yjjDe Liturgie der Kerk] ZOEKT EERST HET RIJK GODS ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 12 INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPHSGEZELLEN VEREENIGING TE LEIDEN EXCURSIE KERNCLUB. Bij voldoende deelname zal de Kernclub op Zondag 21 Aug. een excursie houden naar Brabant en Utrecht, met bezoek aan Oosterhout, Kaatsheuvel, Den Bosch en Utrecht. Gezellen, die nog mee wenschen te gaan, kunnen zich om inlichtingen wenden tot A. v. Remundt of Th. van Dijk. Het wordt een prachtige tocht, we ho pen op mooi weer, we rekenen op vol doende deelname. Laat men zich een beet je haasten, zoodat morgen-, Zondagavond, het bestuur weet hoe te handelen. VOOR ONS DISTRICT. Zooals bekend wordt 24 en 25 Sept. in Den Haag een landelijk congres gehouden voor senioren en commissarissen. In iede re vereeniging van ons district zorgen de vice-Praeses mèt den Senior er voor, dat alle commissarissen aan dit congres deel nemen. Er rest nu nog een mooie tijd van voorbereiding; dat moeten we benutten, opdat alie leekenleiders aan dit congres deelnemen. DISTRICTSBIJEENKOMST. Maandag 19 Sept. zal de vergadering plaats hebben voor Presidenten en Senio ren van ons district. De Centraal-Praeses Rector Drost zal tegenwoordig zijn zoowel bij de middag vergadering van de Presi denten als bij de avondvergadering voor Senioren. Dus 19 September wordt vrijgehouden voor deze vergadering. Plannen voor het komende jaar moeten worden besproken. DISTR.-JRAESES. CONTRIBUTIEREGELING. Denkt er aan met September wordt de nieuwe regeling voor iederen gezel ver plichtend, het is noodzakelijk. Contributie afdeeling Gezellen 20 cent. Contributie afdeeling gehuwden 12 cent. Algeheele vrijstelling van contributie kan niet langer gehandhaafd blijven. Voor gedeeltelijke vrijstelling moet men zich vervoegen bij den V.-Praeses; gedeeltelij ke vrijstelling wordt zoo noodig gegeven. Laten allen medewerken, nu het voor on ze vereeniging financieel zoo moeilijk is. V.-PRAESES. PROPAGANDA. Alvorens wij beginnen met onze propa ganda naar buiten, zullen wij eerst propa ganda maken in eigen beweging. Binnen enkele dagen verschijnt ons werkprogram, waarover wij nog wel zullen spreken. Ieder gezel ontvangt zulk een program; het is de moeite waard, het eens door te lezen. Als ieder gezel deze agenda raadpleegt en gaat doen wat daarin gevraagd wordt, dan gaan wij een mooi jaar tegemoet, een jaar vol activiteit. Gezellen, laat dat waar zijn. Niemand van u mag alleen maar zijn een naam-lid. Gij hebt vereenigingsplichten. Komt deze na; bezoekt trouw de verplichte bijeenkom sten en zoo gij kunt, wordt dan allen lid van minstens één onderafdeeling. Dinsdag 13 September worden alle Ge zellen verwacht; het is de groote propa- ganda-avond voor onze eigen leden. De leden van de afdeeling Gezellen als ook van de afdeeling ghuwden worden verwacht. Het moet zijn een massale op komst. De Centraal-Praeses voert doen avond het woord. V.