STADS (X) NIEUWS Twee kinderen door trein gegrepen en gedood f BINNENLAND HERSCHOLING VAN WERKLOOZE TEXTIELARBEIDERS. AGENDA Naaimachine! ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1938 DE LEIDSCHE COURAwi EERSTE BLAD - PA(! Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal. Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? KOELER. De Bilt seint; Verwachting: Zwakke tot matige Noor delijke tot Westelijke wind, meest zwaar bewolkt met regen of onweersbuien, iets koeler. Hoogste barometerst.: 764.1 te Scilly. Laagste barometerst.: 752.5 te Seydisfjord. Het gebied van hoogen luchtdruk, dat geruimen tijd over Scandinavië en rond de Oostzee gelegen heeft, is thans geheel verdwenen. De hooge drukking in het Zuid- Westen op den Oceaan trok iets terug. De depressie bij IJsland verplaatste zich Oost waarts. Over Duitschland kwam een vlak gebied van lagen druk tot ontwikkeling. Over de Britsche Eilanden, het Westen van ons land, België en Frankrijk waait een matige Noord-Westelijke wind, met vrij zware bewolking. In Noord-Frankrijk, Zuid-West-Duitschland en Zwitserland valt eenïge regen." Rond de Oostzee hield het warme zomerweer nog aan. Op de Britsche Eilanden werd het koeler. Ook voor morgen wordt voor onze omgeving nog zwaar bewolkt weer verwacht, met plaatselijk eenige regen of onweersbuien. De wind zal zwak tot matig uit het Noord-Wes ten waaien. De temperatuur zal vermoedelijk iets dalen. LUCHTTEMPERATUUR. 18.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Zaterdagnamiddag 9.01 tot Zondag morgen 5.09 uur; van Zondagnamiddag 8.59 tot Maandagmorgen 5.11 uur; van Maan dagnamiddag 8.57 tot Dinsdagochtend 5.12 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondag 14 Aug. voorm, 5.15 uur en nam. 5.40 uur; op Maan dag 15 Aug. voorm. 5.45 uur en nam. 6.10 uur; op Dinsdag 16 Aug. voorm. 6.20 en nam. 6.45 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl": 21 gr. C. Maan op 20.50 uur Zaterdagavond. Maan onder 9.21 uur Zondagmorgen. Maan op 21.10 uur Zondagavond. Maan onder 10.31 uur Maandagmorgen. Maan op 21.32 uur Maandagavond, Maan onder 11.43 uur Dinsdagochtend. DE WERELD IN VOGELVLUCHT LONDEN: In Londen (en trouwens ook in Parijs) is men een beetje ongerust over de militaire maatregelen in Duitschland, waarover allerlei berichten de ronde doen. Engeland is zelfs zoo ongerust, dat het eens officieus poolshoogte wil gaan nemen. De diplomatieke redacteur van de „Ti mes" schrijft dat de voorbereidingen als mede de versnelling van het werk aan de fortificaties aan de Duitsche Westgrens de bijzondere aandacht hebben getrokken van de diplomaten te Londen. Vooral is men getroffen door het feit, dat dit jaar reser visten zullen deelnemen aan de manoeu vres en dat de burgerbevolking nauwkeu rig de voorwaarden van oorlogstijd in acht moet nemen. Voorts wordt ook bericht, dat er bepaal de zónes zijn, waarin buitenlandsche offi cieren geen toegang hebben. In Duitsch» SLACHTOFFERS VAN ONBEWAAKTEN OVERWEG. Twee kinderen van de familie V., wonende in wachtpost 22 langs de spoorlijn nabij Gorssel, zijn heden morgen, toen zij op den onbewaakten overweg speelden, door den trein, die uit Zutfen onderweg was naar Deven ter, overreden en gedood. Nader wordt gemeld: Vanochtend tien uur speelde de twee jarige Hendrik Vruggink op den Zandweg, waar deze den spoorweg kruist welke over weg niet bewaakt is. Zijn negenjarige broertje Willem wilde hem van de baan halen. Op dat oogenblik passeerde de trein ZutfenDeveenter. De kinderen werden gegrepen en op slag gedood. De lijkjes zijn naar de ouderlijke woning