STADS NIEUWS BINNENLAND AGENDA IN OE STAOSZAAL KOMT „LEYOS GOEDT" DINSDAG 16 AUGUSTUS 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 V.. Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; f 2.50 per kwartaal. Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? WAARSCHIJNLIJK REGEN. De Bilt seint: Verwachting: Matige, tijdelijk krachtige Zuid-Westelijke tot Westelijke wind, aan vankelijk zwaar bewolkt tot betrokken, later tijdelijk opklarend, waarschijnlijk re gen, iets warmer des nachts, overdag wei nig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 763.3 te Biarritz. Laagste barometerst.: 743.2 te Lerwick. De Oceaandepressie kwam naderbij, het centrum met barometerstanden beneden 745 m.m. lag hedenmorgen tusschen Schot land en de Faroer. In het Zuid-Westen op den Oceaan bleef de luchtdruk hoog, een uitlooper van dit hoogedrukgebied ligt over Frankrijk en Zuid-West-Duitschland. Over Oost-Europa ligt nog een restant van de oude depressie. Op de Britsche Eilanden en in Noord-West-Frankrijk waaien matige tot krachtige Zuid-Westelij ke tot Westelijke winden, met zware be wolking en plaatselijk regen. Ook langs de Noorsche kust waaien krachtige winden uit Zuidelijke richtingen, ook hier viel vrij veel regen. Overigens is in Scandinavië, Duitschland, Frankrijk en Zwitserland het v/eer nog rustig met gedeeltelijk bewolkte lucht en droog weer. Voor morgen wordt voor ons land weer regen verwacht, echter afgewisseld door tijdelijke opkla ringen. De wind zal matig tot krachtig uit het Zuid-Westen tot Westen waaien; de temperatuur zal des nachts hooger zijn dan in den afgeloopen nacht, overdag zal zij weinig veranderen. LUCHTTEMPERATUUR. 19.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Dinsdagnamiddag 8.55 uur tot Woensdagmorgen 5.14 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 17 Aug voorm. 6,55 en nam. .7.20 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl": 20 gr. C. Maan op 21.57 uur Dinsdagavond. Maan onder 12.55 uur Woensdagmiddag. Stormwaarschuwingsdienst. Geseind van De Bilt hedenmiddag 12.50 uur aan alle posten: „Weest op uw hoe de". NEDERLANDERS BIJ Z.H. DEN PAUS De Romeinsche correspondent van de „Tijd" seint d.d. 13 Augustus: In de gewone openbare audiëntie van heden ontving de H. Vader o.m. een 180-tal pelgrims uit Nederland. De H. Vader heeft hen toegesproken in de Fransche taal en zeide altijd bijzonder gelukkig te zijn, wanneer Hij Nederlanders zag, daar Hij de groote eigenschappen van dat volk zeer waardeert, vooral wegens de allergrootste verdiensten voor de missies. Voor de vruchtbaarheid van de missies heeft het Nederlandsche volk steeds edel moedig bronnen opengesteld en gearbeid. Door dit werk van evangelieverspreiding en missie, dat het licht van geloof en de warte van de christelijke charitas aan alle volkeren brengt, heeft Nederland Zijn grooten en Vaderlijken Zegen verdiend. De H. Vader vroeg den aanwezigen, de?en Zegen aan het dierbare volk van Ne derland te willen overbrengen, aan alle landgenooten van alle standen, maar spe ciaal aan de armen en verdrukten, naar wie Zijn vaderlijk hart steeds uitgaat. HET REGEERINGSJUBILEUM. De Bijz. Vrijw. Landstorm zal voor H. M. defileeren. Zaterdag 27 Augustus zal de Bijzondere Vrijwillige Landstorm zijn hulde brengen aan H. M. de Koningin, met een défilé des middags om drie uur voor het paleis Huis ten Bosch te Den Haag. Des morgens om elf uur wordt een huldi gingssamenkomst van den B.V.L. gehou den in de zalen van den Dierentuin, in welke samenkomst enkele prominente fi guren het woord zullen voeren. Van de 94.000 leden van den B.V.L. is een vertegenwoordiging van plm. 3000 vrij willigers gekozen om samenkomst en défilé mede te maken. De K.R.O. zal de huldigingssamenkomst uitzenden van 11 uur tot half één. De radio reportage van het défilé zal zich tot een ooggetuigeverslag bepalen, dat op gramo- foonplaten wordt opgenomen, die de K.R.O. dienzelfden avond van 7.358 uur onder „Actueele aetherflitsen" zal