-PRAESES. SEPTEMBER—OCTOBER. Het zijn de maanden van propaganda. Er zal moeten worden gewerkt en hard gewerkt in alle parochies. Het voorberei dende werk is reeds aan den gang. De namen worden genoteerd van alle Katholieke jongemannen van 1725 jaar, die feitelijk tot onze standsorganisatie, de St. Josephs-Gezellen moesten behooren. Wanneer wij gereed zijn, naam en adres hebben genoteerd, dan zullen wij hen gaan bewerken en wij hopen met succes. Het succes zal zeker niet uitblijven, wan neer commissarissen en mogelijk alle le den medehelpen; dan zal zeker de propa- ganda-avond op Zondag 9 October slagen. Het zal dan zoo zijn, dat wij aan de le den moeten verzoeken, dien avond niet te komen, want het aantal jongens, dat naar de Centraal-Praeses komt luisteren, is zoo groot, dat de zaal tot de laatste stoel be zet is. Zondagavond 9 October komt de Cen traal-Praeses spreken. Het is de groote propaganda-avond voor nieuwe leden. V.-PRAESES. WAT NOODIG BLIJFT. Noem de twintigste eeuw, zoo ge wilt, de eeuw van de techniek, de eeuw van de jeugd, de eeuw van de sport, de eeuw van de vervlakking, de eeuw van geloofsafval, de eeuw van den haat. In ieder geval leven wij in de eeuw met geweldige mogelijk heden. En nu is het zoo doodjammer, dat onze jongeren zulk een klein begrip hebben van geloofsplicht. Ze hechten zich aan allerlei conventies, en dat doen ze met groot ge mak; dat gaat omdat meerderen van die futloozen het doen. En het is gemakkelijk futlooze dingen te doen. Maar wat noodig blijft? Dat we ons leven baseeren op de tien ge boden van God en niet op de kinderachtige bijkomstigheden van menschen. Daar staat: Gij zult geen vreemde goden Frankrijk's nieuwe „kolonie" Adélie-land Een industrie-gebied aan de Zuidpool Het is nog niet lang geleden, dat de Fran- sche pers mededeeling deed van het feit, dat de Fransche regeering zoo vrij was ge weest „Adélie-land" tot kolonie van Frank rijk te verklaren. Een Fransch geleerde op het gebied der poolonderzoekingen gaf ons onderstaande waardevolle gegevens om trent de - economisch-geografische betee- kenis van dit groote antarctische land, waarop thans de Fransche driekleur wap pert. Voor iederen ontdekker sinds Columbus was het hèt trotsche oogen'blik in zijn le ven, wanneer hij in den bodem van het nieuwontdekte land den stok mocht steken, waaraan de vlag van zijn vaderland wap perde. Doch de staten hebben van deze vreedzame veroveringen hunner ontdek kers en vorschers vaak in het geheel geen, of eerst zeer laat gebruik gemaakt, in het laatste geval, wanneer zij plotseling tot de conclusie kwamen, dat het schijnbaar on beduidende eilandje wel degelijk waarde had, hetzij op economisch, politiek of stra tegisch terrein. Buiten de bewoonde wereld. Op 21 Januari 1&40 landde de Fransch- man Dumont d'Urville ten zuiden van Australië aan de kust van het antarctisch continent, het geweldig uitgestrekte stuk wereld, dat rondom den Zuidpool het gebied binnen 70 graden zuiderbreedte bijna ge heel bedekt. De kuststrook, welke hij on derzocht, noemde d'Urville naar zijn echt- genoote „Adélie". De Amerikaan Wilkes wist niets van de zen ontdekker, toen hij later op dezelfde plaats zjjn eigen naam aan het land gaf. Maar, evenals Frankrijk, hechtte ook Ame rika weinig waarde aan het ijsland, waar toch nooit een sterveling zou kunnen wo nen. In 1924 verklaarde Frankrijk voor alle zekerheid „Adélie-land" nog eens als zijn eigendom, maar geen land, ook niet Ame rika, reageerde hierop. Men gunde het Frankrijk. Eerst thans, bijna een eeuw na de ontdekking, verklaart Frankrijk het land opnieuw en zeer officieel als zijn eigendom; „Adélie-land" heet thans een ko lonie van Frankrijk. Het land omvat 400.000 vierkante K.M. en is daardoor nog