RIJNSTREEK ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 SASSENHEIM BLOEIVIBOLLENCULTÜUR. Vraag: met 73 tegen 16 bevestigend beantwoord. In tegenstelling met vorige Algemeene Vergaderingen over het saneeringsvraag- stuk, bij welke gelegenheden de afdeeling Sassenheim steeds een zeer afwachtende houding aannam en slechts op het laatste oogenblik vergaderden, waren thans reeds Vrijdagavond de leden bijeen onder praesi- dium van den heer G. Vlasveld, ter bepa ling der houding van de afdeeling tegen over de bekende vraag van het H. B. Nadat uit de vergadering stemmen opgin gen om eindelijk eens te beginnen, vroeg de voorzitter: „Wie had het kunnen ver moeden, dat wij na een jaar als verleden jaar, waarin alle leverbaar meer dan weg- gelikt is, en waardoor slechts plantgoed de grond is ingegaan, thans zulk een oogst zou komen?" Spr. deelde mede, dat Duitschland dit jaar 15 pet. minder zal ne men. Ook de goedkoope offertes, welke thans het buitenland ingaan werden door den voorzitter besproken. Het overleden lid, de heer P. van Deursen, werd herdacht. De voorzitter schetste hem als een man, die groote liefde had voor het vak. De heer v. Deursen was 30 jaar ge leden de man van de Darwintulpen, later de man van de Narcis Bic. Victoria. Spr. hoopte, dat na het overlijden van den heer v. Deursen, zijn werk en zijn naam in de bollenstreek zullen blijven voortbestaan door den arbeid van den heer Heemskerk. Als afgevaardigden werden aangewezen de heeren H. Bader Sr. en F. Limburg. Daarna leidde de voorzitter het kardinale punt in. Hij wees op de moeilijkheden wel ke van „dumping" te vreezen zijn. Hij rele veerde hetgeen een woraanstaand vakge noot één dezer dagen omtrent de positie van het H. B. gezegd had: „Het H. B. is vastgebonden met een touw, aan de eene zijde trekt Murk, aan de andere zijde Dirk Lefeber". De heer H. van Zonneveld wees er op, dat voormannen van de anti-saneering, o.m. de heeren ir. Dijk en de Zeeuw hun bollen en teeltrecht duur verkocht hadden en thans ijveren voor afschaffing van het teeltrecht, hetwelk een bezit is verkregen door groote offers b.v. het ter vernietiging inleveren van groote partijen. Verder meldden zich, tot algemeene ver wondering, geen sprekers meer aan, en werd tot stemming overgegaan, met als uit slag 73 stemmen voor en 16 stemmen tegen de saneering. Na rondvraag sluiting. VOORHOUT „Sint Caecilia" neemt afscheid van haren beschermheer. De groote zaal van het parochiehuis wras wel niet geheel gevuld, daarvoor is het le dental thans nog niet sterk genoeg, toen de voorzitter, de heer G. Witteman, de ver gadering opende met den Chr. Groet en woorden van welkom richtte tot den zeer- eerw. heer pastoor, geestelijk adviseur en den beschermheer, oud-burgemeester G. Bulten. Op de gebruikelijke wijze worden thans de notulen voorgelezen, waarna de voorzitter het woord verleent aan den be schermheer, die dank brengt aan het be stuur voor de ontvangen uitnoodiging tot bijwoning dezer vergadering. Hoewel zeer ongaarne, zegt spr. het beter te vinden het beschermheerschap over te laten aan zijn opvolger. Dit besluit is voorzeker een wel overwogen beslissing, niet voortspruiten de uit de mindere sympathie, welke spr. „St Caecilia" zou toedragen, integendeel, zijn sympathie is zelfs zeer gestegen. Reeds bij den aanvang van zijn burgemeesterlijke loopbaan heeft spr. de vereeniging ge tracht te helpen bij de eerste schreden op het pad van de muzikale kunst; heeft zoo doende ook de groei der vereeniging en de muzikale vorderingen kunnen constatee- ren. Spr. herinnert zich dan de dag van zijn installatie in 1919, toen ook de har monie haar medewerking verleende