Jubileumboek van H. M. de Koningin vanaf heden aan ons bureau verkrijgbaar. Prijs afgehaald aan ons bureau of bij de agenten Franco toezending per post na ontvangst van f. 0,75 f. 0,95 ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 1 BOSKOOP DE CREDIETEN VAN DE SIERTEELT CENTRALE. Besproken in den L.T.B. Gisterenavond kwam de L.T.B. afd. Bos koop in algem. ledenvergadering bijeen in het R.K. Vereenigings-gebouw. De voor zitter, de heer H. G. Mathot, opende de ver gadering, waarna door den secretaris, den heer W. Ravestëin, de notulen werden weergegeven. De hoofdschotel van deze vergadering vormde een ingekomen stuk. Door een vijftiental leden was dit stuk on derteekend, waarin aan de plaatselijke afdeeling van den L.T.B. werd verzocht, stappen te doen bij de Regeering, in over leg met de zustervereenigingen den N.T.B., den C.B.T.B. en het college van B. en W., tot het verkrijgen van schrapping van het crediet, verstrekt door de 'Ned. Sierteelt- Centrale. Dit stuk wierp wolken stof omhoog. De voorzitter was van meening, dat zulk een verzoek absoluut geen resultaat zou heb ben, waarna hij op duidelijke wijze een en ander toelichtte. Spr. merkte op, dat het tot onbillijkhe den zoii leiden wanneer algeheele kwijt schelding werd gegeven. Immers, hoe zou den degenen hier tegenoverstaan, die geen crediet namen en er nu slechter voorzitten dan zij, die wel crediet namen? Dan zijn er zeer velen, die gemakkelijk rente en af lossing kunnen betalen. Deze aangelegen heid ligt, volgens spr.'s meening, niet in de lijn van de vereeniging. De vaste 1 asten-commissie, die regelin gen gaat treffen tusschen crediteuren en debiteuren, is wellicht beter bevoegd deze zaak ter hand te nemen. Hierop volgde weer een uitgebreide dis cussie en vragen-rubriek. De heer Brand was van meening, dat de regeering in dezen wel wat soepeler kan zijn. Immers, destijds was men gedwongen, wilde men niet op het stempellokaal te recht komen, om van het verkrijgen van crediet gebruik te maken, hoewel volgens spr. een geheel andere regeling had kun nen plaats vinden, n.l. de afkoop van z.g. overtollige boomen, waardoor ook de klei ne man was geholpen, die nu in de put zit met een stapel crediet op zich. Doch hiervan wilde men in Den Haag niet weten en aan Boskoop, dat reeds in 1921 ook op die manier was geholpen en zijn crediet toen had afgelost, kan weer op nieuw met gerust hart crediet worden ver strekt. Wanneer nu het mes op de keel wordt ge zet om aflossing en rente te betalen, vraagt men niet: kan je nog wel een jaar leven? Boskoop, waar slechts eens per jaar wordt afgerekend, moet steeds een jaar fi- nancieele speling hebben. Hoewel men kweekers heeft ontdekt, die 12 tot 16 gld. per R.R. dit jaar hebben getrokken, is het bedrijf nog zeer onge zond en het is ook niet tegen te spreken, dat een steeds boven het hoofd hangend crediet een verlammende uitwerking heeft op den credietnemer. Na lang heen en weer gepraat wordt beslóten het voorstel tot schrapping te veranderen in: „Schrapping of vermindereng daar waar noodig is (tot op die hoogte, dat het bedrijf kan draaien). Dit voorstel werd in stemming gebracht en met groote meerderheid aangenomen. Hierna werd de vergadering gesloten. Geslaagd. Voor het diploma leerares lingerie en kindergoed van de Modevak- schoolvereeniging te Den Haag slaagde mej. C. Kerkhoven, opgeleid door mej. P. v. d. Pol te Alphen a. d. Rijn. NOORDFN Propagandavergadering V. D. S. Don derdagavond was alhier op de St. Fran- ciscuszaal een propagandavergadering van de R.