grooter dan Finland. Maar waarom toont Frankrijk opeens zooveel interesse voor de kolonie? En waarom protesteert de regeering van Australië tegen Frankrijks wijze van han delen? Menige sage is gewezen rond het zuide lijk continent. Alvorens de zuidpool was bereikt en men wist, dat dit land door eeuwig ijs bedekt is, wilden de zeevaarders en walvischvaarders de wereld verkondi gen, dat achter die ijsbarrière een eeuwig groen land lag. Het was niet alleen een ge heimzinnig paradijs, maar het eeuwig groene land zou ook een kolossaal rijken bodem hebben, waaruit kolen, ijzer en an dere bodemschatten konden worden ge haald. Niet ver van Adélieland ligt de zui delijke magneetpool. Alvorens de physici het magneetveld der aarde nauwkeuriger bestudeerden, geloofden vele, dat een mach tige magnetische ijsberg de compasnaald naar zich toe trok. „Wanneer dat alles ook maar sprookjes zijn", zoo verklaart de voor mijn oogen stellen gij zult den naam van God niet zonder reden gebruiken weest gedachtig dat ge den Zondag hei ligt Wat er staat vraagt inspanning, eischt offers. Omdat het van Goddelijken oor sprong is en bestemd is voor 's menschen heil. Stel de bijeenkomsten van de moderne farizeeën toch niet gelijk met die der kin deren van het licht. Want zij goeken niet God, maar den duivel, al die massa's langs plassen en stranden, die de natuur misbrui ken voor hun afgodische lichaamscultuur. Het zijn de moderne farizeeën, met de haat tégen God in hun hart. Wat noodig blijft? Da de Gezellen werken, allemaal na tuurlijk, aan hun eigen vorming. Daarna en daaruit volgt de vorming van anderen. Zoo opgevat wordt het leven een mooi geheel! SEVERUS. GOUD. Geheel Nederland leeft mede met de be manning van de „Karimata", die reeds eenigen tijd dag en nacht werkt en in spanning verkeert, om het kostbare goud, dat op den bodem der zeer moet verborgen liggen, naar boven te brengen. Met groote inspanning en na heel veel teleurstellingen hopen zij, dat hun werk met succes zal wor den bekroond. Gezellen, wij gelijken op die mannen, die daar werken. Wij zijn de gravers naar goud. Het goud van de geestelijke rijkdommen. Ook ons werken aan persoonlijke vorming zal met moeilijkheden gepaard gaan, maar uitein delijk, wanneer wij vasthouden en door graven onder leiding van den Priester zal ook ons werken met succes worden be kroond. Wij zullen het goud hebben gevonden. Wij zullen zijn geworden mannen van ka rakter, mannen van godsdienst, mannen van arbeid. En dat zal beteekenen de gouden bodem, een kostbare grondslag voor de velen, die met ons in aanraking komen, en mogelijk in de toekomst aan onze zorgen zullen wor den toevertrouwd. B. Fransche geleerde, „kan de mogelijkheid toch niet worden bestreden, dat zich in den bodem van het zuidelijk continent onder het ijs bodemrijkdommen bevinden. Kolen en ijzer liggen onder de ijslagen. In de toe komst zal de menschheid deze rijkdommen gaan benutten, doch eerst zullen nog vele moeilijkheden moeten wórden opgelost". Waar is de toegang tot de „onderwereld"? „Maar „ertsgesteente", aldus de Franséhe professor, „is op vele plaatsen in de wereld te vinden, zonder dat er werkelijk erts aan wezig is. Men steunt slechts op vermoedens en tot een eigenlijke bodemvorsching kwam het nog niet. Maar hoe wil men door de 2000 a 3000 meter dikke ijslaag der antarctis komen