LiuvA^rac^ STADS VOOR ONZE ZIEKEN. NIEUWS BINNENLAND AGENDA DONDERDAG il AUGUSTUS 1938 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal. By onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? VRIJ WARM. De Bilt seint: Verwachting: Meest zwakke veranderlij ke wind, in het Noord-Oosten gedeeltelijk bewolkt, droog warm weer, behoudens ge ringe kans op onweer. Overigens meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige re gen met kans op plaatselijke onv/eersbuien vrij warm weer. Hoogste barometerst.: 766.0" te Ona. Laagste barometerst.: 753.1 te Vardö. Het gebied van hoogen luchtdruk over Zuid-Scandinavië nam in beteekenis af, terwijl dat in het Zuid-Westen op den Oceaan zich naar het Noorden uitbreidde. Op IJsland en in Noord-Scandinavië is de luchtdruk gedaald onder invloed van de in het Noorden passeerende depressie. Hond de Oostzee, in Noord-Duitschland en in het Noorden van ons land hield het warme zomerweer aan. In het Zuidelijke gedeelte van het waarnemingsgebied is de lucht zeer vochtig, de bewolking zwaar, terwijl veel mist of lichte regen waarge nomen werd. In Frankrijk en plaatselijk in Noord-Scandinavië is de temperatuur onder normaal, overigens is zij vrijwel overal er boven. Gisteren overdag vielen in het Zuiden van ons land nog plaatse lijk zware onweersregens. Maastricht tap te dertig milimeter af. Het laat zich aanzien, dat het warme zomerweer in het Noord- Oosten van het land nog zal aan houden, behoudens geringe kans op onweer. Overigens wordt vrij zware bewolking verwacht, met eenigen lichten regen of nog kans op plaatselijke onweersbuien, met vrij warm weer. De wind zal zwak en veranderlijk van richting zijn. LUC HTTEMPER ATUUR. 23 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Donderdagnamiddag 9.05 uur tot Vrijdagmorgen 5.06 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 12 Aug. voorm. 4.05 en nam. 4.30 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl", 22 gr. C. Maan op 20.9 uur Donderdagavond. Maan onder 7.05 uur Vrijdagmorgen. DE KONINGIN NAAR SOESTDIJK. Naar wij vernemen is de Koningin he denmorgen per auto naar paleis Soestdijk vertrokken voor een verblijf van enkele dagen. Omstreeks 12 uur is H. M. de Koningin te Soestdijk aangekomen. Er was buiten veel publiek, dat de Koningin hartelijk toejuichte. Prinses Juliana kwamnaar buiten om Haar moeder te verwelkomen. H. M. is voornemens, enkele dagen op Soestdijk te verblijven. DE AMSTERDAMSCHE GEMEENTEBEGROOT1NG VOOR 1939. Uitgaven overtreffen inkomsten met 6.593.000.—. Heden verschijnt de Amsterdamsche ge- meentebegrooting voor 1939, waaruit blijkt, dat volgens de ramingen voor dit jaar de ontvangsten 6.593.000 gulden minder zullen zijn dan de uitgaven. Voor genoemd be- crag zijn geen normale dekkingsmiddelen aanwezig. Niettemin heeft men de begroo ting sluitend weten te maken door den Gemeenteraad voor te stellen genoemd be drag te vinden door vermindering van het vrije kapitaal van het grondbedrijf, welke maatregel het gemeentebestuur slechts ziet als een middel tot overbrugging van eer periode waarin het bereiken van een nor maal sluitend budget onmogelijk is. ONDERNEMERSOVEREENKOMST SCHOENENBEDRIJF. Samenstelling van de algemeene schoenen commissie. De Minister van Economische Zaken heeft in verband met de algemeen verbin dend verklaarde ondernemersovereenkomst tot verbetering van de toestanden in het schoenenbedrijf, benoemd tot leden der Al gemeene Schoenen-Commissie: A. als vertegenwoordigers van de Fede ratie van Nederlandsche Schoenfabrikan ten: le. H. Kerst, Stoomschoenenfabriek „Kerst en Oerlemans" te Capelle; 2e. Jos. Mannaerts, J. Mannaerts' Schoenfabriek, te Tilburg; 3e. C. W. Pullens, N.V. Stoom- schoenfabriek A. H. van Schijndel, te Waal wijk; 