-K. Voetbalvereeniging V. D. S. met als spreker den heer F. J. van Veen uit Amsterdam. De vergadering was slecht bezocht. Na opening door den voorzitter kreeg de spreker het woord, die een gezel lige causerie hield over het voetballen. NIEUWE-WETERING GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Op 28 Augustus a.s. viert het echtpaar Petrus Verduin en Rika Droog zijn 50- jarig huwelijksfeest. Ze zijn beiden nog zeer kras. Verduin is 83 jaar en loopt nog iederen Zondag door weer en wind een uur gaans naar de parochiekerk te Roe- lofarendsveen in plaats van zich te bedie nen van het comfort eener autobus. Zijn vrouw is 75 jaar; uit het huwelijk werden vijf kinderen geboren. Om dit feest voor de oudjes zoo aange naam mogelijk te doen zijn, hebben de in woners van Nieuwe-Wetering de handen in elkaar geslagen, en brachten voor dit doel 35.bijeen, welke gift aan het gou den bruidspaar is overhandigd. Zij waren hiermede zeer dankbaar en verheugd om het medeleven van vrienden en kennissen. HAZERSWOUDE (Groenendiik) In Memoriam. Hedenmorgen is in het Gesticht de Voorzienigheid van de Con gregatie der Arme Zusters van 't Godde lijk Kind te Scheveningen, in den ouder dom van 71 jaren overleden, de eerw. Zus ter Maria Norbertha (in de wereld Wil- helmina Maria Slootweg. Deze eerw. Zuster deed haar intrede in het klooster op 3 Mei 1893 en was sedert 1903 eerw. Overste o.a. te Noord wij kerhout en op verschillende andere plaatsen. Kruisvaart. Voor a.s. Maandag, het feest van Maria ten Hemel-Opneming, heeft de Kruisvaart (met de St. Janskna pen) een ouderavond georganiseerd. Het programma biedt nogal veel varia tie en 't enthousiasme der jongens belooft een avond van ware voldoennng te geven. Daarom verwachten we ook, dat alle ouders aanwezig zullen zijn. Moge deze korte aankondiging voor hen en de ge- noodigden genoeg zijn om te komen en ook tijdig, n.l. om 7 uur. Zorgt u ervoor tot uw eigen voldoening en ook tot de onze. Dan wordt het „ophaalbrugje", dat toegang tot ons eilandje geeft, inderdaad opgehaald. Toegang is gratis voor dezen avond van „spel, dans en muziek". N1EUWVEEN Sportberichten. Morgen speelt Nic. Boys I op eigen terrein een vriendschap- pelijken wedstrijd tegen Stormvogels I uit Wilnis. Aanvang 2.30 uur. Nic. Boys II speelt te 1 uur eveneens op het veld van Nic. Boys een wedstrijd te gen Stormvogels II. Geboren: A. C., zoon van J. J. Ver haar en C. Schijf Ger., zoon van T. v. d. Leden en M. N. v. d. Voorst. Overleden: H. v. Harten 93 jaar. Gevestigd: K. J. Smit van Raalte M. v. Zanten van Utrecht G. Scho ten van Amsterdam. Vertrokken: A. Zappey naar Rot terdam C. H. Kouwenhoven naar Aals meer. RIJPWETERING Courantenbericht en nog wat. Vorige week stond een bericht in de „Leidsche Courant" uit Leimuiden. De Burgemeester had de politie een order verstrekt, acht te geven op auto's en mo torfietsen, die de vastgestelde max. snel heid van 30 K.M. in de bebouwde kom overtreden en deze te verbaliseeren. Het resultaat viel eenigszins mee, want meer dan 45 K.M. werd niet genoteerd. Enkele dagen daarna kon men in het verslag van den Gemeenteraad van Al- "kemade lezen, dat een der leden aanmer king maakte, dat over 't algemeen te Roe- lofarendsveen veel te hard werd gereden. De man