doorgeven. De samenkomst in den Dierentuin begint om elf uur. Sprekers zijn luitenant-gene raal L. F. Dumaer van Twist, voorzitter Na tionale Landstorm Commissie, dr. H. Co lijn, minister van Staat, minister van Al- gemeene Zaken, prof. mr. P. J. M. Aal- fcerse, minister van Staat; dr. J. C. van Dijk, minister van Defensie, de heer H. van Boeyen, minister van Binnenlandsche Za ken en reserve-generaal-majoor H. de Jongh, inspecteur van den vrij willigen landstorm. Deze samenkomst wordt afge wisseld door muziek, uit te voeren door leden van de Koninklijke Militaire Kapel. Gcedkoope retours op den spoorwegen Ter gelegenheid van de jubileumfeesten van H.M. de Koningin, welke op 29 Aug. in Den Haag (legerrevue) en 3 Sept. in Sche- veningen (vlootrevue) zullen gehouden worden, zullen de avondretours, welke de Ned. Spoorwegen 's avonds na 6 uur af geeft, dan reeds vanaf 11.00 's morgens in alle treinen geldig zijn. Ook tijdens de jubileumfeesten, welke op 56 en 10 September te Amsterdam gehouden zullen worden, zullen deze avond retours reeds vanaf 11.00 's morgens in alle treinen geldig zijn. SULTAN VAN LANGKAT IN DEN HAAG AANGEKOMEN. De sultan van Langkat, Toeankoe Mach- moed Abdul Djalil Rachmat Sjah, is heden met zijn gemalin, dochters en gevolg in de residentie gearriveerd. De kennismaking van Europa was den sultan uitstekend bevallen. Hij had het kouder verwacht. Ook de reis van Indië uit was uitstekend geweest. Ook de echtgenoote van den sultan sul tane Tengkoe Mahsouri Randa, en zijn dochters, Tengkoe Kalsoen en Tengkoe Latifah, beviel de reis door Europa uiter mate. Verder behooren tot het gezelschap de broer van den sultan, Tangkoe Pange- ran Achmed en de secretaris O. K. Datoek Djamil. Bovendien maakte de bekende Me- dansche chirurg, dr. Stoll, den geheelen tocht mee, alsmede diens dochter, die als secretaresse fungeert. Ook een dochter van een vriend van de familie, mêj. Siewertz van Reesema, dochter van den directeur vroeger in Sumatra hoofdadministrateur van de Rubber Cult. Mij. „Amsterdam" be hoorde tijdens de reis daar Europa tot het gezelschap. Er was aan het station Staatsspoor groo te belangstelling bij de aankomst. De heer Van Buuren geleidde namens de Spoorwegen den sultan en sultane naar de wachtkamer. De dochters, evenals de sul tane gekleed in kabajah en goud-doorwe ven sarong, volgden. Hier waren in de eerste plaats ter ver welkoming aanwezig de kapitein Roms- winckel, adjudant van de Koningin, en de chef van het kabinet van den minister van Koloniën, de heer Petrus Blumberger. Te vens was daar een groot aantal vrienden en kennissen. Reeds op het perron hadden eenige jeugdige landgenooten van den sul tan hem door een kniebuiging begroet. In de wachtkamer waren velen aanwezig om den sultan en zijn familie de hand te druk ken. Na de begroeting begaf men zich naar hotel Kasteel Oud-Wasenaar, waar het ge zelschap een week of drie zal verblijven, om dan naar de hoofdstad te gaan, ter bij woning van de jubileumfeesten, het eigen lijke doel van de reis. DE „KARIMATA" STAAT WEER STIL. Emmerladder defect. Als gevolg van een Zondagavond ont staan defect zal de „Karimata" zijn werk zaamheden tijdelijk moeten staken. Tegen twaalf uur is n.l. de emmerketting van den baggermolen voor de hellft van de onder ste spil afgeloopen. De bemanning trachtte dadelijk het euvel te herstellen, doch dit mocht haar niet gelukken. Maandagmiddag heeft men den molen naar de haven van Terschelling gesleept, daar men van meening was, dat herstel al daar gemakelijker zou kunnen geschie den. Men verwacht, dat de „Karimata" tegen het einde dezer week naar de „Lutine" zal terugkeeren om het werk te hervatten. Dr. Colijn hersteld. De minister van Algemeene Zaken, dr. H. Colijn, heeft, na een lichte ongesteldheid, zijn werkzaamheden ten departemente her vat. EEN NIEUW SCHIP VOOR DEN ROTTERDAMSCHEN LLOYD. Grooter en sneller dan zijn jongste schepen. Naar wij vernemen, heeft de Rotterdam- sche Lloyd aan de maatschappij De Schel de