overgebracht. De trein had vijftien minuten vertraging. OPNIEUW BESLAG GELEGD OP MEXICAANSCHE BENZINE. Zooals men zich zal herinneren, heeft on langs de Bataafsche Petroleum Maatschap pij. als schuldeischeres van de Mexican Eagle, met verlof van den president der Arrondissementsrechtbank te Middelburg, beslag gelegd op Mexciaansche benzine die aan hare schuldenares zou toebehooren. Van de toen door den president gegeven uitspraak is, naar wij vernemen, de Bataaf sche Petroleum Maatschappij in beroep ge komen. Thans heeft, zooals ons ter oore komt, de Mexican Eagle zelve met verlof van den president van de Arrondissments- rechtbank te Dordrecht, beslag gelegd op een partij van 1000 ton benzine, die zich aldaar bevindt in twee tanklich- ters, opgrond dat zij nog eigenares van deze lading is. TENTOONSTELLING IN HET ZEISTER SLOT. Onder groote belangstelling is hedenmid dag in het fraai gerestaureerde histori sche slot te Zeist een tentoonstelling .Oranje en Nederland" door den Commis saris der Koningin in de provincie Utrecht, jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Ro senthal, geopend. BIGGENMERKEN. Van 25 tot 30 Juli 1938 zijn aangebracht 51.793 biggenmerken (v.j. 37.644). Van de toekenning 1938 zijn tot 30 Juli j.l. gebruikt 1058654 merken (v.j. 988.555). Voor een juiste beoordeeling diene, dat van 1 Januari tot genoemden datum in to taal zijn gemerkt 1321383 bigen (v.j. 1138694). Royale geste tijdens de warme dagen. Zijn reeds de in een ijsgrot herschapen etalages van de firma de Gruyter met de stapels limonade opvallend en verleidelijk, bovendien wordt aan de klanten in de winkels nog een glas limonade aangebo den, terwijl wy tevens vernomen, dat het personeel opdracht gekregen heeft, om aan alle personen die in de buurt dienst moe ten doen of werkzaam zijn, bijv. de ge meentewerkers, brievenbestellers en voor al de politie-agenten, een verfrissching aan te bieden in den vorm van een glas de Gruyter's limonade. Een geste, welke ongetwijfeld op prijs zal gesteld worden. land zegt men, dat het niets ongewoons betreft; het gaat om manoeuvres, meer niet. PARIJS: Tusschen Rome en Parijs bo tert het. heelemaal niet. In dezen zomer is Italië begonnen met aan Italianen, die naar Frankrijk wilden, allerlei moeilijk heden in den weg te leggen en sinds be gin Augustus wordt heelemaal geen toe stemming meer verleend om naar Frank rijk te reizen. In antwoord daarop heeft Parijs besloten, aan Franschen, die naar Italië willen, ook geen verlof meer te ge ven. Op die manier boycot men elkanders lourisme. Wel bevordei'lijk voor een goede verstandhouding! Koopt bi| hen, die in Uw Dagblad adverteeren 1 HET INITIATIEF VAN DE N.V. ZAALBERG ZOON De directeur vertelt van het resultaat. Zooals men zich wellicht nog herinneren zal, werd in de raadsvergadering van 11 Juli j.l. een belangrijk besluit genomen op het gebied der werkloosheidsbestrijding, een besluit, waarbij een althans voor Leiden nieuwe weg we^d ingeslagen en gesteund werd een initiatief, dat aan alle kanten gelukkig genoemd mocht worden. In verband met aan de N.V. Koninklijke Nederlandsche Fabriek van Wollen Dekens v/h J. C. Zaalberg en Zoon verstrekte be langrijke opdrachten uit het buitenland, konden bij die N.V. een groot aantal werk- looze textielarbeiders te werk worden ge steld. De N.V. verzocht B. en W., ten pinde niet genoodzaakt te zijn jongere werkkrachten aan te nemen, te bevorderen, dat met be trekking tot deze te werkstelling, gelijk ook elders plaats heeft gehad, een regeling zou worden getroffen, volgens welke aan de te werk te stellen