met de slechts ééne marsch, die ze kende. Zooveel in mijn vermogen lag, zegt spr. voorts, heb ik de belangen van de harmonie gediend, vooral door het woord dat ik mocht spre ken, telkenmale als er een uitvoerig gege ven werd, waarin het groote nut van de muziek als hoogste kunstgenot en niet min der als sociale vorming van éénheid en saamhoorigheid naar buiten werd uitge dragen, om ook bij anderen die sympa thie voor de harmonie op te wekken. Dit is de moreele zijde, doch ook financieel heb ik, zegt spr., van mijn bescheiden vermo gen bijgedragen en anderen aangespoord bij te dragen om de financiën der vereeni ging meer gezond te maken. Liever zou spr. beschermheer willen blijven, doch spr. is van meening, dat hierdoor het be lang van de vereeniging zeker niet ge diend zal zijn, om welke reden spr. hier bij als zoodanig bedankt. Ik heb het op prijs gesteld persoonlijk afscheid te nemen. In de muziek vereeniging vond spr! steeds een gewillig oor voor alle verbeteringen, terwijl de volgzaamheid van uw bestuur een prettige en aangename samenwerking steeds mogelijk maakte. Spr. wil evenwel geen afscheid nemen voor al tijd, doch verlangt naar een spoedig weer zien. Ook zal spr. het zeer op prijs stel len bij eventueele feestelijke gelegenhe den een uitnoodiging te ontvangen, waar aan zoo eenigszins mogelijk altijd gehoor zal worden gegeven, om weer eens als voorheen een opwekkend woord te spre ken en de verdiensten van Sint Caecilia nog weer eens onder het oog te brengen. (Applaus). Met den wensch dat de vereeniging zal mogen groeien en bloeien en een spoedig weerzien onder nog betere omstandighe den besloot spr. zijn afscheirsspeech. De voorzitter bracht hierop dank aan den scheidenden beschermheer voor zijn woorden van heden, maar meer nog voor al hetgeen hij in al de jaren van het be staan van St. Caecilia voor de harmonie heeft gedaan. Met gen fermen randdruk nam het bestuur persoonlijk afscheid, waarna even later de heer Bulten de ver gadering verliet. Hierna was het woord aan den secretaris die zijn 19e jaarverslarg uitbracht, een jaar verslag, dat weer eens oude herinnerin gen uit het voorbije jaar opwekt. Speciaal kwam hierin tot uitdrukking de grooje dankbaarheid aan den directeur den heer Bolderdijk voor zijn onvermoeid streven om St. Caecilia kwalitatief beter te ma ken. Hierna was het woord aan den penning meester, die aan inkomsten boekte f 698.12 er dan toer nog een klein batig saldo over. derhalve van 59.73. Verminderd met het nadeelig saldo van verleden jaar, blijft er dan otch nog een klein batig saldo over. De voorzitter dankt beide bestuursleden voor hun werk gedurende het afgeloopen jaar en hoopt, xlat St. Caecilia nog vele ja ren van den arbeid dezer beide bestuurs leden zal kunnen profiteeren. Bij verkiezing van de periodiek aftre dende bestuursleden B. Zwetsloot en G. Witteman, besluit de vergadering unaniem beide leden bij acclamatie te herkiezen. Contributieverlaging. Het bestuur stelt voor de contributie met 5 cents per week te verlagen. Na langdurige discussie wordt voorloopig voor 1 jaar de nieuwe rege ling aanvaard. Hierna spoort de secretaris den leden aan om toch meer regelmatig en op tijd op de repetities te komen, dat vergemakke lijkt de taak van .den directeura zoowel als van de trouw opkomende leden. Vol gende week zal de harmonie voor een week op vacantie gaan en geen repetitie hou den. Thans is het woord aan den pastoor, die als geest. adv. zegt zeer veel te gevoelen voor de harmonie en vol sympathie te staan tegenover deze vereeniging. Na een dankwoord van den voorzitter neg een der leden om nog eens een con cert aan te vragen bij het Soldaatje, het geen zal worden overwogen. Hierna slui ting met den chr. groet. "/Zilveren kloosterjubilé. Heden, 13 Aug., herdenkt de eerw. Zuster Mairia Apol- linaria (Johanna Salman) den dag, waar op zij vóór 25 jaren haar intrede deed in het klooster van de Congregatie van de Zusters Franciscanessen van Liefde te Veghel, welk gedenkwaardig feit zij eerst op 25 Augustus a.s. hoopt te vieren in Hui ze „St. Agnes" te Voorhout. Zij verblijft thans in het klooster: Liefdegesticht te Meerveldhoven in N.