd geopend door twee ruiters en de Harmonie „St. Matthias", die de f eestelij kste marschen voor dezen dag had ingestudeerd. Na deze klinkende opening volgden de besturen van „St. Matthias", van den Volks bond, Hanze, Staatspartij, Zangkoor, Sport- vereeniging S. M. C., St. Joseph's Gezellen (met de vaandel wacht uit Leiden) en de Graal. In rijtuigen namen aan den intocht deel de feestcommissie van de eerw. heeren theologanten, het kerkbestuur, de profes soren van Theologicum en Philosophicum c*n de pastoor en kapelaan van de St. Mat- thias^rk. Na de grijsheid kwam de jonkheid aan de beurt om den gouden Feesteling te be groeten. 3 De schooljeugd, op het voorplein „in carré" geschaard had, onder leiding van de eerw. Zusters en van de heeren onder wijzers een aardig feestlied ingestudeerd op de wijze: „In het groene dal, in het stille dal Aan een drietal meisjes was een belang rijke rol toegedacht: Mientje ter Wiel mocht een versje opzeggen (en zij deed dit heel aardig!), Corry van Winsen mocht de prachtig gecalligrapheerde tekst van dit gedicht aanbieden en Nelly Heemskerk bood den Praeses bloemen aan. Het „Lang zal hij leven" door de kinder schaar ten besluite aangeheven, werd door de drommen toeschouwers met kracht en overtuiging overgenomen! De Praeses, die, evenals de Bisschop, met zichtbaar genoegen, dit kinderlijk ont haal had aanhoord en gadegeslagen, dank te de jongens en meisjes en zeide, dat het schoonste geschenk, dat zij hem konden ge ven, hun gebed was. Door de dr. Schölvinckstraat, de Dorps straat, de Warmundastraat en den Heeren- weg kwam de stoet de Seminarielaan bin nen. Een dichte menigte stond voor het Theo logicum samengepakten juichte de beide prelaten toe, die, onder een mooie eere poort door, het voorplein opreden. Deze eerepoort, daar geplaatst door de burgerij van Warmond, was kunstig ver sierd met dahlia's en gladiolen, verluch tigd met bouquetten gypsophila, die in ijle witte wolken de bogen omkransten. Aan de laanzijde luidde het opschrift: „Deze is de Priester, dien de Heer ge kroond heeft", aan de seminariezijde: „Met het eerekleed bekleedde Hij hem." Nadat de Praeses zijn familieleden had begroet en met den Bisschop in de por tiek van den hoofdingang had plaats ge nomen werd hem door de studenten een welkomstlied toegezongen. De oudste hoog leeraar van het Theologicum, de zeereerw. hooggeleerde heer prof. Z. de Korte, sprak een welkomstwoord. Rede van prof. de Korte. Nu Gij tot besluit van Uw zegetocht, al dus spr., aan den vooravond van Uw gou den priesterfeest de trappen hebt betre den van Uw Huis, roepen wij U met geest drift het welkom toe. Wij allen: Uw familieleden; Uw vrienden en huisgenootenUw studenten. HET HOOGALTAAR VAN DE THEOLOGICUM-KAPEL IN FEESTDOS Welkom namens Uw familieleden, die, sinds zij voor vijftig jaren aan Uwe voeten de eerste maal door U gezegend werden, in U de glorie hebben geëerd van hun stam. Zij, die in 's levens wederwaardig heden zoo menigmaal in dit Huis het hart hebben gevonden, dat meeleeft met hun lief en leed. Welkom namens Uw vrienden en huis genooten, die zoo graag getuigen, dat de sfeer van huiselijkheid, welke in dit Se minarie zoo'n goeden naam heeft, zijn be zieling dankt aan Uw Persoon. Welkom namens de studenten, die na elke vacantie door U worden welkom ge- heeten en-daarom de zeldzame kans heb ben aangegrepen nu in het Seminarie U eens te verwelkomen. Praeses! 