kreeg ten antwoord, dat zulks haast onmogelijk waar kon zijn, vanwege de vele bruggen en krommingen in den weg. Verschillende inwoners van Rijpwete- ring, zien toch menigmaal, groenten- en bloemenwagens, ook wel andere, met on- noodige groote vaart, door de bebouwde kom, van en naar Leiden rijden, dikwijls zonder signaal de gevaarlijke bocht, bij café „de Vergulde Vos" passeeren. Om max. snelheid in de bebouwde kom, be kommeren zij zich niet. Je lijf bergen is de boodschap. Erg twijfelachtig is het, of het in Roelofarendsveen ook wel zoo kalm gaat. De politie bemoeit er zich niet mede; daar moet eersteen ongeluk gebeuren. In de boomgaard van ondergeteekende hebben dieven fruit gestolen, wat ieder jaar meermalen gebeurt. Een zwaar hek hadden ze eerst geforceerd en het maar open laten staan. Al de hekken in de om geving zijn met kettingen vastgemaakt; gesnapt wordt nooit iemand. TER AAR Zwemwedstrijden. Zondagmiddag zullen onder auspicieën van het R.K. Zwembad onderlinge zwemwedstrijden gehouden worden, waaraan mooie prijzen verbonden zijn. De wedstrijden beginnen om drie uur. WOERDEN Feestelijkheden. De Vereeniging „Ko ninginnedag" heeft zoowel voor 31 Aug. en 6 Sept. feesten georganiseerd. Alle bijzonderheden zijn in het pro gramma te vinden.' Op 31 Aug. zal o.m. een groote luchtballon worden opgelaten, waaraan diverse attracties zijn vêrbonden. Op 6 Sept. vinden ook de groote kinder feesten plaats, waaronder een gecostu- meerde optocht. Des avonds verschillende zangspelen met tenslotte een schitterend vuurwerk. De Rijn zal wederom met de a.s. fees- De Raad dezer gemeente vergaderde Vrijdagavond, onder voorzitterschap van den Burgemeester. Afwezig waren de hee- ren J. P. Segers en Jac. Th. de Vroomen. Na opening met gebed en goedkeuring der notulen werd aan de orde gesteld de vaststelling van de aangeboden rooilijnen langs de Bondstraat en Heereweg. Voorgevelrooilijnen. De voorzitter deelt mede, dat bezwaren zijn ingekomen van de 'heeren Th. B. We ber, M. Bruijnen en Th. Bakker, alhier en G. Bemelman te Sassenheim, als eigenaren van daarbij betrokken eigendommen, als mede van den heer J. J. W. Pijnacker als gevolmachtigde van de hypotheekhoudster, mej. Adr. Pijnacker, te Ubulu, Afrika. Met de vaststelling dezer rooilijnen kun nen wij, aldus spr., geen rekening houden met alle particuliere belangen-, omdat het algemeen belang hier voorgaat. De rooi lijnen hebben slechts in de toekomst effect. Burg. en Weth. stellen voor om op de be zwaarschriften te beslissen als volgt: 1. Th. B. Weber. Bij algeheele slooping der betrokken eigendommen, of bij ver woesting door brand of anderszins, bestaat er ruim voldoende gelegenheid tot herbouw achter de ontworpen vóorgevelrooilijn. Ge deeltelijke verbouwing voor het betrokken perceel belet de rooilijn niet. Bedrijfsscha de houdt derhalve geen verband met de ontworpen voorgevelrooilijn. 2. M. Bruijnen. Hieromtrent geldt het zelfde als ten opzichte van bezwaar sub. 1 vermeld. 3. Th. Bakker. Ook hieromtrent geldt het zelfde als t enopzichte van bezwaar sub,. 1 vermeld. 4. G. Bemelman. Bij algeheele slooping blijft ook hiervoldoende ruimte over om achter de voorgevelrooilijn te herbouwen. Voor het overige geldt het sub 1 opge merkte. 