-B. Het zal deze. Zuster op 25 Augustus e.k. zeker niet aan belangstelling ontbreken. Voor die gelegenheid zal de jubilaresse in huize „St. Agnes" recipieeren van 4 tot 5 uur. WASSENAAR BLOEMBOLLENCULTUUR. Vraag van hoofdbestuur bevestigend beantwoord. In het Wapen van Wassenaar hield de afdeeling Wassenaar van de Alg. Vereeni ging voor Bloembolencultuur een buiten gewone ledenvergadering. Deze vergadering was belegd op ver zoek van het Hoofdbestuur om de meening van de leden te leeren kennen of zij het hoofdbestuur zullen steunen omdat dit door gewijzigde omstandigheden in het vak thans van oordeel is dat men niet zonder beperkingsmaatregelen kan in het bloembollenvak. Nadat de voorzitter, de heer A. P. Ruyg- rok allen hartelijk welkom had geheeten op deze belangrijke vergadering werden door den secretaris, de heer C. Kraaij, de notulen der vorige vergadering gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Voorlezing werd vervolgens gedaan van een op Maandag j.l. gehouden vergade ring van het Hoofdbestuur met diverse leden der besturen van de afdeelingen. Overgegaan werd vervolgencs tot ver kiezing van afgevaardigden naar de alge meene vergadering. Gekozen werden de heeren A. J. Hoogeveen en C. Nell en tot plaatsvervangers de heeren J. Hoogstra ten en A. P. Ruygrok. Daarna kwam aan de orde de behande ling van de beschrijvingsbrief. Na voorle zing werd door enkele leden nog het woord gevoerd waarna tot stemming werd over gegaan. Gestemd werd of de algemeene vergadering goedkeurt het standpunt van het Hoofdbestuur. Met 26 stemmen ja en 19 stemmen neen en 1 blanco werd deze vraag beantwoord. Tenslotte werd besloten om in den ver volge eerst de beschrijvingsbrief te be handelen en eerst dan tot benoeming van de afgevaardigden over te gaan. Hierna volgde Sluiting. Aanbesteding. Gisteren werd door het gemeentbestuur alhier aanbesteed de verbreeding van de brug in den Lange Kerkdam, zoodat deze nu dezelfde breed te zal krijgen als de daarop aansluitende weg. De inschrijving was als volgt: Sanders en Co. te Gouda voor 11.283.H. J. en H. Visser te Wassenaar 11.400.C. Klein en dorst, Wassenaar 11.540.van der Geer en Stuifzand, Leiden 11.90. Vogels en van der Hulst, Wassenaar 11.929.A. C. Leyon, Wassenaar 11.980.H. E. van Deest te Gouda 13.400.firma van Driel te Koudekerk a. d. Rijn 15.250.N. Voordal te Zoe- terwoude 15.300.C. v. Leeuwen te Nieuwerkerk a. d. IJssel 15.800.—; Leid- sche Zand- en Grondmaatschappij 15.800; C. A. van Lengveld te Alphen aan den Rijn 15.900.Gebr. Schouls te Leider dorp 16.000.—. Aanbesteding. Vanwege de genie is heden aanbesteed het bouwen van een loods en drie magazijnen te Wassenaar. Laagste inschrijver was J. den Hollander, te Katwijk, voor 61.398. HILLEGOM BLOEMENCULTUUR. Een rumoerige vergadering. Vrijdagavond hield de afdeeling Hille- gom een buitengewone leden vergadering in Hotel Sistermans. De belangstelling was zeer groot. De voorzitter, de heer W. Jonkheer, opent met een woord van welkom en wijst op het verzoek van het Hoofdbestuur al is de tijd voor vergaderen niet geeigend. Ofschoon we de saneringsmaatregelen liever vandaag dan morgen zouden willen missen en