agen Historie SPORT De Europeesctie zwemkampioen- schappen te Londen ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 HET PROBLEMEN-COMPLEX. WAPENSTILSTAND IN HET VERRE OOSTEN. CHINA DE VERLIEZENDE PARTIJ. DE TERUGTREKKING DER VRIJWILLI GERS. BERLIJN, PRAAG EN RUNCIMAN. Probleme n-c o m p 1 e x. - Wie eens even rondkijkt in de wereld en ziet, welke pro blemen de wereld op het oogenblik ver ontrusten, krabt zich eens op het eerbied waardig hoofd en begrijpt niet hoe dat al les nog zonder kleerscheuren en bloedver gieten kan worden opgelost. Inderdaad is het wel eens moeilijk z'n op timisme te bewaren, maar van den anderen kant is wel merkwaardig te ervaren, hoe het eene probleem na het ander na kor- teren of langeren tijd wordt opgelost ofzichzelf oplost. Hier hebt u een kort en bondig over zichtje van de grootste problemen van den dag, zooals de „Westdeutsche Beobachter" dat dezer dagen gaf. „Het weerlichten bij den drielandenhoek in het Verre Oosten, de nieuwe ongeëven aarde uitdagingen van het Tsjechendom aan het adres van Duitschland, de s - 's verwikkelder toestand in Palestina, de ge ringe vooruitzichten voor een oplossing van het Spaansche conflict, de latente ver stijving van de betrekkingen tusschen Rome en Parijs, de ernstige bedreiging van de Britsche belangen in het Hankau-gebied dat zijn en blijven alle ernstige, verwikkel de problemen". En het blad voegt er na drukkelijk aan toe. „Geen enkele van deze problemen is de laatste weken nader tot een oplossing gebracht." Wij kunnen daar gelukkig weer aan toe voegen: „Behalve dan het weerlichten in het Verre Oosten; dat heeft (voorloopig al thans) opgehouden." Wapenstilstand. Woensdag avond is te Moskou een overeenstemming bereikt tusschen de Russen en de Japan ners en Donderdagmiddag om 12 uur pre cies werd een einde gemaakt aan de vij andelijkheden, welke weken lang de we reld in spanning hadden gehouden. Vlak vóór het bereiken van de overeen komst wezen wij er op, dat het uur van beslissing niet ver verwijderd meer was. Alles wees daarop; de krijgshaftige taal aan beide kanten en de onderhandelingen te Moskou. De krijgshaftige taal diende ner gens anders toe dan een zoo gunstig mo gelijk resultaat ter conferentie te forcee- ren. De beslissing kwam dan ook spoedig en was op zich geen verrassing; wel waren de voorwaarden, waarop de wapenstilstand tot stand kwam, vrij verrassend. De eerste indruk is n.l. dat Rusland ten slotte meer heeft toegegeven dan Japan. Immers de wapenstilstand als zoodanig, als- snede het feit, dat de troepen van beide zij den in hun stellingen zouden blijven, is niets bijzonders en voor beide partijen van gelijke beteekenis. Maar daarnevens had Litwinof, van wien het voorstel tot wapen stilstand, volgens de Russen, afkomstig is, nog twee punten voorgesteld. In de eerste plaats de instelling van 'een demarcatie commissie, welke opnieuw de grens zou af bakenen. Naast twee vertegenwoordigers van iedere zijde, stelde Litwinof in de com missie een onpartijdig scheidsrechter voor, als de meest effectieve garantie om tot een oplossing te komen. Maar Sjigemitsoe wei gerde den scheidsrechter en daarmede heeft ook Litwinof ten slotte genoegen ge nomen. Belangrijker echter nog is Rusland's te rugtrekken op het laatste punt. Men weet, dat Litwinof er bij vorige gelegenheden op had gestaan, dat de te benoemen com missie voor de herafbakening de verdra gen en in Russisch bezit zijnde kaarten als grondslag zou nemen. Ook ditmaal stelde hij dezen