te Vlissingen opdracht gegevecn voor den bouw van een nieuw passagiersschip. Dit schip wordt 21000 ton groot en zal 560 kajuitpassagiers en 11 derde klas passagiers kunnen vervoeren. De snelheid wordt 21 mijl, zoodat de afstand Marseille Batavia, welke door de thans varende sche pen van dezelfde maatschappij wordt af gelegd in twintig dagen, nu slechts zestien zal vorderen. VERLICHTINGEISCHEN WAT VERRUIMD. Een kleinere lamp voor lichte motorfietsen en motorbakfietsen. Behalve de wijziging in de beschikking ten aanzien van de rijwielachterlichten, waarvan reeds melding is gemaakt, bevat de Staatscourant ook beschikkingen van den minister van Waterstaat, waarbij ge wijzigd worden de bepalingen betreffende de keuringseischen voor koplantaarns van motorrijtuigen, voor gloeilampen in kop lampen, voor incourante koplantaarns en voor rijwiel-achterlichten. De voornaamste wijzigingen zijn daarbij de volgende: Niet alleen zullen de koplampen op niet- verblindend licht doch ook in verblinden de schakeling gecontroleerd worden, waar bij zij aan de eisch van een minimum licht sterkte zullen moeten voldoen. In overeenstemming daarmee zijn ook de bepalingen voor de gloeilampen gewijzigd, waarvoor een criterium is vastgesteld. Voorts zijn er soepeler bepalingen geko men voor incourante koplantaarns. Voor zeer lichte motor-twee- en driewie lers is verder een lager minimum voor de verlichtingssterkte van de koplampen vast gesteld. Dit geldt voor motorfietsen ohder de 99 ccm., voor motordriewielers onder de 149 ccm. cylinderinhoud. Deze behoeven dus geen „volwassen" koplampen te voe ren. Zooals men weet treedt deze keuring 1 Januari 1939 in werking. DE NIEUWE VOORZITTER VAN DEN RAAD VAN ARBEID Mr. Mok hedenmorgen geïnstalleerd. Hedenmorgen te elf uur heeft in het ge bouw aan de Breestraat de installatie plaats gehad van Mr. S. Mok tot voorzitter van den Raad van Arbeid in de plaats van den heer T. S. Goslinga, die benoemd werd in gelijke functie te Amsterdam. Bij deze in stallatie waren de leden van den Raad en het voltallig personeel tegenwoordig. De heer Goslinga had bericht van verhindering gezonden. De waarnemend voorzitter, de heer J. J. van Stralen deed mededeeling van het Ko ninklijk Besluit,, dat de benoeming van Mr. Mok behejsde en wenschte hem daarna hartelijk met de benoeming geluk. Gij wordt geroepen, aldus spr., tot een taak, welke U in de geelgenheid stelt mooi so ciaal werk te doen voor een groote bevol kingsgroep. De groote kennis en ervaring die gij in uw vorige functie hebt opge daan, geeft het vertrouwen, dat de Minis ter bij uw benoeming een goede keus heeft gedaan. Spr. wees er voorts op, dat het werk dat door den Raad van Arbeid wordt ver richt zeer omvangrijk is, zooals hij met eenige cijfers aantoonde. Spr. uitte den wensch, dat d? samenwerking tusschen den nieuwen voorzitter en de leden van den raad van den meesi aangenamen aard zal zijn en dat het den heer Mok gegeven zal worden zijn tunctie tot in verre toekomst met lust en liefde uit te oefenen. Namens het personeel voerde vervolgens de chef de bureau, de heer W. v. d. Brink, het woord, die er aan herinnerde hoe hij lb jaar geleden ook den thans heen geganen voorzitter, den. heer Goslinga mocht toe spreken, terwijl hij toen noch dien voor zitter noch het personeel kende. Bij deze installatie ken: hij het personeel wèl. Het heeft hard gewerkt onder zijn onmiddellijke chefs, die een groote zelfstandigheid en dus ook een groote verantwoordelijkheid van hun voorzitter kregen. Het gevolg is ge weest dat de LeiJsche raad hoog staat aan- OSSCHE MARECHAUSSEE IN HOOGER BEROEP. De zaak Oss is in een nieuw stadium ge komen, doordat de zes leden van de over geplaatste brigade in beroep zijn gegaan bij de Centrale Raad van Beroep te Utrecht tegen de uitspraak van het Ambtenaren gerecht te Den Haag, aldus meldt de „N. R. Crt." DE BEDEVAARTPLAATS „SMAKT" (L.) De route daarheen. In Limburg ligt, nabij Venray een klein plaatsje, Smakt genaamd, op de kaart