ze zware lasten vragen, zouden we ze thans niet kunnen missen; wie nuchter nadenkt zal dat toegeven. De secretaris leest nu de notulen, die onver anderd onder dank worden vastgesteld. De ingekomen stukken hebben meest betrekking op den beschrijvingsbrief en worden aangehouden tot dat punt. Mede gedeeld wordt, dat de heer P. J. W. van Til iwegens persoonlijke redenen als be stuurslid heeft bedankt; de voorzitter brengt dank voor hetgeen deze voor de vereeniging deed, doch het Bestuur be treurt de wijze, waarop de heer van Til heengaat. Hierna komt in behandeling punt 4 van den Beschrijvingsbrief: het beant woorden van de vraag inzake medewer king van het H.B. bij de saneringsmaat regelen. De voorziter geeft aan ieder in eerste instantie 10 minuten spreektijd, in tweede instantie 5 minuten en vertrouwt, dat alleen nieuwe gezichtspunten naar voren voren zullen worden gebracht. De heer W. Murk vindt over den tijd die toegestaan zal worden in het reglement niets en wenscht den spreektijd ongelimi teerd. De voorzitter houdt voet bij stuk. Reeds toen begon er reeds een onaange name geest te heerschen, een oppositie, die scherpe woorden deed bezigen en die maakte, dat de voorzitter hamert. De heer Murk zal langer spreken dan tien minu ten, waardoor een kabaal ontstaat. De heer H. 't Mannetje wil het buitenlandsch rapport gepubliceerd zien; de voorzitter zegt, dat dit nu niet aan de orde is. Nadat hieronder nog kort van gedachten is ge wisseld komt de vraag van het H.B. aan ae orde. Het prae-advies van het H.B. wordt eerst voorgelezen, vervolgens een der verzonden circulaires. De heer Do Bra bander houdt een betoog, waarvan de voorzitter zegt, dat hij dit al 25 maal ge hoord had. De heer D. E. Nieuwenhuis be toogt, dat het H B. buiten zijn bóekje gaat en licht dat toe. De voorzitter zegt, dat deze spreker zich vergist: het H.3. wil juist doen, zooals de alg. vi-rg. zich uit spreekt. De heer B. Rjjnveld acht de wij ze waarop een en ander nu naar voren gebracht wordt niet fijn. De heer Fitriks sieit voor oog en: moeten we het H.B. mondig maken of onmondig laten? De eenige manier is in dezen, de gestelde vraag met „ja" te beantwoorden. De heer 't Mannetje houdt nu een be toog en zegt, dat de Minister het H.B. op ds vingers heeft getikt; het zat scheef De voorzitter zegt: het gaat niet om de fouten van het H.B.; u moet bij punt 4 blijven, anders ontneem ik U het woord. De heer W Murk krijgt nu het woord. Hij netocgt dat het H.B. tot deze alg. verg. zijn toe vlucht heeft genomen, dat ondergrondsche machten het besluit van Juni 1937 hebben ondergraven en geeft 3 redenen, waarom wij dit voorstel niet kunnen accepteeren. Als de 10 minuten om zijn ontneemt de voorzitter spr. het woord; deze gaat door zoodat een waar tumult ontstaat en de hamer regelmatig wordt gebruikt; zelfs wordt gedreigd met uit de zaal te zullen laten zetten. De heer 't Mannetje wil een motie van protest, waarin het H.B. wordt uitgenoodigd deze zaait aan te houden tot b.v. half Sept. Ze komt niet in behande ling. Als de stemming begint verlaten de rnti-sanoeideis op verzoek van den heer Murk de vergadering De uitslag is: 119 ja"; 2 „neen"; bl. 5 'Tot afgev. worden gekozen de heeren Freriks en Bijl; sec. Kramer en Nieuwenhuizen. Hierna slui ting. Jubileumfeesten. Naar ons door het feestcomité werd medegedeeld, kunnen wij het volgende omtrent de feestelijkhe den op 6 Sept. voorloopig mededeelen: Deze zullen aanvangen om 8 uur mor gens met muziek, daarna om 9 uur een opmarsch naar het Raadhuis van Burger wacht-Landstorm en alle sport- en jeugd verenigingen, waartoe deze zullen wor den aangezocht. Daarna om half 11 optocht der kinderen der lagere scholen en ontvangst door den burgemeester bij het raadhuis; om 11 uur zal een gecostu- meerde voetbalwedstrijd worden gehou den Om kwart voor 2 zal op het feest terrein een aanvang worden gen; aak t met diverse spelen, waaronder: touwtrek ken in groepen van 5 personen bover. 