4e. P. Scheeren, Robinson Schoenfa briek v.h. Frans Verschuur N.V. te Nijme gen; 5ee. A. Wennekes, N.V. tot Expl. van Alb. Joh. Wennekes Schoefabrieken te Kaatsheuvel. B. Als vertegenwoordigers der fabrikan- ten-niet-leden van de Federatie van Neder landsche schoenfabrikanten; 6e. Ph. van Beets, „Marion" Schoenfabriek N.V., Frans van Mierisstraat 95, te Amsterdam (Z.); 7e. G. van de Rhoer, Van de Rhoer, Frank Co., pantoffelfabriek, Delftschestraat 35 te Rotterdam; 8e. H. J. Bergmanss, Noorder Parallelweg 13, te Waalwijk. C. Als vertegenwoordiger van de gros siers en importeurs: 9e. Ed. Stibbe te Vught (N.B.). D. Als vertegenwoordiger van de in- koopvereenigingen van schoenen: 10e. J. van Veggel, Houtstraat 37, Nijmegen. E. Als vertegenwoordiger van de schoen winkels: lie. H. Simonis, Haarlemmer straat 138, te Leiden. De minister van Economische Zaken heeft aangewezen als vertegenwordiger zij nerzijds bij deze commissie, den heer H. F. J. Weijers, Goirlescheweg 13, te Tilburg. De tekst van de overeenkomst is gepubli ceerd in de Staatscourant van Dinsdag 9 Augtte.us 1938 en ligt ter inzage ten kantore van alle Kamers van Koophandel en Fa brieken. BOLLENVEILING WEST-FRIESLAND. Te Bovenkarspel heeft de bloembollen- veilingsvereeniging West-Friesland giste ren haar achtste groote veiling van lever bare bloembollen gehouden. De aanvoer was zóó groot, als in dit seizoen nog niet was gebeurd, en bedroeg 16.000 manden of kisten, inhoudende ruim 16 millioen stuks, die in 4006 partijen werden geveild. Bij dezen aanvoer waren ongeveer 1000 manden crocus- en leliebollen. De crocus- bollen liepen van 11 tot 50 ct. per 100 stuks. De lelies golden voor eerste soort 6 tot ruim 11 gulden, tweede soort 4 a 6.derde soort 1.603.00, ook per 100 stuks. De rest van den aanvoer (15.000 man den) bestond uit vroege tulpenbollen, dar- win en late. Wegens den verbazend groo- ten aanvoer was men reeds gistermiddag met den verkoop beginnen, en heden draaide de wijzer op het veilingbord, met zijn 300 nummers, den geheelen dag. Naar vroege soorten van tulpenbollen was nog eenige vraag maar voor darwin en late soorten was geen belangstelling. De prijzen van de tulpenbollen, welke nog verkocht werden, waren gewoonlijk slechts de minimumprijzen of 10 ct. daar boven. We noemen hier nog enkele prijzen: brilland star, zift 1011 1.45; cochenelle due, 11—12, 1.50; dezelfde, 10—11, 95 ct.; gele due Max 12 en op, 2.20; dezelf de ,11—12, 1.85; dezelfde, 1011, ƒ1.25; couronne d'or 12 en op, 2.30; dezelfde, 1112, 1.90; salvator rosa, 12 en op, 2.—: dezelfde 11—12. 1.45; dezelfde, 10—11, 1.20; murillo, 11—12, 1.35; peach blossom, 12 en op, 1.75; dezelfde, 1112, 1.35; Mr. van der Hoef, 12 en op 1.65; lilium candidum, 2325, 6.40; witte valk. 12 en op, 2.60, vuurbaak 12 en op, 3.20-, generaal De Wet, 12 en op, 1.75; flamingo, 12 en op, 1.70, alles per 100 stuks. COLLEGE VAN HET H. KRUIS TE UDEN. In het College der Kruisheeren te Uden werd j.l. Maandag en Dinsdag een reünie gehouden van alle oud-studenten van deze inrichting. Vele oud-leerlingen hebben van deze ge legenheid om elkander weer eens te ont moeten, een dankbaar gebruik gemaakt. Na de eerste begroeting was hun gang naar het beeld van O. L. Vrouw ter Lin den, de toevlucht van alle studenten en oud-studenten in hun moeilijkheden. De eerste avond werd hierna in gezellig samenzijn doorgebracht. Dinsdag werd begonnen met een H. Mis. opgedragen door Pater Sneeker (Lazarist), waaronder kapelaan S. Ligthart een pre dicate hield over de devotie tot O. I Vrouw ter Linden. Tijdens de bespreking van alle reuniste werd besloten voortaan om de twee jaar b; elkaar te komen en binnen dezen tijd he contact te bewaren door het orgaan „Uden sche klanken" voortaan 4 maal per jaar