5. Mej. Adr. Pijnacker. Dat de onderpan den bij algeheele herbouw achter de ont worpen voorgevelrooilijn in waarde ver minderen, kan niet worden beaamd. Aange zien gedeeltelijke herbouw niet belemmerd wordt, is het bezwaar ongegrond. Nadat de voorzitter nog enkele informato- rische vragen had beantwoord, besliste den Raad overeenkomstig het voorstel van Burg. en Weth. en stelde zij vast de voor gevelrooilijnen langs de navolgende be staande wegen binnen deze gemeente. a. langs de westelijke zijde van den Hee reweg vanaf de Catharijnelaan tot aan de Engelbrug; en b. langs de oostelijke zijde van den Hee reweg vanaf de Bondstraat tot aan het Vierkant en langs de noordelijke zijde van de Bondstraat. Sluitingsuur. De voorzitter stelde aan de orde het ver zoek van de afdeeling Sassenheim en om streken van den Ned. R.K. Bond van Ho tel-, Café-, Restauranthouders en Slijters, om het sluitingsuur voor café's in deze ge meente ook buiten den z.g. zomertijd te be palen op elf uur des avonds. Burg. en Weth. achten geen enkele reden ten worden versierd en geillumineerd. De Buurtvereeniging van Brug tot Brug zal ook wedstrijden uitschrijven voor ver sierde en verlichte bootjes. Ook andere buurtvereenigingen zullen feestelijkheden organiseeren. Raadsvacature. Naar we vernemen heeft de heer E. v. d. Pauw zijn benoe ming als lid van den raad, in de vacature v. Doorn (Gemeentebelang) niet aan- De opvolger op deze lijst is de heer H. Nap te Utrecht, die wederom opgevolgd wordt door de heer v. d. Heyden, te Woer den. ZWAMMERDAM Waarnemend burgemeester. De waarnemend-burgemeester de heer J. A. Hoogendijk vertrekt op 13 Augustus a s. naar het buitenland, zoodat voor den ver deren duur van het verlof van den bur gemeester als zoodanig zal optreden de heer M. H. van de Poll, C 53, alhier. Gevestigd: I. Broere, C38 van Bo degraven Mej. G. Boerefijn, C 33 van Bodegraven. Vertrokken: W. Engelage, B17 naar Renswoude Mej. Jac. A. Pelliiraan B 53 naar Bodegraven G. Bolde en gezin, B 133 naar Gouda Mej. B. Burg graaf, B 15 naar Amersfoort. G e t r o uw d: Andreas Brand, 37 jaar, schipper te Leimuiden en Emmetje Vor- laan, 35 jaar, te Zwammerdan Overleden: Maria Christina Bo- gaards, 3 dagen, d. van J. W. Bogaards en G. Bitter Aartje van Peet, 67 jaar, echtgenoote van J. Rodenburg. GEMEENTERAAD VAN L1SSE aanwezig om dit verzoek in te willigen, te meer daar steeds verlenging voor sluitings uur wordt gegeven, als dit noodzakelijk is. De heer Romijn voelt wel iets voor dit adres. Het komt van een organisatie af en spreker zou dit eens in handen willen stel len van de organisatie om haar meening nader kenbaar te maken. De voorzitter acht zulks niet noodzake lijk. De heer Tibboel heeft klachten van café houders vernomen over bevoorrechting van anderen. In het verzoekschrift van hetgeen aan de raadsleden persoonlijk is toegezon den klaagt men over het langer open blij ven van den Volksbond. Is dit een café of vereenigingsgebouw? De caféhouders voe len zich hierdoor benadeeld. De heer Kingma is van oordeel, dat een sluitingstijd van 10 uur gewenscht blijft. De heer van Kesteren verklaart, dat het R.K. Volksgebouw een vereenigingsgebouw is. Spreker wil de beweringen in het ver zoekschrift niet betitelen als leugens, doch wel als grove onwaarheid. De voorzitter zegt, dat verschillende ver- eenigingen, zooals damvereenigingen, bil- jartvereenigingen, sociëteiten enz. op hun wekelijksche bijeenkomsten verlenging van sluitingsuur verkrijgen en voorts voor zoo ver dit noodzakelijk is. Bevoorrechting is nog nimmer voorgekomen