'n Halve eeuw geleden is U ook als feesteling dit Seminarie binnengegaan; nauwelijks over den drempel, hebt Gij uw eersten zegen uitgesproken: Benedictio Dei Omnipotentis.descendat super vos et maneat semper. Hoe is onder de stuwende kracht van Gods Voorzienigheid die erste zegenbede een profetie geworden. Bij deze triomfee- rende wederkomst ontmoet Gij als de vrucht van dit zegewoord niet alleen de zen machtige materieelen uitbouw, maar dank zij Uw meer dan dertigjarig zwoe gen ook een burcht van geestelijke grootheid. H. E. Praeses! Gij hebt uw priesterwij ding ontvangen en herdenkt ze op het hoogfeest van Maria's Opgang naar den Hemel. Behalve dit zijt Gij als de oudste DE PRAESES NEEMT DE HULDIGING VAN DE SCHOOLJEUGD VAN WARMOND IN ONTVANGST onder ons toch al meer vertrouwd met de gedachte aan den Hemel. Daarom ziet uw oog in deze ure achter deze aardsche apotheose, de apotheose van Uw vrienden, Uw leerlingen en Uw bloedverwanten in den Hemel. Uw talrijke vrienden, die U met het tee- ken des geloofs zijn voorgegaan, zoo vaak Uw Memento mortuorum in beslag na men, en die thans instemmen met het Te Deum. Uw leerlingen, die de eerste trekken van het priesterlijk karakter danken aan Uw scherpe en vaste hand, en die hun eeuwigdurend merkteeken voortdragen tot glorie ook van U. Uw bloedverwanten en onder hen de genen, die U op aarde het liefst waren, die hun dankgebed van vóór vijftig jaren nu weder opnemen en het juichend herhalen dicht bij God. Welkom namens ons allen! Welkom namens hen allen! Salve! De Praeses dankt. Mgr. Taskin dankte prof. de Korte voor het zoo juist getroffen woord, namens huis genooten en studenten gesproken. Dank bracht spr. vervolgens aan den burgemeester van Warmond, aan de feest commissie, aan de harmonie, aan de gehééle bevolking van dit hem reeds vele jaren' dierbare, dorp. Dank voor de schoone incomste. De burgemeester, zeide spr., heeft aan stonds een snaar aangeroerd, welke een zeer levendige herinnering bij mij heeft gewekt. Mgr. herinnerde zich precies en duidelijk, hoe hij vijftig jaar geleden het Seminarie heeft verlaten. Na het afscheid van de professoren, ter wijl de klokken nog luidden, stapte ik, al dus spr., door het weiland naar de Leid- sche Vaart en wandelde naar mijn heeroom die Pastoor was te Noordwijk. Ik wandel de daar blij en vele idealen stonden mij voor den geest, niet denkend, dat ik zoo dikwijls met de studenten van het Klein seminarie dien weg zou afleggen en ook later nog vele malen langs de Leidsche Vaart zou gaan. De triomfaal genoemde intocht, hem heden bereid, beschouwde Mgr. als een blijk van wederzijdsche genegenheid, voor hetwelk spr. allen zijn erkentelijkheid be tuigde, in 't bijzonder den burgemeester. Hetgeen voor hem heden is gedaan, spruit voort uit eerbied en achting voor den priesterstand. Spr. hoopte, dat dit ken merk de burgerij van Warmond altijd eigen zou blijven. Van de oudsten tot de jongsten bracht Mgr. allen zijn oprechten, hartelijken, vu- rigen dank voor de hulde hem dezen avond gebracht. Een veelstemmig en enthousiast „Lang zal hij leven!", vervolgt met een „Io vivat, een „episcopi sanitas" besloot de feeste- gevuld, en door allen overgenomen met een „epis copi ssanitas" besloot de feeste lijke intocht van den gouden Praeses in zijn wooplaats. In de kapel van het Theologicum werd een plschtig Lof gecelebreerd. De Schola Cantorum, onder leiding van dr. Louis Kat, voerde na 't Lof uit Psalm 22, „Do- minus regit me", van J. Vollaerts. De Bisscnop en de hooge Feesteling wa ren gezeten in een met paarden bespan nen rijtuig, dat geëscorteerd werd door jongens van de K. J. C., fier, deze eere- taak te mogen vervullen. Twee ruiters vormden de „achterhoede". Om de bewoners van Huize „St. Lidwi- na" in de feestvreugde te laten deelen, werd een kort omwegje gemaakt door den tuin van het gesticht. Op het bordes zaten de bewoners onder de hoede van de Eerw. Zusters. Door den Pastoor van Warmond, den zeereerw. heer A. J. Oudejans, werd Mgr. Taskin in een hartelijke toespraak geluk- gewenscht namens de Zusters en namens de pensionnaires. De Praeses dankte de Zusters en de pen sionnaires voor de hulde hem gebracht, de hoop uitsprekend, dat de laatsten onder de goede zorgen van de zusters nog vele jaren van hun schoonen levensavond zou den genieten. En aangezien de pension gasten over veel vrijen tijd beschikken, verzocht spr. hun veel te bidden voor dit diocees en voor de heiliging van de pries ters.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5