t laten verschijnen. Het diner verliep in een gezellige sfeer, terwijl mgr. J. School O.S.C., Prior der Kruisheeren, tijdens de maaltijd nog het woord voerde, waarmee hij te kennen gaf, dat de oud-studenten altijd welkom zijn. Na een gezamenlijke wandeling naar „de Bedaf" een heuvelrug buiten Uden, werd deze tweede samenkomst gesloten met een Lof, opgedragen door den Z.Eerw. heer M. Vergeen, en een korte groet aan O. L. Vrouw van Uden. Dankbaar gestemd keerden alle reünisten nierna naar huis terug. KATH. ESPERANTISTENCONGRES. Kleine groene vlaggetjes kondigden ons bij onze entree Zaterdagmiddag aan, dat het twintigste Intern. Congres van de Inter nationale Unie van Kath. Esperantisten (IKUE) niet onopgemerkt was gebleven in de aandacht der autoriteiten van de Zuid- Slavische Universiteitsstad. Deze indruk werd later nog bevestigd door de aanwezigheid van vele autoriteiten van provincie, stad en Geestelijkheid op de openingsplechtigheid, die Zondagmorgen plaats vond in de z.g. Franciscaansche Zaal en die door Radio-Ljubljana uitgezonden werd. De eerste, die op deze belangrijke bijeen komst het woord voerde, was de heer Peter Golobic, die namens het plaatselijk comité een welkomstwoord uitsprak. Hij stipte daarbij aan, hoe de menschheid thans een tijd van verdeeldheid doormaakt, een tijd van disharmonie op veel gebied, waarbij de factor der taalverscheidenheid ook een woordje meespreekt. Vervolgens sprak prof. dr. Janko Sedej als vertegenwoordiger van den Bisschop van het Diocees Ljubljana, welke laatste des morgens in de Franciscaansche kerk voor de katholieke Esperantisten een So- lemneele Mis had willen opdragen. - Namens zijn Bisschop gaf prof. dr. Sedej te kennen, dat het Esperanto beschouwd moet worden als een beteekenisvolle bijdra ge tot het brengen van meer eenheid voor de menschheid; verder wenschte hij het congres veel zegen in zijn arbeid. Dr. Orel, vertegenwoordiger van den gouverneur der provincie, richtte een har telijk begroetingswoord tot het congres en uitte zijn bewondering voor hetgeen via de internationale taal reeds bereikt werd. Alsnog voerde het woord dr. Romonikar, vice-burgemeester van Ljubljana, waarna de heer P. Heilker, president van de Intern. Unie van Katholieke Esperantisten, tevens congres-voorzitter, tot alle sprekers een dankwoord voor hun aanwezigheid richtte. Hierna kwam een buitengewoon aardig moment, namelijk het oogenblik, waarop de diverse vertegenwoordigers der lande lijke bonden tot het congres 2-minuten- toespraken hielden, eerst in de nationale taal, daarna in het Esperanto. Zoo namen achtereenvolgens het woord vertegenwoordigers uit België. Tsjecho- Slowakije, Frankrijk, Oostenrijk, Honga rije, Italië, Zuid-Slavië, Nederland (de heer H. Damen, president van Nederlanda Katoliko), Polen, enz. Op voorstel van den congresvoorzitter werd onder applaus besloten tot het zen den van een telegram aan Z. H. den Paus en aan Koning Peter. Op de middagzitting werd een referaat gehouden door Pastoor Huib. Eras uit Vught, Geestelijk Adviseur van den Ne- derl. Bond van Kath. Eperantisten, dat tot titel droeg: „Het Katholieke gezin". Pastoor Eras zette uiteen, hoe het juist in dezen tijd hard noodig is, aan het ge zin zijn juiste beteekenis toe te kennen en te geven. Het gezinsleven is immers de kern van elk leven. Gezag, liefde en begrip vormen belangrijke hoeksteenen van dit gezins leven. Men spreekt tegenwoordig veel over de redding der menschheid, doch vergeet meestal, dat die redding bij het gezin moet beginnen. Een volk, dat zijn gezinsleven laat de- genereeren, zal vergaan. Echter ook voor den mensch zelf is het gezinsleven, afgezien van het bovenna tuurlijke karakter, van buitengewone be teekenis en waarde. Familieleven is een der hoogste