eisch, welke evenwel door Sji gemitsoe, als bij vorige gelegenheden, werd verworpen. Op dit junt werd geen over eenstemming bereikt, omdat de Japanner nog ander materiaal wilde voorleggen en met zijn regeering overleg moest plegen. Men zou zoo zeggen, dat in dit geschil Litwinof den nederlaag heeft geleden. Maar aan den anderen kant is het zeer goed mo gelijk, dat de Russen toch gekregen hebben wat zij willen, omdat zij in hun telegram men van de grens zeggen, dat er thans geen enkele Japansche soldaat op Russisch grondgebied staat. Dat grondgebied zou dan tevens omvatten de Tsjangkoefeng- heuvel, die volgens de Russische opvat ting daartoe behoort. Als dat inderdaad zoo is, dan heeft Rus land wat het feitelijk wilde hebben, maar het grensgeschil is daarmede niet uit de wereld geholpen. De regeling daarvan hangt nog volkomen in de lucht. De verliezer. Het is wel merk waardig na te gaan, hoe het buitenland oordeelt over de verliezende partij. De Poolsche pers meent, dat Rusland verloren heeft en dat Moskou aan de Ja pansche eischen heeft toegegeven, omdat de Russische soldaten bij bosjes deserteer den. De Britsche pers is daarentegen alge meen van oordeel, dat de wapenstilstand 'n nederlaag is van de Japansche militairen tegen de diplomatie. De „News Chronicle voorspelt een doodloopen van de onderhandelingen, aan gezien de commissie tot vaststellen van de grens geen voorzitter heeft met beslissen de stem. Toch verwacht het blad, dat op den langen duur de vraagstukken geregeld züllen worden, want Rusland wil niet vechten en Japan kan niet. De N. R. C. ziet echter in China de wer kelijk verliezende partij. Immers, zoolang Rusland geen schot loste, bleef het als een bedreiging voor Japan, dat niet wist, wat de Russen nog zouden doen. De Japan ners konden daarom niet al hun kruit ver schieten, zij moesten een reserve en liefst niet klein voor den Rus achter houden. Wel hebben zij daarvan zoo nu en dan eens iets gebruikt, hebben bijv. afdee- lignen van het Kwantoengleger tegen de Chineezen gevochten, maar in den laat- sten tijd had men deze weer naar hun eigen standplaats teruggezonden. Als er al geen troepen uit China naar het Noor den werden gezonden, dan hield toch in ieder geval de zending van troepen uit het Noorden op. Zoo kon China profitee- ren van de vijandschap jegens Japan van de zijde van Rusland. Zal dit voordeel ook nu nog blijven be staan? Beslissend is deze vraag nog niet te beantwoorden. Men weet nog niet, welke beteekenis de Japanners aan de houding der Russen zullen toekennen. Maar het is niet onwaarschijnlijk en zeker gebeurt het, indien er geen verdere voorvallen meer plaats vinden dat de Japanner de conclusie trekt, dat de Rus sen het niet wagen een openlijken strijd aan te gaan en dat hun speldeprikken meer bluf dan werkelijkheid zijn. Heeft men eenmaal die overtuiging, dan zal men van Japansche zijde daaruit ook zonder twijfel de consequenties trekken. Daarom moet men vreezen, dat deze wapenstil stand in het Noorden wel eens de indi recte aankondiging kan zijn van meer strijd in het Zuiden, dat China verder zal lijden als het onschuldige slachtoffer van de groote twistende naburen. Franco zwijgt. Men kent de ge schiedenis van de terugtrekking der vrij willigers uit Spanje. Na eindeloos gedeli- bereer was het Londen gelukt, de non- interventiecommissie te vereenigen op een voorstel, volgens hetwelk beide oor logvoerende partijen haar „vrijwiligers" in een bepaalde evenredigheid zouden te rugtrekken. In