en kent men in Lisse niet. Hierna werd overeenkomstig het voorstel van Burg. en Weth. besloten. Waterleidingverordening. Aan de orde kwam thans de wijziging van de verordening, regelende de tarieven, waarop water door het gemeentelijk water leidingbedrijf wordt geleverd. De voorzitter licht toe, dat deze verorde ning practisch hetzelfde blijft, doch door de vele wijzigingen een geheel nieuwe ver ordening noodzakelijk is geworden. Overeenkomstig het voorsel van Burg. en Weth. werd besloten. De verordening op de heffing van radio rechten werd na ampele bespreking goed gekeurd. Verbreeding Veldhorststraat. De verbreeding van de Veldhorststraat vanaf den Heerenweg tot aan de Von Bön- ninghausenlaan komt thans ter tafel. De voorzitter zegt, dat de N.V. Lisser- Automobielbedrijf bereid is een strook grond van 3 M. breed af te staan, welke in een flauwe bocht uitloopt. Hierdoor is het mogelijk om de Veldhorststraat 5 M. te ver- breeden en gedeeltelijk om te leggen. Zij wordt dan 15 M. breed.. In totaal wordt dan aan de gemeente afgestaan 92 M2., waar voor een prijs wordt gevraagd van 5500. De N.V. Incassobank, die op den hoek Veid- horststraatHeereweg voornemens is een bankgebouw te stichten, draagt hierin 1000 bij, zoodat de gemeente slechts 4500 heeft te betalen. De heer Schrama vindt dit zeer veel geld en zag liever de andere kant verbeterd. Spreker is er momenteel nog niet voor. De heer Knetsch vindt het eveneens niet afdoende en te duur. Wethouder Warmerdam kan geen slech ter punt aanwijzen dan juist dezen hoek. Veel kan verbeterd worden. De schutting verdwijnt en de straat wordt 11 M. breed. De andere zijde moet ook bezien worden, doch de gelegenheid wordt thans geboden en die moeten wij nu' niet voorbij laten gaan. Het wordt een afdoende verbetering en een groote verfraaiing van he dorp. Wethouder Tromp verklaart, dat het pand Verwoerd enkel benoodigd is voor de verbetering en verbreeding van den Rijksweg, doch niet voor de Voldhorst- straat. Het geheel wordt afdoende verbe terd. Na eenige idscussie wordt overeenkom stig het voorstel van Burg. en Weth. be sloten. Woningbouw. Bepaling van het standpunt ten aanzien van het eventueel verstrekken van bouw- voorschotten aan de Woningbouwvereni gingen „Volksbelang" en „Gezinsbelang". De voorzitter verklaart, dat Burg. en Weth. een zware taak hebben gehad om eeh voorstel te doen ten aanzien van „Volksbelang". Zij zijn hiermede dan ook nog niet geheel klaar gekomen. „Gezins belang" vraagt 36 woningen te mogen bou wen, n.l. 18 woningen te betrekken door de bewoners van de onbewoonbaarverklaarde woningen en 18 voor haar leden. Er is een groot verschil tusschen Volksbelang-plan nen en Gezinsbelang-plannen. Burg. en Weth. stellen voor om voor Gezinsbelang" een proefaanbesteding te houden van 18 en 36 woningen. Wanneer het prijsverschil niet te hoog is, dan slechts 18 woningen te bouwen en anderes 36. De terreinen moeten worden^ aangekocht voor 36 woningen. De heer Kingma vraagt, of de 18 bewo ners van de onbewoonbaar verklaarde wo ningen er dan ook inkomen en of zij lid der vereeniging zijn. De voorzitter antwoordt toestemmend, betreffende vraag een. De heer Romijn kan zich met het stand punt van Burg. en Weth. niet vereenigen. De behoetfe is in de Engel („Gezinsbe lang") groot aan arbeiderswoningen, omdat er zoo goed als geen arbeiderswoningen door particulieren worden gebouwd. De