18 jaar; ieder groep moet onder een naam worden aangegeven. Voorts zal er ge legenheid zijn tot mastklimmen, ringste ken, zakloopen en vlaggetjesteken, spe ciaal voor de jeugd. Er zal verder een groote arena als hindernisbaan worden aangelegd, waar personen van 14 tot- 17 jaar aan kunnen deel nemen. Voor al deze spelen zijn prijzen beschikbaar Het feestterrein zal een geheel ander aanzien hebben dan zulks tot nu toe gebruikelijk is geweest, er zal volop muziek aanwezig zijn en voor iedereen gelegenheid tot feestvieren, al zullen de bekende kermis vermakelijkheden ontbreken. Een feest tent van zeer groote afmetingen zal opge steld worden, en een bizondere attractie zijn ALPHEN AAN DEN RIJN Maatschappij Ziekenfonds „Alphen en Omstreken". Uit het jaarverslag blijkt, dat 52 pet. van de totale bevolking van het 14 gemeenten omvattend rayon thans als verzekerde van het Mij. Ziekenfonds is in geschreven, terwijl nog steeds dit aantal stijgt. Bedroeg het aantal leden in 1936 ruim 23000, thans eind 1937 is dit geste gen tot bijna 27000, waarbij nog 7000 par ticulier-ziekenfonds-verzekerden kunnen worden geteld, zoodat het totaal ingeschre ven aantal leden bedraagt 34000. Werd over 1934 boven de bijkomstige vestrekkingen en kosten aan artsen en geneesmiddelen uitgekeerd 4160, thans over 1937 zijn deze uitgaven gestegen tot een bedrag van 15300. Het bestuur werd uitgebreid met de heeren W. v. d. Win, apotheekhoudend- huisarts te Aarlanderveen, D. S. Niermeijer apotheker te Bodegraven en H. Scho ver zekering-vertegenwoordiger te Oude We tering. Wegens vertrek buiten het rayon van den heer P. C. Goosen, bestuurslid- verzekerdenvertegenwoordiger van Bos koop werd door de verzekerden als zooda nig gekozen de heer A. Redegeld. Eind 1936 waren bij het Mij. Ziekenfonds ingeschreven 23276 verzekerden en eind 1937 26544, een vermeerdering dus van 3268 verzekerden. Verder werden door het Mij. Ziekenfonds nog geadministreerd de in de verschillende gemeenten bij particu liere ziekenfondsen ingeschreven verzeker den. Hiervan waren de cijfers: eind 1936 7134, eind 1937 7072. Totaal generaal wer den dus eind 1937 33616 verzekerden gead ministreerd, of ongeveer 10.5 pet. meer dan in 1936. Het aantal Mij. Ziekenfondsverzekerden steeg met 14 pet. en dat van de Particu liere Ziekenfondsen daalden met 8pct. Bui ten de uitbreiding te Bodegraven zouden deze cijfers zijn geweest aanwas Mij. Zie kenfonds 10.5 pet., teruggang particuliere Ziekenfondsen 14.6 pet. 1043 verzekerden hebben de particuliere ziekenfonds verla ten, om, niettegenstaande hoogere premie moest worden betaald, van de verstrekkin gen van het Mij. Ziekenfonds te kunnen profiteeren. Deze gunstige ontwikkeling van het verzekerden-aantal blijft zich thans nog voortzetten, zoodat men op heden de 35C00 verzekerden heeft bereikt. Voor de verzekerden woonachtig in de gemeenten Leimuiden, Rijnzaterwoude en Nieuwveen, alsmede Nieuwkoop kon tot nu toe echter niets dienaangaande worden be- reiwt. Aan verstrekkingen werd in 1937 be taald 15.295.77 voor 1348 brillen, 90 breuk banden, 247 buikbanden, 216 elastieke kou sen, 869 verloskundige hulp, verder tandheelkundige hulp en tegemoetko ming in de aanschaffing van kunstoogen, gipscorsetten, steun apparaten, e.d. De re serve aan het einde van 1937 bedroeg 7992.58, terwijl daarbij nog komt een ex ploitatie-saldo van 