om naar bodemschatten te zoeken? Zelfs de modernste methoden der ijsdikte- metingen via bestralingen zijn niet be trouwbaar, omdat men dit systeem niet overal op het ijs kan toepassen. Door glet- schers van groote diepten moeten de geophisici met hun apparaten het onder de ijslaag liggende gesteente bestudeeren, doch de in 1902 door Drygalski gedane on derzoekingen wijzen uit, op hoevele moei lijkheden de geleerden nog zullen stuiten, als zij hun theorie in praktijk willen om zetten". Vanwege het klimaat en de bodemge steldheid biedt het zuidelijk continent dus nauwelijks kans, dat hier een „toekomstig industriegebied" zal ontstaan, zooals vele vooruitstrevenden hebben gedacht. Veel wordt wel geredeneerd omtrent bodem schatten onder het ijs, doch bewijzen zijn immers niet aanwezig. Maar hoe het zij: de landen betwisten elkaar onderling het eigendomsrecht van noord- en zuidpoolge bieden, al weet ook niemand wat met het land aan te zullen vangen. „Men duldt nu eenmaal geen onbeheerd gebied in de wereld", zoo meent de Fran sche geleerde, „en wanneer men 400.000 vierkante km. bij zijn koloniën kan inlijven, dan geeft dat het aangename idee van veel bezit, ook wanneer dat heele gebied weinig of niets waard is. Overigens beteekent nut teloosheid op industrieel gebied lang geen algeheele waardeloosheid!" De Noord zeeën worden reeds lang door walvisch vaarders bevaren. Geen oceaan is thans zoo ruk aan zeedieren als het water rond het zuidelijk continent. Daarheen varen reeds sinds lang de Noorsche walvischvaarders, daarheen zenden de Duitschers ook hun vloten. Het antarctisch land kan ook de we reldluchtvaart van dienst zijn. Men zie slechts op den aardbol. De naaste verbin ding van New York naar Tokio voert niet over het Westen der V.S. en den Stillen Oceaan, doch over de toendra's 1 van het noordelijke Canada en ten deele over de noordelijke IJszee. Van Zuid-Chili of Ar gentinië naar Sydney of Melbourne ligt een afstand van 12.000 tot 14.000 k.m. voor een „non-stop-vlucht" ietwat veel! De naaste weg over het zuidelijk continent daarentegen is 4000 k.m. korter en biedt de mogelijkheid voor meerdere tusschenlan- dingen. Wie echter van Kaapstad naar Mel bourne wil vliegen, komt zelfs onmiddellijk over Adélie-land, dat slechts ongeveer 3500 k.m. van het eiland Tasmanië verwijderd ligt. Juist omdat het zuidelijk continent door wijde zeeën is omgeven en de wereld- deelen met hun landstrooken naar dit con tinent neigen, zou het in de toekomst voor het wereldverkeer een belangrijk kruis punt voor vele luchtvaartlijnen kunnen zjjn. Malta krijgt een nieuwe grondwet EEN EILAND TUSSCHEN DRIE CONTINENTEN. Een brokje middeleeuwen. Malta zal naar door het Lager huis wordt meegedeeld, een nieuwe grondwet krijgen met een zekere mate van zelfbestuur. Wie dit eigenaardig eilandje, slechts 88 K.M. ten Zuiden van Sicilië verwijderd, bezoekt, zal de herinnering er aan nooit meer vergeten zoo bont en vroolijk, zeldzaam en raadselachtig is alles, wat Malta te zien geeft. Zijn we nog in Europa? Of zijn wij reeds in Afrika of in het Oos ten? De geografen hébben vaak om Malta gestreden; in den prae-historischen tijd was Malta verbonden met Afrika. De En- gelschen, die dit belangrijk „knooppunt" in de Middellandsche Zee bezitten, ver klaarde het eiland als aan Europa toebe- hoorend. Het eiland, slechts 