nauwelijks te vinden, maar dat jaarlijks door duizenden bedevaartgangers bezocht wordt. In verband met dit drukke bezoek heeft de A.N.W.B. ten gerieve van hen die in de streek niet bekend zijn en voor wie het vinden van de beste route naar de bede vaartplaats niet zoo gemakkelijk is, voor een duidelijke bewegwijzering gezorgd, welke dezer dagen gereed is gekomen. Deze route looptvia Nijmegen, Pias molen, Gennep naar het pontveer over de Maas bij Bergen. Hier wordt overgevaren en dan leidt de weg links in de richting Maashees en Venray, waar men op den weg tusschen deze plaatsen de aandui dingen naar Smakt kan volgen. Burgemeesters. Bij K. B. is benoemd tot burgemeester der gemeente Hoedekenskerke J. Ermerins, met toekenning van gelijktijdig eervol ont slag als burgemeester van de gemeente Baarland. Aan J. Louwerse Wzn. is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Vrouwenakker. Aan A. Gravestein is op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Urk. /•"r_ geschreven en zonder zelfverheffing mag spr. den heer Mok feliciteeren, dat hij aan het hoofd vai dezen raad is gesteld. Na mens allen heet spr. den nieuwen voor zitter hartelijk welkom en, hoewel in en tuiten den raad ov >r deze benoeming wel is gepraat en zelfs gesproken over een nieuwe koers die thans zou worden inge- salgen, doet hij dit zonder vreezen en beven maar integendeel met hoopvolle verwach ting. Ook mevr. Mok betrok spr. in zijn welkomstwoord terwijl hij tenslotte na mens allen ter extra verwelkoming een bloemstuk aanbood. De heer mr. S. Mok heeft daarop zijn functie aanvaardt met het uitspreken van een rede, waarin hij allereerst dank bracht aan H.M. de Koningin voor zijn benoeming en den minister van Sociale Zaken voor de voordracht. Vervolgens dankte spr» den heer van Stralen voor zijn vriendelijke woorden en sprak hij het vertrouwen uit, dat hij het zelfde vertrouwen zou mogen genieten als zijn voorganger. De taak van den voorzitter. De voorzitter heeft tot taak aldus ver volgde mr. Mok de zaken, welke in uw vergadering aan de orde komen, voor te bereiden en vervolgens leiding te geven aan de besprekingen daarover. Het zal mijn streven zijn, die besprekingen in de grootst mogelijke harmonie te doen vèr- loopen. Een oude zegswijze luidt, dat uit de botsing der meeningen de waarheid ontspringt en wanneer het waar is, dat twee meer weten dan een, dan geldt dit zeker voor vijf. Want zeker is het niet waar, dat een man alles kan weten en altijd gelijk heeft. De wetgever heeft de raden van arbeid zeer bewust op een democratische leest ge schoeid. Welnu, in de democratie alleen is het mogelijk, ook bij zeer verschillende levensbeschouwingen, door vreedzaam overleg tot een oplossing te komen, welke het gemeenschappelijke doel het dichtst nadert. Dit gemeenschappelijke doel is voor de raden van arbeid de uitvoering van de so ciale verzekeringswetten en wel zoo goed mogelijk. Wat deze wetten beoogen, is ieder van ons bekend: de oude, invalide en zieke arbeiders te helpen in den nood, waarin zij door omstandigheden buiten hun wil zijn geraakt. Die hulp wordt hun niet gegeven bij wijze van aalmoes of armenzorg, maar als een door de wet ge waarborgd recht. Wie tot ons komt, om welke uitkeering ook, kan komen met opgeheven hoofd en zonder schroom. Wij behoeven slechts te onderzoeken, of in het gegeven geval vol daan is aan de voorwaarden, welke de wet stelt. Overigens vragen wij niet naar rang of stand, naar godsdienstige of poli tieke overtuiging. De wet beschouwen wij dus als onzen hoogsten chef. Maar dit beteekent geens zins, dat wij letterknechten moeten zijn of bureaucraten. Wij voeren de sociale verzekeringswetten uit en wanneer voor eenige wet, dan geldt zeker voor deze groep wetten, dat haar uitvoering zoo so- LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 13 tot en met Vr ij d ag 19 Aug. a.s. waargenomen door de apotheek P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotho- theek, Wilhelminaparlc 8, tel. 