1461.79, totaal dus 9454.37. Gered. Gisterenmiddag is in een on bewaakt oogenblik een 4-jarig zoontje van G. K. in den Rijn te water, geraakt. Een knecht van de firma Bonda slaagde er echter na eenige moeite in het kind op het droge te brengen. Het jongentje bleek geheel bewusteloos. Dr. Heldernisse, die zeer spoedig ter plaatse was, slaagde erin dcor toepassing van xunstmalige ademha ling bij het kind de levensgeesten weder op te wekken. Geboren: Adrianus, z. van Adrianus Rook en Alida Koning Magdalena, Ma ria Cornelia, d. van Pieter Hermanus Kwant en Wilhelmine C. Müller Maria, Catharina, Leonarda, d. van Leonardus Ammerlaan en Catharina E. M. van der Burg Willem, z. van Jan den Otter en Maria F. Muller. Ondertrouwd: Nicolaas Knaap, oud 28 jaar, wonende te Nieuwkoop en Johanna Aagda Groen in 't Wout, oud 26 jaar Antoon de Rooij, oud 24 jaar en Gerritjen van Briemen, oud 22 jaar Gerrit van Triest, oud 29 jaar en Jaboba Hendrica van de Meent, oud 25 jaar. Getrouwd: Nicolaas, Antonius van Schaik, oud 31 jaar, wonende te Hazers- woude en Geertruide Prins, oud 27 jaar. Pieter Harting, oud 26 jaar en Susanna Klazina Vermeulen, oud 25 jaar Baldus Landaal, oud 25 jaar en Alberdina Wilhel- mina Futselaar, oud 21 jaar Eimert Verhagen, oud 25 jaar en Christina Wil- helmina Snel, oud 23 jaar. Overleden: Peter Joseph van Gulik, oud 73 jaar, wonende te Nieuwveen, we duwnaar van Anna de Kok. Trijntje van Danm, oud 27 jaar. Gevestigd: Petronella M. M. Stol wijk, zonder beroep, Zuideinde 24 van Nieuwkoop A 69 V ertrokken: Geertruida Prins, zonder beroep, Hoornstraat 2 naar Hazers- woude A 182. AARLANDERVEEN Tooneelvereeniging „Vriendenkring". Donderdagavond vergaderde de R. K. Too neelvereeniging „Vriendenkring", onderafd. van den R. K. Volksbond, in de zaal van den heer W. v. d. Berg, onder presidium van den heer M. Heyman, die de vergade ring met den Chr. groet opende. Punt 1 van de agenda was een bespre- kiing over de uitvoeringen, die as. winter gehouden zuilen worden. Besloten wordt deze winter twee uitvoeringen te geven en wel in November op het Patroonsfeest St. Willibrord, en een omstreeks half Januari. Bij de eerste uitvoering zal een drama en in Januari een blijspel worden opgevoerd. De leden zijn verplicht voor de eerste repetitie, waarvan de datum nader hekend zal worden gemaakt, 1.50 inleggeld te be talen, waarvan bij elk verzuim der repetitie 0.50 als boete zal worden afgehouden. Daar van de rondvraag geen gebruik wordt gemaakt, sloot de voorzitter deze vergadering met den Ohr. groet. BODEGRAVEN 40-jarige besteldienst Gisterenavond hebben we met den heer Jac. Koster een onderhoud gehad betreffende de ontwik keling van de besteldienst in Bodegraven. Jac. Koster heeft thans 40 jaar lang de diverse goederen vervoerd en thuisbezorgd, eerst met 'n gewone handkar, thans met 'n auto. Toen in 1878 de spoorwegen in Bode graven een station gevestigd hadden, wer den door den heer J. Houwer van Someren met 'n kar de eerste goederen thuisbezorgd. Met zoo'n primitief vervoermiddel ging het gedurende 'n 20 k 25 jaren. In 1898 kwam Jac. Koster als 'n jongen van 12 jaren bij den besteldienst om z'n grootvader behulpzaam te zijn.... als Ge meente-besteller. Weinigen zullen zich in dien tijd hebben afgevraagd wat nu eigenlijk de positie was van den jubilaris. Menigeen heeft misschien nooit begrepen wat de letters „Gem.