waar den. Het moederschap is van niet te schat ten waarde in zijn vele aspecten. De strijd voor of tegen Christus is ge worden een strijd voor of tegen een Christelijk gezinsleven, dat men van vele zijden poogt te ontwrichten. Herstel der menscheid, aldus besloot pastoor Eras zijn toespraak, kan slechts gevonden worden via het gezin. Tot slot van zijn referaat verdedigde pastoor Eras drie stellingen over het ge zinsleven, die door het congres, na een korte gedachtenwisseling, met krachtig applaus aangenomen werden. „Tijd." 3e LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 6 Aug. tot en met Vrijdag 12 Aug. waargenomen door de apotheek: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, tet. 523. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek: Wilhelminapark 8. Tel. 274. EERSTE PLECHTIGE H. MIS J. v. d. POL O.S.Cr. In de parochiekerk te Heil'oo heeft Zon dag de weleerw. heer J. v. d. Pol van de orde der kruisheeren, een zoon van het vroegere hoofd der school aan de Haarlem merstraat alhier, zijn eerste plechtige H. Mis opgedragen. Zaterdagavond onder het plechtig Lof werd de neomyst door pastoor J. van Muyen verwelkomd. Zondagmorgen werd de neomyst bege leid door leden van jeugdvereenigingen en bruidjes naar het altaar geleid. Hij werd geassisteerd door pastoor J. van Muyen als presbyter-ass., pater J. Sweers als diaken, kap. J. Evers als sub-diaken en kap. v. d. Knaap als ceremoniarius. De feestpredicatie werd gehouden door kap. J. Fransen uit Rotterdam neef van den neomyst, die sprak naar aanleiding van de woorden: „Gelijk de Vader mij ge zonden heeft, zoo zend ik U." Des middags werd een druk bezochte re ceptie gehouden, waarna een plechtig Lof met Te Deum den dag besloot. STUK VAN EEN SCHOORSTEEN OMLAAG GEKOMEN. De 24-jarige W. N. uit Amsterdam, werkzaam bij den schoorsteenveger J. al hier was gistermiddag op het dak van het pand van den heer H. S. V. aan den Hooi gracht bezig met het vegen van den schoor steen. Plotseling raakte het bovenstuk van de schoorsteen los en viel. Het kwam ge deeltelijk in de goot en gedeeltelijk in de Hooglandsche Kerlckoorsteeg terecht, ge lukkig zonder persoonlijke ongeluken te veroorzaken. N. was wel hevig geschrok ken, maar kon zich zonder letsel in veilig heid stellen. De politie-brandweer heeft de schoorsteen voor zoover noodig was, afge broken. Een gevaarlijke dakkapel. Gistermiddag is de brandweer uitgerukt naar de Sophiastraat, waar van het per ceel 71 de dakkapel gevaar van instorten opleverde. De brandweer heeft de noodige voorzieningen getroffen om het gevaar te keeren. ONVOORZICHTIG OVERGESTOKEN. Gistermiddag is de 16-jarige mej. J. de H., wonende in de Koningsstraat, bij het uitstappen uit de tram op de Korevaar- straat, zonder uit te kijken van de vlucht heuvel de straat overgestoken. Zij werd aangereden door een auto en aan een der voeten gewond. De E. H. D. nam haar mee naar het Acad. Ziekenhuis. LEIDSCHE REDDINGSBRIGADE. Geslaagd zijn voor het diploma reddend zwemmen der L. R. B., diploma A: mej. C. Hofman en de heeren M. v. Hilten en P. M. Beij. Voor het diploma B mej. M. Eikelenboom en de heer J. H. de Vink. Wij weten, dat ,,De Leidsche Courant" in zeei vele gezinnen een gewaardeerde huisvriend is, dien men ongaarne zou missen. En toch kunnen omstandigheden zich voordoen, dat men dezen huisvriend, hoe ongaarne ook, moet missen. Wij bedoelen het geval, dat een der volwassen huisgenooten in een ziekenhuis wordt verpleegd en het bezwaarlijk is, hem eiken dag „De Leidsche Courant" van den vorigen dag te bezorgen. