RIJNSTREEK KERKNIEUWS LUCHTVAART DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 1 VOORSCHOTEN Geboren: Jacoba Hendrika, dochter van J. J. Kuipers en C. C. Rekelhof, Val- kenburgscheweg lb Johanna Adriana, dochter van H. W. van Meij gaarden en M. J. Noordermeer, Bijdorpstraat 13. Gevestigd: J. J. Hasendonk en gez., van Leiden, Leidscheweg 372 K. E. Boer- sema, van Maassluis, Leidscheweg 243 Mej. A. M. Putker, van Wassenaar, Burg. Vernèdepark 53 Mej. M. Th. Schrijvers, van Wassenaar, Tulpstraat 12 G. Beu- kenholdt—v. d. Vecht, van Leiderdorp, Hof weg 19 Mej. A. W. Valentijn, van Den Haag, Haag wijk 6 A. Hars veld—Rein- liard, Den Haag, Burg. de Kempenaerstr. 36 Mej. A. J. Stolk, van Bergschenhoek, Noortheystraat 23 Mej. M. A. v. d. Broek, van Bergschenhoek, Noortheystr. 23 Mej. J. Hagens, van de Bilt (U.), Leidscheweg 570 Mej. M. Storm van Zoeterwoude, Leidscheweg 555 G. F. v. d. HoekKerkhof, van Delft, Donklaan 12b F. H. v. d. Horst en gezin, van Leiden, Leidscheweg 271. Vertrokken: H. W. Steinwegs en gezin van Donklaan 45 naar Dülkers (Dtl.) M. Th. H. Perelaer, van Leidscheweg 191 naar Mook, Langstraat 64 J. S. Waal van Leidscheweg 475 naar Den Haag, Al- lard Piersonlaan 179 C. Waal—Severs, van Papelaan 156, naar Den Haag, Allard Piersonlaan 179 Mej. M. Th. Paanak ker, van Veurscheweg 3 naar Haarlem, Ju- lianalaan 392 H. E. Dijxhoorn, van Leid scheweg 191 naar Wassenaar, Bloemcamp- laan 76 T. van Erp, van .Haagweg 4 naar Rotterdam, Oosterkade 10 J. C. Turk, van Leidscheweg 229 naar Leidschendam, Stompwijkscheweg 29 S. E. de Jongh, van Leidscheweg 191 naar Engeland Mej. C. J. Simons van Rijndijk 231 naar Haarlem, Duinoordstraat 83. ZOETERMEER Jubileum. Het was 5 Augustus 1.1. den dag, waarop Zuster J. Vermeulen 12 1/2 jaar als wijkzuster in deze gemeente werk zaam was. Van verschillende kanten werd het plan geopperd om de jubilaresse ter eere van deze gelegenheid een cadeau aan te bieden, als blijk van dankbaarheid voor alle goede en lieve zorgen, door Zuster Ver meulen aan hare patiënten besteed. Dege nen, die voor dit plan iets voelen, worden verzocht hun bijdrage voor deze verras sing a.s. Maandag oï Dinsdag, 15 en 16 Augustus, te willen afstaan aan de fonds boden, mej. van der Sman of den heer P. van Beek, hetzij mej. Stien Bos of dok ter Palte. Laat iedereen goed bedenken, dat ook het kleinste bedrag groote waarde heeft. Verondersteld wordt, dat zeer velen gaar ne willen medewerken tot het doen slagen van dit plan en om Zuster Vermeulen, die a.s. Dinsdagavond van haar vacantie wordt terugverwacht, op deze manier een pret tige thuiskomst te bereiden. Het onweer. Tijdens het hevige onwe- des, hetwelk zich Dinsdagavond boven de ze gemeente ontlastte, is een in de weide loopende koe van den landbouwer J. C. v. D., aan den Voorweg, alhier, door het he melvuur getroffen en gedood. Personalia. De heer T. Temming, vo lontair ter gemeente-secretarie alhier, is met ingang van 15 Augustus a.s., benoemd tot ambtenaar, belast met de uitvoering der steunregeling, te Hoeven (N.