32 K.M. lang en ongeveer 16 K.M. breed, speelt zooals bekend, een belangrijke rol in de Middel landsche Zee, omdat het op een belang rijk strategisch punt ligt. Van het Italiaan- sche Tripolis is Malta slechts 330 K.M. ver wijderd, van de Kaap Bon nabij het Fran sche Tunis slechts 320 K.M. Europeesch is ook de zindelijkheid en de ordentelijkheid van Malta's hoofdstad, La Valetta het Engelsch is de regeerings- taal, maar de man of the street" spreekt graag Italiaansch. Maar wie goed toeluis tert, hoort hoe vaak de eilandbewoners vreemde woorden in hun Malthezer dia lect gooien. Men hoort Arabische uitdruk kingen, die met het zuivere Italiaansch niets te maken hebben. En de namen der plaatsjes op Malta hebben vaak een alles behalve Europeesche klank; Malta kent Hal Saflieni, Hadsjar Kim, Tarxien, Mnai- dra en hoe de plaatsjes nog verder mogen heeten, in welker nabijheid reusachtige tempelruïnen uit den neolithischen tijd en onderaardsche grafgewelven te vinden zijn. Dit alles is zoo ver weg van ons Europa en ook de zon van Malta met haar verblin dende zee van licht, de exotische planten wereld (naast de ons welbekende „Malta- aardappelen), de sneeuwwitte vierkante MARIA TEN HEMELOPNEMING. N.B. In deze week dagelijks Gloria en Credo. Vanaf Maandag de Prefatie van Maria (invullen: En U om de ten hemel opneming). ZONDAG 14 Aug. Tiende Zondag na Pinksteren. Mis: Dum clamarem. 2e gebed v. d. H. Werenfridus, Belijder (Zie in het feesteigen v. h. Bisdom). 3e v. d. H. Euse- bius. Belijder. Prefatie v. d. Allerh. Drie eenheid. Kleur: Groen. Wat wij zijn en wat wij hebben, danken wij niet, zooals die akelig trotsche Fari zeeër meent (Evangelie) aan ons zelf, maar aan den éénen Geest, Die Zijn ga ven uitdeelt zooals Hij wil (Epistel). Daar om aan God alle eer en glorie. (Alleluja vers). Ons passen de nederige gevoelens van de tollenaar in het bewustzijn van on ze schuld, doch het hart vol vertrouwen tot God verheven, móeten wij ons heilig Offer brengen. (Offertorium). Want dan alleen verwerven wij ons Gods barmhar tigheid, maken wij ons deelgenoten van van de hemelsche goederen (Gebed) en maken wij ons Offer tot een Offer van ge rechtigheid, dat God van ons zal aanne men. (Communio) en geven wij glorie aan Gods H. Naam. (Stilgebed). Als de tollenaar gaan wij dan gerechtvaardigd naar huis en God zal de afgebeden hulp (Graduale en Postcommunio) welke wij iedere dag noodig hebben, ons niet ont houden. MAANDAG 15 Aug. Feestdag van Ma ria's ten hemelopneming. Te vieren als Zondag. Mis: Gaudeamus. Kleur: Wit. „Maria is opgenomen ten hemel. De En gelen verheugen zich en lofprijzend ze genen zij den Heer. Door U, allerheiligste triomfeerende Maagd, zijn ons de poorten van het Para dijs geopend. Bid voor ons, opdat wij mo gen wandelen in de geur van uwe deug den". DINSDAG 16 Aug. Feestdag v. d. H. Joachim, vader v. d. H. Maagd Maria. Mis: Dispersit. Kleur: Wit. „Verheug u, H. Joachim, want uit uw dochter is ons (God) de Zoon geboren". WOENSDAG 17 Aug. Mis v. d. H. Je roen, Martelaar. Pastoor van Noordwijk: Laetabitur. (Zie in het feesteigen v. h. Bis dom) 2e gebed v. d. H. Hyacinthus, Be lijder; 3e v. h. octaaf; 4e v. d. octaafdag v. d. H. Laurentus, Martelaar. Kleur: Rood. De adellijke ouders van Jeroen ver trouwden hun zoon voor zijn godsdiensti ge en wetenschappelijke vorming toe aan