afwachting van het fiat van het plan zoowel van Burgos als van Barcelona vertrokken tellings-agenten naar Spanje. Zoodra de telling zou zijn geschied en de evacuatie tot zekere hoog te zou zijn gevorderd, zouden aan de oor logvoerende partijen belligerenten-rechten worden verleend. Barcelona antwoordde precies veertien dagen na de bekendma king van het plan in bevestigenden zin. Burgos heeft tot dusverre echter een on doorgrondelijk stilzwijgen bewaard. Wil Burgos niets van het plan weten? Het ligt voor de hand, want het vrijwil- ligersvraagstuk is reeds vóór Kerstmis 1936 aan de orde gesteld en tot nu toe heeft men voornamelijk Italië door het opwerpen van alle mogelijke bedenk sels de zaak weten te traineeren. In de hoop een voordeelige regeling met Enge land te treffen, heeft Mussolini zich den laatsten tijd toegeeflijk getoond in de ver wachting, dat de oorlog in Spanje toch spoedig beslist zou zijn. Maar nu dit tegengevallen is, kan Mus solini niet meer terug, doch Franco kan nu de taak van rekken en trekken over nemen. Verwerpen durft Franco niet, maar hij antwoordt niet. En als Londen, ietwat ge- irriteerd over dit nieuwe oponthoud, naar de reden vraagt, wordt gezegd: 't is ook zoo ingewikkeld. Het plan is niet zoo ingewikkeld, maar Franco kan zijn vrijwilligers niet missen, vooral niet nu de republikeinen hier en daar weer geducht in den aanval zijn. UIT HET LEIDSCHE DISTRICT. Jaarvergadering H.H. Scheidsrechters. Woensdag 17 Aug. a.s., des nam. 8 uur, wordt de jaarvergadering voor H.H. Scheidsrechters, uit het Leidsche District, gehouden in Café-Restaurant „De Doelen" te Leiden. De agenda luidt: 1. Opening en notulen vorige verga dering. 2. Jaarverslagen. 3. Benoeming Commissielid. 4. Bespreking spaarkas. 5. Rondvraag en sluiting. In verband met de belangrijkheid van de agenda is aller opkomst dringend ge- wenscht. JOH. MEIJER, Secretaris. Clubnieuws der Kath. Sportvereenigingen Foreholte: Zaterdag, dus hedenavond 7 uur: le ronde L. Crt.-beker Foreholte II WL n. Zondag 14 Augustus: le ronde Zilveren Bal. 2 uur: Teylingen I—Docos I en 3.15 uur SJC nLisse I. Dus voor Voorhouters en omgeving kijkspel genoeg. We verwach ten dan ook flinke belangstelling! Foreholte I gaat naar het Docos-terrein om daar Trekvogels I te bekampen. Op Zondag 14 Augustus; aanvang 2 uur. Ver trek per fiets kwart voor 1 uur. Denk er om, jongens, volledig en.... naar de der de ronde?! Tot slot heeft Foreholte n bij winnen van Zaterdag, ook een wedstrijd op 14 Aug., maar dan te Noordwijk tegen SMC I; aan vang 2 uur. Reserven, doet je best! D.O.S.R.: Vcor Zondag weder een vol program, n.l. te Noordwijk S.J.C. I D.O.S.R. II voor den zilveren L. C. bal. Ver trek 1.30 uur. Op ons terrein te 12 uur trainen voor al de junioren. Jongens, allen present! De nieuwe leden moeten een pasfoto in leveren voor het seizoen 1938'39, terwijl de andere leden deze moeten laten vernieuwen, Zon dag van 121 uur. D.O.S.R. III kampt voor den beker op Sportpark Haagweg tegen Teylingen m, vertrek 11 uui. En ons vierde vierde trekt naar den Groe nendijk om V.V.B. II een bezoek te bren gen, vertrek 1 uur. Verder thuis voor den L. C. beker te 1.15 uur S.J.C. Ill—Leimuiden II; 2.30 uur Tey lingen IID.S.V. I of Leimuiden I. Volgende week HollandBelgië „Ik Dien". Voorziet U tijdig van plaatsbewij- Nic. Boys: Morgen speelt een combinatie Nic. Boys een uitwedstrijd tegen VDS II. Aanvang 2.30 uur. Leimuiden: Zaterdag n.m. 7 uur speelt Leimuiden I de eerste ronde om den Leid- schen