-be- steller" eigenlijk beteekenden. De heer Koster was een spoorman, was als zoodanig gekleed en behoorde blijkbaar tot het stationspersoneel met de speciale taak om de goederen te bestellen. Niets was minder waar. Hij was.... gemeente ambtenaar! Zijn aanstelling en ook het ont slag eenige jaren geleden, toen de dienst veranderden geschiedde door den Gemeen teraad. Toen de spoorlijn hier werd aangelegd, namen de spoorwegen het eigenaardige standpunt in, dat zij zorg droegen voor het vervoer der goederen tot de stations, maar dat de resp. gemeentebesturen maar moes ten zorgen voor het 'bezongen bij de be langhebbenden. tenzij men het natuurlijk zelf ging halen. Tengevolge hiervan werden er dus ge meente-bestellers aangesteld. De eerste be steller was de reeds genoemde heer J. Hou wen van Someren, die opgevolgd werd door den jubilaris, zijn kleinzoon, die perspec tieven in zijn werk zag en al spoedig z'n bedrijf tot bloei wist te brengen. Voor wer ken was hij niet bang, alles werd aange pakt hetzij door hem zelf, hetzij door z'n huisgenooten. De grootste vlucht van het expeditie bedrijf kwam toen de vrachtauto populair werd, waarvan er binnen eenige jaren twee werden aangeschaft. Inmiddels was echter een groote veran dering van dienst gekomen. De bekende onderneming Van Gend en Loos heeft het recht op den besteldienst der spoorwegen, maar maakte hiervan aanvankelijk geen gebruik, totdat voor een jaar of zeven ook dit bedrijf werd gereorganiseerd en men kans zag zich ook in Bodegraven te vesti gen, het het gevolg, dat het „Gemeente- testellersambt" overbodig werd. Jac. Koster vroeg en verkreeg ontslag; het spreekt vanzelf dat, toen men een con tractant voor Van Gend Loos zocht, weer bij de fa. Jac. Koster Zoon ging aanklop pen. De toestand bleef dus dezelfde, Koster was en bleef besteller, slechts de omstan digheden waren voor het publiek veel ■gunstiger. BesteLoon behoefde niet meer betaald te worden, daar het onder den vrachtprijs viel en het natuurlijke gevolg was, dat voortaan niet meer alleen werd besteld, v/at niet werd afgehaald, maar dat alle op het station gearriveerde goederen voortaan werden thuisbezorgd, wat op zich zelf al heel wat wil zeggen. Men behoeft maar dag in dag uit de volh geladen „Sneldienst"-auto's te zien rijden om te weten welk een belangrijke onder neming hier aan het werk is. Doch de Spoorwegen wisten zich aan den geest van onzen tijd aan te passen. De auto heeft een 'belangrijk deel van het vracht verkeer met vrachtauto's overgenomen en ook voor de A.T.O. (Algemeene Transport- Onderneming), is Koster contractant. Al les, wat met de zware auto's wordt aange bracht, vervoert Koster weer verder. De oude tijden, dat een pakje dagenlang on derweg was, zijn nu voorbij, alles gaat thans even snel en aan die snelheid is ons Bode- gravensch bedrijf volkomen aangepast. Doch het is niet alleen Koster zelf, die alles doet, integendeel, alle huisgenooten werken mede om alles zoo vlug en zoo goed mogelijk uit te voeren, want zij, die als het ware geheel met het bedrijf zijn op- gegroeit, weten wat er te doen is. Wij van onzen kant hopen, dat Koster, die thans 52 jaar is, nog vele en vele jaren cit bedrijf, wat hem zoo zeer is toever trouwd, zal kunnen leiden met de hem zoo eigen geworden accuratesse. LEIDERDORP „Herwonnen Levenskracht". Het pl. comité van Herwonnen Levenskracht is voornemens een speldjesdag te organisee- ren op Maandag 15 Aug. Het comité doet langs dezen weg een beroep op aller me dewerking en verzoekt tevens eenige jon gedames, zoo bereidwillig te willen zijn om de speldjes te verkoopen. Degenen, die zich daarmee willen belasten, kunnen zich opgeven bij den voorzitter, den heer Klaver, van Leeuwenpark. NIEUWKOOP Tweede Prijs Op het Nationaal mu ziek- en zangconcours te Bodegraven be haalde de Gemengde Zangvereeniging „Amicitia" alhier een tweede prijs in de superieure afdeeling.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6