buitenlandsche bekwame en vrome man nen. Naar zijn vaderland (Schotland) te ruggekeerd, werkte Jeroen aan het geester lijk en tijdelijk welzijn van zijn landge- nooten. Priester gewijd, stak hij, naar het voorbeeld van Sint Willibrord en gezel len naar ons vaderland over. De heilige Hunger, bisschop van Utrecht, wees hém als arbeidsveld aan: Noordwijk. Bij de in val van de Noormannen in het rustige Noordwijk werd natuurlijk ook de pastoor gevangen genomen. Voor de Noorsche hoofdman beleed de heilige pastoor on verschrokken zijn geloof in Jesus Chris tus en standvastig weigerde hij te offeren aan de afgoden. Daarop volgden vreese- lijke martelingen, welke de heilige met blijdschap op het gelaat verduurde en ein delijk het doodvonnis, dat door onthoof ding werd voltrokken, den 17en Augustus 856. huizen met gecementeerde koepeldak en de kleine balcons met het houten rasterwerk dat alles doet ons onzelf verbeelden midden in het Oosten te zijn. Maar in de goedonderhouden hoofdstra ten van La Valetta wandelt de vreemde ling langs moderne winkels vol luxe arti kelen, regelrecht uit Engeland gebracht. In witte mantelscostuums loopen de dames en in moderne „shorts" gaan de jonge meis jes naar het tennisveld en een breed paar- denpad geeft den Engelschman gelegenheid zich aan de paardesport bij hem zoo ge liefd te wijden. St. Johns Church, de prechtige kerk uit den glanstijd der Malthezer Ridderorden, bezit een barokpracht, .zooals men die zel den zal zien. Ir. de tuinen rond het regee- ringspaleis groeien ceders en palmen en de geheele weeldige plantengroei verhoogt de schoonheid van de omgeving. Vermeldenswaard zijn op Malta de „auberges" der verschillende naties, die in de Malthezerorden vertegenwoordigd waren. Bestudeert men op Malta de volks typen, ook in de hoofdstad zelf, dan komt men tot de conclusie, dat op het eiland een heel eigenaardig soort menschen leeft, wélke men in twee groepen kan splitsen: de oeroude phoenicische kolonisten Malta's geschiedenis begint als phoennici- sche kolonie en de Arabische veroveraars die sinds de 9e eeuw het land overstroom den en zich handhaafden ondanks de steeds wisselende Europeesche heerschappij (Noor- rrannen, Italianen, Franschen en Britten, deze laatsten sinds 1814). Grootsch is de aanblik bij de invaart in den Grand Harbour, de hoofdhaven van Malta, geflankeerd door de forten van Sant Elias en Ricasoli. Maar wat den vreemdeling, die voor de eerste maal La Valetta bezoekt, misschien wel het meest typische vindt, dat is de zwartzijden „faldetta" der Malthezerinnen. De „faldetta" is een soort Spaansche man tilla, welke hoofd en schouders bedekt en bij de rijke vrouwen versierd is met goud DONDERDAG 18 Aug. Feestdag v. d. verheffing v. d. H. Bavo, Belijder. Mis: Gaudeamus. (Zie in het feesteigen v. h. Bisdom). 2e gebed v. h. octaaf; 3e v. d. H. Agapitus, Martelaar. Kleur: Wit. Om aan het meeningsverschil van het volk over het graf v. d. H. Bavo een einde een klooster in Gent, de graftombe, waar in volgens sommigen het stoffelijk over schot moest rusten. Hij vond dan ook wer kelijk het lichaam van de Heilige en stel de het ten toon aan het toegestroomde volk. Daarna werd het in een mooie kist gelegd en naar de St. Bavokerk overge bracht. Van deze verheffing wordt van daag in ons bisdom de gedachtenis ge vierd. VRIJDAG 19 Aug. Mis v. d. H. Joannes Eudes, Belijder: Os Justi. 