Courantbeker tegen DSV I Noorden op het terrein van „Leimuiden". Zondag speelt Leimuiden H om den Leid- schen Courantbeker tegen SJC Hl op het DOS A-terrein; aanvang 1.15 uur. Indien Leimuiden I wint speelt dit Zondag op het DOS-terrein tegen Teylingen II; aanvang 2.30 uur. LAWNTENNIS OM DEN DAVIS-BEKER. AustraliëJapan 10. Te Montreal is de eindstrijd van de Amerikaansche zone van het Davis-beker- tournooi begonnen tusschen Australië en Japan. Zooals wel te verwachten was, nam Australië de leiding. Quist won met 63, 46, 9—7, 61 van Nakako, zoodat de stand thans 10 voor Australië is. B er 1 ij n—Pr aag. Tusschen Berlijn en Praag zit Runciman, de Engelsche be middelaar. Hij moet in een vrij onaange name situatie verkeeren, daar beide par tijen voortgaan om zoo hard mogelijk te gen elkander te schreeuwen en te hitsen. Wil de missie van Runciman resultaten afwerpen, dan moet er een kalmere sfeer ontstaan dan tot nu toe. Voortdurend worden incidenten gekweekt en als ze zich voordoen behoorlijk uitgebuit. Tel kens neuzen Tsjechische vliegers over de Duitsche grens op zoek naar eventueele Duitsche troepenconcentraties, terwijl de Duitsche vliegers poolshoogte nemen van de Tsjechische gr ens versterkingen. Bo vendien heeft er nu en dan een flink klop partijtje plaats en als een Duitscher wordt neergestoken, wordt hij onmiddellijk tot martelaar gepromoveerd. In zoo'n sfeer is het tot stand komen van de noodzakelijke wederzij dsche concessies welhaast een on mogelijkheid, en het heeft er den schijn van alsof men bewust saboteeren wil. COR HINT EUROPEESCH KAMPIOENE 100 M. RUGSLAG. Iet van Feggelen tweede. SCHEFFER DERDE BIJ DE HEEREN. Cor Kint heeft Nederland den tweeden Europeeschen titel bezorgd. Op de 100 M. rugslag bewees zij, thans de sterkste zwem ster van Europa, men kan ongetwijfeld zeggen, van de wereld te zijn. Tezamen met haar groote rivale, Iet van Feggelen, die de tweede plaats bezette, toonde zij een klasse boven de zwemsters uit andere landen te staan. Eindelijk hebben de Ne- derlandsche meisjes tijdens deze zwemkam- pioenschappen dus voor een eerste en twee de plaats gezorgd. Maar zelfs in dit nummer behoorden de Deensche zwemsters tot onze sterkste te genstandsters. Want zoowel de derde als de vierde plaats werd door een Deensche ingenomen, zij het ook met flinken achter stand op de Nederlandsche meisjes. Cor Kint n-m onmiddellijk de leiding, direct gevolgd door Iet van Feggelen. Met haar rhythmischen, soepelen slag door het v/ater glijdend, kwamen de beide Neder landsche zwemsters hoe langer hoe meer voor. Aanvankelijk bood mej. Petersen nog tegenstand, maar tegen de gelijkmatigheid van onze landgenooten kon zij toch niet op, zoodat zij al spoedig eenige meters achter kwam. Cor Kint keerde het- eerst, onmid dellijk daarna Iet van Feggelen en het was duidelijk, dat deze beide dames elkaar de eer zouden betwisten. Inderdaad ontspon zich op de laatste meters een verwoede strijd, welke ten slotte door Cor Kint met duidelijk zichtbaar verschil werd gewon nen. Haar tijd, 1 min. 15 sec., mag op deze zware 50 meter baan zee^ goed genoemd worden. Ook Iet van Feggelen, die 0.9 sec. later aantikte, leverde een aleszins goede prestatie. De Deensche meisjes Petersen en Madsen werden derde en vierde in resp. 1 min. 17 sec. en 1 min. 18.4 sec. Alle vier zwemsters kwamen dus onder de 1 min. 20.3 sec., den besten tijd, tot nu toe op Europeeschen kampioenschappen ge maakt. Een uitstekend resultaat behaalde ook Stans Scheffer, die