-B.). Geboren: Theodorus Antonius Jo- sephus z. van J. J. Boonekamp en C. J. M. van Veen. Francijntje d. van A. J. den Toom en M. C. Lengkeek. Ondertrouwd: A. W. Verhorik 27 j. en M. Nieuwets 21 j. Ingeko:men: W. Cnossen van Alk maar. J. Zonneveld van Benthuizen. P. Baddoux en gezin, van Den Helder. Vertrokken: A. R. van Welie, naar Dirksland. LISSE KLOKKENDOOP. Feestgeschenk aan den Pastoor. Gisterenavond had de wijding der nieu we luidklokken voor de St. Agathakerk plaats. De belangstelling was zeer groot. De klokken waren achter in de kerk, onder het zangkoor, opgehangen en prachtig ver sierd met gladiolen en groen. Precies te kwart over acht kwam de gees telijkheid uit de sacristie de kerk binnen en begaf zich naar het Hoogaltaar, waar de inleiding tot de wassching der klokken plaats had, waarbij agens was Deken J. H. W. Borsboom, geassisteerd door kape laan Deroy als diaken en de eerw. heer J. van Kesteren, student aan het Groot- Seminarie als sub-diaken. De scola can torum stond onder leiding van kapelaan W. Nicolaas. Hierna betrad kapelaan Deroy den kan sel en hield een korte predicatie, waarin hij de groote vreugde schetste van den Jubilaris met dit mooie geschenk. Deze klokken zullen de parochianen van St. Agatha de stemmen overbrengen van de H. Maria, van St. Joseph en St. Agatha. Spr. schetste in 't kort de groote beteeke- nis van de namen, welke aan de klokken zijn gegeven. Voor ons zal in 't vervolg nog meer de klank dezer klokken zijn de roepstem van onzen Goddelijken Zaligma ker om Hem te bezoeken in Zijn H. Sa crament. Moge dit geluid gevoelens van liefde in u opwekken tot Hem, die ons aller Vader is en moge dit geluid vooral opwekken tot deelname aan het H. Mis offer! Na deze predicatie begaf de geestelijk heid alsmede de Schola Cantorum, met het Kruis voorop zich processiegewijze door de kerk naar de plaats waar de wassching der klokken geschiedde door kapelaan W. Egberts en pater L. Onderwater. Daarna had de zalving plaats door den Deken van Noord wijk. De Peter van de klokken waren de le- ALPHEN AAN DEN RIJN Auto in de sloot. In den afgeloopen nacht omstreeks half één, is langs den Westkanaalweg een luxe auto, bestuurd door J. v. D. uit Den Haag, toen deze moest uitwijken voor een uit tegenovergestelde richting komende wagen, geslipt, daarna in den wegberm gereden en vervolgens in de sloot terecht gekomen. De bestuurder, die licht werd verwond, wist zich in veilig heid te stellen. De zwaar beschadigde auto werd door een kraanwagen uit de garage van den heer Boot gelicht. Athletiek. Door de Alphensche Athle- tiek Vereeniging 1936 zijn voor Zaterdag avond op het terrein der A. V. A. „Alphen" wedstrijden georganiseerd. Het programma omvat een dual-meet tusschen Achilles (vereenigings kampioen der G. A. G.) en de A. V. V. '36 competitie kampioen der G. A. C. Voorts 100 m., 400 m., 800 m., 3000 m. hardloopen, kogelstooten, speerwerpen, hoog- en verspringen, Polsstok hoogsprin gen, estafette 4 x 100 m. en 400, 300, 200, 100 m. estafette. Geboren: Adriana, d. v. G. Rijlaars dam en J. Lekkerkerker Johanna Pe- tronella, d. v. H. Vis en A. Nagtegaal Geertje, d. v. A. Bijlsma en G. de Vries Johanna, d. v. D. Vermaas en A. Verhagen. Ingekomen: Antj e Breeveld, Prins Hendrikstraat 15, van Molenaarsgraaf Gijsbertus Groenestein en echtgenoot, Groe- reweg 14a, van Boskoop Antje van Muis winkel, Lindenhovestraat 29, van Utrecht. Vertrokken: Pieter Vreeken en gez. naar Amsterdam Evertje van Dijk naar 's-Gravenhage, Jan Blankenstr. 115 Jan van Heijningen, naar Hilversum, Hilverts- weg 45. BODEGRAVEN MUZIEK- EN ZANGCONCOURS. We laten hieronder het aantal punten volgen welke de diverse muziek- en zang- vereenigingen gisteren hebben behaald: 1. „Nut en Genoegen" 300 punt, le prijs. 