2e gebed v. h. octaaf. Kleur: Wit. In 1601 werd de H. Joannes in Norman- dië geboren. Nog jong werd hij Oratoriaan. In 1626 ontving hij de heilige priesterwij ding te Parijs en werd hij missieprediker. Bij dat apostolisch werk werd het hem duidelijk, dat een parochiegeestelijkheid noodig was om de goede geest onder het volk te bewaren en daarom stichtte hij een Congregatie (Eudisten), onder de naam van Jezus en Maria, welke Congre gatie groote verdiensten heeft verworven voor de opleiding van de geestelijkheid en de missieprediking. Ook stichtte hij een Congregatie, genoemd: „de Zusters van O. L. Vrouw van liefde", welke bijzonder zorgde voor de gevallen, maar goedwillen de meisjes en vrouwen. Algemeen bekend heid verwierf de heilige zich door zijn ge schriften en predikaties, waardoor hij bij zonder bevorderde de devotie tot de hei lige harten van Jesus en Maria. De heilige stierf 19 Augustus 1680. ZATERDAG 20 Aug. Mis v. d. H. Ber- nardus, Abt en Kerkleeraar: In medio. 2e gebed v. h. octaaf; 3e voor de Paus. Kleur Wit. De heilige Bernardus, schrijver en pre diker, apostel en hervormer, meester van het geestelijke leven, is één van de groot ste sieraden geweest van de Kerk van Christus. Hij wordt genoemd: „de honig- vloeiende leeraar" omdat hij over Jesus en Maria (over wie zijn geschriften vol staan) in zulke lieflijke en ontroerende bewoordingen heeft geschreven. Bernar dus stierf onder de bescherming van Maria den 20sten Augustus, onder het octaaf van Maria's ten hemelopneming, als Abt van Clairvaux. In de kerken van de E.E.P.P. Franciscanen Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: ZONDAG. 2e gebed v. d. Z.Z. Sanctes van Monte-Fabri en Franciscus van Pesa- ro, Belijder; 3e v. d. H. Eusebius. WOENSDAG. Mis v. d. H. Rochus, Be lijder: Justus. 2e gebed v. d. octaaf; 3e v. d. octaafdag v. d. H. Laurentius. Kleur: Wit. DONDERDAG. Mis v. d. Z.Z. Beatrix van Silva en Paula van Montaldi, Maag- den:Virgines. 2e gebed v. h. octaaf; 3e v. d. H. Agapitus. VRIJDAG. Mis v. d. H. Lodewijk, Bis schop en Belijder: Statuit. 2e gebed v. d. H. Joannes Eudes; 3e v. h. octaaf. Amsterdam. ALB. M. KOK, pr. en edelsteenen. De „faldetta" wordt door oud en jong gedragen. Ondanks de aan raking der Malthezer dames met haar Eu ropeesche zusters heeft men op het eiland nog steeds geen afstand willen doen van dit mooie en zoo karakteristische kleeding- stuk. Voor den natuurliefhebber is Malta ge durende de lente- en zomermaanden een waar paradijs. In vele bloemen vindt men hier de bloesempracht van een groot deel van Afrika op een paar vierkante kilo meter bijeen! Het eiland Malta is ook een geliefkoosd cusschenstation voor de trek vogels, die in den trektijd een onvergete- lijken aanblik bieden. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons: De geschiedenis leert ons, dat de menschen, door de voorrang te willen verleenen aan het zoeken van de rijken dezer wereld, de ontwikkeling van rijkdom en wel vaart, zich niet alleen hebben blootgesteld aan het verlies van het Rijk Gods, dat zij verachtten, maar dat zij het zichzelf onmoge lijk hebben gemaakt zich rustig te verheugen in de rijken dezer aarde, de rijkdom en de welvaart, waaraan zij al het overige op offerden. R. P. Coulet.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 12