vereeniging wil gaarne medewerken aan de verbetering der volkshuisvesting en krotopruiming, doch niet enkel en alleen voor de bewoners der onbewoonbaarver klaarde woningen. Zij wil haar leden ook huisvesting kunnen geven, hetgeen te bil lijken is. Gestreefd wordt naar een goede en rendabele exploitatie, terwijl de huur prijzen zoo laag mogelijk dienen te wor den gesteld. Het motief: vrees voor grootere werkloosheid mag hier niet gelden. De heer Tibboel heeft zijn standpunt ten aanzien van „Volksbelang" sinds de vorige vergadering niet veranderd. Voor „Gezins belang" zijn z.i. redenen te over om hierin te voorzien. De heer Kingma zegt, dat zoowel voor „Volksbelang" als voor „Gezinsbelang" de zelfde motieven gelden. Z.i. gelijke mon nikken gelijke kappen. De voorzitter zegt, dat men niet moet vergeten, dat het particulier innitatief in de Engel niets doet en in het dorp veel ge bouwd wordt. Dit zijn geen gelijke maat staven. De heer, Lefeber vindt het voorstel van B. en W. niet slecht. Als het in de Engel mogelijk is goedkoop en goed te bouwen, dan moet dit hier in het dorp eveneens mo gelijk wezen. Spreker wees in dit verband op de saneering van den Stationsweg. De heer Schrama constateert, dat er in Lisse een groot gebrek is aan woningen met een huurprijs van ƒ3 tot ƒ3.50. Wanneer gebouwd kan worden voor zulk een huur prijs dan kan dit zeer zeker als een zwaar argument worden aangevoerd bij het toe staan van voorschotten. Wethouder Warmerdam betoogt, dat „Volksbelang" eveneens een proefaanbeste ding kan houden. Wanneer bewezen is, dat men werkelijk goedkooper kan bouwen dan het particulier initiatief is er z.i. geen en kel bezwaar tegen om ook dit toe te staan. Spreker is het met den voorzitter eens, dat slechts gebouwd moet worden naar gelang de behoefte zulks vordert. De heer Boot wilde voor „Gezinsbelang" slechts 18 woningen bouwen en wel voor de bewoners der onbewoonbaarverklaarde woningen. Hiertegen liet de heer Romijn een krach tig protest hooren en dat de Vereeniging zeer zeker niet zou doen z.i. Wethouder Warmerdam wil het voorstel van B. en W. dan zoodanig lezen, dat voor „Gezinsbelang" een proefaanbesteding plaats heeft van 18 en 36 woningen en dat, wanneer slechts 18 woningen zouden wor den gebouwd hiervan 9 zouden worden be woond door bewoners van onbewoonbaar verklaarde woningen en 9 door de leden der vereeniging. „Volksbelang" komt de volgende vergadering wederom aan de orde. Aldus wordt besloten. De bespreking omtrent de restauratie van den gemeente-toren werd uitgesteld om alsnog een deskundige te hooren en dan een beslissing te nemen. Verzekering gemeentegelden. De voorziter stelde aan de orde de ver zekering van gemeentegelden cVor deelna me in de verwaarborgingsregeling van de Fraude-risico-onderlinge van Gemeenten (F.O.G.). Het voorstel van Burg. en Weth. wordt aangenomen met den fteer Boot tegen. Overeenkomstig het voorstel van Burg. en Weth. wordt een crediet beschikbaar gesteld van 750 voor kinderfeesten en overige uitgaven ter gelegenheid van het 40-jarig Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Een bedrag vein 500 is hierin voor de kinderfeestviering. Na rondvraag sluiting. i op de voorbank van zitten mag alléén, als er '</or den bestuurder 60 cm en voor /eiken passagier 40 cm beschikbaar is (voor 'n kind tot 12 jaar: 30 cm).

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7