op de 100 meter rug slag bij de heeren de derde plaats bezette. De beide Duitschers Schlauch en Nueske lagen steeds vooraan, onbedreigd. Vooral Schlauch zwom schitterend en met ruim verschil bezette hij de eerste plaats in den prachtigen tijd van 1 min. 9 sec. Nueske werd tweede in 1 min. 10.8 sec. Maar span nend in deze race was wel het duel tus schen onzen landgenoot Scheffer en den Hongaar Lengyel. Vlak naast elkaar door kliefden beide zwemmers het water en het was niet te zien, wie ten slotte het eerst aantikte. Voor beiden werd dan ook den- zelfden tijd genoteerd, n.l. 1 min. 12 sec. De tweede Nederlander, die meezwom, Van Schouwen, lag voortdurend in de achter hoede. Hij kon het straffe tempo niet bij houden en eindigde op de laatste plaats. Het torenspringen voor dames werd ge wonnen door de Deensche springster mej. Beeken. Tweede werd de Zweedsche mej. Nirling, derde mej. Heinze (Duitschland). De uitslagen luiden: 100 meter rugslag dames: 1. en Euro- peesch kampioene: Cor Kint (Nederland), 1 min. 15 sec.; 2. Iet van Feggelen (Neder land), 1 min. 15.9 sec.; 3. mej. Petersen (Denemarken), 1 min. 17 sec.; 4. mej. Brunnstroem Madsen (Denemarken), 1 m. 18.4 sec.; 5. mej. Greenland (Engeland), 1 min. 22.6 sec.; 6. mej. Yate (Engeland) 1 min. 22.8 sec. 100 M. rugslag heeren: 1. en Euro- peesch kampioen: Schlach (Duitschland), 1 min. 9 sec.; 2. Nueske (Duitschland), 1 min. 10.8 sec.; 3. en 4. Scheffer (Nederland) en Lengyel (Hongarije), beiden 1 min. 12 sec.; 5. Taylor (Engeland), l .min. 12.4 sec.; 6. Van Shouwen (Nederland), 1 min 13 sec. Torenspringen dames: 1. en Europeesch kampioene: mej. Beeken (Denemarken), 37.09 punten; 2. mej. Nirling (Zweden), 36.92 punten; 3. mej. Heinze (Duitschland), 36.39 punten. Moolenaar uitgeschakeld op de 1500 M. Gisteren werden de halve eindstrijden op de 1500 Meter borstcrawl heeren ver werkt. In de eerste serie was het uitvallen van den Duitscher Freese min of meer een verrassing. In de andere serie zwom onze landge noot Sam Moolenaar, mee. Er werd in deze serie minder snel gezwommen dan in de voorgaande, maar desondanks wist de Ne derlandsche kampioen zich niet te plaat sen. Winnaar werd de Duitscher Arendt. Moolenaar, die van het begin af reeds op de vierde plaats lag, behield deze tot het einde. De uitslagen van de sedies luiden: Eerste serie: 1. Leivers (Engeland) 20 min. 8.2 sec. 2 Bjoern Borg (Zweden) 20 min. 8.6 sec. 3. Grof (Hongarije) geen tijd opgenomen. 4. Freese (Duitschland) 20 min. 31.2 sec. 5 Costolie (Italië) 21 min. 31.2 sec. 6. Neumann (Luxemburg) 22 min. 7.8 sec. Tweede serie: 1. Arendt (Duitschland) 20 min. 58.8 sec. 2. Gajary Kuhinka (Hongarije) 21 m. 10.4 sec. 3. Deane (Engeland) 22 min. 25 sec. 4. Moolenaar (Nederland) 22 min. 53 s. 5. Halldorsson (IJsland). Waterpolowedstrijden. De voorlaatste dag der Europeesche zwemkampioenschappen werd besloten met waterpolo. Duitschland kwam tegen Frankrijk uit. De Franschen verrasten met een overdon derend offensief, dat binnen vijf minuten drie doelpunten opleverde. Maar daarna herstelden de Duitschers zich; regelmatig werd de achterstand ingehaald en ten slot te omgezet in een 53 overwinning. De Duitschers zijn thans uitgespeeld en daar België v. Hongarije met 14 verloor (rust 12), bezetten zij de tweede plaats. Nederland steeg weer een plaats op de ranglijst en staat thans vierde. Het is bijna zeker, dat de Belgen de derde plaats zul len behouden, dank zij hun beter doelge- middelde. Maar het is nog niet heelemaal