arbeiders, voor zoover deze tengevolge van langdurige werkloos heid niet meer beschikten over voldoende vak-routine, een trainingstoeslag zou wor den toegekend, totdat zij zich weder vol doende vakbekwaamheid zouden hebben eigen gemaakt. Blijkens de opgave van den Gem. Dienst van Sociale Zaken stonden toen ongeveer 400 werklooze textielarbeiders ingeschre ven. B. en W. waren aanstonds bereid hun me dewerking te verleenen en ook de minister van Sociale Zaken gaf zijn toestemming en zijn onmisbare subsidie. Voor eiken werkloozen textielarbeider, die in het bedrijf zou worden opgenomen, zou door de gemeente een bedrag van ƒ45 beschikbaar worden gesteld, teneinde het door hem verdiende loon, zoolang dit nog niet een bepaald bedrag hetwelk iets lager ligt dan het normale loon had be reikt, tot dat bedrag aan te vullen. Van die 45.per arbeider zou 80 pet. door het Rijk worden betaald, zoodat de gemeente een goede ruil deed, want in plaats van de steungelden uit te keeren, be hoefde zij slechts 20 pet. of 9.per ar beider ineens te betalen. En ook de arbei ders waren er mee gebaat, want zij kon den vooreerst weer aan het werk, zoodat zij hun vakbekwaamheid weer konden her stellen, en vervolgens ontvingen zij een normaal loon. Wij zijn thans een goede maand later en de regeling functioneert, zoodat wij den di recteur der N.V., den heer W. Schrandt, naar de resultaten gingen vragen. Deze deelde ons mede, dat hij op het oogenblik 120 arbeiders meer aan het werk had, waarvan er 40 voor herscholing, dus voor de trainingstoeslag in aanmerking kwamen. „Waarom niet allemaal?" vroegen wij, daar wij ons herinnerden, dat het college van B. en W. een rekensommetje had ge maakt voor 100 a 150 arbeiders. „Omdat de andere 80 ófwel nog over een voldoende vakbekwaamheid beschik ten, ófwel jonge krachten waren, die te werk werden gesteld in functies, waarbij vak-kennis geen groote rol speelt". De heer Schrandt deelde ons mede, dat de besparing voor de gemeente op de steungelden momenteel reeds circa ƒ1100 bedraagt. Al zou men het cijfer van 40 te werk ge stelde arbeiders, die voor herscholing in aanmerking komen, op een totaal van 120, al vrij ongunstig kunnen noemen een percentage van 33 pet. is geen kleinigheid in werkelijkheid is de verhouding van vakbekwame werklooze textielarbeiders tot het totaal aantal ingeschrevenen nog on gunstiger. De heer Schrandt schatte het aantal werkloozen, dat zich als textielarbeider had laten inschrijven, maar in werkelijkheid niet of niet meer over de noodige vakken nis en routine beschikte, op minstens 250 van de genoemde 400. Willen die menschen ooit weer in het textielbedrijf tewerk gesteld worden, dan moeten zij weer van onder af aan begin nen". Dat is een vrij sombere realiteit, Want waar krijgen de meesten van hen ooit een kans om zich weer vakbekwaam te ma ken? Op de textielvakcursus, waartoe onlangs in den raad besloten is? Maar deze is ondergebracht bij de Am bachtschool en daar worden alleen jeug dige leerlingen aangenomen. Op een textielschool? Ja, die textielschool, maar tot de oprich ting daarvan ziet het gemeentebestuur blijkbaar nog geen kans, zoodat men voor- loopig genoegen heeft moeten nemen met de zoo even genoemde avondcursus. De heer Schrandt was van meening, dat het uitzicht op een rijkssubsidie voor zoo'n textielschool niet zoo somber was als het college van B. en W. geloofde. Als men maar met een behoorlijk opgezet plan voor den dag kwam en een ernstig verzoek deed, meende hij, zou men den Haag wel tot een subsidie kunnen bewegen, „Maar, zoo wierpen wjj tegen, als er nu reeds zoo