2. Meisjeskoor „Crescendo" 302 p., le pr. 3. Gem. Koor „Euphonia" 312 p., le pr. 4. Hoofddorps Dameskoor 285 p., 2e pr. 5. „Hallelujah" uit Bodegraven 322 p. le pr. 6. „Hosanna" uit 's-Gravenhage 300 p. le pr. 7. „Die Rhijnse Sangers" 286 p., 2e pr. 9. „Kunst na Arbeid" uit De Rijp 307 p. le pr. 10. Knapencorps „Kunst na Arbeid", Vreeswijk 302 p., le pr. 11. Mondarc. Ver. uit Doorn 306 p., le pr. 12. Koor „Nut en Genoegen" uit Smits- hoek 301 p., le pr. 13. Chr. Gem. Zangver. uit De Kaag, 312 p., le pr. 14. „Excelsior" uit 's-Graveland 348 p., le pr. 15. „Zang en Vriendschap" uit Capelle a/d IJssel 327 p., le pr. 16. Fanfare „Door hulp tot stand ge bracht" 252 p., 3e pr. 17. Fanfare „Concordia" Krimpen a/d IJssel 287 p., 2e pr. 18. Muz. Ver. Soli Deo Gloria" uit Bo degraven 343 p., le pr. 19. Lubro Mannenkoor uit Utrecht 335 p., le pr. 20. Doomsche Mondacc. Ver. 93 p., le pr. 21. Knapencorps „Kunst na Arbeid" 96 p., le pr. 22. „Soli Deo Gloria" uit Bodegraven 99 p., le pr. Deze laatsten hebben meegedaan aan den marsch wedstrijd. Het programma voor vandaag is reeds om 10.30 uur begonnen en duurt tot circa 8.30 uur. Hierna geeft „Crescendo" om 9 uur nog een sluitingsconcert, waarna het con cours met een vuurwerk zal besloten wor den. BOSKOOP Gezellen-fietstocht. Op 15 Augustus a.s. zullen de Gezellen van Boskoop een fietstocht ondernemen naar Muiden om een bezoek te brengen aan Kapelaan Keijer, oud vice-praeses. Wie zich nog niet heeft opgegeven, doe het nu nog. - Geboren: Johannes Cornelis, z. v. Willem Windhorst en Cornelia Adriana de Koster Nicolaas, z. v. Jan Kooij en Neel- tje Kooij Marry, d. v. Teunis Westdijk en Maria den Hartog. Leonardus Maria, z. v. Jacobus Jozephus v. d. Nieuwendijk en Alida van Dijk Luurt, z. v. Luurt Hardus en Johanna Blom. Overleden: Maria Johanna Verkade, 81 j. Cornelis Aris Marie Plaatsman, 14 jaar. Ondertrouwd: Marinus van Teylin- gen, 27 jaar en Dievertje van Klaveren, 25 jaar. Getrouwd: Stephanus Jacobus van Wijk, 23 jaar en Willemina v. Tienhoven, 21 jaar. den van het Kerkbestuur, de heeren J. Berbee, G. Vreeburg en M. Beelen. De Pastoor liet dan de klok luiden en vroeg hen, hoe de klok moest heeten, waarop zij antwoordden: Maria, Joseph en Agatha. Vervolgens had door den Officiant de be wierooking plaats, terwijl na een kort ge bed, door den Diaken, gekleed in albe met* witte dalmetiek, het Evangelie werd ge zongen. De plechtigheid, welke anderhalf uur duurde, werd besloten met den zegen met het Allerheiligste, waarna de geloovigen gezamenlijk zongen: „Wij groeten U, O Koningin." HAZERSWOUDE Gooi uw oude rijwielplaatje niet weg! Naar de plaatselijke Santoscommissie alhier ons mededeelt, doet de vereeniging „Santos", de instelling voor de tubercu- lose-bestrijding van de katholieke mid denstandsorganisatie, een beroep op alle rijwielgebruikers, om hun vervallen be- lastingplaatje niet weg te gooien, doch het af te staan aan „Santos". De Santos-com missie zal gaarne deze plaatjes in ont vangst nemen aan het adres van den heer P. Brugman (Dorp), alwaar men de plaat jes in de brievenbus zal kunnen deponee- ren, en de commissie verder zal zorgen dat zij op hun bestemming komen. HAZERSWOUDE-RIJNDIJK EEN DRUK BEZOCHTE EN LEERZAME KAASDAG. Nadat Dinsdagmorgen bij een 48-tal landbouwers de kazen waren