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen zijn wij bereid, aan abonné's op „De Leidsche Courant" of aan volwassen familieleden, huisgenooten van abonné's, die in een dekenhuis (niet sanato rium) worden verpleegd, iederen dag een exemplaar van ons blad te doen toekomen zoolang zij als patiënt zijn opgenomen. Om dit mogelijk te maken, dienen de abonné's, die van deze gelegenheid gebruik willen maken, ons schriftelijk op te geven: den naam van a'en patiënt en van het ziekenhuis, nummer of naam van de zaal of kamer, alsmede den vermoedelijken duur van de verpleging. Aan deze bezorging zijn voor onze abonné's geen extra kosten verbonden. Wij wachten aan ons kantoor gaarne schriftelijke aanvragen in. DE DIRECTIE. N.V. De Leidsche Courant SPEELTUINVEREENIGING „WESTERKWARTIER". Op 20 Augustus zal door de Speeltuin- vereeniging „Westerkwartier" in het Haag- wegkwartier een groot-speeltuinfeest wor den gegeven, waarbij een groote gecostu- meerde optocht zal worden gehouden. R.-K. Bakkersgezellen „St. Hubrecht". Bovenstaande organisatie roept haar leden op ter buitengewone vergadering op Dinsdag 16 Augustus a.s. te 8 uur in het Bondsgebouw, Steenschuur 15. Behandeld wordt in hoofdzaak „Ons reisplan". Gelieve afgesproken bedrag ter vergadering af te dragen. HET BESTUUR. Door de politie is aangehouden de 34-ja- rige logementsgast Chr. C. W. de G. alhier, als verdacht van rijwieldiefstal. Voor het examen Fransch l.o. is ge slaagd de heer J. P. van Hove; voor het examen Engelsch 1. o. de heer B. F. Ras- ker. Voor het Practijkexamen, afgenomen door de „Vereeniging voor Handelsexamens op Practischen Grondslag", slaagden onze plaatsgenooten, de heeren: C. H. Cramer (Nederlandsche Handelscorrespondentie) en A. M. Janssen (Engelsche Handelscorres pondentie). De Commissaris van Politie te Leiden brengt in herinnering de verordening, re gelende het toezicht op in Leiden vertoe vende vreemdelingen, waarbij is bé^kald, dat eenieder, die een vreemdeling injjZijn inrichting, huis of woning opneemtj bin nen 24 uur verplicht is daarvan kennlA:te geven aan genoemden Commissaris van- Po litie (bureau Vreemdelingendienst Zonne veldstraat alhier, geopend van 912 uur, van 24 uur, en van 79 uur). Door aangifte aan het bureau van de Bevolking en den Raad van Arbeid ver valt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor logé's enz. Gevonden voorwerpen. In de maand Juli zijn de volgende ge vonden voorwerpen ten politiebureele ge deponeerd: Een armband, actetasschen, een armband horloge, aanhanger met rood steentje, atlas, aardewerk in doos, boeken, boodschappen- tasch, bankbiljet, boordje, bril, badpak en badhanddoek, ceintuur, doosje inh. visch- gerei, doek en kinderschortje, dweilen, dekens, directoirs, damestasch, eenden, fototoestel, gouden ring met steentje, hand schoenen, halsketting, hondenhalsbanden, hoorn van een claxon, hamer, jasje, koffer, inh. sportkleeding, kofferkist, kousen, kin derschoentjes, kraansleutel, knipkaart van de tram, kinderwagen, kwitantiekaart, kin- dertaschje, mutsen, muziekstukken, man tels, mes, nummerborden, pet, parapluies, portemonnaies, padvindersriem, porte feuille, plank, regenmantel, rugzak, ro zenkrans, sleutels, schooltasch, schoenen, statief, vulpenhouder, zakje, inh. geld, za- deldekje. In het Postkantoor werden gevonden twee vulpenhouders. In het Telegraafkantoor een damespara- pluie. In de Tram (stadslijn) werden in de maanden Juni en Juli gevonden een dames hoed, een sleutel, een portemonnaie, hand schoenen, een boekje, parapluies, een pakje, inh. een jurk, een beursje, een vulpenhou der, een bril met hoorn montuur, een Christuskruis, 1 bouwplaat, een keteltje, een tasch met goed Terug te bekomen en inlichtingen te ver krijgen iederen werkdag, behalve Donder dags en Vrijdags tusschen 13 uur na middag ten Politiebureele alhier. Wie z'n omzet wil vermeeren, W moei adverteeren

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2