velen werkloos zijn, bestaat dan het redelijk vooruitzicht,* dat al die men schen, die op die textielschool opgeleid of wed er-opgeleid zijn, een empl°°i zullen vinden?" „Ja, die vinden wel een emplooi De heer Schrandt bleek in dit opzicht optimis tisch, vooral in verband met te verwach ten verplaatsingen van industrieën, waar over niet nader kan worden uitgeweid. In dit verband werd ook nog de wenschelyk- heid besproken van het beschikbaar stellen van industrie-terreinen en de instelling van een speciale industrie-commissie, waarvoor indertijd het raadslid, de heer Wilmer, een lans gebroken heeft. Er zijn inderdaad perspectieven, voor de textielnijverhei en waarschijnlijk ook op ander gebied heeft dezer dagen niet dr. Fentener van Vlissingen gesproken over teekenen van een weder-opleving? en Leiden dient te „let ten op zijn zaak". Het bestrijden van de werkloosheid door middel van openbare werken is goed, maar blijft een geforceerde actie. Beter is het, er voor te zorgen, dat de normale werkgele genheid naar onze stad wordt getrokken en dat onze werklooze arbeiders, wier han den door niets doen „verkeerd zijn gaan staan", er niet buiten vallen. In dit opzicht is het initiatief van den di recteur der N.V .Zaalberg een begin, dat moge prikkelen tot navolging en tot nieuwe initiatieven. UITREIKING ZILVEREN MEDAILLE AAN SERGEANT BOOGERT. Gisteren werd, voor het front van de troep, de zilveren medaille voor 24-jari- gen trouwen dienst uitgereikt aan den ser geant le klasse Boogert van het 4e R. I. Na voorlezing van het desbetreffend be sluit hechtte de wnd. bataljons-comman dant, kapitein Belgraver, het eere-metaal op de borst van den jubilaris. De plechtigheid werd ojpgeluisterd door het muziekkorps van het 6e R. V. A., waar van de jubilaris een ijverig medewerker is. Kapitein Belgraver schetste den jubi laris als iemand, die ten voorbeeld gesteld kan en mag worden van de jongere mili tairen en wenschte hem geluk met deze onderscheiding. Na de aanbieding vart gelukwenschen door de officieren en collega's van de officieele plechtigheid afgeloopen, waar na in de qnderofficiers-cantine, bij monde van den sergeant-majoor administrateur de Geus, de jubilaris werd gecomplimen teerd, terwijl hem tevens een blijvend aandenken werd aangeboden. Namens het muziekcorps van het 6e R. V. A. sprak de fourier le klasse Verweer een geluk- wensch uit en bood hierbij mevr. Boogert een fraaie bloemenmand aan. Ook de heer Bolderdijk, directeur van het muziekcorps was bij deze huldiging aanwezig. Men bleef nog geruimen tijd gezellig bijeen. „LEYDS GOEDT". Het gas- en electriciteitsvak op de tentoonstelling. Men schrijft ons: In vergelijking met sommige andere Leid- sche industrieën is het gas- en electriciteits vak nog van betrekkelijk jonge datum, al bestaat de gasfabriek reeds ongeveer' 90 jaar. Dit neemt niet weg, dat ook -in dit vak gestreefd wordt naar het handhaven van de traditie, dat Leiden kwaliteitswa ren levert en verhandelt. Het spreekt dus vanzelf, dat dit vak op de aanstaande tentoonstelling vertegen woordigd zal zijn om een indruk van zijn kunnen te geven. Dit kunnen is veelzijdig. Want gas en electriciteit (dik wij Is samen gevat onder den naam: energie) komen practisch in elk huis en in elke fabriek. De inzending wordt gezamenlijk ver zorgd door de Lichtfabrieken en de instal lateurs. De Lichtfabrieken krijgen de be schikking over het podium, terwijl men de installateurs zal vinden in de kleine zaal en op het balcon. Er wordt naar gestreefd den bezoekers een volledig beeld te geven van de produc tie en distributie