274. Leidenaars, onthoudt het goed: Van onze Adverteerders HEROPENING FOÜRNITERENHANDEL N.V. v.h. MANUS TURKSMA. Een advertentie in ons nummer van Za terdag j.l. heeft er reeds melding van ge maakt, dat de bekende fourniturenhandel der fa. Manus Turksma, Haarlemmerstraat 157, reeds gedurende een kwart eeuw be staat. Er zijn echter voor de jubileerende firma meer redenen tot juichen, want de zaak is tevens grondig gerestaureerd en ge moderniseerd en gisteren, bij de herope ning, mochten de firmanten van tal van zij den bewijzen van belangstelling ondervin den. Vergeleken bij vroeger is de zaak door deze verbouwing veel overzichtelijker ge worden, zoodat het voor de dames een plei- zier zal zijn om te koopen. De architect, de heer J. Kalff heeft op uitstekende wijze voor de moderniseering van het winkel pand gezorgd en de groote keuze fourni turen, garneeringen, knoopen, enz. met de nieuwste snufjes uit de groote wereldste den doen zien, dat de firma Turksma met haar tijd weet mede te gaan. ciaal mogelijk, dat is, dus zoo mensche- lijk mogelijk moet -zijn. De raden van arbeid hebben in de bijna twintig jaren van hun bestaan naar mijn opvatting in het algemeen aan deze eischen voldaan. De felle aanvallen waar aan zij in den beginne bloot stonden, heb ben zij met glans doorstaan. Nochtans mo gen wij ook nu nog niet uit het oog ver liezen, dat er tegenstanders zijn, die het, om redenen, welke buiten de sociale ver zekering zijn gelegen, op hun leven heb ben voorzien. Daartegen past slechts één houding: rustig verder werken. In de voor ontwerpen kinderbijslag en werkloosheids verzekering heeft de minister van sociale zaken trouwens een plaats aan de raden van arbeid gegeven, een orgaan, waarin naast de organisaties van arbeiders en van werkgevers, ook 's lands overheid is vertegenwoordigd, zal men in de sociale verzekering dan ook niet kunnen missen, al zal de vorm niet onveranderd behoeven te blijven. Daartoe is de sociale verzeke ring te zeer een zaak, welke het welzijn van vrijwel het geheele volk raakt. Tenslotte dankte spr. den heer van den Brink, voor de toegezegde medewerking en sprak hij de hoop uit de gunstige repu tatie van den raad van arbeid te Leiden, gevestigd door zijn ambtsvoorganger, den heer Goslinga, met aller medewerking te kunnen in stand houden. Handelsregister K. v. K. W z i g i n g e n. 2947. Wed. J. Wieringa, Alphen aan den Rijn, Hooftstraat 67. Krui deniers- en grutterswaren. Overl. eig.: wed. J. WieringaVan der Werff. 1343. Fa. G. Los. „Het Oudste Kaashuis", Leiden, Haarlemmerstraat 207. Uittr. eig.: J. D. Groeneveld Jr. Wijz. handelsn. in: G. Los, Het Oude Kaashuis. N. Eig.: G. Los, Leiden. 3140. A. Kammeraat. Ter Aar, D. 32. Tim merbedrijf. Uittr. eig. A. Kammeraat. Het bedrijf wordt voortgezet in den vorm eener vennootschap onder firma, onder den naam: Firma A. Kammeraat. Venn.: A. Kameraat en P. Kammei-aat, Ter Aar. Bijv. uitgeoef. bedr.: aannemingsbedrijf, bouw kunde, handel in hout en bouwmaterialen in den meest ruimen zin. 3213. A. Rodenburg, Rijnsburg. Vliet Z.Z. 14. Brood- en koekbakker ij. Overl. eig.: A. Rodenburg. Wijz. handèlsn. in: Wed. A. Rodenburg. N. eig.: Wed. A. Rodenburg Schaar. 6898. Brama, Nieuwveen, Stationsstraat 60. Het fabriceeren en repareeren van alle soorten machines, rollend materiaal, ijzer constructie, benevens de handel daarin en zulks in den meest uitgebreiden zin. Inge trokken is de volmacht van J. Brandt. L. Z. C.—G. Z. C. GAAT NIET DOOR. De tegen hedenavond in de zweminrich ting de Zijl vastgestelde waterpolo wedstrijd L, Z. C.G. Z. C. gaat niet door. Wel ech ter de wedstrijd L. Z. C. IIH. Z. en P. C. V. Te Utrecht slaagde voor het examen Fransch L.O. de heer W. Panman, hoofd der school te Katwijk aan Zee, leerling van mej. Nell Kagie, alhier. Geslaagd is voor de akte Fran»sch L. O. de heer J. Haantjes, opgeleid door mevr. A. Spijker, alhier. Voorts slaagde voor dit examen mej. M. A. H. Pröpper, alhier.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2