opgehaald, voor inzending op den doör de plaatselijke drie Landbouworganisaties georganiseer - den kaasdag, welke gehouden werd op den d.o.v. Woensdag, werden des middags deze ingezonden kazen gekeurd op de verschil lende gebreken. Als keurmeesters voor deze kaaskeuring waren aanwezig de hee ren ir. W. J. Huisman, rijkszuivelconsu- lent met zijn assistent uit Gouda, de heer Adema, technisch adviseur van het Kaas- controlestation in Zuid-Holland te 's-Gra venhage, de heer'P.. van Kampen, assistent der Bedrijfsvereeniging „Zuid-Holland- West". Na de gehouden keuring bleken er twee kazen te zijn die het hoogst aantal punten 84 konden behalen, twee stuks van 83 p., 6 stuks van 82 p., 1 van 81 en 6 van 80 punten, tusschen 7579 waren er 13 stuks en tusschen 7074 8 stuks, onder de 70 punten waren er 10 stuks. Toen wij Woensdagmorgen op bezoek gingen op de bovenzaal in café de Bruin te Koudekerk, lagen aldaar de doorge sneden kazen uitgestald, met de daarbij vermelde bereidingsstaten plus het keu ringsrapport, waarop vermeld stonden de verschillende gebreken, die op de kazen waren bevonden. Voor dezen kaasdag bleek zeer veel belangstelling te bestaan, zoowel van kaasmakers als maaksters. Ook en kele vooraanstaande personen uit beide gemeenten o.a. burgemeester Wamaar, en de loco-burgemeester van Koudekerk, de heer van Egmond (burgemeester Kwint was door uitstedigheid verhinderd) waren bij deze opening tegenwoordig. Door den heer C. ~A. van Dam, voorzit ter der Kaaëdagcommissie werd met en kele woorden van welkom deze kaasdag geopend. Spr. memoreerde in het kort het nut van een te houden kaasdag, want op het gebied van de kaasmakerij op de boer derij is nog dagelijks veel te leeren. Spr. uitte dan ook den wensch, dat deze kaas dag voor allen moge zijn een leerzame les, opdat onze volvette Boerenkaas wat betreft kwaliteit (vooral bij het kaaseten- de publiek) ver mogen uitblinken boven de fabriekskaas. Na deze korte openings plechtigheid werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld de tentoongestelde kazen te bezichtigen. Door de heeren con sulenten, alsook door den heer Adema werden op zeer duidelijke wijze de ge vonden gebreken en de weg naar verbe tering aangegeven. Vooral door de kaas maaksters werden verschillende vragen gesteld, omtrent de bereiding enz. Nadat alle bezoekers voldaan waren, togen zij te 1 uur huiswaarts, om des avonds te 8 uur andermaal de thuisblijvende gezins leden te sturen naar een te houden lezing van ir. Huisman. Hoewel des avonds de zaal niet zoo vol was, waren toch nog een flink getal bezoekers- aanwezig. Na een kort inleidingswoord van den voorzitter werd direct door ir. Huisman begonnen met een interessante en leerzame lezing over de bevindingen op het gebied der kaasmakerij. Spreker gaf in enkele trek ken weer, de gevonden gebreken van de zen kaasdag. De inzendingen zijn niet beter dan de voorgaande kaasdagen (dit is misschien te wijten aan het - buitengewone warme weer der laatste dagen). Om bij dit warme weer een goed product te maken, raadde hij vooral aan de melk te stremmen op een temperatuur van 2830 gr. C., maar met deze lagere stremtemperatuur moet men ook niet hooger dan tot 37 gr. C. na- warmen. Ook gaf spr. in enkele trekken weer het gebruik van zuursel, en de ver- schilende andere zuren b.v. karnemelk, wei enz. en hoe vooral door het gebruik van deze