defenitief, dat Nederland op de vierde plaats eindigt. Heden n.l. wordt de hier voor beslissende wedstrijd tegen Frankrijk gespeeld en slechts door een gelijk spel of een overwinning zullen onze landgenoo ten zich van de vierde plaats kunnen ver zekeren. NederlandItalië 43. Het Nederlandsch zevental heeft gister middag tegen Italië gespeeld en gewon nen, maar men zal niet kunnen beweren, dat onze landgenooten het cadeau gekre gen hebben. Integendeel, tot in de laatste minuut voor het einde was het nog onze ker, wie er winnen zou. Italië, dat toch ze ker niet tot de sterkste waterpololanden gerekend moet worden, heeft krachtig weerstand geboden aan een Nederlandsche ploeg, welke heel wat minder speelde dan bijv. in den wedstrijd tegen Duitschland of in de eerste helft van de ontmoeting tegen Hongarije. Het begin van den wedstrijd gaf vertrou wen in de Oranjeploeg. Na steeds weer te- rugkeerende, goed opgezette aanvallen met keurig samenspel, gaf Van Aelst zijn ploeg de leiding. Onze landgenooten bleven aan vallen, zij hadden voortdurend het beste van het spel, totdat Italië plotseling op dreef was. De Italiaansche aanvallers bra ken onverhoeds door de opgedrongen Ne derlandsche ploeg heen en juist voor de rust kwam nog de gelijkmaker. In de tweede helft volgden de doelpun ten elkaar aanvankelijk snel op. Na een goeden aanval wosten de Italianen de lei ding te veroveren, maar slechts voor zeer korten tijd, want bijna onmiddellijk bracht Van Aelst met een handig balletje den stand op 22. Even later had Nederland weer de leiding heroverd, dank zij een goed doelpunt van Van Aelst. Maar weer maakten de Italianen gelijk, zij het op for tuinlijke wijze. Den Hamer, die in doel lag, zag een ver schot, van zeker wel 20 meter afstand, op zich aankomen, maar hij beoordeelde den bal verkeerd en het le der suisde even onder de lat in doel. Weer was de stand dus gelijk, de span ning steeg ten top, er was nog maar één minuut te spelen. Stam kreeg den bal, on geveer in het midden van het veld, met een razendsnelle spurt stevende hij op het Italiaansche doel af, een hard en zuiver schot, waarnaar de Italiaansche doelman tevergeefs greep.... 43. Door een schit terend staaltje van individueel spel had Stam er voor gezorgd, dat het Neder landsch zevental met een overwinning uit het water kon komen. De ranglijst ziet er thans als volgt uit: gesp.gew.gel.verl. pnt. doelp. 1. Hongarije 5 5 10 272 2. Duitschland 6 5 1 10 238 3. België 5 2 1 2 5 16— 7 4. Nederland 5 2 1 2 5 1520 5 Frankrijk 5 113 3 1015 6Italië 5 1 1 3 3 9—21 7. Engeland 5 5 0 926 EUROPA—AMERIKA. De 4 x 200 M. estafette. De FINA heeft thans de ploeg, welke Europa zal vertegenwoordigen op de 4 x 200 meter borstcrawl estafette in de ont moeting tegen de Vereenigde Staten op 20 en 21 Augustus a.s. te Berlijn vastgesteld. Bjoern Borg (Zweden), Werner Plath (Duitschland), Bob Leivers (Engeland) en Christian Talli (Frankrijk) zullen tegen de Amerikanen Ralph Flanagan, Otto Jaretz, Paul Wolff en Takishi Mirose uitkomen. EUROPA—VEREENIGDE STATEN. De F.I.N.A. heeft thans de ploeg, welke Europa zal vertegenwoordigen op de 4 x 200 meter borstcrawl estafette in de ont moeting met de Vereenigde Staten op 20 en 21 Augustus a.s. te Berlijn vastgesteld. Björn Borg (Zweden), Werner Plath (Duitschland), Bob Leivers (Engeland) en Christian Talli (Frankrijk) zullen tegen de Amerikanen Ralph Flanagan, Otto Jaretz, Paul Wolf en Takishi Mirose uitkomen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9