der energie, als van de veelzijdigheid der toepassingen voor wo ning en bedrijf. Zoo krijgt men bv.. qen glazen model van een gasfabriek in werking te zien. De (fabricage van electriciteit wordt aan de hand van modellen en schema's duidelijk gemaakt. J Wat de toepassingen betreft, deze ziin zoo talrijk, dat een keuze moet worden ge maakt. Daardoor wordt echter bereikt dat wat getoond wordt, de moeite van het be kijken ook ten vollt waard is. Men zal ver baasd zjj'n over alles wat met gas en elec triciteit kon worden gedaan! De bedoeling is verder, dat de Licht fabrieken de principes der verschillende in!tP1f ingen iaten zien' lerwÜ' men bij de installateurs die toepassingen zelf zal kun- nen bewonderen. T vernemen is de weleerw. heer J. v. d. Pol (uit Den Haag) die oo 3 Juli J.l. te Auch (Gers) Frankrijk, de H, Pries- terwyding heeft ontvangen, tot kapelaan Dit nummer bestaal o|| u,. bladen, w.o. aeIUuitrc«j Zondagsblad. VOORNAAMSTE NIEU^I Buitenland Geruchten oyer militaire maatregel* i. Duitschland. (4de blad). Italië boycot het tourisme naar Fraai rijk. Fransche retorsie-maatregelen u/ blad). w De worsteling in het Verre Oosten. iot blad). Binnenland Twee doodelijke ongelukken te Leid. schendam; een inwoner van Leiden om het leven gekomen. (Omgeving, 2e blad Stadsnieuws 1ste blad). Op den onbewaakten overweg nabij Got. sel zijn hedenmorgen twee kinderen doet den trein gegrepen en gedood, (lste blad), Gistermiddag heeft een windJu>Q0 om Hindeloopen gewerveld; het stadje ?e)f jj door hagelslag geteisterd. Ook op vej. scheidene plaatsen elders in het land b het noodweer geweest. (4de blad). Te Goudriaan (Z.-H.) is een man dom den bliksem doodgeslagen; te Njepwj- school (Fr.) heeft de bliksem groote schade in een woning aangericht. (4de blad). Sport en Wedslrl|den De Europeesche zwemkampioepscbappts te Londen. Cor Kipt en Iet van Feggelea 1 en 2 op de 100 meter rugslag. Het Nedtt- landsche waterpolo-zevental wint met H van Italië. (3de blad). Vijftigjarig bestaan van den Ron, ify, Zwembond. (3de blad.) De Zondagsdienst der huisartsen \t Ui- den wordt waargenomen door de tókt}', Bertel, Bruins Slot, de Graaff en Stoilet}. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Leemhuis, TeL 2030. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 13 tot en met V r ij d a g 19 Aug, waargenomen door de apotheek P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apottyi' theek, Wilhelminapark 8, tel. 274. Kwaliteit!* Alléén i BKEËSTBAAT 171 - Ttl.» Levering uit voorraad van: ADLER-LADA - PFAFF - Dürkopp-HusqvarM SCHIPPER VERDRONKEN. Bij het laden overboord geslagen. Hedenmorgen omstreeks 4 uur is ter hoogte van de fabriek van Christian en Nielsen in de Vliet te Leidscheij- dam, de 25-jarige W. Vermeer, wonen de Utrechtsche Jaagpad alhier, met het verplaatsen van een vat op de schuit „Erica" overboord geslagen en verdronken. Zijn vriend is hem nog nagedokfibi maar mocht er niet in slagen hem te redden. De politie, die onmiddellijk aan het dreggen is gegaan, heeft het lijk te 9.45 uur opgehaald. WIELRIJDSTER DOOR MOTO» AANGEREDEN. Gisteravond om kwart voor negen is °P het kruispunt LevendaalPlantsoen hier de 20-jarige wielrijdster E. P. M. van V., die geen voorrang verleende aan n« verkeer van rechts, aangereden door den motorrijder J. de P. uit Zoetenvoude. Mej. "de V. kwam met het hoofd op d« straatsteenen terecht en Hop vermoe lijk een schedelbesisfractuur PP. 2jj in ernstigen toestand naar het acaddmis ziekenhuis overgebracht en daar ter V pleging opgenomen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2