zuren het onwikkelingsproces der bacteriën zich ontwikkelt. Door ver schillende andere zuren b.v. karnemelk, steld, die op zeer duidelijke wijze werden beantwoord. Daarna werd door den voor zitter een woord van dank gesproken aan de heeren consulenten, voor hunne leer zame voorlichtingen op dezen dag gege ven aan de bezoekers op het gebied der kaasmakerij, alsook aan de inzenders, die ook door hunne medewerking -dezen kaas dag hebben doen slagen, waarna deze goedgeslaagde kaasdag werd gesloten. Een woord van dank is hier zeer zeker op zijn plaats aan de plaatselijke com missie, die door haar medewerking deze kasadag heeft doen slagen. Wij wenschen, dat deze commissie nog1 veel van deze kaasdag heeft doen slagen. Wij wenschen van zeer veel nut wordt afgeworpen vooral wat betreft 'het opvoeren der kwa liteit, wat toch voor onze boerenstreek van het grootste belang is. HOOGMADE KAASDAG. De kaasdag is hedenmorgen een succes geworden. Niet alleen voor de bezoekers, maar meer nog voor de deelnemers. Als Hoogmade de volle tevredenheid van den rijkszuivelconsulent in ontvangst mag ne men voor de goede, ja sommige zeer goe de kazen, dan wil dit niets meer en niets minder zeggen, dat wij de toets van de kri tiek rustig doorstaan kunnen. Natuurlijk was niet alles optima forma, dat zou ook niet noodig zijn, maar uit de toegestane punten blijkt, dat heel weinig kazen naar de 3e klasse verhuisden. Het is bemoedigend voor de organisatoren, zulk een bevredigend rapport te mogen hooren van den consulent. Het mooie van een kaasdag is niet, dat er een groote hoeveelheid kazen bijeen gebracht is, dodh onder deskundige voor lichting van ir. Huisman en den heer Ade ma, namens het kaascontrolestation te den Haag, worden de deelnemers gewezen op de kleine gebreken welke hun kazen heb ben. Zachte drang wordt uitgeoefend om de vereischte verbeteringen aan te bren gen in het bedrijf of aan het product. Men moet deze aanwijzingen niet beschouwen als terechtwijzingen, verre van daar. Wij gelooven ook niet, dat de deelnemers dit zoo aanvoelen. Zij zijn er integendeel van doordrongen, dat hun product verbetering behoeft. Zelf hebben zij al het mogelijke gedaan voor een beter product en nu hun de gelegenheid wordt geboden hun kennis te verrijken némen ze deze gaarne te haat. Het getuigt van een helder inzicht in de bedrijfsvoering. Het is jammer, dat enkele leden zich op het laatste oogenblik teruggetrokken heb ben. De commissie had hierop niet gere kend. De spontane toezeggingen van de 40 deelnemers was voor haar aanleiding zich tot Hoogmade te beperken. Had zij gewe ten, dat er enkele uitvallers zouden komen, dan had zij zich zeker van een grooter aan tal verzekerd. De terugtrekkers zullen echter het gemis van hun aanwezigheid voelen; misschien zal het voor hen aanlei ding zijn een volgende maal wel mee te doen. Want, dat deze kaasdag herhaald zal worden, daaraan twijfelen wij niet. De weg blijvers mogen niet de idee hebben, dat hun kaas opperbest is, noch dat zij geen voorlichting behoeven. Juist zij, die om deze redenen thuis blijven, hebben reden te meer zich het mea culpa op te leggen. De keuring der kazen vond plaats in te genwoordigheid van ir. Huisman, den heer Adema en den heer H. C. M. van den Bosch, die zich beschikbaar had gesteld als kaashandelaar tot het geven van deskun dige voorlichting. Een 9-tal deelnemers was niet opgekomen. De zaal van Witteman was rijkelijk ver sierd met bloemen en groen, bereidvaardig afgestaan door de deelnemers. Het geheel bood hierdoor een prettigen aanblik. De voorzittèr van de commissie heefte de aanwezigen welkom. Spr. meende, dat het vanzelfsprekend was, dat de landbouw organisaties in deze streek pogingen in het werk stelden om het kaasproduct op een beter peil te brengen. De kurk, waarop de meeste veehoudersbedrijven moeten drijven, is toch de kaas en hieraan moet meer dan gewone belangstelling besteed worden. Dat er voor de Goudsche en Leid- sche kaasmakers veel op het spel staat, de monstreert de Vebo voldoende, aldus de voorzitter. In een circulaire aan de gemeentebestu ren immers wordt gewaagd van een ernsti ge concurrentie, waaraan de boeren in de Rijnstreek bloot staan, niet alleen door een gestaag perfectionneeren van veestapel en opbrengsten door vakgenooten in onze noordelijke provincies, maar ook door een aan fanatiek grenzende ijver van hen, die op de Zuid-Hollandsohe eilanden hun be drijf uitoefenen. Willen wij verhoeden, dat onze streek in beteekenis achteruit gaat, dan behoor en wij al onze krachten in dienst te stéllen' óni ons kaasproduct op hooger peil te brengen. De bedrijfsvereeniging „Rijnland-West" heeft dit aangevoeld. Het verbeteren van het kaasproduct is voor haar een voorna me propaganda-methode en in haar opzet is zij wonderwel geslaagd. Uitwisseling van gedachten kan in vele gevallen leiden tot verbetering van eigen bedrijf,- met name van het kaasproduct. 'De voorzitter bracht dank aan den heer Huisman voor zijn bemoeiingen bij de keu ring en de voorlichting, welke hij zal geven aan de vele belangstellenden. Spr. achtte het van groot belang als de voorlichting op een prettige en voor de boeren bevatte lijke wijze plaats heeft. Met deze woorden werd de kaasdag ge opend. Na eenigen tijd mocht de commissie den burgemeester van Woubrugge, den heer Mumsen in haar midden zien. In enkele woorden gaf de burgemeester uiting aan zijn belangstelling voor de land bouwende bevolking, die op deze wijze alle mogelijke moeite in het werk stelt om het kaasproduct in deze gemeente van zoo groot mogelijke kwaliteit te voorzien. De binnenlandsche markt vraagt niet al leen een goed product, maar ook het bui tenland stelt eischen en hieraan moet in de eerste plaats voldaan worden. De burge meester sprak de hoop uit, dat met vol doening op de resultaten van dezen kaas dag teruggezien kon worden. De voorzitter beantwoordde in het. kort deze rede van den burgemeester. De tegen woordigheid van den gezagsdrager in de gemeente werd uiteraard op hoogen prijs gesteld en getuigde van medeleven met een groote groep van de bevolking. Spr. hoopte, dat de woorden van den burgemeester be waarheid mochten worden en dat deze kaasdag vruchten mag afwerpen. NOORDEN Sportbeweging. De R.-K. Voetbalver- eeniging D. S. V. heeft een groote propa- ganda-vergadering uitgeschreven op Don derdag 11 Augustus des avonds 8 uur in de St. Franciscuszaal. Als spreker zal optreden de heer F. J. van Veen uit Amsterdam, die een rede zal houden over het nut en belang van de R.-K. Sportbeweging. Voorts zal op Zaterdag a.s. te 7 uur D. S. V. I op het sportterrein te Leimuiden een uitwedstrijd houden tegen O. D. I. I om de Leidsche Courant-beker. Deze wedstrijd was aanvankelijk bepaald op Zondag j.l., doch werd uitgesteld vanwege het veertig urengebed. TER AAR Collecte Oranjefeest. De collecte, door de geheele gemeente gehouden voor het Oranjefeest op vijf en zes September, heeft in totaal drie honderd gulden opgeleverd. Deze inzameling is honderd gulden beneden de raming gebleven. Overleden: T. Meirink 75 j. wed. van H. Helder. Ondertrouwd. W. v. Dongen 22 j. en N. Jansen 22 j. Gevestigd: A. Stuivenberg, Nieuw koop. H. Bos, Aarlanderveen. N. Jan sen, Leimuiden. Vertrokken: H. C. de Leeuw, Nieu- wer-Amstel. M. J. Holterman, Zoeter- woude. A. Hunneman, Aalsmeer. WOERDEN KINDJE VAN DE TRAP GEVALLEN. Aan de verwondingen overleden. Gisterenavond had het 3-jarig kind van de fam. L. het ongeluk van de trap te vallen. Ernstig gewond werd het opgeno men. De direct ontboden geneesheer acht te overbrenging naar het ziekenhuis nood zakelijk. Bij aankomst bleek het reeds te zijn overleden. DR. ANTON REICHLING S.J. Benoemd tot privaat-docent aan de Amsterdamsche Universiteit. Door B. en W. der gemeente Amsterdam is als privaat-docent aan de Universiteit van Amsterdam toegelaten voor „De theo rie der taal, inzonderheid hoofdstukken uit de psychologie en philosophie der taal", dr. Anton Reichling S.J. Dr. Anton Joannes Bernardus Nicolaas Reichling S.J. werd geboren 9 Juli 1898 te Nijmegen. Hij studeerde op het Sint Ca- nisius College te Nijmegen. 26 September 1918 trad hij in de Orde der Jezuïeten in huize Mariëndaal bij Grave. Zijn wijsgeeri- ge studiën deed hij aan het toenmaals nog te Oudenbosch gevestigd Berchman Colle ge. Daarna werd hij leeraar aan het Sint Ignatius College te Amsterdam. Tegelijk studeerde hij te Utrecht aan de universi teit. Hij promoveerde 7 Juni 1935 cum lau- de op proefschrift en stellingen. Zijn proef schrift „Het Woord" had bijzondere belang stelling. Het opmerkelijke van dit geleerd werk is, dat iets zeer zeldzaams bij proefschriften zeer veel exemplaren werden verkocht. Na zijn promotie begon hij zijn theologi sche studiën te Maastricht. Hier werd b" 15 Augustus 1937 priester gewijd. PATER SALVIUS KLARENBEEK O. F. M. OVERLEDEN. In het Sint Franciscus Gasthuis te Rot terdam is overleden, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, de zeereerw. Pater Salvius Klarenbeek O.F.M. in den ouderdom van 31 jaar, in het 6e jaar van zijn H. Priesterschap. Zooals men zich zal herinneren, is pater Klarenbeek benoemd geweest tot kapelaan aan de Harburgkerk te Leiden, maar is daar niet gekomen, omdat hij toen reeds ziek was. DE EKSTER MAAKT EEN RECORD VLUCHT. SchipholLiverpool in 1 uur 42 min. De K.L.M.-piloot A. D. Snitslaar heeft gis teren in den lijndienst op Liverpool met de „Ekster", een Lockheed Super Eleetra, een opmerkelijke vlucht gemaakt. Hij legde namelijk het traject SchipholManchester Liverpool af in den recordtijd van 1 uur 42 min., terwijl de normale vliegtijd 2 uur 20 min. bedraagt, De afstand AmsterdamManchester, waarvoor de vliegtijd normaal 2 uur 5 min. bedraagt, werd thans afgelegd in 1 uur 31 min., terwijl het toestel voor het laat ste stuk van Manchester naar Liverpool slechts elf minuten noodig had. De gemid delde snelheid van het vliegtuig bedroeg 222 K.M. per uur. Aan boord bevonden zich vier passagiers, twee voor Manchester en twee voor Liverpool. Ditmaal werd te Don- caster geen tusschenlanding gemaakt.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7